AlzaPlus+ Robotický vysavač Siguro

Divinity: Original Sin 2 (RECENZIA a NOVINKY) – Po roku sa vracia vylepšená verzia skvelého RPG

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Vývojári z Larian Studios sú perfekcionisti, to už dávno vieme. Ich veľkolepé poňatie izometrického RPG, v ktorom ide vykonať takmer všetko, čo vás napadne, dostalo do kolien nejedného fanúšika žánru. Napriek tomu si niektorí hráči museli takmer rok počkať, než si vyskúšajú ságu Divinity: Original Sin 2, pretože až s tzv. Definitive Edition sa dostáva minuloročný skvost na konzole Xbox One a PS4. My sme vyskúšali vylepšenú verziu s opravenými chybami a prepracovanými časťami príbehu na PlayStation a v našom veľkom update sa môžete dočítať, ako sa nám hralo.

Recenziu na pôvodnú verziu na PC, ktorá je do značnej miery stále aktuálna, si môžete prečítať tu.


• Žáner: RPG • Vývojár: Larian Studios • Vydavateľ: Bandai Namco Entertainment • Platformy a Dátum vydania: PC (14. septembra 2017) PS4, Xbox One (31. augusta 2018) • Homepage: divinity.game


Časti článku:


Divinity Original Sin 2 Definitive Edition – Novinky

 1. (31. 8. 2018) Jedno z najlepších RPG posledných rokov sa vracia vo vylepšenej edícii
 2. (21. 5. 2018) Definitive Edition rozšíri Divinity: Original Sin 2 o nové dialógy, postavy a úlohy
 3. HW nároky pre Divinity: Original Sin 2 PC

Jedno z najlepších RPG posledných rokov sa vracia vo vylepšenej edícii

• Update: 31. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Všetci priaznivci izometrických RPG zrejme už Divinity: Original Sin 2 hrali, a preto im budú nasledujúce odseky pripadať zbytočné, napriek tomu je slušnosťou titul aspoň náznakovo predstaviť. Hoci som sa zameral na testovanie Definitive verzie pre PS4, odhadujem, že žiadne veľké odlišnosti sa na PC a Xbox One neprejavia. Celkom iste si budete musieť určiť svojho hrdinu. Máte na výber zo šestice predpripravených postáv, ktoré majú vďaka príbehovému zázemiu mimo hlavnú dejovú linku ešte postranné úmysly. Nič vám samozrejme nebráni vytvoriť si vlastný charakter a utopiť hodiny len pri definovaní jeho schopností a špecializácií.

Divinity: Original Sin 2; Wallpaper: hrdinovia

Divinity: Original Sin 2, teda najlepšie RPG roku 2017, si konečne môžu zahrať aj majitelia konzol PS4 a Xbox One.

Potom vám už nič nebráni stať sa jedným z väzňov mieriacich do pevnosti Fort Joy, kde sa zhromažďujú všetci kúzelnou mocou obdarení jedinci. Len prieskum ostrova vydá na plnohodnotné RPG, ale v podaní štúdia Larian ide o obyčajné predjedlo, ktorý vás navnadí na hlavný chod. Celkovo sa pripravte na okázalo sa vetviace texty vo výsledku čítajúcich viac ako milión slov. Prehovoriť možno takmer s každým, vrátane zvierat, pokiaľ máte príslušné schopnosti. V Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition je celkom živo, pretože môžete naraziť na viac ako 1 500 unikátnych NPC charakterov. Niektoré postavy sú dôležité na posun v príbehu, zatiaľ čo iné sú obyčajnou kulisou na pozadí epického dobrodružstva.

Druhý stavebný kameň vedľa košatého scenára tvorí absolútna sloboda v činnostiach vašich hrdinov. Každý problém má niekoľko spôsobov riešenia a svojou otvorenosťou môžete kedykoľvek prísť na niečo, s čím tvorcovia nepočítali. Využívať možno chytrosť, výrečnosť, hrubú silu, okolité prostredie, jednoducho čokoľvek. To sa prejavuje nielen pri plnení questov, ale predovšetkým počas súbojov. Záleží len od vás, ako si poradíte s tvormi, vojakmi či lapkami. Chladné aj strelné zbrane sú iba začiatkom nasledovaným desiatkami kúziel schopnými reagovať s okolím. Náhodne – nepriateľ stojaci vo vode zrejme nerád uvidí elektrické výboje iskriace medzi prstami vášho čarodejníka, a čo potom zbratrenie oleja a magického plameňa?

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: ružice Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: denník Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: inventár

Obrázok 1: Ovládacie menu Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition sa vyvolá stlačením jedného tlačidla – potom už vyberiete cieľ vášho záujmu. Obrázok 2: Nové rozloženie denníka patrí k ústretovým krokom smerom k hráčom. Obrázok 3: Inventár tiež získal novú podobu, takže máte hneď prehľad nad všetkým bohatstvom, ktoré ste v Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition získali.

Aké zmeny priniesla Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition?

Pred samotným posúdením herného zážitku z Playstationu 4 sa poďme spoločne pozrieť na kľúčové úpravy v Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition. Asi najzásadnejším zásahom do vnútra pôvodného diela je upravenie tretieho aktu prebiehajúceho v meste Arx. Scenár dobrodružstva bol na základe kritiky fanúšikov prepracovaný a doplnený obrovským množstvom textov, aby lepšie vyznel v rámci celého diela. Zažijete tak oveľa silnejšie dopady vašich rozhodnutí z predchádzajúcich častí, ktoré sa premietnu do priebehu tretej kapitoly. Rovnako tak sa rozšírila osobná odysea trpaslíka Beasta, ktorý bol v pôvodnom titule skôr do počtu.

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: rozostavenie Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: súboj Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: taktický pohľad

Obrázok 1: Taktické rozostavenie hrdinov pred bojom môže mať podstatný vplyv na jeho výsledok. Obrázok 2: Počas stretu sa však môžete ľahko stratiť. Vizuálne efekty vyzerajú skvele, ale občas vám v bojovej vrave zamotajú hlavu, pretože sa budete zle orientovať. Obrázok 3: Z chaosu v Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition mnohokrát nepomôže ani taktický pohľad.

Spolu s rozprávaním príbehu Divinity: Original Sin 2 sa spája druhý nešvár: dosť chaotický denník, ktorý bol v Definitive Edition kompletne pretvorený. Teraz už máte jasne naznačené základné premisy úlohy a jednotlivé možnosti, ako ich vyriešiť na základe schematického vetvenia. Nemôže sa vám tak už stať, že sa zamotáte do úlohy a nebudete vedieť, ako ďalej. Celkovou úpravou prešiel celý interface. Ja osobne si najviac pochvaľujem prítomnosť inventárov všetkých postáv v rámci jednej záložky, v ktorej možno označiť a odovzdať viac predmetov naraz. Zmizlo tak otravné a zdĺhavé preklikávanie.

Pozornosti vývojárov z Larian Studios neunikli ani niektoré lokácie. Prepracované a prehĺbené boli stoky pod mestami, rovnako ako niektoré otvorené priestory. Stretnete v nich nové NPC charaktery, pasce a príšery pripravené na rozsekanie. Samozrejme v Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition nájdete aj všetky DLC vrátane predobjednávkového bonusu v podobe veverčieho príbehu s unikátnou postavou sira Lora, nemrtvého. Musíme teda uznať, že tvorcovia rozhodne nezaspali na vavrínoch maximálneho hodnotenia (to hra rozhodne nedostala iba od nás) a svoj titul podrobili kompletnej revízii.

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition – Sir Lora & Quercus (trailer)

Pokiaľ unikol predobjednávkový bonus s veveričkou vašej ctenej pozornosti, nechajte sa nalákať príslušným trailerom.

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition navštívil konzoly

Na začiatku tejto časti je úplne na mieste poznamenať, že som celkom konzervatívny človek, ktorý je mierne skeptický ku všetkým zásadným zmenám. A jedna z mojich utkvelých predstáv je, že izometrické RPG patria na počítače. Predovšetkým kvôli pohodliu preklikávania medzi jednotlivými tabuľkami, inventármi a denníkmi. Ide o používateľský komfort a nutnú presnosť v ovládaní, ktoré k danému žánru skrátka patrí. Preto som bol veľmi zvedavý, akým spôsobom si štúdio Larian poradilo s konverziou svojho klenotu. K definitívnej edícii prvého dielu totiž vyvstal rad výhrad, tak som dúfal, že sa pri Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition tvorcovia poučili.

Našťastie sa rád nechám vyviesť z omylu, pokiaľ je to pre dobro veci. Niektoré aspekty Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition na PS4 ma veľmi milo prekvapili (a boli dokonca lepšie ako na PC), zatiaľ čo iné ma v podstate sklamali. Poďme sa pozrieť na samotnú hrateľnosť bližšie. Základným rozdielom je samozrejme absencia myši a klávesových skratiek, ktoré musia zastúpiť tlačidlá na ovládači. Z počiatku sa z ich pohybujúcich sa významov možno skoro zbláznite, ale nakoniec sa chytíte a začnete si vychutnávať príbeh. Teda, ak máte veľkú mieru trpezlivosti a tolerancie.

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: predmety Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: prieskum Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: aktívne hľadanie

Obrázok 1: Prvotné zdesenie z hľadania predmetov v prostredí Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition... Obrázok 2: ...nahradí oveľa jednoduchší prieskum pomocou pridržania tlačidla, ktoré... Obrázok 3: ...vám dostupné predmety zoradia do prehľadnej tabuľky.

Aby som ale nezačínal hneď pesimisticky, s radosťou kvitujem ovládanie pohybu postáv mimo boj pomocou dvoch analógových páčok. V izometrických mláťačkách to funguje bez problémov a tvorcovia z Larianu si z úspešných vzorov vzali príklad. Občas sa síce pri rotácii stratia niektoré dôležité objekty z dohľadu, ale to sa dá ľahko vyriešiť systémom odhaľovania dôležitých predmetov v úzkom kruhu okolo hlavnej postavy. Všetky aktívne predmety sa zvýraznia a vy ich v pokoji môžete preskúmať. Je to celkom potrebné, pretože v prípade, že sa to rozhodnete vykonať ručne, praskne vám zlosťou žilka v oku. Najväčší problém totiž nastáva vnútri stavení, kde by ste donekonečna rozsvietili sviečky, než by ste sa dostali k listu na stole. Koľko nechcených krádeží sa mi podarilo urobiť radšej nebudem rozmazávať.

Prehrabávanie sa kopou haraburdia a okrádanie mŕtvych sa teda ešte podarilo elegantne vyriešiť, čo bohužiaľ nemôžem tvrdiť pri súbojovom systéme, ktorý bol jedným z hlavných lákadiel počítačovej verzie. Manévrovanie postáv po bojisku ešte zvládnete relatívne ľahko, ale zameriavanie plošných kúziel, útokov zo zálohy alebo obchádzanie nebezpečných plôch je skúškou trpezlivosti (predovšetkým na vyšších obtiažnostiach, kedy každá chyba v podstate znamená reštart). Môžete síce prepnúť do taktického módu, ale pokiaľ nepriateľ stojí vo futrách dverí obklopený postavami, tak ho rovnako nezacielite. Škoda, skvelý pocit z vymazlených šarvátok pôvodného Divinity: Original Sin 2 sa trochu vytráca.

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: ovládanie Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: levitácia Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition; gameplay: bug

Obrázok 1: Už prvý pohľad na rozloženie ovládania niektorých menej odvážnych jedincov odradí vstúpiť do Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition. Obrázok 2: Škoda, že sa tvorcom nepodarilo vykoreniť všetky bugy. Obrázok 3: Na vznášajúce sa rozložené sudy po výbuchu nenarazíte často, ale hroziace zaseknutie NPC charakteru alebo hrdinu je dosť nepríjemné.

Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition na konzolách zaostáva

Rozhodne nemôžem vyhlásiť, že súčasná verzia Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition je na PS4 či Xbox One nehrateľná, to by bola do neba volajúca hlúposť. Skôr sa musíte pripraviť na niekoľko nepríjemných skutočností, ktoré sa však postupom času naučíte riešiť (máte na to okolo stovky hodín v hre, nie?). Zamrzia tiež občasné bugy v grafike ako levitujúce časti výstroje alebo zaseknuté NPC, ale to už sú len pehy na kráse. Vývojárom z Larian Studios sa nakoniec podarilo s ľahko pošramotenou cťou preniesť svoj titul na konzoly, zdokonaliť jeho princípy a vylepšiť vizuál.

Ak sa vám pôvodná verzia doteraz vyhýbala, resp. ste čakali na jej vydanie na konzoly, rozhodne neurobíte s kúpou chybu. Stále ide o jedno z najlepších izometrických RPG na trhu za posledné roky, takže s prižmúrením oka a troškou trpezlivosti je relatívne slušne hrateľné aj na konzolách.Definitive Edition rozšíri Divinity: Original Sin 2 o nové dialógy, postavy a úlohy

(21. 5. 2018) Základná verzia Divinity: Original Sin 2 bola na vysokej úrovni už v deň vydania našej recenzie. Vývojári z Larian Studios však neboli so svojím dielom úplne spokojní, a tak sa ho rozhodli v rámci Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition vylepšiť. Dočkať by sme sa mali nového tutoriálu, ktorý neskúseným hráčom pomôže pochopiť fungovanie jednotlivých herných mechanik o niečo lepšie ako súčasné úvodné sekvencie navrhnuté predovšetkým pre veteránov.

Upravený tutoriál nebude primárne novinkou, ktorú Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition prinesie. Hlavným ťahúňom finálnej edície by podľa slov vývojárov mal byť od základu prepracovaný tretí Akt odohrávajúci sa v rozsiahlej lokácii Arx, ktorá sa zdala niektorým dosť chudobná. Nájsť by sme v ich uliciach mali nové ukecané postavy a úlohy umožňujúce vám stráviť v tomto pútavom svete pár hodín navyše. Dočkať by sme sa podľa všetkých informácií mali tiež niekoľkých výrazných stretov, ktoré elementárna verzia hry neobsahovala.

Hráči nevyžívajúci sa v súbojoch budú mať možnosť odštartovať kampaň v príbehovom režime, značne znižujúcom obtiažnosť všetkých stretov a pridávajúci prvok umožňujúci všetkým členom družiny opustiť bitku, keď si ich pán myslí, že ju nemožno vyhrať. K dispozícii by všetkým mala byť daná aj lepšie navrhnutá mapa so zvýraznenými pozíciami, na ktorých bude možné nájsť úlohy. Vyššou mierou prehľadnosti by mal disponovať tiež inventár, v ktorého útrobách budete môcť pracovať v jeden moment s viacerými predmetmi.

Divinity: Original Sin 2; wallpaper: mesto Divinity: Original Sin 2; wallpaper: plavba

Obrázok 1: V uliciach miest strávite v tejto hre nemálo času. Obrázok 2: Plaviť sa v Divinity: Original Sin 2 budete po nebezpečnom oceáne.

Vlastníci základnej hry dostanú na PC Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition zadarmo

Väčšina herných vývojárov sa vždy pokúša svoje diela rozšíriť o rad platených balíčkov. Swen Vincke sa od tejto taktiky úplne dištancuje. Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition bude tým pádom rovnako ako Divinity Original Sin: Enhanced Edition daný hráčom, ktorí vlastnia základnú hru, zdarma. Hráči na Xbox One môžu vo svete Divinity: Original Sin 2 od 16. mája v rámci Xbox Game Preview zotrvať celé tri hodiny. Pokiaľ sa ju rozhodnú zakúpiť na tejto konzole, bude im daný prístup k prvému aktu, ktorý bol v minulosti prítomný v predbežnom prístupe na stolových a prenosných počítačoch. Vlastníkom PS4 táto možnosť daná zatiaľ bohužiaľ nie je. Na obe konzoly aj na PC by malo Divinity: Original Sin 2 – Definitive Edition doraziť v priebehu augusta.

Divinity: Original Sin 2; artwork: príšera

Na svojich cestách sa stretnete s rôznymi typmi monštier.

Obsah recenzie Divinity: Original Sin 2

 1. Kto za Divinity: Original Sin 2 stojí?
 2. O čo v Divinity: Original Sin 2 vlastne beží?
 3. Ako prebieha tvorba a vývoj hrdinov v Divinity: Original Sin 2
 4. Sú súboje hlavným korením Divinity: Original Sin 2?
 5. Divinity: Original Sin 2 nie je len o prelievaní krvi
 6. Stojí Divinity: Original Sin 2 za to?
 7. Recenzia Divinity: Original Sin 2: záverečné hodnotenie
 8. HW nároky pre Divinity: Original Sin 2 PC

Kto za Divinity: Original Sin 2 stojí?

Po prečítaní prvého odseku sa väčšina z vás zrejme spýtala, kto je vlastne ten Swen Vincke a prečo by nás jeho projekt mal vôbec zaujímať. Fakticky je to legenda belgického herného priemyslu, ktorá má za sebou pestrú škálu kvalitných diel, medzi ktorými môžeme nájsť ako stratégie, tak i RPG s veľmi dobre navrhnutými svetmi. V posledných rokoch o ňom bolo počuť predovšetkým kvôli jeho dielu Divinity: Original Sin, ktorého vývoj plne zafinancovala nadšená komunita, ktorá nakoniec za svoju dôveru dostala dlho očakávaný staromilský klenot.

Po jeho vypustení sa Swen Vincke spolu s ostatnými členmi Larian Studios pustil do vývoja Divinity: Original Sin 2. Rovnako ako v prípade jednotky, aj teraz začali autori púť svojho diela na Kickstarteri, kde sa im za mesiac podarilo vybrať niečo málo cez dva milióny dolárov. Za získané peniaze prispievateľom sľúbili scenár od Chrisa Avellona (autor dejových liniek pri Planescape: Torment; Star Wars: Knights of the Old Republic 2 či Fallout: New Vegas), prepracovanejší systém schopností, novú rasu, dabing všetkých postáv a režim pána kobky, ktorý sa pri súčasných RPG už takmer nevyskytuje. Vo finále sa im podarilo splniť všetky ciele, čo osobne považujem za veľké plus, pretože to nie je obvyklé.

Divinity: Original Sin 2; Wallpaper: postavy, vybavenie, predmety

Zloženie družiny je pre úspech veľmi dôležité. Ak sa rozhodnete Divinity: Original Sin 2 prejsť s neobvyklým tímom, s vysokou pravdepodobnosťou neuspejete.

O čo v Divinity: Original Sin 2 vlastne beží?

Dej Divinity: Original Sin 2 sa odohráva dlho po udalostiach prvého dielu. Svetu teraz vládne Divine Order vedený biskupom Alexandrom Nevinným, ktorý postavil mágov a užívateľov tajomnej zdrojovej energie mimo zákon. Ihneď potom, čo ich vyobcoval zo spoločnosti, ich začal veľmi aktívne loviť a väzniť. Veľký hon na schopnejších jedincov trval niekoľko dekád, nakoniec došlo aj na vás.

Divinity: Original Sin 2; Wallpaper: nepriateľ, Alexandr Nevinny

Na vašej ceste skrz svet Divinity: Original Sin 2 narazíte na rôzne konajúce charaktery. Niektorí vás podporia, iní vám naopak pôjdu po krku.

Napriek tomu, že sa vami vyvolený hlavný protagonista Divinity: Original Sin 2 udatne bránil, skončil rovnako ako ostatní s mágiou utlmujúcim náramkom okolo krku na lodi smerujúcej k väzenskému komplexu Fort Joy. Bohužiaľ pre jeho väzniteľov loďka nikdy nedopľula k svojmu cieľu, bola totiž napadnutá a poslaná ku dnu. Hŕstke moreplavcov sa našťastie podarilo včas uniknúť na malom člne do mora, ktoré ich následne vyplavilo pri brehoch ich pôvodnej cieľovej destinácie. Váš adept na rolu záchrancu vesmíru k svojej smole dostal pred naskočením do chátrajúceho plavidla poriadne po hlave, takže bol od zvyšku preživších separovaný až do momentu potopenia, rovnako ako oni však nakoniec skončil na ostrovnej pevnosti, kde mal byť uväznený.

Hoci v okolí pevnosti Fort Joy strávite minimálne dve desiatky hodín, je to prakticky len počiatočný bod vašej výpravy. Potom, čo ho opustíte, sa vydáte k brehom mnohonásobne väčšieho sveta, ktorý pred vás postaví životom kypiace mestá, rozsiahle lesy, zatuchnuté močiare, temné podzemné kobky a rozpadnuté pevnosti. Veľkosť univerza, v ktorom sa Divinity: Original Sin 2 odohráva, je dychberúci. Žiadnym spôsobom však nenarušuje plynulosť príbehu, ktorý je tu na veľmi vysokej úrovni. Fakticky by som sa nebál povedať, že v mnohých ohľadoch zatieňuje neustále ospevované RPG Zaklínač 3: Divoký hon a Dragon Age: Inquisition, ktoré vedľa neho vyzerajú mierne nadpriemerne.

Ako prebieha tvorba a vývoj hrdinov v Divinity: Original Sin 2

Väčšina izometrických RPG vám na začiatku cesty umožní vytvoriť protagonistu, v jeho koži následne zachránite daný herný svet. Divinity: Original Sin 2 sa v tomto smere výrazne nelíši od žánrovej konkurencie (Pillars of Eternity, Tyranny). Pred spomínanými udalosťami na lodi ste postavený pred heroický podstavec, ktorý slúži na sformovanie vášho reka. Zvoliť si v tomto okamihu môžete buď cestu istoty, alebo kreativity. V prípade, že sa rozhodnete kráčať po prvom chodníku, bude vám daných k dispozícii šesť prednastavených postáv, ktorých púť má už od začiatku určitý cieľ.

Divinity: Original Sin 2; Gameplay: vytváranie postáv, The Red Prince Divinity: Original Sin 2; Gameplay: Vytvárenie postavy, povolanie, Sebbile

Obrázok 1: Red Princ je jedným z primárnych protagonistov Divinity: Original Sin 2. Obrázok 2: Rýchla a nemilosrdná Sebbile dokáže vstrebávať spomienky nepriateľov konzumáciou ich mäsa.

Ak uprednostňujete tvorivosť a ničím nepoškvrnenú povesť pred určitosťou, môžete sa vydať po druhom ponúkanom chodníku. Ten vám umožní nadefinovať kľúčovú postavu tohto príbehu presne podľa vašich predstáv a morálnych ideálov. Vytvoriť si môžete zákony rešpektovaného šľachtica, tajomno skúmajúceho elfieho mystika, boj vyznávajúci trpasličie veteránky, bezcitného ľudského odpadlíka či nemŕtveho šaša žartujúceho v dialógoch takmer o všetkých možných témach.

Každá rasa disponuje v Divinity: Original Sin 2 určitými benefitmi, ktorými sa odlišuje od ostatných herných druhov. Zástupcov polorozpadnutých mŕtvol napríklad nie je možné liečiť skrz normálne kúzla a elixíry. Ich zranenie napravia len jedy a temná mágia. Okrem toho nemôžu svoju pravú tvár odhaľovať na verejnosti. Ak tak urobia, ihneď sú napadnutí xenofóbnymi jedincami neschopnými akceptovať vybielené kosti a prázdne očné jamky.

Navolením rasy a úpravou vzhľadu samozrejme tvorba vášho reka nekončí. Vybrať mu ešte musíte povolanie a schopnosti, ktoré bude spočiatku ovládať. V základnom spektre tried nájdete klasickú paletu fantasy profesií, v ktorej nechýba paladin, bojovník, mág, lukostrelec, vrah a nekromant. Vopred nadefinovaná cesta samozrejme nemusí sadnúť každému, neustále nespokojnej kreatívnej skupine našťastie ponúka Divinity: Original Sin 2 desiatky alternatív, ktoré možno stvoriť kombináciou rôznych talentových škôl. Osobne som si vytvoril nemŕtveho hybrida hovoriaceho so zvieratkami a ovládajúceho ako temnú mágiu, tak i ťažkopádne obojručné meče.

Keď už som pri vytváraní šampióna, nemôžem opomenúť systém vývoja, ktorý je v Divinity: Original Sin 2 spracovaný podobne ako v iných klasických RPG. Po eliminácii určitého počtu nepriateľov či splnení niekoľkých odlišne ohodnotených úloh vám vaša postava ohlási, že dostala novú úroveň, skrz ktorej jej vylepšíte existujúce štatistiky, otvoríte nové talenty a pozdvihnete jej bojové zručnosti na vyšší stupeň. Všetci členovia partie získavajú skúsenosti rovnakou rýchlosťou, takže sa vám nikdy nemôže stať, že by niektorý charakter zaostal či predbehol svojich v boji menej zdatných spoločníkov.

Divinity: Original Sin 2; Vytvárenie postáv, model Divinity: Original Sin 2; Kúzlo, rozhovor Divinity Original Sin 2; Wallpaper: súboj, kúzla, postavy

Obrázok 1: Hrdý jašterí bojovník. Obrázok 2: Splitscreen v akcii. Obrázok 3: Poraziť niektorých nepriateľov je v Divinity: Original Sin 2 extrémne náročné.

Sú súboje hlavným korením Divinity: Original Sin 2?

Pri stretoch máte po ruke vždy štyroch hrdinov, ktorým od momentu, kedy ich vezmete do družiny, definujete cestu, po ktorej sa budú uberať. Zloženie vašej partie je závislé len od vás, Divinity: Original Sin 2 na hráčov v tomto smere žiadnym spôsobom netlačí. Ak chcú skupinu plnú mečom sa oháňajúcich rytierov, nikto im nebráni sa týmto smerom vydať. Bitky proti používateľom mágie pre nich však budú v takomto zložení extrémne náročné, pretože disponujú nemalou fyzickou obranou, s ktorou dokážu útoky čistokrvných bojovníkov do určitého stupňa redukovať alebo dokonca odrážať. Možno práve kvôli tomuto faktu je dobré mať vo vašom gangu dvoch zástupcov čarodejníckych škôl a dvojicu bojovníkov, ktorí sú schopní preraziť ako magickú ochranu, tak i rany pohlcujúce štít.

V ťahových bitkách budete užívať kombinácie kúziel rôznych magických škôl (oheň, voda, vzduch, zem, vyvolávanie, smrť), špecifické útoky jednotlivých zbraní a zdrojové schopnosti, ktoré možno považovať za ultimátne zručnosti, ktoré zo svojho vnútra za určitú cenu vypustíte predovšetkým v momentoch najvyššej núdze. Vďaka obstojnému zoznamu rôznorodo navrhnutých nepriateľov, slušne reagujúcej umelej inteligencii, obsiahlej ponuke taktických možností a aktívnejšiemu dizajnu bojísk s nimi budete na vyšších úrovniach náročnosti pracovať prekvapivo často.

Všetky šarvátky v Divinity: Original Sin 2 prebiehajú zakaždým trochu odlišným spôsobom, nikdy tým pádom dopredu neviete, ako nakoniec celá bitka skončí. Raz výbušný sud pred vašou postavou exploduje, inokedy ho naopak s pomocou teleportačného kúzla stihnete presunúť k nepriateľom skôr, než kvôli vašej nepozornosti usmrtí niektorého z vašich hrdinov. Znovuhrateľnosť celku je vďaka veľkej prepracovanosti ťahových stretov veľmi vysoká. Bitky sú fakticky primárnym ťahúňom diela Swena Vinckeho

Divinity: Original Sin 2; Gameplay: súboj, kúzla, postava, The Red Prince Divinity: Original Sin 2; Gameplay: párty

Obrázok 1: Poznaj silu blesku. Obrázok 2: Divinity: Original Sin 2 vám neraz ponúkne dychberúci výhľad.

Divinity: Original Sin 2 nie je len o prelievaní krvi

Aj napriek tomu, že tu boj hrá zásadnú úlohu, nie je to jediný prvok, ktorý Divinity: Original Sin 2 ťahá vpred. Veľmi kvalitne sú tu spracované taktiež dabované dialógy, vzťahy členov družiny, vedľajšie príbehové linky, všetky herné charaktery a sekundárne úlohy, ktoré budete plniť pri priechode rozsiahlym herným svetom. Prakticky každá dejová línia tú disponuje radom rozhovorových možností a obstojnou škálou rôznorodých zakončení, ktoré vám hocikedy svojou vtipnosť a nevšednosťou vykúzlia úsmev na tvári.

Pri plnení bočných zákaziek sa dostanete k obsiahlemu spektru špeciálnych predmetov a výrobných receptov umožňujúcich vám stvoriť lacno nové zbrane, liečivé elixíry, štíty, hlavice šípov, pasce a extrémne odolné zbroje. Vďaka pestrej ponuke surovín môžete pri vytváraní predmetov experimentovať. Zo život zachraňujúceho elixíru môžete s pomocou špeciálnych bylín napríklad vytvoriť fľaštičku plnú jedu, ktorá obyčajným ľuďom veľmi nepomôže, nemŕtvi si na nej ale pochutnajú lepšie ako na originály. Suroviny potrebné na produkciu si možno zakúpiť u obchodníkov. Tí sú v univerze Divinity: Original Sin 2 veľmi aktívni, pretože tu ekonomika funguje na obstojnej úrovni. Stabilne sa im mení ponuka tovaru spolu s jeho cenou definovanou predovšetkým dostupnosťou danej komodity.

Divinity: Original Sin 2; Gameplay: Inventar, postava Divinity: Original Sin 2; Gameplay: postava, inventár, štatistiky, predmety

Obrázok 1: Návšteva ruín. Obrázok 2: Správa inventúry sa v Divinity: Original Sin 2 výrazne zlepšila.

Stojí Divinity: Original Sin 2 za to?

Máloktorému vývojárovi sa nakoniec podarí splniť všetky sľuby dané na začiatku kickstarterovej kampane. Swenovi Vinckemu sa to aj cez rad ťažkostí podarilo. Jeho projekt disponuje odladeným súbojovým systémom, excelentnou optimalizáciou, obstojným vývojom postáv, kvalitným príbehom, zaujímavo navrhnutou hrou pre viacerých hráčov a príjemným audiovizuálnym prvkom. Celok je takmer bezchybný, osobne by som vytkol snáď len výskyt menších bugov mierne narušujúcich celkový herný zážitok.

Divinity: Original Sin 2 možno bez väčšieho rozmýšľania označiť za najvýraznejší RPG súčasnosti. Vývojári z Larian Studios vytvorili dielo, ktoré veľmi uspokojivo prezentuje základné prvky tohto obľúbeného žánru, a aby toho nebolo málo, pridáva nové aspekty, ktoré ho v mnohých ohľadoch posúvajú vpred. Fanúšikom kvalitných príbehov a dobre navrhnutých súbojov môžem investíciu do tohto ašpiranta na RPG roka smelo odporučiť. Hra vychádza na platformách PC, PS4 a Xbox One, dátum vydania je 14. 9. 2017.

Táto recenzia bola napísaná pre PC verziu.

Divinity: Original Sin 2; Wallpaper: postava, mag,

Divinity: Original Sin 2 je absolútne výnimočný titul. Na tohtoročnej prestížnej akcii The Game Awards 2017 si po práve odniesol cenu za najlepšiu RPG. My sami sme ho v rámci vlastného vyhlásenia najlepších hier zaradili na druhé miesto v rebríčku top 10 2017.

Recenzia Divinity: Original Sin 2: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 100% Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
95 %
Audiovizuálne spracovanie
95 %
Opätovná hrateľnosť
100 %
Divinity: Original Sin 2; recenze

Klady

 • Pútavý príbeh
 • Prepracované súbojové mechanizmy
 • Rýchlo reagujúca umelá inteligencia
 • Oku lahodiaca grafika

Zápory

 • Výskyt menších bugov
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.

Dojmy z hrania Divinity Original Sin 2 – Blíži sa RPG roka?

V roku 2002 vytvoril Swen Vincke so svojim vývojárskym tímom jedno z najvýraznejších izometrických RPG všetkých čias. Jeho prvotina Divine Divinity si za pomoci svojej výnimočnosti ihneď získala srdcia väčšiny žánrových fanúšikov. Vďaka jej veľkej popularite bolo Larian Studios schopné po jej vypustení tvoriť ako o život. Celkom sa im podarilo počas dekády vyprodukovať štyri stredne úspešné projekty, ktoré ich doviedli až na pokraj krachu.

Svoje posledné financie stavili na vývoj Divinity Original Sin. Stávka na klasiku sa im nakoniec vyplatila. Ich novátorské dielo zožalo ovácie ako u recenzentov, tak i u komunity. Prakticky im pomohlo opäť sa vrátiť do hry. Nemožno sa teda čudovať tomu, že začali pracovať na jeho pokračovaní Divinity Original Sin 2, ktoré by k nám malo doraziť v priebehu septembra. Na otázku, či sa nám páči, už teraz odpovie záujemcom náš dojmami vypovedajúci text.

Divinity Original Sin 2 sa prezentuje v novom traileri

(Update 29. 8. 17) Už za sedemnásť dní by k nám malo doraziť nádejné dielo Swena Vinckeho, na ktorom možno vidieť, že ho tvoria skutočne s láskou. Možno práve preto v posledných dňoch oznámil cez zahraničné médiá, že jeho projekt bude disponovať nadabovanými postavami, čo rad fanúšikov úplne uchvátilo. Okrem toho predstavil tiež to, ako bude fungovať kooperácia pre štyroch hráčov, ktorí si budú v jej rámci môcť ako pomáhať, tak i škodiť.

Aby tých vytiahnutých tromfov nebolo málo, vystavil Swen Vincke na Youtube nový trailer, ktorý prakticky prezentuje Divinity Original Sin 2 ako celok. Ak sa na neho pozrieme detailnejšie, máme v ňom možnosť vidieť dlho očakávaného nemŕtveho hrdinu, nové lokácie, zaujímavo vedené rozhovory, efektívne užívanie elementov a momenty plné akcie, ktoré po vás budú určite vyžadovať maximálne možné sústredenie, pretože smrť tu na vašich hrdinov bude čakať všade.

Vypustite Krakena

Na tejto väzenskej lodi ste len jeden z mnohých. Spoločnosť vám robia vrahovia, zlodeji, kacíri a buriči bojujúci proti zavedeným poriadkom. Nadviazať priateľstvo tu kvôli prísnemu dozoru nie je možné, všetci sú tu len sami za seba. Nič na tom nezmení ani okamih, keď celým plavidlom otrasie mohutný náraz. Jeho kajuty sa prekvapivo rýchlo plnia tečúcou vodou a krvou umierajúcich trestancov. Na hornej palube to nie je o nič lepšie, je totiž v plameňoch vytvorených gigantickým monštrom, ktoré na koráb zaútočilo. Väčšina osadenstva sa snaží dostať preč z potápajúceho sa kolosu. Vy však bojujete až do momentu, kedy ste omráčení jedným z mnohých chápadiel vyrastajúcich z tela morskej stvory. Nakoniec sa vám však vďaka božej prozreteľnosti podarilo celý masaker prežiť, vaše bezvládne telo bolo vyplavené na pláži malého trestaneckého ostrova Fort Joy, kde prakticky poriadne začína príbeh vami zvolenej postavy.

Divinity Original Sin 2; Characters

Na vašej ceste na vás čakajú veľkolepé dobrodružstvá.

Predtým, než tento svoj veľkolepý príbeh začnete, musíte si najprv vybrať reka, za ktorého ho absolvujete. Divinity Original Sin 2 vám v tomto ohľade dáva na výber dve možnosti. Buď si môžete stvoriť svetu neznámeho šampióna, alebo hrdinu, ktorý má svoj príbeh a niektoré charakterové vlastnosti vopred nadefinované. Ja sám som mal možnosť prejsť si obe cesty, takže vám v nasledujúcom odseku trochu načrtnem, ako sa od seba vo finále líšia.

Divinity Original Sin 2; Choose your hero

Vytvoriť si môžete človeka, jašterku, elfa, trpaslíka i nemŕtvrho.

S protagonistom disponujúcim čistým štítom sa všetci normálne bavia a nemá problém si vytvárať nové kontakty a spoznávať svet bez toho, aby ho prenasledovala jeho minulosť. Bohatier s daným menom má v univerze Divinity Original Sin 2 už od samého začiatku príbehovú úlohu spolu s množstvom priateľov a nepriateľov, ktorí mu pôjdu po krku. Krásne som tento fakt mal možnosť spoznať, keď som začal svoju cestu ako Červený Princ. Pri jednej z prechádzok po pláži sa ku mne rozbehol otrhaný jedinec. V okamihu, keď ku ma dobehol, pozdravil, a bez väčšieho rozmýšľania na moju osobu zaútočil. Našťastie som mal po svojom boku troch spoločníkov, ktorí sa s ním veľmi rýchlo vysporiadali. V jeho vreckách som našiel krvou nasiaknutý plagát s tučnou odmenou vypísanou na moju šupinatú hlavu, ktorý mi otvoril novú úlohovú linku.

Divinity Original Sin 2; Hero on ship Divinity Original Sin 2; The Red Prince

Obrázok 1: Prekrásna paluba Obrázak 2: Súboj

Ničím nepoškvrnený štart

Teoreticky je vždy lepšie začať s čistým štítom, pretože si budete definovať svoj príbeh aj charakter presne podľa svojich predstáv. Na štarte si vyberiete jednu zo štyroch rás. Máte na výber z trpaslíkov, ľudí, elfov a humanoidných jašteríc. Potom, čo si vyberiete jeden z druhov, je vám umožnené upraviť vášmu rekovi vzhľad a špecifikovať povolanie, ktoré bude zastávať.

V súčasnej verzii Divinity Original Sin 2 máte k dispozícii štrnásť prednastavených tried. Ponúknutá vám bude rola čestného rytiera, elementy ovládajúceho mága, inkvizítora, obratného zlodeja, vetrami ošlahaného hraničiara a množstvo ďalších. Ak vašej maličkosti náhodou nesadne žiadne z tvorcami navrhnutých povolaní, môžete si pomocou širokého spektra zručnostných škôl, štatistík a talentov vytvoriť svojho vlastného bojovníka, ktorý bude plne vyhovovať vašim predstavám.

Divinity Original Sin 2; Wizard

Mágiu v Divinity Original Sin 2 ovládajú aj trpaslíci.

Osobne som v tomto smere zrejme najviac priľnul k čarodejníkom, ktorých schopnosti bolo možné pri dobrom nastavení magických škôl veľmi efektívne kombinovať. Prepojiť tu možno napríklad vzduch s vodou či zem s ohňom. Smrť s vyvolávaním vám umožňujú privolať z neznámej dimenzie tvora bojujúceho po vašom boku až do svojho skonu. V Divinity Original Sin 2 môžete mixovať tiež klasické kontaktné útoky, nenašiel som v tom však také zaľúbenie ako v hrách so zaklínadlami.

Možno vás to prekvapí, ale nové kúzla a zručnosti tu nezískavate podobne ako v iných RPG cez bojom nadobudnuté úrovne. Za tie si tu môžete vylepšiť len štatistiky, talenty a efektivitu používaných útokov. Neznáme zaklínadlá a schopnosti sa naučíte zo vzdelávacích kníh a kusov rozkladajúcich sa tiel. Áno, počujete správne, ak máte schopnosť požierať mŕtvych, sú vám po zjedení ostatkov dané niektoré spomienky ich pôvodného vlastníka.

Divinity Original Sin 2: Fire everywhere Divinity Original Sin 2; Necromancer

Obrázok 1: Oheň je všade. Obrázok 2: Bitúnok je všadeprítomný.

Čo ponúka svet Divinity Original Sin 2?

Ideálnym spôsobom, ako získať doteraz nepoznané kúzla a zručnosti, je samozrejme návšteva obchodníkov ponúkajúcich pestrú škálu tovaru. V ich sortimente nájdete magické zvitky, liečivé nápoje, recepty, vzdelávacie knihy, meče, kopije, palcáty, štíty, luky, prútiky a rôzne typy zbroja, ktoré vám v Divinity Original Sin 2 poskytnú určitú obranu ako proti zbraniam, tak aj proti zaklínadlám.

Divinity Original Sin 2: Inventory Divinity Original Sin 2; Mega worm

Obrázok 1: Štatistiky sú veľmi rozsiahle. Obrázok 2: Pozor, obrí chrobák.

Nie každý je samozrejme dostatočne hnuteľný na to, aby mohol investovať svoje zlato do predraženej výstroje. Tvorcovia Divinity Original Sin 2 na tento fakt mysleli, a tak po mape ukryli honosné truhly ponúkajúce veľmi lákavé odmeny tým, ktorí si dajú prácu s ich nájdením a vytrhnutím z pazúrov monštier, ktoré ich pozorne strážia. Spektrum tajných lokácií je tu veľmi rozmanité, vyraziť môžete do zatuchnutých krýpt, polorozpadnutých hradov, opustených podzemných prístavísk a krvou postriekaných väzení. Hoci som na štartovom ostrove strávil asi štyridsať hodín, nenašiel som vo finále všetky skryté miesta, čo považujem za veľké plus. Keď sa k tomuto dielu opäť vrátim, stále tu na mňa bude čakať niečo nové.

Podobné to bude zrejme aj s paletou protivníkov, ktorá je tiež prekvapivo rozsiahla. Pri prvom prechode som narazil na kostlivcov, mäsom obalené golemy, agresívne zvieratá a mutáciou ovplyvnené monštrá. Po návrate som však podobne ako v prípade lokácií objavil nové typy oponentov, ktorí ma svojou osobitosťou navnadili, aby som do hry opäť zainvestoval svoj drahocenný čas.

Divinity Original Sin 2: Dragon Divinity Original Sin 2; Sea Monster on board

Obrázok 1: Pustiny. Obrázok 2: Na lodi nie je bezpečne.

Umelá inteligencia hrá v Divinity Original Sin 2 prím

Súboje mi v Divinity Original Sin 2 vďaka veľmi kvalitne spracovanej umelej inteligencii pripomínajú šachovú partiu. Prakticky žiadna bitka tu neprebieha stopercentne rovnako. Aj vás v každom strete vždy prekvapí niečím novým. Nikdy tu tým pádom nemôžete počítať s tým, že by ste si naštudovali taktiku, načítali predchádzajúcu pozíciu a súboj s prehľadom vyhrali pomocou znalosti budúcich krokov vášho oponenta. Osobne tento prvok považujem za výrazný klad celku. Divinity Original Sin 2 sa ním veľmi efektívne bráni proti stereotypu, ktorý sa vyskytuje pri podobne ladených dielach celkom často kvôli nutnosti opakovať niektoré nemeniace sa šarvátky bez zastavenia až do víťazného momentu.

Za vysokou kvalitou súbojov, samozrejme, nestojí len umelá inteligencia. Veľmi ju vyzdvihuje aj návrh jednotlivých bojísk, už spomínané široké spektrum schopností a možnosť používať pri stretoch vo svoj prospech všetko vo vašom okolí. Kvôli poslednému spomínanému faktoru musíte bojové polia pred začiatkom každého stretu podrobne preskúmať, pretože môžu skrývať mechanizmy, ktoré vo finále rozhodnú o vašom živote či smrti.

Divinity Original Sin 2: Ruins Divinity Original Sin 2; Dungeon fight

Obrázok 1: Útok z výšky má výhody. Obrázok 2: Temnota v kobke.

Krásnym príkladom toho, čo sa v Divinity Original Sin 2 stane, keď budete ignorovať svet okolo vás, je situácia, ktorú som mal možnosť zažiť na vlastnej koži pri jednej z mojich prvých náročnejších bitiek. Na jej štarte som po vzore krvilačných severských berserkov prechádzal všetko v mojom okolí. Svoju pozornosť som zameral len na svojho protivníka stojaceho za malým neškodne vyzerajúcim jazierkom. Mojich bojovníkov som samozrejme poslal do útoku. Ich pohybové body im, bohužiaľ, umožnili dôjsť len do centra vodnej nádržky, kde ich môj oponent začal vo svojom ťahu drviť za pomoci prívalu elektrických kúziel. Pár chvíľ pred smrťou môjho posledného reka som si všimol, že na okraji plesa leží nádobka s olejom, ktorá by pri väčšom preskúmaní bojiska mohla zvrátiť situáciu. V danom momente už však bolo príliš neskoro na to, aby som mohol niečo zachrániť, a tak som bol nútený načítať poslednú uloženú pozíciu.

Ako sa nám hra Divinity Original Sin 2 hrala?

Nový projekt Swena Vinckeho mi na mojom stroji fungoval prekvapivo dobre. Celok si väčšinu času dokázal udržať stabilný počet snímok aj v tých najhorších situáciách. Pády hry či výrazné prepady fps som v priebehu štyridsiatich hodín prakticky nezaznamenal. Vytknúť celku po technickej stránke môžem hádam len občas „štrajkujúce“ ovládanie, ktoré mi kvôli svojej miernej topornosti neraz spôsobilo problémy. Hádam sa autorom podarí do vydania tento aspekt plne doladiť.

Divinity Original Sin 2; Artwork fight

Toto nevyzerá dobre.

Audiovizuálne spracovanie Divinity Original Sin 2 je veľmi kvalitné. Prakticky každá lokácia si dokáže svojím grafickým kabátcom získať vašu pozornosť, vďaka čomu si ju následne dobre zapamätáte. Zvukový prvok v žiadnom ohľade nezaostáva za svojím na krásu zameraným bračekom. V určitých momentoch ho pomocou svojej výraznosti možno dokonca aj zatieňuje.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie

HW nároky pre Divinity: Original Sin 2 PC


Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-650/AMD APU A10-6700T Intel Core i7-860S/AMD FX-8100
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 550 Ti/Radeon HD 6770 NVidia GeForce GTX 770/Radeon R9 280
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operačná pamäť 4 GB RAM 8 GB RAM
HDD 25 GB 25 GB
i Mohlo by vás zaujímať

Divinity: Original Sin 2 vyšlo 14. septembra 2017 na PC. 31. augusta 2018 vychádza na PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovať.


Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií