AD homeoffice AD homeoffice

Ako pestovať kávu

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Pokiaľ patríte medzi milovníkov kvalitnej kávy a jej pitie pre vás predstavuje obľúbený rituál, určite vás už napadlo, aké by to bolo vypestovať si vlastné kávové bôby a vychutnať si z nich kávu pripravenú v pohodlí vášho domova. Možno vás prekvapí, že pestovať kávovník arabský, ktorý plodí kávové čerešne potrebné na prípravu kávy, nie je vôbec náročné a starostlivosť o neho zvládne aj menej skúsený pestovateľ. Prinášame vám užitočné rady na pestovanie kávovníka doma aj tipy na dosiahnutie zdarného výsledku v pestovaní kávy.

Ako pestovať kávovník

Ako pestovať kávovník – OBSAH

  1. Kávovník arabský
  2. Pestovanie kávy doma
  3. Ako pestovať kávovník – návod
  4. Ako spracovať vlastné kávové zrná
  5. Najčastejšie chyby pri pestovaní kávy

Kávovník arabský

Kávovník arabský je rastlina pochádzajúca pôvodne z oblasti severovýchodnej Afriky, ktorá sa až zo 70 % podieľa na celosvetovej produkcii kávy. V prirodzenom prostredí subtropického a tropického pásu ide o vždyzelený ker, ktorý môže dorastať až do výšky 8 metrov. Jeho kvety majú žltkavobiele farby a väčšinou tvoria viacpočetné kvetenstvo. Po ich odkvitnutí dochádza ku zreniu samotných plodov. Tzv. kávové čerešne obsahujú po dvoch semenách, ktoré sa v prípade dozretia používajú ako kávové zrná na prípravu kávy, prípadne sa dajú použiť na výsadbu a na pestovanie ďalších kríkov.

i Na prípravu malej šálky kávy budete potrebovať zožať približne 52 kávových zrniek, teda plody z 26 kávových čerešní. Z nich pripravíte asi 7 gramov namletej kávy, čo je množstvo zodpovedajúce kaviarenskému espressu.
Ako pestovať kávovník
Kávové čerešne sú spočiatku zelené, neskôr dozrejú a sčervenajú.

Pestovanie kávy doma

Ak sa rozhodnete pre vlastné pestovanie kávy doma, základom všetkého bude samozrejme urastená rastlinka kávovníka arabského, ktorú treba pravidelnou starostlivosťou doviesť až do kvetu a následnej tvorbe kávových čerešní obsahujúcich kávové bôby. K samotnej rastlinke sa môžete dostať niekoľkými spôsobmi, najdlhšia a najnáročnejšia je samozrejme vypestovať si vlastnú rastlinku kávovníka z naklíčeného semena.

Kúpte si už vyrastenú rastlinku

Nechcete čakať, až vám vyrastie vlastný kávovník? V tom prípade môžete zavítať do záhradníctva alebo do niektorého z hobby marketov, kde býva celkom bežne rastlinka kávovníka dostupná. Pozor si však dajte na zažltnuté alebo pokrútené listy, ktoré značia nevhodné zaobchádzanie s rastlinkou. Zdravý kávovník by mal mať jasne zelené tuhšie listy, ktoré na prvý pohľad pôsobia navoskovaným dojmom. Po zakúpení odporúčame rastlinku presadiť a ľahko prihnojiť vhodným hnojivom s vyšším obsahom dusíka, fosforu a draslíka.

Vyskúšajte rezkovanie

Kávovník arabský môžete vypestovať tiež pestovateľskou metódou známou ako rezkovanie. Ak poznáte niekoho, kto sa venuje pestovaniu kávovníka, stačí si z postrannej vetvičky vyrastenej rastlinky odlúpnuť odnože, ktoré zapichnete do rašelinovej zmesi. Po troch mesiacoch by odnože mali zakoreniť, je však dôležité udržiavať ich v stabilnej teplote okolo 22 –25 °C a dopriať im potrebnú vysokú vlhkosť (až 90 %).

Začnite od samotného semena

Pokiaľ beriete pestovania kávy naozaj zodpovedne a máte dostatok trpezlivosti, môžete si vyskúšať pestovať kávovník od úplného začiatku. Potrebovať budete hlavne kvalitné semená, ktoré však nesmú byť staršie viac ako jeden mesiac. Po tejto dobe by totiž stratili schopnosť naklíčiť a všetka vaša snaha by skončila už na začiatku.

i Čerstvé kávové semeno musí mať okolo seba tzv. endokarp, teda vrchný obal pergamenového vzhľadu poskytujúci semenu potrebnú ochranu.
Ako pestovať kávovník
Kávové čerešne červenej farby sú pripravené na zber.

Než sa pustíte do samotného pestovania kávovníka, pripravte si menší kvetináč s hlinitopiesčitým substrátom, ktorého Ph by malo byť ľahko kyslejšie. Tiež vyberte vhodné miesto na klíčenie semien, ktoré by malo mať stálu teplotu okolo 24 °C a dostatočnú vlhkosť.

  1. Kávové semená vložte do pripraveného kvetináča. Myslite na to, aby ste vždy do jedného kvetináča nevysadzovali viac ako päť kávových semien. Kávové bôby dostatočne zahrňte zeminou a postarajte sa o stály prísun zálievky, nemalo by dôjsť k vyschnutiu zeminy.
  2. Tretí až šiesty týždeň po zasadení môžete očakávať, že kávové semená začnú klíčiť. Približne po desiatich dňoch od prvého klíčenia vám v kvetináči vyrastie miniatúrna rastlinka vysoká asi 4 cm. Malý kávovník tvorí stonku s dvomi lístkami, ktorú je nutné presadiť do väčšieho kvetináča. Po presadení nezabudnite rastlinku každý deň ľahko prihnojovať a pokračujte v pravidelnej zálievke.
  3. Každý rok kávovník presaďte a udržujte ho v stálej teplote. Zalievajte kávovník pravidelne, ak by mal vody nadbytok, spoznáte to podľa zažltnutých listov. Ak sa mu naopak nedostáva potrebného množstva zálievky, zvesí svoje listy, ktoré postupne začnú strácať svoju sýto zelenú farbu a následne usychajú.
  4. Pri pestovaní kávovníka doma môžete počítať s tým, že vám rastlinka môže dorásť až do výšky troch metrov. Na prvé žltobiele kvety kávovníka sa môžete tešiť približne po troch rokoch v jarnom období. Akonáhle kávovník odkvitne, nechajte ho oddýchnuť a obmedzte tiež zálievku aj prihnojovanie.
  5. Po odkvitnutí a následnom opadávaní začnú na kávovníku za 9 až 14 mesiacov dozrievať prvé kávové čerešne. Postupne zväčšujúce sa bobule zmenia niekoľkokrát farbu, až sa nakoniec zafarbia dočervena, čo signalizuje ich zrelosť a zároveň vysvetľuje, prečo sa zrelým plodom hovorí kávové čerešne. Tieto plody kávovníka obsahujú vždy po dvoch semenách, teda po dvoch kávových zrnách. Tie sa dajú v dostatočnom množstve použiť buď na prípravu vlastnej kávy alebo ich môžete využiť na ďalšie pestovanie kávovníka.
i Príde vám pestovania kávovníka ako beh na dlhú trať? Ak sa vám nechce niekoľko rokov čakať na vlastné kávové zrná, vyskúšajte prémiovú zrnkovú kávu AlzaCafé.

Ako spracovať vlastné kávové zrná

Úspešní pestovatelia si môžu svoje kávové zrná zožať a vyskúšať si prípravu vlastnej kávy. K voňavej šálke však vedie ešte pomerne dlhá cesta. Najprv je nutné nazbierané vylúpané a vysušené zelené kávové zrná upražiť. Na to vám postačí klasická panvica, prípadne môžete skúsiť praženie v teplovzdušnej rúre. Potom je dobré upražené kávové zrná uložiť do obalu, do ktorého neprenikne svetlo ani vlhko, a počkať približne týždeň, kým sa naplno nerozvinie charakteristická kávová chuť a aróma. Potom sú už kávové zrnká pripravené na zomletie a na prípravu kávy.

Ako pestovať kávovník
Až po pražení získavajú kávové bôby charakteristickú arómu a chuť pravej kávy.
i Mlynčekov na kávu existuje niekoľko typov a pri ich výbere je potrebné zvážiť určité kritériá. Ak sa potrebujete lepšie zorientovať, aký mlynček na kávu bude vyhovovať práve vám, poradí vám náš sprievodca: Ako vybrať mlynček na kávu.

Najčastejšie chyby pri pestovaní kávy

Kávovník arabský je pomerne nenáročná rastlina a pokiaľ budete rešpektovať jej potreby, prinesie vám okrem úrody kávových zŕn tiež pozitívnu energiu a oživí vašu domácnosť. Aby ste sa z jej krásy a úrody mohli tešiť čo najdlhšie, vyvarujte sa týchto základných chýb pri pestovaní kávovníka.

Kávovník nepremiestňujte

Kávovník býva citlivý na zmeny miesta a teplôt. Vyberte pre neho také miesto, na ktorom teplota nekolíše a pohybuje sa v lete okolo 25 °C. V zime by potom teplota v okolí kávovníka nemala klesnúť pod 20 °C.

Opatrne so svetlom

Hoci kávovník vyžaduje umiestnenie v presvetlenej miestnosti, ostré slnko jeho listy ľahko spáli.

Zalievajte s rozumom

Kávovník vám väčšinou sám prezradí, či má zálievky dostatok, nadbytok, alebo by naopak potreboval poriadnu dávku vlahy. V prípade, že zvesí svoje listy, dáva vám najavo, že potrebuje poriadne zaliať. Pokiaľ jeho listy žltnú, ide o signál, že ho zalievate príliš. V letných mesiacoch môžete namiesto zálievky iba rosiť listy kávovníka.

Pozor na kvalitu vody

Ideálna voda na zavlažovanie kávovníka je voda dažďová. Pokiaľ nemáte možnosť zalievať dažďovou, nechajte vodu z kohútika aspoň 24 hodín odstáť na tmavom mieste. Kávovník totiž zle znáša chlór aj iné zložky vyskytujúce sa v čerstvej vode z kohútika.

Všetkým nadšeným pestovateľom držíme palce a prajeme, aby im pestovanie kávovníka prinášalo bohatú úrodu a následný pôžitok z vlastnoručne pripravenej kávy.

Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií