LEGO boost duben P&G MS v hokeji_CZ

Záloha a obnova telefónu (PODROBNÝ NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Článok

• Autor: Redakcia

Dnes už takmer všetko existuje v elektronickej podobe a strata akýchkoľvek dát má pre nás závažnejšie dôsledky ako predtým. Preto by sme nemali zanedbávať ich zálohovanie, vrátane tých v mobilnom telefóne. Zaberie mnohokrát len pár minút a ušetrí veľa starostí a vrások. Ako na správnu zálohu a obnovu telefónu?

Záloha a obnova telefónu

Zálohovanie a obnova telefónu – OBSAH

 1. Android: jednoduché zálohovanie pod palcom Googlu
 2. iOS: Apple ponúka vlastný softvérový ekosystém
 3. Nechcete cloudy od Googlu alebo Applu? Sú aj alternatívy
 4. Prechod medzi operačnými systémami nie je tak náročný, ako sa môže zdať

Android: jednoduché zálohovanie pod palcom Googlu

Ak máte mobilný telefón s Androidom, zálohovanie vašich dát bude jednoduché. Akonáhle sa totiž pri prvom štarte svojho smartfónu prihlásite k účtu Google, môžete si zvoliť možnosť automatického zálohovania. Ak potom budete používať aplikácie Googlu (Fotky, Dokumenty a podobne), všetko bude ihneď po pripojení na WiFi (prípadne pri zapnutí mobilných dát, všetko si môžete nastaviť) zaznamenané do cloudového úložiska, prístupného z mnohých zariadení vrátane počítača. Nie je nutné zálohovať kompletné dáta, ale môžete si vybrať napríklad len fotky a kontakty. Na to slúži rad užitočných aplikácií od Googlu:

 • Fotky Google – galéria a miesto pre všetky vami zhotovené fotky a videá, ale tiež uložené obrázky s okamžitým zálohovaním v cloude. Na automatické nahrávanie nasnímaných fotiek a videí sa stačí v aplikácii prihlásiť, kliknúť na vašu profilovú fotografiu a vybrať Nastavenie Fotiek a potom Zálohovanie a synchronizácia.
  i Rozhodovať sa môžete podľa dvojitého nastavenia kvality. Foto a video v pôvodnej kvalite a vo vysokej kvalite. V prípade tejto voľby dôjde k ľahkej strate detailov, aj tak je ale kvalita snímok a videí na dobrej úrovni. Výhoda tejto voľby je, že nezaberú toľko priestoru na úložisku. Predtým pre nich platil neobmedzený priestor, avšak od 1. júna 2021 Google započítava do úložiska všetky fotky a videá, aj tie v úspornej kvalite.
 • Gmail – jeden z najpoužívanejších emailových klientov, do ktorého sa môžete prihlásiť aj pomocou už existujúcej emailovej adresy z inej služby.
 • Kalendár Google – udalosti či schôdzky si môžete zaznamenať na jedno miesto a mať ich na všetkých svojich zariadeniach k dispozícii.
 • Kontakty Google – všetky používateľove kontakty sú v tejto službe zálohované vrátane poznámok, telefónnych čísel alebo adries.
 • Messages – SMS správy nie sú v službe Google Messages viazané na SIM kartu Alebo interné úložisko vášho telefónu, ukladajú sa do cloudu, takže k nim môžete mať prístup aj z počítača alebo si ich ľahko zobrazíte, keď prejdete na nový telefón.

Týmto spôsobom môžete mať svoje dôležité dáta z Android telefónu neustále zálohované a synchronizované. Po kúpe nemusíte riešiť, ako zálohovať Android telefón, len sa na novom zariadení prihlásite a jedným kliknutím načítate požadované dáta zo svojho starého mobilu. Okrem toho si ich môžete zobraziť aj na počítači, tablete či akomkoľvek inom, nielen Android, telefóne. Google záloha je skrátka viazaná na váš účet.

Zálohovanie – Google aplikácie
Veľkou výhodou zálohovania pomocou aplikácií Google je fakt, že je tu možné uschovať takmer čokoľvek.

V neposlednom rade zmienime tiež cloudovú službu Google Drive. To je jednoducho záloha telefónov na Google servery, kam si môžete uložiť akékoľvek súbory a následne k nim pristupovať z tabletu, počítača Alebo napríklad smart televízora. Ak teda nemáte vyššie zmienené aplikácie alebo len niektoré, možno zálohovať s využitím práve Google Drive. V základnej verzii, ktorá je zadarmo, je k dispozícii 15 GB úložiska – to možno ale vďaka službe Google One rozšíriť. Pre rodiny sa napríklad môže hodiť 2 TB úložisko za 9,99 € na mesiac, pre firmy potom Google ponúka až 30 TB. Na väčšine Android zariadeniach je aplikácia už predinštalovaná.

i Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: ťažká váha pre tých najnáročnejších

Pokiaľ chcete zálohovať Android aplikácie a nastavenia systému, hodí sa na tieto účely Android Backup Service. Služba zazálohuje aplikácie a ich dáta, spoločne s tým tiež zvládne uchovať nastavenie pre jednotlivé Google aplikácie a systém. Napríklad vašu tapetu, siete WiFi a ich heslá, nastavenia jazyka systému či napríklad úroveň jasu displeja.

iOS: Apple ponúka vlastný softvérový ekosystém

Ak vlastníte iPhone, aj na ňom môžete používať aplikácie Google, všetky sú dostupné na App Store. Avšak pre vás bude pravdepodobne výhodnejšie zvoliť aplikácie, ktoré Apple vo svojich telefónoch (aj tabletoch) ponúka už v základe.

Zálohovanie – Apple iCloud
Zálohovanie na zariadeniach Apple prebieha cez službu iCloud.

Ako zálohovať telefón cez riešenie Applu? Máte dve možnosti. Buď môžete využiť službu iCloud, alebo si všetky svoje dáta zálohovať na Macu alebo PC. Ak si chcete byť naozaj istí, treťou možnosťou je využiť obe úložiská naraz.

Ak zvolíte zálohovanie na iCloude, podobne ako v prípade aplikácií Google, budú všetky vaše dáta automaticky aktualizované na váš účet, kedykoľvek budete na WiFi, telefón bude napájaný a zamknutý. Ideálne teda cez noc. Všetky súbory, aplikácie a nastavenia (okrem zabezpečenia a platieb) vám tak budú kedykoľvek k dispozícii, a to aj na prenos na nové zariadenie. Nutné je ale brať do úvahy, že iCloud ponúka zadarmo len 5 GB cloudového úložiska. Jeho platené plány sú ale o niečo lacnejšie ako v porovnaní s Google Drive. Za 2 TB úložiska zaplatíte 9,99 € mesačne.

Zálohovanie – iCloud nastavenie
K nastaveniu iCloud sa dostanete po kliknutí na váš účet v nastavení iPhonu a zvolíte iCloud. Tu máte kontrolu nad tým, ktoré aplikácie synchronizáciu iCloud používajú a môžete zaškrtnúť Záloha na iCloude.

Na spustenie zálohovania telefón cez Mac Alebo PC je nutné iPhone pripojiť k počítaču. Tým pádom zálohu neurobíte napríklad na cestách. Inak ale zálohovaním cez Mac/PC dosiahnete rovnaké výsledky ako cez iCloud. Na všetkých moderných zariadeniach Mac (s MacOS Catalina a novšími systémami) prebieha zálohovanie jednoducho cez program Finder, na starších Macoch (macOS Mojave a staršie) alebo počítačích s Windows možno použiť iTunes.

Nechcete cloudy od Googlu alebo Applu? Sú aj alternatívy

Hoci sú natívne zálohovacie služby pravdepodobne najspoľahlivejšie a najprepracovanejšie, možno z nejakého dôvodu chcete skúsiť niečo iné. Našťastie nemusíte dlho hľadať, aby ste našli alternatívu.

Dropbox a OneDrive

Dropbox je známe úložisko, ktoré možno plniť najrôznejšími súbormi z veľkého množstva zariadení. Rovnako, ako v prípade aplikácie fotky Google, aj tu si možno v prípade smartfónov a tabletov nastaviť automatický upload nafotených snímok a natočených videí. Stačí kliknúť na záložku Account a zapnúť voľbu Camera Uploads. OneDrive má záložku Fotky, kde už sám ponúka možnosť zapnutia nahrávania snímok a videí.

Zálohovanie – Dropbox
Aj v prípade Dropboxu a Onedrive si používateľ ľahko zapne automatické zálohovanie dát, konkrétne upload galérie telefónu. Takto vyzerá nastavenie v prípade Dropboxu.

Samsung Cloud možno prepojiť aj s OneDrive

Ak vlastníte telefón Samsung, ďalšou možnosťou je služba Samsung Cloud. Samotná funkcia je veľmi podobná Google Drive – vaša galéria a ďalšie súbory budú s touto službou pri pripojení na WiFi vždy automaticky synchronizované. Všetky dáta sú potom prístupné naprieč zariadeniami Samsung, ale dostanete sa k nim tiež prostredníctvom internetového prehliadača cez počítač. Preto je záloha telefónu Samsung naozaj praktická.

Zálohovanie – Samsung OneDrive
Služba OneDrive má na zariadeniach Samsung takmer väčší význam než samotný Samsung Cloud. Je to hlavne kvôli tomu, že Microsoft svoje služby zvláda lepšie vyladiť a zároveň ponúka viac možností.

Samsung Cloud ponúka zadarmo 5 GB úložiska, k tomu si ale môžete zvoliť aj jeden z platených plánov na rozšírenie úložiska. Zaujímavosťou je možnosť integrácie so službou Microsoft OneDrive, vďaka ktorej je potom spravovanie cloudu ešte jednoduchšie, pretože aplikácia OneDrive je predinštalovaná na každom počítači s Wndows.

Radšej by ste telefón Samsung pripojili k počítaču? Stiahnite si program Samsung Smart Switch, spustite ho a pripojte telefón káblom k PC. V programe možno ľahko vybrať, čo sa má na disk počítača zálohovať, prípadne ľahko obnovíte dáta do novo nadobudnutého smartfónu Samsung.

Aj telefóny Xiaomi majú vlastné riešenie

I záloha telefónu Xiaomi je riešená pomocou cloudovej služby. Na zálohu položiek, na ktoré sa následne môžete cez prehliadač pozerať kdekoľvek, stačí zvoliť službu Xiaomi Cloud. Tá uchová položky ako správy, fotky, dáta aplikácií, poznámky, nastavenie siete a podobne a sprístupní vám ich na stránke i.mi.com. Všetko je zabezpečené vaším heslom, takže sa k dátam nedostane nikto nepovolaný. Desktopovým klientom je potom už dlhšiu dobu neaktualizovaná aplikácia Mi PC Suite. Xiaomi záloha do PC preto nie je v súčasnej dobe ideálna.

Huawei Cloud ako inteligentné úložisko cez platformy

Pre majiteľov smartfónu Huawei je integrovanou možnosťou úložisko Huawei Cloud. Predtým bolo zároveň dostupné aj pre telefóny Honor, čo po predaji značky Honor už neplatí. Rovnako, ako v prípade ostatných spomenutých služieb, aj tu môžete zálohovať fotky, dokumenty, kontakty, kalendár a podobne. Tie sú potom dostupné aj cez internetový prehliadač, prípadne pomocou počítačového programu. V základe Huawei Cloud ponúka 5 GB, avšak s rozšíreným úložiskom sa podobá cenám Applu. 2 TB rozšírenie si taktiež môžete kúpiť za cca 10 € na mesiac.

Zálohovanie – Huawei Cloud
Huawei Cloud sa podobá iCloudu od Applu. Dáta sú synchronizované cez vaše Huawei zariadenie.

i

Pre telefóny Huawei má vlastná cloudová služba oveľa väčší význam. Služby Google totiž na väčšine nových smartfónov týchto značiek nie sú dostupné. O tom, ako funguje rozhranie Huawei Mobile Services, si môžete prečítať v článku Vyskúšali sme telefón s Huawei službami (RECENZIA): Čo na to hovoríme?

Aj Huawei má vlastný zálohovací program pre počítač. volá sa Huawei HiSuite. Stiahnuť si ho môžete zadarmo ako pre Windows, tak pre Mac. Výrobca uvádza, že okrem zálohy dát vám program pomôže dáta spravovať a tiež sťahovať aktualizácie pre telefón. Vďaka HiSuite tiež môžete posielať SMS priamo z počítača, synchronizovať kontakty a kalendár s Outlookom či importovať súbory z počítača do telefónu.

Prechod medzi operačnými systémami nie je tak náročný, ako sa môže zdať

Je bežné, že používateľ smartfónov s Androidom chce prejsť na iOS alebo naopak, niekto s iPhonom chce dať prednosť zelenému robotovi. Tým vychádza Google aj Apple značne v ústrety, a to vďaka aplikáciám určeným priamo na prechod.

i

Ak chcete presunúť dáta z iného Android telefónu do mobilu značky OnePlus, môžete na tento účel použiť aplikáciu Clone Phone – OnePlus app.

Prechod z Androidu na iOS

Ak chcete prejsť z Androidu na iOS, stiahnite si (na svoj pôvodný telefón s Androidom) aplikáciu priamo od Applu. Tá sa volá Prechod na iOS a za cieľ si dáva čo najjednoduchší prestup do nového rozhrania.

Zálohovanie – Move to iOS
Prechod na iOS by mal byť s oficiálnou aplikáciou záležitosťou niekoľkých kliknutí.

Prechod z iOS na Android

Prechod z iPhonu na mobil s Androidom prebieha ľahko za pomoci úložiska Google Drive.

 1. Uistite sa, že je zariadenie plne nabité a pripojené na WiFi.
 2. Stiahnite si na iPhone aplikáciu Google Drive z App Store.
 3. Cez aplikáciu Google Drive zálohujte vami vybrané dáta.
 4. Na novom smartfóne s Androidom sa prihláste cez svoj Google účet.
 5. Začne proces synchronizácie a všetky dáta budú prenesené do vášho nového telefónu.
i Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie dát na inteligentnom telefóne je možné vykonať hneď niekoľkými spôsobmi a je len na vás, ktorý zvolíte. Nie je však dobré na zálohu zabudnúť a riskovať stratu všetkých osobných dát. Zálohovanie netrvá dlho a dokáže ušetriť veľa starostí.

4,8 719×
iPhone 13 128GB červená
Mobilný telefón – 6,1" Super Retina XDR OLED 2532 × 1170, operačná pamäť 4 GB, vnútorná pamäť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A15 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,6) hlavný + 12Mpx širokouhlý, predná kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Lightning port, vodoodolný podľa IP68, rýchle nabíjanie 20W, bezdrôtové nabíjanie 15W, batéria 3240 mAh, model 2021, iOS
+Darček SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! v hodnote 1 €
598,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RI036b3
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií