Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka

Ako vybrať inteligentné dátové úložisko (NAS)

Zobraziť katalóg
https://cdn.alza.sk/Foto/ImgGalery/Image/QNAP-NAS.jpg

NAS, sieťový disk alebo inteligentné dátové úložisko. Tieto synonymá sa stávajú základným stavebným kameňom dnešných domácností aj kancelárií. Doba, keď sa hojne používali prenosné disky alebo USB kľúčenky, je s prudkým rozvojom cloudových služieb a inteligentných dátových úložísk preč. V dnešnom článku som sa zamerali na NASy od spoločnosti QNAP, ktorá je priekopníkom týchto riešení a má viac ako 10-ročnou tradíciu na trhu.

Čo všetko inteligentné dátové úložisko, čiže NAS dokáže

Inteligentné dátové úložiská, rovnako tak ako externé disky, pojmú veľké množstvo dát. Navyše majú tieto výhody:

 • Všetky dáta sú na jednom mieste a sú prístupné odkiaľkoľvek.
 • Bezpečnosť dát je zabezpečená možnosťou zrkadlenia na druhý pevný disk.
 • Automatické zálohovanie dát –  dokumentov, fotografií aj videí zo všetkých mobilných zariadení.
 • K dátam môže pristupovať niekoľko používateľov naraz.
 • Pohodlné streamovanie multimediálneho obsahu do TV, AV prijímača, domáceho kina a mobilných zariadení.
 • Jednoduché zdieľanie všetkého obsahu s kýmkoľvek.
 • Jednoduchý prístup, správa a organizácia uložených dát z ktoréhokoľvek zariadenia aj cez webový prehliadač.

Základné kritériá pri výbere vhodného NAS zariadenia

QNAP operačný systém QTS Na trhu existuje niekoľko desiatok typov, ktoré sa líšia vo výbave, v počte funkcií, tak aj v cene. Tu sú najdôležitejšie kritériá, na ktoré sa pri výbere môžete zamerať.

Počet pozícií na pevný disk

Čím viac pozícií, tým viac pevných diskov je možné k NASu pripojiť. Existujú základné varianty s 1 pozíciou aj profesionálne varianty až so 16 pozíciami.

Väčšinu modelov kúpite bez pevného disku a investícia do samotného NAS zariadenia tvorí významný podiel z celkovej obstarávacej ceny. Preto sa oplatí kúpiť NAS aspoň s 2 a ž 4 pozíciami, ktorý na domáce použitie úplne stačí aj do budúcnosti. Ak váhate, aký pevný disk vybrať, pozrite sa do našej ponuky NAS diskov.

Aby boli vaša dáta maximálne chránené pred poškodením a potencionálnou stratou, odporúčame pevné disky zapojiť do RAIDu, teda nastaviť zrkadlenie z jedného na druhý. Všetky uložené dáta na jednom disku tak budú automaticky v reálnom čase zálohované na druhý disk a v prípade poškodenia jedného z nich o ne neprídete. V prípade, že sa rozhodnete "zrkadliť" a chcete mať kapacitnú rezervu aj do budúcnosti, odporúčame zvoliť NAS so 4 pozíciami.

NAS; inteligentné dátové úložisko NAS

Rozhranie

Najčastejšie sú zastúpené porty USB 2.0 alebo USB 3.0. Ich prostredníctvom môžete najčastejšie pripojiť ďalší externý disk či USB flash disk. To sa hodí najmä, ak k vám príde návšteva a chce vám ukázať fotografie, videá alebo pustiť film –  pripojená externá jednotka ich rozpoznaná a umožňuje pohodlný prístup k všetkým dátam vrátane možnosti streamovania na obrazovku televízora. Externým diskom je tiež možné rozšíriť celkovú kapacitu NAS riešenia, ak sú už všetky sloty obsadené a interné disky plné dát.

Pokročilé funkcie a výbava

Tu záleží hlavne od účelu, na aký inteligentné dátové úložisko kupujete. Zatiaľ čo niektorí používatelia sa uspokoja len s veľkým úložiskom, ktoré je vždy na dosah ruky, iní chcú plnohodnotne využívať multimediálny server Plex a napríklad Print server. Firemní zákazníci zase cielia na ďalšie funkcie, ako sú hardvérové šifrovanie, podpora virtualizácie alebo VPN server.

Minimálne požiadavky a uvedenie do prevádzky

Jedinou požiadavkou na uvedenie inteligentného dátového úložiska do prevdzky je router s aspoň gigabitovým LAN rozhraním a ethernetový kábel kategórie CAT5 a vyššej – obe veci sú dnes považované za absolútny štandard a zoženiete ich takmer na každom rohu.

Potom už stačí prepojiť router s inteligentným dátovým úložiskom ethernetovým káblom a zapnúť. V grafickom webovom rozhraní nastavíte všetko potrebné v priebehu chvíľky.

Inteligentné dátové úložiská od spoločnosti QNAP a ich výhody

QNAP NAS a výhody QTS QNAP do svojich NAS riešení integruje vlastný operačný systém QTS, ktorý zahŕňa kľúčové aplikácie na každodenné použitie. Tými sú napríklad File Station, Music Station, Photo Station alebo Video Station a detailne sa im budeme venovať nižšie. Ďalej sú jeho súčasťou Antivirus, systémový monitor a nechýba ani App Center, prostredníctvom ktorého je možné sťahovať ďalšie aplikácie. V prípade problémov možno využiť vzdialenú podporu a systémové aktualizácie zase prinášajú opravy chýb a nové funkcie.

Produkty QNAP NAS podporujú OS Windows, Mac OS, Linux a UNIX, takže si bez problémov rozumejú s rôznymi zariadeniami či už to sú počítače, notebooky, tablety ale mobilné telefóny. Operačný systém QTS podporuje streamovanie cez AirPlay, DLNA, Chromecast, HDMI a USB, takže svoje multimédiá ľahko prenesiete do televízora, AV prijímača, domáceho kina alebo napríklad do hernej konzoly. Integrované full-textové vyhľadávanie vám pomôže ľahko a rýchlo nájsť všetko, čo práve hľadáte. Na správu súborov a zložiek je pripravená aplikácia File Station.

Nasledujúce aplikácie sú určené ako pre milovníkov hudby, vášnivých fotografov aj video nadšencov.

Aplikácia Music Station

 • Kategorizácia hudby podľa názvu, interpreta, albumu a žánru.
 • Možnosť pridania informácií a textov k skladbám, obrázku albumu, roku vydania alebo napríklad žánru.
 • Jednoduché zdieľanie hudby s priateľmi na sociálnych sieťach alebo e-mailoch pomocou odkazu.
 • Tvorba hudobného budíka.
 • Integrované rozhlasové stanice a možnosť ich manuálneho pridávania.
 • Centrálne vysielanie hudby do rôznych miestností aj pomocou bluetooth.
 • Pripojenie k TV alebo AV prijímaču pomocou HDMI.

Aplikácie Photo Station a QFile

 • Kategorizácia vašej zbierky fotografií, vytváranie zložiek a albumov.
 • Automatické nahrávanie nových fotografií z mobilných zariadení do NAS zariadenia.
 • Kopírovanie fotografií z digitálneho fotoaparátu pomocou USB a funkcie Smart Import.
 • Kopírovanie fotografií z USB flash diskov a externých médií pomocou tlačidla Copy na NAS zariadení.
 • Možnosť zostavenia prezentácie vrátane prechodových efektov a hudby na pozadí.
 • Geotagging na Google Mapách, detekcia tvárí a pridávanie mien osôb zachytených na fotografiách.

Aplikácia Video Station

 • Kategorizácia vašej zbierky videí a filmotéky.
 • Jednoduchý import titulkov vrátane zmeny písma, farby aj veľkosti.
 • Pri streamovaní cez HDMI podpora až 7.1-kanálového zvuku.
 • Podpora vysielania aj pomocou Plex Media Serveru (dostupné pre vyššie rady QNAP NAS).

Lacné NAS riešenie pre každú domácnosť

QNAP NAS - streamovanie cez DLNA Ak potrebujete centralizovať vaše dáta, sprístupniť ich z prostredia vašej Wi-Fi aj internetu a postačí vám podpora DLNA na streamovanie obsahu do inteligentných TV a mobilných zariadení, hravo si vystačíte aj so základnými modelmi inteligentných dátových úložísk. Váhate s výberom? Potom odporúčame vybrať medzi týmito typmi: QNAP TS-228, QNAP TS-231P alebo QNAP TS-431P.

Pokročilé NAS riešenie pre domácnosti

Vo výkonnejších modeloch nájdete Plex Media Server, ktorý transkóduje video streamovanie v reálnom čase. Inými slovami ho prevádza do univerzálnych formátov, aby bola zaručená kompatibilita s väčšinou multimediálnych zariadení a prehrávačov. Vďaka plexi odpadajú všemožné problémy s prehrávaním a detekciou multimediálnych súborov, čo je známa slabina protokolu DLNA a umožňuje tak bezproblémové prehrávanie na mobilných zariadeniach, televízoroch aj herných konzolách.

QNAP NAS Transcoding Engine - Plex Media Server Ďalšou výhodou je, že si pri spustení video streamovania môžete vybrať rozlíšenie, do ktorého chcete streamovanie transkódovať. Pre mobilné zariadenia možno napríklad zvoliť nižšie rozlíšenie, takže prenos nebude tak náročný (spotrebováva menej dát). V neposlednom rade je možné pridať do videa titulky.

Vzhľadom na to, že transkódovanie vyžaduje pomerne vysoký výkon, nenájdete Plex Media Server na lacnejších NAS zariadeniach. Pre HD video je vyžadovaný ľubovoľný procesor značky Intel a pre Full HD video aspoň Intel Core i3. Ak si kupujete inteligentné dátové úložisko primárne kvôli streamovaniu videa, je to investícia, ktorá sa vám rozhodne oplatí.

Treba podotknúť, že Plex musí podporovať aj zariadenia, na ktorom chcete video prehrávať, avšak pre väčšinu operačných systémov existuje rovnomenná aplikácia a podporuje ho aj široké spektrum inteligentných televízorov.

Na dosiahnutie dokonalého pôžitku zo streamovania odporúčame tieto modely: QNAP TS-251, QNAP TS-251A-2G, QNAP TS-451A-2G alebo QNAP HS-251+.

NAS pre profesionálov a firmy

QNAP NAS na obchod Rýchlosť, bezpečnosť, všestrannosť a spoľahlivosť. To sú najčastejšie kritériá pri výbere NAS riešení zo strany firemných zákazníkov a profesionálov, medzi ktorých patria napríklad používatelia zo segmentu video štúdií alebo reklamných agentúr. Rovnako sú kladené vysoké nároky na pokročilé funkcie a výbavu. Medzi ne patria najmä:

 • Hardvérová podpora šifrovania.
 • 2 a viac LAN konektorov, rýchle M.2 SATA rozhranie či Thunderbolt.
 • Podpora virtualizácie.
 • Prevádzkovanie VPN, FTP, Web, Print, LDAP či databázového servera.
 • Plnohodnotná podpora RAID  okrem zrkadlenia ide napríklad o varianty RAID 5, 6 a 10 alebo JBOD.

Týmto zákazníkom môžeme vrelo odporučiť modely: QNAP TVS-1282T-i5-16G, QNAP TVS-1282T-i7-32G, QNAP TVS-882T-i5-16G alebo QNAP TVS-682T-i3-8G.

NAS značky QNAP je stávka na istotu

Inteligentné dátové úložisko od spoločnosti QNAP môžeme rozhodne odporučiť. Dôležité je vybrať také riešenie, ktoré bude po hardvérovej stránke zodpovedať vašim potrebám aj do budúcnosti. Vďaka operačnému systému QTS, možnosti inštalácie ďalších aplikácií a pravidelným aktualizáciám sa môžete spoľahnúť na to, že zariadenie čoskoro morálne nezastará a nebudete mať potrebu ho čoskoro vymeniť za nové.

QNAP TS-431P
Dátové úložisko pre 4x 2.5 / 3.5" ;SATA II / III HDD alebo SSD, AnnapurnaLabs AL-212 dual-core 1.7GHz, 1GB DDR3, RAID (0,1, 5, 5 + hot spare, 6, 10), 2x GLAN, 3x USB 3.0, CZ menu

€302,90
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: QL269b4f
QNAP TS-451A-2G
Dátové úložisko pre 4x 2.5" / 3.5" SATA II / III HDD / SSD, RAID (0,1, JBOD), Dual-Core Intel Celeron 1.6 GHz, 2GB DDR3, 2x GLAN, 3x USB 3.0, USB 3.0 host pre pripojenie k PC, HDMI,

€491,90
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: QL269c3
QNAP TS-251A-2G
Dátové úložisko pre 2x 2.5" / 3.5" SATA II / III HDD / SSD, RAID (0,1,JBOD), Dual-Core Intel Celeron 1.6 GHz, 2GB DDR3, 2x GLAN, 3x USB 3.0, USB 3.0 host pre pripojenie k PC, HDMI

€368,90
Kúpiť
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: QL267e4
QNAP TS-451+-2G
Dátové úložisko pre 4x 2.5" /3.5" SATA II/III HDD/SSD, RAID (0,1,5,6,10, JBOD), Quad-Core Intel Celeron 2.0 GHz, 2 GB DDR3, 2x GLAN, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI

€688,90
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: QL269b2b6
QNAP HS-251+
Dátové úložisko pre 2x 2.5"/3.5"SATA II / III HDD, RAID (JBOD, 0,1), Quad-Core Intel Celeron 2.0GHz, 2GB DDR3, 2x GLAN, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI

QNAP HS-251+ - Dátové úložisko
-5%
-5% €426,90
€404,90
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: QL271f1
QNAP TS-231P
Dátové úložisko pre 2x 2.5 / 3.5" SATA II / III HDD alebo SSD, AnnapurnaLabs AL-212 dual-core 1.7GHz, 1GB DDR3, RAID (0,1), 2x GLAN, 3x USB 3.0, CZ menu

€213,90
Kúpiť
Na ceste 4 ks
Očakávame 24.4.2018
Objednávací kód: QL267c7k
QNAP TS-563-2G
Dátové úložisko pre 5x 2.5 / 3.5" SATA II / III HDD alebo SSD, AMD Quad-Core 2.0GHz, 2GB DDR3, RAID (0,1,5,6,10, 5 + Spare), 4x GLAN, USB PrintServer, 3x USB 3.0, 2x USB 2.0, XBMC, informačný LCD, infra čidlo,

€681,90
Kúpiť
Na ceste 2 ks
Očakávame 24.4.2018
Objednávací kód: QL269l2
QNAP TS-251+-2G
Dátové úložisko pre 2x 2.5"/3.5" SATA II/III HDD/SSD, RAID (0,1, JBOD), Quad-Core Intel Celeron 2.0 GHz, 2 GB DDR3, 2x GLAN, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI

€388,90
Kúpiť
Na ceste 2 ks
Očakávame 24.4.2018
Objednávací kód: QL267e1
QNAP TVS-682T-i3-8G
Dátové úložisko – pre 4× 2.5/3.5" SATA II/III HDD alebo SSD, 2× 2.5" SSD, Intel Core i3-6100 3.7GHz dual-core, 8GB DDR3, RAID (0.1, 5, 5 + hot spare, 6, 10), 2× M.2 SATA SSD, 4× GLAN, 2× 10GLAN, 2× Thunderbolt 2, 5× USB 3.0, SD, 2× Audio in, 2× repro, 3× HDMI 4K, infra RC,

€2 409
Kúpiť
Na objednávku do 14 dní
Objednávací kód: QL270q9
QNAP TVS-882T-i5-16G
Dátové úložisko – pre 6× 2.5/3.5" SATA II/III HDD alebo SSD, 2× 2.5" SSD, Intel Core i5-6500 3.6GHz quad-core, 16GB DDR3, RAID (0.1, 5, 5 + hot spare, 6, 10 ), 2× M.2 SATA SSD, 4× GLAN, 2× 10GLAN, 2× Thunderbolt 2, 5× USB 3.0, SD, 2× Audio in, 2× repro, 3× HDMI 4K, infra RC,

€3 109
Kúpiť
Na objednávku do 14 dní
Objednávací kód: QL270q8
QNAP TVS-1282T-i5-16G
Dátové úložisko pre 8x 2,5/3,5" SATA II / III HDD alebo SSD, 4 x 2,5" SSD, Intel Core i5-6500 3,6 GHz quad-core, 16 GB DDR3, RAID (0,1, 5, 5+ hot spare, 6, 10 ), 2x M.2 SATA SSD, 4x GLAN, 2x 10GLAN, 2 x Thunderbolt 2, 5x USB 3.0, SD, 2x Audio in, 2x repro, 3x HDMI 4K, infra RC,

€3 369
Kúpiť
Na objednávku do 14 dní
Objednávací kód: QL270q7
QNAP TVS-1282T-i7-32G
Dátové úložisko pre 8x 2.5 / 3.5 "SATA II / III HDD alebo SSD + 4x 2,5" SSD, CPU Intel Core i7-6700 3.4 GHz quad-core, 32GB DDR4 SDRAM, RAID (0,1,5,6,10), 2x 10GBase-T port, 4 x GbE, LCD panel, 5x USB 3.0, 3x HDMI, 2x Thunderbolt 2, CZ menu

€3 999
Kúpiť
Na objednávku do 4 pracovných dní
Objednávací kód: QL270o4
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB6