Motorola EDGE 50

Recenzia objektívu NIKKOR 70-200mm F4.0G AF-S VR ED

Catalogue

O tomto objektíve som už raz písal pre nejaký časopis v čase, keď sa objavil na trhu ako novinka, teda už pred viac ako štyrmi rokmi. Avšak stále sa ma na tento objetív niekto pýta, a tak som si povedal, že o ňom napíšem nový článok. Bola by totiž škoda, keby tu chýbal, pretože ide o naozaj veľmi zaujímavý kúsok. Článok navyše nie je len kópiou toho pôvodného, ale tiež som ho mierne aktualizoval o svoje nové poznatky s týmto objektívom, ktorý som medzitým navyše vyskúšal na niekoľkých rôznych fotoaparátoch. Hneď v úvode sa tiež rovno priznám, že ma osobne tento objektív zaujal natoľko, že si nakoniec našiel svoje trvalé miesto v mojom fotobatohu a toto rozhodnutie ani s odstupom času rozhodne neľutujem. 

NIKKOR 70-200mm F4.0G AF-S VR ED

AF-S Nikkor 70-200mm f/4 G ED VR  objektív má moderný a súčasne veľmi dobre ergonomicky vyriešený dizajn.

Základné technické parametre objektívu: optickú sústavu tvorí celkom 20 šošoviek (3x šošovka z ED skla, 1x šošovka z HRI skla) so špičkovými antireflexnými vrstvami Nano Crystal Coat. Počet lamiel clony: 9, minimálna zaostriteľná vzdialenosť je 1 meter od roviny čipu v celom rozsahu zoomu, filtrový závit 67 mm, rozmery 178 × 78 mm, hmotnosť je 850 gramov.

Dizajn, mechanické vyhotovenie a vlastnosti objektívu

Dodnes si spomínam, aké to bolo, keď sa mi tento objektív úplne prvýkrát dostal do ruky, pretože som sa naň vtedy naozaj veľmi tešil. Len čo som ho zobral prvýkrát do ruky, tak mi bolo hneď jasné, že k jeho výrobe výrobca pristúpil naozaj zodpovedne. Objektív je krásne kompaktný, menší ako sa zdá, a pritom evidentne dostatočne robustný. Už dlho som zo žiadneho objektívu nemal taký dobrý pocit už pri prvom dôkladnom kontakte. Ďalším veľmi príjemným zistením bolo, že obidva prstence – zostrovací aj zoomovací majú mimoriadne jemný a plynulý chod. Ešte lepšie bolo zistenie, že ani pri zmene zaostrenia a dokonca ani pri zmene ohniska sa nikde nič neotáča a hlavne ani nevysúva. Samozrejmosťou je gumové tesnenie na bajonete, proti vnikaniu vlhkosti a prachu. Celkovo je mechanické vyhotovenie objektívu vyslovene príkladné.

AF-S Nikkor 70-200mm f/4 G ED VR - zloženie optickej soustavy. Stativová noha Nikon RT-1 bohužiaľ nie je zahrnutá v cene objektívu.  Slnečná clona Nikon HB-60 je zahrnutá v cene objektívu. Mäkký obal Nikon CL-1225 je zahrnutý v cene objektívu.

Na boku objektívu nájdeme hneď štyri prepínače, ktoré slúžia na detailné nastavenie všetkých funkcií objektívu. Prvý z nich slúži na prepnutie režimu automatického a manuálneho zaostrovania AF/MF. Ďalší na skrátenie rozsahu zaostrovania pri fotografovaní na väčšie vzdialenosti, a tým aj na výrazne rýchlejšiu reakciu autofokusu. Tretí je na celkové zapnutie a vypnutie stabilizácie obrazu a štvrtý prepína medzi normálnym a aktívnym režimom stabilizácie. Veľké zlaté písmeno N pri stupnici zaostrenej vzdialenosti naznačuje, že šošovky objektívu sú vybavené špičkovými antireflexnými vrstvami Nano Crystal Coat.

Objektív je vybavený aj najnovšou generáciou optickej stabilizácie VR, ktorá podľa údajov výrobcu umožňuje fotografovať z ruky časmi dlhšími až o 5EV oproti rovnakému ohnisku bez stabilizácie. Za zmienku stojí aj informácia o tom, že optická sústava objektívu je okrem iného vybavená aj jednou, trošku záhadnou novinkou – optickým členom označeným skratkou HRI. Podľa informácií výrobcu ide o špeciálne vyhotovenie šošovky, ktoré nahrádza použitie hneď niekoľkých iných šošoviek. Vďaka tomu je celá optická sústava o poznanie jednoduchšia, menšia, ľahšia a nový HRI prvok ešte navyše čiastočne kompenzuje aberáciu a ďalšie nežiaduce nedostatky. Viac som toho, bohužiaľ, nezistil a bežné zdroje informácií o tejto novinke viacmenej mlčia.

NIKKOR 70-200mm F4.0G AF-S VR ED

AF-S Nikkor 70-200mm f/4 G ED VR – objektív nasadený na obľúbenej digitálnej zrkadlovke Nikon D7200.

Pre istotu ešte musím zdôrazniť fakt, že objektív je vhodný ako na DX, tak aj na FX zrkadlovky Nikon. Najmä používateľov DX zrkadloviek poteší informácia o tom, že objektív má filtrový závit 67 mm, čo je rovnaký priemer, ako má väčšina základných zoomov pre DX formát, čo v praxi znamená nemalú finančnú úsporu predovšetkým za polarizačný filter.

Praktické použitie a optické vlastnosti

Pokiaľ ide o praktické použitie objektívu v praxi, tak prvý postreh je ten, že je objektív zdanlivo ťažší, než sa zdá. Je to však naozaj len zdanie, pretože trošku klamú malé a kompaktné rozmery. Oproti objektívom rovnakého ohniska, ale so svetelnosťou f/2,8 váži tento zhruba len polovicu. Ďalším postrehom je, že objektív naozaj dobre sadne do ruky a všímavejší fotografi neprehliadnu ani značku pri bajonete na správne nasadenie. Tá už nie je realizovaná obyčajnou bielou bodkou, ale vystupujúcou značkou, takže ju možno nahmatať aj poslepiačky. Je to drobný detail, ale poteší nielen pri nočnom fotografovaní.

Rovnako spokojný som bol aj s výkonom automatického zaostrovania. Objektív som postupom času vyskúšal hneď na niekoľkých rôznych fotoaparátoch a vždy zaostroval veľmi rýchlo a presne. Navyše pokiaľ fotografujete na vzdialenosť väčšiu ako 3 metre, tak možno pomocou špeciálneho prepínača obmedziť rozsah zaostrenia na rozsah až od 3 metrov do nekonečna, čím sa rýchlosť ešte zvýši, a to najmä v prípade potreby zaostriť v rýchlom slede na objekty s meniacou sa vzdialenosťou od fotografa, fotoaparát potrebuje znovu zaostriť. Rovnako dobrým pomocníkom je aj výkonná optická stabilizácia obrazu VR. Údaje výrobcu síce nemožno bez špeciálneho vybavenia exaktne zmerať, ale môj subjektívny dojem je, že na základe skúseností a výsledkov z terénu tomu skrátka verím.

NIKKOR 70-200mm F4.0G AF-S VR ED ukážková snímka sample

Nikon D7200 + AF-S Nikkor 70-200mm f/4 VR – ukážka praktickej fotografie z terénu (ohnisko 200 mm, clona f/8, čas 1/320 a ISO 200).

NIKKOR 70-200mm F4.0G AF-S VR ED ukážka sample

Nikon D7200 + AF-S Nikkor 70-200mm f/4 VR – ukážka praktickej fotografie z terénu (ohnisko 160 mm, clona f/5,6, čas 1/320 a ISO 400).

Pokiaľ ide o samotnú obrazovú kvalitu, tak začnem napríklad pri vinetácii. Na najnižšiu clonu, tzv. „na plnú dieru“ objektív, samozrejme, trošku vinetuje. Avšak nie je to nič zásadné a záleží to na konkrétnej fotografii, ako veľmi to je, prípadne nie je vidieť. Predovšetkým už má dnes väčšina fotoaparátov automatickú korekciu vinetácie (a rovnako jednoduchá je redukcia v grafickom editore), takže by som to asi príliš neriešil. Podobné je to aj so sférickým skreslením, ktoré je navyše pri tomto rozsahu ohniska minimálne už z princípu.

Ďalším parametrom je bokeh, ktorý je vďaka deväťlamalovej clone naozaj veľmi príjemný a nerušivý. Rovnako dobré parametre objektív dosahuje aj s ohľadom na chromatickú aberáciu, ktorá sa vyskytne naozaj len výnimočne a keď, tak naozaj len minimálne. Vďaka špičkovým antireflexným vrstvám Nikon Nano Crystal Coat netreba sa báť ani fotografovania v protisvetle, a to aj v silnejšom. Asi vôbec najsilnejšou stránkou objektívu je samotná ostrosť fotografií, ktorá je na úplne špičkovej úrovni, a to v podstate bez ohľadu na použité ohnisko a clonu. Exaktné laboratórne merania som nerobil, ale subjektívne, podľa svojich dlhoročných skúseností by som povedal, že výkon objektívu Nikkor 70-200mm f/4 G AF-S ED VR je v tomto ohľade rovnako dobrý, ako v prípade oveľa drahšej, plne profesionálnej verzie so svetelnosťou f/2,8 – AF-S Nikkor 70-200mm f/2,8 G ED VR.

Príslušenstvo, cena a záver

Pokiaľ ide o príslušenstvo, tak v cene objektívu sú zahrnuté ako obvykle obe krytky, slnečná clona aj mäkký obal. Čo však trochu naštve je, že v cene naopak nie je zahrnutá statívová noha, ktorú si prípadný záujemca musí kúpiť zvlášť, a to za celkom veľmi vysokú cenu. Na druhú stranu je pravda, že stativová noha nie je vzhľadom na veľkosť objektívu nijak extra nutná a bez problémov možno fungovať aj bez nej. Príjemným zistením je, že rovnaká stativová noha Nikon RT-1 je určená aj k objektívu AF-S Nikkor 300mm f/4E PF ED VR, takže ak patríte k tým fotografom, ktorí využívajú oba tieto objektívy, tak vám k obom stačí iba jedna táto noha (veľmi praktické – konečne to niekoho napadlo). 

Ďalším príjemným zistením je, že objektív je napriek svojej svetelnosti f/4 kompatibilný so všetkými telekonvertormi vrátane toho dvojnásobného. Posledných pár generácií digitálnych zrkadloviek Nikon totiž podporuje automatické zaostrovanie až do celkovej svetelnosti f/8. Ak idete teda napríklad na cesty a potrebujete dlhšie ohnisko pri zachovaní kompaktných rozmerov, potom je dvojnásobný telekonvertor naozaj skvelým riešením.

NIKKOR 70-200mm F4.0G AF-S VR ED

AF-S Nikkor 70-200mm f/4 G ED VR – použitie objektívu v kombinácii s telekonvertorom na tele Nikon D7100.

Ale aby som zase neprechválil, tak okrem absencie statívovej nohy v balení má objektív ešte jeden nedostatok, ktorým je cena. Celková kvalita objektívu je síce skutočne špičková, ale rovnako „špičková“ je práve aj tá cena, ktorá navyše v priebehu času od uvedenia na trh ešte narástla. Na druhú stranu možno však na obhajobu povedať, že skutočná kvalita skrátka niečo stojí. Aktuálne (03/2017) predajná cena tohto objektívu je však teraz približne niekde tesne nad hranicou 1 500 € vrátane DPH.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení na stiahnutie

Na záver si môžete ako obvykle stiahnuť niekoľko ukážkových fotografií v plnom rozlíšení. Snímky boli vyhotovené fotoaparátmi Nikon D7200 a D600.

Záverečné hodnotenie NIKKOR 70-200mm F4.0G AF-S VR ED

Hodnotenie 82 % Alza.sk

Hlavné parametre

Konštrukcia

80 %

Obrazová kvalita

95 %

Pomer ceny a výkonu

70 %

NIKKOR 70-200mm F4.0G AF-S VR ED

Klady

  • Skutočne špičková optická kvalita
  • Vynikajúca ergonómia aj odolnosť
  • Rýchlosť zaostrovania
  • Výkonná optická stabilizácia
  • Kvalitné antireflexné vrstvy
  • Malé rozmery

Zápory

  • Statívová noha nie je zahrnutá v cene
  • Vyššia cena

Technické informácie
BajonetNikon F
Dĺžka × šírka178,5 × 78 mm
Minimálna ohnisková vzdialenosť70 mm
Maximálna ohnisková vzdialenosť200 mm
Min. clona pri min. a max. ohniskovej vzdialenostif/4
Max. clona pri min. a max. ohniskovej vzdialenostif/32
Hmotnosť850 g

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch. Novinárskej činnosti prepadol o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií vrátane Českej televízie, magazínu DIGI foto alebo napríklad National Geographic. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Print
P-DC1-WEB01
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info