AD homeoffice AD homeoffice

Čo je NAS?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

NAS je skratka pre Network Attached Storage, čo je možné do slovenčiny preložiť ako „úložisko pripojené k sieti“. Také úložisko nie je vo vnútri vášho počítača a nejde ani o bežný externý disk. NAS je pripojený k domácej alebo firemnej sieti, takže ho môže zároveň využívať viacero počítačov, ak sú pripojené k rovnakej sieti. To má množstvo využití – od streamovania audiovizuálnych obsahov cez zdieľanie dát až po automatické zálohovanie. To najdôležitejšie, čo by ste mali o NAS vedieť, sa dozviete v tomto krátkom článku.

Čo je NAS? – NAS a notebook

Čo je NAS? – OBSAH

  1. NAS – čo to je?
  2. Čo je to NAS server a ako sa líši od ďalších podobných technológií?

NAS – čo to je?

NAS je samostatné zariadenie, ktoré pripomína počítač. Nikto u neho ale nepracuje, jeho úlohou je totiž sprístupňovať dáta ostatným počítačom v danej miestnej sieti (káblom alebo cez WiFi). Jeho hlavnou súčasťou sú disky, ktoré majú spravidla výrazne vyššiu kapacitu ako úložisko bežného počítača. Typicky ide o jednotky až stovky terabajtov rozdelené do jednotiek až desiatok pevných diskov. Ich množstvo a kapacita sa odvíja od individuálnych potrieb konkrétneho používateľa. Zatiaľ čo malá domácnosť si vystačí s malým sieťovým diskom, firma, škola alebo úrad môže potrebovať disk výrazne väčší.

Čo je NAS? – server
S NAS sa nemusíte báť spleti káblov ani zložitého nastavovania tak ako u bežných serverov. Sú to totiž prívetivé zariadenia určené predovšetkým pre domácnosti a menšie firmy.

NAS má ale okrem pevných diskov aj ďalšie súčasti – predsa len ide o špecificky zameraný počítač. Nájdeme v ňom teda procesor, operačnú pamäť a ďalšie komponenty potrebné na to, aby mohol poskytovať funkcie, ktoré sú od neho vyžadované. Výkonnosť týchto komponentov sa líši podľa ceny NAS, jeho kapacity, očakávaného množstva pripojených počítačov a konkrétneho využitia.

Kým bežný NAS fungujúci iba ako dátové úložisko príliš výkonu nepotrebuje, vysoký výkon príde vhod, ak chcete server používať napríklad na streamovanie multimediálneho obsahu či ako webový alebo aplikačný server, teda server, na ktorom beží nejaká aplikácia – napr. účtovný systém.

Čo je to NAS server a ako sa líši od ďalších podobných technológií?

Pri čítaní toho, čo je NAS server, vám mohlo napadnúť, ako sa NAS líši napríklad od servera alebo cloudu. Hoci sa definície týchto riešení často prelínajú, určité zásadné rozdiely medzi nimi sú.

NAS vs. HDD

Kým NAS je sieťové úložisko, ako sme ho opísali vyššie, ako HDD označujeme špecifický typ dátového nosiča – pevný disk (HDD je skratka pre Hard Disk Drive). Ide o počítačové komponenty, ktoré sú síce v osobných počítačoch rýchlo vytláčané modernými a rýchlejšími SSD, pre svoju vysokú kapacitu a nízku cenu za jeden gigabajt však majú stále uplatnenie práve v NAS a ďalších vysokokapacitných dátových úložiskách.

i

NAS HDD CMR vs. SMR

SMR (Shingled Magnetic Recording) je pomerne moderná technológia zápisu dát na pevný disk, ktorá vedie k zhusteniu ukladaných dát a zvýšeniu kapacity disku. Výsledkom je nižšia cena za jeden gigabajt. SMR disky sú teda lacnejšie pri rovnakej kapacite. Spája sa s nimi ale aj veľká nevýhoda, a tou je nižšia rýchlosť zápisu.

Druhou a dlhšie používanou technológiou zápisu je CMR (Conventional Magnetic Recording). Hustota zápisu dát na CMR diskoch je nižšia ako pri SMR, čo zvyšuje cenu za jeden gigabajt, práca s dátami je ale rýchlejšia.

Tak ktorý disk vybrať pre svoj NAS? CMR, alebo SMR? Všeobecne platí, že CMR. Tieto disky sú rýchlejšie a na rozdiel od SMR diskov netrpia výkonnostnými problémami pri zápise väčších dátových blokov. Pokiaľ si kúpite disk, ktorý je určený špeciálne pre NAS alebo servery, bude pravdepodobne využívať technológiu CMR. Môžete si to overiť v parametroch produktu alebo na webe výrobcu. Naopak SMR využívajú skôr cenovo dostupnejšie disky určené do bežných stolných počítačov.

NAS vs. externý disk

Externý disk je iba zapuzdrený HDD alebo SSD komponent pripojený na jednoduchý USB radič. Aby fungoval, je nutné ho pripojiť k počítaču pomocou USB kábla. Externý disk slúži čisto na ukladanie dát a môže ho naraz využívať len jeden počítač. Ide len o rozšírenie kapacity počítača bez ďalších funkcií.

NAS je naopak pripojený k sieti, funguje aj samostatne a môže plniť ďalšie funkcie – napríklad slúžiť ako webový, multimediálny alebo aplikačný server. Obsahuje typicky väčšie množstvo HDD, vlastné komponenty vrátane procesora a operačnej pamäte a je vybavený aj operačným systémom.

NAS vs. server

Servery zdieľajú s NAS rad podobností – predsa len NAS je možné označiť za typ jednoduchého dátového servera. „Server“ je nadradený pojem, existujú teda aj servery, ktoré nie sú NAS. Servery, tak ako ich poznáme z veľkých dátových centier, sú spravidla komplexnejšie a výkonnejšie ako bežný domáci alebo firemný NAS, ich konfigurácia a architektúra je prispôsobená danému účelu, bývajú ľahko rozšíriteľné a môžu mať veľké množstvo rôznych funkcií. Preto bývajú typicky spravované sieťovými profesionálmi, zatiaľ čo obsluhu NAS by mal zvládnuť aj bežný používateľ.

i

NAS 7 200 vs. 5 400 RPM

Jedným z parametrov, ktorým sa navzájom líšia pevné disky, je počet otáčok za minútu. V ponuke nájdeme najviac diskov s rýchlosťami otáčania 7 200 a 5 400 RPM. Disky s rýchlosťou 7 200 RPM sú spravidla rýchlejšie, spotrebúvajú ale väčšie množstvo energie, generujú viac tepla, sú hlasnejšie, drahšie a tiež náchylnejšie na zlyhanie. Pre disky s rýchlosťou 5 400 RPM platí presný opak – sú lacnejšie, úspornejšie a tichšie, ale v priemere asi o 20 % pomalšie.

Ktorú rýchlosť si vyberiete, je na vás. Disky určené špeciálne pre NAS sú k dispozícii v oboch. Pri výbere pamätajte hlavne na dve veci: rýchlosti čítania/zápisu sa môžu líšiť pri rôznych modeloch pevných diskov, aj keď majú rovnakú rýchlosť otáčania. A potom majte na pamäti aj to, že utrácať za obzvlášť rýchly disk nemá veľký zmysel, pokiaľ NAS k sieti pripojíte pomocou najbežnejšieho rozhrania Gigabit Ethernet. Jeho prenosové rýchlosti totiž dosahujú 1 Gb/s, čo sa rovná asi len 125 MB/s.

NAS vs. cloud

Aj tu môžu pojmy mierne splývať, niektorí výrobcovia totiž zariadenie NAS inzerujú de facto ako váš domáci cloud. A pokiaľ je na to daný NAS funkčne vybavený, majú do istej miery pravdu. Niektoré NAS ponúkajú používateľsky prívetivý spôsob, ako sa k nim pripojiť aj z iných miest ako z lokálnej siete. Funkcia takého NAS je potom naozaj podobná tomu, čo ponúka cloudové úložisko – jednoduchý prístup k dátam odkiaľkoľvek, prípadne ľahké zálohovanie.

Viac sa o NAS môžete dozvedieť aj vo videu s Mikolášom Tučkom.

Sú tu ale aj rozdiely. NAS vás aj napriek obstarávacím nákladom vyjde celkovo lacnejšie. Ušetríte totiž na predplatnom cloudovej služby, takže sa vám NAS onedlho zaplatí. Lenže cena nie je všetko. Výhodou cloudových úložísk je aj to, že dáta nemáte doma. To znamená, že aj keď sa stane pohroma, vaše dáta budú v bezpečí. Cloudové služby sú navyše zabezpečené proti strate dát spôsobenej výpadkom alebo poškodením niektorého zo serverov. A pripojenie ku cloudu bude mimo vašej domácnosti spravidla rýchlejšie ako v prípade NAS – cloud je totiž schopný dáta odosielať rýchlejšie ako domáci NAS s bežným internetovým pripojením.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

NAS je moderný spôsob, ako doma alebo vo firme zariadiť vysokokapacitné úložisko na dokumenty, fotografie alebo audiovizuálny obsah. V porovnaní s alternatívnymi riešeniami je pomerne lacný a ľahko ovládateľný, nehodí sa ale na všetko. V niektorých prípadoch môže byť lepšie siahnuť po bežnom externom disku, výkonnejšom serveri alebo platenom cloudovom úložisku.

4,4 55×
WD My Cloud EX2 Ultra
NAS 2×, CPU Marvell Armada-385 1,3 GHz, 1 GB DDR3, 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), desktop
157,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: FW885k
Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií