Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Vánoce HP Home Office

Ukážka rozhrania PlayStationu 5 potvrdila PlayStation Activities a ďalšie nové funkcie (NOVINKA)

Zobraziť katalóg

• Autor: Filip Němec

O PlayStationu 5 toho už vieme naozaj veľa. Poznáme cenu a dátum vydania, výkon konzoly aj hry, len používateľské rozhranie sa zatiaľ neukázalo. Sony však dlhé čakanie ukončilo videom, na ktorom prezentuje kompletne prepracované používateľské prostredie a jeho zaujímavé novinky, ako sú už skôr špekulované iba PlayStation Activities umožňujúce instantne preskočiť do vybranej časti hry, pomocník na misie a úlohy či plne integrovaný PlayStation obchod v ponuke konzoly. Viac o používateľskom rozhraní PS5 zistíte v dnešnej novinke.

PlayStation 5; screenshot: uživatelské rozhraní

Obsah článku

  1. Sony konečne predstavilo úplne nové rozhranie PlayStationu 5
  2. PlayStation aktivity umožnia rýchlo prepínať medzi úrovňami aj celými hrami
  3. Hlavná ponuka sa inšpiruje PS4

Sony konečne predstavilo úplne nové rozhranie PlayStationu 5

Reťazec rýchleho občerstvenia Burger King v spolupráci so Sony pred pár dňami na internet vypustil video, v ktorom maskot spomínaného fast foodu otvára vrecúško s jedlom, z ktorého sa linie modré svetlo za sprievodu melódie patriace spúšťacej animácii PlayStationu 5. Koniec spotu potom lákal na 15. októbra a nebolo príliš zložité odhadnúť, že sa práve v tento deň konečne dozvieme, ako vyzerá používateľské rozhranie PlayStationu 5.

Keď v júni vedúci vývoja dizajnu PS5 Matt MacLaurin prezradil, že máme očakávať „veľmi zaujímavú revolúciu“, rozhodne neklamal. Používateľské prostredie PlayStationu 5 totiž vyzerá veľmi odlišne a prináša veľa noviniek. Toľko, že sa ho Sony rozhodlo prestaviť v takmer 12 minút dlhom videu, kde sa úlohy sprievodcu ujal vedúci komunikácie Sid Shuman.

First Look at the PlayStation 5 User Experience

Používateľské rozhranie PlayStationu 5 je pohotové, či je tiež intuitívne ale spoznáme až v novembri, kedy PS5 vychádza.

Spustenie PS5, respektíve nabehnutie úvodnej obrazovky, bolo veľmi rýchle vďaka tomu, že konzola zostala v pohotovostnom režime. Bohužiaľ sme sa tak nedozvedeli, ako dlho sa bude PS5 spúšťať pri úplnom vypnutí. Práve vďaka pohotovostnému režimu sa ihneď po prihlásení k účtu spúšťa hra Sackboy: A Big Adventure a okamžite vidíme prvú novinku. Hoci zhruba polovicu obrazovky zaberá spustená hra, dolná časť si pre seba zabrala nové menu control center (v doslovnom preklade by mohlo ísť o kontrolné centrum).

PlayStation aktivity umožnia rýchlo prepínať medzi úrovňami aj celými hrami

Na prvej karte kontrolného centra sa môžeme pozrieť, aké novinky oznámili či sprístupnili autori nami vybraných hier, či sa pozrieť na posledné screenshoty na karte druhej. Nasledujúce karty potom potvrdzujú skôr uniknutú funkciu PlayStation Activities. Jednotlivé levely, v tomto prípade v hre Sackboy: A Big Adventure, majú svoju vlastnú kartu, vďaka ktorej môžeme kedykoľvek spustiť danú úroveň. Karty navyše zobrazujú ďalšie zaujímavé informácie, ako je odhadovaný čas zostávajúci do dokončenia úrovne alebo jednotlivé úlohy, ktoré musíte alebo môžete v misii splniť.

PlayStation 5; screenshot: activities
PlayStation Activities zatiaľ pôsobí ako najväčšia novinka používateľského rozhrania PlayStationu 5.

Nejde ale len o obvyklý „quest list“, každý z úloh totiž ponúka pomocníka vo forme screenshotov alebo videa. Pokiaľ si teda s nejakou časťou hry nebudete vedieť rady, môžete si návod pripnúť na ľavú či pravú stranu obrazovky, priamo pri hraní ho sledovať a riadiť sa zobrazenými radami. Rozhodne zaujímavá novinka, ktorá nejednému hráčovi určite pomôže. Tak nejako sa ale začína vytrácať radosť, kedy ste problém zvládli vyriešiť úplne sami. Čiastkové úlohy s pomocníkom však budú dostupné len majiteľom predplatného PlayStation Plus a zároveň nemožno očakávať, že túto funkciu ponúknu všetky hry. Predpokladáme však, že ich nájdeme minimálne pri všetkých PlayStation exkluzivitách.

PlayStation 5; screenshot: pomocník
Pomocníka vo forme videa alebo obrázku si možno pripnúť na kraj obrazovky.

Karty s aktivitami ale nebudú zobrazovať iba úlohy a misie práve spustenej hry. Shuman na videu demonštruje, ako z tejto ponuky, ktorú možno kedykoľvek vyvolať stlačením PlayStation tlačidla na ovládači, skočí priamo do multiplayeru hry Destruction AllStars. Kontrolné centrum potom má pod veľkými kartami aktivít ešte ďalšiu horizontálnu ponuku, ktorá schováva prakticky všetko, čo možno teraz ovládať na PS4 takisto po stlačení PS tlačidla. Vypínať periférie, nastavovať hlasitosť, či vypnúť konzolu. K tomu všetkému pribudla napríklad možnosť sledovať kto z priateľov je online.

Hlavná ponuka sa inšpiruje PS4

Potom už vo videu konečne vidíme hlavnú ponuku PlayStationu 5. Tá vychádza zo súčasného rozvrhnutia, kde sú karty s jednotlivými hrami či aplikáciami za sebou radené horizontálne. Na PS5 je ale ponuka o niečo menšia a zaberá priestor v hornom ľavom rohu, zvyšok obrazovky si totiž nárokuje HUB práve označenej hry. Stlačením šípky nadol na ovládači sa rozvinie ponuka s kartami, ktorej dominujú už spomínané PlayStation aktivity. Tiež priamo z menu konzoly sa tak budeme môcť pustiť do hrania vybraných častí hier, čo v spojení s rýchlym SSD diskom iste ušetrí nemálo času. Veľmi príjemnou novinkou je tiež integrácia PS Store priamo do menu konzoly. Kým pohyb v hlavnej ponuke PS4 je veľmi rýchly, aplikácia obchodu sa nie vždy spustí tak pohotovo, ako by sme dúfali a ani pohyb v nej nie je práve najsvižnejší.

PlayStation 5; screenshot: hlavní menu PlayStation 5; screenshot: activities menu
Obrázok 1: Hlavné menu už pôsobí povedomejšie. Obrázok 2: Každá hra má ako teraz na PS4 vlastný HUB, novo však v ňom nájdeme karty so spomínanými aktivitami.

Hoci Sony ukazuje úplne nové používateľské rozhranie nie práve krátkym videom, po jeho vzhliadnutí budete mať pocit, že ste nevideli ani polovicu z toho, čo ponúka. Tiež Shuman dodáva, že to rozhodne nebolo všetko, a tak sa do vydania PlayStationu 5, ktoré je u nás naplánované na 19. novembra (v USA a niektorých ďalších krajinách ale vychádza PS5 o týždeň skôr), určite ešte nejaké novinky dozvieme. PlayStation aktivity pôsobia ako vynikajúci zlepšovák, ktorý hranie ešte viac spríjemní. Na prvý pohľad ale kontrolné centrum a spleť jeho kariet nepôsobí príliš prehľadne, hoci na finálne súdy je zatiaľ príliš skoro.

• Zdroje: YouTube (PlayStation)

i Mohlo by vás zaujímať
PlayStation 5 Digital Edition
Herná konzola – k TV, SSD 825 GB, možnosť hrania v 4K, menu v slovenčine, 1× herný ovládač

Predpoklad. cena
400 € bez DPH 333,33 €
Rezervovať
Očakávame február 2021
Objednávací kód: MSX005DE
PlayStation 5
Herná konzola – k TV, SSD 825 GB, možnosť hrania v 4K, menu v slovenčine, 1× herný ovládač

Predpoklad. cena
499,99 € bez DPH 416,66 €
Rezervovať
Očakávame február 2021
Objednávací kód: MSX005
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, biela farba

Predpoklad. cena
70 € bez DPH 58,33 €
Rezervovať
Dátum vydania: 19. novembra 2020
Objednávací kód: MSX005DS1
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset
Herné slúchadlá bezdrôtové, s mikrofónom, cez hlavu, okolo uší, uzatvorená konštrukcia, rádiofrekvenčné pripojenie, pre PC a PlayStation 5, aktívne potlačenie hluku (ANC), priestorový zvuk 7.1

Predpoklad. cena
100 € bez DPH 83,33 €
Rezervovať
Očakávame február 2021
Objednávací kód: MSX005PU1
PlayStation 5 Media Remote
Diaľkový ovládač

Predpoklad. cena
29,99 € bez DPH 24,99 €
Rezervovať
Očakávame február 2021
Objednávací kód: MSX005RE1
Predpoklad. cena
29,99 € bez DPH 24,99 €
Rezervovať
Očakávame február 2021
Objednávací kód: MSX005ST1
Predpoklad. cena
59,99 € bez DPH 49,99 €
Rezervovať
Očakávame február 2021
Objednávací kód: MSX005HDC1
Xbox Series X
Herná konzola – k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnosť hrania v 4K, menu v slovenčine, 1× herný ovládač, čierna farba

Predpoklad. cena
499 € bez DPH 415,83 €
Rezervovať
Dátum vydania: 10. novembra 2020
Objednávací kód: MXO001a
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi