Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Letní pohoda

Someday You'll Return (RECENZIA) – Hor sa za vnútornými démonmi do českých lesov

Zobraziť katalóg

• Autor: Jiřina Formánková

Someday You'll Return je česká príbehová adventúra s prvkami hororu, ktorá dokazuje, že aj s malým počtom autorov sa dá vytvoriť pútavý herný titul. Tu má projekt na svedomí dvojica z CBE Software Jan Kavan a Lukáš Medek, ktorým sa podarilo prepojiť svet reality so svetom snov (v tomto prípade teda skôr nočných môr). Ako sa nám hra páčila, si môžete prečítať v tejto recenzii.

Recenzia (PC)

Someday You´ll Return; wallpaper: úvod

Alza Gaming

Someday You'll Return (hra)

Adventúru, horor Someday You'll Return vyvíja a vydáva spoločnosť CBE Software. Titul vychádza 5. 5. 2020 na PC, PS4 a Xbox One s českou lokalizáciou (text). Hra neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenzia 

Someday You'll Return (RECENZIA PC) – Obsah článku

 1. Výprava za dcérou a spytovaním svedomia
 2. Železobetón v hlavnej úlohe
 3. Hlavnou záhadou Someday You'll Return je denník vašej dcéry
 4. Someday You'll Return je ďalšia vydarená česká hra
 5. Recenzia Someday You'll Return: záverečné hodnotenie
 6. HW nároky pre Someday You'll Return PC

Výprava za dcérou a spytovaním svedomia

Ako Daniel, otec dospievajúcej dcéry Stely, máte za úlohu vydať sa na záchrannú výpravu, pretože vaša ratolesť (už po niekoľkýkrát) utiekla z domu. Cesta vás zavedie do hĺbky českého hvozdu, kam ste kedysi prisahali, že sa už nikdy nevrátite. Osud to ale chce inak, od čoho sa odvíja aj celý názov hry (Someday You'll Return = jedného dňa sa vrátiš). So sebou na pomoc si vezmete len mobilný telefón, vďaka ktorému môžete občas sledovať, kde sa práve Stela nachádza a vydať sa po jej stopách. Okrem toho môžete telefón obmedzene využívať aj na volanie a SMS. Takto vyzbrojení sa vydávate do útrob lesa, kde môžete nájsť pre krajinu našich susedov typické značenie turistických trás, ktoré vás bude dlhý čas sprevádzať a pomáhať s orientáciou v krajine.

Po chvíli zistíte, že si napodiv z minulosti svojej a svojich blízkych príliš veľa nepamätáte a rozohráva sa pátranie nielen po dôvode Stelinho zmiznutia, ale aj po vlastných stratených (možno úmyselne) spomienkach. Dej niekoľko úvodných hodín skvele odsýpa a máte pocit, že za každým rohom na vás môže čakať buď krásny pohľad na krajinu, alebo nájdenie užitočného predmetu, ktorý vám pomôže na vašej púti. Hľadanie dcéry sa, ako už sa dá vytušiť, značne pretiahne a len s mobilom si rozhodne nevystačíte. V Someday You'll Return budete využívať nájdené predmety a pomocou sady nástrojov z nich vytvárať to, čo práve potrebujete.

Someday You'll Return – Road through the woods (Alza Gaming, gameplay, PC, No Commentary)

Someday You'll Return ponúkne aj niekoľko momentov, kde hlavnú úlohu bude hrať čas. Ak sa budete príliš tmoliť, skončíte pri načítaní predchádzajúcej pozície.

Originálne je ale predovšetkým bylinkárstvo, ktoré do hry prirodzene skvele zapadá a pôsobí úplne nenásilne. Hra vás navyše nenúti stať sa zaslúžilou babkou bylinkárkou putujúcou s nosom pri zemi a trhajúcou akúkoľvek rastlinu, ktorá kde práve vyrašila. Použitie namiešaných elixírov je totiž skôr sporadické a ide o príjemné spestrenie. Ako ďalšia výborná vec sa mi zdá umiestnenie informačných tabúľ pozdĺž ciest, či už sa týkajú dôležitých bodov v krajine, miestnej fauny a flóry, alebo napríklad len ožívujú tradíciu českých detských letných táborov.

Tých sa týka aj z môjho pohľadu asi najsilnejšia a najpútavejšia časť celej hry, ktorá ma vrátila do vlastného detstva a obdobia plného fantázie a táborových priateľstiev. Bolo skvelé objavovať príbehy a osudy detí, ktoré tu trávili prázdniny pri táborových hrách (ako je napríklad starý dobrý chodník odvahy).

Someday You'll Return; screenshot: herbář
Bylinkárstvo je v Someday You'll Return jedným z najmilších a najpodarenejších prvkov hry.

Železobetón v hlavnej úlohe

Trošku menej pútavá sa mi javila „alternatívna realita“, ktorá síce sama o sebe mala niekoľko zaujímavých momentov, ale celkovo ide o menej zapamätateľné časti hry, ktoré po niekoľkých hodinách splývajú v sivom hlúčiku pomalého zakrádania, takmer rovnakých železobetónových podzemí a krčenia sa pred „úhlavným nepriateľom“ menom Beast. V Someday You'll Return ako Daniel bojovať nebudete, čo sa mi spočiatku zdalo ako veľké plus, po x-tom stretnutí s Beast som sa ale nemohla ubrániť nutkaniu udrieť toho paholka páčidlom po zátylku a mať od jeho ťažkej spoločnosti raz a navždy pokoj. To ale, počítam, nebol zámer tvorcov.

Someday You'll Return; screenshot: beton
V podzemních katakombách strávíte dosť času na to, aby sa vám začali všetky zdať rovnaké.

Ďalšia vec, ktorá mi neuveriteľne strpčovala život, bola neprítomnosť akejkoľvek mapy v priebehu celej hry. Je smutné, keď postrehnete, že sa pravdepodobne motáte tretíkrát tým istým miestom, ale nemáte možnosť si overiť, či to tak skutočne je, alebo či už na vás už útočí Danielova psychóza. V prípade podzemí, ktoré nemôžete poznať, je to ešte pochopiteľné, avšak keď sa vám to stane v lese, ktorý by mal váš hrdina poznať ako svoje topánky, pôsobí celý problém trochu nepravdepodobne. Všetko by vyriešilo použitie mapy, pokojne aj len pre už objavené oblasti.

Hlavnou záhadou Someday You'll Return je denník vašej dcéry

K dispozícii budete mať ako vlastný denník s pokynmi a drobnými radami, tak aj denník Stely, v ktorom budete postupom hrou odomykať predtým nedostupné zápisky. Záleží len na vašej starostlivosti, koľko z utajeného príbehu sa vám podarí odhaliť. Po prvom dohraní totiž nemusíte mať kompletné informácie, čo nahráva tomu sa k hre po nejakom čase vrátiť a pokúsiť sa zistiť viac. Samostatnou kapitolou sú v Someday You'll Return hádanky, puzzle a minihry. Až na niekoľko málo zložitejších sú všetky dobre pochopiteľné a bez väčších zdržaní riešiteľné.

Čo naopak zdržovať bude, je neustále sa opakujúci pohyb nahor (po úchytoch na skalách a múroch) a zase dole, ktorý dokáže pri nekonečnom opakovaní liezť dosť na nervy. Hlavne v záverečných hodinách je v priestore na môj vkus trochu veľa úchytov. Aj keď sa tvorcovia snažili záverečné časti oživiť akčnejšími pasážami, aby hráčom takpovediac nepadala hlava z prechodu mierne repetitivnym prostredím, je škoda, že sa nerozhodli hru nechať o pár hodín kratšiu, a tým pádom podčiarknuť spád deja, ktorý je okrem krásne spracovanej prírody a pekných nápadov hlavným ťahákom Someday You'll Return.

Someday You'll Return; gameplay: výhled do krajiny Someday You'll Return; gameplay: obličej
Someday You'll Return dokáže vykúzliť krásne scenérie, ale nevyhne se ani vizuálne slabším miestam.

Vizuálna stránka Someday You'll Return sa odvíja od použitého Unreal enginu. V prípade tejto hry sa stretnete ako s krásne spracovanou prírodou, tak aj s menej zaujímavými prvkami tunelov, ktoré pekne nevyzerajú, až po dosť zúfalé momenty (napríklad detaily tvárí). Pozitíva ale jednoznačne prevažujú. Zvuková stránka je vydarená a nie je jej veľmi čo vytknúť. Príjemná je aj prítomnosť českých titulkov.

Someday You'll Return je ďalšia vydarená česká hra

Someday You'll Return vám ponúkne pútavý príbeh o hľadaní zodpovednosti a vysporiadaní sa s vlastnou minulosťou na pozadí výpravy za stratenou dcérou. Na ploche pätnástich až dvadsiatich hodín rozohrá krásne výhľady do krajiny aj o niečo menej krajšie pohľady do duše, ktorá sa ani náhodou nedá označiť ako čistá. Someday You'll Return sa pohybuje na pomedzí hororovej adventúry a walking simulátoru a umožní vám putovať zaujímavými kútmi českej krajiny, kde sa chvíľami budete cítiť naozaj ako doma.

Táto recenzia bola napísaná pre PC verziu hry.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Someday You'll Return: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 78 % Alza Gaming
Verdikt:

Someday You'll Return je adventúra s hororovými prvkami, ktorá viac než desivou atmosférou zaujme príbehom a prostredím, v ktorom sa odohráva. Aj napriek niektorým nedostatkom môžeme aktuálny počin českého vývojárskeho dua z CBE Software s pokojným svedomím odporučiť.

Someday You'll Return; recenzia

Klady

 • Pútavý príbeh
 • Krásne prostredie českých lesov
 • Zaujímavé využitie prvkov českej histórie
 • České titulky

Zápory

 • Chvíľami repetitívne prostredie alternatívnej reality
 • Nepriatelia občas skôr otravujú, než desia
 • Dlhší herný čas, než je potrebné
Alza Gaming, banner, slim 2020

Všetky naše články, kde sa dočítate nielen o informáciách zo sveta hier, filmu a eSportu, nájdete na stránkach Alza Magazínu. Sledujte nás na Instagrame a Facebooku, kde sa okrem denného prídelu noviniek, dojmov, recenzií a memov môžete tešiť aj na pravidelné súťaže.

Jiřina Formánková

Jiřina Formánková

Volám sa Jiřina Formánková a s videohrami som začala (asi hlavne vďaka dátume narodenia) o niečo neskôr než zvyšok redakcie – predsa len v dobách Norton Commander pre mňa hry nepredstavovali žiadne veľké terno. Najradšej mám RPG, ale nepohrdnem ani kvalitnou survival hrou. Srdcovou záležitosťou je pre mňa séria Baldur's Gate a Fallout (prvé diely).

HW nároky pre Someday You'll Return PCMinimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-4430 3.0GHz/AMD FX-6300 Intel Core i7-4770 4-Core 3.4GHz/AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 970 4GB/Radeon RX 480 4GB NVIDIA GeForce GTX 1060/Radeon RX 480 8GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operačná pamäť 4 GB 8 GB
Pevný disk 13 GB 13 GB

S akým herným PC na Someday You'll Return?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Základná zostava:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox RTX2060

Optimálna zostava:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080 SUPER

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox RTX2080 SUPER

i Mohlo by vás zaujímať

Blair Witch – PS4 - Hra na konzolu
-15%
Blair Witch – PS4
Hra na konzolu – PS4 / PS4 Pro, krabicová verzia, žáner: hororový – na prvý pohľad bežne vyzerajúce vyšetrovanie sa čoskoro zmení v nekončiacu nočnú moru, zažite na vlastnej koži, čo s Vašou mysľou dokáže urobiť strach

-15% 26,90 €
22,90 € bez DPH 19,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: MSX745
Blair Witch - Hra na PC
-19%
Blair Witch
Hra na PC –, krabicová verzia, žáner: hororový – na prvý pohľad bežne vyzerajúce vyšetrovanie sa čoskoro zmení v nekončiacu nočnú moru, zažite na vlastnej koži, čo s Vašou mysľou dokáže urobiť strach

-19% 26,90 €
21,90 € bez DPH 18,25 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: WG1211
Blair Witch – Xbox One - Hra na konzolu
-18%
Blair Witch – Xbox One
Hra na konzolu – Xbox One S / Xbox One X, krabicová verzia, žáner: hororový – na prvý pohľad bežne vyzerajúce vyšetrovanie sa čoskoro zmení v nekončiacu nočnú moru, zažite na vlastnej koži, čo s Vašou mysľou dokáže urobiť strach

-18% 27,90 €
22,90 € bez DPH 19,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: MXO689
Alza GameBox GTX1660
Herný PC Intel Core i5 9400F Coffee Lake 4.1 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1660 6 GB, RAM 16GBDDR4, SSD 960GB, bez mechaniky, WiFi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skrine: Midi Tower, Windows 10 Home

999 € bez DPH 832,50 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: sklRB4a7f
Alza GameBox Ryzen RX5700
Herný PC AMD Ryzen 5 2600X 4.2 GHz, AMD Radeon RX 5700 8 GB, RAM 16GBDDR4, SSD 1000GB, bez mechaniky, DVI, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skrine: Midi Tower, Windows 10 Home

1 039 € bez DPH 865,83 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: sklRB4a5g2
Alza GameBox RTX2060
Herný PC Intel Core i5 9400F Coffee Lake 4.1 GHz, NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB, RAM 16GBDDR4, SSD 960GB, bez mechaniky, WiFi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skrine: Midi Tower, Windows 10 Home

1 159 € bez DPH 965,83 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: sklRB4b9a3
Alza GameBox GTX1660 SUPER - Herný PC
Alza GameBox GTX1660 SUPER
Herný PC Intel Core i5 9400F Coffee Lake 4.1 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6 GB, RAM 16GBDDR4, SSD 960GB, bez mechaniky, WiFi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skrine: Midi Tower, Windows 10 Home

1 039 € bez DPH 865,83 €
Kúpiť
Prenájom elektroniky
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: sklRB4a7s
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi