Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Ako sa hrá Tom Clancy’s The Division 2 mesiac po vydaní? (TÉMA)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Patríte medzi tých, ktorí si dlhodobú investíciu starostlivo premýšľajú a sledujú najrôznejšie analýzy a recenzie, než si danú vec zaobstarajú? Pokiaľ rovnako pristupujete ku kúpe online akcie Tom Clancy’s The Division 2, nič ďalšie už čítať nemusíte. V tomto článku sa dozviete, ako si hra stojí viac ako mesiac po vydaní a predovšetkým ako sa autorom darí plniť sľuby vyslovené na tému endgame obsahu a dlhotrvajúcej hrateľnosti.

iPozrite sa ako sme hodnotili Tom Clancy’s The Division 2 v recenzii.
Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: logo

Ako sa hrá Tom Clancy´s The Division 2 mesiac po vydaní? – Obsah

  1. The Division 2 sa poučilo z predchádzajúcich chýb
  2. Život začína po tridsiatke
  3. Cesta na world tier 5 je zábavná, ale plná ústupkov
  4. The Division 2 zatiaľ končí na úrovni 500
  5. Som na úrovni 500, čo teraz?
  6. Autori The Division 2 splnili svoje sľuby

The Division 2 sa poučilo z predchádzajúcich chýb

• Téma: 3. 5. 2019 • Autor: Filip Němec

Nie všetky smery, ktorými sa autori hier vydávajú, musia byť nevyhnutne správne a dlhodobo udržateľné. Vo svetle februárového prepadáku menom Anthem som sám začínal premýšľať, či žáner „hra ako služba“ má vôbec šancu na úspech. Či to nie je príliš veľké sústo poháňané finančnou mamonou. Áno, Destiny 2 to dokázalo, ale aj vzhľadom na jeho tŕnistú cestu a pôrodným bolestiam môže ísť o výnimku potvrdzujúcu pravidlo. Je tu ale aj Fortnite, ktoré si vedie skvele a teraz aj Tom Clancy’s The Division 2. Hra, ktorá sa nielen dokázala poučiť snáď zo všetkých chýb prvého dielu, ale prekonala aj mnohé očakávania a už v deň vydania ponúkla perfektne vyladený produkt.

Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: agenti

Úspech Tom Clancy’s The Division 2 nie je vyložene prekvapením ako skôr uistením, že koncept looter shooter hier založených na dlhodobej hrateľnosti funguje a výsledok môže byť naozaj veľa zábavný.

Nemám teraz na mysli vyložene technickú stránku veci, aj keď tú je treba tiež pochváliť, pretože väčšina online hier jednoducho prichádza na svet často rozbitá, v mnohých ohľadoch takmer nehrateľná (áno, myslím na teba, Anthem. Aj na teba, Falloute 76), ale ako je vidno, ono to naozaj ide a čo viac, malo by to byť štandardom. The Division 2 navyše od začiatku ponúklo také množstvo obsahu, že aj keď ste ako šialenci hrali takmer nonstop, herná náplň vám jednoducho nedochádzala. Najsilnejšou stránkou hry je potom premyslená motivácia, ako hráča stále udržať pred obrazovkou a kontinuálne mu prinášať nové výzvy a zaujímavý obsah.

Lenže ako si The Division 2 stojí mesiac po vydaní? Neomrzel ten na prvý pohľad lákavý a dlhotrvajúci obsah, ako sa to stalo napríklad pri oboch dieloch Destiny? Nezačali autori v dôsledku nedostatku obsahu zmätkovať a iba recyklovať už hotové misie? Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa Tom Clancy’s The Division 2 hrá mesiac po vydaní a či sa oplatí do hry investovať.

Život začína po tridsiatke

Nie je úplne prekvapením, že základná kampaň, v ktorej stúpate od levelu 1 až po bájnu tridsiatku, je v podstate len úvodom či naozaj dlhým tutoriálom. Avšak už tu sa budete kráľovsky baviť. Pokiaľ by ste sa hnali naozaj iba za príbehovými misiami, ktoré ponúkajú najväčšie porcie skúseností, mohli by ste zdolať celú kampaň za zhruba 40 hodín, v skutočnosti ale budete skákať od jednej úlohy k druhej, plniť perfektné vedľajšie misie a venovať sa projektom, ktoré pomôžu vystavať lepšie osady zachráneným, kde si na oplátku vyrobíte nové modifikácie na vaše zbrane. Nakoniec tak bude herná doba kampane čítať pokojne aj veľmi pekných 50 až 60 hodín.

Potom príde očakávaný zvrat a do Washingtonu vtrhne elitné vojsko Black Tusk zložené z bývalých vládnych kontraktorov. Ich bojový rukopis a arzenál je dosť odlišný, takže naraz aj súboje budú naozaj iné, avšak nezbavíte sa ani pôvodnej trojice gangov, ktoré tiež priložia pod kotol a tak bude celé mesto plné väčších či menších súbojov a neustáleho nebezpečenstva. V tejto chvíli ste už v endgame časti, keď pôvodné príbehové misie nahradia ich tzv. invaded varianty, ktoré sa síce odohrávajú v takmer rovnakých priestoroch, ale bojujete s novým nepriateľom a v trochu inom štýle.

Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: Black Tusk Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: mapa mesta Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: Black Tusk invázia

Spočiatku môže pôsobiť mierne odstrašujúcim dojmom, že ste počas sekundy prišli o celé mesto. Endgame časť hry je ale o dosť zábavnejšia, takže aj keď vás čakajú napríklad upravené misie z kampane, rozhodne si na stereotyp nebudete sťažovať.

V tejto chvíli je vaším cieľom vyšplhať z úrovne sveta 1 na úroveň 5 (tá bola pridaná do hry 5. apríla). Na ďalšiu úroveň sa vždy dostanete plnením Stronghold misií, ktoré sú tiež novo plné vojakov Black Tusk, v endgame fáze sa však už nič neodvíja od levelu vašej postavy (1 – 30), ale iba od úrovne vybavenia, veľmi podobne ako to robí napríklad Destiny . Všetko od výzbroje po zbrane má určitú úroveň a priemer vášho aktuálne nasadeného vybavenia potom dáva celkový level vašej postavy. Tento systém však nie je úplne bez chybičky.

Cesta na world tier 5 je zábavná, ale plná ústupkov

Aby ste mohli na úrovni sveta 1 spustiť Stronghold misiu, potrebujete vybavenie na úrovní 275, pričom vaším ultimátnym cieľom je dostať sa čo najskôr na svetový level č. 5. Prvá úroveň vám totiž dá vybavenie maximálne na úrovni 300 (ďalšia úroveň sveta potom 350, 400, 450 a 500). Táto fáza hry sa tak v podstate stáva čistou honbou za piatou úrovňou, kedy jednoducho účel svätí prostriedky. V skutočnosti si tak budete nasadzovať všetko, čo má vyššiu úroveň ako vaše súčasné vybavenie bez ohľadu na to, či daná vec korešponduje s vaším herným štýlom či uprednostňovanými zručnosťami.

Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: Dark zones

Ak ste sa Temným zónam doteraz vyhýbali a potrebovali by ste čo najrýchlejšie prísun nového vybavenia na postup na ďalšiu úroveň sveta, práve tieto tri oblasti by ste mali navštíviť, pretože ponúkajú podstatne viac koristi.

Zotrvávať dlhšie ako je nevyhnutne nutné na úrovniach 1 až 4 totiž nemá zmysel, pretože viete, že na päťke vám padne lepšie vybavenie. Hľadať kolekciu výbavy, ktorá vám po zozbieraní všetkých kusov dá pekný bonus, sa tu rovná šialenstvu, pretože pri skoku na ďalšiu úroveň sveta je vám doposiaľ skvelé vybavenie absolútne k ničomu a stráca všetku hodnotu. Nechcem tvrdiť, že táto časť hry je zlá, vôbec nie. Máte naopak veľmi silnú motiváciu sa do ťažkých misií púšťať čo najskôr, opustila ma však snaha bližšie preskúmavať svet a plniť vedľajšie aktivity, pretože honba za ďalšou úrovňou sveta má jednoducho prednosť.

Pritom by naozaj veľmi pomohla nejaká infúzie zbraní, tak ako to zaviedlo Destiny 2. Máte svoju obľúbenú pušku, ale jej úroveň už nie je dostačujúca? Zničením nejakej lepšej zbrane môžete upgradovať poškodenie svojho miláčika a veselo pokračovať v hraní. Bohužiaľ než sa dostanete na piatu úroveň sveta, budete nosiť čokoľvek, len keď to má pekne vysoké číslo. Úroveň lootu sa totiž podobne ako v Destiny 2 generuje podľa aktuálnej úrovne vybavenia, takže nosiť niečo len preto, že to vyhovuje vášmu hernému štýlu, je holá šialenosť. Vyššia úroveň postavy má jednoducho prednosť, pretože čím vyššiu úroveň má váš agent, tým lepšie vybavenie vám padá z nepriateľov. Takže budete nosiť pokojne sponku do vlasov namiesto vojenskej prilby, len keď bude mať pekne vysoké číslo v štatistikách.

The Division 2 zatiaľ končia na úrovni 500

Ak som naznačil, že tá naozajstná zábava začína až s dosiahnutím tridsiatej úrovne, úplnej dospelosti dosiahne vaša postava v momente, keď sa dostanete na piatu úroveň sveta. Práve v ten moment totiž dostanete prístup k tomu najlepšiemu vybaveniu, ktoré je aktuálne možné získať, maximálna úroveň je totiž stanovená na okrúhlych 500. Súčasne sa odomkne niekoľko noviniek, ako sú súpravy brnenia (označené zelenou farbou), ktorých kompletovanie dáva podstatne zaujímavejšie bonusy než obliekanie vybavenia od rovnakého výrobcu.

Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: gear sets Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: drop setového brnenia

Súpravy brnenia sú jednou z noviniek, ktoré sa odomknú na 5. úrovni sveta. Lákadiel Word tier 5 ponúka veľa, ale sú to práve veľmi zaujímavé súpravy s peknými bonusmi, ktoré vás budú nútiť púšťať sa do hrania znovu a znovu.

Okrem nečakane veľkého množstva vedľajších misií sa už skôr hotové invaded missions stanú opäť aktívnymi a spolu s nimi pribudnú aj ďalšie. Potešujúce je, že môžete ľubovoľne prepínať medzi klasickou a invaded verziou, teda tou z pôvodnej kampane a endgame časti a samozrejme ľubovoľne nastavovať obtiažnosť. Ich ponuka sa na piatej úrovni rozrastie o heroic obtiažnosť, ktorá aktuálne ponúka tú najväčšiu výzvu v celej hre a misii, ktorú ste predtým zdolali za 20 minút, vám teraz zaberú pokojne aj hodinu. Samozrejme za predpokladu, že ich dokončíte, spoľahnúť sa totiž nebudete môcť na záchytné checkpointy. Smrť tu znamená koniec misie.

Tu sa však opäť prejavuje férový prístup k hráčom, heroic obtiažnosť vám totiž nedá nič, čo by ste nemohli získať na nižšej obtiažnosti, máte len väčšiu pravdepodobnosť získať vybavenie s vyššou úrovňou. Na prvý pohľad sa to zdá ako zlý krok, Massive Entertainment však dizajnujú najťažšiu obtiažnosť jednoducho ako dobrovoľnú výzvu pre tých najlepších hráčov. Pokiaľ The Division 2 nehráte tak často a vaša úroveň postavy nie je pre heroic obtiažnosť dostačujúca, nebudete z komunity vyčlenený tým, že nedostanete možnosť získať nejakú špeciálnu zbraň a podobne.

Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: tunel Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: nová misia

Endgame časť ponúka aj nové príbehové misie, ktoré nás zavedú do doposiaľ nenavštívených priestorov, ale tiež ponúknu ďalšiu porciu príbehu, na ktorého potlačenie som si sťažoval v recenzii. Na priemernej kvalite príbehu sa nič podstatné nemení, ale čas od času narazíte na misiu, ktorá dokáže svojimi zvratmi pekne prekvapiť.

Som na úrovni 500, čo teraz?

Naozaj? Tak to gratulujem, agent! Ako to tak ale vyzerá, Washington rozhodne nie je zachránený. The Division 2 má obrovskú silu v tom, že hranie je jednoducho zábavné samo o sebe, hoci honba za lepším vybavením je logicky mnohokrát najsilnejším pudom. Aj na maximálnej úrovni je však stále čo robiť. Dlhotrvajúcou záležitosťou sú napríklad vypísané odmeny na kľúčových protivníkov. Tých je v hre celkom 52 a samostatnou kapitolou je už len ich vystopovanie. Zabíjanie týchto cieľov vás navyše odmeňuje kartami, ktoré možno vymeniť za špeciálne vybavenie, ktoré iným spôsobom nezískate.

Tom Clancy’s The Division 2 – Endgame obsah (trailer)

Autori si pripravili krátke video, v ktorom prezentujú pripravované novinky. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch okrem vôbec prvého raidu pribudnú do hry nové PvP mapy, sety brnenia, nové misie a v neposlednom rade tiež štvrtá špecializácia.

Vedľa toho je tu aj rad ďalších bossov, nové vedľajšie misie, PvP konflikty a potom samozrejme Temné oblasti s cenným a kontaminovaným vybavením. Svojou podobou aj odlišnou hrateľnosťou predstavujú tieto zóny do značnej miery úplne inú hru, než je The Division 2 za vysokými múrmi, ktoré zóny obklopujú. Majú navyše svoje vlastné denné aj týždenné projekty a samostatný systém levelovania, takže len v tomto v podstate sebestačnom režime možno utopiť desiatky hodín.

Začiatkom mája (pôvodný dátum bolo stanovený na 25. apríla) navyše príde ďalší update, ktorý prinesie vôbec prvý raid pre osem hráčov. Pokiaľ ste si lámali hlavu, čo znamená zlatá helikoptéra vedľa Bieleho domu, tak práve tu sa bude raid s názvom Operation Dark Hours spúšťať. S ďalším updatom potom má prísť štvrtá špecializácia, ktorá zatiaľ nebola predstavená, ale podľa vypusteného traileru pôjde pravdepodobne o rotačný guľomet.

Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: špecializácia Tom Clancy´s The Division 2; screenshot: skill tree

Snáď jediným výraznejším sklamaním sú pre mňa špecializácie. Tie sa z môjho pohľadu nepreukázali ako natoľko kľúčová zložka hry, ako autori sľubovali. Navyše niektoré novo pridané bežné zbrane sa približujú zaujímavým schopnostiam tých zo špecializácie, a keď si k tomu pridáte obrovský nedostatok nábojov, je jasné, že v najbližších týždňoch môžeme očakávať nejaké vybalansovanie.

Autori The Division 2 dodržali svoje sľuby

Ak ste s obstaraním Tom Clancy’s The Division 2 vyčkávali, v súčasnú chvíľu sa nebojím tvrdiť, že po stránke endgame obsahu zatiaľ autori z Massive Entertainment dodali všetko, čo sľúbili, ale aj neurobili jediný zásadný krok vedľa. Poučení zo svojich vlastných a pravdepodobne aj cudzích prešľapov vydali hru, ktorá je napchatá obsahom už odo dňa vydania a ďalšie bohaté prírastky pravidelne vydávajú. To všetko, zdá sa, na základe jasne daného konceptu, ktorý vás nenúti k nudnému grindu, ale skôr ponúka švédsky stôl rozličného herného obsahu a je len na vás, čo si vyberiete.

Nemôžem samozrejme sľúbiť, že podobne na tom bude The Division 2 aj za pol roka, rozhodne však má ideálne predpoklady stať sa učebnicovým príkladom loot and shoot žánru. S pohľadom do spätného zrkadla navyše môžem hru odporučiť hráčom, ktorí nemajú po ruke ďalších agentov. The Division 2 totiž ponúka matchmaking na všetky druhy aktivít a nájsť spoluhráčov nie je absolútne problém. A čo je najlepšie, snáď zakaždým som mal šťastie na čestných spolubojovníkov. Pokiaľ by ste sa chceli pridať do nášho klanu, dajte mi vedieť v komentároch. Agenti, do boja!

• Zdroje: YouTube (Ubisoft North America), vlastné

iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.
i Mohlo by vás zaujímať

Tom Clancy’s The Division 2 vyšlo 15. marca 2019 na PC, PS4 a Xbox One.

4,6 36×
Tom Clancys The Division 2 – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a RPG, pre online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus, – pokračovanie akčného RPG s MMO prvkami, otvorený svet The Division je bohatý a ponúka veľa možností
Cenová bomba
7,60 € Ušetríte 5,39 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX504
4,5
Tom Clancys The Division 2 – Xbox One
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: akčný a RPG, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold, – pokračovanie akčného RPG pretkaného MMO prvkami. Bohatý, otvorený svet The Division ponúka nespočet možností.
14,11 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MXO477
Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií