Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,121 Results
4.5 16×
Watch Price/Availability
Bombus Raw Energy Date Paste 1 kg
Dried Fruit - dates, 1000 g - 4.29 €/1 kg
  4.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbom0066
4.3 63×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge White brownie by @mamadomisha 300 g
Porridge , energy value per 100g: 432 kcal - 20.97 €/1 kg
  6.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz079
4.3 63×
Watch Price/Availability
GRIZLY Porridge Salty karemel by @mamadomisha 300 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 431 kcal - 23.63 €/1 kg
  7.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz078
5.0 36×
Watch Price/Availability
GRIZLY Coconut flour BIO 1000 g
Flour - coconut, 1000 g - 4.99 €/1 kg
  4.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz050
4.7 20×
Watch Price/Availability
Allnature Erythritol meal 500 g
Sweetener - erythritol, powder, flavourless, weight 500 g - 13.78 €/1 kg
  6.89 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu113
4.5 78×
Watch Price/Availability
SENS Crispy & roasted crickets 20g - Chilli & Lime
Dried Insects - with chilli and lime flavour, not only for athletes, an alternative to the classic potato chips, with amino acids, vitamins, fibre and iron, gluten and lactose free, weight 20 g - from 330.50 €/1 kg
  from  6.19 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0019
4.9 16×
Watch Price/Availability
Alpro soy cooking product 1l
Plant-based Drink - soy - from 4.90 €/1 l
  from  3.67 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0027
4.9 11×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Nutka - Peanut cream with cocoa 220 g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate flavour, 17 g protein per 100 g, 548 kcal per 100 g, weight 220 g - 29.50 €/1 kg
  6.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig087
Watch Price/Availability
Alpro drink with hazelnuts 4 x 1l
Plant-based Drink -, with flavour of nuts - 2.98 €/1 l
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0018bun
4.4 25×
Watch Price/Availability
Grizly Brownie by @Mamadomisha 250 g
Nut Cream - crunchy, mixed nut, chocolate flavour, 14.6 g protein per 100 g, 588.39 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 34.76 €/1 kg
  8.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz004
4.9 18×
Watch Price/Availability
Mixit Gluten-free fruit muesli 290 g
Muesli - - 23.41 €/1 kg
  6.79 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix157
4.9 9×
Watch Price/Availability
Lifelike Peanut flour 500g
Flour - peanut, 500 g - 8.58 €/1 kg
Amazing Deal 4.29 € Save 5.62 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16481
4.5 18×
Watch Price/Availability
Lifelike Peanut cream crispy 300 g
Nut Cream - crunchy, peanut, natural, 8.4 g protein per 100 g, 587 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - from 13.30 €/1 kg
  from  2.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlif001
4.8 61×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel almonds natural USA 250g
Nuts - shelled almond, 250 g - 17.96 €/1 kg
Great price 4.49 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_NT_250B03
4.1 39×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel Almonds shelled, roasted salted USA 500g
Nuts - roasted, salted and shelled almond, 500 g - 17.98 €/1 kg
Great price 8.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_500B10
4.6 9×
Watch Price/Availability
GRIZLY Cashew nuts in salted caramel with honey 500 g
Nuts - cashew roasted and in honey, 500 g - 21.80 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols134
4.6 31×
Watch Price/Availability
GRIZLY Roasted salted peanuts 1000 g
Nuts - roasted and salted peanuts, 1000 g - 5.69 €/1 kg
  5.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols35
4.8 72×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy fruit in pocket- Forest mix
Freeze-Dried Fruit -, 20 g - 159.50 €/1 kg
  3.19 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix170
4.7 312×
Watch Price/Availability
Emco Super mind without added sugar fruit & nuts 500g
Muesli - - 9.98 €/1 kg
  4.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem097
4.8 113×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted Smoked Almonds 500g
Nuts - salted and smoked almond, 500 g - 21.80 €/1 kg
Great price 10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_0500B11
4.5 57×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted unsalted peanuts 500g
Nuts - roasted and shelled peanuts, 500 g - 7.98 €/1 kg
Great price 3.99 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: B_RN_500B05
4.8 144×
Watch Price/Availability
Alpro almond drink 4 x 1l
Plant-based Drink - almond, with flavour of natural - 2.98 €/1 l
  11.90 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0007bun
4.2 18×
Watch Price/Availability
GRIZLY Mango freeze-dried XXL 125 g
Freeze-Dried Fruit -, 125 g - 87.20 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz123
4.9 13×
Watch Price/Availability
Lifelike Poppy Plum Twister 190 g
Nut Cream - smooth, cashew, poppy flavour, 12.2 g protein per 100 g, 520 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 190 g - 36.79 €/1 kg
  6.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlife011
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1119 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews