Levé ucho Alza dny 3D soutěž LEGO

Star Wars Jedi: Survivor (RECENZIE – Súhrn)

Zobraziť katalóg

• Autor: Jakub Němec

(Update): Článok celkovo aktualizovaný, doplnený o súhrn zahraničných recenzií.

Úspech akčnej adventúry Star Wars Fallen Order z roku 2019 takmer okamžite rozpútal špekulácie, či štúdio Respawn Entertainment začne pracovať na pokračovaní. To s veľkou slávou vyšlo v apríli 2023 s podtitulom Survivor. Čo všetko o titule vieme, sa dozviete v našom článku.

Star Wars Jedi: Survivor; screenshot: cover

zdroj: Respawn Entertainment

Star Wars Jedi: Survivor v skratke

    Star Wars Jedi: Survivor

  • Žáner: Akčná adventúra
  • Vývojár: Respawn Entertainment
  • Vydavateľ: Electronic Arts
  • Čeština, česká lokalizácia: Nie

  • Dátum vydania a platformy: 28. 4. 2023 na PC, PS5 a Xbox Series X/S

Star Wars Jedi: Survivor: Všetko, čo vieme – OBSAH

Star Wars Jedi: Survivor: Hodnotenie a metacritic


Pokračovanie životných osudov Cala Kestisa bolo novinárskou obcou prijaté veľmi dobre. Star Wars Jedi: Survivor nadviazal na prvý diel Fallen Order vo všetkých ohľadoch a rozšíril svoje mechaniky do väčšieho spektra. Popri vydarenom deji, RPG mechanikách a väčšej voľnosti v boji si recenzenti pochvaľujú väčšie a detailnejšie lokácie s mnohými puzzle a príbehovými odbočkami. Bohužiaľ titul trápi po vydaní zlá optimalizácia na PC a grafické bugy na konzolových verziách, čo degraduje celkový zážitok z hry.

A ako hodnotí svet?

Tieto hodnotenia sú platné k 28. 4. 2023.

PC Gamer (PC 26. 4. 2023)

„Star Wars Jedi: Survivor je vynikajúce pokračovanie a zábavný príbeh Star Wars, ale možno počkajte na lepšiu optimalizáciu.“ – 8/10 celá recenzia

Eurogamer (PS5 26. 4. 2023)

„Star Wars Jedi: Survivor je vďaka svojej milej neokázalosti tak zábavný – ale nedostatok skutočného zamerania ho brzdí.“ – celá recenzia

IGN (PS5 26. 4. 2023)

„Pokiaľ Respawn vytvorí tretiu hru ako Star Wars Jedi: Survivor a Fallen Order, zavŕši tým najlepšiu trilógiu Star Wars za posledných 30 rokov.“ – 9/10 celá recenzia

Game Informer (PS5 26. 4. 2023)

„Vývojárske štúdio Respawn Entertainment zjavne pristupovalo k analýze toho, čo v jeho poslednej hre Star Wars fungovalo a čo nie, s rozvahou a premýšľavosťou a Jedi: Survivor pôsobí ako dôstojný pokus o evolúciu. Zachytáva čaro Hviezdnych vojen skvele a sama o sebe je hviezdnym dobrodružstvom.“ – 9,3/10 celá recenzia

Star Wars Jedi: Survivor: Dátum vydania, platformy


Titul Star Wars Jedi: Survivor vyšiel 28. apríla 2023. Medzi podporované platformy patria PC, PS5 a Xbox Series X/S, na staršiu generáciu konzol nedôjde.

Star Wars Jedi: Survivor - Official Teaser

zdroj: EA

Star Wars Jedi: Survivor bol oficiálne predstavený 27. mája 2022.

Star Wars Jedi: Survivor: Čeština, česká lokalizácia


Prvý diel hviezdne vojnovej akčnej adventúry Jedi Fallen Order oficiálnu českú lokalizáciu nemal, to platí aj pri pokračovaní. V deň vydania však vyšla neoficiálna čeština pre PC vytvorená ako hrubý strojový preklad s následným odstránením nedostatkov tímom združeným pod prekladateľom Farflamom. Na konečnej verzii sa však naďalej pracuje.

Star Wars Jedi: Survivor: Gameplay


Star Wars Jedi: Survivor nadväzuje na prvý diel série Fallen Order, čo sa premietlo do hrateľnosti a opäť ide o akčnú adventúru z pohľadu tretej osoby. Sústredíme sa na šermiarske súboje s laserovými mečmi, využívanie Sily (či už v stretoch alebo pri riešení priestorových puzzlov) a spoluprácu hlavného hrdinu Cala Kestisa s droidom BD-1.

Star Wars Jedi: Survivor - Official Reveal Trailer

zdroj: EA

Cal Kestis dospel a predvádza akrobatickejšie kúsky spoločne s novými štýlmi boja.

Cal Kestis sa stal plnohodnotným rytierom Jedi, ktorý sa naučil nové štýly ovládania svetelného meča, vrátane dvomi zbraňami naraz (rizikovejšie útoky), „dvojbritvového“ meča (kontrola davu) a meča so záštitou (pomalé, ale extrémne silné útoky; podobne ako mal Kylo Ren v novodobej trilógii).

Celkovo sa v Star Wars Jedi: Survivor objavuje pätica rôznych bojových postojov, keď k vyššie spomínaným okrem klasického postoja s jedným svetelným mečom pridáme ešte možnosť mať svetelný meč a blaster. Taktiež sa rozšíril pohybový register hlavného hrdinu o hák na zhúpnutie a nové využitie Sily. Podobne ako v prvom diele narazíme na doposiaľ neznáme planéty, ktoré však zapadajú do formátu oficiálneho kánonu Hviezdnych vojen.

Príkladom môže byť rýdzo nová planéta Koboh. Okrem otvorenejšieho sveta a pestrej fauny, ktorá je bez milosti porciovaná na kusy, si fanúšikovia prvého dielu určite všimnú komplexnejší súbojový systém, v ktorom je možné voľne prepínať medzi jedným a dvoma svetelnými mečmi, ktoré možno dokonca spojiť do dvojbritvovej zbrane. Zo špeciálnych zručností zaujme možnosť spomaliť čas, aby ste mohli nepriateľov pokosiť s jedijskou dômyselnosťou.

Star Wars Jedi: Survivor - 9 Minutes of Gameplay | IGN First

zdroj: IGN

Deväť minút gameplaya z predfinálnej verzie hry Star Wars Jedi: Survivor naznačilo nové smerovanie série. Prekvapí však nemotornejší pohyb hrdinu mimo boja.

Popri priestorovom platformingu a riešení hádaniek v rámci postupu príbehom sa Cal Kestis vydá aj do tzv. meditačných komôr (Meditation Chambers), v ktorých Jediovia trénovali svoje zručnosti. To znamená, že musíte prekonať výzvy, ktoré zahŕňajú majstrovské ovládnutie zručností a navyše ešte pridať porciu dôvtipu. Odmenou vám budú nielen fragmenty histórie, ktoré dokáže Cal vstrebávať už od prvého dielu, ale aj nová výbava, kozmetické prvky či dokonca perky, ktorými môžete ovplyvniť svoj herný štýl.

Star Wars Jedi: Survivor - First Look at Jedi Chambers Puzzle Rooms - IGN Fan Fest 2023

zdroj: IGN

Star Wars Jedi: Survivor ponúkne aj 3D puzzle, v ktorých spoznáte históriu praďalekej galaxie a získate lákavé odmeny.

Star Wars Jedi: Survivor: Príbeh


Pokračovanie príbehu Cala Kestisa sa odohráva päť rokov po prvom diele Star Wars Jedi Fallen Order. Stretneme sa so všetkými známymi postavami, vrátane roztomilého droida BD-1. Dej sa točí okolo záhadnej osoby v hibernačnej kadi (ten Survivor z názvu), ktorá bola dávno zradená rádom Jediov. Po svojom oslobodení sa pustí na svoju cestu pomsty, aj s využitím Sily.

Star Wars Jedi: Survivor - Official Story Trailer

zdroj: EA

Príbehový trailer k Star Wars Jedi: Survivor ukazuje všetky známe postavy, ktoré sa dostanú do nových problémov.

Popri tomto zásadnom príbehu rieši Cal Kestis svoj status najhľadanejšej osoby v Impériu, čo vyústi v rad stretov s prenasledovateľmi. Vďaka tomu sa pozrieme na rad planét, zažijeme naháňačky vo vesmíre a pokosíme zástupy nepriateľov, s ktorých likvidáciou pomôžu Calovi priatelia (kúzelníčka Merrin z prvého dielu či nováčik Bode Akuna). Ich privolanie je obmedzené cooldownom, takže s nimi nebudeme môcť postupovať po boku celou misiou.

Star Wars Jedi: Survivor - Final Gameplay Trailer

zdroj: EA

Popri rade nových činností dôjde v Star Wars Jedi: Survivor na súboje s odolnými a monumentálnymi bossmi.

Star Wars Jedi: Survivor: Nepriatelia, postavy, lore


Štúdio Respawn sa rozhodlo rozširovať lore Hviezdnych vojen, a to podľa kánonu, ktorý sa začal vymedzovať pod hlavičkou vlastníka práv Walta Disneyho. Aj tak sa občas nechajú tvorcovia zlákať a pridajú nepriateľov z mimokanonickej fanfikcie, prípadne zabrúzdajú do minulosti, kde majú oveľa väčšiu voľnosť.

Tak napríklad do Star Wars Jedi: Survivor zavítala dávno zabudnutá nomádska rasa Gen'Dai, ktorej bojovníci patria vďaka schopnosti rýchlej regenerácie k najsilnejším v galaxii. Skutočnosť je to o to zaujímavejšia, že sa jeden z nich menom Rayvis pohybuje v blízkosti ústredného záporáka, Survivora (preživšieho). Ten je mimochodom v traileri oblečený do rúcha z vrcholného obdobia Republiky, takže odkazov na „staré“ dejiny si fanúšikovia Hviezdnych vojen užijú viac ako dosť.

Po vydaní máme väčšie povedomie aj o radových nepriateľoch. Samozrejme došlo na klasických imperiálnych stormtrooperov, ale stretneme sa aj s ich ďalšími variantmi ako napríklad scout troopermi či ich vylepšenými verziami shield troopermi. Široký bude výber droidov, ktorých s Calom Kestisom nasekáme na náhradné diely. Základné B1 droidy (známe od Obchodnej federácie) doplní ich silnejší variant B2 a high-tech BX. Dôjde tiež na rotujúce droideky. Tešiť sa môžete na IG-100 Magna Guardy, ktorí sa objavili v Klonových vojnách, DT Sentry droidy a KX Security Droid Enforcery.

Okrem nepriateľov sa môžeme zamerať aj na potvrdené hlavné postavy. Samozrejmosťou je Cal Kestis a jeho verný droid BD-1. V príbehu sa postupne objaví kompletná posádka lode Mantis – teda mentorka z prvého dielu Cere Junda, ukecaný pilot Greez Dritus a čarodejnica Merrin, s ktorou sme sa stretli na planéte Dathomir. K nim pribudne nováčik, žoldnier Bode Akuna.

Star Wars Jedi Survivor: Meet 8 of Cal's Enemies | IGN First

zdroj: IGN

Na nepriateľov zo Star Wars Jedi: Survivor sa môžete detailnejšie pozrieť v rámci programu IGN First.

Star Wars Jedi: Survivor: Multiplayer


Vzhľadom na zameranie prvého dielu Star Wars Jedi: Fallen Order čisto na singleplayerový zážitok nie je ani v pokračovaní Survival prítomný mód pre viacerých hráčov.

Star Wars Jedi: Survivor: Videá, trailery, screenshoty


Videá k titulu Star Wars Jedi: Survivor nájdete na YouTube stránkach vydavateľa, obrázky na oficiálnych stránkach.

Star Wars Jedi: Survivor: Hardvérové nároky na PC


Oficiálne HW nároky pre Star War Jedi: Survivor:


Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i7-7700 | Ryzen 5 1400 Intel Core i5 11600K | Ryzen 5 5600X
Grafická karta 8 GB, GTX 1070 | Radeon RX 580 8 GB, RTX 2070 | RX 6700 XT
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operačná pamäť 8 GB 16 GB
Pevný disk 155 GB 155 GB SSD

• Zdroj: ea.com (11. 4. 2023)

S akým herným PC na Star Wars Jedi: Survivor?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i

• Zdroje: EA, starwars.com, IGN


5,0 18×
Star Wars Jedi: Survivor – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – Star Wars Jedi Survivor nadväzuje na prvý diel série Fallen Order. Pokračovanie príbehu Cala Kestisa sa bude odohrávať päť rokov po prvom diele Star Wars Jedi Fallen Order. Stretnúť by sme sa mali so všetkými známymi postavami vrátane roztomilého droida BD-1.
Cenová bomba
64,90 € Ušetríte 8,09 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0253
4,0
Star Wars Jedi: Survivor
Hra na PC – krabicová verzia, kľúč pre Origin, žáner: akčný, – Star Wars Jedi Survivor nadväzuje na prvý diel série Fallen Order. Pokračovanie príbehu Cala Kestisa sa bude odohrávať päť rokov po prvom diele Star Wars Jedi Fallen Order. Stretnúť by sme sa mali so všetkými známymi postavami vrátane roztomilého droida BD-1.
55,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: WG1365
5,0
Star Wars Jedi: Survivor – Xbox Series X
Hra na konzolu – Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: akčný, – Star Wars Jedi Survivor nadväzuje na prvý diel série Fallen Order. Pokračovanie príbehu Cala Kestisa sa bude odohrávať päť rokov po prvom diele Star Wars Jedi Fallen Order. Stretnúť by sme sa mali so všetkými známymi postavami vrátane roztomilého droida BD-1.
Cenová bomba
64,90 € Ušetríte 8,09 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: XBSE0213
Star Wars Jedi: Survivor – PC DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Origin, žáner: akčný, – elektronická licencia, kľúč pre Origin, žáner: akčný,
76,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE005875
5,0
Star Wars Jedi: Survivor – Xbox Series X|S Digital
Hra na konzolu – Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný,
79,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD2036
Star Wars Jedi: Survivor – Deluxe Edition – Xbox Series X
Hra na konzolu – Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: akčný, – Star Wars Jedi Survivor nadväzuje na prvý diel série Fallen Order. Pokračovanie príbehu Cala Kestisa sa bude odohrávať päť rokov po prvom diele Star Wars Jedi Fallen Order. Stretnúť by sme sa mali so všetkými známymi postavami vrátane roztomilého droida BD-1.
77,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: XBSE0213de
Star Wars Jedi: Survivor – Deluxe Edition – Xbox Series X|S Digital
Hra na konzolu – Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný, - Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný
99,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD2036de
5,0
Star Wars Jedi: Survivor – Cal Kestis – figúrka
Figúrka – akčná, na hranie, motív Star Wars, výška 15 cm, materiál PVC, s pohyblivými končatinami
32,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: GMERCHf1605
4,9 31×
Star Wars Jedi: Fallen Order – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a arkády, – ktorá sa odohráva v temnom období pre rytierov Jedi, samotná ich existencia je nelegálna, preto sú lovení a jeden za druhým zabíjaní.
19,90 € 20,90 €
Na sklade 4 ks u dodávateľa
Objednávací kód: MSX534
STAR WARS Jedi Fallen Order: Deluxe Upgrade – Xbox Digital
Herný doplnok /DLC–Xbox One S/Xbox One X, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný, na uplatnenie je vyžadovaná základná hra, na online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live
9,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1318
4,0
STAR WARS Jedi Fallen Order – Xbox Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold,
50,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1316
5,0
STAR WARS Jedi Fallen Order: Deluxe Edition – Xbox Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold,
60,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1317
Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy (MAC)
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Steam, žáner: akčný,
8,20 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE000061
Star Wars: Jedi Knight II: Jedi Outcast (MAC)
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Steam, žáner: akčný,
8,20 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE000060
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií