Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,115 Results
4.6 17×
Watch Price/Availability
GymBeam Organic Maple Syrup 250 ml
Syrup - sweet, organic - 31.60 €/1 l
  7.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym621
4.8 28×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Blueberry Cheesecake Granola, Blueberry and White Chocolate, BIO, 400 g
Granola - cheesecake flavour, weight 400 g, manufacturer's energy value per 100 g is 484 kcal - 27.25 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbmm02
3.8 93×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavor Drops 30 ml, strawberry
Sweetener - flavor Drops, liquid, strawberry flavor, volume 30 ml, 140 calories per 100 g
  5.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym382
4.5 78×
Watch Price/Availability
SENS Crispy & roasted crickets 20g - Salted caramel
Dried Insects - with salted caramel flavor, not only for athletes, an alternative to the classic potato chips, with amino acids, vitamins, fibre and iron, gluten and lactose free, weight 20 g - 330.50 €/1 kg
  6.61 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0022
4.8 33×
Watch Price/Availability
Emco Minds loose - chocolate 750g
Muesli - - 7.19 €/1 kg
  5.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem073
4.4 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy mix Cheese, crunchy corn and nuts with truffle
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: milk and milk products, nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, 558,29 kcal per 100 g, weight 300 g - 39.67 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix351
5.0 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Sweet Nuts Topping Peanuts with white chocolate 270 g
Syrup - sweet hazelnut cream, extra creamy texture, only 5 natural ingredients
  8.09 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil286
5.0 10×
Watch Price/Availability
Petra & Friends BIO Fruit pieces with blueberries and goat milk 3×10 g
Fruit Snack for Kids - chunks, recommended age from 12 months, banana, blueberry and apple flavour, 3 pcs per pack, weight 30 g
  6.89 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABY3778
4.7 13×
Watch Price/Availability
Allnature Organic Pumpkin seed oil 250 ml
Oil - pressed from organic seeds - 37.56 €/1 l
  9.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: Allnatu046
5.0 4×
Watch Price/Availability
HERMES Olive oil extra virgin 0,5 l
Oil - olive, 0,5 l - 25.80 €/1 l
  12.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTherm001
4.9 8×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese smoked Niva 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 38 g protein per 100 g, weight 75 g, 587 kcal per 100 g - 117.20 €/1 kg
  8.79 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr003
5.0 3×
Watch Price/Availability
GRIZLY Macadamias in salted caramel with honey 250 g
Nuts - macadamia nuts salted, shelled and in honey, 250 g - 43.60 €/1 kg
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz135
4.9 16×
Watch Price/Availability
Alpro rice cooking product 4 x 250 ml
Plant-based Drink - rice, with flavour of natural - 7.34 €/1 l
  7.34 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0030bun
3.7 68×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Syrup Cookies & Cream 320 ml
Syrup - calorie-free, sweet - 18.44 €/1 l
  5.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym682
4.7 14×
Watch Price/Availability
GRIZLY Spelt flakes 1000 g
Cereals - flavour natural, weight 1 kg, 1530 kJ per 100 g - 5.29 €/1 kg
  5.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz066
4.6 11×
Watch Price/Availability
GRIZLY White Brownie FIT by @mamadomisha 250 g
Nut Cream - smooth, mixed nut, white chocolate flavour, 16.4 g protein per 100 g, 561 kcal per 100 g, weight 250 g - 33.56 €/1 kg
  8.39 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz034
4.4 37×
Watch Price/Availability
SENS Crickets in chocolate 30g - Dark chocolate
Dried Insects - 220.33 €/1 kg
  6.61 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0027
5.0 7×
Watch Price/Availability
Mixit Mixitella Crunchy Dubai cream with kataifi
Nut Cream - crunchy, pistachio, 9.2 g protein per 100 g, 607.02 kcal per 100 g, weight 220 g - 54.09 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix328
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Apricot fruit spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, apricot flavour - from 19.33 €/1 kg
  from  4.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd004
3.8 4×
Watch Price/Availability
Nutrend Protein Pancake 350 g, chocolate+cocoa
Směs na palačinky - ; energy values per 100g: 370 kcal - 28.26 €/1 kg
  9.89 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0397
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Popcorn 1 l
Plant-based Drink - oat - 3.67 €/1 l
  3.67 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgrhe105
3.0 2×
Watch Price/Availability
Mixit Honey and chilli pretzels
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: milk and milk products and cereals containing gluten (wheat, rye, barley, oats, spelt), 401,34 kcal per 100 g, weight 215 g - 27.40 €/1 kg
Discounted -6 % 5.89 € 6.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix349
4.7 31×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese StrinX - smoked 25 g
Crispy Cheese - freeze dried, 47 g protein per 100 g, weight 25 g, 547 kcal per 100 g - from 131.60 €/1 kg
  from  2.72 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr014
4.1 20×
Watch Price/Availability
GymBeam Zero Curry Sauce 350 ml
Sauce - for cooking and garnish, salty, 14 kcal /100 g, total volume 350 ml - 14 €/1 l
  4.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym616
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1110 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews