Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,120 Results
4.7 42×
Watch Price/Availability
Mixit The right nut 400g
Muesli - - 16.73 €/1 kg
  6.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix012
3.7 43×
Watch Price/Availability
Bery Jones Peanuts XL in wasabi slightly spicy 750g
Nuts - spicy peanuts and wasabi, 750 g - 12.65 €/1 kg
Great price 9.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_750B01
4.5 57×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted unsalted peanuts 1kg
Nuts - roasted and shelled peanuts, 1000 g - 6.49 €/1 kg
Great price 6.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B05
4.9 13×
Watch Price/Availability
Vilgain Organic peanut butter powder 200 g
Nut Butter - - 54.50 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil183
4.5 11×
Watch Price/Availability
GymBeam Cashew with coconut, white chocolate and strawberries, 340g
Nut Cream - smooth, cashew, white chocolate, strawberry and coconut flavour, 9 g protein per 100 g, 597.59 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free
  12.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym352
4.4 13×
Watch Price/Availability
KetoMix Protein Porridge 280 g (10 servings) - chocolate flavour
Protein Puree - , 370,22kcal calories per 100g, 46g of protein per 100g - 2.68 €/pcs - from 95.61 €/1 kg
  26.77 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTket023
4.4 6×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hazelnut kernels 13/15 natural Italy 500g
Nuts - natural hazelnut, 500 g - 31 €/1 kg
Great price 15.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B11
3.5 46×
Watch Price/Availability
Bery Jones Walnuts 500g
Nuts - natural walnut, 500 g - 17.98 €/1 kg
Great price 8.99 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B05
5.0 14×
Watch Price/Availability
Mixit Chocolate porridge with pecans 520 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 448,16 kcal - 18.25 €/1 kg
  9.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix251
4.4 6×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hazelnut kernels 13/15 natural Italy 1kg
Nuts - natural hazelnut, 1000 g - 25.90 €/1 kg
Great price 25.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_1000B08
3.9 14×
Watch Price/Availability
Bery Jones Walnut kernels 80% pearls USA 500g
Nuts - origin from the USA, 80% of the pearls, large and uniform cores, delicate taste without bitterness, source of nutrients (omega-3 fatty acids, proteins and antioxidants), practical resealable packaging - 25.80 €/1 kg
Great price 12.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_500B07
4.5 77×
Watch Price/Availability
GRIZLY Student mix 500 g
Nuts - natural almond, cashew, peanuts and hazelnut, 500 g - 15.58 €/1 kg
  7.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz027
4.7 23×
Watch Price/Availability
Alpro soy cooking product 250 ml
Plant-based Drink - soy - 7.60 €/1 l
Great price 1.90 € Save 0.19 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0031
4.9 90×
Watch Price/Availability
Alpro soy drink with vanilla flavour 1l
Plant-based Drink - soy, with flavour of vanilla - from 3.90 €/1 l
  from  2.92 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0004
4.8 14×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Low Carb Buckwheat porridge, 500g
Porridge , energy value per 100g: 362,81 kcal
Amazing Deal 9.99 € Save 1.10 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0084
4.8 25×
Watch Price/Availability
Mixit Berries in rice 380g
Porridge , energy value per 100g: 350,38 kcal - 22.61 €/1 kg
  8.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix044
4.5 50×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew WW320 premium smoked Vietnam 500g
Nuts - smoked cashew, 500 g - 21 €/1 kg
Great price 10.50 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_500B04
4.7 303×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts and fruit 500g
Nuts - natural almond and cashew, 500 g - 17.98 €/1 kg
Great price 8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_500B01
4.3 28×
Watch Price/Availability
GymBeam Stevia 300 tablets
Sweetener - stevia, tablets, 300 tablets per pack, 50 calories per 100 g - 0.03 €/ks
  9.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym628
4.1 32×
Watch Price/Availability
GRIZLY Pistachia by @mamadomisha 200 g
Nut Cream - crunchy, pistachio, white chocolate flavour, 14.1 g protein per 100 g, 570 kcal per 100 g, weight 250 g - 39.96 €/1 kg
  9.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz035
5.0 4×
Watch Price/Availability
True Dates Cinnamon roll flavoured dates 100 g
Dried Fruit - dates, 100 g - 23.10 €/1 kg
New arrival 2.31 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe120
4.7 303×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts and fruit 250g
Nuts - natural almond and cashew, 250 g - 23.96 €/1 kg
Great price 5.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_250B01
4.2 26×
Watch Price/Availability
BIG BOY Pistachio cream with Dubai chocolate flavour 170 g
Nut Cream - crunchy, pistachio, chocolate flavour, 15 g protein per 100 g, 550 kcal per 100 g, gluten-free, weight 170 g - 70 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig101
4.1 54×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Barbecue Sauce 320 ml
Sauce - BBQ, Attachment, salty, gluten-free, vegan and vegetarian, 8 kcal /100 g, total volume 320 ml - 15.31 €/1 l
  4.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym619
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1120 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews