AD elektro Star Wars

Canon EOS 200D (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Canon EOS 200D (RECENZIA)

Spoločnosť Canon nedávno predstavila svoju najnovšiu digitálnu zrkadlovku s označením Canon EOS 200D. Prístroj je viacmenej priamym nástupcom úspešného a obľúbeného modelu Canon EOS 100D, ktorý je zatiaľ stále ešte v predaji. Ako už označenie napovedá, tak nový fotoaparát patrí do kategórie najlacnejších amatérskych digitálnych zrkadloviek Canon. Lacný však ešte nemusí znamenať nezaujímavý, alebo zlý, skôr naopak – pri dnešnom trende, keď rastie dopyt po malých a ľahkých fotoaparátoch, môže byť práve Canon EOS 200D zaujímavý aj pre pokročilejších fotografov. A to buď ako záložné telo, alebo ako telo hlavné, určené napríklad na cestovanie či každodenné nosenie. Najmä s ohľadom na to, že sú tu použité tie najnovšie technológie, aké poznáme, či dokonca až časom uvidíme vo vyšších a drahších modelových radoch.

Rozmery, mechanické vyhotovenie a ovládanie

Len čo som vzal Canon EOS 200D prvýkrát do ruky, bolo mi okamžite jasné, že veľa vecí je tu úplne inak. Predovšetkým to, že výrobca výrazne zapracoval na ergonómii a nový Canon EOS 200D sa oproti svojmu predchodcovi Canon EOS 100D výrazne lepšie drží. Je to dané predovšetkým prepracovaním úchopovej časti fotoaparátu, ktorá teraz dobre sadne aj do veľa veľkej ruky – sám mám dva metre + sto kilogramov živej váhy, takže aj celkom dosť veľké ruky, a napriek tomu sa mi Canon EOS 200D vzhľadom na veľkosť a váhu držal naozaj až prekvapivo dobre. Pokiaľ na chvíľu odložím „recenzentskú korektnosť“, tak sám za seba musím povedať, že sa mi tendencia zmenšovania a odľahčovania klasických zrkadloviek páči viac, než súčasný trend bezzrkadloviek, pretože tie ma stále ešte nejako nepresvedčili (okrem iného aj práve ergonómiou, ktorá je v prípade zrkadloviek skrátka lepšia) – aj keď, čo človek to názor a chápem, že mnohým ľuďom sa tento trend páči. Čas ukáže...

Druhou, na pohľad asi najočividnejšou novinkou je výklopný a otočný LCD monitor na obvyklom kĺbu. Uhlopriečka je 3" (7,7 cm) so zhruba miliónom obrazových bodov a displej je, samozrejme, dotykový. Oproti predchádzajúcemu fotoparátu Canon EOS 100D je to výrazný krok vpred, pretože displej na kĺbe sa skrátka občas hodí každému. Inak sú si obidva fotoaparáty veľmi podobné, aj keď pozmenená je aj horná časť okolo spúšte. „Osamostatnil“ sa tiež hlavný vypínač a pribudlo tlačidlo DISP na jednej strane a tlačidlo s ikonkou antény na strane druhej, ktoré slúžia na priamy vstup do menu na spárovanie fotoaparátu s inteligentným zariadením či počítačom. Na zjednodušenie ovládania bol tiež zredukovaný počet polôh na hlavnom otočnom voliči snímacích režimov a detailnejšie nastavenie, respektíve voľba konkrétneho kreatívneho režimu (krajina, portrét, makro, atď.) sa teraz vykonáva v menu.

Canon EOS 200D fotoaparát Canon EOS 200D fotoaparátCanon EOS 200D fotoaparát

Canon EOS 200D fotoaparát Canon EOS 200D fotoaparátCanon EOS 200D fotoaparát

Veľmi dobrá je aj konektorová výbava, keď pod krytkami po stranách fotoaparátu nájdeme na jednej strane 2,5 mm jack na diaľkové ovládanie a 3,5 mm jack na externý mikrofón. Na druhej strane mini HDMI konektor a nevyhnutný USB konektor. Tu hádam len drobnosť, že ide o mini USB konektor, ktorý sa dnes už veľmi nepoužíva – klasický micro USB, ktorý poznáme z úplnej väčšiny súčasných mobilných telefónov, by bol oveľa vhodnejší, pretože ho má doma hádam každý. Keby cez neho bolo možné ešte navyše nabíjať batérie, tak by to bolo úplne dokonalé. Príjemný detail je, naopak, ukrytý v kryte batériovej komory, ktorý je spoločný ako pre batériu, tak pre pamäťovú kartu a má skrytý spínač, ktorý otvorením krytu vypne celý fotoaparát v prípade, že ste ho omylom nechali zapnutý.

i Ak váhate, či si kúpiť pokročilý kompakt, bezzrkadlovku alebo plnohodnotnú zrkadlovku, tak práve Canon EOS 200D (rovnako ako celá táto kategória zrkadloviek) môže byť zaujímavou možnosťou, pretože rozmermi aj hmotnosťou sa bezzrcadlovkám v podstate vyrovná, ale ponúka systém, ktorý má oveľa väčšie možnosti – hlavne príslušenstvo, najmä objektívov. Pokročilý kompakt je síce skutočne menší a často sa dá skutočne nosiť vo vrecku, ale možnosti rozšírenia systému ako takého sú ešte oveľa menšie, ako v prípade bezzrkadloviek, často nejde použiť ani tak základnú vec, ako sú napríklad fotografické filtre.

Inak na mechanickom vyhotovení je viditeľné, že výrobca tlačil na čo najmenšie rozmery aj hmotnosť a dosť sa mu v tomto ohľade darilo. Canon EOS 200D je príjemne kompaktný, malý a ľahký, pritom sympaticky kvalitný – v konštrukcii, samozrejme, dominujú plasty, ale kvalitné. Keď sa obzriem do histórie a spomeniem si na prvé digitálne zrkadlovky Canon, najmä na legendu Canon EOS 300D, tak je to skutočne veľký rozdiel. Nakoniec nesmiem zabudnúť zdôrazniť fakt, že napriek plastovej konštrukcii má Canon EOS 200D poctivý kovový bajonet pre objektív a statívový závit na spodnej strane. Kovový je tiež hlavný otočný volič expozičných režimov, hlavný vypínač a roller (teda asi – úplne istý si nie som, je to presne ten typ materiálu, pri ktorom už dnes nie je úplne jasne poznať, z čoho to vlastne je. V každom prípade sú spomínané prvky veľmi kvalitné – najmä s ohľadom na kategóriu fotoaparátu).

Technické špecifikácie Canonu 200D

ParameterCanon EOS 200D
Snímací čipCMOS, 24 Mpix
Pomer strán3:2
Rozsah citlivosti ISO100 až 25 600 (manuálne až 51 200)
Rozsah expozičných časov1/4000 až 30 sekúnd
Automatické zaostrovanie9 bodov
Rýchlosť sériového snímania5 snímok za sekundu
Živý náhľadSo systémom Dual Pixel CMOS AF
LCD monitorDotykový TFT Clear View II., 3" (7,7 cm), cca milión pixelov, 3:2
VideoFull HD, 60 sn./s
Bezdrôtové rozhranieBluetooth, NFC, Wi-Fi
BatériaLi-ion 1040 mAh – cca 650 snímok
Rozmery122,4 × 92,6 × 69,8 mm
Hmotnosť (vrátane batérie a karty)Cca 455 g

Vybavenie funkciami, prax a obrazová kvalita Canonu 200D

Digitálna zrkadlovka Canon EOS 200D je určená predovšetkým začiatočníkom a podľa toho je prispôsobené aj celkové ovládanie. Pre úplných nováčikov je priamo vo fotoaparáte naozaj veľmi vydarený sprievodca, ktorý vysvetľuje a popisuje jednotlivé nastavenia a funkcie ako pomocou textu, tak aj pomocou názorných ukážok v podobe fotografií či návodnej grafiky. Toto, samozrejme, nie je žiadna novinka, ale je vidieť, že na tom výrobca stále pracuje a celý sprievodca je čím ďalej prepracovanejší a detailnejší. V minulosti som začiatočníkom na kurzoch vždy dôrazne odporúčal, aby si dôkladne prečítali manuál k fotoaparátu, a to najlepšie niekoľkokrát. To odporúčam stále, ale predsa len trochu nudné listovanie stránkami manuálu sa teraz dá vhodne kombinovať so skúmaním sprievodcu priamo na LCD fotoaparáte, čo je nielen zábavnejšie, ale v mnohých prípadoch aj výrazne názornejšie.

Canon EOS 200D menu Canon EOS 200D menu Canon EOS 200D menu Canon EOS 200D menu Canon EOS 200D menu

Tak, ako v podstate každá zrkadlovka tejto kategórie, tak aj Canon EOS 200D disponuje rôznymi režimami expozície, od plnej automatiky (klasický „zelený“ režim) až po plne manuálny režim – a to s celou paletou viac či menej poloautomatických režimov, alebo kreatívnych filtrov niekde medzi tým. V tomto prípade je však ponuka naozaj mimoriadne široká a s prehľadom by vystačila na samostatný článok. Pre hrubú predstavu – len na vyhotovenie obľúbených HDR fotografií disponuje Canon EOS 200D hneď piatimi rôznymi režimami, pričom všetky sú vysvetlené aj s ukážkami v už spomínanom sprievodcovi. Táto digitálna zrkadlovka je tak doslova skvelou hračkou (v dobrom slova zmysle), pretože tých viac či menej zábavných režimov je naozaj veľké množstvo, často sú aj celkom inšpiratívne, a hlavne sa na tom dá aj všeličo naučiť. Ak vás to prestane baviť, môžete sa vždy jediným otočením kolieska vrátiť do manuálu, či napríklad do stále obľúbeného režimu predvoľby clony.

Srdcom tohto fotoaparátu je CMOS snímací čip s efektívnym rozlíšením 24 Mpx a obvyklým pomerom strán 3:2, čo v praxi znamená fotografie výstupnej veľkosti 6 000 × 4 000 pixelov, ktoré sa ukladajú na SD, SDHC alebo SDXC karty v obvyklých formátoch JPG alebo RAW, a to maximálnou rýchlosťou snímania 5 snímok za sekundu. Maximálna citlivosť čipu je ISO 51 200 a spracovanie obrazu riadi obrazový procesor najnovšej generácie, teda Canon DIGIC 7. O systém automatického zaostrovania sa stará deväťbodový systém s rozložením bodov v tvare plochého kosoštvorca, pričom stredový bod AF je zdvojený, teda krížový. Živý náhľad pracuje so skvelým systémom Dual Pixel CMOS AF a najvyššia dostupná kvalita videa je Full HD rozlíšenia so 60 snímky za sekundu.

Canon EOS 200D ukážková snímka Canon EOS 200D ukážková snímka Canon EOS 200D ukážková snímka Canon EOS 200D ukážková snímka

Iba suché technické údaje, pri praktickom fotografovaní sa ukázalo hneď niekoľko zaujímavých postrehov – napríklad to, že napríklad automatické zaostrovanie dnes už v režime bežného fotografovania, v režime živého náhľadu aj v režime videa funguje v podstate rovnako rýchlo aj spoľahlivo. Ešte podstatnejšie je však zistenie, že aj táto digitálna zrkadlovka z kategórie najlacnejších prístrojov dosahuje vynikajúcu kvalitu fotografií. Výsledky môžete posúdiť sami na ukážkových fotografiách, kde nájdete niekoľko bežných fotografií s minimálnymi úpravami, ďalej skúšobnú dennú a nočnú scénu, obe odfotografované pri všetkých dostupných hodnotách citlivosti ISO – tieto fotografie boli len zmenšené. Všetky uvedené ukážky nájdete na konci článku v prílohách na stiahnutie v plnom rozlíšení tak, ako boli fotoaparátom Canon EOS 200D vyhotovené a uložené na pamäťovú kartu (teda bez akéhokoľvek zásahu). Je, samozrejme, jasné, že vhodným nastavením fotoaparátu či starostlivým spracovaním v grafickom editore by bolo možné dosiahnuť ešte podstatne lepšie výsledky. Každopádne sú výsledky naozaj výborné a v praxi sa vôbec nemusíte báť používať aj veľmi vysoké hodnoty citlivosti ISO, aj keď úplne najvyššia hodnota (ostatne, ako vždy) už skutočne veľmi kompromisná.

Canon EOS 200D ukážka ISO 100 Canon EOS 200D ukážka ISO 200 Canon EOS 200D ukážka ISO 400 Canon EOS 200D ukážka ISO 800 Canon EOS 200D ukážka ISO 1 600 Canon EOS 200D ukážka ISO 3 200 Canon EOS 200D ukážka ISO 6 400 Canon EOS 200D ukážka ISO 12 800 Canon EOS 200D ukážka ISO 25 600 Canon EOS 200D ukážka ISO 51 200 Canon EOS 200D ukážka ISO 100 Canon EOS 200D ukázka ISO 200 Canon EOS 200D ukážka ISO 400 Canon EOS 200D ukážka ISO 800 Canon EOS 200D ukážka ISO 1 600 Canon EOS 200D ukážka ISO 3 200 Canon EOS 200D ukážka ISO 6 400 Canon EOS 200D ukážka ISO 12 800 Canon EOS 200D ukážka ISO 25 600 Canon EOS 200D ukážka ISO 51 200

V praxi sa rovnako dobre osvedčil aj systémom automatického zaostrovania. Zjednodušene povedané sa ukázalo, že systémom Dual Pixel CMOS AF, ktorý sa využíva pri zaostrovaní cez živý náhľad na LCD monitore je dnes už rovnako rýchly aj spoľahlivý, ako klasické zaostrenie cez zaostrovacie body v hľadáčiku, a to ako vo dne, tak aj pri nočnom fotografovaní. To je opäť skvelé nielen pre začiatočníkov, že môžete využívať oba systémy podľa toho, čo v danej situácii naozaj potrebujete a nemusíte už pri tom ďalej zbytočne veľmi premýšľať nad výhodami či obmedzeniami toho či onoho systému.

Z ponuky funkcií by som hádam ešte vyzdvihnúť dnes také dôležité a obľúbené prepojenie s inteligentným telefónom či tabletom pomocou špecializovaných aplikácií. Canon EOS 200D disponuje dokonalou konektivitou prepojenia, a to ako Wi-Fi, tak aj bluetooth a NFC. Na prepojenie je ideálne využiť pôvodnú aplikáciu Canon Camera Connect, pomocou tejto aplikácie môžete fotoaparát diaľkovo ovládať, sťahovať fotografie a následne ich rovno zdieľať. V neposlednom rade môžete aplikáciu Canon Camera Connect použiť na zdieľanie GPS jednotky inteligentného zariadenia s fotoaparátom, ktorý si z neho načíta informáciu o polohe a túto uloží priamo do dát Exif každej fotografie. Na tento účel je ideálna najnovšia verzia technológie bluetooth, ktorá má minimálnu spotrebu a nebude vám zbytočne „žrať baterku“. Ako doplnok môžete využiť ešte knižnicu Canon Irista, na správu a ukladanie fotografií do on-line úložiska (predvolená kapacita je 15 GB zadarmo). Dá sa tiež dobre použiť na zálohovanie fotografií na cestách – teda ak sa dostanete k Wi-Fi alebo inému vhodnému pripojeniu.

Video týkajúce sa konektivity Canon Camera Connect

Canon EOS 200D: Príslušenstvo, cena a záver

Jedným z významných plusov digitálnej zrkadlovky Canon EOS 200D je práve príslušenstvo, pretože sa vám jej prostredníctvom otvára vstup do kompletnej ponuky značky Canon, ktorá je v súčasnej dobe asi najširšia na svete vôbec a príslušenstvo môže byť niekedy aj dôležitejšie, ako samotný fotoaparát. K tomuto poznaniu však fotografi dôjdu časom aj sami a v začiatkoch skôr riešia najzákladnejšie vybavenie, čo je napríklad voľba vhodného základného objektívu.

Canon EOS 200D bude v predaji hneď v niekoľkých zvýhodnených súpravách s objektívom, či viacerými objektívmi. Ak chcete zachovať hlavné výhody, teda nízku hmotnosť, rozmery aj cenu, potom bude jasnou voľbou niektorý zo súprav s objektívom s ohniskovou vzdialenosťou 18 – 55 mm, ktorých však existuje niekoľko verzií. Ja osobne by som rozhodne odporučil priplatiť si za súpravu s týmto objektívom vo verzii IS STM:

Canon EOS 200D biely + 18–55 mm IS STM

Prípadne niektorú z farebných variácií v bielej či striebornej farbe:

Canon EOS 200D biely + 18–55 mm IS STM

Canon EOS 200D strieborný + 18–55 mm IS STM

Canon EOS 200D čierny Canon EOS 200D bielyCanon EOS 200D strieborný

Variant základného objektívu vo verzii IS STM vám zaručí maximálne využitie vlastností digitálnej zrkadlovky. Skratka IS znamená Image Stabilization, teda optickú stabilizáciu, ktorá veľmi pomôže napríklad pri fotografovaní za zlých svetelných podmienok alebo iných situáciách, keď je potrebné použiť dlhšie expozičné časy. Druhá skratka STM znamená Stepping motor, teda krokový motor, čo v praxi predstavuje najmodernejší pohon automatického zaostrovania, ktoré je vďaka tomu veľmi rýchle, presné a dokonale tiché. Je preto ideálnou voľbou ako z hľadiska fotografovania, tak aj na natáčanie videa, pri ktorom je zaostrovanie plynulé a zvuk zaostroviaceho motoru neruší záznam zvuku.

Aktuálna (08/2017) predajná cena súpravy digitálnej zrkadlovky Canon EOS 200D s objektívom 18–55 mm IS STM v súprave sa pohybuje okolo 760 € vrátane DPH (ceny súprav sú rôzne, farebné varianty sú dokonca aktuálne lacnejšie). Za túto cenu získate malú, ľahkú, a pritom plnohodnotnú digitálnu zrkadlovku s výbornou kvalitou fotografií a širokou ponukou funkcií, ktoré sú navyše skvele prispôsobené pre začiatočníkov, prípadne pre tých, ktorí neradi čítajú manuály. Napriek nízkej cene sú použité najnovšie technológie a súčasne sa vám tým otvára nepreberná ponuka príslušenstva značky Canon, ktoré pokrýva všetky mysliteľné odbory fotografovania.

Pokiaľ ide o nedostatky, tak aj napriek pomerne usilovnému skúmaniu som na nič naozaj zásadné nenašiel. Canon EOS 200D si na nič nehrá, je to jednoduchý fotoaparát so zameraním na jednoduché ovládanie, primárne určený začiatočníkom. Dalo by sa asi vymenovať pár drobností, ktoré môžu niekomu chýbať (napríklad samostatné tlačidlo na vyváženie bielej), ale tým už by fotoaparát zase stratil čaro jednoduchosti. Pritom však ani náročnejší používatelia nie sú obmedzení, pretože napríklad aj k tomu nastaveniu vyváženia bielej sa, ak chcú, ľahko dostanú napríklad cez ovládanie dotykovým displejom. Jediným nedostatkom, ktorý mi napadá je tak použitie už pomerne zastaraného USB konektora, cez ktorý navyše nemožno nabíjať batérie. Použitie súčasne najpoužívanejšieho micro USB s nabíjaním by uľahčilo domáce „káblové hospodárstvo“, teda jeden kábel na všetko, rovnako ako nabíjanie, keď by človeku stačila napríklad na cesty jedna nabíjačka na fotoaparát aj mobilný telefón.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

Záverečné hodnotenie Canonu EOS 200D

Hodnotenie 88 % Alza.sk
Hlavné parametre: Konštrukcia
80 %
Obrazová kvalita
90 %
Pomer ceny a výkonu
90 %

Klady

  • Výborná kvalita fotografií
  • Malá, ľahká a lacná zrkadlovka
  • Najmodernejšie technológie
  • Skvelý sprievodca funkciami
  • Ponuka funkcií a režimov
  • Mimoriadna ponuka príslušenstva
  • Kvalitný LCD na kĺbe

Zápory

  • Menej obvyklý USB
  • Nemožno cez USB nabíjať batériu
Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií