Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Produkty ihned k odběru Posily pro váš domácí tým

eFootball PES 2020 (RECENZIA) – Konami dáva arkádovému futbalu zbohom

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

V septembri je už väčšina futbalových súťaží sveta v plnom prúde, ale pre počítačových hráčov začína sezóna práve v prvom školskom mesiaci. Už klasicky vychádza japonské poňatie futbalu s pozmeneným názvom eFootball PES 2020 s predstihom oproti svojmu hlavnému konkurentovi FIFA 20. Tento rok sa spoločnosť Konami so svojím titulom ešte viac priklonila k realistickosti, čo sa samozrejme prejavilo v samotnom dianí na ihrisku, ako sa dozviete v našej recenzii.

Recenzia (PS4 Pro)Dojmy z hrania (PS4 Pro)Novinky


• Žáner: Športové • Multiplayer: Áno (local, co-op, vs) • Vývojár: Konami • Vydavateľ: Konami • Platformy a Dátum vydania: PC – Steam, PS4, Xbox One (10. september 2019)Homepage • Čeština: Nie?


Časti článku:


Obsah recenzie eFootball PES 2020 (PS4 Pro)

 1. Bude talianska liga stačiť?
 2. Spracovanie lopty je v eFootball PES 2020 základ
 3. Recept na gól = narážačky
 4. Detaily brzdia rozlet eFootball PES 2020
 5. Stále je čo robiť
 6. Komentátori v extáze
 7. Investícia s otáznikom
 8. Recenzia eFootball PES 2020: záverečné hodnotenie
 9. HW nároky na hru eFootball PES 2020 PC

Bude talianska liga stačiť?

• Recenzia: 16. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Už patrí, k tradičnému koloritu, zmieniť sa v recenzii na futbalovú sériu od spoločnosti Konami o absencii licencií, kvôli ktorým pre niektorých stráca eFootball PES 2020 na atraktivite. Ani tento rok sa nevyhneme hromženiu nad faktom, že peniaze vládnu svetu a prečo sa Konami a EA nemôžu dohodnúť o zdieľaných právach. Viem, že ide o utópiu, tak naivný zase nie som, ale práve boj o exkluzivity na seba zbytočne strháva pozornosť namiesto toho, aby sa hráči mohli venovať tomu najdôležitejšiemu pre futbalové simulácie – futbalu samotnému.

eFootball PES 2020; wallpaper: cover

Ako tento rok dopadol najväčší (de facto jediný) konkurent pre sériu FIFA od EA? Čítajte našu recenziu.

Tento rok sa však podaril Konami majstrovský kúsok, keď podpísali výnimočnú zmluvu s gigantom Série A Juventusom Turín, ktorý sa tak vo FIFA 20 vôbec neobjaví. Zároveň si japonskí tvorcovia poistili celú taliansku a francúzsku ligu, rovnako ako všetky európske ligy „druhej kategórie“ (bez urážky) a vybrané súťaže Južnej Ameriky a Ázie. EA im to oplatilo rovnakou mincou, a preto sa v eFootball PES 2020 vôbec nedočkáme nemeckej ligy a v ostatných najsledovanejších ligách sveta z Anglicka či Španielska si opäť vychutnáme fantáziu tvorcov sa vymyslenými názvami. Nečakajte totiž klasiky ako London Blue (Chelsea) alebo Mancherster Blue (City), ale úplne nové označenia, ktoré možno zamotajú hlavu aj PES veteránom.

eFootball PES 2020; gameplay: Ronaldo

Spoločnosť Konami uzavrela s tímom Juventus Turín exkluzívnu zmluvu, takže Cristiana Ronalda v drese Starej dámy vo FIFA 20 neuvidíte.

Aj keď Konami nevlastní práva na najprestížnejšie súťaže, nikto im nemôže zakázať spracovať samotných futbalistov, takže najväčším hviezdam sveta sa dostalo kvalitnej starostlivosti, vďaka čomu spoznáte podľa gest a pohybov na ihrisku Messiho, Ronalda či Neymara. Ako už viete z nášho novinkového spravodajstva, tak partnerské tímy ako Arsenal, Barcelona alebo Bayern Mníchov sa tešia nadštandardnému prístupu s detailným spracovaním štadiónov aj dresov. Na druhú stranu sa menej zaujímavým tímom tvorcovia veľmi nevenovali, takže futbalistov dvoch českých zástupcov Sparty a Slavie nespoznáte ani omylom a celkom sa ich vizážou pobavíte (Miňo Stoch s vlasmi?).

eFootball PES 2020 – Bayern – Arsenal 2nd Half (Gameplay)

Vplyv počasia na priebeh zápasu je v eFootball PES 2020 celkom veľký. Pri snežení sa lopta a hráči šmýkajú, počas dažďa lopta nevyspytateľne zrýchľuje a spomaľuje, zatiaľ čo v suchšom počasí má vyšší odskok.

Spracovanie lopty je v eFootball PES 2020 základ

Oddaný fanúšik digitálneho futbalu však na licencie toľko neprihliada (a okrem toho si počká na neoficiálny patch, ktorý dá všetko do poriadku), pretože ho zaujíma samotná hrateľnosť. Už dlhší čas sa futbaloví hráči delia na dva tábory, z ktorých jedni uprednostnia dynamiku a arkádovosť titulu FIFA 20, zatiaľ čo stratégovia a milovníci postupného útoku sa priklonia k eFootball PES 2020. Bez otáľania priznám, že v pracovnom oddychu si radšej zahrám „pobláznený“ zápas vo FIFE, ale akonáhle som sa ponoril do hĺbky PES, okamžite som si spomenul, prečo som predtým túto sériu miloval. Dôraz na futbalové detaily totiž máva na hráča z každého momentu na ihrisku, čo vás parádne vtiahne do atmosféry zvíreného zápasu.

Ak nemáte s futbalom od Konami žiadne skúsenosti a hrali ste doteraz iba futbal od EA, budete vo veľkom šoku, pretože tu sa nikam neponáhľa. Zatiaľ čo vo FIFE môžete v šprinte relatívne slušne prihrať, strieľať a možno aj sedieť na striedačke, tak eFootball PES 2020 po vás bude chcieť oveľa starostlivejšiu prácu s loptou a každé nerozvážne rozbehnutie v ústrety súperovej bránky vás pravdepodobne bude stáť stratu lopty a návrat do obrany. Okrúhly nezmysel dostal od tvorcov novo vypracovanú fyziku, takže je neposedný a potrápi vás v každom nestráženom okamihu. Zabudnite tak na dokonalé zasekávačky, presné prihrávky cez nohu či centre z voleja s každým nemehlom z hornej dolnej, toto zvládnu len najväčší borci.

eFootball PES 2020; gameplay: akrobacia eFootball PES 2020; gameplay: Souček eFootball PES 2020; gameplay: Suaréz

O napínavé momenty nebude v eFootball PES 2020 núdze. Hráči dokážu predvádzať až akrobatické výkony.

Tu sa pracuje s rozvahou a každý krok smerom k súperovej bránke je zmesou zručností vášho hráča, strategických rozhodnutí a povestného šťastia. Súboje muža proti mužovi totiž môžu dopadnúť rôzne na základe aktuálneho postavenia na ihrisku. Podľa mňa sa oproti minuloročnému ročníku dostalo oveľa väčšej pozornosti obrancom, ktorí dokážu vypichnúť loptu, prípadne ju útočníkovi bez problému odobrať, ak svoj zákrok vykonajú v pravý čas. Tým nechcem povedať, že by strelci boli neschopní, práve naopak, konečne dokážu obstreliť blokujúceho hráča a vsietiť nečakaný gól. Možno by som sa nehneval za väčšiu voľnosť v kľučkovaní, ale to už je asi otázka vkusu.

Recept na gól = narážačky

Individuálne výkony často ovplyvnia celý výsledok, ale spoľahnúť sa na ne nedá, viac sa musíte zamerať na hru celého tímu. Na eFootball PES 2020 je možné vidieť, že si tvorcovia dali prácu s pohybom hráčov na ihrisku, aby všetko pôsobilo uveriteľnejšie. Akékoľvek úpravy v zostave, zmena rozostavenia, zvýšenie/zníženie agresivity a špeciálne taktiky tímu, ktoré možno opäť spustiť jednoducho počas zápasu pomocou niekoľkých tlačidiel, sa okamžite premietnu do herného prejavu a s dobrou stratégiou možno preraziť akúkoľvek obranu. Po väčšinu času to funguje veľmi dobre, ale o to viac udrú do očí niektoré excesy, ktoré dokáže umelá inteligencia vyrobiť, keď ju nepostrážite.

eFootball PES 2020 – Salah – Firminho (Gameplay)

Kopacia technika niektorých hráčov vykúzli v eFootball PES 2020 nádherné momenty, ako napríklad tu Salahovu prihrávku.

Počas útoku skôr len naštve, keď váš rozbehnutý spoluhráč rútiaci sa do vyloženej akcie a mávajúci pravicou o prihrávku sa zrazu zasekne a nechá loptu preskočiť až do autu, popr. k brankárovi (aj keď by to stihol), pretože to nemá kritické dôsledky na výsledok. Ale zmätky v obrane už prehliadať nejde. Pri závare sa lopta odráža ako pri ping pongu a až nečakane často končí vo vašej sieti (takto som dostal viac ako polovicu gólov). Čo na tom, že sa zlepšili brankári a ich reakcie, keď obranca jednoducho neodkopne loptu niekam do hája ani na váš pokyn. Tretiu dorážku už nechytí ani superman.

Jediným receptom, ako napraviť chybujúcu defenzívu, je streliť viac gólov, čo teoreticky nie je tak ťažké, keď viete, ako na to. Osobne sa mi nedarilo v eFootball PES 2020 dávať góly z rýchlych protiútokov, skôr som uspel s dobývacími taktikami. Napriek tomu patria prienikové prihrávky k najväčším zbraniam každého tímu s útočníkom s prúdovým pohonom ako Mbappé, Salah alebo Ronaldo. Futbal od Konami však vsádza viac na moment prekvapenia, takže ak milujete krátke prihrávky pozdĺž vápna s nečakaným zakončením, budete ako doma. Mne sa najviac osvedčilo prihrať po zemi do vápna a vrátiť narážačku do druhej vlny zakončené pohotovou strelou k žrdi či nacentrovať do závaru pred súperovu svätyňu.

eFootball PES 2020; gameplay: zostavy eFootball PES 2020; gameplay: pohár eFootball PES 2020; gameplay: Sparta

V titule eFootball PES 2020 si musíte zvyknúť na fakt, že s hviezdami v neznámych dresoch budete vyhrávať neznáme poháre. Alebo tiež na to, že v náhodnom vyžrebovaní zostáv bude hrať Eden Hazard za Spartu.

Detaily brzdia rozlet eFootball PES 2020

Celkovo sa futbal od Konami tento rok podaril, možno o niečo lepšie ako minulý rok, ale tiež sa objavujú chyby, ktoré nemožno odpustiť. Ide skôr o chvíľkové skratkovité výpadky umelej inteligencie, ktoré nemožno nijako generalizovať, ale ani na ne zabudnúť. K mojim najväčším prekvapením patril brankár, ktorý pri mojom útoku zo strany začal vybiehať na center a pritom mi odkryl celú bránku. Ďakujem pekne, asi mal vsadené. Fascinuje ma tiež defenzívna hra obrancov, ktorí nikým neohrozovaní zakopnú loptu na roh (ak nie do vlastnej bránky), pravdepodobne aby sa precvičili v odvracaní štandardných situácií. Vrcholným zážitkom pre mňa bolo vyhadzovanie brankára do chrbta vlastného obrancu, aby sám seba prehodil oblúčikom do vlastnej bránky.

Každoročne sa na streamovacích kanáloch objavujú zostrihy podobných kiksov, ktoré pobavia, ak vám práve nepokazia slušne rozbehnutý zápas. Ten dokáže rozbiť tiež veľmi prísne nastavený rozhodca Tasiť karty ako na mariáš aj pre úplne normálne zákroky telom. Čo už, musíte si zvyknúť na prísnejší meter, inak dohráte v deviatich. Pritom sa tvorcom podarilo zapracovať do hry tiež simulovanie, kedy sa žltým kartónikom ocenia každé letecké predstavenia Suáreza alebo Neymara, čo je skvelý nápad, ktorý kvitujem zdvihnutým palcom smerom ku Konami.

eFootball PES 2020 – Barcelona Master League (Gameplay)

Záznam zápasu Bercelony vs Celta Vigo v rámci Master League ukazuje, že tímy svetovej špičky nedávajú slabším mužstvám veľa šancí.

Stále je čo robiť

Samotný herný prejav môžete napokon otestovať sami v rade herných módov, ktoré si pre vás tvorcovia prichystali. Ide v podstate o rovnaké režimy ako minulý rok, takže mimo rýchlych zápasov, turnajov a líg (nezabudnite ukladať!) Sa môžete vteliť do niektorého slávneho futbalistu v Become a Legend alebo sa vrhnúť do manažérskej simulácie Master League, ktorý zaznamenal zrejme najväčší počet zmien. Oveľa detailnejšiu správu tímu, v ktorej sa musíte postarať o jeho blaho, obchodovať s hráčmi a predlžovať zmluvy svojim hviezdam, sprevádza samotný prejav na ihrisku ovplyvnený mnohými faktormi vrátane odpovedí na otázky počas tlačových konferencií či na poradách s vedením (škoda že sú bez dabingu).

Vyblázniť sa môžete samozrejme v multiplayerových zápoleniach proti priateľom pri obrazovke, či proti hráčom z celého sveta. Najvyhľadávanejším módom je bezpochyby myClub, PES alternatíva FUT ligy z hry FIFA. V tejto fantasy súťaži môžete do svojho mužstva draftovať hráčov z celého sveta, ladiť chémiu v tíme a zlepšovať ich štatistiky trénovaním či samotnými zápasmi. Konami pripravilo mimo súbojov o umiestnenie v rebríčku s ostatnými hráčmi aj rad výziev a turnajov, v ktorých môžete zarobiť vytúženú menu Coins, za ktorú nakupujete futbalistov, zmluvy a ďalšie náležitosti potrebné na chodu klubu. Samozrejme sa môžete na plnenie úloh vykašľať, siahnuť po kreditnú kartu a body si nakúpiť, do čoho vás však nikto netlačí (ako v NBA 2K20).

eFootball PES 2020; screenshot: Maradona

Master League ponúkne rad zaujímavých stretnutí. Bez dabingu si však môžeme domýšľať, o čom sa obaja bavia. Že by: „Čichám, čichám člověčinu.“ „To já čichám úplně něco jiného.“

Komentátori v extáze

Z audiovizuálneho hľadiska sa eFootball PES 2020 oproti minulému dielu neposunul. Bez problému možno dokázať, že tvorcovia sa sústredili na najsledovanejšie tímy a svojich partnerov, zatiaľ čo druhoradé tímy takú starostlivosť nedostali. Niektoré modely hráčov vedľajších súťaží pôsobia až generickým dojmom, čo nerobí najlepší dojem. Na druhú stranu, samotný pohyb hráčov je veľmi plynulý a celkom prirodzený. Občasné prelínanie textúr dvoch hráčov by ste si ani nevšimli, keby nebolo spomalených záberov, ktoré akoby z obrazovky vypadli televíznym prenosom. Tým sa blíži aj nová širokouhlá kamera pomáhajúca lepšie kontrolovať dianie na ihrisku, ktorá však niekomu môže prísť príliš vzdialená.

Kým grafická stránka dokáže s menšími výhradami nadchnúť svojimi detailmi ako poposkakovanie hráčov počas sneženia, aby sa zahriali, komentátorská dvojica by zaslúžila výčitku s výstrahou. Nielenže sú mnohokrát úplne mimo diania na ihrisku a príde vám, že opisujú iný zápas (pri mojom držaní lopty 63 % a s prevahou striel som bol „celý zápas pod tlakom“), ale ich extatické výkriky počas striel z tridsiatich metrov, ktoré letia úplne mimo bránky, sú absolútne mimo misu. Do budúceho roka by som sa teda prihováral za väčšiu pozornosť k sprievodnému komentáru, pretože v tomto stave to nie je žiadna sláva.

eFootball PES 2020; gameplay: Vidal eFootball PES 2020; gameplay: gól eFootball PES 2020; gameplay: zákrok

Grafické spracovanie eFootball PES 2020 vyniká predovšetkým v detailoch, či už ide o tetovania hráčov, stonky trávy, nerovnosti na ihrisku či zaujímavé uhly kamier v opakovaných záberoch.

Investícia s otáznikom

Ako ste asi sami nadobudli dojem z mojej recenzie eFootball PES 2020, tento ročník patrí k tým podarenejším, a o malý kúsok posunul futbal od Konami bližšie k realite. Avšak to je tiež najväčšie úskalie celého projektu, pretože skok dopredu nie je tak veľký, aby si veteráni série zmysleli, že si tento diel musia nutne kúpiť. Ak vám nejde o aktualizované zostavy, popr. o hranie myClub v aktuálnom ročníku, radšej si nákup PES 2020 dobre rozmyslite. Hráči, ktorí vynechali minuloročný diel alebo naskakujú ako nováčikovia do série, sa však môžu tešiť na vydarený futbal s dôrazom na stratégiu a dôkladnosť ovládania, o čom vás môže presvedčiť tiež voľne dostupné demo.

Musíte sa však zmieriť s tým, že PES 2020 vydaný 10. septembra na PC, PS4 a Xbox One nedisponuje takým počtom licencií ako jeho priamy konkurent od EA. Predovšetkým úplná absencia nemeckej ligy je citeľná a exkluzivita tímu FC Juventus Turín ho nemôže nijako vyvážiť. Už o štrnásť dní sa dozvieme, ako si bude dariť hre FIFA 20, ktorá tento rok vyrukuje so silným kalibrom – pouličným futbalom Volta.

eFootball PES 2020; gameplay: Salah

Hrať za FC Liverpool, ehm teda Liverpool R, znamená mať v mužstve Mohameda Salaha, ktorý dobehne aj zdanlivo stratené lopty.

Táto recenzia bola napísaná na PS4 Pro verziu.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia eFootball PES 2020: záverečné hodnotenie

    Hodnotenie 85 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
91 %
Audiovizuálne spracovanie
88 %
Opätovná hrateľnosť
99 %
eFootball PES 2020; recenzia

Klady

 • Realizmus
 • Fyzika lopty
 • Taktické vedenie mužstva
 • Vylepšený mód Master League
 • Grafické spracovanie slávnych tímov

Zápory

 • Občas pochybná umelá inteligencia
 • Komentátori
 • Precitlivený rozhodca
Jakub Němec

Jakub Němec

Čo si pamätám, tak svoju osobu skrývam za meno Jakub Němec. Vždy ma to ťahalo k prežívaniu príbehov spolu s hrdinami, takže sa mojou vášňou už od detstva stali knihy a videohry. V interaktívnych svetoch vyhľadávam predovšetkým plošinovky a RPG v akejkoľvek forme, ale v poslednej dobe ma lákajú tiež nezávislé tituly s inovatívnymi nápadmi.

PES 2020 – Dojmy z hrania (PS4 Pro)

 1. Na trávniku s rozmyslom
 2. Základy PES 2020 sa nemenia
 3. Pevná obrana je základom výsledku
 4. HW nároky na hru eFootball PES 2020 PC

Na trávniku s rozmyslom

• Dojmy z hrania: 5. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Neviem, ako ste na tom vy, ale ja už dlhší čas uvažujem, prečo sa sérii Pro Evolution Soccer od spoločnosti Konami nedarí viac presadiť medzi fanúšikmi digitálneho futbalu na celom svete. Vývojári totiž majú všetky predpoklady zaujať – vlastné poňatie hry, odlišnú fyziku lopty, inú prezentáciu a v niektorých smeroch detailnejšiu grafiku (aj keď mimika hráčov to určite nebude, tá je stále úsmevná). Sám pre seba si vždy hovorím, že zatiaľ čo FIFA od spoločnosti EA je skôr arkádovejšie poňatá zábava pre duchom aktívnych futbalistov, ktorí sotva zlezú z ihriska, berú do ruky gamepad, tak PES zvádza skôr svojim taktickejším poňatím.

eFootball PES 2020 demo – Juve vs ManU I Alza Magazín (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

Mokrý terén a prudký lejak vás donúti upraviť zabehnutú stratégiu a hrať lopty viac do nohy, inak vám budú utekať k súperovým kopačkám či mimo ihrisko. V deme eFootball PES 2020 zatiaľ chýba komentár, čo sa snáď napraví v plnej verzii.

Pomalšie tempo totiž nahráva správnej analýze situácií, takže aj v stále slušnej dynamike môže hráč vyhodnotiť najlepšiu alternatívu. Práve preto by malo PES 2020 zabodovať u našich hráčov, pretože ako iste všetci dobre vieme, vo chvíli, keď našinec usadne pred televíznu obrazovku, prebudí sa v ňom jeho trénerské ja a presne vie (alebo si to aspoň myslí), čo má urobiť. Tohtoročný ročník Pro Eva síce trošku pridal na rýchlosti, aspoň podľa môjho vnímania, napriek tomu nejde o zápasy v šprinte, ako sme zvyknutí z hry FIFA. To nahráva postupnému útoku a prekvapivým situáciám, ktoré dostanú súpera pod poriadny tlak.

Základy PES 2020 sa nemenia

Ak ste hrali niektorý z posledných dvoch dielov, naskočíte do eFootball PES 2020 rovnými nohami a môžete sa pustiť do prvých offline zápasov, aby ste si ohmatali zmeny, ktoré sa autorom zrodili pod rukami. Mimo zrýchlenia pohybu, ktorý ide ešte povzbudiť v príslušnej záložke nastavenia, vám do očí udrie v neposlednom rade lopta. Počas zápasu si všimnete, že sa guľatý nezmysel menej zdatným driblérom zakotúľa o poznanie ďalej než najväčším špílmachrom, takže pre obrancu sa otvárajú väčšie okienka na odobratie lopty. Na druhú stranu sa zlepšilo pokrytie lopty, takže keď ju váš zverenec stihne včas dobehnúť, nie je nič stratené a môžete pokračovať v postupnom úroku.

eFootball PES 2020; gameplay: akrobacia eFootball PES 2020; gameplay: hlavička eFootball PES 2020; gameplay: priamy kop

Demo eFootball PES 2020 sa predviedlo v slušnom svetle, predovšetkým pocit zo zakončovania akcií bol skvelý.

Aby som sa priznal, tak ma útočná fáza v PES 2020 baví a to veľmi. Nechcem tým povedať, že by som titul od EA v tomto ohľade zavrhol, ale skrátka sa nemôžem nabažiť strategického rozdávania lopty zo strany na stranu, keď sa hráči rozbehnú, kam majú. V umelej inteligencii počas nabiehania vidím najväčšiu slabinu PES 2020 v singleplayeri. Dvaja hráči ovládajúci jeden tím si už vyhovejú, ale spoliehať sa na AI nie je vždy prechádzka ružovou záhradou. Vyvstanú tak síce situácie ako z televíznych prenosov, kedy si neporozumie stredopoliar s útočníkom, ale keď to všetko ovládate sami, tak to vie poriadne nahnevať. Pritom ťažšie prihrávky do behu zvyčajne končia s väčším úspechom než základné prihrávky na nohu.

Na centre do vápna sa nemôžem sťažovať. Bezhlavé posielanie lopty do šestnástky nemá šancu na úspech, ale za správne načasovanú prihrávku sa vám vaši strelci odmenia parádnymi strelami z voleja či hlavičkami. Pocit z vysielania projektilov smerom k bráne je pritom skvelý a uspokojujúci. Ak ste neprišli na chuť timingovému zakončeniu vo FIFA 19 (ktoré išlo vypnúť), tak tu sa dočkáte klasického jednotlačidlového ovládania. Premenenie vyložených šancí je bez problémov, problémy dokážu zamotať hlavu každému obrancovi a strely z diaľky vyzerajú veľmi pekne. Štandardné situácie zostali v medziach, na ktoré sme zvyknutí.

eFootball PES 2020; gameplay: brankár eFootball PES 2020; gameplay: jasle eFootball PES 2020; gameplay: rozhodca

Prezentácia zápasu v eFootball PES 2020 zarába hlavne na remeselne dobre zvládnutých opakovačkách kľúčových situácií.

Pevná obrana je základom výsledku

Netuším, čo tvorcovia z Konami urobili s obranou, ale v rámci tímov, ktoré sú k dispozícii v deme (viac v našej novinke), sa mi darilo veľmi slušne kaziť radosť súperovým útočným chúťkam. Odoberanie lopty sa zakladá na správnom načasovaní výpadu, ale samozrejme sa môžete pustiť aj do riskantnejších sklzov, čo však vždy trochu smrdí kartou. Príjemne ma potešili brankári, ktorí raňajkovali trochu (ale naozaj len trochu) vtipnej kaše a dokážu riešiť aj zapeklité situácie. Napriek tomu nepôsobia ako bohovia a sú schopní ako kiksov, tak menej istých zákrokov, pričom nerobia toľko chýb v základných zákrokoch. Na záver si dovolím poznámku: rozhodcovia rozdávajú karty za simulovanie – Suarez behom troch zápasov dostal dve žlté.

Celkovo vzaté som bol pri hraní dema eFootball PES 2020 spokojný a dostal presne to, čo som čakal. Nemôžeme hovoriť o výraznom posune titulu iným smerom, ale skôr o miernej evolúcii. Na hodnotenie grafiky, ktorá si nájde ako svojich zástancov, tak odporcov, počkám až do vydania plnej verzie naplánovanej na 10. septembra na PC, PS4 a Xbox One, pretože sa ťažko posudzuje práca na exkluzívne licencovaných tímoch v porovnaní s tými ostatnými. Musím však priznať, že tento rok nemá Konami zamiesené na zlý výsledok, musí však osloviť širšie publikum, inak proti sérii FIFA rovnako neuspeje.

• Zdroje: Vlastné

Tieto dojmy z hrania boli napísané na PS4 Pro verziu.

eFootball PES 2020 – Novinky

 1. (18. 7. 2019) Juventus FC patrí do rodiny eFootball PES 2020
 2. (16. 7. 2019) Robert Lewandovski opatrovanou hviezdou eFootball PES 2020
 3. (3. 7. 2019) Koniec júla naznačí silu tohtoročného eFootball PES 2020
 4. HW nároky na hru eFootball PES 2020 PC

Juventus FC patrí do rodiny eFootball PES 2020

• Novinka: 18. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Keď som v poslednej novinke písal, že Konami nevzdáva boj proti superlicenciám FIFA 20, ktorá z PES 2019 „ukradla“ Ligu majstrov a Európsku ligu, netušil som, ako ďaleko sú ochotní japonskí vydavatelia zájsť. Ale dnes sa už môžeme diviť husárskemu kúsku stojacemu veľký obnos jenov, v rámci ktorého sa taliansky veľkoklub a niekoľkonásobný majster Série A, Juventus FC, objaví iba v eFootball PES 2020. To bude pre digitálnu simuláciu futbalu od EA Sports poriadna rana, pretože s absenciou tradičného účastníka ligy majstrov sa bude musieť vysporiadať po svojom.

eFootball PES 2020 – Juventus FC – Partnership (trailer)

Juventus FC bude talianskym zástupcom v stajni exkluzívnych tímov spolupracujúcich s eFootball PES 2020.

Pamätajte, ako sa fifári smiali peskárom, že v anglickej lige nemajú Arsenal, ale Londýn FC sa vymyslenými dresmi? Tak práve to čaká tohtoročnú FIFA 20. Tá sa namiesto Juventusu FC dočká tímu Piemonte Calcio, ktorý bude mať z prsta vycucané dresy, symboly klubu a štadión. Našťastie pre fanúšikov Ronalda, Dybala, Mandžukiča či Pjaniča, mená hráčov talianskeho suveréna zostávajú, rovnako ako tímová stratégia vrátane signifikantných prvkov. Pre hráčov série FIFA 20 tak nastane iba nepríjemná situácia, že neuvidia na obrazovke typické čiernobiele pruhy historicky patriaci k Starej dáme.

Zato v eFootball PES 2020 sa Juventus Turín dočká klasickej exkluzívnej starostlivosti v japonskom štýle zahŕňajúcej detailné skeny hráčov vrátane tetovaní, animácií kľúčových pohybov na trávniku a pri oslave gólov, prenesenie štadiónu v podstate jedna k jednej a tradičných chorálov fanúšikov v hľadisku. Nezabudlo sa ani na bývalú hviezdu klubu Pavla Nedvěda, ktorý sa stane súčasťou tímu legiend. S Juventusom sa stretneme v deme chystanom na 30. júl, poprípade v plnej verzii prichádzajúcej na trh 10. septembra na PC, PS4 a Xbox One.

eFootball PES 2020; screenshot: Pjanic eFootball PES 2020; screenshot: Nedvěd

Možno prekvapí, že hlavnou tvárou Juventusu v eFootball PES 2020 nie je Cristiano Ronaldo, ale Miralem Pjanić. Lenže po minuloročných excesoch sa Ronalda veľmi rýchlo zbavovala z promo materiálov spoločnosť EA, takže sa tento rok Konami nemôžeme čudovať. Aj keď nám by sa asi ako hlavná tvár páčila viac postava Pavla Nedvěda zastupujúceho legendy klubu.

• Zdroje: EurogamerRobert Lewandovski opatrovanou hviezdou eFootball PES 2020

• Novinka: 16. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Trúfam si tvrdiť, že s dnešným oznámením porastú akcie eFootball PES 2020 v Poľsku rapídne hore. Medzi vybrané tímy, ktoré nadviazali spoluprácu s digitálnou verziou futbalu od Konami, sa totiž zaradil Bayern Mníchov. Vďaka tomu sa podobne, ako hráči FC Barcelona alebo Manchester United, dočkajú svojho nadmieru pozorného spracovania všetci hráči bavorského veľkoklubu vrátane u našich severných susedov nekriticky obdivovanej modly Roberta Lewandovského. Rovnako detailnú starostlivosť samozrejme môžeme očakávať v prípade svätostánku Bayernu, teda Allianz Arény. Bude zaujímavé sledovať, či sa tohtoročná nádielka tímov prejaví na predajoch futbalu podľa japonského merítka.

eFootball PES 2020 – FC Bayern München – Partnership (trailer)

Ak ste nemali to šťastie pozrieť sa do Allianz Arény v Mníchove, eFootball PES 2020 vás tam vezme aspoň digitálne.

Tvorcovia sa totiž mimo licencií najslávnejších tímov sveta zameriavajú tiež na zmeny v hrateľnosti. Už sa pochválili premakanejšími útočnými schopnosťami počas ofenzívnej fázy, ale podľa náznakov z aktuálneho traileru sa nezabudlo ani na obrancov. Dravšia hra do tela či možnosť blokovať strely v krkolomných pozíciách by mohla sadnúť hráčom, ktorí si zakladajú na nepremožiteľnosti svojej svätyne. S tým sa samozrejme spája upravená fyzika hráčov a lopty, takže očakávam tiež skoré oznámenie prepracovaného kolízneho modelu (snáď s posledným exkluzívnym tímom, ktorý na nás bude čakať v deme na konci júla).

Prvé ohlasy poupravenej hrateľnosti

Na internete sa vo veľkom objavujú zábery zo zápasov medzi profesionálnymi hráčmi či populárnymi streamermi. Odpozorovať možno mierne upravený pohyb hráčov, ale nemožno nič potvrdiť, kým si tento ročník eFootball PES 2020 nevyskúšate na vlastné ovládače. Oscar Dayus z webu Gamespot mal príležitosť odohrať tri zápasy, z ktorých prináša tri základné dojmy – obrana je deravejšia (s týmto trendom prichádza aj FIFA 20), lopta pôsobí opäť o niečo pomalším dojmom, takže je kladený väčší dôraz na jej spracovanie, a pozmenil sa uhol hlavnej kamery, ktorý sa blíži viac televíznym prenosom vďaka posunutiu viac k hracej ploche.

eFootball PES 2020; screenshot: Gnarby

Ambasádorom eFootball PES 2020 zo strany Bayernu Mníchov sa stal nemecký futbalista Serge Gnabry.

O osude eFootbal PES 2020 tak rozhodne, ako úpravy prijme veľmi náročná komunita, ktorá nenecháva na autoroch z Konami niť suchú, keď sa im niečo znepáči. Napokon, zmeny si sami vyskúšame 30. júla, keď vyjde demo (o ktorom sme vás informovali v poslednej novinke), prípadne 12. septembra, kedy PES vyjde na PC, PS4 a Xbox One. Boj o tohtoročnú futbalovú simuláciu sa rozhorel naplno, takže si počkajme, čím bude kontrovať EA a ich FIFA 20.

• Zdroje: YouTube (eFootball PES)GamespotKoniec júla naznačí silu tohtoročného eFootball PES 2020

• Novinka: 3. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Spoločnosť Konami v minulom roku ťažko rozdýchávala stratu exkluzívnej licencie na Ligu majstrov a Európsku ligu, a tak sa snažila nahradiť populárne európske súťaže detailnejším spracovaním niektorých európskych veľkoklubov, medzi ktorými sme našli nemecké Schalke 04, anglický Liverpool alebo celosvetovo milovanú Barcelonu. Tá sa podľa zoznamu tímov pridá na stranu eFootball PES 2020 aj tento rok a medzi klubmi starého kontinentu sa objaví aj londýnsky Arsenal a podľa posledných správ tiež slovutný Manchester United, ktorému sa dostane nadštandardná starostlivosť v podobe 3D skenu všetkých hráčov a presného spracovania štadiónu.

eFootball PES 2020 x Manchester United – Partnership Announcement Trailer

Medzi ikonami klubu Manchester United sa v eFootball PES 2020 objaví aj David Beckham, podobne ako v minulom roku. Za Barcelonu bude v rámci historického spomínania nastupovať Ronaldinho.

Stále ešte čakáme na oznámenie dvoch veľkých tromfov Konami v ich poňatí futbalu eFootball PES 2020, pretože do ohlásenej štrnástky hrateľnej ukážky práve duo klubov chýba. Ostatné tímy v deme pre našinca veľmi zaujímavé nie sú, pokiaľ však nepatríte medzi znalcov juhoamerických líg, v ktorých sa po trávniku preháňajú hráči v drese Boca Juniors, River Plate alebo Palmeiras. Trúfam si tvrdiť, že na veľké tímy v deme sa nebude brať taký ohľad ako na samotnú hrateľnosť, ktorá tento rok sľubuje prepracovanú mechaniku prvého dotyku pri spracovaní lopty a uveriteľnejšie kľučky. Výsledný verdikt budeme môcť vyrieknuť 10. septembra na PC, PS4 a Xbox One.

• Zdroje: YouTubeGamereactor

HW nároky na hru eFootball PES 2020 PCMinimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3470 3.2 GHz/AMD FX-4350 Intel Core i7-3770 4-Core 3.4 GHz/AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670/Radeon HD 7870 NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4 GB/Radeon R9 280X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operačná pamäť 4 GB 8 GB
Pevný disk 40 GB 40 GB
   

S akým herným PC na eFootball PES 2020?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080 SUPER

Pre náročných:

Alza BattleBox RTX2080 SUPER

i Mohlo by vás zaujímať
   
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

eFootball PES 2020 vychádza 10. septembra 2019 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovať.

eFootball PES 2020 – Oznámenie

eFootball PES 2020 – Oznámenie

 1. Messiho Barcelona ako tvár Pro Evolution Soccer 2020
 2. Diego Maradona bude môcť predviesť svoje trénerské zručnosti
 3. HW nároky na hru eFootball PES 2020 PC

Messiho Barcelona ako tvár Pro Evolution Soccer 2020

• Oznámenie: 15. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Japonský vydavateľ Konami nevzdal svoj boj o pozíciu číslo jedna v digitálnom futbalu, čo iste kvituje rad až fanatických priaznivcov, ktorí značku PES milujú nadovšetko. Práve fanúšikovská základňa musela oceniť oznámenie nového ročníka s mierne pozmeneným názvom eFootball PES 2020. Čo k tomu vývojárov viedlo, zatiaľ nevieme, ale tuším, že sa záhada v blízkych dňoch rozlúšti, zrejme asi pôjde o väčšie zameranie na eSport. Ako asi viete, Pre Evo vlani prišlo o svoju zásadnú licenciu Ligy majstrov, ale svoj boj o ponuku to najexkluzívnejšie zo svetových trávnikov nevzdala. Preto sa tento rok hlavnou tvárou PES 2020 stal tím FC Barcelona, resp. jeho špílmacher Lionel Messi.

eFootball PES 2020 – E3 2019 (trailer)

O svojich trikoch vám v prvom pripomenutí eFootball PES 2020 porozpráva tiež Andres Iniesta.

Napokon, dôraz na katalánsky veľkoklub možno cítiť takmer z každej snímky oznamovacieho traileru, ktorý nám ukázal novinky tohto ročníka. Snaha tvorcov sa sústredila predovšetkým na zlepšenie práce s loptou, takže sa kladie väčší dôraz na kvalitné spracovanie prvom dotykom, kľučkovanie zauzlí nohy a zamotá hlavy aj najlepším obrancom sveta a streľba by mala byť reálnejšia na základe situácie, v ktorej sa hráč pohybuje (už nebudú superstrely bezprostredne po tvrdšom kontakte so súperom). Skvele tiež vyzerajú klamné pohyby, kedy naznačením strely vytvoríte priestor na rozohrávku, či na seba nalákate obrancu, aby ste uličkou poslali loptu spoluhráčovi do jasnej šance.

Diego Maradona bude môcť predviesť svoje trénerské zručnosti

Hráčov určite potešia nové finesy a zručnosti ako streľba vonkajším priehlavkom okolo obrancov, využitie novej fyziky lopty na prihrávanie povolenými časťami tela, akrobatické možnosti bránenia či vykonávanie taktických faulov. V historickom tíme PES Legends tak môže Ronaldinho predvádzať svoje najslávnejšie triky. Lenže pri hráčoch tento rok eFootball PES 2020 nekončí. Mal by prísť vylepšený manažérsky mód, kde by tréneri mohli významnejšie prehovoriť do nálady tímu v kabíne aj na ihrisku. Dokonca sa medzi nimi objaví hráčska legenda a súčasný rabiát Diego Maradona.

eFootball PES 2020 – IGN Live E3 2019 (gameplay)

Vo videu webu IGN môžete sledovať prvé zábery priamo z eFootball PES 2020, navyše ešte s komentárom jedného z tvorcov.

Podľa dostupných záberov z hrania, ktoré sa pomaly začínajú objavovať na internete, v samotnej hrateľnosti zase tak veľký posun nevidím. Áno, pohyby hráčov sa opäť posúvajú viac k realite a sú oveľa plynulejšie, avšak na druhú stranu sa mi zdá grafické riešenie o niečo slabšie ako minulý rok (aj keď tvorcovia samozrejme tvrdia opak). Ťažko predvídať, aké zmeny nastali bez vlastnej skúsenosti. Konami tradične vypúšťa demo pred samotným vydaním, čo platí aj pre nadchádzajúci eFootball PES 2020. Jeho dátum bude oznámený na finále v PES lige 2019, takže akonáhle ho budeme poznať, obratom vám ho oznámime. Už teraz je potvrdené online súperenie či hranie v kooperácii na PC (Steam), PS4 a Xbox One.

• Zdroje: YouTube (officialpes), YouTube (IGN)homepage

eFootball Pro Evolution Soccer 2020 - PS4
Hra na konzolu – PS4 / PS4 Pro, krabicová verzia, žáner: športový, na online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus – populárna futbalová séria pokračuje v snahe priniesť čo najväčší realizmus, berie do úvahy spätnú väzbu od fanúšikov a prináša celý rad zmien.

26,90 € bez DPH 22,42 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: MSX667
PlayStation 4 Pro 1 TB – Glacier White
Herná konzola – k TV, HDD 1024 GB, Blu-ray, možnosť hrania v 4K, 1× herný ovládač, biela farba – AMD Jaguar Octu-Core, podpora 4K rozlíšenia, 8GB RAM GDDR5, 1TB HDD, Blu-ray, DualShock 4, Headset, WiFi 5GHz, HDMI 2.0, USB 3.0, ľadovo biela

409,90 € bez DPH 341,58 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na 2 predajniach
Objednávací kód: MSX001NEO5
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi