Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,115 Results
4.9 15×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Protein Rice Mash 500 g cocoa
Rice Porridge , energy value per 100g: 355 kcal - 35.80 €/1 kg
  17.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0226
4.4 37×
Watch Price/Availability
SENS Crickets in chocolate 30g - Milk chocolate
Dried Insects - 220.33 €/1 kg
  6.61 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0028
4.8 14×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Low Carb Quick Porridge, 500g
Porridge , energy value per 100g: 367 kcal
Discounted -6 % 6.99 € 7.49 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0082
4.4 6×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Bountík by @tatianazidekova 220 g
Nut Cream - coconut, coconut flavour, 18 g protein per 100 g, 569 kcal per 100 g, weight 408 g - 22.28 €/1 kg
Great price 9.09 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig128
4.8 144×
Watch Price/Availability
Alpro coconut-almond drink 4 x 1l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of natural - 2.98 €/1 l
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0015bun
4.8 144×
Watch Price/Availability
Alpro almond drink unsweetened-unroasted 4 x 1l
Plant-based Drink - almond, with flavour of natural - 2.98 €/1 l
  11.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTdan0009bun
5.0 10×
Watch Price/Availability
Petra & Friends BIO Fruit pieces with strawberries and goat milk 3×10 g
Fruit Snack for Kids - chunks, recommended age from 12 months, banana, apple and strawberry flavour, 3 pcs per pack, weight 30 g
  6.89 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABY3777
4.8 11×
Watch Price/Availability
GRIZLY Raspberries freeze-dried XXL 125 g
Freeze-Dried Fruit -, 125 g - 95.20 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz122
4.0 5×
Watch Price/Availability
Lifelike Bullet Proof Coffee Twister, 190 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, white chocolate and coffee flavour, 10.6 g protein per 100 g, 652 kcal per 100 g, gluten-free, weight 190 g - 40.47 €/1 kg
  7.69 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTlife006
4.6 17×
Watch Price/Availability
English Tea Shop Tea mix Premium quality 34g, 20 pcs organic ETS20
Tea - organic, British brand, great gift, box of 20 bags, 5 flavours, tea mix - 0.23 €/pcs - from 137.94 €/1 kg
  4.69 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ETSCJ178
4.7 95×
Watch Price/Availability
Emco Mysli honey/nuts 750 g
Muesli - - 5.72 €/1 kg
  4.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: FOOD134
4.4 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy mix Cheese, crunchy corn and nuts with bear garlic
Healthy Crisps - palm oil-free, allergens: milk and milk products, nuts and nut products (all types of nuts) and soya beans (soya) and soy products, 554,47 kcal per 100 g, weight 300 g - 39.67 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix348
5.0 7×
Watch Price/Availability
Emco Think gluten free strawberry and coconut 340 g
Muesli - - 11.74 €/1 kg
  3.99 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem184
4.9 107×
Watch Price/Availability
. pepper. field Dark red Kampot pepper 50 g
Pepper - dark red, in bag, resealable packaging, weight 50 g - 238 €/1 kg
  11.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpep014
4.6 9×
Watch Price/Availability
Mixitella Premium - Hazelnut from Piedmont with fondant 200g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 11 g protein per 100 g, 560.37 kcal per 100 g, gluten-free, weight 200 g - 44.95 €/1 kg
  8.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix135
4.8 33×
Watch Price/Availability
Emco Mysli loose - exotic fruit 750g
Muesli - weight: 0,75kg - 7.19 €/1 kg
  5.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem072
3.7 10×
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Wave 220 g
Nut Cream - coconut, 12 g protein per 100 g, 627 kcal per 100 g, weight 408 g - 20.32 €/1 kg
  8.29 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbig129
4.2 26×
Watch Price/Availability
GRIZLY Rice flour 500 g
Flour - Rice, 500 g - from 3.78 €/1 kg
  from  1.56 €
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz059
5.0 15×
Watch Price/Availability
GRIZLY Fine rolled oats 1000 g
Flakes - flavour natural, weight 1 kg, 1540 kJ per 100 g - 4.69 €/1 kg
  4.69 €
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz061
4.8 28×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure ChocoCoco Granola, Chocolate and Coconut, 400 g
Granola - chocolate flavour, weight 400 g, energy value per 100 g is 517 kcal - 27.05 €/1 kg
  10.82 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbmm01
4.4 9×
Watch Price/Availability
Lifelike Rice instant flour 500g
Flour - Rice, 500 g - 5.18 €/1 kg
  2.59 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPT16484
5.0 1×
Watch Price/Availability
Powerlogy Pistacchio Coconut Granola 350 g
Granola - flavour coconut and pistachio, weight 350 g, energy value per 100 g is 507 kcal - 23.40 €/1 kg
  8.19 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpowl026
4.2 31×
Watch Price/Availability
St. Dalfour Strawberry fruit spread 284 g
Jam - 100% natural ingredients, without added preservatives, colourings and flavourings, contains no added sugar, only concentrated fruit juice, made in France according to original recipes, weight 284 g, strawberry flavour - from 18.27 €/1 kg
  from  4.24 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstd002
4.3 21×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Set Lunar Cheese Cheddar 90 g + Niva 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 42 g protein per 100 g, weight 165 g, 618 kcal per 100 g - 108.48 €/1 kg
  17.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfobr017
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1110 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews