Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,121 Results
4.8 5×
Watch Price/Availability
SENS Cricket & worm tasting pack 6 pcs
Gift Set - mix of crickets and worms, nutritious and fun treat, ideal for tasting or as an original gift
Discounted -5 % 17.90 € 18.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0066
4.7 58×
Watch Price/Availability
Bery Jones Milk Chocolate Cashew 250g
Nuts - combination of sweet milk chocolate (71%) with a minimum cocoa solids content of at least 25% and buttery cashew nuts, made from carefully selected ingredients, a great snack for traveling, at work, or with coffee, practical resealable packaging - 27.16 €/1 kg
Great price 6.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_250B03
4.7 36×
Watch Price/Availability
GRIZLY Shelled roasted unsalted peanuts 1000 g
Nuts - roasted peanuts, 1000 g - 5.19 €/1 kg
Amazing Deal 5.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols72
5.0 6×
Watch Price/Availability
Penco Pelupa 1500g, honey
Carbohydrate Puree , energy value per 100g: 401 kcal - 15.09 €/1 kg
Amazing Deal 22.63 € Save 3.78 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen081
4.4 14×
Watch Price/Availability
Lifelike Twister Pretzel 300 g
Nut Cream - crunchy, peanut, chocolate flavour, 20.6 g protein per 100 g, 579 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 300 g - 22.63 €/1 kg
  6.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif100
4.2 13×
Watch Price/Availability
Lifelike Cashew cream crispy 300 g
Nut Cream - crunchy, cashew, natural, 15.3 g protein per 100 g, 574 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 22.63 €/1 kg
  6.79 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif004
4.6 125×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, blueberry
Protein Puree - , 82,20kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 26.56 €/1 kg
  23.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0736
4.2 18×
Watch Price/Availability
True Dates Dates with biscuit flavour 100 g
Dried Fruit - dates, 100 g - from 26.90 €/1 kg
  from  2.24 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTtrda004
4.9 16×
Watch Price/Availability
Alpro soy cooking product 4 x 250 ml
Plant-based Drink - soy - 7.34 €/1 l
  7.34 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0031bun
Watch Price/Availability
Alpro soy drink with vanilla flavour 4 x 1l
Plant-based Drink - soy, with flavour of vanilla - 2.98 €/1 l
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0004bun
5.0 39×
Watch Price/Availability
GRIZLY Sunflower seeds shelled 1000 g
Seeds - sunflower, - 3.69 €/1 kg
  3.69 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz096
4.4 43×
Watch Price/Availability
Allnature Stevia tablets 1000 pcs
Sweetener - Stevia, tablets, unflavoured, 1000 tablets per pack - 0.01 €/pcs
  12.14 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu119
4.4 44×
Watch Price/Availability
Alpro coconut drink 1l
Plant-based Drink - coconut, with flavour of natural - from 3.90 €/1 l
  from  2.92 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0012
4.8 5×
Watch Price/Availability
Allnature Organic Black Cumin Oil 250 ml
Oil - black cumin is a rich source of valuable substances and can be used as a dietary supplement or natural food flavouring - 47.60 €/1 l
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTant149
4.8 11×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli classic Chocolate mix without gluten, 430g
Muesli - weight: 0,43kg - 18.81 €/1 kg
  8.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix207
4.6 14×
Watch Price/Availability
Mixit Coconut porridge with white chocolate in pocket (5 pcs)
Porridge , energy value per 100g: 489 kcal - 1.80 €/pcs - from 35.96 €/1 kg
  8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16431
4.4 44×
Watch Price/Availability
Alpro coconut-almond drink 1l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of natural - from 3.90 €/1 l
  from  2.92 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0015
4.8 144×
Watch Price/Availability
Alpro almond drink unsweetened-unroasted 1l
Plant-based Drink - almond, with flavour of natural - from 3.90 €/1 l
  from  2.92 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0009
4.9 10×
Watch Price/Availability
PURITY VISION RAW Coconut Oil BIO 370 ml
Face Oil suitable for these skin types: sensitive, normal and dry, effect: nourishing, cleansing and protective, moisturises and contributes to the healthy appearance of the skin - 2.02 €/100 ml
  7.49 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSPL596
4.6 18×
Watch Price/Availability
Bery Jones White Chocolate Pretzels 500g
Pretzels - crispy pretzels covered in fine white chocolate, a combination of sweet and salty flavours, made in the Czech Republic, ideal as a snack, a treat and an original gift, practical resealable packaging - 21.80 €/1 kg
Great price 10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CP_500B04
4.9 17×
Watch Price/Availability
Medokomerc Czech Creamed Blossom Honey 900g
Honey - floral, weight 900g, country of origin: Czech Republic - 9.54 €/1 kg
  8.59 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmedk006
3.9 11×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Nutty Gluten Free Granola 420g
Granola - 21.40 €/1 kg
Great price 8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B02
4.9 16×
Watch Price/Availability
Mixit Smokehouse nuts 170 g
Nuts - mix, salted, shelled and smoked almond, cashew and walnut, 170 g - 45.53 €/1 kg
  7.74 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix241
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Strawberry Syrup 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 15.28 €/1 l
Discounted -5 % 4.89 € 5.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym614
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1121 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews