AD homeoffice PET

Ako vybrať domáce kino

Zobraziť katalóg

Domáce kino najľahšie vyberiete, ak začnete televízorom. Podľa televízora potom zvolíte vhodné ozvučenie a prípadne aj video prehrávač. V našom článku vám krok za krokom poradíme, ako jednotlivé zariadenia vybrať s ohľadom na rozmery vašej obývacej miestnosti a na čo si dať pred kúpou pozor.

Ako vybrať domáce kino

Ako vybrať domáce kino – OBSAH

  1. Ako vybrať domáce kino?
  2. Aký veľký televízor mám zvoliť?
  3. Aké rozlíšenie televízora je ideálne?
  4. Akej televíznej technológii mám dať prednosť?
  5. Projektor: je vhodný pre domáce kino?
  6. Dilema výberu priestorového zvuku: reprosystém alebo soundbar?
  7. Ako vybrať reprosystém?
  8. Pre majiteľov reprosystémov: ako vybrať receiver
  9. Ako vybrať soundbar?
  10. Ako vybrať Blu-ray prehrávač?

Ako vybrať domáce kino?

Pri výbere domáceho kina je najdôležitejšie vziať do úvahy, aká veľká je vaša obývacia izba a kam všade by sa dali umiestniť reproduktory. Podľa toho zvolíte nielen uhlopriečku televízora, ale aj vhodné ozvučenie.

Aký veľký televízor mám zvoliť?

Veľkosť vášho ideálneho televízora sa odvíja od vzdialenosti medzi televízorom a miestom, kde budete sedieť. Preto si vezmite napríklad zvinovací meter a vzdialenosť si zmerajte.

Moderný televízor

Nameranú hodnotu potom porovnajte s údajmi v tejto tabuľke a budete mať jasno, koľko palcov by ideálne mal mať váš budúci televízor.

Uhlopriečka Rozlíšenie Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť v metroch*
22" / 55 cm HD Ready 1,2
Full HD 0,9
28" / 71 cm HD Ready 1,6
Full HD 1,1
32" / 81 cm HD Ready 1,8
Full HD 1,3
40" / 101 cm 4K 0,8
Full HD 1,6
42" / 106 cm 4K 0,8
Full HD 1,7
48" / 121 cm 4K 0,9
Full HD 1,9
50" / 127 cm 4K 1,0
Full HD 2,0
55" / 139 cm 4K 1,1
Full HD 2,2
60" / 152 cm 4K 1,2
Full HD 2,4
65" / 165 cm 4K 1,3
Full HD 2,6
70" / 177 cm 4K 1,4
Full HD 2,8
75" / 190 cm 4K 1,5
Full HD 3,0
78" / 198 cm 4K 1,5
Full HD 3,1
88" / 224 cm 4K 1,7
Full HD 3,5
* Hodnoty sú vypočítané na základe uhlopriečky a rozlíšenia obrazovky TV.

Aké rozlíšenie televízora je ideálne?

Táto otázka vás určite napadla vo chvíli, kedy ste si v tabuľke všimli, že aj rozlíšenie má vplyv na ideálnu vzdialenosť. A je to pravda. Pokiaľ totiž budete sedieť príliš blízko pri televízore s nízkym rozlíšením, uvidíte jednotlivé obrazové body (pixely), čo pri domácom kine, pri ktorom je zmyslom prvotriedny zážitok, samozrejme vidieť netúžite. Preto sa oplatí (nielen) v prípade nižšej vzdialenosti investovať do vyššieho rozlíšenia.

4K

Poďme sa ale teraz pozrieť na jednotlivé rozlíšenia trochu bližšie:

HD Ready (720p)

Televízory s rozlíšením HD Ready majú výhodu v nižšej obstarávacej cene. HD Ready televízory sú dobré napríklad do kuchyne, kde si varenie krátite sledovaním správ, ale pre domáce kino je tento formát prakticky nepoužiteľný.

Full HD (1080p)

Je pre domáce kino už adekvátny formát. Obraz je dostatočne kvalitný a ostrý a vy si pri sledovaní môžete vychutnať množstvo detailov. Výhodou je tiež ľahká dostupnosť obsahu: na filmy vo Full HD rozlíšení môžete pozerať z bežných Blu-ray diskov, rovnako pri drvivej väčšine internetových televízií narazíte na rozlíšenie 1080p.

Ultra HD/4K (2160p)

Aktuálne najpokročilejšie rozlíšenie videa. Výhodou 4K televízora je dychberúca detailnosť obrazu, ktorá je pre domáce kino ako stvorená. Dnes už zoženiete množstvo filmových hitov v 4K rozlíšení na špeciálnych 4K Blu-ray diskoch (tie sú zvyčajne označené). Bohužiaľ, so 4K obsahom na internete je to už horšie, hoci priekopníkom v tejto oblasti je napríklad Netflix. Je však len otázkou času, kedy Ultra HD prenikne naplno aj do sveta internetových televízií.

i Filmy v 3D
Filmy tiež môžete sledovať v 3D. K tomu potrebujete televízor podporujúci túto technológiu (to sú dnes už takmer všetky lepšie modely), 3D Blu-ray prehrávač, filmy na 3D Blu-ray diskoch (rovnako ako Blu-ray disky s rozlíšením 4K sú špeciálne označené aj 3D Blu-ray disky) a samozrejme 3D okuliare.

Akej televíznej technológii mám dať prednosť?

Na túto otázku neexistuje univerzálna správna odpoveď, pretože každá technológia ponúka svoje výhody a nevýhody, a záleží tak na vašich osobných preferenciách.

Klasické LCD televízory preskočíme, pretože tie so širokými uhlopriečkami, ktoré sú potrebné pre domáce kino, sa už prakticky nevyrábajú. Preto rovno prejdime na LCD televízory s LED podsvietením, označované ako LED televízory. Ich výhodou je ostrý obraz a vysoký jas, pokiaľ je televízor navyše obohatený o technológiu Quantum Dot, ponúka aj pekné farby. Všeobecnou nevýhodou LED televízorov je nie úplne kvalitná čierna farba a nižší kontrast v porovnaní s OLED televízormi.

Čierna farba pri LCD a OLED
Ukážka rozdielu kvality čiernej farby pri LCD a OLED technológia. LED televízor, ako LCD panely podsvietené LED diódami, spadajú na tomto príklade pod LCD.

OLED televízory, ako už bolo spomenuté, sa môžu pochváliť krásnou čiernou farbou a samozrejme aj širokým kontrastom. Nevýhodou je komplikovaná a nákladná výroba OLED displejov, čo sa premieta do vysokej ceny týchto televízorov.

i Prečítajte si tiež, ako dopadlo naše porovnanie QLED TV a OLED TV.

Projektor: je vhodný pre domáce kino?

Projektor pre domáce kino samozrejme vhodný je. Ideálne, pokiaľ je to priamo projektor pre domáce kino. K úplnosti teda ešte musíte dokúpiť plátno, ale potom už vám nič nebráni sledovať filmy na projektore.

Veľká výhoda projektora je atmosféra: pri sledovaní filmov na plátne máte pocit, ako by ste boli v skutočnom kine. Navyše pokiaľ na film pozeráte s rodinou či priateľmi, stáva sa také sledovanie regulárnou spoločenskou udalosťou.

Rodina v domácom kine

Nevýhodou je, že projektor má obmedzenú životnosť projekčnej lampy a prípadne i farebných filtrov, takže nie je úplne vhodný pre bežné sledovanie, napríklad keď máte televízor pustený ako kulisu k žehleniu. Ale zase sa nebojte, že vám komponenty v projektore do roka odídu, pár stoviek projekcií by mali bez problémov zvládnuť. Nie je však od veci si k projektoru zaobstarať aj televízor na sledovanie TV vysielania.

i Viac detailnejších informácií ohľadom výberu projektora nájdete v našom článku Ako vybrať projektor.

Dilema výberu priestorového zvuku: reprosystém, alebo soundbar?

Tu záleží na veľkosti vašej miestnosti, kam domáce kino umiestnite. Pokiaľ máte napríklad menšiu obývaciu miestnosť, môžete zvoliť menšiu reprosústavu (napríklad 3.1-kanálovú) alebo soundbar. Súčasné soundbary disponujú priestorovým zvukom natoľko kvalitným, že má rozhodne zmysel ich do výberu zaradiť. Oproti väčšine reprosústav sú soundbary bezdrôtové, navyše veľa z nich sa môže pochváliť zaujímavým dizajnom, takže plní aj dekoratívnu funkciu.

Ak máte väčšiu miestnosť, tak tu asi nemá veľmi zmysel váhať nad zaobstaraním reprosústavy. Soundbary za posledné roky síce dosiahli veľkého zlepšenia, ale aj tie najkvalitnejšie modely sa ohľadom priestorového zvuku lepším reprosústavám nevyrovnajú. O výbere reprosústav a soundbarov si ešte povieme viac a konkrétnejšie.

Ako vybrať reprosystém?

Pri výbere reprosystému pre domáce kino je najdôležitejším kritériom počet kanálov, podľa ktorého zistíte, koľko reproduktorov v súprave je. Pokiaľ je zostava napríklad 5.1-kanálová, znamená to, že má šesť reproduktorov: jeden centrálny reproduktor, štyri satelity a jeden subwoofer.

Bežné rozostavenie 5.1-kanálového systému vyzerá nasledovne: centrálny reproduktor sa umiestni k televízoru a štyri satelity, väčšinou vo forme debien či stĺpikov, sa rozmiestnia do štyroch rohov miestnosti. Subwoofer, ktorý slúži k produkcii basov, sa štandardne pokladá na podlahu priamo pod televízor. Každý silný náraz či výbuch vo filme zasiahne cez podlahu vďaka subwooferu aj diváka, čo zvyšuje pôžitok zo sledovania.

i Viete, že...
Drvivá väčšina reprosystémov k videu obsahuje aj Blu-ray prehrávač, a preto súpravy reprosústav s Blu-ray prehrávačom nájdete aj v kategórii Domáce kiná?

Podobne ako pri reprosystéme 5.1 to vyzerá aj pri všetkých sústavách, ktoré majú prvý počet kanálov nepárny, ako napríklad 7.1 či 3.1.

Reprosústava 3.1
Ukážka možného rozmiestnenie reprosústavy 3.1. Z príkladu možno ľahko vyvodiť, prečo je tento reprosystém ideálny do menších obývacích miestností.

Existujú však aj reprosústavy s párnym počtom kanálov, napríklad 4.1. V takom prípade môže chýbať centrálny reproduktor alebo sa môže rozostavenie satelitov líšiť. Je preto dobré pozrieť sa na fotografie konkrétnej sústavy, aby ste zistili, aké reproduktory obsahuje.

A koľkokanálovú sústavu do obývačky zvoliť? Tu záleží na konkrétnych rozmeroch miestnosti. Do stredne veľkých obývacích izieb je ideálna 5.1-kanálová sústava. Do menších obývacích izieb, napríklad v bežných panelákových bytoch, sa zase hodí 2.1-kanálový systém bez zadných satelitov či sústava 3.1, kedy dáte klasický reproduktor pod televízor a dva reproduktory k pohovke. V rozľahlých obývacích miestnostiach sa obmedzovať príliš nemusíte a pokojne môžete vybrať sadu 7.1.

Pre majiteľov reprosystémov: ako vybrať receiver

Veľa televízorov dnes už vie vyprodukovať prvotriedny zvuk, ale do toho úplne dokonalého zvuku im stále niečo chýba a asi aj vždy chýbať bude. Preto sa môže ľahko stať, že potenciál repro sústavy tak zostane nevyužitý. To je situácia, kedy na scénu nastupujú viackanálové receivery (nezamieňať so stereo receivermi, tie slúžia primárne na počúvanie hudby).

Viackanálové receivery sú prístroje, ktoré môžeme chápať ako (nielen) zvukové transformátory. Receivery cez HDMI prijímajú zvuk z televízora a následne ho upravujú, skvalitňujú a distribuujú do reproduktorov domáceho kina.

Vybrať receiver je jednoduché: koľkokanálovú repro sústavu máte, toľkými kanálmi by mal receiver minimálne disponovať. Rovnako by mal plus mínus odpovedať maximálny výkon (W) receivera maximálnemu výkonu reprosystému, aby sa obe zariadenia zbytočne nevyšachovali.

Ako vybrať domáce kino

Ďalej už je to "hračka": čím viac zvukových technológií receiver podporuje, tým lepšie. Niektoré nové receivery prehrávajú aj Dolby Atmos, čo je aktuálne najlepší zvuk, aký môžete z domácich reproduktorov počuť.

Ako vybrať soundbar?

Pokiaľ ide o počet reproduktorov, ktorými soundbar disponuje, tak je to rovnaké ako v prípade reprosústav. 2.1-kanálový soundbar má dva reproduktory + subwoofer, soundbar 5.1 zase päť reproduktorov + subwoofer atď. Väčšina soundbarov má subwoofer oddelene, ten sa rovnako ako pri reprosystémoch umiestňuje na zem pod televízor.

Je potrebné spomenúť, že čím viac má soundbar reproduktorov, tým je priestorový zvuk rozmanitejší, pretože každý reproduktor má vlastný uhol smerovania zvuku a špecifickú funkciu, čo prispieva k farebnejšiemu prednesu.

Pri viackanálových soundbaroch sa na reproduktory rozhodne zamerajte: každý výrobca by mal v popise jednotlivých modelov upresniť, ako jednotlivé typy reproduktorov fungujú, a nezriedka sa stretnete aj s nákresmi, ako priestorový zvuk z reproduktorov po miestnosti prúdi. Na základe toho si už dokážete urobiť predstavu, ako by konkrétny soundbar fungoval u vás doma, čo je údaj, podľa ktorého si už dokážete vybrať.

Ako vybrať domáce kino

Soundbary tiež disponujú rôznymi funkciami, ktoré reprodukciu zvuku zlepšujú. Napríklad kvalitnejšie soundbary sa dokážu akusticky adaptovať na vašu miestnosť a dodávať priestorový zvuk šitý na mieru vašej obývacej miestnosti. Pokiaľ sa rozhodnete minúť vyššiu čiastku, možno vám soundbar s takou funkciou len odporučiť.

Ako vybrať Blu-ray prehrávač?

Ak si staviate domáce kino sami alebo ste sa rozhodli pre soundbar, dostanete sa do situácie, kedy je potrebné zaobstarať samostatný Blu-ray prehrávač.

Vybrať Blu-ray prehrávač je jednoduché: každý Blu-ray prehrávač si poradí s bežnými Blu-ray diskami, a pokiaľ chcete pozerať na filmy v rozlíšení Ultra HD/4K, stačí si len overiť, či je toho vami vybraný model schopný. Takúto informáciu zistíte v popise produktu. V prípade, že chcete pozerať na filmy v 3D, rovnako jednoducho overíte aj podporu 3D.

Záverečná rekapitulácia, ako vybrať domáce kino:

  • Vyberte televízor. Zistite si sledovaciu vzdialenosť a vyberte LED či OLED televízor s ideálnou uhlopriečkou, 4K rozlíšením a HDR.
  • Zvoľte zvukové zariadenie. Do menšej obývacej miestnosti zvoľte soundbar či menší reprosystém, do väčšej obývacej izby viackanálovú reprosústavu.
  • Blu-ray prehrávač musí prehrávať 4K rozlíšenie.
Sonos Beam 5.0 Surround sada čierna
Domáce kino – Sonos Beam + 2× Sonos One SL čierny
766,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: SON010c
Sonos Beam 5.0 Surround sada biela
Domáce kino – Sonos Beam + 2× Sonos One SL biely
798,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: SON010d
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií