Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,119 Results
4.0 28×
Watch Price/Availability
GRIZLY Salted roasted cashews 1000 g
Nuts - roasted and salted cashew, 1000 g - 13.90 €/1 kg
  13.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols37
4.2 56×
Watch Price/Availability
Medokomerc Lime Blossom Honey 900g
Honey - floral and linden - 6.88 €/1 kg
  6.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD281
4.8 19×
Watch Price/Availability
GRIZLY Pecans with cinnamon and sea salt 250 g
Nuts - salted and with cinnamon pecan nut, 250 g - 29.96 €/1 kg
  7.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz133
4.6 40×
Watch Price/Availability
GRIZLY Granola Salted Caramel by @mamadomisha 300 g
Granola - flavour salted caramel, weight 300 g, energy value per 100 g is 456 kcal - 19.97 €/1 kg
  5.99 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz083
4.6 125×
Watch Price/Availability
Extrifit Break! Protein Food, 900g, pineapple
Protein Puree - , 82,43kcal calories per 100g, 25g of protein per 100g - 26.56 €/1 kg
  23.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0729
4.7 3×
Watch Price/Availability
True Dates Dates with popcorn flavour 100 g
Dried Fruit - dates, 100 g - 23.10 €/1 kg
New arrival 2.31 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe119
Watch Price/Availability
Sproud Vanilla drink 4 x 1 l
Plant-based Drink -, with flavour of vanilla - 3.23 €/pcs - from 3.23 €/1 l
  12.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTspro002bun
4.8 17×
Watch Price/Availability
Mixit Muesli low carb - forest fruit 500 g
Muesli - - 19.78 €/1 kg
  9.89 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix259
4.1 54×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Ketchup Sauce 320 ml
Sauce - ketchup, Attachment, sweet, gluten-free, Vegan, vegetarian and lactose-free, 9 kcal /100 g, total volume 320 ml - 16.22 €/1 l
  5.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym620
3.9 55×
Watch Price/Availability
GymBeam Just Cheese 30 g
Crispy Cheese - freeze dried, 49 g protein per 100 g, weight 30 g, 475 kcal per 100 g - from 63.33 €/1 kg
  from  1.47 €
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym596
5.0 6×
Watch Price/Availability
Penco Pelupa 1500g, cocoa
Carbohydrate Puree , energy value per 100g: 401 kcal - 15.09 €/1 kg
Amazing Deal 22.63 € Save 3.78 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen080
4.7 23×
Watch Price/Availability
Alpro rice cooking product 250 ml
Plant-based Drink - rice, with flavour of natural - from 7.60 €/1 l
  from  1.75 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0030
4.4 13×
Watch Price/Availability
KetoMix Protein porridge 280 g (10 servings) - with banana-apple flavour
Protein Puree - , 367,83kcal calories per 100g, 47g of protein per 100g - 2.57 €/pcs - from 91.89 €/1 kg
  25.73 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTket020
Watch Price/Availability
Minor Figures Oat barista 4 x 1 l
Plant-based Drink - oat, with flavour of natural - 3.23 €/pcs - from 3.23 €/1 l
  12.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmifi002bun
4.9 9×
Watch Price/Availability
HERMES Olive oil Pomace 1 l
Oil - olive, 1 l - 9.59 €/1 l
  9.59 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTherm002
4.6 10×
Watch Price/Availability
GRIZLY Lyophilised raspberries in dark chocolate 250 g
Freeze-Dried Fruit -, 250 g - 43.60 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz138
4.3 15×
Watch Price/Availability
GRIZLY Smoked almonds 500 g
Nuts - roasted and smoked almond, 500 g - 15.18 €/1 kg
Amazing Deal 7.59 € Save 1.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols55
4.9 15×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Protein Rice Mash 500 g natural
Rice Porridge , energy value per 100g: 358 kcal - 35.80 €/1 kg
  17.90 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0227
4.7 25×
Watch Price/Availability
Grizly You coconut! by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - crunchy, mixed nut, white chocolate and coconut flavour, 13.1 g protein per 100 g, 607.41 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 250 g - 29.56 €/1 kg
  7.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz005
4.5 16×
Watch Price/Availability
BIG BOY Protein granola with dark chocolate by @kamilasikl 360g
Granola - 28.31 €/1 kg
  10.19 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16528
5.0 1×
Watch Price/Availability
Sproud Barista Zero sugar-free pea drink 1 l
Plant-based Drink -, with flavour of natural - from 4.39 €/1 l
  from  3.80 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe021
Watch Price/Availability
Alpro coconut drink unsweetened 4 x 1l
Plant-based Drink - coconut, with flavour of natural - 2.98 €/1 l
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0010bun
4.7 24×
Watch Price/Availability
BIG BOY Rice porridge Sweet and Salty with salted caramel flavour 350g
Porridge , energy value per 100g: 425 kcal - 26.26 €/1 kg
  9.19 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig049
5.0 7×
Watch Price/Availability
BrainMax Ghee, organic, 340 ml
Ghee is suitable for roasting, frying, baking or can be eaten cold, in addition, it retains all the vitamins, does not contain milk protein and is therefore also suitable for those who are lactose and casein intolerant, Moreover, it is rich in butyrate, a fatty acid, which supports the health of the intestinal lining and the entire digestive tract, omega 3 and 6 fatty acids, Contains healthy omega 3 and 6 fatty acids supplemented with substances that maintain an alkaline environment in the body, contains butyric acid, which is important for our intestinal lining, it does not burn and no toxic substances are produced when heated, therefore it can be used for baking your favourite desserts or frying, grass-fed quality - 35 €/1 l
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvitm108
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1119 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews