Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Obrovský výprodej Chladivá spása

Všetky nové PS4 hry musia byť spustiteľné tiež na PlayStation 5, nakázalo Sony vývojárom (NOVINKA)

Zobraziť katalóg

• Autor: Filip Němec

Kým tému spätnej kompatibility Microsoft pri svojej konzole Xbox Series X preferuje veľmi často, konkurencia z Japonska je zatiaľ na nové informácie veľmi skúpa. So zaujímavou správou prišiel magazín Eurogamer, podľa ktorého Sony aktualizovalo inštrukcie týkajúce sa novo vydaných PlayStation 4 hier. Všetky tituly, ktoré od 13. júla chcú prejsť procesom certifikácie, musia byť plne funkčné tiež na PlayStation 5. Čo to presne znamená, objasníme v novinke.

PlayStation 5; screenshot: PS5 hry
Alza Gaming

Sme Alza Gaming

Všetky naše články, kde sa dočítate nielen o informáciách zo sveta hier, filmu a eSportu, nájdete na stránkach Alza Magazínu. Sledujte nás na instagrame a facebooku, kde sa okrem denného prídelu noviniek, dojmov, recenzií a memov môžete tešiť aj na pravidelné súťaže.

Novo vydané PS4 hry spustíme aj na PS5

Britský magazín Eurogamer prišiel s informáciou, podľa ktorej spoločnosť Sony aktualizovala pokyny pre vývojárov vytvárajúcich hry pre PlayStation 4. Novinkou je, že každý titul, ktorý štúdio od 13. júla odošle na certifikáciu, musí byť plne kompatibilný aj s Playstation 5 – a to bez výnimiek. Hra musí podporovať všetky funkcie a technicky fungovať minimálne tak dobre, ako na PlayStation 4. Procesom certifikácie musí prejsť každý titul, ktorý chce na konzole PlayStation 4 vyjsť, takže podľa tejto správy môžeme očakávať, že všetky nové hry vydané na PlayStation 4 bude možné spustiť tiež na PlayStation 5.

Aktuálne by mal proces certifikácie trvať pri hladkom priebehu 5 dní, pričom ďalších 5 dní má mať Sony na to, aby hru zalistovalo do katalógu PlayStation Store. Nejde teda o nijako zdĺhavý proces, aj keď mnoho vývojárov často hlási problémy napríklad s certifikovaním patchov, ktoré na PC platforme vyjdú často výrazne skôr ako na konzolách. Ak vývojári absolvujú certifikáciu pred 13. júlom a až po ňom vydajú nejaký patch, pravidlo o podpore PlayStation 5 sa na ne nevzťahuje, napriek tomu je však zo strany Sony silno odporúčaná. To isté potom platí aj opačne, akonáhle hra certifikovaná po tomto dátume vydá nejaký patch, aj ten musí byť pochopiteľne kompatibilný s PS5 verziou.

PlayStation 5; screenshot: oznámenie hier
Vo štvrtok 4. júna o 22:00 predstaví Sony nové PlayStation 5 hry.

Podpora PS5 verzií sa očakáva pri všetkých exkluzivitách

Ako magazín Eurogamer poznamenáva, akčná adventúra Ghost of Tsushima vychádza 17. júla, takže sa na ňu nové pravidlo nevzťahuje (tesne, hra vstúpi do procesu certifikácie niekoľko dní pred 13. júlom), možno však očakávať, že ako ďalšia PlayStation exkluzivita bude aj tento titul nakoniec spustiteľný na PlayStation 5 rovnako ako napríklad The Last of Us Part II, čo sa mal Eurogamer dopočuť od iného nezávislého zdroja. Podobne by na tom mal byť aj Death Stranding a ďalšie PlayStation exkluzivity.

Treba dodať, že dnešná správa nie je žiadnou oficiálnou informáciou ohľadom spätnej kompatibility, či jej miery. Ide len o inštrukcie pre vývojárov, z nich si ale môžeme odniesť predovšetkým to, že hry vydané približne od konca leta či tohtoročnej jesene na PS4 by sme mali spustiť aj na PlayStation 5. Ako sa Sony postaví k celkovej problematike spätnej kompatibility, zatiaľ nie je úplne jasné. Aktuálne máme oficiálne prisľúbené, že PlayStation 5 spustí viac ako 4 000 PlayStation 4 hier, pričom každá z nich prechádza ručným overením, rovnako ako to robí Microsoft.

Šanca, že sa dočkáme podpory hier tiež zo starších generácií konzol PlayStation, je bohužiaľ veľmi malá, vzhľadom na odlišnú architektúru týchto konzol. Vyzerá to teda tak, že na poli spätnej kompatibility bude mať Xbox výhodu, podľa posledných správ umožní systém spätnej kompatibility na Xboxe Series X zvýšiť rozlíšenie, či dokonca zdvojnásobiť frekvenciu snímkovania a automaticky vytvoriť HDR podporu pri tituloch, ktoré boli vytvorené pokojne v čase, keď pojem HDR v hrách ešte neexistoval.

PlayStation 5; screenshot: CES
Aj keď možno Sony vzhľadom na počet predaných konzol považovať za víťaza aktuálnej generácie, na plnej čiare prehral na poli spätnej kompatibility. Tá však pre PlayStation nie je novinkou, už PlayStation 2 bol plne kompatibilný s PlayStation 1 diskami. Mnohí z nás už tiez zabudli, že prvé verejne predajné varianty PlayStationu 3 obsahovali špeciálny hardvér na emuláciu PlayStation 2 hier, neskorý však prestal byť do konzoly pridávaný a spätná kompatibilita sa stala pre Sony takmer tabu.

V Sony veria v konzolové generácie

Pomyselnou otázkou do bitky je prípadná PlayStation verzia programu Smart Delivery, ktorá na Xboxe zaisťuje majiteľom vybraných Xbox One hier tiež ich podporu na Series X (a naopak) a zároveň to, že budú vždy hrať tú najlepšiu dostupnú možnú verziu, čo sa týka predovšetkým hrania na novšej konzole. V najnovšom rozhovore pre Gameindustry.biz prezident a CEO spoločnosti Sony Interactive Entertainment Jim Ryan vyhlásil, že verí v konzolové generácie.

„Veríme, že keď si prejdete vývojom novej konzoly, zahŕňa to funkcie a výhody, ktoré predchádzajúca generácia nemá,“ čím naznačuje, že PlayStation 5 exkluzivity nebudú hrateľné na PlayStation 4, aby mohli využiť plný potenciál nového hardvéru. Sony tak zaujíma úplne opačný postoj oproti Microsoftu, ktorý sa naopak zaviazal, že minimálne prvý rok života konzoly Xbox Series X nevydá Xbox Game Studios na túto platformu žiadnu exkluzivitu.

Snáď sa o miere spätnej kompatibility na PlayStation 5 dozvieme viac čo najskôr, napríklad už vo štvrtok 4. júna, kedy má Sony predstaviť nové hry pre PlayStation 5. Pravdepodobnejší je ale nejaký neskorší termín, po štvrtkovej show majú totiž nasledovať ďalšie akcie, kde bude Sony prezentovať ďalšie novinky týkajúce sa next-gen konzoly PlayStation 5.

• Zdroje: blog.playstation.com

i Mohlo by vás zaujímať
Ghost of Tsushima - PS4
Hra na konzolu – PS4 / PS4 Pro, krabicová verzia, české titulky, žáner: akčný – z éry samurajov odohrávajúca sa v období feudálneho Japonska. Po nájazde Mongolov na ostrov Tsushima, povstáva z popola samuraj, ktorý sa stane legendou.

Predpoklad. cena
Od 52,90 € bez DPH 44,08 €
Rezervovať
Dátum vydania: 17. júla 2020
Objednávací kód: MSX442
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi