Dvojročná záruka teraz aj pre firmy PET

Call of Duty: WWII – Shadow War (RECENZIA) – Obstojné finále

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Intenzívna podpora netrvá pri žiadnom diele večne. Skutočne dôkladne sa vývojári o svoje projekty starajú predovšetkým v priebehu prvých dvoch rokov, počas ktorých obohatia svoj kúsok o sľúbený platený obsah. Do Call of Duty: WWII aktuálne dorazila expanzia Shadow War, ktorej vydaním tvorcovia zo Sledgehammer Games do istej miery oznamujú svetu, že sa cesta ich diela z druhej svetovej po určitej stránke chýli ku koncu a je potrebné sa pripraviť na nadchádzajúce Call of Duty: Black ops IIII. Aké pocity v nás finálny platený datadisk zanechal a či má cenu kúpiť teraz Call of Duty, vám povieme v našej recenzii.


• Žáner: FPS • Vývojár: Sledgehammer Games • Vydavateľ: Activision • Platformy a Dátum vydania: PS4 (28. augusta 2018) PC a Xbox One (28. septembra 2018)   • Homepage: www.callofduty.com/wwii/dlc4


Obsah recenzie Call of Duty: WWII – Shadow War (PC)

  1. Hlavným ťahúňom Call of Duty: WWII – Shadow War je vzducholoď
  2. Skrz Operáciu Arcane sa Call of Duty: WWII – Shadow War odkláňa od historických tém
  3. Po originálnom spracovaní z United Front sa zombie vracia k osvedčenej klasike
  4. Obháji si Call of Duty: WWII – Season Pass svoju cenu?
  5. Recenzia Call of Duty: WWII – Shadow War: záverečné hodnotenie
  6. HW nároky pre Call of Duty: WWII PC

Hlavným ťahúňom Call of Duty: WWII – Shadow War je vzducholoď

• Recenzia: 4. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Záverečná expanzia prakticky totožne ako jej predchodcovia obohacuje Call of Duty: WWII – Season Pass o tri nové bojiská. Tie možno rovnako ako predchádzajúce pridané lokácie hrať vo väčšine herných režimov, ktoré Shadow War ponúka, takže si na svoje prídu fanúšikovia klasickej eliminácie aj zaberania a držania zásadných strategických bodov, ktoré nie je veľmi dobré absolvovať bez zohranej partie, či minimálne jedného spoločníka, ktorý Vám bude kryť chrbát. Vrhnúť sa po nainštalovaní finálneho datadisku môžete do boja o vzducholoď na mape Airship, do šarvátky v banskej oblasti Excavation alebo do bitky pri Chancellery, v ktorej sa budete s protivníkom porovnávať v útrobách dobre navrhnutej pevnosti.

Call of Duty: WWII – Shadow War – Airship (vlastný gameplay)

Vojenská základňa v horách je ideálnym miestom na boj.

Ktorá zo spomínaných máp mi sadla najviac? Aby som bol úprimný, k srdcu mi najviac prirástol Airship, ktorý na rozdiel od ostatných lokácií ponúka veľmi osobitý návrh, ktorý sa len tak nevidí. Väčšina bitiek na tomto bojisku prebieha okolo budovy stanice a samotnej vzducholodi, v ktorej útrobách máte relatívne slušný prehľad o tom, čo sa deje v okolí. Okrem toho vás po jej obsadení len málokto obíde, prakticky si tak musíte strážiť len určitý priestor, z ktorého sa vám protivník môže dostať na kobylku. Vy sami však máte výhľad na všetky prístupové cesty, takže ak niečo vyložene nepokazíte, v pohode svojmu tímu zaistíte víťazstvo.

O niečo horšie sa podľa môjho názoru podaril dizajn mapky Chancellery, ktorá vám vedľa uzavretých koridorov ponúkne aj rozsiahly dvor. Ten možno strážiť buď z prízemia, alebo z neveľkej miestnosti, v ktorej sa určite bude páčiť hráčom s ostreľovacou puškou. Pokiaľ sa pýtate, čo mi na tejto lokácii nesadlo natoľko, že ju považujem za horšiu mapu bojiska než Airship, odpoveď je relatívne jednoduchá. Rovnako ako na rade predchádzajúcich kolbíšť tú hrajú prím brokovnice so zápalnou muníciou a rýchle samopaly, ktorým práve dvakrát neholdujem, pretože mi prídu možno až príliš silné. Jedinci s výstrojou nezahŕňajúcou tieto typy zbraní väčšinou v tomto prostredí neuspejú.

V závere časti o lokáciách ponúkaných Call of Duty: WWII – Shadow War samozrejme zmienim aj tú, ktorá mi vyhovovala z ponúkaného spektra najmenej. Nemožno vyložene povedať, že je Excavation zlým bojiskom, rozhodne ale nie je možné ho označiť za mapu, ktorej hranie by som si vyložene užíval, ako napríklad v prípade Airship. Veľa mi vadil návrh celku kombinujúceho veľmi „nemotorné“ tunely s viac-menej zákopovými cestami. Podľa môjho mohli tvorcovia zvládnuť návrh tohto priestoru rozhodne lepšie, pretože v aktuálnej podobe ide skôr o priemer, ku ktorému sa s láskou zrejme vracať nebudete.

Call of Duty: WWII – Shadow War; gameplay: pozícia Call of Duty: WWII – Shadow War; gameplay: výhľad Call of Duty: WWII – Shadow War; gameplay: vráta

Obrázok 1: Niektoré pozície v Call of Duty: WWII – Shadow War dlhodobo ubránite skutočne ťažko. Obrázok 2: Na mape Airship máte možnosť kontrolovať z kabíny vzducholode prístupové cesty medzi bodmi. Obrázok 3: Pokiaľ obsadíte strategicky dôležité vchody, nepriateľ nebude mať žiadnu šancu.

Skrz Operáciu Arcane sa Call of Duty: WWII – Shadow War odkláňa od historických tém

Doteraz bola väčšina operácií Call of Duty: WWII z režimu War zameraná na historické akcie ovplyvňujúce určitým spôsobom priebeh vojny. Vo svojom finálnom DLC sa tvorcovia rozhodli vykročiť zo zabehnutých koľají a Operáciu Arcana zacielili na tematiku futuristických vojakov a mimozemských technológií. Áno, čítate správne. Tentoraz minulosť meniť rozhodne nebudete, skôr zavítate do priestoru obľúbeného konšpiračnými teoretikmi, ktorých je kvôli neobjasneným témam na internete toľko, že by ste ich len ťažko spočítali.

Call of Duty: WWII – Shadow War – operácia Arcana (vlastný gameplay)

Operácia Arcane vyžaduje dobre spolupracujúci tím. V prípade, že natrafíte na sólistu, nedopadne to pre vás dobre.

Na začiatku Operácie Arcana je pred spojeneckú armádu postavená nacistická pevnosť, v ktorých útrobách sa podľa informácií poskytnutých rozviedkou uskutočňujú pokusy na ľuďoch a skúmajú sa technológie, ktoré by mali pomôcť do kúta zahnaným Nemcom zvrátiť priebeh vojny v ich prospech. Cieľom útočníkov nie je v tejto misii nič iné ako preraziť skrz obranné línie, ukradnúť dobre strážené zbrane budúcnosti a následne ich využiť na to, aby podporili tank, ktorý ako jediný dokáže zničiť odolnú futuristickú výstroj skopčákov. Tí majú naopak za úlohu zabrániť ofenzívnej skupine v postupe za každú cenu.

Rozsiahly vojenský komplex vstavaný do skaly je v Call of Duty: WWII – Shadow War navrhnutý vskutku bravúrne. Najviac vám v koži útočníka dá zabrať pravdepodobne počiatočná fáza, v ktorej sa musíte dostať do perfektne stráženej pevnosti. Obrancovia sú ju totiž pri správnom rozložení síl schopní brániť pokojne od začiatku až do konca bez toho, aby boli prinútení k ústupu. Osobne sa mi páči tretia etapa bitky, v ktorej je spojencom daná do rúk extrémne efektívna Teslova puška, ktorá dokáže protivníka zabiť až prekvapivo rýchlo. Nemci majú naopak sérum, ktoré z nich po aplikácii urobí super vojakov so schopnosťou vidieť všetko živé cez steny, čo im veľmi pomôže pri hľadaní a eliminácii nepriateľov. Tí na rozdiel od nadopovaných jedincov nebudú mať žiadne nadľudské schopnosti, takže z nich bude ľahká korisť.

Call of Duty: WWII – Shadow War; gameplay: tank Call of Duty: WWII – Shadow War; gameplay: UFO Call of Duty: WWII – Shadow War; gameplay: finále

Obrázok 1: Hlavným cieľom Operácie Arcana bude dostať tank k futuristickej technológii a zničiť ju. Obrázok 2: V gigantickom hangári máte možnosť uvidieť na mape pridané v rámci Call of Duty: WWII – Shadow War podivný stroj. Obrázok 3: Veľkú časť mapy možno zdolať relatívne ľahko, najhoršie boje prebiehajú v tomto priestore.

Po prečítaní predchádzajúcich riadkov rad z vás iste premýšľa nad tým, či je Operácia Arcana poriadne vybalansovaná. Osobne by som povedal, že si tvorcovia dali na vyvážení herných prvkov záležať, takže žiadna zo strán nie je prítomnosťou futuristických technológií zvýhodnená natoľko, že by ju nebolo možné poraziť. Rovnako tak dizajn celej lokácie ponúka rad možností, ako ju zdolať. O podarenom návrhu úrovne možno hovoriť aj v prípade všetkých aktuálne vypustených máp, ktoré na rozdiel od bojísk z United Front plne využívajú potenciál Call of Duty: WWII, čo sa o ich predchodcoch rozhodne povedať nedalo.

Po originálnom spracovaní z United Front sa zombie vracia k osvedčenej klasike

Finálnu fázu vašej cesty začnete v kampani Frozen Dawn pri troskách zepelínu, ktorý vás do tejto životu neprajnej pustatiny zaniesol. Po zdolaní prvých vĺn nemŕtvych sa pred vami otvorí kamenná stena vedúca do podzemných priestorov, ktoré vám svojím rozsahom vezmú dych. Pri ich prechode som si popravde neraz spomenul na nový DOOM, z ktorého si chlapci a dievčatá zo Sledgehammer Games minimálne po stránke dizajnu vzali skutočne veľa. Keď už som pri inšpirácii obľúbenou FPS, nemôžem nespomenúť tiež dobre skryté ciele spolu s priestormi, do ktorých sa dá dostať napríklad len tak, že pri tajuplne vyzerajúcom spínači na podlahe zabijete určité množstvo oživených mŕtvol snažiacich sa vás zastaviť.

Call of Duty: WWII – Shadow War – The Frozen Dawn (vlastný gameplay)

The Frozen Dawn je finále, skrz ktoré sa tvorcovia snažia vrátiť ku koreňom.

V recenzii zacielenej na expanziu United Front som vývojárov zo Sledgehammer Games chválil za to, ako sa im podarilo spracovať novo pridanú časť zombie kampane, ktorá vyvolávala dojem snahy o to celý koncept posúvať vpred. Aktuálne servírovaný Call of Duty: WWII – Shadow War bohužiaľ disponuje opäť klasickým režimom s umrlci, viac než na znovu hrateľnosť cieliacim skôr na to, aby vyvolal v hráčovi strach a neistotu, čo sa mu väčšinou veľmi nedarí. Prakticky tu máme zase groteskne vyzerajúcich nemŕtvych, tajné miestnosti a neskutočne opozeraný koncept, ktorý namiesto toho, aby bavil, nudí. Osobne si ako fanúšik dynamických bitiek s hordou polorozpadnutých nacistických vojakov myslím, že keby tvorcovia držali nastavený kurz a nevracali sa k pôvodnému návrhu, urobili by lepšie.

Obháji si Call of Duty: WWII – Season Pass svoju cenu?

Call of Duty: WWII – Shadow War je jedným zo silnejších DLC inak pomerne nevýrazného balíka expanziou predávaných v rámci Call of Duty: WWII – Season Pass. Celku dominujú nové mapy na čele s Airship, ktorého spracovanie je natoľko kvalitné, že sa ho nebojím označiť za jedno z najvýraznejších bojísk, ktoré Call of Duty: WWII ponúka. Teoreticky by sa dalo povedať, že prekoná aj naposledy chválený Stalingrad. Zle nie je navrhnutý ani najnovší prírastok do režimu War Operácie Arcane, ktorý vyčnieva predovšetkým vďaka unikátnemu dizajnu. Komplet bohužiaľ značne potápa finále zombie kampane. Tá sa z pre mňa neznámych dôvodov vracia ku klasicky ladenému konceptu, ktorý bol v minulom datadisku United Front nahradený sviežo pôsobiacou verziou, od ktorej sa tvorcovia v tomto rozšírení úplne odklonili.

Call of Duty: WWII – Shadow War; screenshot: raketomet

Niekto má rád dievčatá iný zase dolky. Je libo raketomet, alebo radšej samopal?

Po riadnom otestovaní Call of Duty: WWII – Shadow War a všetkých ostatných balíčkov môžem s pokojným srdcom povedať, že sa vám investícia do Call of Duty: WWII – Season Pass neoplatí, pretože si jednoducho ako celok nedokáže obhájiť cenovku, za ktorú je aktuálne ponúkaný. Keby bola nižšia, iste by sa dalo o kúpe uvažovať, v súčasnosti je však cena za pár nie príliš kvalitne vybalansovaných máp, nové zombie scenáre a niekoľko misií zbytočne vysoká. Vývojári zo Sledgehammer Games skrz tento spoplatnený balík prakticky perfektne rozdelili komunitu na skupinu platiacich a neplatiacich, ktorým je daný k dispozícii len základný obsah. Snáď sa v prípade pripravovaného Call of Duty: Black Ops IIII vydajú odlišnou cestou ako teraz, pretože by bola skutočne škoda znova od seba oddeliť „chudobných“ a bohatých hráčov.

Táto recenzia bola napísaná pre PC verziu.

Recenzie Call of Duty: WWII – Shadow War: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 65 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
67 %
Audiovizuálne spracovanie
65 %
Znovu hrateľnosť
72 %
Call of Duty: WWII – Shadow War; recenzia

Klady

  • Perfektný Airship
  • Obstojne navrhnuté zostávajúce lokácie
  • Operácia Arcane odlišujúca sa od predchádzajúcich War máp

Zápory

  • Návrat ku klasicky ladeným umrlcom
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie

HW nároky pre Call of Duty: WWII PC

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 10 64-bit
ProcesorIntel Core i3-3225/AMD Ryzen R5 1400Intel Core i5-2400/AMD Ryzen R5 1600x
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 660/Radeon HD 7850NVIDIA GeForce GTX 1060/Radeon RX 580
DirectXDirectX 11.0DirectX 11.0
Operačná pamäť8 GB RAM12 GB RAM
HDD90 GB90 GB

S akým herným PC na Call of Duty WWII?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1070i

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox GTX1070i

Alza GameBox GTX1080Ti

Pre náročných:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zaujímať

Call of Duty: WWII – Shadow War vyšlo 28. augusta 2018 na PlayStation 4 a 28. septembra 2018 na Xbox One a PC. O Novinkách vás budeme informovať.

4,6 18×
Call of Duty: WWII – Xbox One
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: akčný a strieľačky, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold, – zažite vylodenie v Normandii, bojujte vo vojnou zdecimovanej Európe a zažite atmosféru 2. svetovej vojny na vlastnej koži.
24,90 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MXO2910
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií