Získajte doručenie ZADARMO na rok iba za 1 € mesačne! Viac informácií

AlzaPlus+ Alzákove Jarné TOPky

World of Warcraft: Battle for Azeroth (RECENZIA) – Datadisk s veľkým potenciálom

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Ak sa povie MMORPG, väčšine hráčov sa ihneď vybaví legendárny World of Warcraft z dielní Blizzard Entertainment, ktorý tomuto žánru kraľuje už dlhých štrnásť rokov. Zraziť sa ho z pomyselného trónu snažili Warhammer Online: Age of Reckoning, Lord of the Rings Online, Allods Online, Tera a rad ďalších, ktorých mená si už kvôli ich tuctovosti nie som schopný ani vybaviť. Obohatený bol doteraz celkovo o šesť rozlične kvalitných datadiskov, ktoré expandovali základnú hru snáď vo všetkých ohľadoch.

Najvýraznejším z nich bol dozaista pred dvoma rokmi vydaný Legion, teraz ho však nahrádza vojnou preplnené rozšírenie menom Battle for Azeroth. Do boja dvoch znesvárených frakcií sme sa v minulých týždňoch zapojili aj my. Vďaka tomu sme si pre vás mohli pripraviť podrobnú recenziu, kde sa dozviete, čo všetko nový datadisk do World of Warcraft prináša a či stojí za váš čas.


Žáner: MMORPG | Vývojár: Blizzard Entertainment | Vydavateľ: Blizzard Entertainment | Platformy a Dátum vydania: PC (14. augusta 2018) | Homepage: worldofwarcraft.com


Časti článku:

Obsah recenzie World of Warcraft: Battle for Azeroth

 1. Vojnové bubny vo World of Warcraft opäť hučia naplno
 2. Legendárne zbrane z Legionu nahrádza v Battle for Azeroth Srdce Azerothu
 3. Azeritu chtiví jedinci musia zamieriť na objaviteľské výpravy
 4. Deaktivácia War Mode vás v Battle for Azeroth zachráni pred krvilačnými hráčmi
 5. Najnovšia expanzia World of Warcraft opäť citeľne posilňuje
 6. Recenzia World of Warcraft: Battle for Azeroth: záverečné hodnotenie
 7. HW nároky na hru World of Warcraft: Battle for Azeroth PC

Vojnové bubny vo World of Warcraft opäť hučia naplno

(28. 8. 2018) Konflikt medzi Hordou a Alianciou už zúri mnoho rokov. Prakticky by sa dalo povedať, že sa obe frakcie stretávajú s krátkymi prestávkami od prvého otvorenia Temného portálu, cez ktorý sa orkovia preniesli zo svojho sveta do Azerothu. Jeho pôvodným obyvateľom sa agresívni hostia samozrejme veľmi nepáčili, a tak začala Prvá vojna, pri ktorej bolo zničené jedno z najväčších miest ľudí, Stormwind, ktorého vyplienením ukázali útočníci svoju nemilosrdnú povahu.

Druhá vojna naopak nedopadla najlepšie pre agresorov, ktorých vojská boli na hlavu porazené pri monumentálnej hore Blackrock. Po tejto bitke nastala éra pokoja, po ktorej zasiahol svet World of Warcraft rad pohrôm, ktoré vyústili v zničenie mocnej Plamennej légie. Tú doterajší sokovia spoločne porazili v datadisku Legion.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: Sylvanas World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: Anduin

Obrázok 1: Sylvanas na štarte Battle for Azeroth rozhodne nepatrí medzi kladných protagonistaov,jej kroky fakticky rozdeľujú celú Hordu. Obrázok 2: Anduin je dosť rozporuplnou postavou, niektorí ho pre jeho dobromyseľnosť a čestnosť považujú za slabocha.

Jeden by si povedal, že po heroických činoch, ktoré obe strany uskutočnili pre záchranu sveta, nastane konečne dlhodobý mier. Sylvanas na to však mala dosť odlišný názor, vzala teda svoju gigantickú armádu a s pomocou hrdinov spálila na popol legendárny strom Temných elfov Teldrassil. Celá Aliancia bola týmto ohavným činom zúrivá do nepríčetnosti, a tak začala ihneď mobilizovať všetky dostupné sily, ktoré následne vrhla proti hlavnému mestu inteligentných nemŕtvych Undercity, ktoré sa jeho obyvatelia aj ich spojenci samozrejme rozhodli brániť. Nápor útočníkov bol však natoľko silný, že sa temná pani rozhodla pre nečestnú taktiku a vo finálnej fáze obetovala celú metropolu len preto, aby zvíťazila, čo sa niektorým jej verným veľmi nepáčilo.

Teraz sa obe strany pustili do vleklej vojny, v ktorej nutne potrebujú podporu nových spojencov nevyčerpaných udalosťami, ktoré museli Horda aj Aliancia v minulých rokoch prežiť. Jaina Proudmoore sa preto vydáva do jej bývalého domova, ostrovného kráľovstva Kul Tiras. Zástupcovia konkurenčného zoskupenia sa naopak na čele s Nathanosom Blightcallerom snaží zlákať k spolupráci s panovníkmi Zandalarského impéria. Obe, spočiatku neutrálne, ríše však majú svoje vlastné problémy, takže minimálne spočiatku návrhy novo prichádzajúcich odmietajú. Aby ste si ich získali, je nutné im najprv pomôcť vyriešiť ich problémy. Potom, čo si ich čiastočne nakloníte, sa vydáte na územie nepriateľa.

World of Warcraft: Battle for Azeroth – Battle for Lordaeron (gameplay)

Útok na Lordaeron predstavuje aktuálne jeden z vrcholov expanzie Battle for Azeroth.

Každá slobodná ostrovná ríše ponúkne jednotlivým stranám v Battle for Azeroth jedinečné príbehové linky, rozsiahle lokácie a dychberúce zvraty, z ktorých budete jednoducho paf. Prekvapivo kvalitne sú tu navrhnuté aj vedľajšie úlohy. Vďaka ich vysokej prepracovanosti sa do plnenia hocikedy tak zahryznete, že nebudete schopní prestať a budete hltať jednu zákazku za druhou až do momentu, než vás ožiaria prvé slnečné lúče. Osobne som mal možnosť vyskúšať ako cestu Hordy, tak aj Aliancie a musím povedať, že ani jedna frakcia nie je v tomto ohľade znevýhodnená či ochudobnená. Sám som bol zrejme najviac zaujatý rozprávaniami v temnom Nazmire, kde som pomáhal trollov vysporiadať nielen s túžbou po krvi, ale aj s ich nepokojnými duchmi, ktorých nebolo radno pokúšať.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: ziggurat World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: Prevlek World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: stealth

Obrázok 1: Troll architektúra je v Battle for Azeroth skutočne nádherná, nie vždy je však využitá na bohumilé účely. Obrázok 2: Niektoré úlohy vás prinútia zmeniť nielen tvár, ale aj celkovú štruktúru vášho tela.. Obrázok 3: Vo World of Warcraft: Battle for Azeroth sú prítomné aj nascriptované stealth misie, v ktorých sa budete schovávať pred vašimi oponentmi v tieňoch.

Legendárne zbrane z Legionu nahrádza v Battle for Azeroth Srdce Azerothu

Tiež vás na začiatku Legionu naštvalo, že ste museli vymeniť rozsiahle spektrum zbraní za tri legendárne kúsky, ktoré v priebehu kampane nebolo možné ničím nahradiť? Tak to vás iste poteší nový prvok, ktorým chce Blizzard tento neuvážený krok do istej miery napraviť: namiesto klasického náhrdelníka budete v Battle for Azeroth nosiť unikátny predmet s názvom „Srdce Azerothu“, ktoré funguje na veľmi podobných princípoch ako slávne smrtiace hračky. Tiež ho môžete vylepšovať, čím však nezdokonalíte len tento náhrdelník, ale tiež unikátne typy zbrojí, ktoré sú s ním pevne previazané a obohacujú sa o nové schopnosti práve v závislosti na úrovni talizmanu, ktorý máte permanentne na krku.

Výbava spojená s amuletom vám vždy ponúkne trošku odlišné spektrum pasívnych zručností, ktoré si máte možnosť po dosiahnutí určitej úrovne náhrdelníka zvoliť. Niektoré zbroje zdokonalia vaše útočné schopnosti, iné sú naopak zamerané na obranu či efektivitu liečivých kúziel. Prítomné sú tiež výstroje zvyšujúce primárne štatistiky vášho reka a účinnosť jeho výpadov. Pri každom predmete si môžete navoliť niekoľko primárnych vylepšení. Potom, čo tak urobíte, sa otvorí slot zvyšujúci úroveň danej veci o jasne definovanú hodnotu. Osobne túto novinku vítam, pretože mi na rozdiel od legendárnych zbraní umožnila zvoliť si špecifickú cestu, ktorá mi v Legione chýbala.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: Loď World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: Medveď World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: Zandalárské hlavné mesto

Obrázok 1: Veľkosť hlavných miest neutrálnych frakcií je ohromujúca, nemožno sa teda príliš čudovať tomu, že vám oba národy ponúkajú formy cestovania uľahčujúce presun. Obrázok 2: Pri potulkách svetom World of Warcraft narazíte na mnoho povedomých výjavov. Obrázok 3: Hlavné mesto trollov je zložené z radu chrámov, ktoré sú navzájom prepojené rozsiahlou sieťou mostov.

Nové úrovne samozrejme nebudete získavať len tak. Svoj náhrdelník musíte, rovnako ako legendárne zbrane, kŕmiť a posilňovať s pomocou špeciálnej, ťažko získateľnej modrej rudy (azeritu). Tú možno nájsť na rôznych miestach: objaviť ju môžete napríklad v telách špeciálnych nepriateľov a vnútri fialovo svetielkujúcich schránok. Čas od času vám ju darujú aj niektorí zadávatelia úloh. Jednou z najistejších ciest, ako sa k azeritu dostať, je absolvovanie klasických bitiek a dungeonov, v ktorých máte určitú dávku vždy istú, pretože z každého bossa bez výnimky vypadne niekoľko úlomkov. K dispozícii sú vám tu dané tiež niekoľkohodinové misie známe z Warlords of Dreanoru, na ktoré je možné vyslať služobníkov, ktorých naverbujete plnením vojnových úloh.

World of Warcraft: Battle for Azeroth – Temple of Sethraliss (gameplay)

Temple of Sethraliss je lokácia, ktorá dá v Battle for Azeroth pomalším jedincom poriadne zabrať.

Pre tých z vás, ktorí nemali doteraz s World of Warcraft žiadne väčšie skúsenosti, tu mierne rozčlení fungovanie služobníkov a vojnových úloh. Základný mechanizmus bol pridaný už v spomenutom Warlords of Dreanoru, kde ste z vašej základne vysielali skupinky verných bojovníkov, ktorí v priebehu niekoľkých hodín pracovali na splnení danej úlohy. V určitej fáze hry ste si touto cestou pomaličky otvárali nové dejové linky, ktorých aktivovanie väčšinou trvalo niekoľko dní. V Legion tento prvok zostal, a preto sa nemôžeme veľmi čudovať tomu, že ho tvorcovia pridali aj do Battle for Azeroth, kde je tento aspekt navrhnutý viac-menej totožne ako v predchádzajúcich datadiskoch. Za jasne definovaný obnos pošlite do akcie skupinu s percentuálnou šancou na úspech, a keď sa jej zadarí, prinesie vám, po čom zrovna túžite.

Azeritu chtiví jedinci musia zamieriť na objaviteľské výpravy

Ako som už naznačil v predchádzajúcich odsekoch, azerit možno získať viacerými spôsobmi. Asi najistejšou cestou je zrejme čistenie stredne rozsiahlych dungeonov, do ktorých sa môžete vydať buď so skupinou štyroch priateľov, alebo partiou náhodných ľudí. V súčasnosti ponúka Battle for Azeroth niekoľko uzavretých lokácií, v ktorých útrobách na vašu družinu čakajú nielen silné monštrá a ich prisluhovači, ale aj rôzne pohybové výzvy, ktoré cielia na agilnejších jedincov. Z aktuálne prezentovaného spektra kobiek som si najviac obľúbil temne ladený Underrot, ktorého pochmúrne chodby sú plné krvavých trollov a posluhovačov Starých bohov, ktorí nebývalo pripomínajú príšery z kníh HP Lovecrafta, ktorý písal prevažne literatúru s hororovou tematikou.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: Loa World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: monstrá World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: Azerith

Obrázok 1: Zandalarští trollovia sú pevne spojení s duchmi prírody. Obrázok 2: Do cesty sa vám v Battle for Azeroth postaví rozsiahle spektrum odlišne reagujúcich protivníkov. Obrázok 3: Za pomoci azeritu budete môcť svoje predmety vylepšiť až tromi rôznymi pasívnymi schopnosťami.

Relatívne istým spôsobom, ako sa dostať k azeritu, je tiež plnenie world questov. Tie sa vám sprístupnia potom, čo získate maximálnu úroveň a vytvoríte si priateľský vzťah so všetkými spojeneckými frakciami, bez ktorých tá vaša v boji o Azeroth neprežije. De facto ide o klasické úlohy pre všetky frakčné zoskupenia, za ktorých splnenie budete odmenení výstrojom na vašom leveli, modrou rudou, reputáciou, peniazmi či vojnovým materiálom využiteľným na vysielanie vašich spoločníkov na rôznorodé misie. S vysokou pravdepodobnosťou sa časom dočkáme aj world bossov, ktorí sa niektorým lenivejším jedincom pomôžu vybaviť predtým, než sa vydajú do náročnejších dungeonov a na ostrovné expedície.

Áno, zrak vás nemýli, vyrážať budete v Battle for Azeroth na námorné výpravy, v rámci ktorých objavujete nové ostrovy plné azeritu. Nikdy na nich však nebudete sami, vždy sa súčasne s vami vylodia aj zástupcovia konkurenčnej frakcie (AI alebo hráči), ktorých úlohou bude vyťažiť vzácnu rudu pred vami. Ten, kto získa jasne daný počet modrej suroviny predtým, než sa k nemu dostane protivník, vyhráva. V dolovaní vám budú brániť monštrá, pôvodní obyvatelia vysávaných lokácií a samozrejme druhá ťažobná skupina, ktorá sa vám bude snažiť vo vašom bohumilom diele zabrániť. Absolvovať tieto expedície možno, rovnako ako dungeony, na normálnej, heroickej a mýtickej obťažnosti, ktorá sa s vami nebude ani na moment babrať a bude zacielená len na tých najlepších.

World of Warcraft: Battle for Azeroth – Freehold (gameplay)

Pirátska pevnosť Freehold je plná poriadne nabrúsených morských vlkov, ktorí sa plavili po moriach World of Warcraft ešte predtým, ako ste ho začali hrať.

Hoci nejde v rámci obsahu o žiadneho drobca, nie je aktuálny stav vecí konečný. Časom bude Battle for Azeroth rozšírený tiež o extrémne náročný raid. Pozrieť sa budeme môcť do Uldiru, kde nás čaká G'huun, o ktorého vyvolanie sa postarali krvaví trollovia. Druhým raidom bude podľa všetkého tiež chrámový komplex Azeroth plný rôznych prerastených príšeriek. Tešiť sa môžete aj na režim Warfronts, ktorý dorazí spolu Uldirem už štvrtého septembra. Do hry tento mód pridá veľkolepé bitky pripomínajúce po stránke elementárneho návrhu v určitých ohľadoch legendárny Warcraft III. Prítomné sú na bojisku bane, budovy, umelou inteligenciou kontrolované jednotky a obliehacie stroje, ktoré využijete na dobytie pevnosti a elimináciu hlavného bossa.

Deaktivácia War Mode vás v Battle for Azeroth zachráni pred krvilačnými hráčmi

Ostrovné expedície nepredstavujú jedinú PvP výzvu, ktorú pred vás Battle for Azeroth postaví. World of Warcraft bol v rámci vydania tohto datadisku obohatený ešte o novo navrhnuté epické bojové zóny, ktoré recyklujú väčšinu bojísk, v ktorých sa mohlo stretnúť osemdesiat hráčov, a prekopávajú ich do náročnejšej podoby zacielenej na jedinca na maximálnej úrovni a so zodpovedajúcej výbavou. Tvorcom je jasné, že ich hru nehrajú len tímoví hráči, a tak tu majú pre sólistov cech duelist zameraný na osamelých vlkov vyžívajúcich sa v zabíjaní podobne zmýšľajúcich hrdinov.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: lovná zver World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: truhla World of Warcraft: Battle for Azeroth; gameplay: expedícia

Obrázok 1: Pokiaľ na území nepriateľskej frakcie zabijete viac ako desať nepriateľov, stane sa z vás lovná zver so znakom smrti. Obrázok 2: Truhly obsahujú v Battle for Azeroth rôzne poklady a hlavne pre postup nutné vojnové vybavenie. Obrázok 3: Na vašich dobrodružných výpravách hocikedy uvidíte protivníkovu archu už z lode, na ktorej sa plavíte.

Nie každý však baží po prelievaní krvi ľudských protihráčov. Doteraz boli na týchto jedincov zamerané PvE servery, kde členovia konkurenčnej frakcie nepredstavovali prakticky žiadne nebezpečenstvo. Teraz sú však tieto od súperenia zbavené svety preč a na ich miesto bol dosadený režim War Mode. Ten je možné aktivovať či naopak vypnúť v primárnych frakčných metropolách, v ktorých útrobách ste si vždy mohli deaktivovať PvP na území, ktoré jednotlivé zoskupenia kontrolovala. V okamihu, keď tento novo pridaný prvok zaškrtnete, sa automaticky vystavujete výpadom protivníkov, ktorí rovnako ako vy bažia po tom, aby mohli eliminovať iných. Ak vás neustále strety omrzia, musíte sa vydať znovu do hlavného mesta a tam odškrtnúť kolónku, v ktorej súhlasíte so súbojmi.

Za seba by som vám však jeho deaktiváciu minimálne nateraz neodporúčal, pretože po zapnutí sa vám v Battle for Azeroth navyšuje o 10 % množstva skúseností získaných za elimináciu protivníkov a plnenie úloh. Rovnako tak sa vám vďaka nemu otvárajú lovy odmien zacielené na normálneho hráča, ktoré vás za zabitie určitého počtu jedincov odmení dočasným posilnením vášho hrdinu (bonus k spôsobenému poškodeniu a k efektivite liečivých kúziel). Prítomné sú dokonca air-dropy známe z väčšiny aktuálnych AAA projektov, kde si ich hráči nemôžu vynachváliť. Čo je možno primárnym dôvodom toho, prečo sa ich vývojári z Blizzard Entertainment rozhodli vložiť do svojho diela. Minimálne za seba je za tento krok chválim, keďže som pri ich love zažil rad vtipných momentov.

World of Warcraft: Battle for Azeroth – Island Expedition – Heroic (gameplay)

Niektoré ostrovné misie v Battle for Azeroth vyhráte len o fúz.

Keď už som u úprav týkajúcich sa PvP, nemôžem zabudnúť spomenúť systém prestíže pôvodne viazaný vždy na danú postavu. V Battle for Azeroth je celkový vývoj previazaný s vaším herným účtom, takže sa už dlhšie nemusíte obávať toho, že keď budete hrať za jedného hrdinu, ostatné postavy ochudobníte. Blizzard Entertainment týmto krokom fakticky vytrháva tŕň z päty hráčom, ktorí nemajú dostatok času na to, aby pokryli v rámci tejto hernej zložky všetky vytvorené reky.

O novej expanzii do World of Warcraft by som toho mohol ešte napísať skutočne veľa, ide však o recenziu, takže v tejto fáze text zakončíme a priamo sa presunieme k záveru.

World of Warcraft je najnovším datadiskom revitalizovaná

Universum World of Warcraft mám úprimne rád, hoci ide o svet postavený na základoch kultového Warhammeru. Každá nová expanzia vo mne teda vyvoláva veľmi vrelé pocity, pretože sa cez ňu do Azerothu vždy vrátia hráči, ktorí chcú navštíviť nové miesta a absolvovať nové dejové linky posúvajúce príbeh tejto obľúbenej fantasy zase o kus ďalej.

Štartová fáza Battle for Azeroth ponúka konflikt, po ktorom príslušníci Hordy aj Aliancie volali bez prestania už nejaký ten piatok. Celá hra opäť prešla radom naskrz pozitívnych zmien. Sprístupnené boli doteraz nepoznané lokácie, unikátne navrhnuté rasy, ostrovné misie a špecifické bojisko. Kvôli zameraniu na PvP obsah však nemusí sadnúť každému, rovnako tak ho nie je dobré hrať bez priateľov či jasne zacielenej guildy.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; screenshot: rivalita

Stret Sylvanas s Anduinom je jedným z hlavných tém Battle for Azeroth, do ich konfliktu sa však chystá primiešať tretí hráč, ktorého identitu zistíte až postupom času.

Pre stabilných hráčov World of Warcraft je nákup Battle for Azeroth prakticky povinnosťou, pretože opäť rozširuje príbeh ich milovaného sveta a vlieva mu čerstvú krv do pomaly tvrdnúcich žíl. Investíciu do neho by som odporučil aj nováčikom túžiacim naskočiť do tohto rozbehnutého vlaku, ktorým sa vďaka pridaniu nových frakcií ponúka spôsob, ako odštartovať cestu spolu s radom im podobných. Ak sa pýtate, komu by som tento kúsok naopak neodporúčal, povedal by som, že nie je veľmi vhodný pre staromódneho hráča túžiaceho po starých poradcoch, a fanúšikov odlišne ladených MMORPG.

Recenzia World of Warcraft: Battle for Azeroth: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 87 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
85 %
Audiovizuálne spracovanie
80 %
Opätovná hrateľnosť
90 %
World of Warcraft: Battle for Azeroth; recenzia

Klady

 • Unikátny dejové linky pre každú z frakcií
 • Ostrovné expedície s veľkým potenciálom
 • Slušne navrhnuté dungeony
 • Perfektný dizajn práve pridaných lokácií
 • Spojenecké rasy
 • Rozsiahle spektrum nových prvkov

Zápory

 • Zameranie na PvP nemusí sadnúť všetkým
 • Ostrovné expedície bez stálej partie sú neistým krokom
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.

World of Warcraft: Battle for Azeroth – Novinky

 1. (6. 8. 2018) Bez cti sa Varoku Saurfangovi vo World of Warcraft: Battle for Azeroth bojuje zle
 2. (1. 8. 2018) Sylvanas Windrunner zapáli vo World of Warcraft: Battle for Azeroth plameň nenávisti
 3. (25. 7. 2018) Jaina Proudmoore bude v Battle for Azeroth brázdiť more na lodi svojho otca
 4. (16. 7. 2018) Nová aktualizácia do World of Warcraft pripravuje herný svet na vojnu
 5. (1. 2. 2018) Prečo si zakúpiť Battle for Azeroth ešte pred vydaním?
 6. HW nároky na hru World of Warcraft: Battle for Azeroth PC

Bez cti sa Varoku Saurfangovi vo World of Warcraft: Battle for Azeroth bojuje zle

(Update 6. 8. 2018) Akcia Sylvanas nenaštvala len jej priamych oponentov a nepriateľov, ale aj jej vlastných spojencov, ktorí za ňou aj cez niektoré jej charakterové chyby neochvejne stáli až doteraz. Ich vernosť bola však teraz naštrbená spálením Teldrassil a zabitím tisícov nevinných, ktorých jej útok zasiahol viac-menej nepripravených. Hoci to nejedného fanúšika Hordy iste prekvapí, zviklán bol jej činom aj Varok Saurfang bojujúci za Hordu prakticky od jej vzniku.

Varok Saurfalu je veteránom všetkých vojen, ktoré spodia a diví orkovia kedy zviedli vo svete World of Warcraft. Umožnené mu bolo bojovať po boku Orgrima Doomhammera či Groma Hellscreama, s ktorým vypil krv démonického pána Manorotha, ktorého aj ďalší zástupca jeho rasy zmenil na krvilačné monštrá. Vo vojnách urobil neskutočné zverstvá, potom, čo sa on aj ostatní jeho bratia zbavili kliatby, si však svoje činy vyčítal. Hoci sa nezľakol žiadnej hrozby, nikdy nepatril medzi jedinca túžiaceho po vojne.

Asi najvýraznejšie sa tento starý šampión prejavil v datadisku Wrath of the Lich King. Do Northrendu sa vydal ako on, tak aj jeho jediný syn, ktorý nakoniec zomrel a bol premenený na rytiera smrti, čo naplnilo srdce jeho otca žiaľom, ktorý však prekonal, aby mohol telo svojho dieťaťa odniesť späť na jeho domovský svet. Prítomný bol tento rek tiež pri páde Garrosh Hellscreama, ktorého sám po určitú dobu viedol a vzdelával.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; screenshot: Teldrassil horí

Sylvanas týmto kontroverzným krokom rozdelila celú Hordu na dve časti.

Teraz sa podobne ako jeho žiak Garrosh Hellscream „zvrhla“ aj Sylvanas, ktorá zničením Teldrassil a zabitím tisícov nevinných jasne ukázala, že česť a milosrdenstvo pre ňu vôbec nič neznamená. Varok Saurfang jej správanie niesol veľmi zle a v najnovšom videu do istej miery zavrhol Hordu a jej krutú vodkyňu. Čo myslíte, vytvorí spolu s novo prichádzajúcimi vo World of Warcraft: Battle for Azeroth odnož primárnej frakcie, alebo časom prevezme opraty od svojej aktuálnej veliteľky?Sylvanas Windrunner zapáli v World of Warcraft: Battle for Azeroth plameň nenávisti

(Update 1. 8. 2018) Sylvanas Windrunner pochádza z prominentnej elfiej rodiny, čo jej umožnilo pridať sa v relatívne nízkom veku k hraničiarom z Quel'Thalasu a stať sa ich vodkyňou. V čele svojich jednotiek bojovala v druhej aj tretej vojne, v ktorej bola zabitá vodcom nemrtvého vojska Arthasom Menethila, ktorý jej prepichol svojím magickým obojručákom Frostmourne a premenil ju na prvú banshee, čím z nej urobil svoju služobnicu. Po boku svojho premožiteľa sa zúčastnila pádu svojho domova a spáchala sériu hrozných skutkov. Vymaniť sa jej z jeho vplyvu podarilo až potom, čo bola porazená Plamenná légia. Pri pokuse zabiť ho však zlyhala a bola donútená Kel'Thuzad k úteku, k nemu sa nakoniec odhodlal aj sám Arthas, ktorý odišiel do Northrendu.

Po jeho odchode bola ona aj jej služobníčka slobodná, čo chcel využiť Varimathras, ktorého nakoniec s pomocou novo získaných síl porazila. Porazená príšera sa k nej následne pridala a pospolu oslobodili Lordaeron a vytvorili frakciu Forsaken, ktorá sa potom stala súčasťou Hordy, ku ktorej sa po čase vďaka jej hlasu pridali aj susední krvaví elfovia, ktorým značne pomohla. Nepopierateľnú zásluhu mala tiež na páde Arthasa Menethila (Kráľ Lichov) a ľudského kráľovstva Gilneas. V datadisku Legion sa z nej stala vodkyňa Hordy.

Po vzore svojho stvoriteľa Arthasa Menethila teraz Sylvanas rabuje a zabije všetko, čo sa jej postaví do cesty a nerobí rozdiely medzi civilistami a vojakmi. Však on si to ten hore už nejako roztriedi sám. V Battle for Azeroth sa z nej fakticky stalo rovnaké monštrum ako z muža, ktorým toľko opovrhovala v dňoch, kedy sa pokúšala zastaviť jeho bezduchú armádu nemŕtvych príšer. Aliancia jej ich skutky snáď po vydaní expanzie vráti aj s úrokmi.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; screenshot: Sylvanas

Zo Sylvanas sa v priebehu rokov stalo monštrum, ktorého zastavenie si dajú vodcovia Aliancie vo World of Warcraft: Battle for Azeroth ako hlavnú prioritu.Jaina Proudmoore bude v Battle for Azeroth brázdiť more na lodi svojho otca

(Update 25. 7. 2018) Prvá predstavená je čarodejnica Jaina Proudmoore, ktorá vyštudovala magické učenie v legendárnom Dalarane, kde ju vyučoval sám Antonidas. V priebehu svojich študentských rokov mala možnosť stretnúť sa s budúcim kráľom Lordaeronu Arthasom, ku ktorému si vytvorila určitý vzťah a po ktorého boku bojovala až do temných udalostí vo Stratholme. Sama sa potom vrátila do Dalaranu, v ktorom zotrvala prakticky do jeho pádu. Po týchto udalostiach sa s veľkou armádou vydala do Kalimdoru, na ktorého pôde mapoval jej cestu príbeh Warcraft 3.

Po zakončení príbehovej linky Warcraft 3 vybudovala prístavné mesto Theramore, kde jej ľud po nejakú dobu žil v relatívnom mieri s Hordou. Jedného krásneho dňa k nej dorazil Rexxar sa sťažnosťou, že ľudia útočia na novo vzniknutý Durotar. Nakoniec sa ukázalo, že výpady má na svedomí jej otec Daelinom, ktorý sa jednoducho nedokázal zmieriť s myšlienkou, že by žil so svojimi dlhoročnými nepriateľmi v mieri. Vo finále sa Jaina postavila na stranu Hordy, čo stálo jej drahého rasistického tatka život.

Smrťou Dealina Proudmoora bola zakončená jedna etapa. Po niekoľko rokov existoval Theramore vo svete World of Warcraft v pokojnom stave. Situácia sa zmenila až keď opraty Hordy prevzal Garrosh Hellscream, ktorý na milované mesto Jainy Proudmoore zvrhol mana bombu, ktorá ho úplne zničila. Tí, kvôli ktorým prakticky zradila svojho otca, jej teraz vrazili čepeľ hlboko do srdca, čo ju neskutočne zocelí. Teraz sa táto čarodejnica pripravuje na Battle for Azeroth, do ktorej vypláva na otcovej bojovej lodi.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; screenshot: Jaina Proudmoore

Za svoj život prežila Jaina Proudmoore rad nepekných vecí, takže sa nedá moc čudovať tomu, že jej lesklá hriva časom zmenila farbu na myší šeď.Nová aktualizácia do World of Warcraft pripravuje herný svet na vojnu

(Update 16. 7. 2018) Éra u hráčov veľmi obľúbeného datadisku Legion sa chýli ku koncu. Už sedemnásteho júla vyjde pre-patch tvoriaci most medzi touto expanziou a najnovším datadiskom Battle for Azeroth, ktorý znovu naplno odštartuje vojnu medzi Hordou a Alianciou, ktorá už nejaký ten piatok túži po tom, aby mohla konkurenčnej frakcii vrátiť všetko zlé, čo jej spôsobila.

Jednou z hlavných zmien, ktoré pre-patch do World of Warcraft prinesie, bude odstránenie mantinelov medzi PvE a PvP servermi. Namiesto nich bude mať každý hráč prístup k War Mode, ktorý mu dá možnosť spustiť či naopak deaktivovať PvP vždy, keď bude prítomný v hlavnom meste frakcie, čo samozrejme znemožní vybabranejším jedincom vypínať a zapínať tento režim podľa aktuálnej situácie. Tešiť sa samozrejme môžete aj na nové PvP talenty, úpravu profesií a rad ďalších noviniek, predstavujúcich len zlomok toho, čo očakávaná expanzia Battle for Azeroth prinesie.

Kompletný zoznam zmien z pre-patchu pre Battle for Azeroth si môžete prečítať tu.Prečo si zakúpiť Battle for Azeroth ešte pred vydaním?

(Update 1. 2. 2018) Na stratégiu predpredajov sú už hráči zvyknutí, a keďže je Blizzard obyčajne k svojim predplatiteľom štedrý, zákazníci sa tak ani príliš nemračia. Prvá výhoda predobjednávky je možnosť zahrať si s predstihom za jednu z nových rás, ktoré sme vám predstavili skôr. Musíte síce v samotnej hre splniť určitý questov (alebo skôr reťazcov úloh), ale po ich dokončení sa vám odomkne prístup k Void elfom, Lightforged Draeneiom, Nightborne, alebo Highmountain Taurenom. Blizzard potvrdil, že týchto takzvaných Allied Races postupne pribudne.

Všetci, ktorí si World of Warcraft: Battle for Azeroth „predobjednajú“, získajú možnosť si okamžite zvýšiť level jednej postavy na 110. Za základnú edíciu zaplatíte 45 € a cena Digital Deluxe Edition sa pohybuje okolo 60 €.

V hre na vás bude tiež čakať bližšie nešpecifikovaný počet in-game predmetov, ak sa rozhodnete pre Digital Deluxe Edition. Zakúpením tejto edície pred oficiálnym vydaním datadisku sa vám tiež odomknú predmety v ostatných Blizzardu hrách. Vo WoW si budete môcť osedlať Seabraid Stallion (za Alianciu) a Gilded Ravasaura (za Hordu) ak tomu dostanete mláďa (Peta) Tottleho, ktorý pochádza z rasy Tortollanu. Na hráčov Hearthstone čaká balíček Azeroth Is Burning a StarCraft 2 dostane tematické spreje na motívy Hordy a Aliancie.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; Orc and human World of Warcraft: Battle for Azeroth; New, models World of Warcraft: Battle for Azeroth; Heroes

Obrázok 1: Starý známy motív a konflikt. Obrázok 2: World of Warcraft sa „faceliftu“ síce dočkal už skôr, ale Blizzard neprestáva grafický kabát stále upravovať. Obrázok 3: Týmto screenom nechceme naznačiť, že preferujeme skôr Alianciu. Samozrejme, musíte uznať, že sa Anduin snaží.

Ak hráte „mobu“ od Blizzardu Heroes of the Storm, pribudne vám po zakúpení Digital Deluxe edícia do hry mount Primal Slamesaber s tromi farebnými variantmi. A nakoniec sa dočkajú aj priaznivci Overwatch, ktorí si budú môcť vypočuť aliančné a horďácké voice-liny pre Torbjona a pobaviť sa novými „emotes“ pre Tracer. K tomu Blizzard ešte prihodil hráčske ikonky v štýle Kul Tiras a Zandalaru spolu so sprejmi znázorňujúcimi Anduina, Sylvanas, Jainu a Varoka Saurfanga.

V ponuke je tiež Special Edition pre Battle for Azeroth. Tá obsahuje všetky veci zmienené vyššie a „zaujímavý loot navrch“. Presný opis predmetov obsiahnutých v zberateľskej edícii Blizzard oznámi neskôr.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; Sylvanas

Arthas sa doteraz musí biť do zmrznutej čiapky za to, že nenechal bývalú elfskú hraničiarku jednoducho zomrieť.

Obsah preview World of Warcraft: Battle for Azeroth

 1. Datadisk Battle for Azeroth pre WoW značí štýlový návrat velikána
 2. World of Warcraft: Battle for Azeroth predstavil mnoho zaujímavých noviniek
 3. A ako je to s dátumom vydania? Plus pôvodný World of Warcraft hlási návrat

Datadisk Battle for Azeroth pre WoW značí štýlový návrat velikána

Že Blizzard dokáže robiť parádne CGI filmy, nie je žiadna novinka. Nechcem priamo povedať, že sa teraz prekonali, keďže každý ich trailer mal niečo do seba a prebúdzal vo fanúšikoch naozaj silné emócie (napríklad keď kráľ Terenas prihováral do duše svojmu synovi Arthasovi), avšak tu sa brnkanie na city rozohralo skutočne silno. Musím priznať, že som svet Warcraftu opustil už pred nejakou dobou, ale po pozretí posledného traileru sa v mojom srdci opäť rozozvučali mosadzné trúbky a vojnový pokrik pozývajúci do boja o osud Azerothu. Prisudzujem to však Anduinovej ultimátnej schopnosti, ktorá zrejme dokáže vzkriesiť spolubojovníkov plačom.

Dosť ale bolo nostalgie. Poďme sa zamerať na to, čo nového vlastne datadisk Battle for Azeroth pre World of Warcraft prináša, pretože podľa obsahu to vyzerá zatiaľ na najšialenejšie a najintenzívnejšie rozšírenie vôbec. Samozrejmosťou je zvýšenie stropu úrovne zo 110 na 120, pretože plniť questy a získavať skúsenosti bez účelu by asi nikoho nebavilo

World of Warcraft: Battle for Azeroth; Wallpaper: Anduin oživuje spolubojovníkov

Anduin sa síce nepochlapil, ale aj tak má v rukáve zopár kňazských prekvapení. Stačí si trochu poplakať a už mu na pomoc prichádzajú doslova všetci svätí. Kto by v dnešnej dobe nechcel takú superschopnosť? Blizzard proste vie!

World of Warcraft: Battle for Azeroth predstavil mnoho zaujímavých noviniek

S úrovňou to pochopiteľne nekončí. V datadisku Battle for Azeroth budete môcť preskúmavať úplne nové lokácie, do ktorých zatiaľ nevkročila živá (alebo nemŕtva) noha, pretože rôzne ostrovy a miesta vo svete Warcraftu vznikajú a zanikajú s podobnou pravidelnosťou, s akou nás Activision zásobuje ďalšími dielmi série Call of Duty. Novo tiež pribudnú väčšie kontinenty Kul Tiras a Zandalar, ktoré spolu so spomínanými menšími ostrovčekmi môžete ľubovoľne preskúmavať.

Nebudú chýbať ani nové raidy, dungeony a s tým aj možnosť získať lepší loot pre vášho hrdinu. Alebo skôr hrdinov, pretože len máloktorý hráč má vo World of Warcraft iba jednu postavu. Vývojári tiež tvrdia, že tento update je po čase jedným z najambicióznejších, o aký sa kedy pokúsili. Ako som už spomenul vyššie, tie dva hlavné kontinenty majú svoje opodstatnenie. Horda sa bude snažiť na Zandalaru dostať na svoju stranu prastarý klan trollov, ktorý tento ostrov obýva. Okrem tých tu patria aj obrie dinosaury, titanske konštrukty a krvilačné trolie kulty.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; Gameplay: Zandalar World of Warcraft: Battle for Azeroth; Gameplay: Kul Tiris

Kul Tiras, ktorý si za cieľ určila Aliancia, tiež nevyzerá ako príjemná turistická destinácia. Nachádzajú sa tu drsní piráti, čarodejnice používajúci mágiu smrti, mystických morských kňazov a ďalšie podobne „priateľské“ existencie. Aliancia sa pokúsi presvedčiť tunajšie drsné obyvateľstvo, že vojna s Hordou je práve to, o čo majú spoločne usilovať. Ďalšou novinkou vo World of Warcraft: Battle for Azeroth sú takzvané Island Expeditions.

V tejto kooperatívnej inštancii sa traja hráči snažia plniť rôzne úlohy a zároveň bojovať s nepriateľmi. Na druhej strane proti nim stojí ďalší trojčlenný tím usilujúci o to isté. Tento mód pôjde hrať ako štýlom PvE, tak aj PvP. Potom je tu Warfronts. Je to v podstate RTS zakomponovaná do MMORPG. Tu sa proti sebe postaví 20 hráčov na každej strane v snahe zabrať kľúčové strategické lokácie. Môžete tu stavať budovy, cvičiť vojakov a získavať suroviny, aby ste nakoniec prevalcovali nepriateľskú základňu, vrátane jej veliteľa.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; Gameplay: Dinosauri World of Warcraft: Battle for Azeroth; Gameplay: Kult World of Warcraft: Battle for Azeroth; Gameplay: Uctievači

A ako je to s dátumom vydania? Plus pôvodný World of Warcraft hlási návrat

Ešte treba spomenúť nové rasy, ktoré sa v datadisku Battle for Azeroth objavia. Zatiaľ ich Blizzard oznámil šesť, ale dá sa očakávať, že postupom času pribudnú ďalšie, keďže ide skôr o variácie už existujúcich rás. Pre Hordu to sú Nightborne, High mountain Tauren a Zandalari Trolls. Aliancia si zase môže na svoju stranu získať Void Elves, Light forged Dreaneiov a Dark Iron Dwarves. Môžete dokonca odomknúť schopnosť za tieto rasy hrať.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; Wallpaper: nové rasy – Alliancia World of Warcraft: Battle for Azeroth; Wallpaper: nové rasy – Horda

Blizzard sa pokúsi o (podľa mňa) odvážny ťah, a to je priviesť späť k životu vanilla (pôvodný) svet World of Warcraft. Má ísť o tú najzákladnejšiu inštaláciu hry (alebo mierne upravenú), o ktorú už tak dlho prosia hráči s nostalgickými okuliarmi na očiach. Vývojári sa dlhodobo vyjadrovali v tom zmysle, že by tento proces bol zbytočným plytvaním času, ale po uzavretí nelegálne prevádzkovaného servera Nostalrius s pôvodnou verziou World of Warcraft zrejme zmenili názor. Na tomto projekte má pracovať oddelená skupina ľudí, ktorá sa bude starať len o beh tohto servera.

Dátum vydania zatiaľ nebol pevne stanovený, ale už teraz sa môžete na stránkach Blizzardu prihlásiť do bety. Samozrejme, pokiaľ sa bude štúdio držať svojho „vydávacieho“ tempa, tak by sme mohli počítať s rokom 2018. Na BlizzCone sa tiež objavili dvaja noví hrdinovia pre Heroes of the Storm. Konkrétne ide o Hanza z Overwatch a Alex straszuz Warcraftu. Overwatch získa novú hrdinku Moira a Star Craft 2 bude zrejme free-to-play. Avšak podľa oficiálnych stránok to nevyzerá, že hráči získajú okamžitý prístup ku všetkým rozšíreniam. Zatiaľ zrejme pôjde o pôvodnú Star Craft 2: Wings of Liberty, nejaké kooperatívne mapy a level cap pre veliteľa na 5. úroveň.

World of Warcraft: Battle for Azeroth; Wallpaper: Dol

Kul Tiras nie je práve kontinent, ktorý by vo svete Azerothu prekypoval cestovným ruchom. Okolie sa hemží všemožnými hrdlorezmi a pascami. A práve tu sa bude Aliancia snažiť získať podporu pre svoje vojnové úsilie.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!

HW nároky na hru World of Warcraft: Battle for Azeroth PC

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 7 64-bit
ProcesorIntel Core i5-760 2.8GHz/AMD FX-8100Intel Core i7-4770 4-Core 3.4GHz/AMD FX-8300
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 560/Radeon HD 7850NVIDIA GeForce GTX 960/Radeon R9 280
DirectXDirectX 11.0DirectX 11.0
Operačná pamäť4 GB8 GB
Pevný disk70 GB70 GB

S akým herným PC na World of Warcraft: Battle for Azeroth?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1060+

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1060+

Alza GameBox GTX1080Ti

Pre náročných:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zaujímať

Datadisk World of Warcraft: Battle for Azeroth vyšiel 14. augusta 2018 na PC. O novinkách vás budeme priebežne informovať.

4,8 107×
World of Warcraft (prepaid card) - pro PC
Herný doplnok /DLC–škatuľová verzia, kľúč pre Battle,net, žáner: akčný, RPG, dobrodružný a logický, na uplatnenie je vyžadovaná základná hra predplatená karta k hre World of Warcraft

29,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: WG094b
Vytlačiť
P-DC1-WEB31
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií