Rust-Oleum

We can deliver Rust-Oleum products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Rust-Oleum products on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Rust-Oleum goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Rust-Oleum products by popularity or price.

Rust-Oleum brand names you'll find in our offering

Hide description
64 Results
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Gas-tight & vapour-proof rubber coating Dacfill Frigo White, 25 kg, white
Facade Paint - for walls and ceilings, elasticity up to 400%, one-component, ideal for cold stores and warehouses - 12.10 €/1 l
  302.58 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: RUSmb002
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-mould hygienic primer for walls and ceilings, white, 20 l
Wall Paint 20 l volume, surface coverage 250 m2, dilution - water-based, suitable for plaster - 24.44 €/1 l
  488.88 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0001
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Antifungal Coating 8300 Hygienic Top Coating, white, 20 l
Wall Paint 20 l volume, surface coverage 240 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, weight 22 kg - 32.72 €/1 l
  654.37 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0026
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Zinc Galva Zinc 1085 Cold Galvanising Grey
Wall Paint , surface coverage 8 m2 - 107.70 €/1 l
  538.49 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb001
3.0 2×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Hard Hat® Spray Gun Rust-Oleum Comfort Spray Grip
Paint Spray System manual
  12.48 €
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa3316
5.0 1×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Forge Black Paint CombiColor Wrought Iron Black 750 ml
Wall Paint , surface coverage 7,8 m2 - 29.88 €/1 l
  22.41 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb008
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Floor Paint, Chalky Finish Floor Paint, White
Floor Paint - impact and scratch resistant, just apply two coats directly over the old paint or varnish, the opacity is 14 m2/litre, can also be used on wood panelling, can be applied to wooden planks or concrete floors, not recommended for outdoor use or for locations, that are exposed to regular contact with water, e.g. bathrooms, or places, that are exposed to strong water, like garage floors, not recommended for tiled or laminate floors, water-based, virtually odourless, highly concentrated, exceptional covering ability, for indoor use only - 39.89 €/1 l
  99.73 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: RUSbar16
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Dacfill Waterproofing coating for roofs, RO.6.3.5
Blocking Sealant - waterproof, highly resistant water-based liquid membrane, single-component waterproofing, forms a permanent elastic coating without any joints and seams, designed for roofs with a slope of at least 5%
  78.15 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSimp0024
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Primer, 1 l, grey
Facade Paint - adhesion coating for immediate use based on chlorinated rubber, excellent fixation for stabilization of loose particles - 29.18 €/1 l
  29.18 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSmb004
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Heat Resistant Paint Heat Resistant 750°C Light Blue
Wall Paint , surface coverage 9 m2 - 42.24 €/1 l
  31.68 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb054
5.0 1×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-corrosion elastic coating Noxyde Peganox brown, RO.405. A66.5, 5 kg
Metal Paint - elastomeric, one-component, water-dilutable, long-lasting corrosion protection (class C5), excellent waterproofness and elasticity, primer and topcoat in one, does not crack or peel, excellent grip, edge cover, Matrix, screws and welds, UV resistant after application, impact, water, salt fog, to acids and weather conditions, designed for brush or roller application, ideal for tin roofs, metal structures and building envelopes, pipelines, metal containers, etc., weight 5 kg
  104.33 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat37
5.0 1×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-corrosion elastic coating Noxyde Peganox black, RO.405.9004.5, 5 kg
Metal Paint - elastomeric, one-component, water-dilutable, long-lasting corrosion protection (class C5), excellent waterproofness and elasticity, primer and topcoat in one, does not crack or peel, excellent grip, edge cover, Matrix, screws and welds, UV resistant after application, impact, water, salt fog, to acids and weather conditions, designed for brush or roller application, ideal for tin roofs, metal structures and building envelopes, pipelines, metal containers, etc., weight 5 kg
  104.33 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat41
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Floor Paint, Chalky Finish Floor Paint, grey
Floor Paint - impact and scratch resistant, just apply two coats directly over the old paint or varnish, the opacity is 14 m2/litre, can also be used on wood panelling, can be applied to wooden planks or concrete floors, not recommended for outdoor use or for locations, that are exposed to regular contact with water, e.g. bathrooms, or places, that are exposed to strong water, like garage floors, not recommended for tiled or laminate floors, water-based, virtually odourless, highly concentrated, exceptional covering ability, for indoor use only - 39.89 €/1 l
  99.73 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: RUSbar15
5.0 1×
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-corrosion elastic coating Noxyde Peganox red, RO.405.10.5, 5 kg
Metal Paint - elastomeric, one-component, water-dilutable, long-lasting corrosion protection (class C5), excellent waterproofness and elasticity, primer and topcoat in one, does not crack or peel, excellent grip, edge cover, Matrix, screws and welds, UV resistant after application, impact, water, salt fog, to acids and weather conditions, designed for brush or roller application, ideal for tin roofs, metal structures and building envelopes, pipelines, metal containers, etc., weight 5 kg
  104.33 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat40
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Rust-Oleum Anti-Slip Spray Paint SuperGrip Anti-Slip Spray / 500 ml, black
Spray Paint - black
  18.74 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: RUSbar20
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Heat Resistant Paint Heat Resistant 750°C Black
Wall Paint , surface coverage 9 m2 - 42.24 €/1 l
  31.68 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb055
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Washable Wall and Ceiling Paint Chalky Finish Wall Paint, green, 1 l
Wall Paint 1 l volume, surface coverage 12 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster - 16.65 €/1 l
  16.65 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0044
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-corrosion Heat-Resistant Primer Orange 4268 Heat-Resistant Primer / 5 L, RO.
Base Coat Withstands long-term heat loads up to 450°C. With a high content of corrosion inhibitors. Provides heat resistance up to 425 °C dry heat on metal substrates, including application on the front of the boilers, incinerators, chimneys, shafts, furnaces and similar surfaces exposed to high temperatures and corrosive conditions.  It should be used on new, clean or blasted steel surfaces. It is designed to be repainted with heat resistant topcoats, ideally Rust-Oleum 4215 Heat Resistant Topcoat. Long-term permanent heat resistance up to 425°C Contains high levels of corrosion inhibitors Single component Easy-to-apply primer to extend system life Excellent spreadability Industrial quality In orange shade - 28.38 €/1 l
  141.89 €
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat13
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-corrosion elastic coating Noxyde green, RO.5.20.5, 5 kg
Metal Paint - elastomeric, one-component, water-dilutable, long-lasting corrosion protection of the highest quality (class C5-M), excellent waterproofness and elasticity, primer and topcoat in one, does not crack or peel, excellent nut coverage, screws and welds, UV resistant after application, impact and weather conditions, designed for high-pressure spraying, ideal for Airless application, weight 5 kg
  100.15 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat28
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Floor Paint, Chalky Finish Floor Paint, anthracite grey
Floor Paint - impact and scratch resistant, just apply two coats directly over the old paint or varnish, the opacity is 14 m2/litre, can also be used on wood panelling, can be applied to wooden planks or concrete floors, not recommended for outdoor use or for locations, that are exposed to regular contact with water, e.g. bathrooms, or places, that are exposed to strong water, like garage floors, not recommended for tiled or laminate floors, water-based, virtually odourless, highly concentrated, exceptional covering ability, for indoor use only - 39.89 €/1 l
  99.73 €
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: RUSbar14
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Certified neon paint for children's room Little Stars, green
Wall Paint 0,125 l volume, dilution - no dilution needed, suitable for plaster, drywall, umakart, tiles and wood - 99.84 €/1 l
  12.48 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0048
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Certified neon paint for children's room Little Stars, yellow
Wall Paint 0,125 l volume, dilution - no dilution needed, suitable for plaster, drywall, umakart, tiles and wood - 99.84 €/1 l
  12.48 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0047
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-mould waterborne top gloss paint for walls and ceilings, 5 l, white
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 50 m2, dilution - water-based, suitable for plaster - 24.96 €/1 l
  124.81 €
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0004
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Anti-mould hygienic primer for walls and ceilings, white, 5 l
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 62 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, weight 6,5 kg - 26.36 €/1 l
  131.79 €
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: RUSzak0003

Rust-Oleum - articles

SamsungSamsung Galaxy A27 5G (RECENZIA): Vyzerá ako víťaz strednej triedy, realita je však zložitejšia Samsung Galaxy A27 5G patrí medzi telefóny, ktoré sa snažia ponúknuť vyváženú kombináciu funkcií, výkonu a príjemného používateľského zážitku. Zaujme najmä kvalitným AMOLED displejom, vydareným dizajnom a dlhou softvérovou podporou. Počas testovania sme však zaznamenali...