PET AD homeoffice

DJI Spark v podrobnom teste (RECENZIA)

Zobraziť katalóg

Inteligentný dron DJI Spark je horúcou novinkou v portfóliu známeho čínskeho výrobcu a posúva hranice lietania s kvadrokoptérami na novú úroveň. Ide o doteraz najmenší dron od DJI, ktorý však prichádza s prelomovým ovládaním gestami rúk a dlaňou. V spojení s malými rozmermi, perfektnou kvalitou obrazu a príjemnou cenou je horúcim kandidátom na najpredávanejšieho drona najbližších mesiacov. Sparka sme otestovali a prinášame vám podrobnú recenziu.

DJI Spark recenzia test Alza.sk

Malý DJI Spark má pevnú konštrukciu

DJI Spark je vyrobený z kvalitného plastu. Napriek malým rozmerom, alebo možno vďaka nim, je veľmi robustný a pôsobí naozaj pevne. Nabíjací microUSB port sa nachádza na zadnej strane tela a je schovaný pod krytkou s nápisom „Spark“. Susedí s ním slot na microSD kartu. Nižšie pod krytkou sa nachádza samotný akumulátor, ktorý je, samozrejme, vyberateľný – môžete ich mať viac do zásoby a lietať, zatiaľ čo primárny akumulátor dobíjate. Štvorica zelených LED indikuje stav nabitia. Pri nabíjaní preblikujú postupne od jednej až po všetky 4. Keď zhasnú, akumulátor má 100 % energie. Celková kapacita akumulátora je 1 480 mAh a plné nabitie z nuly dosiahnete za 80 minút.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami

Na tele DJI Spark, resp. na jeho vyberateľnej batérii, sa nachádza jediné tlačidlo, ktorému je priradených 6 funkcií:

  • Zapnutie/vypnutie (krátke a následne dlhé stlačenie)
  • Zistenie úrovne nabitia (krátke stlačenie)
  • Spárovanie s diaľkovým ovládačom (stlačenie počas 3 s)
  • Odpojenie od diaľkového ovládača (stlačenie počas 6 s)
  • Reset WiFi nastavenia (stlačenie počas 9 s)
  • Štart z dlane (dva krátke stlačenia za sebou)

Čelná strana patrí gimbalu s kamerou a senzorom systému detekcie prekážok. Ten používa infračervené diódy, vďaka čomu funguje aj v noci a prekážku identifikuje na 5 m dopredu. Kamera je stabilizovaná 2-osým gimbalom – ustálenie videa je teda mechanické, nie digitálne. Vďaka tomu vyzerajú zábery naozaj fantasticky. Ďalšie senzory, ktoré nájdete na „bruchu“ DJI Spark, sledujú priestor pod dronom a pomáhajú pri pristávaní. Štvorica kontaktov na spodku batérie slúži na bezdrôtové indukčné nabíjanie, ktoré má umožniť zatiaľ nevydaná dobíjacia stanica Charging Hub.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami

Sparka spárujete s telefónom cez QR kód

Kvôli bezpečnosti je akumulátor pri dodaní drona v stave hibernácie a hoci môže byť plne nabitý, drona bez prvotného zapojenia do zásuvky nie je možné spustiť. Takže je nutné pripojiť drona do elektrickej zásuvky. Spolu s nabitím akumulátora je súčasťou prvého kroku aj stiahnutie aplikácie DJI GO do vášho inteligentného zariadenia. Tá je, samozrejme, dostupná ako na Google Play, tak aj na iTunes. Inštalačný súbor má okolo 100 MB, po nainštalovaní však aplikácia v telefóne zaberala 482 MB. Po spustení vás aplikácia DJI GO vyzve prihlásiť sa, prípadne registrovať . Na úvodnej obrazovke si zvolíte konkrétny model DJI drona. Aplikácia nepodporuje slovenčinu, budete sa teda musieť uspokojiť s angličtinou.

DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron

Na rad prichádza spárovanie Sparka s aplikáciou, čo prebieha cez QR kód, ktorý musíte aplikáciou odfotografovať (v menu v pravom hornom rohu obrazovky zvolíte možnosť „Scan QR Code“). Unikátny QR kód má Spark spolu s WiFi SSID ukrytý na štítku pod akumulátorom. Rovnaký štítok sa nachádza aj na polystyrénovom puzdre. Pri procese fotografovania QR kódu musí byť váš inteligentný telefón/tablet pripojený na internet, pre ďalší postup sa už cez WiFi pripojíte priamo k dronu.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami

Počas celej doby používania Sparka sa nám nepodarilo prinútiť ho prirodzene vysielať WiFi signál. Ako nám poradila aplikácia DJI GO, ak sa kvadrokoptéra medzi vyhľadanými WiFi zariadeniami neobjaví, 6-sekundovým podržaním zapínacieho tlačidla možno DJI Spark prepnúť do režimu „Mobile Device Control Mode“ a mal by sa vo výpise dostupných WiFi zariadení na vašom telefóne objaviť. Nám tento krok nepomohol. Vyriešilo to až reset WiFi nastavenia (podržanie tlačidla na 9 s). Tento krok sme, bohužiaľ, počas recenzie museli prevádzať po každom spustení.

Aplikácia DJI GO 4 je mimoriadne prepracovaná

Len čo sa k Sparkovej WiFi pripojíte, na úvodnej obrazovke aplikácie tlačidlo ENTER DEVICE zmení na GO FLY. A zábava môže začať! Pripravte sa na to, že ak ste drona od DJI (alebo akéhokoľvek iného) nikdy nemali, bude pre vás na začiatku 16 minút výdrže málo. Pre takmer všetky nastavenia, ktoré je možné v aplikácii vykonávať, je nutné, aby bol Spark minimálne zapnutý a pripojený k telefónu. Niektoré možnosti, ako napríklad zmenu režimu ovládania, možno meniť len za letu. Kým sa teda vôbec zorientujete v prostredí aplikácie a skúsite si čo aj len raz vzlietnuť a vykonať pár opatrných manévrov, batérii zostáva 20 % a už radšej zisťujete, ako s ním bezpečne dosadnúť na zem.

DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron

DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron

Veľmi nápomocné nám boli v tomto ohľade návodné videá priamo od DJI (v angličtine, dostupné v aplikácii pod voľbou Academy alebo na webových stránkach DJI.com). Skôr než preskúmavať jednotlivé funkcie v praxi je lepšie si o prezrieť video/prečítať, aby ste sa lepšie zoznámili s ovládaním, keď nabitý dron zapnete. Ovládacia obrazovka totiž obsahuje množstvo informácií a tlačidiel a zo začiatku môže pôsobiť neprehľadne a preplnene. Počas jedného dňa si na ňu však zvyknete a zistíte, že rozloženie jednotlivých prvkov je veľmi funkčné.

DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron

DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron DJI GO 4 aplikácia DJI Spark dron

Horná lišta je prevažne informačná. V jej ľavej časti zistíte, či je DJI Spark pripravený na vzlet a prípadne čo mu v ňom brání – okrem textovej informácie je stav indikovaný farbami (zelená/žltá/červená). Tento panel je podčiarknutý ukazovateľom približného zostávajúceho času letu. Ďalej sa v nej nachádzajú ikony oznamujúce stav GPS signálu, silu WiFi spojenia s telefónom/ovládačom a zostávajúcu kapacitu batérie. Po pravej strane displeja uvidíte spúšť a ikony na nastavenie fotografií a videa. V spodnej časti je zobrazovaná aktuálna výška drona, jeho vzdialenosť od ovládača/telefónu a aktuálnu rýchlosť. Na ľavej strane obrazovky sa nachádzajú tlačidlá na vzlet (Take off), dosadnutie a zmenu letového režimu.

Ovládanie a letové vlastnosti DJI Spark

Sparka dostanete do vzuchu jediným spôsobom – stlačením ikony „Take off“ a následným „swajpnutím“ po obrazovke. Vrtule sa roztočia a dron sám vzlietne to výšky 1,2 m, kde levituje takmer na mieste a čaká na vaše povely. V závislosti na zvolenom ovládacom režime používa pilot oba palce na stúpanie, klesania, otáčanie, let vpred, vzad a manévry do strán. Továrensky prednastavený je režim 2 (pozri obrázok vyššie), ktorý je prinajmenšom pre začiatočníkov najprirodzenejší.

Sama aplikácia vám odporučí začať v tzv. „Beginner mode“, teda v režime pre začiatočníkov. Ten využíva všetky podporné systémy zamedzujúce nárazu a nenechá drona doletieť ďalej ako 30 metrov od vás. Znížená je aj „ostrosť“ reakcií a rýchlosť letu. Tú možno neskôr meniť. Pri zapnutom systému detekcie prekážok je rýchlosť letu obmedzená na 3 m/s, teda 10,8 km/h.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami

Maxmálna výška, do ktorej možno vystúpiť, je obmedzená na 50 metrov. Doletová vzdialenosť je pri ovládaní mobilným zariadením limitovaná dosahom WiFi na 100 m, závisí však od miery rušenia signálu. Nám sa podarilo túto vzdialenosť mimo zástavbu prekročiť, v signálmi zahltenom meste istota spojenia výrazne klesla. Ak si nedáte záležať na vyhľadaní najstabilnejšieho kanálu, v stavovom riadku môže aplikácia upozorňovať na „Poor radio channel quality“ už vo vzdialenosti 20 m. Nemusíte sa však báť, že by bolo okamžite rozviazané spojenie. Dron dobre reagoval aj po 50 a viac metroch, len prenos videa sa občas zadrhol. Len čo klesne kvalita signálu na úroveň, keď dron nie je schopný prijímať povely, obrazovka zosivie a vy stratíte spojenie. Nebojte, dron zostane „visieť“ na svojom mieste a vám stačí počkať pár sekúnd, počas ktorých sa spojenie obnoví, a stiahnuť drona bližšie k sebe alebo jednoducho urobiť pár krokov bližšie k nemu. Týmto problémom sa vyhnete pri použití diaľkového ovládača, ktorý má výrazne dlhší dosah – teoreticky až 2 km.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami

Pretože je DJI Spark taký malý, nie je ťažké ho vo väčšej vzdialenosti stratiť z očí, najmä ak sú v pozadí stromy či kríky. Určiť aktuálny smer drona vám pomôžu ako svietiace prstenca pod rotormi, tak aj zelené LED indikátory batérie, ale ani tie vo väčšej vzdialenosti nemusia byť vidieť dobre. Udávaná maximálna rýchlosť letu je 50 km/h v bezvetrí, tú však možno pravdepodobne dosiahnuť iba s ovládačom, ktorý ponúka prepnutie do Sport Mode. Pri testovaní sa nám podarilo dostať sa na rýchlosť 35 km/h, ktorá sa však zdá byť úplne dostačujúca. Lietali sme s dronom aj vo veternom počasí a rotory si s poryvmi a nárazovým vetrom poradili výborne. Na videu vďaka stabilizácii vietor ani nespoznáte. Rýchlosť vetra je však dobré sledovať – DJI tvrdí, že Spark zvládne ustáť vietor s rýchlosťou 28 km/h.

DJI Spark dron kvadrokoptéra ovládanie gestami

V 15 minútach vo vzduchu (nepočítajúc vzlet a pristátie) sa toho nakoniec dá stihnúť celkom dosť. Len čo úroveň batérie klesne pod 15 %, Spark začne pozvoľna klesať, aplikácia vás začne na kritický stav upozorňovať a pokračuje v tom tak vehementne, že nastáva celkom chaos. Medzitým, čo na displeji opakovane vyskakujú upozornenia a okno ponúkajúce automatické pristátie a vy sa ich snažíte zavrieť, Spark klesá. Radšej sme vždy všetky upozornenia potlačili a vrátili Sparka manuálne späť.

Drona DJI Spark možno ovládať gestami

DJI vyrába drony už niekoľko rokov a je v tejto oblasti svetovým lídrom. Za tú dobu vývojári nielen perfektne vyladili prostredie aplikácie, ale podarilo sa im vyvinúť aj unikátny systém rozpoznávania objektov a ich sledovanie. DJI Spark od svojich väčších a starších bratov Mavic Pro a Phantom zdedil inteligentné funkcie „trackovania“, teda sledovanie označeného objektu, a ako vôbec prvý z flotily DJI prináša režim Gesture Mode – ovládanie letu iba pohybmi rúk a gestami. Prejdime si všetky letové režimy, medzi ktorými môžete vyberať po stlačení ikony ovládača na ľavej strane displeja.

Gesture

Režim Gesture Mode možno ako jeden z letových režimov aktivovať v menu, môžete však tiež natiahnuť ruku, v ktorej Sparka držíte (kameru smerom k sebe) a dvakrát krátko stlačiť zadné tlačidlo. Rotory sa spustia a Spark sa z vašej dlane sám vznesie približne do výšky očí. Zadné diódy svietia nazeleno, predné načerveno. Ak nastavíte svoju dlaň čelne ku kamere, DJI Spark ju začne rozpoznávať (predné diódy blikajú nažlto) a zameria ju (predné diódy svieti nazeleno). Od tohto momentu môžete pohybom dlane do strán a hore/dole Sparka ovládať. Dvojsekundovým zamávaním drona pošlite ďalej od seba a spustíte automatické sledovanie vašej postavy. Ak ruky priblížite k sebe a prstmi vytvoríte obdĺžnik, Spark po 3-sekundovom odpočte vytvorí snímku. Vztýčením rúk do vzduchu privoláte drona späť k sebe. Ak pod neho natiahnete dlaň, Spark vám na ňu pristane. To všetko dokáže bez toho, aby ste ho pripojili k telefónu alebo ovládaču. V tomto režime však nemožno nahrávať video, iba zhotovovať statické snímky.

TapFly

Režim TapFly umožňuje určiť smer letu drona jednoduchým ťuknutím na displej. V režime môžete ďalej prepínať medzi dvoma režimami, pričom prioritne sa spúšťa Coordinate Mode. V ňom stačí kliknúť na ľubovoľné miesto na displeji, ktorý zobrazuje priestor snímaný kamerou a dron sa automaticky premiestni na ono miesto. Po prepnutí do Direct Mode možno kliknutím na displej udávať dronu smer letu, zatiaľ čo si drží konštantnú výškovú hladinu.

DJI GO 4 TapFly Spark

QuickShot

Ďalším z dostupných režimov je QuickShot, v ktorom dron lieta autonómne a udržiava vás, prípadne iný vybraný objekt, v zábere. Tu sú nutnosťou výborný GPS signál a veľké priestranstvo bez akýchkoľvek prekážok. Objekt, ktorý má byť stredobodom záujmu kamery, vyberiete nakreslením obdĺžnika alebo kliknutím na obrazovku. Potom sa v dolnej časti displeja objavia 4 ikony, každá reprezentujúca jeden variant QuickShot – Dronie, Circle, Helix a Rocket. Pri každom variante stačí kliknúť na GO a Spark vzlietne a začne nahrávať video.

  • Dronie – Spark sa vzdiali na 60 m a vzlietne vyššie, aby ukázal vaše okolie
  • Circle – Spark obletí vybraný objekt dokola
  • Helix – Spark bude rotovať po špirále, postupne sa vzďaľovať a stúpať
  • Rocket – Spark sa vznesie kolmo hore do výšky 40 m

Vzdialenosť v prípade režimov Dronie a Rocket sa pri použití diaľkového ovládača zdvojnásobí. Keď bude záber hotový, DJI Spark sa vráti na miesto vzletu. Kliknutím na X v červenom kruhu autonómny let drona kedykoľvek ukončíte. Len čo je záber hotový, môžete si jeho náhľad v menšom rozlíšení okamžite prezrieť. V plnej kvalite ho dostanete neskôr v editore.

ActiveTrack

Režim známy už z dronov DJI Phantom a DJI Mavic Pro. Základom je opäť nakreslenie tvaru alebo ťuknutie na objekt na obrazovke. Spark sa na vybraný objekt zameria a bude ho nasledovať. Opäť je možné ďalej zvoliť rozšírené možnosti – v režime Trace vás kvadrokoptéra sníma spredu, zozadu, prípadne rotuje okolo, pri voľbe Profile letí priamo vedľa vás a sníma vás z boku.

Tripod

Režim statívu sa postará o ešte hladšie zachytenie videa. Reakcie drona na ovládanie sú výrazne lenivejšie a rýchlosť je znížená na minimum. Spark v podstate levituje na mieste, príapdne sa pohybuje len veľmi opatrne, výsledkom čoho sú maximálne stabilné zábery.

Ako nový DJI Spark fotografuje a natáča?

Spark je vybavený CMOS snímačom veľkosti 1/2,3" a so svetelnosťou f/2,6. Nahráva video v rozlíšení 1080p pri 30 snímkach za sekundu a dátovým tokom 24 Mb/s. Fotografuje majú rozlíšenie 12 Mpx a možno ich získať z niekoľkých režimoch – klasické jednotlivé snímky, sekvencie 3 fotogarfií, súprava 3 fotografií s rôznym EV (bracketing), panoráma (perfektné na zachytenie krajiny) a je tu aj možnosť intervalového snímania (časozber). Pri fotografovaní je využitá celá plocha snímača, pri videu je vykonávaný výrez, takže aby ste sa do záberu vošli vy alebo iný snímaný objekt, musí sa dron viac vzdialiť. Na pamäťovú kartu sa fotografie ukladajú len vo formáte JPEG, možnosť bezstratového RAW formátu nie je k dispozícii.

DJI Spark dron ukážková snímka fotografia sample DJI Spark dron ukážková snímka fotografia sample DJI Spark dron ukážková snímka fotografia sample

DJI Spark dron ukážková snímka fotografia sample DJI Spark dron ukážková snímka fotografia sample DJI Spark dron ukážková snímka fotografia sample

DJI Spark dron ukážková snímka fotografia sample DJI Spark dron ukážková snímka fotografia sample DJI Spark dron ukážková snímka fotografia sample

Kvalita fotografií je aj bez editácie perfektná a bežného používateľa nadchne. Rovnako tak ho nadchnú videá, a to ako svojou kvalitou (rozlíšenie 1 920 × 1 080 a snímacia frekvencia 30 sn), tak aj svojou stabilitou. Ak nie je vložená microSD pamäťová karta, dáta sa cez WiFi odosielajú rovno do inteligentného zariadenia, avšak iba v 720p rozlíšení – a to ako videa (1 280 ×  720), tak aj fotografie (960 ×  720). Viac o videu je asi zbytočné písať, radšej sa pozrite na zábery, ktoré sme so Sparkom zachytili.

Snímky v plnom rozlíšení:

Cena DJI Spark a komu je určený

Pre väčšinu výrobcov platí, že najlacnejší produkt z ponuky býva tiež najmenej vybavený. V prípade DJI Spark to však nie je tak úplne pravda: pokročilé ovládanie gestami zatiaľ zvyšok flotily DJI nepodporuje a napríklad Phantom je síce špičková kvadrokoptéra, ale jej schopnosti naplno využije iba zlomok používateľov. Nahráva úžasné 4K video s obrovským dátovým tokom a ponúka farebné profily, vďaka ktorým je možné po troche úsilia v postprodukcii vytvoriť videa na úrovni hollywoodskych trhákov. Nehovoriac o dolete viack ako 7 km alebo vyššej rýchlosti. Ale DJI Spark je iný. Spark je predovšetkým „selfie dron“. Spark je ten dron, z ktorého stiahnete videá a fotografie a rovno ich zdieľate. Spark je určený tým, ktorí sa chcú lietaním baviť a chcú zábery z netradičných uhlov bez komplikovaného ovládania. A v neposlednom rade je Spark aj pre tých, ktorí sa chcú s dronom naučiť lietať. Obrovskou výhodou pri cestovaní sú drobné rozmery a možnosť dobitia bežným microUSB káblom, a to aj z powerbanky.

Možno si poviete, že je takmer 600 eur dosť peňazí a rovnakú službu vám urobí neznačková kvadrokoptéra za polovičnú alebo tretinovú cenu. Vedzte však, že výrobca DJI, ako etalón kvality na trhu s dronmi, do svojho doteraz najmenšieho produktu premietol dlhoročné skúsenosti a vytvoril naozaj špičkové, neuveriteľne inteligentné a pokrokové zariadenie, ktoré v mnohých ohľadoch dokáže to isté, čo jeho drahší bratia Mavic Pro a Phantom. Navyše si trúfneme povedať, že kvalita videí (obraz + stabilizácia) a fotografií, ktoré DJI Spark dokáže vyhotoviť, je v cenovej kategórii do 750 eur bezkonkurenčná.

Záverečné hodnotenie DJI Spark

Hodnotenie 90 % Alza.sk

Hlavné parametre

Letové vlastnosti

90 %

Obrazová kvalita

80 %

Aplikácia a funkcie

100 %

DJI Spark dron recenzia hodnotenie

Klady

  • Malé rozmery a odolná konštrukcia
  • Perfektná stabilizácia a krásne Full HD video
  • Rozšírené možnosti fotografií
  • Ovládanie gestami a množstvo inteligentných funkcií
  • Špičková, prepracovaná aplikácia

Zápory

  • Krátka výdrž batérie
Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií