Jazda na kolobežke: základná technika, výhody a chudnutie (RADY A TIPY)

Catalogue

Article

Aktualizované

Iste si všetci vybavujeme dôvtipnú Zdeničku alias Dádu Patrasovú, ako vyzrela na kráľa Jána Čenského v rozprávke Koloběžka první, když měla na zámek přijet–nepřijet. „Ani nejedu, ani neběžím, koloběžím!“ komentovala vtedy svoj dopravný prostriedok. Od tej doby prešla kolobežka rovnako ako pohľad na ňu veľkým vývojom a je vhodným prostriedkom nielen na prepravu, ale tiež k cielenému športovaniu. Preto sme pre vás pripravili stručné rady a triky na kolobežke, ako jazdiť na kolobežke správnym spôsobom aj ako si ju nastaviť.

Jazda na kolobežke

Jazda na kolobežke (RADY A TIPY) – OBSAH

  1. Jazda na kolobežke a technika
  2. Nastavenie riadidiel a výška nášľapu
  3. Jazda na kolobežke: chudnutie

Jazda na kolobežke a technika

Preč sú časy, kedy bolo kolobežkovanie výsadou detí. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia skonštruovali vo Fínsku kolobežku s veľkými kolesami (tzv. kickbike), čo otvorilo dvere novým spôsobom využitia. Jazda na kolobežke sa stala nielen efektívnym spôsobom premiestňovania po meste, ale aj veľkou rekreačnou zábavou, a dokonca vrcholovým športom.

Jazda na kolobežke
Kolobežka je ideálna na každodennú dopravu aj ľahké popoludňajšie športovanie.

Ako správne jazdiť na kolobežke, je kľúčová otázka na zdravý a príjemný kolobeh na akúkoľvek vzdialenosť. Prvou dôležitou vecou je odraz. Odrážame sa prednou časťou chodidla, päta by sa vôbec nemala dotknúť zeme. Pri odraze sa dostane stojná noha do mierneho podrepu. Pokiaľ by ste robili drepy hlbšie, behom chvíle by vás začal bolieť kolenný kĺb. Do odrazu dávame veľkú energiu a následne sa snažíme vydržať čo najdlhšie so zanoženou odrazovou nohou (v holubičke). Čím dlhší a plynulejší tento pohyb bude, tým efektívnejšia bude aj vaša jazda.

Na čo rozhodne nesmiete zabúdať, je striedanie nôh. Najbezpečnejšie je si odrazy počítať. Na rovine zvládnete jednou nohou viac odrazov než v stúpaní – tam okrem počtu odrazov znížte aj ich dĺžku. Ak by ste nohy nestriedali, okrem stuhnutia jednej polovice tela by sa mohli dostaviť aj veľmi nepríjemné kŕče.

Jazda na kolobežke
Na kolobežkách sa jazdia aj preteky.

V zjazde si môžu obe nohy aspoň chvíľu oddýchnuť, a to tak, že sa obomi postavíte na stúpadlo šikmo k smeru jazdy. Záleží potom na vás, či budete schádzať v bezpečnej vzpriamenej polohe, alebo v aerodynamickom „zaľahnutí na riadidlách“.

Nastavenie riadidiel a výška nášľapu

Výška riadidiel a nášľapu je čisto na vás, ovplyvní však to, ako sa budete na kolobežke cítiť a aký typ jazdy pre vás bude príjemný. Ako optimálna výška riadidiel sa uvádza výška ku bedrám. Tá je vhodná na kratšie, intenzívnejšie vychádzky. Pokiaľ plánujete trénovať na kolobežke vytrvalosť alebo s ňou vyraziť na niekoľkodňové potulky, je lepšie umiestniť riadidlá do vyššej polohy, aby ste boli čo najvzpriamenejší. Po dlhých hodinách v predklone by vás inak ľahko začal bolieť chrbát.

Jazda na kolobežke
Pokiaľ máte radi dlhšie výlety, chcete toho vidieť veľa, zároveň si ale okolie plne užiť, kolobežka je pre vás ako stvorená.

Výška nášľapu čiže svetlosť stúpadla sa odvíja od toho, aký terén plánujete zdolávať. Ak sa chystáte na jazdu po meste, asfaltových cyklotrasách či spevnených lesných cestách, je pre vás vhodný nízky nášľap, pri ktorom sa neunavíte a jazda vám bude svižne ubiehať. Pokiaľ sa naopak cítite na zdolávanie obtiažnejších terénov, je potrebné mať stúpadlo vyššie. Nemusíte sa tak báť, že by vás rozhodila nerovnosť na ceste, a aj jazda pre vás bude pohodlnejšia.

Jazda na kolobežke: chudnutie

Okrem rýchleho premiestňovania a príjemných výletov je tu aj ďalšia činnosť, pre ktorú je jazda na kolobežke neobyčajne zaujímavá: chudnutie. Do kolobehu zapájate na rozdiel od jazdy na bicykli celé telo a zároveň sa vyvarujete otrasov spojených s behom. Vedľa toho potrebujete málo využívané brušné a prsné svalstvo. Telo teda pravidelná jazda na kolobežke zaručene spevní. Čo sa týka spaľovania tukov, je na tom jazda na kolobežke takmer o polovicu lepšie ako jazda na bicykli. Za hodinu kolobehu spálite až 45 kJ na 1 kg váhy. Ak zvolíte náročnejší terén, môže byť číslo samozrejme ešte vyššie.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Či už zvolíte kolobežku ako nástroj na chudnutie, praktické približovadlo, či spoločníka na cesty, pri správnej technike jazdy vám za to vaše telo poďakuje. Nemali by ste ale zabúdať, že kolobežka si je v zákone rovná s bicyklom, platia pre ňu teda rovnaké bezpečnostné predpisy, čo sa výbavy a pohybu na ceste týka. Nezabúdajte tiež na prilbu, ktorá je kľúčová na ochranu vášho zdravia pri akomkoľvek druhu jazdy. 

Print
P-DC1-WEB18
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info