Externé disky 2,5″ potešia úspornými rozmermi a nízkou hmotnosťou, a zároveň nevyžadujú dodatočné napájanie ako niektoré väčšie alternatívy. Pri výbere myslite na to, ako chcete externý disk používať – práve to totiž určí, aký veľký disk budete potrebovať, aký typ úložiska bude najlepší alebo ak potrebujete dodatočnú odolnosť proti vonkajším vplyvom. Ako si vybrať ten ideálny 2,5″ externý disk? Čítajte ďalej.
Pokračovať
V akých kapacitách môžete mať externý disk 2,5″?
Vzhľadom na menší profil, ktorý je pre externý disk 2,5″ typický, sú tu kapacity o niečo nižšie ako v prípade 3,5″ diskov. V orientačnej tabuľke sa môžete pozrieť, koľko rôznych fotiek, videí a ďalších súborov na externý disk s danou kapacitou môžete uložiť.
Kapacita
Fotky v 4K
(cca. 4 MB)
Skladby s vysokou kvalitou zvuku
(cca. 10 MB)
Fotky v 4K RAW
(cca. 25 MB)
Video v 4K
(cca. 360 MB/min)
1 TB
250 tisíc
100 tisíc
40 tisíc
46 hodín
2 TB
500 tisíc
200 tisíc
80 tisíc
93 hodín
5 TB
1,25 milióna
500 tisíc
200 tisíc
231 hodín
Pevný externý disk 2,5″ môže byť trojakého typu alebo aký je rozdiel medzi HDD a SSD?
Ak budete vyberať pevný externý disk 2,5″, najčastejšie narazíte na dva hlavné typy – HDD a SSD, prípadne ešte na tretí, hybridný SSHD. Ide úplne o tie isté technológie úložiska, ktoré nájdete pri bežných interných diskoch. Poďme si ich v skratke vysvetliť.
HDD je najrozšírenejší a najlacnejší typ disku. Rýchlosť čítania a zápisu dát je oproti SSD diskom nižšia, väčšia kapacita je však cenovo dostupnejšia.
SSD funguje elektronicky, bez pohyblivých mechanických častí. Je nákladnejší na výrobu, a tak si za vyššie kapacity oproti HDD priplatíte.
SSHD kombinuje HDD a SSD. Dáta, ku ktorým sa často pristupuje, sú uložené v SSD časti, zatiaľ čo objemnejšie a menej využívané v HDD časti.
Aké rozhranie pre 2,5″ externý disk zvoliť?
V súčasnosti má takmer každý 2,5″ externý disk rozhrania USB 3.2 Gen 1 alebo Gen 2. Najčastejšie sa k disku pripojíte cez USB-A, ktoré s týmto štandardom teoreticky podporuje rýchlosti až 1,25 GB/s. Dávajte však pozor, limitovať vás môže samotný disk. Aj tie najrýchlejšie HDD disky si poradia s rýchlosťami len okolo 500 MB/s – pokiaľ je pre vás teda rýchlosť prioritou, určite siahnite po disku SSD, aby ste využili plný potenciál prenosu.
Ak by ste si chceli zaobstarať disk, ktorého rozhranie váš počítač nepodporuje, poslúži vám samostatný radič.
Čo môžu mať 2,5″ externé disky navyše?
Externé disky môžu okrem úložiska ponúknuť aj ďalšie dodatočné funkcie, ktoré vám otvoria viac možností. Tu sú niektoré z nich.
Automatické zálohovanie je možné nastaviť pre jednotlivé súbory alebo celé zložky. Vaše súbory tak zostanú v bezpečí pred nechceným prepísaním.
Cloudové služby umožňujú súbory nahrať na online cloud (Google Drive, Microsoft OneDrive, a pod. ), kde sa k nim dostanete odkiaľkoľvek.
Skryť popis
Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie. Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.
Externý disk 2000 GB – HDD úložisko, formát 2.5", s pripojením USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), materiál plast, kábel súčasťou balenia, rozmery 110,5 × 82 × 15 mm (V׊×H)
Externý disk 4000 GB – HDD úložisko, formát 2.5", s pripojením USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), materiál plast, kábel súčasťou balenia, rozmery 111 × 82 × 21,5 mm (V׊×H)