MRE Breakfasts reviews and tests

Alza Test Ranks MRE Breakfasts Based on User Reviews and Other Data

Alza Test Rating
Alza Test Traffic
Alza Test Advertising
Alza Test Saleability
Alza Test Special Price

MRE Breakfasts – Test Results

The result for mre breakfasts at several price levels is:

What is the Alza Test?

Hundreds of categories, thousands of products, millions of details and user reviews for mre breakfasts. How can you make sense of all of this? Try our Alza Test, which guarantees an objective selection based on customers' experiences. How the products from mre breakfasts rank are based solely on various data and feedback from actual people who have purchased the products.

20 Results
4.9 11×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Oatmeal with raspberries
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1943 kJ, weight 91g - 86.70 €/1 kg
  7.89 €
86.70 €/kg
Currently Unavailable
Order Code: SPTste0010
4.5 18×
Watch Price/Availability
Adventure Menu Lightweight - Rice porridge with strawberry, mango and vanilla
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1831 kJ, weight 89g - 93.15 €/1 kg
  8.29 €
93.15 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv055
4.5 18×
Watch Price/Availability
Adventure Menu Lightweight - Rice porridge with plum, raspberry and cinnamon
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1781 kJ, weight 89g - 97.64 €/1 kg
  8.69 €
97.64 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv056
4.3 17×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Scrambled eggs with cheese
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 2181 kJ, weight 87g - 119.31 €/1 kg
  10.38 €
119.31 €/kg
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0009
4.4 12×
Watch Price/Availability
Expres Menu Humus with root vegetables 120 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 481 kJ, weight 120g - 29.08 €/1 kg
  3.49 €
29.08 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem175
4.4 12×
Watch Price/Availability
Express Menu Foie gras pate 120 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 624 kJ, weight 120g - 39.92 €/1 kg
  4.79 €
39.92 €/kg
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem173
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Tuna cream 75 g
Long Shelf Life Food - skipjack tuna meat, 61% meat, wild caught, rich in healthy fats, mild taste and consistency
  3.39 €
45.20 €/kg
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil296
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Scrambled eggs 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 2315 kJ, weight 600g - 68.72 €/1 kg
  41.23 €
68.72 €/kg
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek22
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Granola with strawberries 120 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1779 kJ, weight 120g - 49.08 €/1 kg
  5.89 €
49.08 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfofo003
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Wholegrain muesli with fruit 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1654 kJ, weight 600g - 50.53 €/1 kg
  30.32 €
50.53 €/kg
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek09
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Swiss muesli with milk 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1608 kJ, weight 600g - 50.53 €/1 kg
  30.32 €
50.53 €/kg
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek10
Watch Price/Availability
Trek'n eat Emergency Food Protein porridge 500 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1624 kJ, weight 500g - 60.64 €/1 kg
  30.32 €
60.64 €/kg
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtrek08
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Protein porridge
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1624 kJ, weight 150g - 65.47 €/1 kg
  9.82 €
65.47 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtae03
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Muesli with oat drink
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1482 kJ, weight 150g - 56.73 €/1 kg
  8.51 €
56.73 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtae02
Watch Price/Availability
Trek'n Eat Wholegrain muesli with fruit
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1654 kJ, weight 150g - 56.73 €/1 kg
  8.51 €
56.73 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTtae01
Watch Price/Availability
Trek'n eat Morning porridge with apple pieces 1000+ kcal
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1683 kJ, weight 260g - 51.15 €/1 kg
  13.30 €
51.15 €/kg
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0068
Watch Price/Availability
Trek'n eat Swiss muesli with milk
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1608 kJ, weight 150g - 56.73 €/1 kg
  8.51 €
56.73 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0064
Watch Price/Availability
Trek'n eat Breakfast Oatmeal Bowl
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1683 kJ, weight 150g - 59.67 €/1 kg
  8.95 €
59.67 €/kg
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: SPTaaa0063
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Oatmeal vanilla 140 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1570 kJ, weight 140g - 35.64 €/1 kg
  4.99 €
35.64 €/kg
Currently Unavailable
Order Code: SPTfofo002
1.0 1×
Watch Price/Availability
FOOD FORCE Strawberry muesli 120 g
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1553 kJ, weight 120g - 37.42 €/1 kg
  4.49 €
37.42 €/kg
Currently Unavailable
Order Code: SPTfofo001
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap MRE Breakfasts Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best MRE Breakfasts You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in MRE Breakfasts reviews