Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Na vyzdvihnutie Vami objednaného tovaru sú naše pobočky otvorené podľa otváracej doby pobočky.
Mimoriadna situácia môže ovplyvniť čas doručenia. Na doručení všetkých objednávok intenzívne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.
Levé ucho - bezpečné a spoľahlivé nákupy Nová TV s dopravou zdarma

CES 2020: novinky z Las Vegas pohromade

Zobraziť katalóg
CES 2020

Článok

Aktualizované

Fanúšikom technológií začal prvý tohtoročný sviatok, CES 2020. Na najväčšom veľtrhu spotrebnej elektroniky na svete, konanom každoročne v januári v Las Vegas, sa aj tento rok budú chcieť tech spoločnosti zo všetkých kontinentov predviesť a ukázať svoje najnovšie inovácie. A my vám tie najzaujímavejšie prinesieme prehľadne v tomto článku. Čo sa tento rok v meste hriechov udialo vo svete technológií?

CES 2020 – OBSAH

 1. CES 2020: aké budú trendy novej dekády?
 2. Samsung: vertikálny televízor, nové mobily a hi-end Chromebook
 3. LG: niekoľko 8K TV aj rolovateľný televízor
 4. Asus: prvý 360 Hz herný monitor na svete
 5. AMD: ambiciózne notebookové čipy, 64-jadrový procesor a nové grafiky
 6. Sony: elektroauto aj logo PlayStation 5
 7. TCL: 3 nové telefóny so štvornásobnými fotoaparátmi a koncept ohybného telefónu
 8. Lenovo: v znamení notebookových inovácií
 9. Dell: bude mať Nintendo Switch konkurenciu?
 10. Alcatel – štvorica lacných mobilov, niektoré možno prídu aj na SR
 11. Acer: notebook s dvomi kĺbmi aj 55-palcový monitor
 12. Huami Amazfit: Tyranosaurus aj nástupca obľúbeného modelu Bip
 13. Google: Assistant dokáže zase niečo nové
 14. CES 2020: Ďalšie novinky, ktoré stoja za to

CES 2020: aké budú trendy novej dekády?

CES, teda Consumer Electronics Show, je tu s nami už od roku 1967. Za tú dobu sa z akcie stal veľtrh, na ktorý sa tento rok dostaví cez 4 500 vystavovateľov vystavujúcich na ploche 27 hektárov a približne 170 tisíc návštevníkov. Chýbať nebude okrem iného Samsung, Google a tento rok dokonca ani Apple, ktorý sa Las Vegas v predchádzajúcich rokoch vyhýbal.

Medzi tisíckami nápadov, z ktorých niektoré uspejú a iné spadnú do zabudnutia, budú aj v tomto roku prevažovať isté trendy. Tento rok a v najbližších rokoch sa zdajú byť najviditeľnejšími tieto:

 • 5G – siete novej generácie budú niekoľkonásobne rýchlejšie ako doterajšie 4G. A 5G nebudeme „používať“ len v mobilných telefónoch, ale aj prakticky vo všetkých oblastiach vrátane poľnohospodárstva.
 • Umelá inteligencia – inteligentné algoritmy stále nie sú tak úplne inteligentné, hoci sa nás o tom technologické spoločnosti snažia presvedčiť. Vývoj však ide ďalej a v budúcnosti pravdepodobne v oblasti umelej inteligencie ešte uvidíme veci.
 • Elektrifikácia – spaľovacie motory sú old school, trendom je všetko poháňať elektrinou. Umožňujú to stále výkonnejšie batérie, ktoré sú každým rokom lacnejšie a vydržia dlhšie.
 • Televízory – ľudia stále neprestali sledovať televíziu a najskôr sa to len tak nezmení. A výrobcovia nespia. Dnes frčí MicroLED, 8K alebo napr. schopnosť sa zrolovať.
 • Súkromie – ako čas od času uniknú zo spoločností niektoré dáta ich používateľov, otázka súkromia je stále viac preberaná. Výrazný úspech budú mať len tie produkty a služby, ktoré svojim používateľom zaistia dostatočnú mieru súkromia.
 • Zdravie a fitness – inteligentné hodinky, gadgety, ale aj senzory zabudované do matracov zažívajú boom. Trendom je všetko, čo nám pomáha lepšie sledovať zdravie, spať či zvládať stres.
i

Samsung: vertikálny televízor, nové mobily a hi-end Chromebook

Samsung sa chce na CES vždy ukázať. Predvádza tu svoje pokroky v oblasti televízorov, monitorov, ale nezabúda ani na novinky medzi počítačmi alebo mobilnými telefónmi, hoci si veľké novinky chystá na akciu Galaxy Unpacked, ktorá sa koná 11. februára. Čo Samsung na CES 2020 predstavil či predstaví?  

Samsung Neon – Neon má byť umelý človek, teda nie len digitálny asistent po vzore Bixbyho. Jeho predstavenie má prísť v utorok 7. januára a ide o projekt spoločnosti Neon, vlastnenej Samsungom.

Samsung Sero – Sero je televízia, ktorej predzvesť sme mali možnosť vidieť vlani na jar. Ide o televízor, ktorý sa dokáže sám otočiť na výšku. Zdá sa vám to ako nezmysel? Niektorým používateľom možno tak úplne nie. Trend vertikálnych videí dokazuje aj neutíchajúca obľuba aplikácie TikTok.

Bezrámčekový 8K televízor – už 5. januára kórejský výrobca ukázal televízor Samsung Q950TS 8K QLED TV, ktorého obrazovka zaberá 99 % prednej plochy. Je len 15 mm tenký, a vďaka integrácii služby Samsung Health dokonca monitoruje divákove zdravie.

Samsung Galaxy S10 Lite – už pred začiatkom CES 2020 Samsung vypustil nového zástupcu „eskového“ radu, a to Galaxy S10 Lite. Viac o ňom v článku Samsung Galaxy S10 Lite (PREVIEW): nový dizajn aj pekná výbava.

Samsung Galaxy Note10 Lite – odľahčený model pristál aj do radu profesionálnych telefónov. Volá sa Samsung Galaxy Note10 Lite a vyzerá zaujímavo. Čo sa nám na ňom páči alebo nepáči, zistíte v článku Samsung Galaxy Note10 Lite (PREVIEW): odľahčený pracant so stylusom a dobrou výbavou.

i Samsung Galaxy A90
Samsung v septembri predstavil ďalšieho z „áčkového“ radu telefónov strednej triedy, Galaxy A90. Napriek tomu beží na Snapdragone 855 a podporuje siete 5G. A ako je to s dostupnosťou Samsungu Galaxy A90? Bohužiaľ pre nás neslávne. Telefón sa v Česku ani na Slovensku predávať nebude. Viac o celom rade si prečítajte v článku Samsung Galaxy A 2020 (POROVNANIE): nový rad prehľadne.

Samsung Galaxy Chromebook – toto nie je len ďalší z radu lacných Chromebookov, model od Samsungu si zasluhuje prídomok hi-end. Vsádza na prvotriedny displej a spracovanie. Bude stáť 1 000 dolárov a na pulty obchodov má prísť v prvom štvrťroku 2020. Či sa dostane aj k nám, zatiaľ nie je jasné.

Galaxy Book Flex α – Book Flex α (alfa) je štýlový konvertibilný notebook so 17,5-hodinovou výdržou na batériu. Chváli sa 13,3-palcovým QLED displejom, procesorom Intel 10. generácie podľa výberu, až 12 GB pamäte RAM, tenkými rámčekmi a cenou 830 amerických dolárov.

Samsung SelfieType – Samsung sa na CES 2020 venoval aj projektu SelfieType, o ktorom už bolo počuť pred veľtrhom. Ide o akúsi neviditeľnú klávesnicu pre mobilný telefón, ktorá vznikne tak, že telefón pomocou kamery a senzorov sníma pohyb prstov používateľa počas písania. Viac v článku Samsung SelfieType je virtuálna klávesnica k mobilnému telefónu.

Samsung SelfieType
Projekt Samsung SelfieType má zmeniť písanie na mobilných telefónoch. Zdroj: slashgear.com.
Zakrivené futuristické monitory – opäť ešte pred oficiálnym začiatkom veľtrhu CES 2020 sa Samsung vytasil s niečím zaujímavým, pričom tentokrát potešil hráčov. Reč je o dvoch zakrivených monitoroch Odyssey G7 (27") a G9 (32"). Všetky pracujú s QLED VA panelmi s frekvenciou 240 Hz a odozvou 1 ms. Ceny Samsung zatiaľ neoznámil.
Samsung Odyssey
Samsung na CES 2020 ukázal aj neobvykle veľmi zakrivené monitory Odyssey G7 a G9. Zdroj: samsung.com.

Osobný robot Samsung Ballia – ďalšou technologickou „hračkou“ kórejského výrobcu je osobný robot Ballia. Z diaľky pripomína tenisovú loptičku, zmestí sa do dlane a dokáže monitorovať prostredie okolo seba či diaľkovo ovládať zariadenia vo vašej inteligentnej domácnosti, ako je regulácia teploty, púšťanie hudby a podobne.

SSD disk s čítačkou odtlačkov prstov – Čítačku odtlačkov prstov majú mobily, tablety, notebooky a teraz aj SSD disky. Aspoň ten nový od Samsungu, predstavený na CES 2020. Volá sa Samsung T7 Touch a biometrická ochrana má slúžiť na zabezpečenie uložených dát, ak by sa vám disk náhodou stratil, alebo bol odcudzený. Parametre T7 Touch zahŕňajú rýchlosť a čítania zápisu 1 GB/s alebo schopnosť 256-bitovým šifrovaním. SSD disk bude možné kúpiť v kapacite 500 GB, 1 TB a 2 TB za cenu približne od 150 € do 500 €.

LG: niekoľko 8K TV aj rolovateľný televízor

LG ukazuje nové televízory na veľtrhu CES často a ani tento rok to nebolo inak. Medzi nimi aj 8 televízorov s rozlíšením 8K. Zdá sa, že rok 2020 bude rokom obrazoviek s týmto rozlíšením.

Rad 8K TV – kórejský výrobca na CES 2020 prišiel s nespočetným množstvom televízorov. Tých s 8K rozlíšením ukázal dokonca osem, vrátane 88" a 77" OLED ZX modelov alebo niekoľkých LCD NanoCell TV modelov s uhlopriečkami 65 až 75 palcov. Všetky podporujú ovládanie hlasom ThinQ, podporu Apple HomeKit alebo AirPlay 2 či asistentmi Google Asistent alebo Alexa.

Rolovateľný televízor – LG rolovateľný televízor (LG OLED 65R9) ukázal už vlani, teraz predstavil jej vylepšenú verziu s názvom LG Signature OLED TV R. Obsahuje procesor Alpha A9 III a stáť bude okolo 60 tisíc amerických dolárov.

LG Signature OLED TV R
Tento televízor nebude z najlacnejších. Zdroj: lg.com.

Asus: prvý 360 Hz herný monitor na svete

Na CES 2020 tradične nechýbal ani taiwanský výrobca Asus. Ten tento rok predstavil celý rad nielen gamingového hardvéru vrátane 360 Hz monitora alebo notebooky s procesormi AMD.

Monitor Asus ROG Swift 360 – Už sme tu mali monitory s obnovovacou frekvenciou 240 aj 300 Hz, teraz ale Asus posúva latku ešte vyššie. V Las Vegas predstavuje prvý 360 Hz herný monitor na svete, ROG Swift 360. Profesionálnym hráčom preukázateľne zvyšuje úspešnosť a na trh sa má dostať v druhej polovici roka 2020. Viac v článku Asus ROG Swift 360: prvý 360 Hz herný monitor (CES 2020).

Asus ROG Swift 360
Obnovovacia frekvencia 360 Hz podľa Asusu preukázateľne zlepšuje herné výsledky.

ASUS ZENBOOK Duo – Asus v roku 2019 predstavil 15,6" ZENBOOK Pro Duo s dvomi displejmi, ktorý dokázal ponúknuť multitasking, bol ale pomerne ťažký. Teraz ukázal ľahší variant, ZENBOOK Duo s 14" primárnym a 12,6-palcovým druhým displom, ktorý váži menej. Poháňa ho procesor 10. generácie a môže mať až 16 GB pamäte RAM. Na trh má zavítať v prvom štvrťroku 2020.

Asus ROG Zephyrus G14 – Asus svoju hernú sériu ROG rozšíril aj o notebooky s procesormi AMD Ryzen štvrtej generácie, ktoré na nich budú mať v prvých týždňoch svojho predaja dokonca exkluzivitu. Kľúčovým modelom je Zephyrus G14 so 14" displejom, telom z hliníka a horčíka, hmotnosťou 1,6 kg a operačnou pamäťou až 32 GB. Zaujímavosťou je displej na vonkajšej strane veka, tvorený bielymi LED diódami. Podľa ľubovôle môže zobrazovať GIFy, čas, stav batérie atď.

Notebooky Asus TUF – noteboook Zephyrus svojím výkonom a výbavou mieri na náročnejších hráčov, modely TUF majú ambície skromnejšie. Asus v tomto rade ukázal novinky s procesormi AMD, 15,6" a 17" displejom a okolo neho tenšími rámčekmi než v prípade predchodcov.  

Asus Vivobook – Asus na CES 2020 ukázal nielen herné zariadenia. Notebooky Vivobook S13, S14 a S15 cielia na používateľov, ktorí budú notebook využívať na bežné kancelárske úkony. Všetky tri notebooky, líšiace sa veľkosťou uhlopriečky, sú z kovu ak dispozícii budú v čiernej, červenej, bielej a zelenej farbe.

AMD: ambiciózne notebookové čipy, 64-jadrový procesor a nové grafiky

O AMD bolo v prvých dnes CES 2020 veľa počuť, predstavil rad noviniek vrátane mobilných Ryzenů 4000, najvýkonnejšieho procesora pre PC alebo novej grafiky.

AMD Ryzen 4000 - vlani sa AMD darilo najmä medzi stolovými počítačmi, tento rok chce na Intel zaútočiť aj procesory v notebookoch. Pomôcť mu k tomu má nová generácia čipsetov Ryzen, ktorá je postavená na architektúre Zen 2 a vyrába sa 7Nm procesom a ktorá sľubuje citeľný nárast výkonu. Viac v článku AMD uvádza mobilné CPU Ryzen 4000 (CES 2020).

64-jadrový čip Threadripper 3990X – AMD ukázalo popri mobilných procesorov tiež očakávané 64 jadrové monštrum Ryzen Threadripper 3990X so základným taktom 2,9 GHz a v prípade potreby až 4,3 GHz. Podľa šéfky AMD, Lisy Su, ide o výkonnejší čipset, než je 2-procesorový systém s Intel Xeon Platinum 8280. V teste V-Ray zvládol renderovanie o 30 % rýchlejšie.

Herné grafické karty – spoločnosť sa v Las Vegas pochválila aj novými grafikami, konkrétne radom Radeon RX 5600 – 5600 XT pre desktopy, OEM verziou RX 5600, mobilným variantom Radeon RX 5600 a Radeon RX 5700 pre notebooky. Novinky by mali prísť na trh v januári.

Nvidia: nové ovládače Game Ready aj grafiky Ampere

Nvidia na CES 2020 uviedla najmä nové grafické ovládače a informovala o chystaných grafikách s čipom Ampere.

Herné ovládače Game Ready – Nvidia oznámila špeciálne herné drivery Game Ready s novými funkciami, ako je Max Frame Rate, Variable Rate Super Sampling a ďalšie. Viac v článku NVIDIA vydáva ovládače Game Ready (CES 2020).

Grafiky Ampere na obzore – Spoločnosť tiež uviedla novú generáciu grafických kariet s čipom Ampere so 7 nm výrobným procesom, o 50 % väčším výkonom a zároveň aj o polovicu menšou spotrebou než v prípade predchodcu. Podrobnosti v článku NVIDIA Ampere: 50 % nárast výkonu? (CES 2020).

Sony: elektroauto aj logo PlayStation 5

Spoločnosť Sony na CES 2020 nepredstavila priehrštie nových produktov, naprázdno však neprišla. Nečakane sa pochválila elektrovozidlom a ukázalo logo PlayStation 5.

Vision-S – Nikto nečakal, že Sony na CES 2020 ukáže elektroauto. Evidentne sa im podarilo vývoj utajiť, pričom na ňom pracovalo s niekoľkými spoločnosťami vrátane Bosch, BlackBerry, Nvidia alebo Qualcomm. Auto sa volá Vision-S a má stelesňovať budúcnosť automobilizmu. Podľa šéfa Sony, Kenichira Yoshida, vozidlo obsahuje 33 senzorov vonku aj vnútri auta. Keďže ide o koncept, jeho uvedenie do predaja je nepravdepodobné.

Sony Vision-S Sony Vision-S
Sony Vision-S, predstavený na CES 2020, je len koncept a do predaja sa pravdepodobne nedostane. Zdroj: sony.com
Logo PlayStation 5 – Nečakalo sa, že by spoločnosť Sony mohla na CES 2020 uviesť novú generáciu konzoly PlayStation, ukázala ale aspoň logo, ktoré sa od toho predošlého píliš nelíši. Na samotný príchod konzoly má dôjsť doslova v najbližších mesiacoch. Ďalšie informácie ponúkne článok PlayStation 5 (NOVINKA) – Na veľtrhu CES bolo predstavené logo novej konzoly.

TCL: 3 nové telefóny so štvornásobnými fotoaparátmi a koncept ohybného telefónu

Spoločnosť TCL uviedla v rámci konferencie CES 2020 sériu 3 nových smartfónov. Ide o modely TCL 10 5G, TCL 10L a TCL 10 Pro. Všetky sú zhodne vybavené štvornásobnými fotoaparátmi. Poznávacím znamením tejto značky je to, že snímače zadného fotoaparátu sú vyrovnané horizontálne vedľa seba. To sme už mohli vidieť pri modeli TCL Plex. Konkurencia sa pritom uchyľuje skôr k ich vertikálnemu umiestneniu.

Okrem širokouhlých snímačov majú najnovšie prírastky do rodiny TCL k dispozícii aj šošovku na snímanie makro fotografií. Modely 10 5G a 10 Pro majú rozlíšenie 64 Mpx, model 10L potom 48 Mpx. Zhotovené fotografie a videá budú v reálnom čase optimalizované technológiou NXTVISION na dosiahnutie lepších farieb, jasu a kontrastu.

TCL 10 5G bude prvým smartfónom spoločnosti s podporou sietí 5G a firma prezradila, že bude vybavený procesorom Snapdragon série 7, čo nie je nič prevratné. Najvyšším modelom je ale verzia 10 Pro, ktorá ako jediná obsahuje AMOLED displej s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov.

TCL 10 Pro
TCL 10 Pro dostane okrem iného aj čítačku odtlačkov prsta v displeji.

TCL je známa spoločnosť najmä vďaka svojej výrobe televízorov. V rámci výroby vlastných displejov aj pre svoje smartfóny sa TCL chystá uviesť na trh aj svoj ohybný telefón, pričom zatiaľ na CES ukázali prototyp, ktorý sa skôr blíži veľkosti tabletu. Viac informácií zatiaľ firma TCL neprezradila. Láka nás na barcelonský kongres MWC, konkrétne na svoju tlačovú konferenciu usporiadanú 22. februára, v ktorom presne určí viac detailov a snáď sa dočkáme predstavenia cien. Do predaja by sa všetky modely mali dostať ešte v prvej polovici tohto roka.

Lenovo: v znamení notebookových inovácií

Lenovo prišlo na výstavu CES 2020 v plnej poľnej. Predstavilo niekoľko noviniek do sveta notebookov, a inovácie im rozhodne nechýbajú. Ohybný displej, 5G siete, sekundárna obrazovka. Čo všetko Lenovo predviedlo?

Lenovo Thinkbook Plus – prvou novinkou a zároveň prvou veľkou inováciou od Lenova bol nový notebook, ktorý ponúkne hneď dva displeje. Ten prvý je klasický, farebný. Druhý sa však nachádza na druhej strane veka a je založený na technológii e-ink. Thinkbook Plus je teda zároveň aj čítačka, ovládateľná ako prstom, tak priloženým stylusom. S tým navyše môžete okamžite spisovať potrebné poznámky do aplikácie OneNote.

Lenovo ThinkBook Plus
Lenovo Thinkbook Plus je notebook a čítačka v jednom. Zdroj: lenovo.com.

Lenovo Yoga 5G – 5G technológia nie je v mobilnom svete žiadnou novinkou, avšak k notebookom tento trend doputoval až teraz. Lenovo Yoga 5G je vôbec prvým 5G notebookom na trhu. Čakať môžete aj štandardné vlastnosti Yoga notebookov/tabletov, teda plne dotykovú obrazovku, stylus a otáčanie o 360°.

ThinkPad X1 Fold – iste ste zaznamenali ohybný telefón Motorola Razr, ktorý prináša známu nostalgiu do moderného sveta pomocou ohybného displeja. Ako je známe, Lenovo je materskou spoločnosťou Motoroly a teraz sa túto technológiu rozhodli preniesť aj do tabletov. ThinkPad X1 Fold dostane 13,3" ohybný OLED displej a bude možné ho využívať aj ako notebook vďaka špeciálnemu stojanu. Tablet (avšak s OS Windows) by mal prísť do predaja v lete za 2 200 € bez dane, čo na pomery ohybných displejov nie je zase až tak zlé.

ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold je síce o niečo drahšie, však veľmi zaujímavý hybrid tabletu a notebooku.

Lenovo ThinkVision Creator Extreme – Lenovo okrem notebookov a tabletov prišlo aj s novým grafickým monitorom Lenovo ThinkVision Creator Extreme. Ten znie pomerne zaujímavo, keďže ide o 4K obrazovku fungujúcu na báze technológie MiniLED. Chváli sa kvalitnejším podsvietením a zobrazením ako aktuálny „mainstream“ OLED. Do predaja by mal ísť za približne 2 800 €.

Dell: bude mať Nintendo Switch konkurenciu?

Dell sa na CES 2020 nijako zvlášť nevytiahol. Napospol sme sa dočkali iba vylepšovania existujúcich sérií, ako napr. notebooky Latitude, alebo monitor Alienware. Americká firma ale prekvapila konceptom handheld konzoly.

Dell Latitude 9510 – hoci sa tu neudialo nič veľké vo väčšom meradle, pre spoločnosť Dell je notebook Latitude 9510 pomerne zásadný míľnik. Konečne totiž vydali tenký laptop s obrazovkou otočnou o 360° a navyše s veľmi slušnou tridsaťhodinovou výdržou a, rovnako ako v prípdae niektorej konkurencie, aj s 5G modemom.

Dell Alienware Concept UFO – veľmi zaujímavou novinkou na CES je však nový koncept handheld konzoly od Dell. Tá si už na prvý pohľad berie veľa z populárneho Nintenda Switch, avšak výrobca to s úsmevom priznáva – ťažko sa oponuje tak legendárnej spoločnosti ako je Nintendo. Concept UFO by ale mal byť o niečo výkonnejší ako japonská konzola a mal by bežať na operačnom systéme Windows. Neboli by sme limitovaní platformou a dostal by sa nám do rúk plnohodnotný prenosný herný počítač. Rovnako ako Switch by sa potom s handheld režimu mohol pripojiť k televízoru alebo k monitoru.

Dell Alienware Concept UFO
Americká konzola na motívy japonskej legendy vyzerá veľmi zaujímavo. Stále však ide len o koncept.

Alcatel – štvorica lacných mobilov, niektoré možno prídu aj na SR

Jedna z dcérskych spoločností konglomerátu TCL, Alcatel, sa na CES 2020 prezentuje najmä svojimi lacnými mobilmi nižšej strednej triedy. Ukázala štyri modely – Alcatel 1B, 1V, 1S a 3L.

Alcatel 1B – Model 1B je z novo predstavenej štvorice najmenej vybavený. Ide o základný telefón, ktorý nemá ani čítačku odtlačkov prstov. Operuje s 5,5" displejom s HD rozlíšením a len 16 GB pamäte. Pohon zabezpečuje Qualcomm 215, ktorý bude mať k dispozícii 2 GB operačnej pamäte. Zadný fotoaparát dostal rozlíšenie 8 Mpx. Alcatel 1B sa snáď aj na Slovensku začne predávať v apríli za 80 €.

Alcatel 1V – teraz sa posúvame vyššie. Alcatel 1V ponúkne taktiež len 2 GB pamäte RAM, ale už 32 GB úložisko a vzadu duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 5 Mpx. Mozgom 1V bude MediaTek MT6762D. Telefón sa začne predávať za 88 dolárov. Či sa dostane k nám, nie je jasné.  

Alcatel 1S – o stupienok vyššie stojí Alcatel 1S s trojitým foťákom na zadnej strane (13 + 5 + 2 Mpx), ktorý zvládne širokouhlé aj makro fotky. O výkon sa stará MediaTek MT6762D v kombinácii s 3 GB pamäte RAM. Na pulty obchodov zamieri vo februári s cenovkou 110 €.  

Alcatel 3L – najvybavenejším zo štvorice je Alcatel 3L, hoci ide stále o nižšiu strednú triedu. Takisto prinesie tri fotoaparáty s podobným zameraním ako v prípade 1S, tentoraz ale s parametrami 48 Mpx a f/1,8 (senzor od Samsungu), 5 Mpx so 115° širokým záberom a svetelnosťou f/2,2 a 2 Mpx foťák na makro snímky. Alcatel príde, pravdepodobne, na Slovensko za cenu 150 €.
Alcatel 3L
Alcatel 3L je najvýkonnejším mobilom štvorice predstavenej na CES 2020.

Acer: notebook s dvoma kĺbmi aj 55-palcový monitor

CES 2020 tradične nezabúda ani ďalší taiwanský výrobca Acer. Tento rok si prichystal neobvyklý notebook s dvoma kĺbmi, omladené notebooky TravelMate a tri odvážne herné monitory.

Notebook ConceptD 7 Ezel – Rad notebookov a príslušenstva ConceptD sa na CES 2020 rozrástol o notebook s dvoma kĺbmi, ConceptD 7 Ezel. Mieri na kreatívcov, ktorí budú môcť vďaka dvojitému kĺbu lepšie tvoriť, a je vybavený procesormi Intel 10. generácie, 4K displejom a grafikami Nvidia GeForce RTX. Viac o tomto kúsku v článku ConceptD 7 Ezel (Pro): Netradičné pracovné stanice pre kreatívcov (CES 2020).

Acer ConceptD 7 Ezel
Acer ConceptD 7 Ezel by malo ísť lepšie napolohovať na pohodlné tvorenie.

Acer TravelMate P6 a P2 – Kvalitne spracovaný notebook TravelMate P6 si ponecháva hliníkovo-horčíkovú konštrukciu a malé rozmery, pridáva ale desiatu generáciu procesorov Intel. Teraz vydrží v chode až 23 hodín. Omladením prešiel aj Acer TravelMate P2, nie hliníkový, ale už plastový notebook, ktorého cena začína na 600 €.

Acer Predator X32 – 32-palcový herný monitor Predator X32 so 4K rozlíšením či jasom až 1400 nitov vďaka technológii Mini LED. Hráčom ponúkne, okrem iného, technológiu G-Sync Ultimate alebo obnovovaciu frekvenciu 144 Hz.

Acer Predator CG552K – Čo takto 55" monitor? Nie, to nie je preklep. Herný monitor Predator CG552K naozaj ponúkne túto uhlopriečku, čo je pomerne veľa aj na televízor. OLED panel dokáže G-Sync, Adaptive Sync a tiež frekvenciu 120 Hz. Stáť bude necelých 2 800 € a na trh príde v druhej polovici roka.

Acer Predator X38 – Pokračujeme v extrémoch. Predator X38 je zakrivený herný monitor s uhlopriečkou 37,5", rozlíšením 3 840 × 1 600 pixelov (UWQHD +) a obnovovacou frekvenciou po pretaktovaní až 177 Hz. Do predaja sa do stane v apríli za cenu prevyšujúcu 2 200 €.

Acer Predator X38
Acer Predator X38 je zakrivený herný monitor s obnovovacou frekvenciou až 177 Hz.

Huami Amazfit: Tyranosaurus aj nástupca obľúbeného modelu Bip

Spoločnosť Huami, stojaca za dostupnými inteligentnými hodinkami Amazfit, teraz ukázala svoje nové kúsky. Prekvapivo je medzi nimi aj odolný model T-Rex, ale aj druhá generácia úspešných hodiniek Bip, Amazfit Bip S.

Amazfit T-Rex – HODINKY T-Rex pridáva výrobca do svojho portfólia aj odolný model. Tyranosaurus sa chváli armádnou certifikáciou odolnosti MIL-STD-810G, AMOLED displejom vrátane always-on funkcie a výdržou a veľmi slušných 20 dní bežného používania. Viac si prečítajte v článku Amazfit T-Rex – Odolný tyranosaurus s 20-dňovou výdržou (CES 2020).

Amazfit T-Rex
Amazfit T-Rex sľubujú vydarený displej a až 20-dňovú výdrž.

Amazfit Bip S – Ľahké a lacné hodinky Amazfit Bip sa dočkali nástupcu v podobe modelu Amazfit Bip S. Prináša prakticky rovnaký dizajn vrátane transflektívneho farebného displeja, teraz ale výdrž až 40 dní užívania. Ak máte záujem, na trh prídu vo februári. Viac v článku Xiaomi Amazfit Bip S – Novinka s minimom inovácií (CES 2020).

Amazfit HomeStudio – Ďalším technologickým kúskom značky Amazfit sa na CES 2020 stal produkt menom HomeStudio. Ide o kombináciu inteligentného bežeckého pásu, 43" (110 cm) LCD monitora a reproduktorov JBL, ktorá bude používateľovi servírovať tréningové lekcie. Ovládací panel chýba, všetko sa ovláda pomocou aplikácie v mobilnom telefóne. Pás dosahuje rýchlosťou až 20 km/h a možno si na ňom zacvičiť aj yogu alebo sa ponaťahovať. Nad obrazovkou je umiestnená kamera na monitoring vášho pohybu, našťastie jej ale nechýba kryt.

Amazfit HomeStudio
Huami sa na CES 2020 prezentovalo aj šikovným bežeckým pásom Amazfit HomeStudio. Cenu neuviedol, ale podľa jeho slov má byť priaznivejšia ako v prípade konkurencie.

Google: Assistant dokáže zase niečo nové

Google sa na prebiehajúcom CES pochválil s novinkami v oblasti hlasového ovládania, konkrétne ide o novinky Google Assistent. Ten sa v dnešnej dobe výborne hodí na ovládanie tzv. inteligentnej domácnosti. Stále neporozumie príkazom v českom ani slovenskom jazyku, ale stačí základné frázy v jednom zo svetových jazykov a asistent poslúži veľmi dobre. Všetky nasledujúce novinky sa v Google Assistent prejavia v priebehu tohto roka.

Predčítanie webového obsahu – nemáte práve čas na čítanie obsahu webovej stránky? Stačí zaúlohovať Android zariadenie s hlasovým asistentom a on prečíta webový článok, recept, poviedku a podobne. Inteligentne by mal ignorovať čítanie popisov na zdieľanie článku a ďalšie nerelevantné prvky. Parádna správa je tá, že web prečíta aj v slovenskom jazyku.

Plánované akcie – môže to znieť podivne, ale doteraz Google Asistent nevedel porozumieť naplánovaniu nejakej aktivity na neskôr (napr. rozsvieť svetlá o 6 večer). Teraz sa konečne tejto funkcie dočkáme.

Poznámky na ploche – robíte si poznámky na lepiace papieriky, ktoré sa v jednom kuse odlepujú a prekážajú? Po novom je možné asistentovi povedať, aby nechal poznámku a on ju „prilepí“ na plochu tabletu či telefónu.

Google Assistent, CES 2020
Google Assistent spustíte na smartfónoch, reproduktoroch, tabletoch, televízioroch, dokonca aj v autách.

Rýchle vytáčanie – teraz bude možné na uzamknutú plochu zariadenia umiestniť okrem poznámok aj zoznam dôležitých telefónnych čísel. Ktokoľvek môže ihneď začať vytáčať poklepaním, príp. hlasovým povelom.

Hej, toto nebolo pre teba -– aktivovať Google Asistenta ide iba apelovaním „Hey Google...“, avšak niekedy za jeho spustenie môže televízor, rádio či váš hovor s inými ľuďmi. Ak počúva niečo, o čo ste ho nežiadali, je mu teraz možné oznámiť, že spomenuté nebolo určené jemu. Asistent potom zmaže poslednú reláciu a prípadný vypočutý dotaz.

Režim tlmočník – Google sa pochválil, že jeho tlmočník naberá na popularite a jeho využívanie prisľúbili spoločnosti ako American Airlines, banka HSBC a hotely v Las Vegas, San Fransciscu, Los Angeles, Kataru a Japonsku. Jeho fungovanie je prosté, vie prekladať vety nadiktované v jednom jazyku do jazyka druhého. Tým je možné docieliť jednoduchšej komunikácie s cudzincami.

CES 2020: Ďalšie novinky, ktoré stoja za to

Na výstave CES 2020 sa objavilo aj niekoľko noviniek, ktoré to síce nedotiahli na keynote konferencie alebo svetlá pódií, ale rozhodne stoja za zmienku. Poďme im teraz venovať chvíľku času.

OnePlus Concept One – Concept One je zaujímavý nápad od čínskeho mobilného giganta OnePlus za spoluprácu s automobilkou McLaren. Podľa všetkého by malo ísť o smartfón s podobnými špecifikáciami ako má OnePlus 7T Pro McLaren Edition, ale zaujímavosťou je miznúci fotoparát. To je docielené vďaka špeciálnemu sklu, ktoré OnePlus poskytol práve McLaren, ktorý ho používa na svojich vozidlách.

Šikovná kefka Colgate Plaqless Pro – na CES sa predstavila aj zubná hygiena. Konkrétne firma Colgate prišla so svojou novou šikovnou kefkou Plaqless Pro. Tá má špeciálny senzor, ktorý môže kontrolovať, ako dobre máte vyčistené zuby. To potom môžete pekne vidieť na mobilnej aplikácii, s ktorou možno kefku cez Bluetooth prepojiť. Technológia si skrátka nájde cestu všade.

CAT S32 – v mene odolných smartfónov sa na výstave ukázal aj smartfón CAR S32. Telefóny CAT sú známe svojím robustným dizajnom a armádnou odolnosťou – ani v prípade S32 to nebude inak. Špecifikácie sa budú pohybovať okolo strednej triedy, avšak peknú pridanú hodnotu tvorí Android 10 z výroby a dokonca sľúbený upgrade na Android 11. Do predaja ide ešte v januári s cenovkou pod 350 €.

Lietajúce taxi Uber/Hyundai – ďalšie dva body sa budú týkať konceptov, ktoré ešte donedávna zneli ako vzdialené sci-fi. Lietajúce taxi predstavil Uber v spolupráci s firmou Hyundai. Elektrické lietadlo s názvom „Uberdai“ bude mať miesto pre pilota a troch pasažierov. Dolet výrobca uvádza na až +-100 km pri rýchlosti až 290 km/h a v budúcnosti, keď sa lietadlo naozaj osvedčí, by malo fungovať dokonca bezpilotne. Tento futuristický spôsob dopravy nie je vôbec tak vzdialený, ako sa môže zdať. Prvé Uberdaie by mali lietať v USA a v Austrálii už v roku 2023.

Lietajúce taxi Uber/Hyundai
Futuristické taxi Uberdai by sme mali vidieť už v roku 2023 vo veľkých mestách ako Dallas, Las Vegas alebo Melbourne.

Lietajúce taxi Bell Nexus 4EX – s rovnakým nápadom prišla na CES aj firma Bell. Nexus 4EX je však v súčasnosti len koncept, za to ale oveľa ambicióznejší ako Uberdai. Podľa nákresov by totiž malo ich lietajúce taxi pojať o niečo viac ľudí a navyše pracujú aj na modeloch donáškových dronov. Implementáciu takých strojov ale plánujú z dôvodu neprajníkov meststkej legislatívy až v rádoch desiatok rokov.

Ovládače Razer Kishi – mobilný gaming sa stáva v dnešnej dobe už neoddeliteľnou súčasťou herného sveta, a to či chceme, alebo nie. Spoločnosť Razer, známa svojimi hernými telefónmi Razer Phone, sa rozhodla hranie priblížiť trochu viac každému pomocou univerzálnych ovládačov Razer Kishi. Tie sú pomerne podobné Joy-Conu od populárneho Switcha, avšak Kishi by mali ísť pripojiť úplne ku každému modernému smartfónu. Ovládače by mali vychádzať v blízkych mesiacoch s cenovkou okolo 80 €.

Modulárny počítač Razer Tomahawk – chcete si zostaviť počítač, ale bojíte sa, že niečo pokazíte, rozbijete alebo zle zapojíte? Razer Tomahawk bude riešením. Tento modulárny počítač totiž bude môcť zostaviť úplne každý. Do špeciálnej základne iba umiestnite potrebné moduly (napr. s grafickou kartou, s procesorom, atď.) a tým máte hotovo. Spomínaná základňa sa postará o všetky prepojenia a vy môžete rovno hrať. Moduly sa budú predávať zvlášť, v rôznych cenových sférach, a navyše sú ľahko prenosné.

Modulárny počítač Razer Tomahawk
Modulárny počítač Razer Tomahawk zvládne zostaviť naozaj úplne každý.

Robot BellaBot do reštaurácií – trochu úsmevnou čerešničkou nakoniec je robot BellaBot. Tento veľmi užitočný robot od čínskej firmy PuduTech s hlavou mačky už teraz roznáša jedlo v tisícoch reštaurácií po celom svete. Spolu s upratovacím robotom HolaBot tvoria skvelú dvojku a spoločnosť ich plánuje rozšíriť v budúcnosti ešte viac. Robota BellaBot môžete navyše poškrabkať za virtuálnymi uškami. No nie je to paráda?!

5G mieri aj do lacnejších mobilov – 5G je viac menej stále výsadou hi-endových mobilných telefónov, to sa ale má postupne meniť. Jedným z tých lacnejších bude smartfón Coolpad Legacy. Ako prvý totiž bude obsahovať nedávno uvedený čip s 5G modemom, Snapdragon 765, ktorý je cenovo dostupnejší ako vrcholné čipsety. Coolpad Legacy v sebe ďalej obsahuje Android 10, pamäť RAM začínajúcu na 4 GB a duálny fotoaparát s rozlíšením 48 a 8 Mpx. Legacy sa k nám zrejme nedostane, dostupný ale bude okrem iného na americkom trhu za cenu 400 dolárov.

Coolpad Legacy
Coolpad Legacy v sebe ukrýva 5G modul a bude stáť asi 400 dolárov.
i Mohlo by vás zaujímať

CES 2018

Článok

Aktualizované

CES 2018 je za nami. Najväčší svetový veľtrh spotrebnej elektroniky sa konal medzi 9. a 12. januárom v Las Vegas. Čím sa poprední výrobcovia ako Samsung, LG, Huawei, Asus alebo Sony budú uchádzať o priazeň zákazníkov v tomto roku? Napovie našich TOP 5 noviniek z CES 2018. A technologickým nadšencom ponúkame aj súpis toho najdôležitejšieho z každého dňa.


CES 2018, logo, Las Vegas

!

Nemalo by vám uniknúť

 • 1. Chcete si prečítať o tom najdôležitejšom? Potom pozrite na náš výber TOP 5 noviniek z CES 2018.
 • 2. Odborná porota udelila ocenenie Best of Innovation (najlepšia inovácia veľtrhu) šikovnému spoločníkovi Buddy. V našej novinke zistíte, čím tento robot zaujal.
 • 3. HTC predstavilo prémiový VR headset HTC Vive Pro. V porovnaní so súčasnou verziou ponúkne 80 % nárast rozlíšenia.
 • 4. Procesor AMD Ryzen Threadripper 1950X bol vyhlásený za najlepšiu novinku v segmente HW komponentov.

Ktoré produkty tento rok dostali titul Best of Innovations? Ich úplný zoznam nájdete na stránke CES 2018.

Na CES 2018 sa predstavili novinky naprieč technologickým svetom

Aj tento rok priniesol na CES 2018 hromadu technologických inovácií v spotrebnej elektronike. Každý deň sme vám poskytli súhrn tých najzaujímavejších. Všetko sme potom zavŕšili TOP 5 najdôležitejšími novinkami, ktoré budú v blízkej budúcnosti udávať trend.

Najväčší veľtrh spotrebnej elektroniky, CES 2018 v Las Vegas, priniesol aj tento rok rad prekvapení. Čo by vám nemalo uniknúť? Pripravili sme TOP 5 noviniek z CES 2018.

TOP 5 noviniek CES 2018 – OBSAH

 1. HTC predstavuje prémiovú verziu headsetu Vive Pro
 2. NVIDIA BFGD, obrí herný displej
 3. Razer projekt Linda, alebo notebook s Androidom
 4. Čítačka odtlačkov prstov v displeji
 5. Miniatúrny selfie dron AEE Selphy

HTC predstavuje prémiovú verziu headsetu Vive Pro

Predstavenie novej verzie headsetu pre virtuálnu realitu od spoločnosti HTC nebolo zase až tak veľkým prekvapením. Začiatkom januára taiwanský výrobca na svojom twitterovom účte navnadil čitateľa slovnou hračkou „New Year's Resolution“, ktorá poukazovala najmä na lepšie rozlíšenie. Toho sa tiež vylepšený headset s menom HTC Vive Pro dočkal. Namiesto pôvodných 2 160 × 1 200 pixelov sa HTC Vive Pro pýši rozlíšením 2 880 × 1 600 pixelov.

Nárast rozlíšenia významne zlepšuje jemnosť zobrazenia, ktoré sa posúva z 448 ppi na 615 ppi. Práve rozlíšenie zobrazovacích displejov je Achillovou pätou súčasnej generácie virtuálnej reality a podľa prvých ohlasov je aj napriek značnej blízkosť dvojice displejov už takmer nemožné všimnúť si raster. Naopak sme sa v prípade HTC Vive Pro nedočkali zväčšenia zorného poľa, ktoré stále zostáva na hodnote 110°, to však na rozdiel od rozlíšenia displejov nie je zase tak významný problém.

HTC Vive Pro; CES 2018HTC Vive Pro; CES 2018

HTC Vive Pro ponúka výrazne vyššie rozlíšenie, nepríjemný raster v hrách by tak už nemal byť viditeľný.

Druhým vylepšením je bezdrôtový adaptér, ktorý pripnete na helmu a ktorý bude pomocou bezdrôtovej technológie WiGig odosielať dáta do počítača, takže vás už nebudú trápiť žiadne káble váľajúce sa po zemi. Doteraz však nepoznáme cenu ani presný dátum uvedenia do predaja. Rozhodne by však mal byť dostupný v priebehu tohto roka. Naopak s istotou vieme, že adaptér bude predajný aj samostatne, čím HTC zároveň avizuje kompatibilitu s aktuálnou verziou headsetu HTC Vive.

Porovnanie: HTC Vive Pro vs HTC Vive a Oculus Rift


HTC Vive Pro HTC Vive Oculus Rift
Rozlíšenie 2 880 × 1 600 2 160 × 1 200 2 160 × 1 200
Body na palec (PPI) 615 PPI 448 PPI 456 PPI
Integrované slúchadlá ? ? ?
Zorné pole 110° 110° 100°
Cena 899 € 699 € 544,40 €
Ceny k 15. 1. 2018. HTC Vive s Fallout 4. Oculus Rift s Oculus Touch.

Z ďalších noviniek HTC Vive Pro ponúka zabudované slúchadlá, ktoré pôsobia na prvý pohľad trošku zvláštne, ale podľa prvých testov ide o dobre zvládnuté riešenie. Našťastie ale nechýba možnosť slúchadlá odopnúť a použiť svoje vlastné. Poteší tiež prítomnosť druhého mikrofónu na potlačenie šumu a celkovo lepší komfort vďaka zdokonalenému hlavovému mostu. Ten by mal lepšie vyvažovať váhu okuliarov a zlepšiť tak ergonómiu. Tu totiž stále vedie dostupnejší variant virtuálnej reality v podobne PlayStation VR.

HTC Vive Pro

HTC Vive ponúka zabudovaná slúchadlá.

Rovnako ako bezdrôtový adaptér, aj headset HTC Vive Pro bude predajný samostatne, takže je prisľúbená kompatibilita s aktuálnymi základovými stanicami. Ako presný dátum vydania, tak ani predajná cena zatiaľ nebola oznámená. Napriek početným kritikom sa virtuálna realita tešia dobrým predajom, ktoré hlási napríklad PlayStation VR so svojimi dvoma miliónmi predaných kusov. A rovnako tak nový evolučný stupeň HTC Vive s prídomkom Pro signalizuje, že virtuálne hranie možno dopadne lepšie ako 3D televízie.

i AMD Ryzen Threadripper 1950X
V tieni problémov spoločnosti Intel (chyby Meltdown a Spectre) zapadlo, že odborná porota veľtrhu CES 2018 vyberala najviac inovatívny produkt HW oblasti. Uspela nielen úplne nová platforma Intel Core i9, ale predovšetkým AMD Ryzen Threadripper 1950X. Tento cenovo dostupný procesor je skutočný unikát. Jeho 16 jadier a 32 vlákien pracuje až na maximálnu frekvenciu 4 GHz. K tomu navyše dokáže obslúžiť až 64 PCIe liniek. Napokon v našom teste dostal rad AMD Ryzen Threadripper Zlatého Alzáka.

NVIDIA BFGD, obrí herný displej

V spoločnosti NVIDIA milujú hry, a preto nie je divu, že sa CES 2018 stal dejiskom uvedenia úplne nového produktu. Tentoraz nejde o nový prírastok do rodiny grafických kariet GeForce, ale rovno o gigantický displej NVIDIA BFGD (Big Format Gaming Display). Aké sú jeho parametre a čím sa vlastne odlišuje od nabúšeného herného monitora?

V prvom rade ponúka luxusný obrazový zážitok prostredníctvom 65" obrazovky. Zabudnite na 35" prehnuté herné monitory. Toto je úplne iný level. Napokon posúďte sami – 4K rozlíšenie, 120 Hz obnovovacia frekvencia vyšperkovaná o technológiu NVIDIA G-SYNC vrátane podpory HDR. Obrazovú kvalitu ďalej vylepší aj špičkový jas na úrovni 1000 nitov a plné pokrytie farebného priestoru DCI-P3. Tam, kde ostatné monitory/displeje končia, NVDIA BFGD ešte len začína. Vo výpočte podporovaných technológií nie sme totiž ani zďaleka na konci.

Nvidia BFGD; CES 2018; Big Format Gaming Displej

Obrie herné displeje NVIDIA BFGD ponúknu 4K rozlíšenie, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, a hlavne uhlopriečku 65".

Pomyselnou čerešničkou vo výbave je totiž integrácia poslednej generácie hernej konzoly NVIDA SHIELD. Jej prostredníctvom sa vám odomyká cesta ku skutočnej multimediálnej zábave. Či už ide o populárne hry na systéme Android, alebo sledovanie filmov zo všetkých žiadaných streamovacích služieb. S tým súvisí aj možnosť využitia služby GeForce Now. Ide práve o streamovaciu službu založenú na princípoch Netflix. Za pravidelný mesačný poplatok máte neobmedzený prístup ku katalógu hier. Tie sa renderujú na serveroch NVIDIA, a do vášho zariadenia „tečie“ len obraz. Aktuálne je podporované Full HD rozlíšenie pri 120 FPS. Na to je však nutné vlastniť aspoň 25 Mb/s internetovú prípojku.

NVIDIA si vždy zakladá na tom, že SHIELD obsahuje aktuálny a hlavne čistý operačný systém Android. To je zárukou maximálne plynulého chodu za každej situácie. Musíme spomenúť aj možnosť hlasového ovládania pomocou služby Google Asistent.
Obrazovka ako taká samozrejme disponuje všetkými potrebnými obrazovými vstupmi. Určite nie ste obmedzení len na platformu SHIELD, prípadne GeForce Now. Jednoducho si pripojíte PS4, Xbox One alebo herné PC. Záleží na vašej preferencii.

NVIDIA prisľúbila uviesť Big Format Gaming Display na trh ešte počas tohto roka. Už teraz sú potvrdené modely od Acer, Asus a HP. Nad cenou môžeme zatiaľ len špekulovať, ale tipujeme, že sa bude pohybovať okolo 4 000 €.

i Herný monitor BFGD HP Omen X 65 ponúkne 4K rozlíšenie, HDR10 a jas 1000 nitov. Nechajte si strážiť dostupnosť, a až budeme vedieť bližšie informácie o jeho naskladnení, napíšeme vám.

Razer projekt Linda, alebo notebook s Androidom

Výrobca herného príslušenstva Razer pravidelne predstavuje na CES zaujímavé koncepty a ani tento rok to nebolo inak. Blysol sa projektom Linda, postavenom na spolupráci smartfónu Razer Phone (bol predstavený v závere roka 2017) a inteligentnej dokovacej stanice v podobe 13,3" notebooku.

Ako touchpad notebooku slúži displej telefónu Razer Phone

Celý koncept spočíva vo vložení mobilu do výrezu umiestneného tam, kde majú ostatné notebooky touchpad. A jeho displej tiež ako touchpad slúži. „Notebook“ je totiž len príslušenstvom a sám o sebe nefunguje. Mozgom je telefón Razer Phone, po ktorého pripojení celá zostava ožije.

Zostava pritom nebude žiadnym orezávatkom, pretože už len samotný Razer Phone budí rešpekt. Poháňa ho výkonný chipset Snapdragon 835, ktorý spolupracuje s 8 GB pamäte RAM. Zaujme ale tiež 120 Hz displejom a dopredu smerujúcimi stereo reproduktormi, ktoré nakoniec zaisťujú kompletné ozvučenie laptopu.

Razer PhoneRazer, projekt Linda, displej

Projekt Linda spoločnosti Razer je zaujímavým konceptom. Ťaží zo súčinnosti telefónu Razer Phone a dokovacej stanice v podobe notebooku.

Zle na tom ale nie je ani samotná schránka, teda notebook. Má dotykový displej, ktorý pracuje s rozlíšením 2 560 × 1 440 pixelov a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. K 128 GB úložisku telefónu navyše pridáva ďalších 200 GB na SSD, a na kovovej konštrukcii ešte nájdeme konektor USB-A a 3,5 mm jack. To ale nie je všetko. Pod povrchom sa ukrýva dodatočný akumulátor s kapacitou 53,6 Wh, ktorý telefón pri práci nabíja. Notebook pracuje s operačným systémom Android. Po vložení telefónu do dokovacej stanice a prepojení cez USB-C sa začínajú diať veci. Používateľ má okamžite k dispozícii 13,3" displej a plnohodnotnú klávesnicu typu Razer Chroma. Tá je, ako to už býva u Razeru zvykom, podsvietená a zobrazuje 16,8 milióna farieb a veľa svetelných efektov ako dýchanie, vlny či statické zobrazenia.

Razer, projekt Linda, kompletná zostava aj s myšouRazer, projekt Linda, hraRazer, projekt Linda, Android hry

Notebook s Androidom. Tak by sa dal charakterizovať projekt Linda, výsledok spojenie telefónu Razer Phone a notebooku. Všimnite si podsvietenú klávesnicu.

Ak si k notebooku pripojíte aj myš, získate plnohodnotnú hernú zostavu bežiacu na Androide v režime desktop. Dovolí vám nielen napríklad písať emaily a komunikovať cez sociálne siete, ale aj hrať Android hry. Projekt Linda je tak veľmi zaujímavým konceptom umožňujúcim pomerne efektívnu prácu aj zábavu. Iste by si našiel svojich zákazníkov, hoci by nepochybne nebol nijako lacný. A okrem ceny by o prípadnom úspechu rozhodovala aj podpora aplikácií a hier. Je teda bohužiaľ pravdepodobné, že ide len o koncept vopred určený na výstaviská.

i Prečítajte si našu recenziu Samsung Galaxy S8 a recenziu Galaxy Note8.

Niečo podobné má aj Samsung a Huawei

Ak vám celý tento koncept pripadá povedomý, nemýlite sa. S niečím podobným už prišiel Samsung v roku 2017 pri predstavovaní telefónu Samsung Galaxy S8. Zariadenie sa volá Samsung Dex a tvorí ho dokovacia stanica, do ktorej sa vkladá telefón Galaxy S8. Existuje aj mierne zväčšená verzia pre Samsung Galaxy Note8. Riešenie od Samsungu ale okrem dokovacej stanice vyžaduje ešte externý monitor, nie je teda tak mobilný ako projekt Linda.

Podobný projekt do svojho portfólia zaradil v roku 2017 aj čínsky Huawei. Volá sa Huawei EMUI Desktop a miesto kolísky si vystačí len s pripojením cez kábel USB-C. Ukázal ho pri predstavovaní svojej vlajkovej lodi Huawei Mate 10 Pro, ku ktorému si môžete prečítať aj recenziu.


Clear ID, čítačka odtlačkov prstov integrovaná do displeja

CES 2018 sa z pochopiteľných dôvodov stal dejiskom hneď niekoľkých zaujímavých ukážok. Naši kolegovia si mohli na mieste vyskúšať čítačku odtlačkov prstov zabudovanú priamo v displeji.

Možno si hocikto myslel, že ako prvý príde s touto technológiou Samsung, prípadne LG. Úplne prekvapivo sa o prvú živú demonštráciu postarala v našich končinách neznáma značka Vivo. Samotnú technológiu však realizuje pomerne známa spoločnosť Synaptics pod názvom Clear ID.

Nový snímač má rozhodne ambície zmeniť spôsob používania inteligentných telefónov. V princípe by mal byť rýchlejší ako rozoznanie tváre a rozhodne bude aj lacnejší. Samozrejme myslíme v porovnaní s Face ID.

Ako vlastne Clear ID vôbec funguje? Základom je použitie OLED displeja, pod ktorým sa nachádza extrémne tenká čítačka. Vďaka medzere medzi jednotlivými pixelmi dokáže presne rozoznať uložený odtlačok. Do senzora je navyše implantované bezpečné šifrovanie typu AES, a samotná čítačka má dokonca v plnej šírke spolupracovať s modernými procesormi a postupne sa zlepšovať pri čítaní vášho odtlačku prsta.

Spoločnosť Vivo uvedie svoj mobilný telefón s technológiou Clear ID ešte počas prvého štvrťroka. Do Európy sa skôr nedostane a budeme si musieť počkať na nejakého známejšieho výrobcu. Vieme určite, že do pripravovaného Samsung Galaxy S9 (predstavenie už na konci februára) sa čítačka nedostane. Ďalšie v rade je tak až jesenné uvedenie novej série Samsung Galaxy Note 9. V prípade iPhonov využitie tejto technológie zatiaľ nečakáme. Apple bude iste raziť cestu s rozpoznaním tváre.


Miniatúrny selfie dron AEE Selphy

Na veľtrhu CES 2018 nechýbali ani obľúbené drony. Z bohatej ponuky zaujal miniatúrny dron AEE Selphy, drobček, ktorý sa schová do puzdra inteligentného telefónu. Nejde o prvý, ani jediný pokus upútať drona do vrecka, AEE už má na trhu o niečo elegantnejší model AirSelfie, ktorý sa na CES 2018 dočkal novšie verzie. Selphy je však výrazne dostupnejšou alternatívou.

Dron Selphy sa ukladá do puzdra, ktoré je možné pripnúť k mobilnému telefónu. To by malo byť univerzálne, má padnúť ľubovoľnému smartfónu s veľkosťou od 4" do 6". Selfie fotiek z vreckového dronu by si tak tentoraz mohol užiť prakticky každý – minimálne staršia verzia kompaktnej kvadrokoptéry AirSelfie mala k dispozícii špeciálne puzdrá len pre hŕstku top telefónov.

AEE SelphyAEE Selphy

Značka AEE rozbehla hneď dva rady vreckových selfie dronov. Nový Selphy je veľmi dostupný miniatúrny dron s univerzálnym puzdrom na všetky inteligentné telefóny, starší a elegantný AirSelfie sa na CES 2018 dočkal novej verzie s rovnakým dizajnom, ale lepšou kamerou a ďalšími parametrami.

Ovládanie selfie dronu zaistí mobilná aplikácia, dosah je podľa výrobcu až 14 metrov, čo by malo na selfie fotky z výšky aj na pôsobivé panorámy za chrbtom bohato stačiť. Fotograf musí byť rýchly, minimálne rozmery si vyberú daň vo výdrži, Selphy zvládne len 4 až 5 minút letu. V balení zato bude dvojica batérií. Kamera dronu má sľubné rozlíšenie 13 Mpx a zvládne video vo Full HD. S univerzálnym puzdrom a cenou, ktorá môže byť o dve tretiny nižšia ako v prípade AirSelfie za 350 €, by mohol Selphy zapôsobiť.


CES 2018 – Čo nás čaká?

Aj tento rok prinesie na CES 2018 hromadu technologických inovácií a my vám každý deň poskytneme súhrn tých najzaujímavejších. Očakávame novinky z oblasti mobilných telefónov (najmä tých cenovo dostupných), televízií, monitorov, notebookov, ale aj elektromobility a mnoho ďalších.

 1. Mobilné telefóny. Kto bude kraľovať dostupným smartfónom?
 2. Notebooky. Objavia sa prvé laptopy s ARM procesormi?
 3. Komponenty. V tieni problémov procesorov Intel.
 4. Monitory a TV. 8K rozlíšenie sa hlási o slovo.
 5. Smart príslušenstvo a gadgety. Od VR až k šikovným domácnostiam.
 6. Kryptomeny a blockchain. Horúca téma veľtrhu.
 7. Reproduktory. LG predstavuje štýlové novinky.
 8. Elektromobily. Zlomový rok 2018.
i Chcete vedieť, čo vás čaká? Pozrite na oficiálny program CES 2018.

Mobilné telefóny – CES 2018. Kto bude kraľovať dostupným smartfónom?

Na veľtrhu CES 2018 neočakávame predstavenie top modelov mobilných telefónov. Jednotliví výrobcovia si ich nechávajú buď na svoje akcie, alebo si ich šetria na veľtrh MWC konaný v Barcelone na prelome februára a marca. Lasvegaský veľtrh CES už tradične patrí skôr cenovo dostupným mobilným telefónom Android strednej triedy. Tie ale nie sú pre jednotlivých výrobcov o nič menej dôležité, pretože majú často ambíciu zaradiť sa medzi najpredávanejšie mobily. Prvýkrát si napríklad prezrieme nový Samsung Galaxy A8, u LG by sme sa mali dočkať nových smartfónov nižšej triedy a pozadu pravdepodobne nezostane ani Sony so svojimi telefónmi Sony Xperia XA2 Ultra a Xperia L2. Je toho ale viac. Na čo ďalšie sa môžeme tešiť?

i Aké mobilné telefóny boli oficiálne predstavené? Máme pre vás exkluzívne informácie priamo z CES 2018.

Samsung ukáže nový telefón Galaxy A8

Samsung tesne pred Vianocami predstavil svoj najnovší telefón vyššej strednej triedy Galaxy A8 (2018), ale až na CES 2018 sa s ním verejnosť bližšie zoznámi. Novinku s 5,6" plochým displejom a tenkým rámčekom pravdepodobne odprevadí tiež väčší model Samsung Galaxy A8+ (2018). Ten ale na slovenský trh nezavíta.

Samsung Galaxy A8

Mobilný telefón Samsung Galaxy A8 si budú môcť návštevníci konečne ohmatať.

i Aký je nový Samsung Galaxy A8? Pozrite si náš článok Samsung Galaxy A8 (PREVIEW), ktorý o tomto novom telefóne Samsung zhrnie všetko podstatné.

To ale od Samsungu nemusí byť všetko. Na CES možno tiež ukáže ďalšie, cenovo dostupnejšie telefóny radu Samsung Galaxy A. Povráva sa, že kórejský výrobca poodhalí niečo málo o nadchádzajúcom špičkovom telefóne Samsung Galaxy S9, poháňanom novým chipsetom Exynos 9810 a v americkej verzii Snapdragon 845. Hovorí sa aj o pripravovanom skladacom telefóne Samsung Galaxy X. Tu už sa ale pohybujeme čisto v rovine špekulácií.

Odhalí LG nové mobily nižšej a strednej triedy?

Na CES 2018 tradične nebude chýbať ani LG, ktorý v minulom roku pomohol odštartovať módu bezrámčekových displejov, a to modely LG G6 a Q6. Ani na tohtoročnom CES nedúfame v novú vlajkovú loď LG G7, napriek tomu by sme sa mohli dočkať nových telefónov nižšej a strednej triedy vrátane radu K. Novinkou má byť LG K10 (2018) s 5,3" displejom a Full HD rozlíšením, ktorý ale nemá mať bezrámčekový dizajn. Súčasťou jeho výbavy sú okrem iného 3 GB pamäte RAM alebo 3 000 mAh akumulátor.

LG K10

Takto bude pravdepodobne vyzerať telefón strednej triedy LG K10.

Špekuluje sa tiež o novom farebnom variante telefónu LG V30 s označením „Raspberry rose“, teda malinová ružová, ktorý bol predstavený v závere minulého roka. V príprave je vraj tiež nový inteligentný reproduktor po vzore Google Home, Amazon Echo či Apple HomePod. LG by tiež mohlo oznámiť rozšírenie mobilného platobného systému LG Pay.

Sony možno prvýkrát odhalí smartfón s tenkými rámčekmi

Spoločnosť Sony dlho odolávala trendu tenkých rámčekov okolo displeja svojich telefónov. Nedávno ale potvrdila, že aj ona konečne predstaví model s veľkým displejom a zároveň kompaktnými rozmermi. Je pravdepodobné, že pôjde o nástupcu top modelu XZ Premium s 5,48" Full HD displejom, procesorom Snapdragon 845 a 6 GB pamäte RAM. Či ho ale predstaví na tohtoročnom CES, nie je jasné. Svoju premiéru si už ale odbili telefóny Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra a Xperia L2, na verejnosť sa už dokonca dostali tlačové fotografie (možné vidieť nižšie). Či už to bude ktorýkoľvek z nich, s najväčšou pravdepodobnosťou si ponechá hranatý dizajn, ktorý je pre inteligentné telefóny Sony neodmysliteľný.

Sony Xperia XA2Sony Xperia XA2 UltraSony Xperia L2

Hoci z diaľky a na prvý pohľad vyzerá trojlístok Sony Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra a Xperia L2 takmer totožne, v priamom porovnaní je možné jasne vidieť niekoľko rozdielov. Žiadny z nich ale nepostihuje trend tenkých rámčekov.

Huawei sa chystá na americký trh

Čínsky výrobca mobilných telefónov Huawei sa podľa všetkých informácií nechystá na CES 2018 predstaviť žiadnu zásadnú novinku. Napriek tomu bude jeho prítomnosť na veľtrhu dôležitá, pretože sa chystá expandovať na americký trh. Tam sa mu doteraz príliš nedarilo, to chce ale zmeniť. Americkým zákazníkom tak pravdepodobne bližšie predstaví telefóny série Mate 10 vrátane Huawei Mate 10 Pro, Huawei Mate 10 Lite, ale tiež Honor 7X. K odhaleniu hardvérovej novinky by však predsa len mohlo dôjsť. Príslušným zariadením má byť tablet MediaPad M5, nástupca Huawei MediaPad M3.

Huawei MediaPad M5, biely

V stánku čínskeho výrobcu sa ukáže nový tablet Huawei MediaPad M5.

Google si na CES 2018 zahovoril veľkú časť výstaviska

Google sa veľtrhom CES, rovnako ako Apple, vždy vyhýbal. Tento rok sem zavíta prvýkrát a rovno si zarezervoval veľkú časť výstavnej plochy výstaviska na jednom z hlavných miest. To vyzerá na niečo veľké. Jednou z možností je predstavenie významnej hardvérovej novinky, prípadne pôjde o propagáciu okuliarov pre virtuálnu realitu Daydream. Iste vystaví aj ďalšie produkty, napríklad smartfóny Pixel 2 a Pixel 2 XL. Ich nástupcu na CES 2018 neočakávame, pretože pre inteligentné telefóny si Google vyhradzuje jeseň.

Notebooky – CES 2018. Objavia sa prvé laptopy s ARM procesormi?

Medzi nespočetným množstvom noviniek nás na veľtrhu CES 2018 čaká aj predstavenie nových notebookov. Tešiť sa môžeme na Lenovo, ktoré ukáže niekoľko radov obľúbených počítačov ThinkPad, pozadu nezostane ani Dell s inovovanými kompaktnými modelmi XPS 13, a hardvérovými novinkami sa chystá prispieť aj Google. Ďalších strojov sa dočkajú priaznivci začínajúceho segmentu notebookov s ARM procesormi a v stánkoch nebude chýbať nové príslušenstvo k notebookom.

Lenovo predstaví ThinkPad radov L, T a X

Základom tradičnej aktualizácie zavedených radov bude novší hardvér, v prvom rade procesory Intel 8. generácie. Ako je u Lenova zvykom, dizajn prizná až na výnimky len drobných zmien. Notebooky budú v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi ľahšie, úspornejšie a výkonnejšie. Ponuku okrem starých známych osviežia kompaktnejšie 13,3" kúsky zo série L alebo notebooky s konštrukciou 2 v 1 inšpirované tabletmi Lenovo Yoga.

Notebookov série L sa dočkáme vo veľkostiach 13,3", 14" a 15". Všetky tradične cielia na náročných zákazníkov, najsilnejšie konfigurácie tak prídu s procesormi Intel i7 s až 32 GB operačnou pamäťou a slušným množstvom portov. Pochvália sa výdržou cez 12 hodín a dôraz na ich pracovnú povahu je vidieť aj v snahe počítače odľahčiť – najväčší model si udrží hmotnosť do 2 kilogramov. Pestrá bude tiež ponuka displejov. L480 a L380 ponúknu aj dotykovú verziu – v prípade menšieho L380 tiež v konvertibilnom vyhotovení 2 v 1. Všetky modely prídu s Full HD IPS displejom, najväčší L580 a stredný L480 aj s lacnejším HD panelom a technológiou TN.

Lenovo ThinkPad L380Lenovo ThinkPad L480Lenovo ThinkPad L580

Ponuku série L rozšíria notebooky Lenovo ThinkPad L380, L480 a L580.

i Špeciality značky Lenovo
Nové notebooky Lenovo prídu s niekoľkými originálnymi funkciami. Zaujímavou drobnosťou je záklopka webkamery ThinkShutter. Praktický by potom mal byť nový originálny dokovací systém od Lenova, pod názvom ThinkPad Ultra.

Séria T vo variantoch 14" a 15" pridá k hardvérovým parametrom modelov L aj voliteľnú samostatnú grafickú kartu NVIDIA GeForce MX 150 s vlastnou 2 GB pamäťou. Rad kladie väčší dôraz na ponuku objemnejších diskov. Výdrž by mali podporiť duálne batérie, model T480 s nimi vydrží cez 14 hodín, T580 sľubuje až 27 hodín prevádzky. ThinkPad T480s bude mať batériu jedinú, aj tak ale zvládne pôsobivých 13 hodín. Displeje opäť rozšíri paletu variantov. Nebude chýbať IPS Full HD v klasickej aj dotykovej verzii, v 14" modeli lacný TN panel s HD rozlíšením alebo jemnejší UHD displej v prípade 15" notebooku.

Lenovo ThinkPad T480Lenovo ThinkPad T480, zozadu

Lenovo ThinkPad T480 ponúkne 14" displej a veľmi slušnú výdrž na batériu – až 14 hodín.

Rad X predstaví najkompaktnejšie notebooky s veľkosťami 12" a 13", a práve im vtislo Lenovo výrazne novší dizajn. Počítače sa pochváli drobnými rozmermi, čo možno najtenšou konštrukciou a predovšetkým vyhotovením 2 v 1, ktoré z nich robia notebooky a tablety v jednom. Aj tu sa stretneme s novšími procesormi Intel 8. generácie. Aj keď je tenký rad najslabší z rodiny ThinkPadov, najsilnejšia konfigurácia ponúkne slušných 16 GB RAM. Na svoje rozmery sľubujú notebooky X280 a X380 aj slušnú konektivitu.

Lenovo ThinkPad X380Lenovo ThinkPad X380

Lenovo ThinkPad X380 je zariadenie 2 v 1. Zo štandardnej polohy notebook je ho možné ľahko preklopiť tak, aby vznikol tabliet.

i Ako vybrať notebook? Poradí vám náš sprievodca. A ak už máte vybrané, pozrite sa na dôvody, prečo kúpiť notebook na Alza.sk.

Prémiový a kompaktný Dell XPS 13

Veľtrh CES 2018 bude znamenať aj štart očakávaného notebooku Dell XPS 13 v novej, modernejšej verzii. Na svoje si v 13,3" notebooku prídu milovníci špičkového obrazu. V ponuke bude dotykový displej s rozlíšením až 4K. Samozrejmosťou sú nové procesory Intel 8. generácie, a to typu i7 alebo i5 a až 16 GB modernejšej operačnej pamäte. Zaujímavá bude výdrž batérie, cez 12 hodín pri menej náročnom klasickom Full HD displeji. Dotykový 4K stiahne výdrž k deviatim hodinám.

Dell XPS 13 určite zaujme pôsobivým dizajnom. Krehko pôsobiaci, ľahký a tenký počítač s minimálnymi rámčekmi okolo displeja príde v čiernej farbe so striebornými detailmi alebo v kombinácii bielej a zlatej. Rovnako ako v prípade staršej verzie pôjde o štýlový notebook, neprekvapí preto vyššia cena šplhajúca nad 1 000 €.

Predstaví notebooky aj Google?

Účasť Googlu na veľtrhu CES 2018 je zahalená rúškom tajomstva a o tom, ako a či vôbec prispeje práve do segmentu notebookov, sa vedú špekulácie. Mohli by sme sa dočkať predstavenia nového Chromebooku, počítača pre operačný systém Google Chrome OS, ktorý by bol lacnejšou alternatívou prémiového tabletu a notebooku v jednom – Google Pixelbook.

Samsung s novým Chromebookom

V segmente Chromebookov nie je nováčikom ani značka Samsung, veľtrh CES 2018 by mal uzrieť chystanú novinku, notebook 2 v 1, ktorý má ašpirovať na najsilnejší počítač s Chrome OS na trhu. Novinka má mať 13" displej, tenkú konštrukciu a ambiciózny výkon. V prvých dohadoch o drobnom počítači sa skloňuje napríklad práca so 4K videom.

Nové ARM notebooky s mobilnými procesormi

CES 2018 by mal znamenať rozšírenie zatiaľ skromnej ponuky počítačov s mobilnými ARM procesormi. Doteraz poznáme modely HP Envy x2 a Asus NovaGo, do segmentu ale chcú vtrhnúť aj ďalšie značky. Môžeme sa tak tešiť na výrazné rozšírenie ponuky a na zaujímavé preteky o čo najdlhšiu výdrž, ktorá má byť hlavnou zbraňou týchto notebookov s nízkou spotrebou.

ARM Notebook; CES 2018
i Všetko o ARM procesoroch v notebookoch v našom článku.


Komponenty – CES 2018. V tieni problémov procesorov Intel.

Spoločne so začiatkom roka štartuje tvrdý boj na poli moderného hardvéru a veľtrh CES 2018 je tým pravým miestom na oznámenia mnohých zaujímavých noviniek. V prípade niektorých sa však nedá očakávať ich skoré uvedenie do predaja, ale skôr taký prísľub na druhú polovicu tohto roka.

Intel a jeho veľký problém

S veľkým napätím budeme sledovať tlačovú konferenciu spoločnosti Intel (8. januára), ktorá sa chtiac-nechtiac musí stočiť k obrovskému prešľapu so všetkými vyrobenými procesormi za posledných 20 rokov. Ide o bezpečnostné diery nazvané „Meltdown“ a „Spectre“, ktoré je možné opraviť iba s dopadom na výkon procesora. Ten má poklesnúť rádovo o jednotky percent v prípade domácich PC, ale napríklad aj o 30 % vo veľkých databázových serveroch. Intel sa tak bude musieť vytasiť s niečím naozaj veľkým, čo by mohlo zaceliť pošramotenú povesť. Prvou takouto lastovičkou je uvedenie procesora Intel Core i7-8809G, ktorý je vybavený grafickým čipom AMD Radeon RX Vega.

AMD s novými Ryzen PRO a grafikou pre notebooky

Vyššie spomenuté spojenie s odvekým rivalom je určite zaujímavým krokom, ale AMD chce pochopiteľne aj naďalej vsádzať hlavne na vlastné procesory AMD. Veľké očakávania budí AMD Ryzen Threadripper 1950X obsahujúce 16 jadier. CPU zamieri do počítačov tých najnáročnejších profesionálov. A pretože kritická bezpečnostná chyba „Meltdown“ sa AMD netýka, a výrobca by aj vďaka tejto novinke mohol vystúpiť z tieňa konkurenčného Intelu.

AMD predstavilo novú generáciu procesorov Ryzen PRO. Čipy sú vylepšenou verziou klasických procesorov AMD Ryzen, vyvinutou na profesionálnejšie využitie v manažérskych a pracovných notebookoch. Procesory Ryzen 7 PRO 2700, Ryzen 5 PRO 2500 a Ryzen 3 PRO 2300 dostanú do vienka rad bezpečnostných funkcií a pobežia v nich grafické čipy Radeon Vega. Ďalšou novinkou z dielne AMD budú čipy pre dostupnejšie notebooky, Štvorjadrový Ryzen 3 2300 a dvojjadrový Ryzen 3 2200. Procesory by mali byť alternatívou k čipom Intel Core i3, budú teda patriť medzi úsporný základ hojne využívaný v nižších konfiguráciách notebookov.

U grafických kariet AMD je relatívny pokoj a výrobné závody chrlia jednu kartu za druhou. Vzhľadom na náročnú výrobu však ide o relatívne nízke počty kusov a stále ide o nedostatkový tovar. CES 2018 k tomu priniesol snahu preniknúť s grafikami založenými na architektúre Vega do herných notebookov. Predstavila sa karta RX Vega M, notebooková verzia grafického čipu. Ten by mal mať k dispozícii 4 GB vlastnej pamäte a okrem herných počítačov ho pravdepodobne stretneme aj v kompaktných, ale výkonných ultrabookoch.

Ďalšou horúcou novinkou je uvedenie 14 nm APU Raven Ridge s jadrami Zen. Ide o úplne novú mobilnú platformu, kde AMD dlhodobo trpí. Novo predstavený procesor Ryzen 2400G má štyri jadrá na pracovnej frekvencii až 3,9 GHz a predovšetkým obsahuje grafický procesor založený na čipe Vega. Podľa údajov AMD ide o priamu konkurenciu pre Intel Core i5-8400 v spojení s NVIDIA GeForce GT 1030. Zatiaľ teda nejde o riešenie určené pre herné notebooky, ale rozhodne AMD týmto smerom mieri.

NVIDIA Volta alebo Ampere sa blíži

Americká spoločnosť NVIDIA si na domácej pôde nenechá ujsť príležitosť na predstavenie celého radu noviniek. Iste sa dočkáme bližšieho upresnenia nástupcu úspešného radu s jadrom Pascal, ktorého pomyselný vrchol v podobe GTX 1080 Ti nemá na trhu aktuálne konkurenciu. Špekuluje sa o uvedení refreshovaného jadra s označením GTX 1180 a neskôr aj verzia Ti. Druhou možnosťou je uvedenie úplne novej architektúry a prechod na značenie GTX 2080.

Druhú časť noviniek ovládne príklon k virtuálnej realite, rozvoju umelej inteligencie a s tým súvisiaci ohromný posun v autonómnych automobiloch.

NVDIA, GPU mapa a vydania

NVIDIA Ampere je stále takou menšiu záhadou. Starší plán zachytávajúci budúcnosť grafických kariet NVIDIA totiž s generáciou Ampere (ako je vidieť vyššie) nepočítal. Plánovaná bola NVIDIA Volta, tá na herné PC ale vôbec nezamieri.

i O NVIDIA Ampere sa viac dočítate v našom článku.

Samsung a nové pamäte GDDR6

Samsung sa právom považuje za hýbateľa diania v oblasti vývoja nových technológií. Napokon figuruje ako kľúčový dodávateľ napríklad aj pre svoju konkurenciu (Apple) v oblasti mobilných telefónov. Ešte pred štartom samotného veľtrhu CES 2018 získal Samsung zaujímavú cenu Innovation Award za pamäte typu GDDR6, ďalšiu cenu si spoločnosť vyslúžila za nové NVMe SSD disky s kapacitou 8 TB. Plánovanú cenu tohto disku snáď radšej ani nechcite vedieť.


Monitory a TV na CES 2018. 8K rozlíšenie sa hlási o slovo.

Ak ste niekedy videli video z priechodu výstavnou halou na veľtrhu CES, musí vám byť jasné, že jednu z hlavných úloh hrajú gigantické panely. Aké budú kľúčové trendy okolo televízorov na rok 2018? A budú aj nejaké novinky okolo počítačových monitorov?

Už dopredu je úplne jasné, kto bude počas CES 2018 hrať hlavnú úlohu. Áno, budú to najmä juhokórejskí giganti Samsung a LG. Ani japonské Sony sa nechce nechať zahanbiť a plánuje masívnejšiu podporu pre hlasové ovládanie v spolupráci s Amazonom a Googlom.

LG ponúka ako prvý 88" 8K displej

LG má 88" OLED obrazovku, a dokonca ju predviedlo ešte pred štartom veľtrhu. Na uhlopriečke približne 223 cm sa skvele vyníma 8K rozlíšenie (7 680 × 4 320 pixelov). Je pomerne ťažké si takto jemný obraz vôbec predstaviť, nie ho ešte používať v praxi. 8K televízory sú však logickým nástupcom 4K TV. Napokon, kto si pred pár rokmi myslel, že 4K televízory sa budú čoskoro predávať aj okolo 400 €?

Dôjde tiež k ďalšiemu rozšíreniu tzv. Ultra HD Wallpaper televízorov s veľkosťou 65" a 77". Po montáži na stenu je tento rad televízorov ťažko rozoznateľný od obrazov.

LG televízory; CES 2018LG TV; CES 2018; 8K televízory

Úplnou novinkou má byť predstavenie displeja typu Crystal Sound. Ide o zvukový systém zabudovaný priamo do OLED panelu. Celý OLED panel tak poslúži ako reproduktor, čo môže byť v spojení s veľkou uhlopriečkou naozaj zaujímavé.

Samsung a jeho 150" Micro LED panel

Samsung už teraz oznámil uvedenie zvukového systému NW700, ktorý je optimalizovaný pre montáž na stenu pod tenké Samsung televízory. V tele reproduktora je integrovaný aj výkonný subwoofer, čo eliminuje potrebu ďalšieho externého riešenia.

Vo veľkých výstavných sálach však bude Samsung lákať na obrazovku s novou technológiou Micro LED. Špekulácie hovoria o predstavení rovno 150" obrazovky.

Tlačová konferencia spoločnosti Samsung začne 8. januára o 23. hodine nášho času.

Prvý počítačový monitor Samsung CJ791 s QLED

Samsung sa rozhodol vybrané počítačové monitory posunúť do vyššej obrazovej ligy. Model CJ791 disponuje uhlopriečkou 34", QLED panelom, zakrivením (1500R), a predovšetkým Thunderbolt 3 konektorom. Vďaka tomu je ho možné využívať s celým radom moderných notebookov, dokovacích staníc a ďalších periférií. Okrem prenosu obrazu tiež zvládne napájať monitor výkonom až 85 W.

NVIDIA BFGD, 4K displej vyvinutý pre hráčov

Spoločnosť NVIDIA sa rozhodla vstúpiť aj do segmentu veľkých displejov. Už niekoľko rokov úspešne vyrába multimediálne zariadenia NVIDIA SHIELD a nový produkt s označením Big Format Gaming Display (BFGD) sa stane veľkým lákadlom. Luxusná 65" obrazovka s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, 4K rozlíšením, podporou HDR a funkciou G-Sync, je zhmotnením sna každého herného nadšenca. Vnútri displeja bude integrovaná posledná generácia zariadení NVIDIA SHIELD. Získate tak priamy prístup k hrám nielen na platforme Android, ale aj na PC. Displej však ľahko pripojíte aj k akejkoľvek hernej konzole. Displej NVIDIA BFGD bude k dispozícii v druhej polovici roka 2018 od výrobcov HP, Asus a Acer.


Prenosný profi monitor Asus ProArt PQ22UC

Spoločnosť Asus sa rozhodla potešiť všetkých profesionálnych grafikov alebo fotografov, ktorí sú neustále na cestách. Asus ProArt PQ22UC je totiž monitor, ktorý je možné ľahko zložiť do prepravného puzdra s hmotnosťou zhruba 1 kg. Úplne ideálne príslušenstvo k notebooku s malou uhlopriečkou. Monitor má fantastické parametre na čele so 4K rozlíšením OLED obrazovky, presnou kalibráciou, natívnou 10-bitovou farebnou škálou, a navyše poskytuje aj široký farebný gamut 99 % v priestore DCI-P3.

Smart príslušenstvo a gadgety – CES 2018. Od VR až k šikovným domácnostiam.

Rovnako ako to bolo minulý rok, tak aj tento rok je podstatná časť veľtrhu CES venovaná najrôznejším SMART vychytávkam, ktoré na seba, treba podotknúť oprávnene, strhávajú každoročne najviac pozornosti. Dočkáme sa predstavenia inteligentných gadgetov, prenosnej elektroniky, doplnkov pre inteligentné domácnosti, ale aj nových zariadení s integrovanou umelou inteligenciou a nespočetných aplikácií pre virtuálnu či rozšírenú realitu. A keďže CES 2018 štartuje už len za niekoľko dní, pripravili sme pre vás aspoň zlomok tých najzaujímavejších produktov, na ktorých predstavení sa (veľmi pravdepodobne) môžeme tešiť.

Lenovo predstaví VR headset pre platformu Daydream

Spoločnosť Lenovo predstaví na CES 2018 úplne samostatný VR headset, ktorý vznikol v spolupráci s americkým gigantom Google. VR headset bude samostatný v tom zmysle, že na svoje spustenie nevyžaduje žiadne externé zariadenia (smartfón, PC) ani akékoľvek káble. Stačí ho jednoducho nasadiť na hlavu a bez ďalšieho zdržiavania sa ponoriť do sveta neobmedzených možností vo virtuálnej realite, pričom práve vďaka absencii káblov si najmä hranie hier budete môcť užívať absolútne bez prekážok.

Všetko pobeží na špeciálnej platforme pre virtuálnu realitu Google Daydream, ktorá je dnes zakotvená v niekoľkých výkonných telefónoch s operačným systémom Android, počnúc verziou Android 7.1 Nougat. Samozrejmosťou je podpora všetkých doterajších aplikácií pre túto platformu a možnosť naživo streamovať zaznamenávaný obsah napríklad prostredníctvom YouTube.

Prvé hybridné smartwatch na svete MyKronoz ZeTime

Inteligentné hodinky MyKronoz ZeTime a ZeTime Petite kombinujú modernú technológiu dotykového displeja s klasickým vzhľadom a mechanickými ručičkami – sú to tak vôbec prvé „hybridné“ hodinky svojho druhu na svete. Navyše vďaka tomu, že zobrazujú čas, aj keď je obrazovka displeja vypnutá, sa životnosť batérie na analógový pohyb vyšplhá až na 30 dní.

ZeTime Petite; Regular; CES 2018

Hybridné inteligentné hodinky ZeTime Petite a Regular.

V prípade, že si budete chcieť na hodinkách ZeTime prečítať oznámenia či správu, ručičky sa automaticky nastavia do takej pozície, aby bolo možné text prečítať bez problémov, a zároveň fungujú ako efektný rozdeľovač displeja. Spárovať hodinky s inteligentným telefónom (Android, iOS) možno pomocou Bluetooth a k dispozícii je aj bezplatná aplikácia.

LG roboti – pomocníci na každú príležitosť

Technologický gigant LG Electronics si na technologický veľtrh v Las Vegas pripravil prekvapenie v podobe troch koncepčných robotov. Unikátny roboti sú dizajnovaní tak, aby v budúcnosti mohli zaujať pozície mnohých pracovníkov v sektore služieb, a to najmä v hoteloch, supermarketoch a na letiskách.

Hoci sú si všetci traja roboti veľmi podobní svojim vzhľadom, každý sa špecializuje na odlišnú činnosť – prvý robot zvládne zákazníkom doručiť jedlo alebo nápoj, druhý zastane prácu poslíčka v hoteloch (dopraví batožinu až do vašej izby, a dokonca spracuje aj základné prihlásenie na pobyt), posledný robot sa zameriava na pomoc zákazníkom vo väčších supermarketoch. O tom, aké sú aktuálne schopnosti inteligentných robotov v reálnej prevádzke, sa ale dozvieme až pri predstavení.

Samsung odhalí nové vychytávky z programu C-Lab

Ďalšími novinkami, ktoré si vychutnajú premiéru na veľtrhu CES 2018, sú tri inovatívne projekty z dielne Samsung Electronics, konkrétne z programu s názvom C-Lab (Creative Lab). Prvý z nich je prenosný smerový reproduktor S-Ray. Ten funguje veľmi podobne ako slúchadlá, no v prípade reproduktora S-Ray nie je na nerušené počúvanie hudby potrebný žiadny priamy fyzický kontakt medzi ušami a zdrojom zvuku.

Okuliare Relúmĭno si kladú za cieľ pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím rôzneho typu. Ide o prepracovanú vizuálnu pomôcku, ktorá v kombinácii s inteligentným telefónom spracováva obraz a následne ho upraví tak, aby čo možno najviac uľahčila videnie svojmu používateľovi. Týmto spôsobom dokážu okuliare Relúmĭno do veľkej miery potlačiť napríklad poruchu takzvaného „tunelového videnia“ či výrazne doostriť sledované objekty.

Posledná vychytávka sa pre zmenu zameriava na pacientov, ktorí trpia pooperačnými pľúcnymi komplikáciami či poškodením pľúc a pri ktorých je potrebné, aby na svoje zotavenie pravidelne precvičovali najrôznejšie techniky dýchania. Špeciálne vyvinutá mobilná aplikácie GoBreath dokáže pacientov naučiť základné techniky vdýchnutia, kašľania a hlbokého dýchania, čo vedie k oveľa rýchlejšej rekonvalescencii.

Rad inteligentných osvetlení GE novo so zabudovaným mikrofónom

Nové stropné svietidlo General Electric bezpochyby zaujme možnosťami diaľkového ovládania intenzity, teploty či farebného tónu svetla prostredníctvom inteligentného telefónu a WiFi. Ešte zaujímavejší je ale integrovaný reproduktor s mikrofónom. Ak sa totiž vo vašej inteligentnej domácnosti nachádza Google Assistant alebo Alexa (Amazon), pomocou smart osvetlenia GE je možné rozšíriť týchto pomocníkov takmer po celom dome. Stačí prehovoriť smerom k osvetleniu, to odovzdá správu cez WiFi až k šikovnému asistentovi, a ten vám samozrejme obratom odpovie pomocou zabudovaného reproduktora.

Kryptomeny a blockchain – CES 2018. Horúca téma veľtrhu.

Hoci je CES predovšetkým nekonečnou prehliadkou spotrebnej elektroniky, gadgetov a inteligentných aplikácií, ročník 2018 si budeme pamätať aj vďaka ďalšej žeravej téme, a to kryptomenám. Celý jeden deň veľtrhu totiž bude venovaný digitálnym platbám, menám a v neposlednom rade tiež blockchainovej technológii, na ktorých základoch sú vybudované všetky súčasné kryptomeny vrátane bitcoinu, litecoinu či etherea. A keďže sa technológia blockchain dotýka aj mnohých ďalších odvetví technologického priemyslu (umelá inteligencia, virtuálna realita, robotika), je vysoko pravdepodobné, že sa s týmto termínom stretneme na CES 2018 doslova na každom rohu.

Blockchain technológia; CES 2018

Už teraz je zrejmé, že kryptomeny a blockchain budú hlavnými témami CES 2018.

i Už ste počuli o kontroverzných digitálnych peniazoch Ripple (XRP)? Pozrite si náš článok a zistite, prečo im náš vrchný overclocker nemôže prísť na meno.
Audio a reproduktory – CES 2018. LG predstavuje novinky.

Nový soundbar LG SK10

LG na veľtrhu CES 2018 predstaví štýlové domáce audio, ktoré elegantne doplní nielen moderný ploché televízory. Hlavným produktom portfólia bude soundbar LG SK10, ktorý zaujme štíhlym profilom, zaoblenými hranami a bezdrôtovým subwooferom. Jeho prednosťou by mala byť precízna tvorba priestorového zvuku v celej miestnosti, bez ohľadu na to, kam sa posadíte. Zaujímavosťou je väčšie množstvo rôzne smerovaných reproduktorov v šasi soundbaru, vďaka ktorým sa môže pochváliť plnou podporou 5.1.2-kanálového dekodéra systému Dolby Atmos. V soundbare je taktiež DSP (audio procesor) od renomovanej Hi-Fi spoločnosti Meridian, ktorý by sa mal starať o široké možnosti prispôsobenia zvukového prejavu a kvalitný prednes.

Soundbar LG; CES 2018

LG sa na CES 2018 pochvália novými soundbarmi.

Prenosné reproduktory LG s podporou Apt-X HD

Nový rad prenosných Bluetooth reproduktorov LG PK bude podporovať viacfarebné variabilné LED podsvietenie. Rovnako ako soundbar bude obsahovať DSP čip Meridian, ktorý sa postará o čistú reprodukciu stredov a výšok, v kombinácii so silnými basami. Hlavným benefitom však má byť pomoc na bezdrôtový prenos kodekom APT-X HD. APT-X HD totiž prináša prenosovú rýchlosť 576 kb/s, čo je v porovnaní s 352 kb/s základného APT-X značné navýšenie dátového toku. Posledný benefit mieri ku ľahkému prenášaniu, ktorému má napomôcť integrovaná rukoväť.

LG reproduktorReproduktor LG

LG na CES 2018 predstaví Smart reproduktor LG ThinQ a tiež nový rad Bluetooth reproduktorov LG PK.

Google Assistant v novom zariadení LG ThinQ

Nedávno spoločnosť LG Electronics oznámila, že spája všetky svoje smart produkty pod spoločné označenie ThinQ. Na CES 2018 sa k týmto produktom po novom pridá tiež inteligentný reproduktor LG ThinQ.

Zaujímavosťou je, že hoci sa vnútri skrýva umelá inteligencia Google Assistant, bude LG ThinQ pravdepodobne priamo konkurovať najdrahšiemu variantu inteligentného reproduktora spoločnosti Google – Google Home Max. LG ďalej sľubuje bezstratový zvuk vo vysokom rozlíšení (Meridian Audio) a maximálnu kompatibilitu so všetkými inteligentnými spotrebičmi nového radu ThinQ, vrátane ich ovládania pomocou hlasovej aplikácie.

Elektromobilita – CES 2018. Tento rok by mohol byť zlomový.

Na poli elektromobilov nás čakajú veľké zmeny. Tešiť sa môžeme na úplne novú technológiu grafénových batérií, ktoré sú až 10× efektívnejšie ako doteraz používané NiMh a Li-ion akumulátory. To bude pre elektromobily obrovská pomoc. Už súčasné prieskumy pritom ukazujú, že pri zohľadnení obstarávacích a prevádzkových nákladov vychádzajú elektrovozidlá výhodnejšie ako iné pohony. Ak navyše prihliadneme na to, že sa chystá predstavenie radu cenovo dostupných elektroáut, mohol by rok 2018 znamenať pre elektromobilitu zlom.

S pekným kúskom príde tiež KIA, a to konkrétne s modelom Niro EV, ktorý vychádza v Hyundai Ioniq. Spoločnosť Continental sa zase rozhodla splniť sen mnohých vodičov elektromobilov, pre ktorých vyvinula skladné a výkonné powerbanky. S ich pomocou budú môcť „tankovať počas jazdy“. Ďalšou revolúciou budú bezdrôtové nabíjacie podložky s technológiami Continental Micronavigation a Continental AllCharge, s ktorými nabijete akýkoľvek elektromobil bez nutnosti pripojenia káblov.

Byton vstúpi na trh s ďalším plne elektrizovaným autom

Na tohtoročnom CES 2018 sa predstaví nový hráč na trhu elektromobilov. Čínska spoločnosť BYTON plánuje počas budúceho roka predávať na domácej pôde, a počas nasledujúcich troch rokov expandovať do Ameriky a Európy. So svojím novým vozidlom ponúkne dojazd vyše 300 km a zaujímavý dizajn, ktorý vsádza na minimalistický vzhľad. Palubná doska ukrýva ovládací a informačný panel, ktorého dĺžka kopíruje predné sklo (8× 50 palcov). Budete tak mať poriadny prehľad o všetkom, čo sa práve deje na ceste aj okolo vás. Výrobca si tiež zakladá na pokročilých autonómnych technológiách – ale ani tu sa nateraz nedočkáme možnosti „úplne pustiť volant“.

Byton; Elektromobil; CES 2018Byton; Interiér; CES 2018

Elektromobil Byton zaujme dizajnom. Futuristický interiér dopĺňa tradičnejší zovňajšok.

Návrat porazeného konkurenta Tesly

Spoločnosť Fisker predstaví po existenčných problémoch revolučný elektromobil s označením EMOTION, ktorý ako prvý na svete dostane grafénové batérie. Tie ponúknu násobne dlhšiu životnosť a rýchlejšie dobíjanie. V porovnaní s bežne používanými NiMH a Li-ion batériami sú zhruba 10× efektívnejšie, a za iba 9 minút je vozidlo pripravené na ďalších až 200 km jazdy. Na plné nabitie tak prejdete až 650 km pri maximálnej rýchlosti 260 km/h. Stanú sa grafénové batérie budúcnosťou mladého odvetvia elektromobilov? A ako sa vysporiada s návratom starého konkurenta Elon Musk, ktorého Tesla Model S kedysi rozniesla Fisker Karma na plnej čiare?

Soundbar LG; CES 2018

Fisker Emotion – elektromobil, ktorým by výrobca chcel vyzvať aj vozidlá Tesla.

Jednomiestny elektromobil Solo ušetrí miesto aj peniaze

Kanadský výrobca Electra Meccanica predstaví jednomiestne vozidlo, ktoré bude možné nabíjať aj z domácej zásuvky. Od trojkolesového vozidla si sľubuje veľký úspech, pretože má svojim majiteľom ušetriť značnú časť nákladov na dopravu. Prieskum ukázal, že 83 % mestských výletov v severnej Amerike je podnikaných jednotlivcami v okruhu 19 míľ. Výrobca tak cieli so svojím „Solom“ na všetkých, ktorí denne dochádzajú sami do zamestnania. Jednomiestnu trojkolku nabijete za 3 hodiny na max. 100 km jazdy. S cenou približne 13 tisíc € pôjde rozhodne o jeden z najdostupnejších plne elektrifikovaných automobilov na svete.

CES 2018 – 1. deň na CES

 1. LG vsadí v roku 2018 na umelú inteligenciu
 2. Šikovný spoločník Buddy zabavia celú rodinu
 3. HTC predstavilo prémiový VR headset Vive Pre
 4. Samsung ukázal microLED TV The Wall
 5. Asus: VivoBook 14, ZENBOOK 13 a herné ROG novinky
 6. Acer má najtenší Swift 7 a herný notebook Nitro 5
 7. HP mení Envy x2 a uvádza Spectre X360 s Kaby Lake-G
 8. Nové Chromebooky od HP
 9. Lenovo rozširuje rad ThinkPad
 10. Nové procesory Intel Core G s grafikou Vega
 11. AMD uvádza druhú generáciu úspešných procesorov Ryzen
 12. Mobilné telefóny – oficiálne predstavené novinky
 13. Kodak odhalil plány na založenie vlastnej kryptomena Kodakcoin
 14. PIMAX "8K" - budúcnosť virtuálnej reality


LG vsadí v roku 2018 na umelú inteligenciu

LG na CES 2018 ukázalo, že v minulom roku rozhodne nezaháľalo a usilovne pracovalo na novinkách. Ešte pred oficiálnym štartom veľtrhu sa spoločnosť pochválila okrem iného 88" (223 cm) OLED obrazovkou s 8K rozlíšením (7 680 × 4 320 pixelov), rolovacím OLED televízorom či 4K projektorom. Svoju tlačovú konferenciu si ale LG naplánovalo až na pondelkové podvečer nášho času a všetci sme boli zvedaví, čo predvedie.

i Umelá inteligencia je v kurze. Napriek tomu spoločnosť LG technologických nadšencov zaujala niečím úplne iným. Reč je o revolučnom rolovacom displeji. Ide o 65" LG OLED televízor, ktorý v podstate funguje ako prenosné plátno. LG Display využíva ohybný plastový substrát a pri zrolovaní zaberá len minimum miesta. Podobnú technológiu predstavila LG už pred štyrmi rokmi, ale iba na malej uhlopriečke. Stále však ide len o samotný displej a bude potrebné nejako rozumne vyriešiť zvukový výstup aj samotné televízne a multimediálne funkcie.

Celá tlačová konferencia sa niesla v duchu v minulých týždňoch predstavenej inteligentnej platformy založenej na umelej inteligencii LG ThinQ. Bude prerastať do všetkých druhov spotrebičov v domácnosti, kancelárii, a dokonca aj v aute. Jej cieľom je uľahčiť ich využívanie. Spotrebiče sa učia zvykom používateľa a podľa toho sa vyvíja. Napríklad robotický vysávač pozná, či sa stretne s človekom, psom či sedačkou, a podľa toho reaguje. Ďalším názorným príkladom sú garážové dvere, ktoré sa automaticky otvoria, keď sa k nim priblíži ich majiteľ.

LG ThinQ, televízor

Tieto inteligentné spotrebiče budú s používateľmi spolupracovať pomocou inteligentného spoločníka Google Assistant, dobre známeho z telefónov Pixel 2 či Pixel 2 XL. Praktická ukážka prebehla na LG CLOi, malom šikovnom reproduktore, ktorý vyzeral ako minirobot. Ten slúži ako centrum inteligentnej domácnosti, a hoci demonštrácia nedopadla najlepšie – CLOi na otázku reagovala len v jednom z troch prípadov – reproduktor vyzeral roztomilo. Nielenže hovoril, ale takisto si dokázal pohybom pokyvovať. Google Assistant sa má ale usadiť aj v slúchadlách, chladničkách, práčkach, klimatizáciách a tiež v televízoroch. A práve inteligentný televízor bol ďalším predmetom tlačovky.

Televízor LG so zabudovaným Google Aassistantom

LG nemohlo opomenúť zabudovať elektronického pomocníka od Googlu ani do svojho televízora, pretože tie sú stredobodom mnohých domácností. Google Assistant je v LG AI OLED TV ThinQ plne integrovaný, takže prostredníctvom hlasového ovládania budete mať prístup ku Google fotkám, kalendáru alebo si necháte naplánovať cestu v mapách. K tomu televízor reaguje napr. na tieto povely:

 • „Zapni hernú konzolu“
 • „Ukáž mi fotky z dovolenky“
 • „Kto je tento muž? Ukáž všetky filmy s ním “
 • „Ako dopadli v minulom zápase Giants?“
 • „Prepni na Discover China“
 • „Budem budúci týždeň potrebovať bundu v Pekingu?“
 • „Pusti jazz“
 • „Vypni sa, až tento program skončí“
LG TV, ThinQ

Okrem toho je inteligentný televízor LG AI OLED TV ThinQ kompatibilný s internetom vecí, takže prostredníctvom neho je možné ovládať aj ďalšie zariadenia v domácnosti. Výrobca poukazoval nielen na „inteligenciu“ televízora, ale aj jeho obrazové schopnosti. V útrobách tróni jeden z najvýkonnejších procesorov LG Alpha 9, ktorý má obraz ešte ďalej vylepšovať. Televízor LG samozrejme podporuje okrem iného 4K Cinema HDR či Dolby Atmos.

Trojica inteligentných robotov LG pre hotely

Ďalšími hviezdami tlačovej konferencie boli, podobne ako na minulom CES, roboti. Tentoraz sme videli troch pomocníkov, ktorí sa uplatnia v hoteloch, letiskových halách či v niektorých luxusných reštauráciách.

 • Serving robot (obsluhujúci robot) – je schopný prinášať objednané jedlo, pitie či noviny s pomocou akéhosi vysúvacej tácky.
 • Porter robot (nosič) – zvládne priniesť aj kufor.
 • Shopping cart (nákupný robot) – obsahuje čítačku čiarových kódov a zvládne celý proces nákupu a zaplatenie v kamennom obchode.
LG roboti

Šikovný spoločník Buddy zabaví celú rodinu

Buddy je vôbec prvý robot na svete, ktorý bude aktívne robiť spoločnosť celej vašej rodine. O jeho unikátnosti svedčí fakt, že hneď na úvod veľtrhu bol zvolený ako víťaz ocenenia Best of Innovation (najlepšia inovácia veľtrhu). A čo všetko vlastne Buddy dokáže?

Okrem (až otravne) roztomilej tváre bude asistenčný robot neustále preukazovať svoju túžbu zapojiť sa do každodenného chodu domácnosti – sleduje váš dom, komunikuje s vami alebo s inteligentnými spotrebičmi, predkladá nápady na nedeľný obed a mnoho ďalšieho. Ide v podstate o taký inteligentný reproduktor s tvárou, ktorý sa navyše ešte aj pohybuje. Nenechajte sa ale zmiasť, Buddy totiž zvláda takmer všetko, čo dokážu tie najmodernejšie smart home reproduktory na trhu, ako je Google Assistant alebo Alexa.

HTC predstavilo prémiový VR headset Vive Pro

Prvý deň festivalu bezpochyby potešil všetkých fanúšikov virtuálnej reality. HTC odhalilo modernizovanú a v mnohých ohľadoch odlišnú verziu jedného z najpopulárnejších VR headsetov súčasnosti, HTC Vive. Novinka ponesie označenie HTC Vive PRO, čo už samo o sebe vypovedá o tom, že sa máme naozaj na čo tešiť. V porovnaní s originálnym modelom sa dočkáme predovšetkým výrazne vyššieho rozlíšenia dvojice OLED displejov – konkrétne sa posúvame na 2 880 × 1 600 px (615 ppi), a to znamená takmer 80 % nárast v porovnaní so súčasným rozlíšením 2 160 × 1 200 px (447 ppi).

HTC Vive Pro; CES 2018

HTC ďalej obohatila nový headset o duálne mikrofóny s aktívnym potlačením okolitého hluku, vstavané HiRes slúchadlá s vlastným zosilňovačom a v neposlednom rade aj o duálne kamery na prednej strane okuliarov, ktoré svojim dizajnom zámerne pripomínajú oči, pretože slúži na pohľad do skutočného sveta (rozšírená realita). Príjemným prekvapením je prepracovaný systém uchytenia, vďaka ktorému by mal byť headset oveľa lepšie vyvážený, a to hlavne pri aktívnom pohybe. Súčasne s HTC Vive Pro bol na veľtrhu CES 2018 predstavený aj bezdrôtový adaptér Vive Wireless Adaptor. Ten by sa mal postarať o prenos zvuku a obrazu z počítača do okuliarov bez použitia obmedzujúcich káblov. Je viac než isté, že HTC Vive Pro sa na trhu objaví v priebehu tohto roka, avšak oficiálny dátum zatiaľ zverejnený nebol.

Samsung ukázal microLED TV The Wall

Spoločnosť Samsung má už svoju oficiálnu tlačovú konferenciu na CES 2018 za sebou. Stredobodom prezentácie bola ukážka dokonalého prepojenia inteligentnej domácnosti. Hlasovým povelom si tak ľahko necháte zobraziť obsah vašej chladničky priamo na obrazovke modernej TV. Samsung taktiež výrazne zjednodušuje prepojenie televízoru a inteligentného telefónu. Ideálne pomocou technológie Bluetooth, kedy dôjde k prvotnému nastaveniu WiFi a používaných aplikácií. Už teda nebude nutné všetko vyťukávať pomocou obyčajného ovládača na virtuálnej klávesnici.

Samsung microLED TV The Wall; CES 2018

Do druhej časti prezentácie si juhokórejský výrobca nechal naozajstnú lahôdku. Ide o avizovanú microLED TV. The Wall bola predvedená v konfigurácii s obrovskou uhlopriečkou 146". Ide však o obrazovku modulárne zloženú z jednotlivých panelov. Celkový tvar a rozmery je teda možné prispôsobiť každému priestoru. MicroLED technológia je úplnou technologickou novinkou a v porovnaní s LCD panelmi ponúkne najmä vyšší kontrast aj celkovo lepšie farby. Napríklad jas má dosahovať na 2 000 nitov, čo je pre existujúce obrazovky nedosiahnuteľná hodnota. Vyzerá to, že microLED je budúcnosť, ale chvíľku potrvá, kým sa technológia rozšíri a ceny klesnú na prijateľné hodnoty.

Samsung taktiež predviedol tohtoročný rad svojich QLED televízorov. Kľúčový model Samsung QE85Q9S už bude dokonca ponúkať 8K rozlíšenie. Možno sa pýtate, na čo je to vôbec dobré, keď prakticky neexistuje žiadny obsah? Aj s tým si Samsung poradil, pretože do svojej televízie zabudoval nový procesor s umelou inteligenciou. Jej primárnou úlohou je prepočítať obsah natočený v nižšej kvalite do 8K rozlíšenia. Umelá inteligencia by mala byť súčasťou väčšiny tohtoročných TV od Samsungu, rovnako ako hlasový pomocník Bixby.

Asus: VivoBook 14, ZenBook 13 a herné ROG novinky

Ďalší z radu vylepšených klasik má na CES 2018 Asus. Jeho nová verzia modelu VivoBook 14 bude kompaktným notebookom s výkonnejšími, štvorjadrovými procesormi Intel 8. generácie. Na jeho stánkoch sa ukázal aj prémiový ZenBook 13, tenký ultrabook s nízkou hmotnosťou pod 1 kg a výdržou batérie 15 hodín.

Pozadu nezostáva ani svetoznáma herná sekcie s označením ROG. K tej sa pridáva nový robustný 17,3" notebook Asus ROG G703 v klasickom dizajne tejto hernej série. Bude mať všetko, o čom hráči snívajú – pretaktovaný procesor Intel Core i7, jednu z najsilnejších grafických kariet GeForce GTX 1080 a rad praktických herných funkcionalít. zaujímavou novinkou je limitovaná edícia notebookov ROG Strix SKT T1 Hero Edition. Stroje vzišli zo spolupráce značky Asus a profesionálneho herného tímu a pýši sa exkluzívnym, temným dizajnom.

Asus ROG G703Asus v limitovanej edícii

Herné počítače Asus ROG sú povestné pôsobivým dizajnom. ROG G703 svoju rodný rad notebookov nezaprie, druhá novinka ROG Strix SKT T1 Hero Edition sa dočkala nemenej pútavého vzhľadu.

Úplnou novinkou je veľmi dostupný dotykový notebook Asus TP202 vo vyhotovení 2 v 1. Počítač pre menej náročných používateľov pravdepodobne ponúkne 11,6" displej, procesor Intel Pentium alebo Intel Celeron. Do portfólia značky Asus pribudol na veľtrhu CES 2018 aj notebook klasického strihu, 15,6" veľký Asus X507. Jeho ambíciou je byť mobilným, ale pritom solídne výkonným strojom. Kovový počítač sa bude čo do hardvéru držať dostupnejších procesorov Intel 7. generácie.

Acer má najtenší Swift 7 a herný notebook Nitro 5

Medzi výrobcami panuje dlhoročný boj o čo najtenší ultrabook a jedným z koní Aceru je v ňom nový Swift 7. Jeho konštrukcia je tenká iba 8,98 mm, a je tak vôbec najtenším notebookom na svete. Prémiový 14" počítač cieli na profesionálov, a tomu zodpovedá aj výbava – patričný výkon procesorov Intel i7, až 8 GB RAM a až 256GB SSD disk, rýchle LTE pripojenie k internetu alebo výdrž batérie až 10 hodín. Nechýbajú nevyhnutnosti ako podsvietená klávesnica či čítačka odtlačkov.

Acer Swift 7Acer Spin 3

Najtenší ultrabook na svete Acer Swift 7 cieli na najnáročnejších používateľov, Acer Spin 3 je pre zmenu dostupný a veľmi všestranný počítač.

Ďalším novým kúskom z dielne Aceru je konvertibilný Acer Spin 3. Výrazne dostupnejší tablet a počítač vo vyhotovení 2 v 1 sľubuje slušnú výdrž až 12 hodín aj výkon procesorov Intel 8. generácie. Jeho ambíciou je byť všestranným počítačom pre pracovné úlohy aj multimediálnu zábavu, preto u neho Acer kládol dôraz na dobré ozvučenie aj kvalitný obraz.

Nadšenci do počítačových hier ocenia aj hernú novinku pre rok 2018. Acer predstavil svoj notebook Nitro 5 ako herný počítač strednej triedy pre príležitostných hráčov. Jeho jadrom budú silné procesory AMD Ryzen, o grafiku sa postará najnovší model AMD Radeon RX560. Operačná pamäť, v maximálnej konfigurácii až 32 GB, napovedá, že notebook Nitro 5 padne aj zapálenejším, nie len príležitostným hráčom. Notebook s 15,6" Full HD displejom zvládne aj čisto hráčske vychytávky ako nastaviteľné chladenie, jednoduché streamovanie obsahu, prémiový zvuk alebo zosilnené WiFi pripojenie.

Do kategórie Chromebookov sa po veľtrhu CES 2018 pridáva aj Acer Chromebook 11. Veľmi dostupný notebook pre operačný systém Chrome OS má veľmi kompaktný 11,6" displej a svojimi parametrami cieli na naozaj nenáročných používateľov. V najsilnejšej konfigurácii ponúkne 4 GB RAM a 32 GB úložisko, v úspornejšej verzii polovičné hodnoty.

HP mení Envy x2 a uvádza Spectre x360 s Kaby Lake-G

Značka HP sa uchýlila k zaujímavému kroku. Ukázala svoj notebook Envy x2, určený pôvodne pre mobilné ARM procesory, v novej verzii pre klasické čipy. Srdcom týchto 2 v 1 počítačov budú úsporné procesory Intel Core Y, ktoré síce nedosiahnu extrémne nízku spotrebu ARM procesorov, aj tak ale novinka sľubuje výnimočných 16 hodín výdrže.

Záujem na stánkoch HP vzbudzuje aj nová verzia prémiového HP Spectre x360 15. Rovnako ako predchodca, dostane precízne spracovaný konvertibilný notebook extrémne jemný 4K displej alebo veľmi dobrú výdrž cez 13 hodín. Novinkou je výber procesorov. Alternatívou k Intel Core i7 8. generácie budú aj procesory Intel Kaby Lake-G. Tie sú výsledkom spolupráce Intelu a AMD a ich súčasťou je silný grafický čip AMD Vega.

Nové Chromebooky od HP

HP si na veľtrh pripravilo aktualizáciu svojich zavedených Chromebookov. Na CES 2018 priviezlo drobné notebooky Chromebook 11 G6 a Chromebook 14 G5. Oba počítače, menšie s 11,6" displejom aj väčšie 14", budú poháňané novými procesormi Intel Celeron a dostanú až 8 GB operačnej pamäte. HP sľubuje slušnú konektivitu vrátane portu USB-C a dotykovej obrazovky. Dvojicu notebookov pre Chrome OS doplní aj stolný počítač Chromebox G2. Ani on nie je novinkou, ale novou verziou staršieho stroja. Pobeží pod procesormi Intel i5, i7 alebo Celeron a ponúkne veľmi štedrú konektivitu.

Lenovo rozširuje rad ThinkPad

Obľúbená rodina notebookov Lenovo ThinkPad sa na veľtrhu CES 2018 dočkala celého radu noviniek. Jednou z nich je kompaktný notebook ThinkPad X1 Carbon. Vylepšenie predchádzajúcej generácie 14" prémiového počítača znamená najmodernejšie procesory Intel 8. generácie alebo jemný QHD dotykový displej, ale tiež rad podobností s minuloročným modelom. Nezmenili sa napríklad rozmery tenkého a ľahkého notebooku alebo jeho konektorová výbava.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon; CES 2018

Lenovo ThinkPad X1 Carbon na CES 2018

Podobne Lenovo naložilo s novou verziou notebooku a tabletu v jednom. ThinkPad X1 Yoga je ďalší 14" kúsok s jemným displejom a vylepšením výkonu o novú generáciu procesorov. Je opäť v mnohých ohľadoch podobný svojmu zavedenému predchodcovi. Súčasťou tabletu 2 v 1 zameraného na kreatívnu prácu je opäť tradičný stylus.

Lenovo ThinkPad X1; CES 2018

Lenovo ThinkPad X1 na CES 2018

Rad ThinkPad sa neobmedzuje len na notebooky, aktualizácie sa dočkal aj ThinkPad X1 Tablet a tentoraz ide o výraznejšie zmeny. Displej tabletu narástol o jeden palec, teda na 13", a dostal jemnejšie 3K rozlíšenie. Samozrejmosťou je skok na novšiu generáciu procesorov, k dispozícii bude konfigurácia s väčšou, až 16 GB pamäťou a objemnejším, až 1 TB SSD diskom. Tablet s odnímateľnou klávesnicou má na batériu vydržať cez 9 hodín.

Lenovo podľa očakávania vkročilo aj medzi notebooky s mobilnými ARM procesormi. Predstavilo počítač Lenovo Miix 630. Notebook s 12,3" displejom vo vyhotovení 2 v 1 pobeží na procesore Snapdragon 835. Najsilnejšou stránkou dotykového notebooku má byť, ako v prípade všetkých ARM počítačov, výdrž batérie. Mal by zvládnuť až 20 hodín prevádzky. V ponuke sa objavia rôzne konfigurácie s až 8 GB pamäte RAM a až 256 GB veľkým úložiskom.

Nové procesory Intel Core G s grafikou Vega

Intel uviedol pôsobivý rad procesorov. Čipy vzišli zo spolupráce Intelu a výrobcu grafických kariet AMD. Nájdeme ich pod označením Intel Core i5-8305G a i7-8705G. Oba obsahujú štyri jadrá v najvyššom takte 3,8 GHz a 4,1 GHz v prípade silnejšej verzie.

i Záznam Intel Keynote nájdete tu.

Okrem rýchlosti je najsilnejšou zbraňou procesorov grafický čip Radeon RX Vega M GL. Ten z nich robí veľmi výkonné jadro počítačov na hry aj na pokročilú prácu s videom alebo grafikou. Prvé dohady pred skutočnými testami hovoria o tom, že by mal procesor čo do výkonu prekonať počítač so 4 GB grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1050. Prvých počítačov s touto novinkou sa dočkáme na jar tohto roku.

AMD uvádza druhú generáciu úspešných procesorov Ryzen

Spoločnosť AMD sa rozhodla potešiť všetkých svojich fanúšikov, pretože na prvú polovicu roku 2018 nachystala isté atraktívne hardvérové novinky.

Už 12. februára sa objaví APU Raven Ridge, tentoraz vo verzii pre desktopové počítače. Ide o očakávanú kombináciu architektúry Zen s grafickým jadrom Vega. Tieto procesory dostanú písmenko „G“ na koniec svojho názvu. Výkonnejší model Ryzen 5 2400G má štyri jadrá na pracovnú frekvenciu 3,6 až 3,9 GHz. Grafické jadro Radeon Vega 11 má mať výkon zodpovedajúci NVIDIA GeForce GT 1030. Podľa údajov AMD ide o priamu konkurenciu pre Intel Core i5-8400 práve v spojení s dedikovanou grafikou NVIDIA GeForce GT 1030. Zatiaľ teda nejde o riešenie určené pre herné notebooky, ale rozhodne AMD týmto smerom mieri. Druhý predstavený model Ryzen 3 2200G bude mať nižšie takty aj slabšiu grafiku.

AMD Ryzen; CES 2018

Druhá generácia procesorov AMD Ryzen na CES 2018 budila záujem.

A teraz sa dostávame k už avizovanému druhému radu procesorov AMD Ryzen. Nový rad nesie kódové označenie Pinnacle Ridge. Významnou zmenou je prechod na úspornejší 12 nm výrobný proces a zároveň jemné zvýšenie pracovnej frekvencie. Očakávame nárast výkonu zhruba o 10 %. Spoločne s procesormi AMD Ryzen radu 2000 dorazí tiež čipová súprava X470, pätica AM4 však zostáva rovnaká. Po aktualizácii BIOSu tak nové procesory pobežia aj na existujúcich základných doskách s chipsetmi B350 a X370. To je veľmi dobrá a dôležitá správa. Procesory bude možné zakúpiť už počas apríla.

Na 3Q je potom ohlásená aj druhá generácia výkonnejších procesorov AMD ThreadRipper a Ryzen PRO. Oba procesory zdieľajú výrobný proces s „obyčajnými“ Ryzenmi, a ich obmena je tak úplne logická.

Mobilné telefóny – oficiálne predstavené novinky

Telefóny Sony strednej triedy dostali čítačku odtlačkov prstov

Na CES 2018 sme sa už dočkali niekoľkých mobilných telefónov strednej triedy. Sony podľa predpokladov prispelo trojicou Sony Xperia XA2, XA2 Ultra a L2. Ich spoločným rysom je značná redukcia bočných rámčekov, nie však už tých nad a pod displejom. Mobilov Sony strednej triedy sa teda zatiaľ trend minimalizácie rámčekov netýka. To však neznamená, že sú nezaujímavé. Sú výkonnejšie a telefóny radu XA2 majú po novom aj čítačku odtlačkov prstov. Napriek niektorým špekuláciám sme sa nedočkali žiadneho telefónu s procesorom Snapdragon 845, ktorý vraj dorazí až na veľtrhu MWC v Barcelone na prelome februára a marca.

Sony Xperia XA2 po novom s Full HD displejom

Sony Xperia XA2 je základný, teda lacnejší z dvoch zástupcov radu XA2. Telefón dostal 5,2" displej s Full HD rozlíšením. Pre porovnanie, predchodca Sony Xperia XA1 operoval „iba“ s 5-palcovým displejom s HD rozlíšením. K nárastu došlo aj v oblasti výkonu. Teraz sa spolieha na procesor Snapdragon 630, čo je v porovnaní s Helio P20 citeľný pokrok. Pamäť RAM s kapacitou 3 GB, 32 GB vnútornej pamäte či hybridný slot na microSD kartu sa oproti predchodcovi nezmenili.

Sony Xperia XA2, čiernaSony Xperia XA2, striebornáSony Xperia XA2, ružová

Tu je Sony Xperia XA2 vyobrazená v troch farbách. K dispozícii ale bude ešte minimálne v tyrkysovej.

Zlepšenia sa naopak dočkala kapacita batérie, ktorá z 2 300 mAh vyrástla na 3 300 mAh. To sľubuje minimálne jednodňovú výdrž, konkrétne hodnoty sa ale budú odvíjať od celkovej optimalizácie. Novinkou je však prítomnosť čítačky odtlačkov prstov. Tá ale novo našla miesto nie na bočnom tlačidle, ako bolo doteraz pre Sony typické, ale na zadnej strane. Hlavný fotoaparát je po novom presunutý na stred, má rozlíšenie 23 Mpx.

Sony Xperia XA2 Ultra má duálny fotoaparát

Sony Xperia XA2 Ultra má napospol obdobné parametre ako XA2, hlavným rozdielom je ale 6-palcový displej rovnako s Full HD rozlíšením a predný duálny fotoaparát. Fanúšikov selfie poteší rozlíšenie 16 + 8 MPx, schopnosť 120° záberu a svetelnosť f/2.4. Neroztrasené videá zaistí optický stabilizátor. Zadný fotoaparát má rozlíšenie 23 Mpx.

Sony Xperia XA2 Ultra; CES 2018

Sony Xperia XA2 Ultra bude mať duálny predný fotoaparát s rozlíšením 16 + 8 Mpx.

Sony Xperia XA2 Ultra poháňa rovnaký procesor ako XA2, pochváliť sa ale môže 4 GB RAM a možnosťou voľby medzi 32 a 64 GB úložiskom. Sony sa v prípade oboch modelov rozhodlo rapídne navýšiť kapacitu batérie. V prípade modelu XA2 Ultra je to krok z 2 700 mAh na 3 580 mAh, čo je viac, než má napríklad taký Samsung Galaxy Note8. Iste sa tak bude hodiť podpora rýchleho nabíjania Qnovo, hoci na jeho využitie bude potrebné dokúpiť adaptér Quick Charger UCH12W, ktorý nebude súčasťou balenia.

Sony Xperia L2 sľubuje dlhú výdrž

Najmenší z trojice predstavených telefónov, Sony Xperia L2, boduje predovšetkým dlhou výdržou batérie, čo je dnes pomerne žiadanou vlastnosťou. Nový zástupca nižšej strednej triedy dostal batériu s kapacitou 3 300 mAh. To sa pri HD rozlíšení 5,2" displeja premietne, dúfajme, aspoň na deň a pol bežného používania. Základom telefónu je procesor Mediatek MT6737T, 3 GB pamäte RAM a 32 GB úložisko rozšíriteľné o microSD kartu. Kvitujeme nasadenie čítačky odtlačkov prstov, ktorá sa opäť usadila na zadnej strane.

Sony Xperia L2; CES 2018

Sony Xperia L2 patrí do nižšej strednej triedy, napriek tomu ponúkne čítačku odtlačkov prstov.

Telefón Energizer Power Max P600S v znamení dlhej výdrže

Akoby z tieňa sa vynoril nový mobilný telefón Energizer Power Max P600S. Len málo ľudí totiž vie, že táto firma predáva aj vlastné telefóny. Výrobca batérií sa samozrejme nesmie nechať zahanbiť, a tak tento smartfón vybavil 4 500 mAh batériou. Ako je na tom s výdržou?

Energizer Power Max P600S vydrží až 12 hodín používania

Energizer sa chváli výdržou celých 12 hodín aktívneho používania. Hoci nijako bližšie nešpecifikuje, čo vlastne to aktívne používanie je, v prípade sledovania videa, surfovania na internete či hraní hier, by to bola veľmi slušná hodnota. V pohotovostnom režime tak vydrží celých 16 dní. Dobrou správou je podpora rýchleho nabíjania pomocou USB-C.

Aj výkon a dizajn stojí za reč

Energizer Power Max P600S nezaostáva ani po dizajnovej stránke. Prednej strane dominuje Full HD displej s pomerom 18 : 9 a pomerne tenkými rámčekmi. Na zadnej strane telefónu imitujúci karbón môžeme nájsť aj čítačku odtlačkov prstov a duálny fotoaparát. Prvý objektív bude mať rozlíšenie 13 Mpx, druhý 5 Mpx. Používatelia budú môcť natáčať videá v 2K rozlíšení. Predná kamera ponúkne rozlíšenie 8 Mpx.

Energizer Power Max P600S, banner

Energizer Power Max P600S podľa očakávania vsádza na dlhú výdrž. Kapacita 4 500 mAh je veľmi sľubná.

Výkon bude dodávať osemjadrový procesor s frekvenciou 2,5 GHz a telefón pobeží na Androide 7.0 Nougat. či sa používatelia dočkajú operačného systému Oreo, ešte nie je známe. Telefón sa bude predávať v dvoch cenovo odlišných verziách. Tá lacnejšia s 3 GB RAM a 32 GB interného úložiska, drahšia so 6 GB RAM a 64 GB úložiskom. Samozrejmosťou je slot pre microSD kartu na rozšírenie pamäte až o 256 GB. Telefónu by sme sa mohli dočkať už do konca januára a jeho predbežná cena sa pohybuje okolo 360 €.

Telefón ASUS ZenFone Max Plus (M1) s nadpriemernou batériou

Spoločnosť ASUS svoj nový mobilný telefón radu ZenFone síce prvýkrát oficiálne predstavila už vlani v decembri, ale až tento rok v januári na veľtrhu CES 2018 si ho zákazníci mohli poriadne prezrieť. Novinka s 5,7-palcovým Full HD displejom dostala do vienka názov Asus ZenFone Max Plus (M1). Čo ponúka?

Asus ZenFone Max Plus (M1)

Telefón s dlhým názvom Asus ZenFone Max Plus (M1) sa dizajnovo podaril. Podľa moderných trendov dostal pomerne tenké rámčeky.

ZenFone Max Plus sľubuje výdrž dva dni používania

V prvom rade je to skvelá výdrž batérie, pretože ZenFone Max Plus sa môže pochváliť akumulátorom s kapacitou 4 130 mAh. To v praxi znamená, že bežne používaný telefón vydrží aj dva dni a v pohotovostnom režime 26 dní. Aspoň to uvádza oficiálne vyhlásenie spoločnosti ASUS. Táto informácia je veľmi zaujímavá aj vzhľadom na použitie Full HD+ displeja (rozlíšenie 2 160 × 1 080 pixelov). Displej má moderný pomer strán 18 : 9 a využíva 80 % čelné plochy mobilného telefónu. Nad ním sa nachádza kamerka s rozlíšením 8 Mpx. Vzadu tak nájdeme duálny fotoaparát s rozlíšením 16 + 8 Mpx.

Srdcom novinky je procesor MediaTek 6750 T, a pokiaľ ide o pamäť, telefón bude k dispozícii v dvoch konfiguráciách – jedna s 3 GB pamäte RAM a 32 GB interného úložiska a druhá so 4 GB RAM a 64 GB úložiskom. ASUS ZenFone MAXPLUS (M1) má odolné kovové telo a je dispozícii v troch farebných verziách, striebornej, čiernej a zlatej.

Asus ZenFone Max Plus (M1), videoAsus ZenFone Max Plus (M1), prácaAsus ZenFone Max Plus (M1), modrý

Asus ZenFone Max Plus (M1) má 5,7" displej, tenké rámčeky a duálny fotoaparát.

Alcatel ukázal tri telefóny s pretiahnutými displejmi

Výrobca mobilných telefónov Alcatel prišiel na tohtoročnej CES nalákať hneď na trojicu nových radov mobilných telefónov. Na možnosť skutočne si novinky ohmatať si ale budeme musieť počkať až na barcelonský veľtrh MWC 2018. Séria Alcatel 5, Alcatel 3 a Alcatel 1 bude spájať jedna vec, totiž displej s pomerom strán 18 : 9.

Rad Alcatel 5 prináša mobilné telefóny strednej triedy a dočkáme sa u neho zrejme duálnej čelnej kamery. Podľa fotografií bude mať rad Alcatel 5 zaujímavo riešené rámčeky okolo displeja. Hore bude pomerne široký, naopak pod displejom bude veľmi tenký. Do strednej triedy spadá aj rad Alcatel 3, hoci sa bude oproti sérii 5 pohybovať na nižších výkonnostných stupňoch. Oproti „päťkovému“ radu má napríklad zadný duálny fotoaparát a tradičnejšie riešené rámčeky okolo obrazovky. Lákavú kombináciou ceny a kvality bude disponovať aj rad Alcatel 1. Ponúkne prístupné inteligentné telefóny, ktoré by mali byť dostupné pre každého.

Alcatel tak ako jeden z prvých výrobcov mobilných telefónov ponúka vo všetkých svojich nových modelových radoch úzke displeje s vysokým rozlíšením. A ako k tomu poznamenáva Christain Gatti, globálny riaditeľ obchodnej divízie Alcatelu, „Alcatel tak reaguje na moderné trendy. V novom roku chceme osloviť našich zákazníkov a chceme im sprístupniť technológie a funkcie, ktoré boli doteraz obvyklé iba v prípade najdrahších telefónov.“

Alcatel 1Alcatel 3Alcatel 5

Trojica telefónov z radov Alcatel 1, 3 a 5. Na CES sme videli len ochutnávku, k predstaveniu dôjde na barcelonskom MWC.

Kodak odhalil plány na založenie vlastnej kryptomeny Kodakcoin

Americká nadnárodná firma Eastman Kodak Company ako ďalší z mnohých podľahla takzvanej kryptománii a podľa včerajšej konferencie na CES 2018 sa chystá už od konca januára spustiť vlastnú kryptomenu s názvom Kodakcoin. Táto kryptomena bude v zabezpečenom systéme KodakOne slúžiť ako odmena za poskytnutie autorských práv k nasnímaným a nahraným snímkam, čím napomôže fotografom ľahšie zarábať a spravovať peniaze za svoje fotografie.

kodakone; kodakcoin; nová kryptoměna

Prvotné vypustenie mincí do obehu (ICO) je naplánované na 31. januára a prebehne v spolupráci s londýnskou mediálnou spoločnosťou Wenn Media Group. Len samotná správa o tom, že Kodak implementuje blockchainovou technológiu do svojho systému, sa počas niekoľkých málo okamihov odrazila nárastom akcií firmy o neuveriteľných 120 %. Ďalšou súčasťou systému by sa mal neskôr stať tiež špeciálny softvér na prehľadávanie webu, ktorý bude identifikovať a zaznamenávať ilegálne stiahnuté či zverejnené fotografie.

i Chcete sa o kryptomene pre fotografov dozvedieť viac? Pozrite si náš článok Čo je Kodakcoin.

PIMAX „8K“ – budúcnosť virtuálnej reality

Ako už je dobre známe, hlavnými sprostredkovateľmi virtuálnej reality na trhu sú spoločnosti HTC a Valve Corporation (HTC Vive) spolu s Oculus VR (Oculus Rift). Túto situáciu by však rád zmenil crowdfundingový startup PIMAX so svojím revolučným headsetom PIMAX 8K, ktorého takmer finálna verzia si na CES 2018 odbila svoju premiéru. Hneď v prvom rade je ale nutné spomenúť, že označenie „8K“ nie je pre predstavený headset práve dvakrát príhodné. Rozlíšenie displeja totiž pochopiteľne nedosahuje a ani sa nepribližuje hranici 8K, ale ide o dva samostatné displeje (na každé oko jeden), pričom každý z nich dosahuje rozlíšenie 4K.

pimax 8k, virtuálna realita, vr headset

Zároveň táto skutočnosť nič nemení na inovatívnom prístupe k virtuálnej realite. Kým ani novo predstavený HTC Vive Pro a vlastne ani drvivá väčšina ďalších VR headsetov si na 4K displej jednoducho netrúfa, PIMAX sa tejto úlohy zhostil so všetkou parádou a sľubuje skvelé detaily pri zachovaní potrebnej obnovovacej frekvencia 90 Hz (a vyššie). Ďalej stojí za zmienku šírka zorného poľa headsetu – súčasné okuliare pracujú v priemere so šírkou okolo 100 stupňov, avšak PIMAX 8K dokáže najmä vďaka dvojici na mieru vyrobených hybridných šošoviek vyprodukovať zorné pole so šírkou až 200 stupňov, a ponúka tak unikátne, dosiaľ nepoznané periférne videnie vo virtuálnej realite. O hry a aplikácie by tiež nemala byť núdza, pretože okuliare spolupracujú s platformou SteamVR. Kedy sa stopercentne vyladenej verzie Pixel 8K dočkáme v predaji, je žiaľ zatiaľ stále vo hviezdach.

i V našej ponuke nájdete okuliare PIMAX v troch verziách – PIMAX 4K, PIMAX 5K a PIMAX 8K.

Čistenie zubov s inteligentnou kefkou Magik Toothbrush

Zdanlivo nenápadná zubná kefka Magik Toothbrush na seba počas predstavenia na CES 2018 strhávala až takmer mimoriadnu pozornosť. Ide totiž o inteligentnú kefku, ktorú na prvý pohľad a vlastne ani na druhý nerozoznáte od tej bežnej a ktorá napriek tomu dokáže z deťmi tak neobľúbenej činnosti vytvoriť chvíle zábavy.

Na tieto účely využíva špeciálnu aplikáciu v smartfóne a rozšírenú realitu (AR). Akonáhle na seba dieťa namieri takzvanú selfie kameru, objaví sa na obrazovke spolu s ďalšími animáciami tiež animované monštrá, ktoré sa však dajú zničiť len správnym čistením zubov. Aplikácia je neustále prepojená so zubnou kefkou, zaznamenáva a snaží sa viesť jej pohyby, ale aj meria dobu či kvalitu čistenia.

CES 2018 – 2. deň na CES

 1. Samsung sa vyjadril ku Galaxy S9 a potvrdil skladací telefón
 2. Vivo má prvý mobilný telefón s čítačkou odtlačkov prstov v displeji
 3. Bronzový BlackBerry KEYone
 4. Telefón Moviephone so zabudovaným projektorom
 5. Motorola predstavila nové Moto Mody klávesnicu a monitor zdravia
 6. Gemini je PDA s hardvérovou klávesnicou
 7. Bezdrôtové nabíjačky ako stvorené pre najnovšie telefóny Apple
 8. Tri nové mini PC z dielne Asus
 9. Dell vylepšil rad Latitude a notebook XPS 15
 10. Razer Linda urobil z notebooku príslušenstvo
 11. NZXT vstupuje na trh základných dosiek
 12. AMD Vega Mobile mieri do ultrabookov

Samsung sa vyjadril ku Galaxy S9 a potvrdil skladací telefón

Veľtrh CES 2018, to nie je len predstavovaní noviniek, ale aj rôzne oznámenia a prísľuby do budúcnosti. Jedno také urobil aj Samsung ku svojim dvom očakávaným telefónom, Samsung Galaxy S9 a mobilu so skladacím displejom.

Samsung Galaxy S9 sa predstaví na MWC v Barcelone

Telefónu Samsung Galaxy S9 sme sa na tohtoročnom CES 2018 nedočkali, jeho predstavenie však už nie je ďaleko. Ako šéf mobilnej divízie Samsungu DJ Koh potvrdil v rozhovore pre server ZDNet, top model pre prvý polrok 2018 prvýkrát uvidíme na veľtrhu vo februári. Vzhľadom na to, že vo februári sa veľa veľkých mobilných podujatí nekoná, takmer určite to bude MWC v Barcelone. Presný dátum nie je známy, pravdepodobne to ale bude jeden z prvých dní veľtrhu. Pripomíname, že akcia v Barcelone začína 26. februára a končí 1. marca.

Render Samsung Galaxy S9

Samsung Galaxy S9 bude pravdepodobne vyzerať takto. Hovorí sa o ešte tenších rámčekoch, než má Galaxy S8.

Vy si zatiaľ môžete prečítať, ako vlastne bude Samsung Galaxy S9 vyzerať a čo bude mať nové oproti Galaxy S8. Jeho výkon podľa očakávania ďalej vyrastie, čítačka odtlačkov prstov sa presunie na prijateľnejšie miesto pod fotoaparát a šušká sa aj o ešte tenších rámčekoch, než má predchodca.

Skladací telefón od Samsung dostane 7,3 " flexibilný displej

DJ Koh sa v rozhovore tiež zmienil o skladacom telefóne, o ktorom sa tiež špekuluje. So zariadením sa naozaj počíta a na predstavenie by malo dôjsť niekedy začiatkom roka 2019. Najväčším orieškom vraj bude prispôsobenie používateľského rozhrania pre iný formát displeja. Skladací telefón by mal mať 7,3" flexibilný OLED displej.

Vivo má prvý mobilný telefón s čítačkou odtlačkov prstov v displeji

Dnešok je pre mobilné telefóny do istej miery prelomový. Čínsky výrobca mobilných telefónov Vivo totiž predstavil zásadnú novinku – prvý telefón s funkčnou čítačkou odtlačkov prstov integrovanou do displeja. Vivo si môže pripísať solídny úspech, pretože predbehlo všetky známejších hráčov na trhu, ako je Apple, Samsung či Huawei.

Nová technológia využíva snímač odtlačkov prstov od spoločnosti Symantecs. Ten je možné umiestniť kamkoľvek pod displej telefónu, jedinou podmienkou je použitie OLED displeja. Je to preto, že senzor funguje na optickej báze a využíva schopnosti týchto displejov rozsvietiť iba vybrané pixely. V zásade je potom už len na výrobcovi, či bude čítačka umiestnená v dolnej časti displeja (tam, kde bývajú často tlačidlá na odomykanie telefónu umiestnená) alebo napríklad uprostred displeja.

Vivo, čtečka otisků prstů v displeji

Čínska spoločnosť Vivo sa ako prvá pochválila funkčnou čítačkou odtlačkov prstov zabudovanou v displeji.

Odozva čítačky je o niečo pomalší ako v prípade doterajších kapacitných snímačov odtlačkov prstov umiestňovaných väčšinou na zadnej strane telefónu. Napriek tomu je dĺžka odozvy 0,7 sekundy dobrá a v praxi pravdepodobne nebude používateľa zdržiavať. Kedy výrobca Vivo uvedie prvý mobilný telefón s týmto typom snímačov na trh, zatiaľ nie je známe. Až sa tak ale stane, pôjde o lákavú konkurenčnú výhodu.

Bronzový BlackBerry KEYone

Spoločnosť BlackBerry tento rok príde s niekoľkými novinkami. Ešte než sa do nich ale pustí, predstavila novú farbu pre populárny mobilný telefón s hardvérovou klávesnicou, BlackBerry KEYone. K čiernej a striebornej sa novo pridá farba bronzová. Veľmi pekného bronzového spracovania sa dočkali rámčeky a horná časť v oblasti fotoaparátov, teda totožné časti ako v prípade striebornej verzie. Nový bronzový BlackBerry KEYone vyzerá veľmi elegantne a určite o neho bude záujem.

BlackBerry KEYone, bronzový

BlackBerry KEYone v bronzovom variante. Telefón dostal nádych luxusu.

Zmeny sú len estetické, hardvérová výbava zostáva rovnaká. O dostupnosti toho zatiaľ veľa známeho nie je, ale bronzovej černice KEYone by sme sa mali dočkať už v prvej štvrtine tohto roka. Zaujímavosťou je, že vyhotovenie nie je určené pre všetky trhy. Napríklad v Amerike by sa telefón v bronzovej farbe objaviť nemal. Či sa dostane k nám, nie je jasné. Bronzová novinka sa nám však veľmi páči.

Telefón Moviephone so zabudovaným projektorom

Na tohtoročnom veľtrhu CES 2018 sa objavujú aj novinky menej zvučných výrobcov, ktoré neprinášajú technickú revolúciu, napriek tomu sú zaujímavé. Jednou takou je telefón Moviephone s integrovaným projektorom od americkej spoločnosti Wireless Mobi Solutions.

Moviephone, projektor

Telefón na prvý pohľad ničím nevybočuje z radu ďalších chytrých telefónov. Má však väčšiu hrúbku, ktorú zapríčiňuje pevne zabudovaný projektor. Doteraz projektory k mobilným telefónom ponúkala iba spoločnosť Motorola napríklad vo svojom modeli Lenovo Moto Z Play, ale len ako samostatný doplnok. Pri výrobku Wireless Mobi Solutions je projektor priamo súčasťou tela telefónu a jeho šošovku nájdeme na hornej časti telefónu.

Vďaka dodávanému stojanu stačí telefón len podoprieť a môžeme obraz premietať na stenu. Moviephone si poradí s uhlopriečkou až dva a pol metra, HD rozlíšením a ponúka solídny jas 50 lm/W. Na premietanie prezentácií vo firemných zasadacích miestnostiach to pravdepodobne nebude, ale ako základ na sledovanie videí či fotiek z dovolenky, prípadne streamovaného seriálu, to môže postačiť.

Moviphone 1Moviphone projekciaMoviephone vzhľad

Základom Moviephone je procesor MediaTek 6750 V a 5,5-palcový OLED displej s Full HD rozlíšením. Nechýbajú predné a zadné fotoaparáty (16 + 8 Mpx), čítačka odtlačkov prstov na zadnej strane, a dokonca konektor USB-C. Mobilný telefón so zabudovaným projektorom beží na operačnom systéme Android 7.0 Nougat.

Motorola predstavila nové Moto Mody klávesnicu a monitor zdravia

Lenovo svoj modelový rad Moto Z postavilo na možnosti použitia tzv. Moto módov, teda prídavných zariadení ako napríklad lepší fotoaparát, projektor alebo batéria s dlhšou výdržou. Na CES 2018 k nim pribudli ďalšie dva – hardvérová klávesnica a monitor zdravia.

Livermorium Slider Keyboard je plnohodnotná QWERTY klávesnica, ktorá poteší všetkých, ktorí na svojom mobilnom telefóne veľa píšu. Pripája sa na zadnú časť telefónu a vysúva sa bokom. Po vysunutí ju možno upevniť v uhle 60 stupňov voči obrazovke, písanie je vďaka tomu ešte pohodlnejšie. Stáť bude v prepočte približne 400 € a na trhu by sa mala objaviť v apríli.

Druhý mód sa volá Lenovo Vital a zaujme všetkých tých, ktorí si strážia svoj zdravotný stav. Sleduje srdcový tep, monitoruje rýchlosť dychu a z prsta zmerá presný systolický a diastolický tlak. O svoje zdravie sa pomocou mobilného telefónu budete môcť začať starať v jarných mesiacoch tohto roka. Konkrétny dátum zatiaľ nie je známy.

Moto Mody, klávesnica a monitor zdravia

Gemini je PDA s hardvérovou klávesnicou

Na CES 2018 sa neobjavujú len futuristické zariadenia, ale aj také, pri ktorých by ste možno tipovali vznik o 20 rokov skôr. Jedným z nich je na dnešnú dobu pomerne neobvyklý koncept PDA s názvom Gemini, poháňaný Androidom od britskej spoločnosti Planet Computers. Ide o kompaktné zariadenie s rozmermi 17,14 cm × 7,93 cm × 1,51 cm a solídnym výkonom.

Dotykový displej s pomerom strán 18 : 9 a Full HD rozlíšením 2 160 × 1 080 px sa veľkosťou uhlopriečky, ktorá činí 5,99", podobá skôr šikovným mobilným telefónom. Na rozdiel od nich má však navyše mechanickú klávesnicu, vďaka ktorej je možné PDA Gemini použiť aj na pokročilejšiu prácu. K tej poslúži predinštalovaný operačný systém Android s možnosťou nastavenia dual-bootu spolu s Linuxovou distribúciou.

GeminiGemini, PDA

V útrobách bije desaťjadrový procesor MediaTek, ktorý tu nájdeme v spojení so 4 GB operačnej pamäte RAM a interným úložiskom s veľkosťou 64 GB. To je možné rozšíriť vďaka vhodne zvolenému slotu pre microSD kartu až o ďalších 256 GB. Batéria je v tomto prípade typu Li-ion s kapacitou 4 220 mAh a z oboch strán sa nachádza jeden USB-C konektor. Gemini PDA bude k dispozícii v metalickej a zlatej limitovanej farbe.

Bezdrôtové nabíjačky ako stvorené pre najnovšie telefóny Apple

CES 2018 je doslova plný bezdrôtových nabíjačiek všetkých možných druhov. Do veľkej miery k tomu prispel aj Apple, pretože po rokoch vyslyšal prosby svojich používateľov a do nového radu telefónov iPhone (iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus) túto technológiu nakoniec implementoval. Na trhu tak vznikla veľká medzera, ktorú sa snaží čo najskôr vyplniť spoločnosť Belkin so svojimi dizajnovými, ale aj praktickými bezdrôtovými nabíjačkami.

balkin bezdrôtové nabíjačky, ces 2018

Základné nabíjacie podložky Belkin BoostUp budú ponúkané v štyroch štýlových farbách, a to v čiernej, bielej, ružovej a modrej. Zároveň sa dočkáme aj ich väčšej verzie, kedy bude možné nabíjať hneď dva smartfóny naraz.

balkin bezdrôtové nabíjačky, ces 2018

Vzápätí boli na veľtrhu predstavené tiež dva praktické nabíjacie stojany Balkin BoostUp Mount a BoostUp Car Mount. Prvý z nich umožňuje nabíjať telefón na pevnom podklade aj v režime na výšku či na šírku, zatiaľ čo druhý slúži na nabíjanie vo vašom vozidle a najviac ho oceníte, najmä ak váš inteligentný telefón často používate ako GPS navigáciu. Všetky spomenuté bezdrôtové nabíjačky disponujú 10 W výstupom pre bezdrôtové rýchlonabíjanie, a okrem nových telefónov iPhone sú kompatibilné s každým zariadením podporujúcim certifikáciu Qi. Na oficiálne uvedenie bezdrôtových nabíjačiek Belkin do predaja si budeme musieť počkať pravdepodobne až do leta tohto roku.

Tri nové mini PC z dielne Asus

Na kancelárske stoly aj do domácností alebo škôl by mohli od polovice tohto roka pribudnúť nové mini PC od Asusu. Značka predstavila hneď trojicu modelov. Drobný a dostupný Chromebox 3 pre systém Chrome OS je vylepšením predchádzajúcej generácie. Asus by do neho mal schovať nové procesory Intel Celeron, úctyhodný výkon drobných počítačov zabezpečí až 16 GB operačnej pamäte a praktická bude bohatá konektorová výbava zahŕňajúca USB-C aj grafické porty HDMI a DisplayPort či čítačku kariet. Cena by mohla začínať na 200 €.


Asus mini PCAsus mini PCAsus mini PC

Tri nové PC spoločnosti Asus sa hodia do domácností a škôl.

Ďalšími predstavenými drobcami sú dve mini PC pre klasický systém Windows. Najsilnejšou stránkou väčšieho modelu Asus PB40 bude veľmi bohatá výbava – 6 USB 3.1 konektorov, tri grafické porty HDMI, VGA a DisplayPort. Srdcom počítača budú úsporné (a to aj cenovo) procesory Intel Pentium Silver. Kompaktnejší model Asus PN40 chce zaujať predovšetkým naozaj pôsobivými rozmermi 11 × 11 × 5 cm.


Dell vylepšil rad Latitude a notebook XPS 15

Značka Dell potvrdila na veľtrhu CES 2018 nové verzie svojich notebookov Latitude. Tie bude ponúkať v troch veľkostiach. Najmenší 12,5" Latitude 7290, väčší 13,3" Latitude 7390 a najväčší, aj keď stále kompaktný 14" Latitude 7490. Počítače dostali zmenu len hardvérovú, dizajn predchádzajúceho radu zostáva. Dočkáme sa procesorov Intel 8. generácie aj dotykových displejov a Dell sľubuje dôraz na výdrž batérie a funkcie, ktoré šetria spotrebu notebookov.
Pôsobivou novinkou je Dell XPS 15. Opäť ide o reinkarnáciu známeho mena, tentokrát však vo vyhotovení 2 v 1. Samozrejmý je tak dotykový displej, vo Full HD aj 4K verzii. Na mieste procesorov dostanú šancu čipy Intel Kaby Lake-G s integrovanou grafikou Radeon RX Vega a až 16 GB, v budúcnosti možno aj 32 GB operačnej pamäte. Tablet a notebook v jednom bude podporovať stylus a imponovať by mohol najmä kreatívcom.

Razer Linda urobil z notebooku príslušenstvo

Veľkej pozornosti sa na CES 2018 dostalo počinu Project Linda. Značka Razer vytvorila prototyp notebooku, ktorého srdcom je mobilný telefón. Veľmi výkonný smartfón Razer Phone sa do notebooku klasickej konštrukcie vkladá, a zatiaľ čo svojím procesorom prepožičiava počítaču výkon, displej telefónu slúži ako touchpad. Notebook je tak v podstate príslušenstvom, ktoré mobilnému telefónu pridá 13,3" displej, klávesnicu, niekoľko klasických portov, úložisko a batériu navyše.

Výkon smartfónu Razer Phone, a teda aj notebooku, demonštruje procesor Snapdragon 835 a 8 GB operačnej pamäte. Telefón disponuje vlastným 128 GB úložiskom. Parametre, ktoré dostane notebook, nie sú v podstate na ARM počítač zlé. Displej má jemné rozlíšenie 2 560 × 1 440 px, úložisko pridá 200 GB miesta a o efekt sa postará podsvietená klávesnica.

NZXT vstupuje na trh základných dosiek

Spoločnosť NZXT netreba dlho predstavovať, pretože jej produkty v oblasti počítačových skriniek a chladenia jej robia len a len dobré meno. Napokon nie náhodu ich používame na stavbu našich značkových počítačov Alza GameBox.

Teraz však pristúpila firma k pomerne nečakanému kroku a zhruba počas mesiaca pošle do predaja základné dosky postavené na platforme Intel Z370. Zacielenie na výkonné procesory radu Intel Coffee Lake dáva totiž šancu vyrobiť prémiové modely určené aj na pokročilé pretaktovanie. Základných dosiek podobného razenia je však na trhu veľa. NZXT sa však chce výrazne odlíšiť najmä po dizajnovej stránke.

Oznámená N7 Z370 bude k dispozícii v čiernom alebo bielom vyhotovení. Ďalej pôjde dokúpiť rôzne farebné kryty na individuálne skrášlenie dosky. Ďalším odlišujúcim prvkom je kompletné zakrytovanie celého PCB. Doska bude tiež vedieť synchronizovať svoje osvetlenie s podporovanými skrinkami NZXT. Doska tiež ponúkne pokročilý monitoring a ovládanie ventilátorov pomocou platformy HUE+ a GRDI+.

AMD Vega Mobile mieri do ultrabookov

Spoločnosť AMD sa rozhodla odhryznúť Intelu z ďalšieho veľkého koláča a šikovne ťaží zo vzájomnej spolupráce na procesoroch Intel Kaby Lake-G. Trošku v ústraní totiž vznikol mobilný procesor pomenovaný ako AMD Vega Mobile. Z názvu je zrejmé, že súčasťou procesora je tiež grafický čip s architektúrou Vega.

i Všetko dôležité o AMD Ryzen Mobile nájdete v našom článku.

Zatiaľ sú predstavené štvorjadrové modely Ryzen 7 2700, Ryzen 5 2500, Ryzen 3 2300 a dvojjadrový Ryzen 3 2200. maximálna pracovná frekvencia sa bude pohybovať v rozmedzí 3,4 – 3,8 GHz. Nízke TDP 15 W potom dáva tušiť, že aj napriek pomerne vysokému výkonu bude zachovaná energetická nenáročnosť. Zatiaľ však nemáme bližšie informácie o prvých takto vybavených ultrabookoch. Snáď ešte v prvej polovici tohto roka.

Keď už máme zľahka nahryznuté grafiky AMD Vega, tak v tomto roku nečakáme žiadne veľké novinky. Pre druhú jesennú sezónu však nedá vylúčiť príchod novej Vegy do nižšieho cenového segmentu, kde by mala nahradiť dosluhujúce rad Radeon RX570/580.

V oblasti grafik sa tak AMD skôr sústredí na vyladenie 7 nm výrobného procesu, ktorého bezchybné zvládnutie otvára cestu k druhej generácii AMD Vega. Pravdepodobne sa však bavíme až o roku 2019.

CES 2018 – 3. deň na CES

 1. LG ukázalo V30 v novej farbe a už nebude predstavovať top modely každý rok
 2. Žijeme vo virtuálnej realite s oblekom Teslasuit
 3. All in One VR headsety Pico Neo a Pico Goblin
 4. Vylepšená verzia okuliarov Topski F7X V2 FPV Google
 5. Luxusné 4K projektor Sony LSPX-A1 vyzerá ako TV stolík
 6. Ocenená herné slúchadlá RIG 800LX
 7. Herná myš Ark LEXIP 3D
 8. Eyetrackingu systém Tobii šetrí výkon počítača
 9. LooxidVR – nová úroveň interakcie s užívateľom

LG ukázalo V30 v novej farbe a už nebude predstavovať top modely každý rok

Vedľa inteligentných robotov, 88" OLED obrazovky s 8K rozlíšením či platformy postavené na umelej inteligencii ThinQ prišli v závere veľtrhu CES 2018 ešte ďalšie dve novinky. Tou prvou je nový farebný variant špičkového telefónu LG V30, tou druhou oznámenie o novej stratégii v predstavovaní top modelov.

LG V30 dostane novú farbu – Raspberry Rose

Súčasný vrcholný model v ponuke kórejského výrobcu LG V30 sa doteraz predával v striebornej a modrej farbe. Teraz sa k nim pridáva aj „Raspberry Rose“, teda malinová ružová, ktorá má vzbudiť záujem o telefón v prípade zástupkýň nežnejšieho pohlavia. Farba je to pomerne výrazná, oblým tvarom smartfónu ale pristane.

LG V30, malinová ružaLG V30, malinová ruža

To, ako vlastne odtieň vyzerá, presne vystihuje jeho pomenovanie. Nie je to ani čisto červená, ale ani ružová. V osvetlenom prostredí sa telefón javí ako malinový, v menej osvetlenom ako červenoružový. Každopádne V30 sa v tejto farbe bude nepochybne odlišovať od konkurencie. Dodajme, že zmena sa týka len vizuálnej stránky, všetky ostatné parametre budú totožné s ďalšími farebnými variantmi. Kedy a či sa k nám V30 v malinovej ružovej farbe dostane, nie je jasné.

Spoločnosť LG mení stratégiu vydávania vlajkových modelov

LG vydáva každý rok dva nové modely. V prvej polovici zástupca radu G, v druhej zástupca radu V. To sa ale teraz má podľa šéfa spoločnosti Jo Seong-Jin zmeniť. Dôvodom pravdepodobne budú neuspokojivé výsledky mobilnej divízie LG, ktorá už niekoľkýkrát štvrťrok za sebou vykazuje stratu. Vedenie spoločnosti na to musí reagovať, a tak sa nové vlajkové lode budú predstavovať „podľa potreby“, teda nepravidelne. V medziobdobí môže spoločnosť predstaviť len ľahko upravené verzie existujúcich modelov, ktoré ale ponesú rovnaké meno. Pre nové generácie jednotlivých telefónov odhadujeme frekvenciu približne raz za 15 mesiacov.

Žijeme vo virtuálnej realite s oblekom Teslasuit

Už dnes je možné sa vo virtuálnej realite pohybovať prakticky bez akýchkoľvek obmedzení, stačí nám k tomu iba VR headset a pár ovládačov. Ako teda pozdvihnúť zážitky z VR na ďalšiu, úplne novú úroveň? Odpoveď našla skupina nadšených vývojárov a dizajnérov, ktorá dala vzniknúť prvému SMART celotelovému obleku na svete – Teslasuit.

Ten sa vo virtuálnej realite správa ako „hmatový“ oblek, pretože poskytuje telu užívateľa hmatovú spätnú väzbu a simuluje reálnu hmotnosť predmetov. V súčasnosti sa stále pracuje na vytváraní nových „pocitov“, ktoré stimulujú aj niekoľko svalových skupín súčasne, pričom do vývoja sa môžu zapojiť vývojári z celého sveta. Pri dotykoch a hmate ale zďaleka nekončíme. Napokon pri samotnom predstavení na CES 2018 bolo zdôraznené, že Teslasuit si kladie za cieľ prepojiť VR so všetkými ľudskými zmyslami!

Okrem hmatu sa tak dočkáme aj prepracovaného termoregulačného systému, ktorý vie prenášať teplotné zmeny z virtuálneho sveta na jednotlivé časti vášho tela. Skrátka to, čo by ešte nedávno mohlo znieť ako utópia, je dnes skutočnosťou – predstavte si napríklad, že pri hraní hry budete vnímať teplo slnka, studený vietor alebo tiež oheň, čo mnohonásobne umocní váš herný zážitok.

teslasuit, virtuálna realita, extended reality

Na to, aby vás oblek dokázal presne umiestniť do virtuálneho sveta, využíva nespočetné množstvo senzorov umiestnených po celom svojom povrchu. Zároveň zvládne ich zásluhou perfektne trackovať aj tie najdetailnejšie pohyby vášho tela. V budúcnosti by tak táto technológia mohla mimo herný priemysel nájsť využitie napríklad v zdravotníctve (najmä pre rehabilitáciu), profesionálnom športe či fitness.

All in One VR headsety Pico Neo a Pico Goblin

Ako sa dalo očakávať, CES 2018 sa nesie v znamení virtuálnej reality. Veľkej popularite sa tak tešia predovšetkým takzvané „všetko v jednom“ VR headsety, pretože dokážu sprostredkovať prenosnú virtuálnu realitu bez drahého HW vybavenia. Nie sú k nim potrebné žiadne obmedzujúce káble, externé snímače či kamery, a dokonca ani počítač alebo inteligentný telefón. A práve tento typ headsetov predstavila na veľtrhu v dvoch variantoch spoločnosť Pico Interactive.

pico neo, vr headset

Prvá a pravdepodobne aj drahšia verzia nesie označenie Pico Neo a sľubuje maximálnu slobodu vo virtuálnej realite. Tá je postavená na veľmi špecifickom 6DOF ovládaní, ktoré využíva na komunikáciu s headsetom platformu Vive Wave, a vďaka tomu dokáže s presnosťou sledovať pohyby hlavy (prikrčenie, uhýbanie, chodenie po miestnosti). Ďalej je headset Pico Neo vybavený dvoma samostatnými LCD displejmi s rozlíšením 1 440 × 1 600 px pre každé oko, výkonným procesorom Qualcomm Snapdragon 835, 4GB vysokorýchlostnou RAM pamäťou a duálnymi reproduktormi s priestorovým mapovaním zvuku.

pico goblin

Cenovo dostupnejší variant Pico Goblin si zase zakladá na ľahkej a čo najkompaktnejšej konštrukcii, pochopiteľne je však odľahčená tiež o nejaký ten výkon. Vnútri headsetu nájdeme „iba“ procesor Qualcomm Snapdragon 820 a LPDDR4 RAM pamäť s kapacitou 3 GB. Základ v ňom navyše netvoria dva samostatné LCD displeje, ale iba jeden 5,5" displej s rozlíšením 2 560 × 1 440 px. Ovládače Pico Goblin disponujú tromi stupňami slobody (3DoF), a zvládajú tak rozoznávať len základné pohyby rúk. Na druhú stranu je VR headset Goblin bezpochyby skvelou voľbou na hranie jednoduchších hier a tiež pre všetkých, ktorí ocenia jednoduché a intuitívne ovládanie.

Vylepšená verzia okuliarov Topski F7X V2 FPV Google

Spoločnosť Topski, založená už v roku 2009, je výrobcom a dodávateľom FPV okuliarov, VR a Video headsetov, ale napríklad tiež inteligentného športového vybavenia. Na CES 2018 bola ako hlavná atrakcia ich stánku predstavená nová generácia FPV (First Person View) okuliarov F7X V2 Google. Tie sprostredkovávajú bezdrôtový prenos obrazu medzi okuliarmi a kamerou, ktorá je pripevnená na diaľkovo ovládaných bezpilotných kvadrokoptérách čiže dronoch. Súčasťou okuliarov je tiež odnímateľný gyroskopický snímač, s ktorým môžete ovládať vybrané kamery v drone iba nakláňaním hlavy.

topsky, f7x v2 google, okuliare

Okuliare stačí spárovať s vaším dronom, nasadiť na hlavu, a razom máte pocit, ako by ste boli jeho súčasťou. To, čo vidí dron, vidíte aj vy – pohľad na rozľahlú krajinu z výšky niekoľkých desiatok metrov tak máte na HD displeji s rozlíšením 1 280 × 7 20 px a so zorným uhlom 42 stupňov doslova pred očami. Výsledkom je úplne nevšedný a revolučný zážitok z pilotovania kvadrokoptéry, ktorý len tak niekoho neomrzí. Zásluhou integrovaného HDMI portu s podporou 720p a 1 080 p vstupu možno okuliare zároveň použiť aj na sledovanie filmov z externého prehrávača, a to ako v 2D, tak aj 3D zobrazení.

Luxusný 4K projektor Sony LSPX-A1 vyzerá ako TV stolík

Japonská spoločnosť Sony predviedla na tohtoročnom veľtrhu CES predovšetkým nový rad svojich televízorov Bravia, z ktorého vyčnieva OLED model XF90 s uhlopriečkou 49 až 75 palcov. Ak však žiadate ešte väčší obraz, najlepšie cez celú stenu, potom bude nutné siahnuť po projektore. A práve v tejto oblasti sa spoločnosť Sony predviedla v plnej paráde.

4K projektor LSPX-A1

4K projektor Sony LSPX-A1 zastane aj funkciu štýlového interiérového doplnku.

Zariadenie s označením LSPX-A1 totiž vyzerá ako mimoriadne luxusný stolík pod TV. Zdanie však klame, pretože pod mramorovou doskou sa ukrýva špičkový projektor vybavený premietacou technológiou s podporou 4K. Jeho hlavnou devízou je schopnosť vykúzliť až 120" obraz na mimoriadne krátku vzdialenosť. Sony túto vzdialenosť uvádza len na úrovni 25 centimetrov, čomu odmietame veriť. Projektor navyše disponuje podporou HDR a dostatočnou svetelnosťou 2 500 lúmenov.

Sony 4K projektor LSPX-A1Sony 4K projektor LSPX-A1

4K projektor Sony LSPX-A1 ukrytý v TV stolíku. Len škoda vyššej ceny.

Neoddeliteľnou súčasťou obrazového zážitku je aj dostatočne kvalitný zvukový doprovod. Do „stolíka“ sú tak integrované aj reproduktory s priestorovým zvukom. Zaujímavosťou je integrácia špeciálneho režimu Life Space UX, ktorého hlavnou funkciou je udržiavať vo vašej izbe príjemnú atmosféru. Na základe vašich preferencií bude projektor sám od seba premietať rôzne prírodné scenérie.

Sony LSPX-A1 sa dostane do obchodov ešte tento rok, očakávaná cena je 30 000 dolárov.

Ocenené herné slúchadlá RIG 800LX

Zapáleným hráčom a milovníkom dokonalého zvuku pripomenul CES 2018 už skôr predstavenú novinku, prémiové slúchadlá Plantronics RIG 800LX. Tá sú vrcholom hernej série RIG a z prestížnej akcie si odniesli ocenenie CES 2018 Innovation Award. Bezdrôtové slúchadlá s integrovaným mikrofónom sa môžu pochváliť veľkou výdržou a podporou technológie Dolby Atmos.

RIG 800LX; Dolby Atmos; herné slúchadlá

Herné slúchadlá RIG 800LX bodujú podporou Dolby Atmos.

Batéria slúchadiel vydrží plných 24 hodín prevádzky. Kvalite počúvania napomáha dobrá izolácia od vonkajších zvukov a rad technológií na redukciu šumu alebo vylepšenie kvality hovoru. Punc prémiového herného príslušenstva im dodajú aj analógové ovládacie prvky. Odľahčená konštrukcia robustných slúchadiel by mala zabezpečiť aj pohodlné nosenie.

i Čo je Dolby Atmos? Ako zistíte v našom článku, ide o budúcnosť pre domáce kiná.

Myš Ark LEXIP 3D

Ako najlepšia herná myš roka bola na veľtrhu CES 2018 ocenená myš LEXIP 3D od značky Ark. Tá spája do jedného zariadenia koncept 3D myši, kedy je ku klasickej myši doplnený drobný joystick do druhej ruky. U ocenenej LEXIP 3D je joystick integrovaný priamo do pravého boku myši a výrazne tak zvýši možnosti ovládania a urýchli prácu dizajnérom a 3D grafikom. Okrem joysticku má myš 7 programovateľných tlačidiel. Pohyb sníma laserom a jej rozlíšenie je až 8 200 dpi.

Lexip Arp; herná myš; CES 2018

LEXIP Ark bola ocenená titulom najlepšej hernej myši CES 2018.

Eyetracking systém Tobii šetrí výkon počítača

Pokrok v pozoruhodných technológiách ukázal na CES 2018 systém na sledovanie pohľadu Tobii. Eyetracking technológia je už niekoľko rokov stálicou veľtrhu a neustále sa zlepšuje. Z prapôvodného nástroja na analýzu užívateľského správania sa stal všestranný systém, ktorý posúva možnosti virtuálnej reality. Veľkou prednosťou riešenia Tobii je všestranná kompatibilita a veľká zásoba podporovaných aplikácií a hier na platforme Steam.

Eyetracking Tobii ; CES 2018

Tobii sleduje pohyb očí. PC vďaka tomu presne určí, ktorú časť scenérie sledujete.

Tobii sleduje pohyb očí pomocou infračervených lúčov, a dokáže určiť presné miesto pohľadu. Vďaka nemu je možné jednoducho ovládať očami ponuky vo VR prostredí a hry. Zlepší sa aj celkový zážitok z virtuálnej reality, ktorá sa vykresľuje prirodzenejšie v súlade s pohľadom hráča. Prehovoriť môže tiež do lepšej kvality obrazu – počítač vďaka systému Tobii presnejšie určí, ktorú časť scenérie vykresliť do detailu a na ktorú šetriť výkonom.

LooxidVR – nová úroveň interakcie s užívateľom

LooxidVR nie je len ďalší z radu mnohých mobilných VR headsetov slúžiacich primárne na našu zábavu, naopak ide úplne unikátnu súpravu – vôbec ako prvá prináša na pole virtuálnej reality rozhranie na interakciu s našimi očami, a dokonca aj mozgom. Na tieto potreby sú okuliare vybavené dvomi zabudovanými kamerami, ktoré precízne sledujú aj tie najdetailnejšie pohyby očí, a to vrátane rozširovania zreníc. Ďalej je v headsete ukrytých tiež šesť EEG snímačov, tie monitorujú všetku mozgovú činnosť používateľa, pričom celý proces zaznamenávania údajov je časovo synchronizovaný s práve zobrazovaným obsahom vo VR.

Svojím vzhľadom a vlastnosťami sa LooxidVR príliš nelíši od ostatných mobilných VR headsetov ako je napríklad Samsung Gear VR alebo Google Daydream VR, avšak dáta získané jeho používaním sú prvé svojho druhu, a teda aj nesmierne cenné. Podľa oficiálnej tlačovej správy môžu byť tieto spracované dáta v kombinácii s už existujúcim API využité v mnohých rozširujúcich sa odvetviach virtuálnej reality, ktoré vyžadujú lepšie pochopenie emočných stavov používateľa ako je úroveň stresu, preferencie či miera zapojenia.

Headset LooxidVR je kompatibilný so všetkými telefónmi s OS Android 7.1 a vyšším, najlepšie zážitky ale dosiahnete až s výkonnými smartfónmi Daydream-Ready a displejom s veľkosťou aspoň 5,0". Vďaka inovatívnemu poňatiu a výskumnému potenciálu zaznamenali Looxid Labs so svojimi okuliarmi na CES 2018 obrovský úspech a celkom oprávnene sa zaradil do úzkej skupinky výhercov prestížneho ocenenia Best of Innovation pre najlepšiu inováciu veľtrhu.


Surface Laptop 3 128GB R5 8GB platinum
Notebook – AMD Ryzen 5 3580U, dotykový 15" IPS 2496 × 1664, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon Vega 9, SSD 128GB, webkamera, USB-C, WiFi 802.11ac, Windows 10 Home

1 239 € bez DPH 1 032,50 €
Kúpiť
Na sklade 2 ks
Môžete mať ve streda 1.4. od 10:00
Objednávací kód: MCS252c0q0
Xiaomi Amazfit Bip Black - Smart hodinky
-14%
Xiaomi Amazfit Bip Black
Smart hodinky – unisex s meraním tepu zo zápästia, výpočet kalórií, meranie vzdialenosti, monitoring spánku, meranie rýchlosti, záznam trasy, barometer, kompas, senzor GLONASS, pripojenie pomocou Bluetooth, stav batérie, notifikácie z mobilu, hodnota vodotesnosti Water resistant, kompatibilné s Android a iOS, gorilla glass sklíčko, materiál remienka: silikón, materiál puzdra: plast

-14% 69,90 €
59,90 € bez DPH 49,92 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: XI300i01
Xiaomi Amazfit Bip Lite Pink - Smart hodinky
-8%
Xiaomi Amazfit Bip Lite Pink
Smart hodinky – dámske s meraním tepu zo zápästia, výpočet kalórií, meranie vzdialenosti, monitoring spánku, intervalový tréning, barometer, gyroskop, pripojenie pomocou Bluetooth, stav batérie, notifikácie z mobilu, hodnota vodotesnosti 30 m (3 ATM), kompatibilné s Android a iOS, kapacita úložiska 8 MB, gorilla glass sklíčko, materiál remienka: silikón, materiál puzdra: plast

-8% 59,90 €
54,90 € bez DPH 45,75 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na 6 predajniach
Objednávací kód: XI300i07e
Xiaomi Amazfit GTS Black - Smart hodinky
-17%
Xiaomi Amazfit GTS Black
Smart hodinky – unisex s meraním tepu zo zápästia, výpočet kalórií, meranie vzdialenosti, monitoring spánku, intervalový tréning, GPS, barometer, gyroskop, senzor pre intenzitu svetla, pripojenie pomocou Bluetooth, stav batérie, notifikácie z mobilu, hľadanie telefónu, hodnota vodotesnosti 50 m (5 ATM), kompatibilné s Android a iOS, gorilla glass sklíčko, materiál remienka: silikón, materiál puzdra: hliník

-17% 148,90 €
123,90 € bez DPH 103,25 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na 12 predajniach
Objednávací kód: XI300i08a
Xiaomi Amazfit GTR 47 mm Aluminum Alloy - Smart hodinky
Xiaomi Amazfit GTR 47 mm Aluminum Alloy
Smart hodinky – pánske s meraním tepu zo zápästia, výpočet kalórií, meranie vzdialenosti, monitoring spánku, meranie vyjdených poschodí, intervalový tréning, GPS, barometer, výškomer, gyroskop, kompas, senzor pre intenzitu svetla, pripojenie pomocou Bluetooth, stav batérie, prehrávač hudby, notifikácie z mobilu, hľadanie telefónu, hodnota vodotesnosti 50 m (5 ATM), kompatibilné s Android a iOS, gorilla glass sklíčko, materiál remienka: koža, materiál puzdra: hliník

148,90 € bez DPH 124,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na 5 predajniach
Objednávací kód: XI300i07a
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi