Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,122 Results
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - Exotic Fruit 750g
Muesli - - 7.45 €/1 kg
  5.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem077
4.4 44×
Watch Price/Availability
Alpro coconut drink unsweetened 1l
Plant-based Drink - coconut, with flavour of natural - from 3.90 €/1 l
  from  2.92 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0010
4.4 27×
Watch Price/Availability
Lifelike Peanut Chocolate Deluxe 300 g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate flavour, 19.8 g protein per 100 g, 610 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 15.97 €/1 kg
  4.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif011
4.9 26×
Watch Price/Availability
Emco Light & Brittle - seeds and nuts 500g
Muesli - - 10.78 €/1 kg
  5.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem068
4.7 24×
Watch Price/Availability
Penco Pelupa 3000g honey
Carbohydrate Puree 100 servings of instant gluten-free energy porridge - 11.68 €/1 kg
  35.04 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen0018
4.1 27×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted salted peanuts 500g
Nuts - roasted, salted and shelled peanuts, 500 g - 7.98 €/1 kg
Great price 3.99 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_500B06
4.8 15×
Watch Price/Availability
GRIZLY Freeze-dried strawberries in white chocolate and yoghurt 250 g
Freeze-Dried Fruit -, 250 g - 43.60 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz137
4.9 10×
Watch Price/Availability
. pepper field Salt flower Fleur de Sel in glass jar 160 g
Salt - in a box, resealable packaging, weight 160 g - 111.88 €/1 kg
  17.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep018
4.9 15×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Protein Rice Mash 500 g vanilla
Rice Porridge , energy value per 100g: 358 kcal - 27.80 €/1 kg
  13.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0228
4.9 13×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Vanilla ELI 300g
Nut Cream - crunchy, mixed nut, vanilla flavour, 14.7 g protein per 100 g, 558 kcal per 100 g, weight 300 g - 31.63 €/1 kg
  9.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlife002
4.6 10×
Watch Price/Availability
Alpro oat drink unsweetened 1l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - from 3.90 €/1 l
  from  2.92 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0011
5.0 7×
Watch Price/Availability
Alpro rice drink 1l
Plant-based Drink - rice, with flavour of natural - from 3.90 €/1 l
  from  2.92 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0005
4.8 24×
Watch Price/Availability
Nupreme Milk Thistle Oil 250 ml
Oil - Thistle, cold pressed, for cooking and massage, 250 ml - 24.36 €/1 l
  6.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnup20
4.4 12×
Watch Price/Availability
Lifelike Almonds with coconut and chocolate 300 g
Nut Cream - smooth, coconut, chocolate flavour, 13.1 g protein per 100 g, 639 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 26.97 €/1 kg
  8.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif012
4.9 74×
Watch Price/Availability
PURITY VISION Fair Trade Virgin Coconut Oil BIO 420 ml
Oil 420 ml - for women, for men and for children, suitable for atopic, eczematic, sensitive, normal and dry skin, with natural ingredients, active substances include coconut oil - 17.83 €/1 l
  7.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSPL590
4.6 125×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, apple
Protein Puree - , 82,43kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 23.22 €/1 kg
  20.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0733
4.6 125×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, banana
Protein Puree - , 82,43kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 26.56 €/1 kg
  23.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0728
4.3 21×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cornflakes calcium source 750 g
Cereals - suitable for milk or yoghurt, natural source of calcium, practical resealable packaging, made in the Czech Republic, weight 750 g - 5.99 €/1 kg
Great price 4.49 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B14
4.9 258×
Watch Price/Availability
4Slim Chicory original 1,2 kg
Syrup - 1200 g, flavour natural
Discounted -8 % 12.90 € 14.14 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfsli006
4.9 90×
Watch Price/Availability
Alpro soy drink with chocolate flavour 1l
Plant-based Drink - soy, with flavour of chocolate - from 3.90 €/1 l
  from  2.92 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0003
4.8 283×
Watch Price/Availability
Pepper Mix - Baked Cashews and Pecans
Nuts - mix, spicy cashew and pecan nut, 150 g - 45.40 €/1 kg
  6.81 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix056
5.0 12×
Watch Price/Availability
Mixit Porridge by Adam Ondra 400g
Porridge , energy value per 100g: 448,31 kcal - 23.73 €/1 kg
  9.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix042
4.6 148×
Watch Price/Availability
Emco Think Crunchy - caramel pieces 750g
Muesli - - 7.19 €/1 kg
  5.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem076
4.7 95×
Watch Price/Availability
Emco Think chocolate/nuts 750 g
Muesli - - 6.65 €/1 kg
  4.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD131
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1121 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews