AD homeoffice PET

Bitcoin v prostredí vysokých poplatkov (TIPY A TRIKY)

Zobraziť katalóg
Aktualizováno • Autor: Juraj Bednár

Z času na čas poplatky na Bitcoinovej sieti stúpnu a transakcie môžu stáť až desiatky dolárov. Je to dané limitom Bitcoinovej siete na veľkosť bloku. Pohľadov na tento fakt je niekoľko - od toho, že Bitcoin je na prvej vrstve s takýmito poplatkami nepoužiteľný a nespĺňa tak vlastnosti peer to peer elektronickej hotovosti až po to, že poplatky sú stále nízke a v budúcnosti nebudú stačiť ako odmena ťažiarom na zabezpečenie siete dostatočným hashrate. V tomto článku sa pozrieme na rôzne možnosti, čo môžeme robiť v prostredí vysokých poplatkov.

Bitcoin v prostredí vysokých poplatkov (TIPY A TRIKY) – OBSAH

  1. Aké sú momentálne poplatky?
  2. Sieť Lightning network
  3. Liquid
  4. Ecash - Cashu a Fedimint
  5. Záver

Aké sú momentálne poplatky?

Na to, aby sme vedeli, aký máme dať poplatok v prvom rade musíme vedieť ako poplatky fungujú a ako je sieť zaťažená. Začnime teda otázkou ako funguje trh s poplatkami v Bitcoinovom blockchaine. Vzácnym zdrojom v blokoch je tzv. blockspace, teda koľko bajtov sa zmestí do bloku. Tento limit je momentálne nastavený na 1MB, aj keď nie všetky bajty sa rátajú rovnako (detailné fungovanie je nad rámec tohto článku, ale v zásade niektoré bajty tzv. witness dát majú zľavu). Novovznikajúce transakcie prichádzajú do tzv. mempoolu, ktorý si udržiava každý uzol a je to zoznam doteraz nepotvrdených transakcií. Tie môžu byť za istých okolností predtým ako sú vyťažené nahradené inými transakciami. Ťažiar sa pozrie do svojho mempoolu a vyberie transakcie tak, aby jeho odmena bola čo najvyššia. Peknou vizualizáciou mempoolu je napríklad stránka mempool.space.

Vizualizácia obsadenosti mempoolu zo stránky mempool.space. Vizualizácia ukazuje v tomto prípade dva týždne.

V grafe vidíme množstvo jednotlivých transakcií spolu s “jednotkovým poplatkom”, teda koľko sat na vB transakcia platí. vB je skratka od virtuálny bajt a započítava spomínanú zľavu. Vyššie na grafe sú transakcie, ktoré platia vyšší poplatok a každý nový blok “odhryzne” z grafu - väčšinou z vrchu, ale nemusí to tak byť, pretože poplatok za transakciu môže zaplatiť buď iná transakcia alebo niektorých minerov je možné zaplatiť aj mimo blockchain. Je tak možné “ukusnúť” aj odinokadiaľ ako z vrchu, ale vo väčšine prípadov je to práve z vrchu. Ak vidíme štruktúru tohto grafu, vidíme koľko je v tomto konkrétnom mempoole nepotvrdených transakcií a koľko by trvalo, kým by mineri vyťažili našu transakciu.

Množstvo transakcií v závislosti od poplatku. Zvýraznený rozsah 30-40 sat/vB má 18,08MvB a je 22,21 MvB od “vrchu”.

Ak by sme napríklad poslali transakciu s poplatkom 30 sat/vB, nachádzame sa od vrchu 22.21MvB, čo znamená, že ak by nepribúdali ďalšie transakcie, ktoré zaplatia takýto alebo vyšší poplatok, trvalo by jej potvrdenie až 23 blokov, čo je v priemere 230 minút, čiže necelé štyri hodiny. Problém je, že transakcie budú pribúdať, pretože mnohí aktéri chcú zaplatiť za transakciu poplatok, ktorý spôsobí potvrdenie v ďalšom bloku. Toto stránka mempool.space vizualizuje aj na hlavnej stránke.

Odporúčané poplatky zo stránky mempool.space na základe priority. Ak chcete potvrdenie v nasledujúcom bloku, mali by ste zaplatiť aspoň 52 sat/vB.

Koľko teda zaplatiť? Nie je to jednoduchá otázka, pretože poznáme len aktuálnu situáciu v mempoole a nevieme, ako sa bude vyvíjať v čase. Existujú rôzne algoritmy, pomocou ktorých sa dá predpokladať potvrdenie do nejakého času, ale žiadny nie je dokonalý. Okrem algoritmu mempool.space existujú aj iné algoritmy, jeden z nich nájdete napríklad na stránke light.oxt.me

Mimochodom, pod odporúčanými poplatkami ste si mohli všimnúť aj sumu v dolároch. Tá samozrejme závisí od hodnoty Bitcoinu, ale je určená pre “bežnú” transakciu, ktorá má 140 vB. Nezávisí teda od sumy, ktorú posielate, ale od veľkosti transakcie v bajtoch.

Predstavte si, že sa vám stane to, čo jednému môjmu kamarátovi - prijímal dobrovoľné príspevky na svoj projekt (aj) cez on-chain transakcie. To znamená, že mal desiatky transakcií na niektoré z jeho adries. Ak by chcel tieto príspevky teraz všetky poslať na nejakú adresu, mala by transakcie kľudne aj niekoľko kvB. Ak by napríklad chcel preposlať 100 dobrovoľných príspevkov do hardvérovej peňaženky alebo do lightningu, môže mať transakcia napríklad 17kvB. 17 000*50=850 000 sat poplatok.

Preto je pri on-chain platbách z času na čas dobré konsolidovať transakcie - teda preposlať všetky platby sám sebe v čase, keď sú nižšie poplatky.

Double spend, resp. Replace by Fee

Ak sme poslali transakciu s nízkym poplatkom, môžeme jednoducho urobiť novú transakciu. Teda minieme rovnaké coiny dvakrát („double-spend“). V Bitcoine je mechanizmus proti dvojitému minutiu rovnakých coinov práve mining, čiže kým transakcia nie je potvrdená, malo by to ísť.

Naráža to však na niekoľko praktických problémov. Prvým z nich je fakt, že nie každá peňaženka umožňuje takúto double-spend transakciu jednoducho vytvoriť zo svojho rozhrania. A ak vidí transakciu, ktorú ste v peňaženke vytvorili, nemusí vám jednoducho dovoliť vytvoriť inú transakciu s vyšším poplatkom.

Tento problém je riešiteľný napríklad tak, že privátne kľúče importneme do inej peňaženky. Pamätajte, že Bitcoiny v skutočnosti nie sú vo vašej peňaženke, peňaženka je v skutočnosti kľúčenka – obsahuje privátne kľúče, vďaka ktorým môžete vytvárať platné bitcoinové transakcie. Pozor, nerobte to s Lightning peňaženkami, ak si nie ste istí, čo robíte.

Náhradnú transakciu môžeme urobiť iba ak to peňaženka podporuje. Okrem toho existuje špeciálny príznak transakcie, ktorý sa volá “replace by fee”. Ak si transakciu vyhľadáme pomocou block explorera na blockstream.info, uvidíme, či je pri transakcií povolený Replace by fee:

Pri pohľade na transakciu v niektorých block exploreroch môžete vidieť, či majú povolený flag replace by fee

Tento príznak je trochu kontroverzný a nie je záväzný. Hovorí o tom, či chceme, aby bitcoinové uzly prijali náhradnú transakciu s vyšším poplatkom, ak už majú vo svojom mempoole inú transakciu, ktorá míňa pôvodné coiny. Mala to byť ochrana proti double-spend útokom predtým ako je transakcia zaradená do bloku. Pre minera je však podstatné, či je transakcia platá a je motivovaý ťažiť transakcie s najvyšším poplatkom a nejaké príznaky ho nemusia zaujímať. Zároveň sa nedá určiť, či ťažiar tento príznak rešpektoval, pretože to, čo bola prvá transakcia sa určuje práve zaradením do bloku, pred potvrdením nevieme takúto informáciu overiť.

Stalo sa teda to, že veľa uzlov (vrátane môjho) beží Bitcoinovú nodu s príznakom, ktorý cielene ignoruje tento príznak a povolí nahradenie transakcie takou, ktorá zaplatí vyšší poplatok. Je to jednak preto, aby tvorcovia aplikácií nežili v omyle, že Bitcoinová sieť chráni používateľov pred double spend útokmi inak ako ťažením. Najmä je to však preto, že situácia, že je príliš nízky poplatok a používateľ používa peňaženku, ktorá tento príznak nenastavila, je bežná a používatelia si s ňou nevedia poradiť.

Ukážka Replace by Fee v peňaženke Electrum

Ak to vaša peňaženka podporuje, môžete takúto transakciu vytvoriť väčšinou tak, že zvolíte túto voľbu v menu.

Child pays for parent

Nahradiť transakciu inou môžeme vtedy, keď máme privátne kľúče a dokážeme transakciu podpísať. To však nemusí byť pravda vo viacerých prípadoch. Napríklad v prípade, že máme predpodpísanú multisig transakciu (napríklad zavretie Lightning kanála) a nevieme „zohnať“ alebo presvedčiť druhú stranu, aby podpísala inú transakciu. Oveľa častejší prípad je, že nepotvrdená transakcia posiela peniaze nám a chceme peniaze rýchlejšie prijať, nie odoslať.

V takom prípade prijímateľ (a väčšinou aj odosielateľ) môže spraviť tzv. “child pays for parent” (dieťa platí za rodiča) transakciu. Je to minutie nepotvrdených coinov naspäť na svoju adresu. Poplatok musí dať dostatočne vysoký na to, aby súčet popatkov za obe transakcie na bajt bol dostatočný na to, aby sa transakcia dostala do bloku. Ak je to možné, niektoré peňaženky (napr. Electrum) umožňujú takúto transakciu vytvoriť priamo z menu - pravé tlačidlo na nepotvrdenej transakcii a “Child pays for parent”. Peňaženka vypočíta, aký poplatok treba zaplatiť za novú transakciu, aby spolu so starou transakciou bol taký ako chceme.

Ak vás zaujíma ako taký prepočet prebieha: Ak má jedna transakcia napríklad 500 vB a poplatok 1 sat/vB a druhá transakcia bude mať napr. 300 vB, aký musíme dať poplatok, aby v priemere na obe transakcie bol poplatok napríklad 100 sat/vB? Obe transakcie spolu majú teda 800 vB. Dokopy by mal byť poplatok (100 sat/vB * 800 vB)=80 000 sat. V prvej transakcii sme zaplatili (1 sat/vB * 500 vB) = 500 sat. Teda nový transakčný poplatok musí byť 80000-500=79500 sat. Miner sa na tieto transakcie potom pozerá ako na celok. Vie, že ak chce zaradiť do bloku tú druhú s poplatkom 79500 sat, musí vyminovať aj tú prvú s poplatkom 300 sat. Ale stále sa mu to môže oplatiť. Mineri skutočne takto poplatky počítajú, čiže tento postup funguje.

Child pays for parent v peňaženke Electrum

Drobný problém nastáva vtedy, ak sa tá nižšia transakcia nezmestí do mempoolu, ako ho majú nastavený mineri. Je potrebné poslať obe transakcie naraz. Ak dostávate takúto transakciu, je dobré si ju uložiť v hex formáte, pretože je možné, že ju zabudne aj vaša peňaženka.

Prijímateľ môže tento postup urobiť vždy, pretože môže minúť peniaze, ktoré mu prichádzajú (na to, aby vytvoril transakciu, ktorá míňa prichádzajúce peniaze nemusí byť táto transakcia potvrdená, môžu sa zaradiť do rovnakého bloku spolu).

Odosielateľ to môže urobiť iba vtedy, keď mu príde “výdavok”. Ak posiela napríklad 100 000 sat a míňa vstup 100500 sat, má jediný výstup 100 000 sat. Toto sa stáva relatívne málokedy, aj keď tieto čísla nemusia presne sedieť. Napríklad ak chcem niekomu poslať 101 000 sat a dám poplatok 500 sat, neoplatí sa mi vytvoriť ďalší výstup 500 sat s “výdavkom”, pretože ten zväčší transakciu tak, že bude mať viac bajtov a teda celkový poplatok by bol ešte vyšší. Okrem toho výstup s malou hodnotou je prakticky nepoužiteľný, pretože poplatok na jeho minutie je vyšší ako jeho hodnota. V takom prípade je racionálne buď prijímateľovi poslať pár drobných navyše alebo zvýšiť transakčný poplatok.

Ak ale mám transakciu s výdavkom, som tiež príjemca transakcie (prijímam výdavok). V takom prípade môžem urobiť presne to, čo príjemca – minúť “výdavok” ako zatiaľ nepotvrdený príjem novou transakciou a použijem stratégiu child pays for parent.‘

Transakčný akcelerátor

Ďalšou možnosťou je “podplatiť minerov”, aby blok zaradili aj napriek nižšiemu fee mimo samotnú transakciu. To znamená, že im zaplatíte inou cestou ako priamo transakčným poplatkom, napríklad cez Lightning – alebo kreditkou. Tieto služby sú však často predražené a nebudem ich tu odporúčať. Vygooglite, ak to naozaj veľmi potrebujete, ale zo sumy nebudete nadšení. Transakčný akcelerátor spúšťa aj priamo služba mempool.space, ale v čase písania tohto článku nebola dostupná pre verejnosť.

Sieť Lightning network

V predchádzajúcej časti sme si povedali ako fungujú poplatky v Bitcoinovej sieti, čo je vzácnym zdrojom a čo robiť v prípade, že ste dali príliš malý poplatok a transakcia je nepotvrdená. Našťastie, zaplatiť poplatok nie je jediné a často ani najlepšie riešenie.

Časté riešenie problému poplatkov je použitie siete Lightning network. Funguje však iba za istých okolností. Poďme sa pozrieť na to, kedy sa oplatí.

Sieť Lightning network je druhou vrstvou Bitcoinu, ktorá používa na transakcie tzv. platobné kanály (payment channels). Platobný kanál samotný si môžeme predstaviť ako Bitcoiny s účtovnou knihou medzi dvomi vlastníkmi mimo Bitcoinový blockchain. Alica a Bob sa rozhodnú, že budú mať účtovnú knihu a nejaké množstvo Bitcoinov, z ktorých časť patrí Alici a časť Bobovi. Informáciu o tom, komu aktuálne patrí ktorá časť Bitcoinov si udržujú iba medzi sebou (nikomu o tom nehovoria a aktuálny stav nepublikujú do Bitcoinovej siete). Účtovná kniha okrem záznamu však vždy obsahuje platnú transakciu, ktorú stačí poslať do Bitcoinovej siete a aktuálny stav účtovnej knihy sa zapíše na blockchain. Tým je zabezpečené, že nikto nemôže podvádzať, nikoho vydierať a teda Alica a Bob si nemusia nijak dôverovať - ak by nesúhlasili s účtovným záznamom, spor “rozsúdi” Bitcoinová sieť.

Ako funguje Lightning network z kurzu Ako používať Lightning network

Alica s Bobom si teda môžu bez on-chain transakcií posielať medzi sebou peniaze. To je platobný kanál. Sieť z toho robí fakt, že platobné kanály je možné bezpečne používať na platby iným ľuďom. Ak má Alica kanál s Bobom a Bob s Charliem, môže Alica zaplatiť Charliemu “cez Boba”. Vďaka matematickým vlastnostiam sietí malého sveta stačí otvoriť pár platobných kanálov a môžete zaplatiť prakticky komukoľvek zo siete.

To však neznamená, že nemusíme robiť žiadne on-chain platby. Otvorenie kanála (uzamknutie Bitcoinov v kanáli) je on-chain transakcia. Kanál potom môžeme používať ľubovoľne dlho a prakticky sa nám ho nikdy neoplatí zavrieť (ak potrebujeme urobiť on-chain platbu, je väčšinou výhodnejšie použiť swap službu, ktorá bezpečne pošle on-chain coiny na základe zaplatenia lightning invoice).

Ak posielame veľa menších platieb, otvorením jedného kanála a lightning platbami takmer vždy ušetríme. Pri Lightningu sa platia poplatky, ale tie nezávisia od veľkosti v bajtoch, ale od sumy, pričom percentá, ktoré platíme nie sú vysoké.

Pri príjimaní si musíme dať pozor na kapacitu, ktorú môžeme prijať. Ak máme kanál k Bobovi, ale všetky coiny v účtovnej knihe kanála patria už nám, nemá nám Bob cez tento kanál poslať aké ďalšie coiny. Vtedy musíme kanál buď zväčšiť (napr. pomocou technológie splice-in ako to robí peňaženka Phoenix) alebo otvoriť nový kanál. Oboje vyžadujú on-chain transakciu.

Zväčšenie kanála pomocou technológie splice-in. Do kanála pritečú nové Bitcoiny pomocou on-chain transakcie. Zdroj: Acinq

Samozrejme, bolo by dobré mať dostatočne veľký kanál na to, aby sme mohli prijímať koľko potrebujeme. Spomínaná peňaženka Phoenix túto službu poskytuje (momentálne za poplatok 1% z kúpenej kapacity na rok a mining poplatku za zväčšenie kanála). Treba si uvedomiť, že Bitcoiny zamknuté v kanáli sú vzácny zdroj - niekto ich musí mať a nedaruje nám ich zdarma.

Druhou možnosťou - najmä ak prevádzkujete vlastný Lightning uzol - je dohodnúť sa s niekým na otvorení kanálov. Služba Lightningnetwork Plus nám umožňuje nájsť protistrany na otváranie trojuholníkov alebo viacuholníkov - Alica, Bob a Charlie sa dohodnú na spoločnom otvorení kanálov, napríklad vo výške 1M sat. Alica otvorí kanál k Bobovi, Bob k Charliemu a Charlie k Alici. Všetci traja získajú kapacitu na poslanie 1M sats aj na prijatie 1M sats.

Sú “lightning coiny” skutočné Bitcoiny alebo je to derivát?

Ľudia často hovoria, že “lightning coiny nie sú skutočný Bitcoin”. Samozrejme, závisí to od definície, čo je skutočný Bitcoin a hlavne kto ho vlastní. Asi najlepšia definícia vlastníctva Bitcoinu je, že ho vlastní ten, kto vie vytvoriť platnú transakciu, ktorá ho dokáže poslať na inú adresu. A keďže v každom momente máme podpísanú transakciu, ktorú môžeme poslať do siete a dostaneme svoje coiny, sú Lightning coiny skutočné Bitcoiny, ktoré naozaj vlastníme. Tu je dobré zdôrazniť rozdiel medzi Lightningom a zmenárňou - zmenáreň môžeme poprosiť, aby nám poslala coiny, ktoré nám patria, ale môže nastať situácia, kedy túto požiadavku nesplnia (burza skrachuje, nepáči sa im overenie nášho účtu a pod.).

Dalo by sa povedať, že sa skoro vždy oplatí mať bitcoiny, ktoré chceme používať na platby v Lightning kanáli. K onchain coinom sa vieme vždy dostať (aj keď niekedy musíme chvíľu počkať, ak protistrana nespolupracuje).

Custodial lightning

Najlacnejším riešením problému kanálov sú custodial peňaženky. Môžeme si to predstaviť ako bankový účet u tretej strany, ktorý nám umožňuje prijímať a posielať peniaze cez sieť Lightning network. Custodial peňaženky nespĺňajú požiadavku súkromného vlastníctva Bitcoinu - sú plne závislé na tom, že tretia strana má “naše” Bitcoiny, umožní nám s nimi disponovať. Teda veríme, že tretiu stranu nehacknú, prípadne im štát neklepne po prstoch.

Populárna custodial peňaženka Wallet of Satoshi napríklad odstránila svoju appku z Apple Store a Play Store z amerického trhu ako reakciu na to, ako pochopili aktuálne americké regulácie.

Rozhodnutie Wallet of Satoshi o odstránení appky z App store a Play store v USA.

Iná populárna peňaženka Blue Wallet úplne vypla službu Lightningu pre verejnosť. Osobne si nemyslím, že používanie custodial peňaženiek má veľký význam, ale nízka cena je nepopierateľná - nemusíte sa starať o kanály a teda robiť žiadne onchain platby. Prevádzkovateľ peňaženky všetko rieši za vás. Nestane sa vám, že by ste nemali kapacitu na prijatie coinov.

Na druhej strane, ak do ceny započítame riziko, oplatí sa používať tieto peňaženky len na veľmi nízke sumy.

Strýko Jim

Ak neveríme prevádzkovateľom custodial peňaženiek, môžeme ísť skúsiť za strýkom Jimom. Toho všetci poznáme a veríme mu. Bastlí doma svoju Lightning nodu, otvára kanály, sleduje poplatky. Nie je dôvod, aby to robil v rodine každý, keď sa tomu strýko venuje.

Pod “Uncle Jim” modelom teda rozumieme custodial peňaženku, pričom custodiana poznáme osobne, prípadne je to niekto z rodiny. Na malé platby to je naozaj často dobré riešenie. Používať to môžeme s lndhub v kombinácii napríklad s BlueWallet alebo pomocou aplikácie lnbits. Neskôr si ešte povieme o ďalších možnostiach založených na e-cash platformách.

Princíp fungovania lndhub. Používateľ komunikuje s programom lndhub, ktorý robí účtovníctvo medzi jednotlivými používateľmi. Platby posiela pomocou štandardnej lightning node (lnd)

Samozrejme, ani strýkovi Jimovi by sme nemali vždy veriť. Ale na malé sumy je to dobrý kompromis - nemáme riziko veľkej služby, na ktorú môže zaútočiť štát a pre hackerov je strýko Jim tiež menším cieľom. Mal by však určite myslieť na bezpečnosť.

Non-custodial peňaženka

Veľmi dobrým riešením je non-custodial peňaženka, ktorá sa stará o kanály. Možností máme niekoľko, najpopulárnejšie sú Breez, Phoenix, Blixt, Zeus, Mutiny Wallet (o Mutiny sme písali osobitný článok). Čo to znamená, že sa stará o kanály? Používa služby tzv. liquidity providera, ktorý otvorí kanál (alebo navýši kapacitu existujúceho kanála). Likviditu si môžete priamo zaplatiť, keď ju dostávate (Mutiny) alebo za ňu platíte vo forme poplatkov (Phoenix). Poplatky minerom samozrejme vždy platíte a preto je dobré vedieť s kanálmi pracovať. Detailne si to povieme v ďalšej časti.

Non-custodial peňaženky sa líšia obmedzeniami, úspešnosťou platieb, platformou a podobne. Phoenix Wallet je napríklad rýchla kombinovaná peňaženka, kde zostatok máte v lightning kanáli, ale stále môžete prijímať a posielať aj Lightning platby. Peňaženka Mutiny napríklad má osobitný on-chain a lightning zostatok - máte tak väčšiu kontrolu nad tým, aké kanály máte otvorené a aký zostatok je v kanáloch.

Breez má podobne ako Phoenix zjednotený zostatok, ale beží vo vašom telefóne plnú routovaciu nodu. Získate tak lepšie súkromie a vyššiu kontrolu nad vašim nodom za cenu trochu pomalších platieb (a ak peňaženku nepoužívate často, tak z času na čas musíte počkať na synchronizáciu so sieťou). Phoenix vám nechá privátne kľúče, ale hľadanie cesty pre platbu robí server. To by za normálnych okolností bol problém kvôli tomu, že vám server môže vytvoriť príliš veľké poplatky, ale v prípade Phoenixu sú poplatky fixné - 0.4% z odchádzajúcej platby.

Peňaženky Mutiny, Zeus aj Blixt vám umožnia otvárať si vlastné kanály.

Populárna peňaženka Muun síce umožňuje posielať a prijímať Lightning platby, ale je to on-chain peňaženka, takže vám nepomôže ušetriť poplatky.

Stálá node

Ďalšou možnosťou je samozrejme používať vlastnú node, s rôznymi front-endami. Táto možnosť je pre pokročilých používateľov, ale neznamená to nutne, že musíte byť majstri príkazového riadku. S projektami ako Umbrel môžete mať doma lightning node, Nostr relay, Nextcloud, zálohovať fotky a robiť množstvo iných vecí. Zároveň sa môžete stať strýkom Jimom pre vašich blízkych.

Rozhranie nody Umbrel

Je však potrebné starať sa o kanály - sledovať, kedy sú nízke poplatky a použiť nejaké svoje bitcoiny na otvorenie lightning kanálov.

Kedy sa oplatia Lightning platby?

Keďže pri Lightning musíme otvárať vlastné kanály, on-chain poplatkov sa úplne nezbavíme. Depozitnúť väčšie množstvo Bitcoinov do kanála a robiť viacero malých lightning platieb je ideálny use-case. Pre prijímanie viacero menších platieb je potrebné zohnať likviditu. To sa dá urobiť tak, že si ju kúpite alebo pri niektorých peňaženkách jednoduchým trikom - vekslák vám pošle väčšie množstvo bitcoinov cez Lightning (čím vám vaša non-custodial peňaženka otvorí kanál) a časť bitcoinov pošlete naspäť. Rozdiel môžete používať na prijímanie neskôr, keďže takýmto postupom otvoríte kanál o vyššej kapacite.

Samozrejme, likviditu môžete zohnať aj inde, napríklad si traja kamaráti môžete dohodnúť, že si medzi sebou otvoríte kanály. Jedna on-chain platba a ste priamo prepojení s ľuďmi, s ktorými si budete vymieňať Bitcoiny.

Lightning teda nie je na všetko. Ak napríklad pravidelne nakupujete, tak bez kapacity na prijímanie bude zväčšenie kanála vždy stáť on-chain transakciu (ale môžete si kúpiť likviditu). Ak sa vám podarí vytvoriť väčší on-chain kanál, budete mať zároveň skonsolidované UTXO (pripomínam, že poplatok on-chain sa platí od veľkosti v bajtoch, teda nie je dobré mať veľa prichádzajúcich on-chain transakcií, lebo ich následné minutie môže byť drahé).

Liquid

Liquid je blockchain podobný Bitcoinu, ktorý spravuje federácia správcov. Je možné uzamknúť Bitcoiny na hlavnom bitcoin chaine a dostať ich reprezentáciu (LBTC) na Liquid chaine. Tým, že Liquid je mimo bitcoinový chain, môže experimentovať. Základné rozdiely sú - iný formát adries, confidential transactions (pri transakciách nie sú viditeľné sumy, podobne ako pri kryptomene Monero), confidential assets (môžete posielať aj iné tokeny ako Bitcoin, populárnym je napríklad Tether - USDT). Iný je aj spôsob tvorby blokov - tie potvrdzuje federácia a vznikajú deterministicky každú minútu. Aj keď sú transakcie vyššie, tým, že je menej používaný sa do bloku momentálne dostane transakcia s poplatkom 0.1sat/vB.

Na rozdiel od bitcoinov uzamknutých v sieti Lightning, liquid bitcoiny nie sú bitcoiny - na ich presun musíte použiť služby zmenárne (napríklad Boltz.exchange) alebo požiadať federáciu o peg-in a peg-out.

Dávnejšie som navrhoval, že vďaka podobnej technológii je možné sieť Lightning rozšíriť bez potreby dôvery aj o kanály, ktoré sú kryté Bitcoinami na Liquide. Tam však technologicky zatiaľ nie sme. Momentálne môžete použiť Liquid napríklad s peňaženkou Aqua alebo Blockstream Green.

Rozhranie peňaženky Aqua

Aqua vám umožní nad Liquidom držať (a zameniť) aj Tether - USDT. Navyše umožňuje pomocou Liquid zostatku zaplatiť Lightning invoice pomocou swap služby. Z pohľadu používateľa sa jedná o niečo podobné ako peňaženka Muun - nie je to síce lightning peňaženka, ale mali by ste vedieť prijať a odoslať Bitcoiny cez Lightning. Bohužiaľ pri testoch som mal s platením pomocou Lightning problémy - na rozdiel od iných peňaženiek nevedela Aqua nájsť cestu a zaplatiť invoice. Možno sa jednalo o dočasný výpadok.

Ecash - Cashu a Fedimint

Ecash (alebo Chaumian Ecash) je metóda na robenie elektronických peňazí, ktorá tu bola ešte pred Bitcoinom. Jedná sa o plne anonymný spôsob robenia elektronickej hotovosti. Využíva tzv. slepé podpisy. Skúsme si to predstaviť takto. Vygenerujeme náhodné sériové číslo, napíšeme ho na bankovku s denomináciou (napríklad 1000 sat). Prídeme do “mincovne”, zakryjeme sériové číslo, zaplatíme 1000 sat a dostaneme pečiatku (podpis), ktorý garantuje, že bankovka je platná. Mincovňa (mint) pritom sériové číslo nevidí.

Ak chceme niekomu zaplatiť 1000 sat, stačí poslať niekomu sériové číslo a podpis. Kľudne textovou správou, cez Signal, e-mail alebo akokoľvek inak. Môžeme ju aj zobraziť vo forme QR kódu. Tu samozrejme nastáva problém, ktorý Bitcoin rieši pomocou blockchainu - ako zabezpečiť, že niekto túto bankovku neminie dvakrát, Sériové číslo totiž teraz videli dvaja rôzni ľudia.

To e-cash systém vyrieši tak, že príde do mincovne, ukáže celé sériové číslo aj s podpisom. Mincovňa sériové číslo zaradí na zoznam zneplatnených bankoviek (spentbook) a potvrdí nové náhodné sériové číslo (pridá slepý podpis, ale nové sériové číslo nevidí). Príjemca pôvodných 1000 sat tak získa novú bankovku, ktorej sériové číslo vie iba on.

Zaujímavosťou tejto technológie je, že nevytvára samotné transakcie - transakcia je odovzdanie mincí (bankoviek) textovou správou. Jediné, k čomu dochádza je výmena a zneplatnenie starých mincí. Keďže je založená na slepých podpisoch, tak mincovňa netuší, aké mince boli minuté a ani od koho pochádzajú. Jedná sa tak o plne anonymný, ale centralizovaný systém.

Mince majú rôzne denominácie (podpísané rôznymi kľúčmi - opečiatkované rôznymi pečiatkami), takže existuje aj ďalšia operácia, ktorá je dôležitá - rozmenenie. Kedykoľvek môžem prísť za mincovňou a vypýtať si za mojich 1000 sat “drobné”, napríklad 500 sat a 2x250sat.

Strýko Jim

Pozornejších z vás napadlo, že mincovňu môže prevádzkovať strýko Jim. Presne na tomto nápade je založený protokol Cashu. A súvisí aj s Lightningom. Jedná sa o e-cash mint, ktorá je založená na Bitcoine. Online nájdete aj rôzne peňaženky, ich zoznam udržuje hlavná stránka cashu.space.

Ecash tokeny môžete vytvoriť tak, že zaplatíte Lightning invoice, ktorý vystaví mint. Tokeny môžete samozrejme posielať všetkým, čo danej mint veria (napríklad ak si chcete posielať peniaze v rámci rodiny) alebo ich len držať v peňaženke. Ak chcete, môžete pomocou nich zaplatiť Lightning invoice. Posielanie ecash je nenáročné - či už na technické prostriedky alebo likviditu a preto sú transakcie v rámci mint väčšinou zdarma.

Peňaženka Minibits umožňuje používať viacero ecash mints z peknej Android aplikácie. Existujú aplikácie aj pre iOS, či web.

Výhodou tohto modelu strýka Jima oproti lndhub alebo lnbits je, že v tomto prípade strýko ako prevádzkovateľ mint nevidí žiadne zostatky používateľov. Nevie teda, kto z rodiny hodluje najviac, prípadne či synovec dostal od babky nejaké satoshi na narodeniny. Aj napriek tomu je noda napojená na lightning a umožňuje všetkým používateľom mint zapojiť sa do širšej lightning ekonomiky. Je to taká šikovnejšia lightning peňaženka.

Vytvorenie peňaženky Minibits (Android), dobitie pomocou Lightning, poslanie ecash tokenov na peňaženku cashu.me.

Ak sa niekto prižení do rodiny, môže sa mu stať, že v rodine je viac strýkov Jimov - prevádzkovateľov mintov. Väčšina peňaženiek dokáže fungovať s viacerými mints. A keďže sú prepojené sieťou lightning, je možné cez lightning network presúvať medzi nimi zostatok.

Pohľad na to ako môžeme používať ecash systém cashu cez long range radio (LoRa). U videa sa dajú zapnúť slovenské titulky.

Výhodou ecash je aj to, že je veľmi nenáročný na dátové prenosy a vďaka tomu je možné ho prevádzkovať napríklad aj cez LoRa, napríklad cez sieť Reticulum, ako ukazujem na tomto videu.

Viacero strýkov Jimov

Liquid problém strýka Jima vyriešil tak, že namiesto jedného človeka, ktorému treba veriť, veríme federácii niekoľkých ľudí / firiem. Podobný model používa aj ecash mint Fedimint. Je založená na myšlienke federovaných ecash mints od Jonathana Logana a Franka Brauna. Myšlienka je, že namiesto jednej mincovne ich máme niekoľko a slepý podpis musí pridať nadpolovičná väčšina. Mincovne nemusia medzi sebou komunikovať a stačí, keď každá udržuje svoj spendbook. Toto riešenie je tiež veľmi rýchle a efektívne, aj keď krytie cez Lightning nefunguje tak jednoducho - lightning totiž nemá multisig. V aplikácii však je lightning brána.

Prvý pohľad na peňaženku Fedi Alpha

Fedimint je v pomerne skorých štádiách vývoja, protokol používať môžete napríklad pomocou peňaženky Mutiny Wallet, ale hlavná komunitná peňaženka Fedi je stále v beta verzii a nepoužíva mainnet coiny. Snahou autorov je však vytvoriť tzv. “Superapp”, v ktorej používatelia budú mať prístup k rôznym službám.

Záver

Aké máme možnosti používania Bitcoinu v prostredí vysokých poplatkov? Ukázali sme si, ako sa poplatky určujú, ako zistíme, čo sieť požaduje za blockspace. Vysvetlili sme si, čo robiť, ak ste poslali transakciu s príliš malým poplatkom.

Potom sme si ukázali niekoľko možností - lightning network, s rôznymi typmi peňaženiek, liquid a ecash mints. Každá z týchto možností má iné výhody a nevýhody. Niektoré vyžadujú dôveru (strýko Jim a custodial možnosti), niektoré vyžadujú nejakú dôveru (Liquid), self-custodial lightning nevyžaduje dôveru, ale je potrebné platiť poplatky za otváranie kanálov a likviditu - ak ste stálymi používateľmi Bitcoinu, nemusí to byť problém. Ak chcete onboardovať rodinu a len ľuďom ukázať Bitcoin, riešenia založená na ecash mints sú možno lepšie a umožňujú platiť cez sieť lightning network. Ak chcete robiť iba dollar cost averaging (teda potreba prijímať sa bude stále zvyšovať), môže byť riešenie na atomic swapoch do Liquidu, napríklad cez peňaženku Aqua dobrou voľbou.

Na konci dňa závisí najmä na vás a vašich potrebách, aké poplatky ste ochotní platiť a čo je pre vás priorita.

Pri Bitcoine vám správne nástroje pomôžu ušetriť na poplatkoch. V tomto článku ste sa dozvedeli o možnostiach, teraz ich už len správne využiť.

Juraj Bednar

Juraj Bednár

Som cypherpunker, mám rád slobodu, súkromie, peer to peer technológie a terminálové okná. Skúmam chaotický svet, volatilitu a neistotu, bojujem proti entropii - zakladám firmy, neziskové projekty, robím kurzy a píšem knihy. Som spoluzakladateľ Paralelnej Polis, hackerspace Progressbar, či bug bounty platformy Hacktrophy. Vyštudoval som odbor umelá inteligencia a umelá inteligencia sa vrátila - tak ako som ju nikdy nepoznal. O všetkých týchto skúsenostiach píšem blog.

4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,4 58×
Ledger Nano X Onyx Black Crypto Hardware Wallet
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux alebo smartfón(OS, Android), certifikácia CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora veľkého množstva meny, možnosť bezdrôtového pripojenia pomocou bluetooth, jednoduché ovládanie
149,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT7d
4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
E-kniha - autor Dominik Stroukal, 200 strán
7,21 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25934
2,2
Cryptosteel Cassette Solo
Hardvérová peňaženka – offline – AISI 304. Dodávané s viac ako 250 listovými dlaždicami z nehrdzavejúcej ocele. V balení: 1× kryptostelová kazetová jednotka, 1× sada písmen (cca 800 dlaždíc).
98,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CSTEEL001a3
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
5,0
Cryptosteel Capsule Duo
Hardvérová peňaženka – offline – zabezpečenie z nehrdzavejúcej ocele. Nastaviteľné oddeľovače s kapacitou 133 znakov. Škrupina z AISI 303. Jadro, oddeľovače, spojovacie prvky a dlaždice postáv z AISI 304. V balení: 2× nádoba na kapsuly, 1× sada dlaždíc (>1400).
139,90 €
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: CSTEEL001a2
4,7 13×
Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
Audiokniha MP3 - Dark Web je tajemné a mýty opředené místo na internetu, kde se za virtuální peníze dá koupit leccos ilegálního. Lidé si posílají poštou drogy a padělané dokumenty, nakupují ukradené kreditní karty a sledují pornografii za hranou zákona... - autor Dominik Stroukal, čte Petr Neskusil , 8 hod. 21min.
12,90 €
Ihneď k stiahnutiu a počúvaniu
Objednávací kód: AK1C580
Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií