Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,106 Results
4.1 39×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel Almonds shelled, roasted salted USA 1kg
Nuts - roasted, salted and shelled almond, 1000 g - 15.50 €/1 kg
Great price 15.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B08
4.3 35×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted salted peanuts 1kg
Nuts - roasted, salted and shelled peanuts, 1000 g - 6.49 €/1 kg
Great price 6.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B06
4.7 33×
Watch Price/Availability
Bery Jones White Chocolate Zabaione Almonds with eggnog flavour 250g
Nuts - roasted almond kernels coated in white chocolate with egg liqueur flavour (76%), perfect with coffee, as a dessert, or as an original gift, ideal for special occasions and everyday snacking, practical resealable packaging - 37.96 €/1 kg
Great price 9.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_250B02
4.6 18×
Watch Price/Availability
Allnature Pumpkin seed peeled 1000 g
Seeds - pumpkin, - 7.19 €/1 kg
Great price 7.19 € Save 0.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant146
4.7 49×
Watch Price/Availability
MyProtein Peanut butter 1000 g, crunchy
Nut Butter - - 9.59 €/1 kg
  9.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp133
4.6 23×
Watch Price/Availability
GRIZLY Hazelnut cream 500 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 15 g protein per 100 g, 646 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 29.80 €/1 kg
  14.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz012
4.8 283×
Watch Price/Availability
Rosemary Nuts - Baked Cashews and Pecans
Nuts - mix, spicy cashew and pecan nut, 150 g - 45.40 €/1 kg
  6.81 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix054
4.9 13×
Watch Price/Availability
Bery Jones Almonds in Strawberry Yogurt in a 450g Tube
Small Gift Box - sweet and fruity harmony of flavors, slightly tart yogurt balancing crunchy almonds, original recipe, made in the Czech Republic, elegant gift tube
Great price 14.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_450W01
4.9 14×
Watch Price/Availability
Vilgain Organic Maple Syrup 250 ml
Sweetener - liquid, flavour maple syrup, volume 250 ml, 367 calories per 100 g, sugars 88 g
  7.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil189
4.8 24×
Watch Price/Availability
Mixit Minute Porridge - Protein and chocolate 320 g
Oatmeal , energy value per 100g: 451,03 kcal - 24.03 €/1 kg
  7.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix222
4.8 39×
Watch Price/Availability
GRIZLY Gluten-free oat flour 1000 g
Flour - gluten-free, 1000 g - 4.49 €/1 kg
  4.49 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz055
4.9 45×
Watch Price/Availability
. pepper. field Coarse grained sea salt from Kampot 120 g
Salt - sea, coarse, in bag, resealable package, weight 120 g - from 33.83 €/1 kg
  from  3.79 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep013
4.6 24×
Watch Price/Availability
GRIZLY Almond butter with coconut and white chocolate 500 g
Nut Cream - smooth, almond, white chocolate and coconut flavour, 21 g protein per 100 g, 568 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 500 g - 21.80 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz020
3.9 78×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dried apples (cruciferous) 150g
Dried Fruit - apples, 150 g - 29.93 €/1 kg
Great price 4.49 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery126
4.8 189×
Watch Price/Availability
Czech Ghee 340 ml
Ghee - flavour natural, - 28.15 €/1 l
  9.57 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTcgh001
4.9 32×
Watch Price/Availability
Mixit Strawberry mix 470g
Muesli - - 18.28 €/1 kg
  8.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix076
4.8 636×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts natural 500g
Nuts - mix, natural almond, cashew and pecan nut, 500 g - 23.80 €/1 kg
Great price 11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_500B02
4.9 29×
Watch Price/Availability
Bery Jones Dark Chocolate Cashews 500g
Nuts - crunchy texture and distinctive flavour, balanced combination of the bitterness of high-quality dark chocolate (71%) with a minimum cocoa solids content of 38%, the delicate sweetness and buttery taste of cashew nuts, practical resealable packaging - 25.80 €/1 kg
Great price 12.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_500B03
4.8 16×
Watch Price/Availability
Lifelike Almond cream crispy 300 g
Nut Cream - crunchy, almond, natural, 10.9 g protein per 100 g, 579 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 26.97 €/1 kg
  8.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif008
4.8 31×
Watch Price/Availability
Lifelike Peanut cream fine 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, natural, 8.4 g protein per 100 g, 587 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - from 13.30 €/1 kg
  from  2.90 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif002
4.8 14×
Watch Price/Availability
Bery Jones Sliced Almonds 500g
Nuts - shelled almond, 500 g - 16.98 €/1 kg
Great price 8.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B10
4.8 13×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Rafael zero 220 g
Nut Cream - smooth, mixed nut, coconut flavour, 11 g protein per 100 g, 540 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 220 g - 39.50 €/1 kg
Great price 8.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig086
4.8 14×
Watch Price/Availability
Allnature Chia seeds 1000 g
Seeds - chia, - 6.79 €/1 kg
Amazing Deal 6.79 € Save 0.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant145
4.7 45×
Watch Price/Availability
GRIZLY Macadamia nuts 250 g
Nuts - natural macadamia nuts, 250 g - 34.76 €/1 kg
  8.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols87
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1105 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews