Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Ako na základné nastavenie monitora

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Správne nastavenie monitora sa netýka len profesionálnych fotografov. Aj vy okamžite spoznáte, keď majú farby zlý odtieň alebo je panel príliš jasný či naopak tmavý. Navyše taká obrazovka môže spôsobovať bolesti očí a hlavy. V tomto článku sa preto podrobnejšie pozrieme na to, ako si so základným nastavením monitora a jeho kalibráciou poradiť, a dozviete sa tiež, ako upraviť pracovné prostredie pre čo najpohodlnejšiu prácu.

Kalibrácia monitora

Ako na základné nastavenie monitora – OBSAH

 1. Monitor a prispôsobenie pracovného prostredia
 2. Kam umiestniť monitor? Proti oknu nie
 3. Nastavenie základných prvkov, akými je jas či farba, zvládnete sami
 4. Ak vás pri práci bolia oči, chyba môže byť v prehnanom jase
 5. Farby sú šedivé? Je potrebné upraviť kontrast
 6. Nezabúdajte ani na správne nastavenie farieb monitora
 7. Gama (alebo tiež gamma)
 8. Ďalšie nastavenia, ktoré určite oceníte

Monitor a prispôsobenie pracovného prostredia

Ešte než sa pustíte do samotného nastavovania monitora, je dobré si prispôsobiť pracovné prostredie. Všeobecná poučka znie, že vaše oči by mali byť približne v rovine s hornou hranou monitora. Hlavu tak budete mať v rovnej polohe a predídete tým nepríjemnej bolesti za krkom. Zaujímavou možnosťou je tiež umiestnenie monitora na pohyblivý držiak na stenu, prípadne stôl.

Čo ale ak máte notebook, ktorý leží na stole, a na ktorý sa musíte pozerať zhora nadol? Riešenie je buď obstaranie podstavca pod monitor, ktorý pod notebook položíte, a tým zdvihnete na požadovanú výšku, alebo trochu improvizovane podložením niekoľkými hrubými knihami. Potom už len stačí použiť externú klávesnicu, aby vaše ruky zostali pohodlne ležať na doske stola.

i Pre čo najpohodlnejšiu prácu pri počítači je dôležité tiež správne sedenie. Mali by ste sedieť vzpriamene, pričom lakte a kolená zvierajú pravý uhol. O tom, ako čo najzdravšie sedieť pri práci na PC, sa viac informácií dozviete v našom článku.

Samotný monitor by mal byť naklonený (hornou hranou dozadu) približne v uhle 10° až 20°. Tiež nie je dobré na monitor pozerať príliš zblízka. Ideálna vzdialenosť je približne 50 až 75 centimetrov, čo je bežná čítacia vzdialenosť. Tá teda platí nielen pre knihu, ale aj pre monitor.

Ergonomické postavenie monitora

Ako na ergonomické postavenie monitora? Najdôležitejšie je, aby vaše oči boli v rovine s hornou hranou monitora, a to vo vzdialenosti 50 až 75 cm.

Kam umiestniť monitor? Proti oknu nie

Monitor by mal byť umiestnený vo farebne čo najviac neutrálnom prostredí. Rozhodne ho nestavajte proti oknu, svetlo by vás oslňovalo. Navyše kontrast medzi veľkou svetlou plochou a monitorom je pre oko veľmi nekomfortný. Ak máte displej s lesklým povrchom, pokúste sa čo najviac eliminovať možnosť odrazu. Monitor teda nestavajte ani tak, aby ste mali okno za chrbtom, a dávajte tiež pozor na stropné svietidlá. Odraz žiariviek dokáže pri práci poriadne potrápiť.

Kam teda umiestniť monitor? Vhodným riešením je napríklad položenie na stôl k stene vpravo od okna. Svetlo tak dopadá na pracovný stôl v správnom uhle, zároveň ale nebude svietiť na monitor. Toto platí, ak ste pravák. Ak ste ľavák, stôl s monitorom postavte ideálne vľavo od okna. Nič nepokazíte ani umiestnením monitora do kúta, na to sú ideálne rohové stoly.

Zlé prostredie

Tu môžeme vidieť príklad nevhodne zvolenej kompozície. Zákutie je pekné, ale monitor by rozhodne nemal stáť proti oknu.

Nastavenie základných prvkov, ako je jas či farba, zvládnete sami

Základné nastavenie monitora zvládnete sami. Pri klasických stand-alone monitoroch sa do nastavení dostanete po stlačení jedného z tlačidiel, ktoré nájdete spravidla na jeho spodnej hrane. Je to samozrejme možné riešiť aj softvérovo – napríklad v prípade notebooku je to v podstate jediné riešenie.

 • Operačný systém ponúka správu farieb a zobrazenia. Vo Windows 10 sa do tejto ponuky dostanete kliknutím pravým tlačidlom na ploche, kde následne vyberiete položku Nastavenie zobrazenia. U Windows 7 ju nájdete v Ovládacom paneli ako Správu farieb.
 • Pri nastavovaní zobrazenia na monitore sa pohybujete najčastejšie vo štvorici základných položiek. Sú to jas, kontrast, vyváženie bielej farby a gama. Niektoré monitory ešte pracujú s nastavením čiernej farby, ale to je v deväťdesiatich percentách zbytočné a v niektorých ohľadoch dokonca nežiadúce. Napríklad si tým lepšie prekreslíte tiene v hororovej počítačovej hre, ale tým už sa trochu pripravujete o zážitok, ktorý pre vás tvorcovia pripravili.

Ak vás pri práci bolia oči, chyba môže byť v prehnanom jase

Jas je mierou, ako veľmi monitor svieti pri danom zobrazení bielej farby. Udáva sa v cd/m2 (kandelách na m2), prípadne sa môžete stretnúť aj s jednotkou lux. Vysoký jas monitora vám umožní lepšiu prácu pri plnom slnečnom osvetlení. Naopak môže vadiť, ak pracujete v tme. Tomu je potrebné tiež jas prispôsobiť. Ak je príliš vysoký, môžete si byť istí tým, že vás budú aj viac bolieť oči a práca nebude tak pohodlná. Ako ľahko a rýchlo zistiť, či máte jas nastavený správne?

 1. Nastavte na celú plochu obrazovky biely obrázok.
 2. Do svojho zorného poľa zahrňte aj bielu stenu za ním.
 3. Rozostrite zrak.
 4. Ak vám obe plochy splynú, je všetko v poriadku.
 5. Ak nie, upravte jas v nastavení.
i Keďže pred monitormi trávime čoraz viac času, začínajú aj výrobcovia myslieť na to, aby naše oči aspoň trochu šetrili. Moderné sú tzv. flicker-free filtre, ktoré eliminujú takmer neviditeľné blikanie monitora. Zaujímavé je použitie aj filtrov modrého svetla, ktoré majú tú schopnosť, že zamedzia bolestiam hlavy. Viac informácií nájdete v našom článku Flicker-free a filtre modrého svetla.

Farby sú šedivé? Je potrebné upraviť kontrast

Kontrast udáva pomer zobrazenej čiernej a bielej farby pri aktuálnom nastavení vášho monitora. Správne nastavený kontrast oceníte najmä pri sledovaní filmov či fotografií, umožňuje lepšie prekreslenie jednotlivých scén. Nič sa ale nemá preháňať, príliš kontrastné nastavenie monitora vás pripraví o detaily a nie je pohodlné ani pre naše oči. Ak je naopak kontrast príliš nízky, prejaví sa to vyblednutými farbami. Pre správne nastavenie kontrastu môžete použiť obrázok nižšie. Ak je monitor nastavený správnym spôsobom, mali by byť vidieť všetky štyri kruhy.

Testovací obrázok pre nastavenie kontrastu

Úprava kontrastu bude s týmto pomocníkom hračka. Všetky štyri kruhy v rôznych stupňoch sivej farby by mali byť pri správne nastavenom kontraste jasne rozoznateľné.

i Niektoré televízory dnes umožňujú použitie tzv. HDR, teda high dynamic range. Vďaka zvýšeniu dynamického rozsahu obrazu to umožňuje zlepšenie výsledného kontrastu bez toho, aby vznikali prepaly a podpaly či obraz inak degradoval.

Sú momenty, kedy chcete napríklad s notebookom pracovať na priamom slnku. Potom sa bude hodiť vysoký kontrast. Nemusíte nič zložito prenastavovať, operačný systém Windows na tieto prípady pamätá s klávesovou skratkou ľavý Alt + ľavý Shift + PrintScreen. Rovnakou skratkou sa vrátite aj k pôvodnému nastaveniu. Len pamätajte, že nie vždy skratka funguje úplne správne, a v niektorých prípadoch sa môže stať, že sa systém zasekne v pôvodnom nastavení vysokého kontrastu.

Pri výbere monitora alebo televízora tiež môžete naraziť na pojem dynamické nastavenie kontrastu. Vďaka tejto funkcii dôjde k lepšiemu prekresleniu scény a oceníte ju najmä pri sledovaní videa. V podstate ide o to, že monitor sám analýzou scény zistí, či je prehrávaná scéna skôr zo svetlejšieho alebo tmavšieho konca spektra, a podľa toho prispôsobí zobrazenie, teda svetlú scénu ešte jemne zosvetlí a tmavú stmaví. Funkciu je však potrebné dobre nastaviť, pretože môže dochádzať k strate kresby.

Nezabúdajte ani na správne nastavenie farieb monitora

S vyvážením bielej farby sa dá bežne stretnúť u fotoaparátov a následnej úprave snímok. Aj u monitorov platí, že je potrebné teplotu farieb prispôsobiť prostrediu. Len tak totiž docielite správne farebné podanie. Monitory bývajú od výrobcov väčšinou nastavené na zobrazenie chladných farieb, budú tak jemne do modra. Ako ich nastaviť, aby boli farby pre bežné používanie v poriadku?

 1. Nastavte si na monitore obrázok bielej plochy.
 2. Potom monitor vypnite a pozrite sa na čisto biely papier.
 3. Pokúste sa bielu farbu zapamätať.
 4. Zatvorte oči a poslepiačky zapnite monitor. Otvorte oči.
 5. Ak bude vaša prvá reakcia bolestivá, je monitor nastavený na príliš studené farby. Potom si musíte pohrať s nastavením farebných kanálov, pokiaľ nebude dojem z bielej farby príjemný.
i Kalibrácia pomocou sondy
Najpresnejšiu kalibráciu nastavenia monitora docielite pomocou sondy, ktorá je na to stvorená. Ide o hardvérové zariadenie, ktoré sa pripája pomocou USB rozhrania k počítaču, a následne svoje senzory namieri na monitor. Je to však trochu drahšie zariadenie, ktorého nákup sa oplatí iba v prípade, že monitor používate na profesionálnu úpravu fotografií a grafiku.

Od verzie Windows 7 môžete využiť aj nástroj pre kalibráciu farieb, ktorý je integrovaný v operačnom systéme. Pre spustenie nástroja Kalibrácia farieb displeja stlačte klávesovú skratku Windows + R a napíšte príkaz „dccw“. Ten potvrďte klávesom Enter alebo kliknite na OK. Potom sa už stačí riadiť podrobným návodom na displeji, ktorý vás všetkými zákutiami kalibrácie prevedie.

Monitor – farby

Pomocou tejto tabuľky si môžete upraviť nastavenie farieb na monitore

Zdroj obrázka: MakeUseOf.com

Gama (alebo tiež gamma)

Gama vyjadruje nelineárny vzťah medzi hodnotou pixelov na obrázku a tým, ako ho zobrazí monitor podľa svojho nastavenia. Tento pomer ovplyvňuje práve nastavenie gamma krivky. Nenechajte sa ale odradiť zložitosťou definície, úprava je veľmi jednoduchá. Ak váš monitor ukazuje hodnoty gammy v čísliciach a nie iba ako gamma1, gamma2 alebo low, medium, high, nastavte hodnotu na 2,2 (v Microsofte alebo Linuxe) alebo 1,8 ak máte Apple. Nastavenie tejto hodnoty býva priamo v menu samotného monitora. S týmito hodnotami, ktoré sa líšia podľa operačného systému, máte istototu, že zobrazenie bude úplne správne a bude zodpovedať realite.

Ak v menu monitora narazíte na položku black level, vedzte, že ide opäť o nastavenie gama krivky, ale iba v tmavších odtieňoch. Nastavenie black levelu je vo väčšine prípadov zbytočné, rovnako ako mnoho ďalších drobností, ktoré moderné monitory ponúkajú.

Monitor farby

Ďalšie nastavenia monitora, ktoré oceníte

Teraz, keď už máme základné nastavenie monitora za sebou, mohli by vás zaujímať aj ďalšie tipy a triky. Tie môžu uľahčiť prácu a ešte lepšie prispôsobiť monitor vašim potrebám.

Ako otočiť monitor?

Môže nastať situácia, kedy budete chcieť monitor otočiť. Napríklad keď máte monitor tzv. typu pivot, ktorý môžete otočiť na výšku a chcete túto možnosť využiť napr. pri programovaní. Najjednoduchšou metódou je otočenie pomocou klávesových skratiek Ctrl + Alt + šípka vľavo/vpravo. Šípka hore a dole potom monitor otočí hore nohami.

Ako zväčšiť alebo zmenšiť veľkosť písma?

Ak je písmo zle čitateľné, riešenie je opäť veľmi jednoduché. Ak sa nachádzate vo webovom prehliadači, stačí stlačiť kláves Ctrl a pomocou kolieska myši nastaviť požadované zväčšenie. Ak potrebujete upraviť nielen veľkosť písma, ale aj ďalších zobrazených prvkov, je to najjednoduchšie pomocou Nastavenia zobrazenia a tu prítomnej záložky Mierka a rozlíšenie. Do dialógu, ktorý vám túto zmenu umožní, sa dostanete jednoducho v bežnom nastavení zobrazenia, do ktorého sa u novších verzií Windows dostanete cez pravé kliknutie na ploche počítača, u starších túto voľbu nájdete v ovládacom paneli.

i Náš sprievodca Ako vybrať monitor vám poradí s výberom tej správnej obrazovky.

Plochu je možné prepnúť aj do čiernobieleho zobrazenia

Nie že by ste často potrebovali prepínať monitor do čiernobiela. Skôr sa môže stať, že pomerne jednoduchú skratku stlačíte omylom. Win + Ctrl + c sa vám totiž pripletie pod ruku pomerne ľahko. Do farebného zobrazenia sa vrátite rovnakým spôsobom.

Pracovnú plochu si prispôsobíte prostredníctvom pár kliknutí

V okne, ktoré umožní nastaviť veľkosť písma a ďalších prvkov na obrazovke, potom môžete nastaviť aj ďalšie veci, napríklad šetrič obrazovky. Tu si okrem motívu tiež vyberiete to, za ako dlho sa šetrič obrazovky zapne. Na podobnom mieste si tiež volíte pozadie monitora. Prípadne tak môžete urobiť klikom pravým tlačidlom myši na požadovaný obrázok a voľbou položky nastaviť ako pozadie plochy. V prípade, že je obraz príliš malý, budú voľné okraje plochy doplnené farbou, ktorú si sami zvolíte.

Správne nastavený monitor tiež šetrí energiu

Neďaleko od tohto nastavenia tiež nájdete voľbu, za ako dlho sa monitor pri nečinnosti vypne. To je praktické najmä u notebookov, ak často pracujete len na ich batériu. Výhody sú jasné – šetríte energiu.

Základom ale je za všetkých okolností spoľahnúť sa na vlastné oči. V prvom rade ste to vy, komu by malo nastavenie monitora a podanie jeho farieb vyhovovať najlepšie. Pre bežnú prácu si s týmto spôsobom vystačíte. Pokiaľ ale potrebujete kalibráciu pre profesionálnu grafickú prácu, zverte sa radšej odbornej firme.

4,4
27" Rapture VIDE IFF27165
LCD monitor – uhlopriečka 27“ (68,5cm), Full HD 1920 × 1080, IPS panel, E-LED, pomer strán 16:9, odozva 1ms, obnovovacia frekvencia 165Hz, podpora HDR, jas 300 cd/m2, Kontrast 1000:1, 2× DisplayPort 1.4, 2× HDMI 2.1, slúchadlový výstup 3,5mm, filter modrého svetla, antireflexný povrch, technológia Anti-Flicker, nastaviteľný sklon, VESA 100 × 100 mm
Predp. cena
215,90 €
Očakávame jún 2024
Objednávací kód: RPTLCD0600
4,4
34" MSI PRO MP341CQ
LCD monitor prehnutý, Ultra Wide QHD 3440 × 1440, VA, 21:9 širokouhlý, 4 ms, 100Hz, FreeSync, 10bit, 300 cd/m2, kontrast 3000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, slúchadlový výstup, antireflexný povrch displeja, repro, VESA
369,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: WQ27o5o5u2
4,2
34" LG UltraGear 34GN850-B
LCD monitor Ultra Wide QHD 3440 × 1440, IPS, 21:9 širokouhlý, 1 ms, 160Hz, G-Sync kompatibilný a FreeSync, 10bit, HDR, 400 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.4, LAN, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, antireflexný povrch displeja, VESA
745,90 €
Na objednávku – termín upresníme 3 ks
Očakávame 18. 4. 2024
Objednávací kód: WK060a1o11b1
49" Samsung Odyssey G9 - LCD monitor Doručenie na
predajňu zadarmo
4,2 21×
49" Samsung Odyssey G9
LCD monitor prehnutý, 5K 5120 × 1440, QLED, 32:9 širokouhlý, 1 ms, 240Hz, FreeSync, HDR, 1000 cd/m2, kontrast 2500:1, DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, USB, VESA
1 050 €
Posledný kus na sklade
Objednávací kód: WH605G9
42" LG 42LX3Q - Televízor Doručenie na
predajňu zadarmo
5,0
42" LG 42LX3Q
Televízor prehnutý SMART OLED, 4K Ultra HD, 100Hz, HDR10, HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 4× USB, CI+, USB nahrávanie, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Miracast, HbbTV 2.0, herný režim, hlasové ovládanie, Google Assistant, prehrávanie 360° videa, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, párovanie s mobilným zariadením, WebOS, Dolby Atmos, Ultra Surround, trieda energetickej účinnosti G
Zľavnené -20 %
1 763 € 2 199 €
Posledné 2 ks na sklade
Objednávací kód: WK607h5i61
4,7 311×
24" Philips 243V7QJABF
LCD monitor Full HD 1920×1080, IPS, 16:9 širokouhlý, 5 ms, 75Hz, 250 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort, HDMI 1.4, VGA, slúchadlový výstup, repro, VESA
96,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WC118b20c
5,0
27" Philips 27M1N3200ZS/00
LCD monitor Full HD 1920×1080, IPS, 16:9 širokouhlý, 1 ms, 165Hz, G-Sync kompatibilný, 8bit, 250 cd/m2, kontrast 1100:1, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, slúchadlový výstup, antireflexný povrch displeja, VESA
175 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WC120a93f02
4,8 59×
24" AOC 24G2SPU
LCD monitor Full HD 1920×1080, IPS, 16:9 širokouhlý, 4 ms, 165Hz, FreeSync, 8bit, 300 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, VGA, USB, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, antireflexný povrch displeja, pivot, repro, VESA
158 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WK217u3cd
4,6 29×
28" HP U28 4k HDR
LCD monitor 4K 3840 × 2160, IPS, 16:9 širokouhlý, 4 ms, 60Hz, 400 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, USB-C, USB, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, pivot, VESA, Power Delivery až 65 W
367,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WP089a1
4,6
31.5" Dell S3221QSA
LCD monitor prehnutý, 4K 3840 × 2160, VA, 16:9 širokouhlý, 8 ms, 60Hz, FreeSync, 8bit, HDR, 300 cd/m2, kontrast 3000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, antireflexný povrch displeja, repro, VESA
337,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: ADL32u26t3b
4,5
31,5" HP X32c
LCD monitor prehnutý, Full HD 1920×1080, VA, 16:9 širokouhlý, 1 ms, 165Hz, 350 cd/m2, DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, antireflexný povrch displeja, VESA
269 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WP08901ua
5,0 17×
31,5" LG 32UN650P
LCD monitor 4K 3840 × 2160, IPS, 16:9 širokouhlý, 5 ms, 60Hz, FreeSync, HDR, 350 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, repro, VESA
361,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 18. 4. 2024
Objednávací kód: WK060a1l50ax
4,4 11×
27" Dell P2722H Professional
LCD monitor Full HD 1920×1080, IPS, 16:9 širokouhlý, 5 ms, 60Hz, 300 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, VGA, nastaviteľná výška, pivot, VESA
224,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: ADL27p24f
4,6 36×
32" Samsung Odyssey G65B
LCD monitor prehnutý, Quad HD 2560×1440, VA, 16:9 širokouhlý, 1 ms, 240Hz, FreeSync, HDR, 350 cd/m2, kontrast 2500:1, smart funkcie, DisplayPort 1.4, HDMI 2.1, USB, LAN, WiFi, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, pivot, VESA
446,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WH605G5ac
4,9
24" HP V24v G5
LCD monitor Full HD 1920×1080, VA, 16:9 širokouhlý, 5 ms, 75Hz, FreeSync, 8bit, 250 cd/m2, kontrast 3000:1, HDMI 1.4, VESA
Zľavnené -19 %
108,90 € 134,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: WP0891b1
4,3 21×
27" Dell S2722QC Style
LCD monitor 4K 3840 × 2160, IPS, 16:9 širokouhlý, 4 ms, 60Hz, FreeSync, 350 cd/m2, kontrast 1000:1, HDMI 2.0, USB-C, USB, repro, VESA, Power Delivery
373,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: ADL27u36c7
32" Samsung Odyssey G7 Neo - LCD monitor Doručenie na
predajňu zadarmo
4,5 19×
32" Samsung Odyssey G7 Neo
LCD monitor prehnutý, 4K 3840 × 2160, Mini LED, 16:9 širokouhlý, 1 ms, 165Hz, FreeSync, HDR, 350 cd/m2, DisplayPort 1.4, HDMI 2.1, USB, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, pivot, VESA
+Darček Promo Ubisoft voucher k Samsung Odyssey v hodnote 46,90 €
919 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WH605G7a1
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií