Digitální žák Visa + AP+

FIFA 20 (RECENZIA) – Pouličný futbal a Liga majstrov pod jednou strechou

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Lístie pomaly žltne, vietor sa preháňa po strniskách a blázni milujúci futbal majú už v plnom prúde rozbehnuté sezóny, alebo inak povedané, typické príznaky príchodu nového dielu série FIFA, tentokrát s číslovkou 20 v názve. Mnoho z vás skepticky hľadí na úvod tohto textu, pretože nečaká od aktuálneho dielu digitálneho futbalu žiadne novinky, a predsa sa jedna poriadna nájde – street futbal VOLTA. Či sa nám pobehovanie po asfaltoch a trávnikoch celého sveta páčilo, zistíte v našej recenzii.

Recenzia (PS4 Pro)NovinkyOznámenie


• Žáner: Športové • Multiplayer: Áno (local, online, co-op) • Vývojár: EA Sports • Vydavateľ: Electronic Arts • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One, Switch (24. september 2019)Homepage • Čeština: Áno (text)


Časti článku:


Obsah recenzie FIFA 20 (PS4 Pro)

 1. Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, ale do podobnej?
 2. Brankári svojich schopných útočníkov a obrancov veľmi nepodporia
 3. VOLTA ako trademark FIFA 20 uspeje len u niektorých
 4. To je proti pravidlám!
 5. Televízny prenos s výhradami
 6. Stokrát nič umorilo vola
 7. Recenzia FIFA 20: záverečné hodnotenie
 8. HW nároky na hru FIFA 20 PC

Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, ale do podobnej?

• Recenzia: 4. 10. 2019 • Autor: Jakub Němec

Hneď na začiatku recenzie si musíme vyjasniť, ako sa na FIFA 20, respektíve športové hry, pozerám. Ja som si totiž na sezónne vydávanie športových titulov zvykol a vlastne to patrí ku koloritu žánru. Raz za čas sa dočkáme prevratného prepracovania systému, ako bolo napríklad implementovanie enginu Frostbite do série FIFA a Madden NFL, ale väčšinou sa tvorcovia snažia o maximálne vylepšenie hrateľnosti v rozsahu technických obmedzení existujúceho rozhrania tak, aby priniesli čo najviac noviniek pre aktuálny ročník. Niekedy sa im zadarí viac, inokedy menej, ale menší počet zmien nutne neznamená, že do rúk dostanete zlú hru (predovšetkým ak ste napríklad vynechali posledný ročník alebo dva).

FIFA 20; screenshot: cover

Jednou z veľkých hviezd tohtoročnej hry FIFA 20 je Virgil van Dijk.

Presne do tejto škatuľky patrí tiež FIFA 20, ktorá sa povrchným pohľadom v hrateľnosti veľmi nezmenila a všetko chce dohnať širokou ponukou herných režimov (tento rok s obrovskou novinkou street VOLTA kopania), inováciou samotného futbalu a oku lahodiacim audiovizuálnym podaním diania na ihrisku aj mimo neho. Ale v prípade, že ste na zelenom trávniku v minulom roku strávili desiatky hodín, pocítite zmeny v pohybe hráčov, fyziky lopty a ďalších súčastí zápasov okamžite. Nechcem však tvrdiť, že by úplne vždy išlo o posun smerom dopredu, bohužiaľ.

Brankári svojich schopných útočníkov a obrancov veľmi nepodporia

Začnem však s pochvalou, pretože predovšetkým útočná fáza hry je veľmi zábavná. Práca futbalistov s loptou pomocou pravej páčky je veľmi intuitívna a ak ste za posledné roky dostatočne „nasiaknutí“ tvorbou kľučiek, budete ako ryba vo vode. Priemerným futbalistom občas lopta nešikovne odskočí, utečie do autu alebo si ju predkopnú tak ďaleko, že sa stane ľahkou korisťou obrancov, ale superhviezdy zelených trávnikov dokážu tvoriť finesy, z ktorých sa vám zatočí hlava. Efektné a efektívne spracovanie lopty vyzerá skvele už pri pohľade televízne kamery, ale opakované zábery chytia každého milovníka najrozšírenejšieho športu sveta za srdce.

FIFA 20 – Career Valencia vs AS Roma 2d Polčas I Alza Magazín (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

V prípade, že sa naučíte správne načasovať prihrávku a ovládnete časovanú streľbu, bude pre vás stredná obťažnosť prechádzkou ružovou záhradou a môžete smerovať k ďalším výzvam či do online súbojov.

Aj využívanie presne načasovanej streľby sa priblížilo viac k intuitívnosti a prišlo mi, že sa s ním pracuje oveľa lepšie, než v minulom roku (aj keď to môže byť odstúpené praxou z FIFY 19). Minely vo vyložených pozíciách nie sú už také časté (aj keď zakopnutie meter pred bránou stále zažijete, čo je fajn) a strely slabšou nohou nie sú už tak magické aj pri vychytaní presného okamihu, ale dokonalé zasiahnutie lopty spoza šestnástky dokáže vykúzliť neskutočné metelice, ktoré by sa nestratili ani v zostrihoch najkrajších gólov sezóny.

Tento rok sa tvorcovia hry FIFA 20 zamerali tiež na prácu obrancov. V nastaveniach je špecifikovaná mieru ich nezávislosti, pri zachytávaní prihrávok či odrazených lôpt, ale všeobecne sú trošku menej samostatní. V kľúčových chvíľach sa musíte snažiť prevziať opraty, vyčkať si na správny okamih a výpadom zneškodniť kľučkovanie útočníka. Chce to trošku cviku, ale po niekoľkých zápasoch budete túto novú mechaniku milovať. Zlepšenie defenzívnej činnosti v poli však zatieňujú nepodarené zákroky brankárov. Na priame strely z diaľky síce reagujú veľmi slušne a v prípade, že na ne dosiahnu, tak ich usmernia za autovú čiaru či k rohovej zástavke, ale akonáhle sa začne zvyšovať tempo v pokutovom území, doslova stratia hlavu.

FIFA 20; gameplay: z polovice FIFA 20; gameplay: dievčatá FIFA 20; gameplay: ťahanie

Hráči dostali k dispozícii širokú škálu pohybov, takže sa neboja sprosto faulovať súpera alebo ho potiahnuť za dres. Dočkali sme sa aj povestného gólu z polovice.

Začnú zmätkovať, pobehovať nezmyselne po malom vápne a vyrážať lopty pred seba priamo pod nohy súperov, čo v rámci dorážok znamená takmer istý gól. Alebo úplne naopak, neurobia proti hráčovi na malom vápne tri rýchle kroky a poslušne čakajú, do ktorého rohu im útočník uprace loptu. Keď ku všetkému pripočítame ešte neustálu potrebu boxovať čo i len ľahký center k bránke bez snahy ho zachytiť, vyjde mi z toho veľmi zlé vysvedčenie, ktoré si muži medzi troma žrďami za rámček nedajú. Ešte tragickejší dopad majú aktuálne (ne)schopnosti brankárov v móde VOLTA, kde každá dorážka znamená vysoko pravdepodobné navýšenie súperovho skóre.

VOLTA ako trademark FIFA 20 uspeje len u niektorých

Keď už som spomenul najväčšiu novinku tohto ročníka FIFA, poďme sa na ňu pozrieť viac zblízka. O móde, ktorý mnohí pasovali na nástupcu FIFA Street, sa hovorilo najhlasnejšie, pretože sa vymyká tradičnému poňatiu futbalu. Kopanie na ohradených ihriskách za barákom či tradičný futsal totiž doteraz v digitálnej podobe citeľne chýbal (ak neberiete do úvahy prastarý plážový futbal). Tvorcovia z EA Sports dobre vycítili dieru na trhu a pustili sa do nej so všetkou vervou. Aby sa o režim pouličného futbalu zaujímali tiež sviatoční hráči, zabalila sa VOLTA do príbehového režimu nahrádzajúceho ťaženie Alexa Huntera.

FIFA 20 – VOLTA Story 4v4 without Goalkeeper I Alza Magazín (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

V zápasoch režimuVOLTA nie je čas premýšľať nad taktizovaním. Ide o dravšiu, zovretejšiu verziu futbalu, v ktorej rozhoduje rýchlosť a zručnosť.

Teraz sa chopíte vlastnej postavy s unisex prezývkou Revvy, ktorá sa stane súčasťou tímu bažiaceho po účasti na majstrovstvách sveta vo futsale v Argentíne. Mimo Buenos Aires sa pozriete na strešné ihrisko v Tokiu, do prašného Mexico City či Ríma, legendárneho Rio de Janeira alebo pod Eifellovku v Paríži. Príbeh odsýpa relatívne svižne, máte neustály pocit, že sa niečo deje a mimo prehnane cool ladenia sa občas brnkne aj na vážnejšiu strunu. Vo svojej podstate však ide len o spôsob, ako vám predstaviť všetky možnosti točiace sa okolo VOLTA módu. Ja som kúzlu nahrávok o mantinely veľmi nepodľahol, ale samotný futsal s hviezdami svetového formátu som si celkom užíval.

Napriek tomu mám pocit, že dosť konzervatívnych hráčov na VOLTU zanevrie. Je totiž ešte arkádovejší ako samotná FIFA, čo už vyplýva len zo samotnej streetovosti, kedy nejde ani tak o samotné skóre ako skôr o machrovanie, ktoré k nemu vedie. Kľučky sú oveľa divokejšie, priebeh zápasu sa chváli ešte nakopnutejšou dynamikou a streľba je oveľa ťažšia, pretože váš avatar vypáli smerom daným vaším manuálnym zacielením. Môže sa tak stať, že meter pred bránou sa prekopne tak, že lopta skončí v rohu alebo sa odrazí do súperovho protiútoku. Niektorým staromódnym navyše udrie do očí gumové kolená a veľmi pružné členky samotných hráčov, ktoré pri trikoch pôsobia až neprirodzene ohybne.

FIFA 20; gameplay: cool FIFA 20; gameplay: skvadra FIFA 20; gameplay: cool 2

Režim VOLTA sleduje súčasné trendy streetfotbalovej komunity celého sveta, čomu tiež zodpovedajú časté zábery z mobilov a ručných kamier.

To je proti pravidlám!

Mimo novo pridaného street režimu sa samozrejme dočkáme ďalšieho nášupu klasických módov zaznamenávajúcich niekoľko zmien, ktoré síce nikoho neurazia, ale ani nenadchnú. Z môjho pohľadu je najväčším prínosom možnosť vytvorenia vlastného manažéra (alebo manažérky) v rámci Kariéry. Mimo boja o drahocenné body vo zvolenej súťaži sa budete snažiť vyplniť očakávania vlastníkov klubu, kupovať a vychovávať talenty, udržiavať v chode celý tím a ešte sa budete starať o jeho psychickú pohodu. Hladina morálky sa nedvíha iba s počtom víťazstiev, ale musíte byť za dobre s lídrami v kabíne (pekne sa s nimi porozprávať a nasadzovať ich do zápasov) a pekne o nich hovoriť na verejnosti. Tlačové konferencie sú veľmi dobrým oživením aj napriek absencii dabingu, ale po chvíli prekuknete, ako odpovedať, aby to pre vás bolo čo najvýhodnejšie.

Veľké množstvo času samozrejme utopíte v mikrotransakčnom režime FUT (FIFA Ultimate Team), ktorý nemôže vo FIFA 20 chýbať. Nekonečná honba za čo najlepšími futbalistami vo vašom vlastnom tíme, prepájanie synergie k čo najlepšiemu výkonu a do krvi ubíjajúce grind, ktorý možno nahradiť vytiahnutím kreditnej karty, už patrí k základným menovateľom populárneho online/offline módu. Ja osobne som si ho obľúbil vlani vďaka Squad Battles. Ten nechýba ani tento rok, takže môžete získavať skúsenosti aj bez navštívenia krutého sveta, kde pubertiaci s maminým účtom za chrbtom križujú ihrisko s Ronaldom, Messim a Virgilom, zatiaľ čo vy sa musíte uspokojiť s niekoľkými málo hviezdami, ktoré na vás náhodne vyskočili z balíčkov.

FIFA 20; gameplay: Neymar FIFA 20; gameplay: Messi FIFA 20; gameplay: Ronaldo

Neymar da Silva Santos Júnior, Lionel Messi a Cristiano Ronaldo

Rovnako tak sa možno vydať do súbojov v Pro Clubs, ktorým som doteraz veľmi na chuť neprišiel. Napriek tomu má tento mód, v ktorom sa chopíte jednej pozície v tíme a vydáte sa s ďalšími desiatimi spoluhráčmi v ústrety jednotkám zloženým z ďalších jedenástich nadšencov, veľkú fanúšikovskú základňu, čo vývojárov dotlačilo k vybalansovaniu zručností a číselných štatistík s dopadom na samotný prejav na ihrisku.

Nesmieme zabudnúť ani na minuloročný hit House of Rules, ktorý dokáže z „obyčajného“ futbalu urobiť šialenú arkádu s unikátnymi pravidlami. Pribudla možnosť Mystery Ball, ktorá pri každom opustení lopty mimo hraciu plochu vymení okrúhlemu nezmyslu špeciálnu vlastnosť (silnejšie prihrávky, strely atď.), A King of the Hill, v ktorej musíte nabiť loptu do gólovej hodnoty v špeciálnych priestoroch na ihrisku. Bláznivé nápady sa vo FIFA 20 dajú zo zeleného trávnika preniesť aj na ihriská z režimu VOLTA, takže sa môžete vyblbnúť do sýtosti.

FIFA 20; gameplay: tlačovka FIFA 20; gameplay: údaje FIFA 20; gameplay: choreo

Trénerský režim Kariéra ponúka vo FIFA 20 tradičnú náplň okorenenú o tlačové konferencie. Všetko pre spokojného hráča a fanúšikov, že áno.

Televízny prenos s výhradami

Arkádový zážitok z digitálneho futbalu je vo FIFA 20 podporený tradične veľmi kvalitným audiovizuálnym spracovaním, ktoré akoby z oka vypadlo oficiálnym prenosom z ligových súťaží. Samozrejme sa dopredu najviac tlačí licencia na Ligu majstrov, ktorá sa presťahovala vlani z konkurenčnej série Pro Evolution Soccer. Cez tento obrovský dôraz na najsledovanejšiu európsku súťaž je preto prekvapujúce, že mi pri rýchlom turnaji hra ponúkla rozlosovanie minulého ročníka a nie to súčasné (Plzeň jednoducho imponuje tvorcom viac než Slavia). Napriek tomu sa FIFA 20 musela vyrovnať s prekážkou v podobe chýbajúcich práv na Juventus Turín, ktorý sa tento rok objavil práve v rivalskom projekte od Konami.

Tváre futbalových hviezd sú spracované do posledného detailu, rovnako ako ich unikátne pohyby. Podobne by som sa mohol rozplývať nad fyzikou dresov, ktoré sa prirodzene vlnia (teda okrem trenírok, ktoré pružia ako gumová opička). Napriek tomu sa tento rok FIFA 20 nevyhla radu nepríjemných technických a grafických bugov, ktoré si môžete prezrieť na priložených snímkach. Niektoré doslova až vydesia. Na druhú stranu, takmer bez chybičky sa podarila audio časť. Zvuk je skrátka fenomenálny, atmosféra na ihrisku hustne vďaka chorálom desiatok tisíc fanúšikov schopných v hľadisku relatívne slušne existovať tiež fyzicky (aj keď zďaleka stále vyzerajú ako panáci bez emócií, reagujúci na pokyny naprogramovaných algoritmov).

FIFA 20; gameplay: duch FIFA 20; gameplay: joker

Niektoré grafické chyby sú úsmevné ako hráč tretieho tímu, ktorý nečinne stojí celý zápas na polovici ihriska, iné doslova vydesia, ako sami môžete vidieť na jokerovskom „úsmeve“ reprezentantky Spojených štátov amerických.

Stokrát nič umorilo vola

Ako teda s FIFA 20 zúčtovať? Tohtoročný ročník vo svojom jadre ponúka prepracovanejší útok a obranu, ako sme zažili v minuloročnej sezóne, ale brankári prešli trpkým vymývaním mozgov, čo pre mňa vo výsledku znamená nulový, možno až mínusový posun. Veľké množstvo módov však dokáže zabaviť na dlhú dobu a vyberie si z nich skrátka každý. Nový režim VOLTA si svojich fanúšikov tiež nájde, ale rozhodne nebude po chuti všetkým, pretože je oveľa agresívnejší a zameraný na individuality, prípadne vykonávanie trikov (niečo ako World of Chelm v NHL 20). Keď odhliadneme od sporadických technických chýb, pôsobí FIFA 20 veľmi prirodzeným a pekným dojmom.

Napriek tomu nie som ani tento rok schopný rozlúsknuť, či je lepšia FIFA 20 alebo eFootball PES 2020, pretože ide o úplne odlišné hry, ktoré majú spoločný „iba“ futbal. Kým titul od Konami je skôr doménou taktickejšie a trénerskejšie ladených hráčov, fanúšikovia bezstarostného arkádového poňatia radšej siahnu po hre FIFA 20. Za mňa ide o remízu, pretože o niečo horšiu grafickú stránku doháňa PES na prepracovanosti taktiky a brankárov. FIFA 20 vyšla 24. septembra 2019 na PC, PS4, Xbox One a Nintendo Switch.

FIFA 20; screenshot: nožničky

Akrobatické zakončenie patrí k najsvetlejším momentom vo FIFA 20.

Táto recenzia bola napísaná na PS4 Pro verziu.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia FIFA 20: záverečné hodnotenie

    Hodnotenie 85 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
93 %
Audiovizuálne spracovanie
91 %
Opätovná hrateľnosť
99 %
FIFA 20; recenzia

Klady

 • Svižná hrateľnosť
 • Prepracované bránenie
 • Nový spôsob vykonania trestných kopov
 • Pre milovníkov arkád režim VOLTA
 • Mechanika morálky v režime Kariéra
 • Ženské tímy
 • Audiovizuálne prezentácie

Zápory

 • Brankári
 • Grafické bugy
 • Neaktuálnosť niektorých zostáv a zloženie tímov
 • Občas zmätení obrancovia ovládaní AI
Jakub Němec

Jakub Němec

Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.

Fifa 20 – Novinky

 1. (12. 8. 2019) Zápasy vo VOLTA vás presunie celým svetom
 2. (19. 7. 2019) Ako správne obstreliť múr
 3. (16. 7. 2019) Malý futbal preberá opraty
 4. (9. 6. 2019) Buduj si svoje meno
 5. HW nároky pre FIFA 20 PC

Zápasy vo VOLTA vás presunie celým svetom

• Novinka: 12. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Už od E3 vás poctivo informujeme o tom, čo sa kde udeje v rámci pripravovaného futbalu od EA. Celkom iste teda viete, že FIFA 20 tento rok neponúkne príbehový režim Cesta s Alexom Hunterom, na ktorý sme boli zvyknutí posledné tri sezóny, a namiesto neho prichádza pouličný futbal VOLTA, v ktorej sa z obyčajného okopávača za domom stanete šampiónom v malom futbale. Proti vám sa postavia hviezdy svetového futbalu na ihriskách po celej planéte. Vďaka tomu uvidia vaše triky Londýn, Kapské mesto alebo Tokio na ihrisku s rôznym povrchom. V rámci schémy VOLTA budete môcť uplatniť úpravy pravidiel na báze minuloročnej mechaniky House of Rules, o čom vás presvedčí nový trailer.

FIFA 20 | Oficiálna herná upútavka na režim VOLTA

Režim VOLTA vyzerá nebezpečne dynamicky. Snáď sa tak bude vo FIFA 20 aj hrať.

Tréneri sa vo FIFA 20 zúčastnia tlačových konferencií

Bude zaujímavé sledovať, aký ohlas si získa nástupca FIFA Street medzi hráčmi. Konzervatívnejší hráči však radšej rozbehnú kariéru, ktorá zaznamenala mnoho zmien. Tvorcovia si vzali k srdcu spätnú väzbu od komunity a niektoré postrehy svojich priaznivcov aj kritikov zapracovali do nového ročníka, resp. do módu kariéry. Samozrejme sa dušujú, že sa tým pozícia trénera priblíži ešte viac k realite, ale to posúdime až v plnej verzii. Očakávať môžeme detailnejšiu prácu s hráčmi nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. Aktuálne forma a dôvera v kouča sa totiž bude odvíjať aj od jeho odpovedí počas tlačových konferencií a pri rozhovoroch s hráčmi.

Tento postup už dávno poznáme zo série Football Manager, v ktorom celkom slušne funguje, takže sa nebojím, že by titulu FIFA 20 ublížil. Práve naopak by ho mohol posunúť vpred, tým skôr, ak sa autorom podarí zapracovať mechaniku „novinárskej pamäte“, vďaka ktorej sa zvedaví novinári budú pýtať na staršie veci či si dávať dohromady jednotlivé udalosti. Pre tímovú morálku môže byť naozaj zničujúce, keď skritizujete hráča za chyby v taktickom rozostavení, ktoré ste sami navrhli. V prípade samotných odpovedí budú prítomné aj jednotlivé symboly, ktoré naznačia, akým smerom sa bude konverzácia ďalej vyvíjať, takže by sa nemalo stávať, že z plánovanej pochvaly bude nečakaný hate do kabíny.

FIFA 20; screenshot: volta FIFA 20; screenshot: voľba

Svoj unikátny štýl môžete predviesť ako v režime VOLTA, tak pri vytváraní trénera. Väčšie možnosti sa nám zrejme ponúknu v prípade Freestyle futbalu, ale bude to vykúpené mikrotransakciami.

Na lavičku patria tiež ženy

Spoločne s detailnejším vedením tímu sa tvorcovia z EA Sports zamerali na poctivejšiu prezentáciu samotného trénera. V pokročilom rozhraní, ktoré si z vizuálneho hľadiska tvorby postavy nezadá s tými najlepšími akčnými RPG, si totiž vyladíte svojho kouča do poslednej nitky svetra. Navrhovanie vlastného avatara nie je možné podceňovať, pretože sa na neho budete pozerať celkom často, nielen pri zápasoch, ale hlavne pri samotných tlačových konferenciách. Pre niektorých z vás bude zrejme vítanou novinkou tiež možnosť dosadiť do čela tímu ženu. Áno, FIFA 20 prvýkrát zaradí trénerky nežného pohlavia, čo otvára možnosť dostať napríklad na lavičku áčka Realu Madrid (to by sa Zidane čudoval).

Nebudeme si nahovárať, že by EA týmto krokom bojovalo proti predsudkom futbalového sveta o ženskom futbale, ale umelej inteligencii vo vedení klubov bude pohlavie trénera úplne ukradnuté (ešte aby nie, kontroverziu s nerešpektovaním ženských tréneriek v digitálnom svete by si EA za rámček asi nedalo). Namiesto toho budú vlastníci tímov sledovať vaše úspechy na samotnom ihrisku. Ten má závisieť od toho, ako si navyknete na nové herné prvky, o ktorých sme vás informovali v minulej novinke, predovšetkým na inovované zahrávanie trestných kopov, menšiu samostatnosť umelej inteligencie a poupravenej fyziky lopty.

FIFA 20; screenshot: trénerka

EA sa po nedávnom zaradení ženských tímov do série FIFA rozhodla aj pre ženské trénerky.

Online ligy vo FIFA 20 zaznamenajú zmeny

Celý kolotoč okolo zážitku pre jedného hráča je síce fajn, ale väčšina futbalistov pred obrazovkou ho vníma len ako tréning pred vstupom do multiplayerového sveta, ktorý vo FIFA 20 opäť ponesie skratku FUT (FIFA Ultimate Team). EA uvoľnila detailné informácie o premenách obľúbeného online režimu, ktorý nielenže ponúka priestor na vytváranie vašich vysnívaných tímov, ale zároveň prináša vydavateľmi nemalé čiastky v rámci mikrotransakcií (uvidíme, ako sa „balíčkovanie“ hráčov bude vyvíjať v tohtoročnej sezóne).

Podľa všetkého sa tvorcovia snažia, aby ste pri FUT 20 vydržali čo najdlhšie, a preto sa pokračuje v mesačných sezónach známych z minulého ročníka, ktoré budú prestúpené úlohami prinášajúcimi sladké odmeny za ich splnenie. Jednotlivé zadania sa v nadchádzajúcej FIFA 20 majú združovať do tematických celkov, takže nebude problém vyhliadnuť si pre vás prijateľné questy na zelenom ihrisku, zatiaľ čo ostatné zavrhnete. Získavaním skúseností sa dostanete nielen k novým skinom, hráčom a ďalším aktivitám, ale aj porastie vaša prestíž, čo znamená, že budete dostávať ťažšie úlohy. Mám pocit, že koho nezaujímajú turnaje FUT Champions alebo Division Rivals, tak si nájde dosť zábavy práve tu.

FIFA 20; screenshot: Pirlo

Slávni hráči minulosti do režimu FUT patria a nebude to inak ani vo FIFE 20.

Inak sa v rámci FUT 20 upravujú jednotlivé mechanizmy správy tímu, predvoľby taktiky, synergie medzi hráčmi a ďalšie prvky, ktorých vypísanie by pôsobilo skôr ako telefónny zoznam a dnešnú novinku by úplne rozbilo. Záujemcovia si bez váhania otvoria odkaz s podrobným popisom nových možností, zatiaľ čo tí menej aktívni uvidia zmeny až priamo v hre. Osobne by som vypichol predovšetkým úpravy v hľadisku, kde si môžete nastaviť fanúšikovské chorály spredvádzané pred zápasom aj počas neho. Viac-menej blbosti, ktoré však skvele podporia atmosféru na samotnom ihrisku.

• Zdroje: EA blog, YouTubeAko správne obstreliť múr

• Novinka: 19. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Trestné kopy pre mňa boli ako v sérii PES, tak vo FIFE vždy jedným z kameňov úrazu, a preto som sa namiesto striel v nádherne zakrútených trajektóriách známych z televíznych obrazoviek rozhodol radšej rozohrať štandardnú situáciu aj v tých najlukratívnejších miestach pred veľkým vápnom. S tohtoročnej úpravy vo FIFA 20 by však mohlo byť všetko inak. Tvorcovia predstavili nový systém zameriavania priamych kopov a penált, vďaka ktorému by sme mali mať väčšiu kontrolu nad dráhou letu lopty. Zatiaľ vyzerá dosť šialene určiť miesto doletu mimo svätyňu súpera a spoliehať na rotáciu, ale môže to fungovať parádne, čo však zistíme až s prvými skúsenosťami s hrateľnou verziou.

FIFA 20 | Oficiálna herná upútavka

Rozjašená ukážka FIFA 20 nám opäť ukazuje rad okulahodiacich situácií ako z televízneho prenosu, ale predovšetkým informuje o novinkách v hrateľnosti.

Sympaticky sa javia aj rôzne typy striel, ktoré môžete zatočiť, nechať prudko padať za múrom či len napáliť z plnej sily do šibenice. Vďaka opäť poupravenej fyzike lopty by sme sa mali dočkať reálnejších situácií na ihrisku a tým aj oveľa krajších gólov (a trápnejších chýb). Ovládnutie pohybu s loptou aj bez nej bude kritické, pretože tohtoročný diel FIFA 20 sa oveľa viac zameral na hru jeden na jedného. Kľučky zatiaľ vyzerajú dynamickejšie, vďaka čomu dostane pravá páčka ovládača naozaj zabrať, ale ani obrancovia s mechanikou agresívnejšieho a kontrolovanejšieho procesu bránenia nevyzerajú zle.

Budete sa skrátka musieť viac snažiť a mať všetko pod palcom, inak budete po záverečnom hvizde súperovi blahoželať k výhre. Ako sme totiž informovali v predchádzajúcich novinkách, tento ročník bude oveľa viac o vašich schopnostiach, pretože aktívna podpora umelej inteligencie predovšetkým pri bránení bude utlmená. Vďaka tomu bude dochádzať k častejším brejkom, ktorých zakončovanie by sa malo blížiť dianiu na ihrisku v skutočnosti. Brankári tak v priamych súbojoch prestanú fungovať ako supermani a streliť gól z vyložených šancí by malo byť jednoduchšie. Uvidíme, ako všetko bude fungovať v praxi od 27. septembra, kedy FIFA 20 vyjde na PC, PS4, Xbox One a Switch.

• Zdroje: ea.comMalý futbal preberá opraty

• Novinka: 16. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Možno patríte k hráčom odvolávajúcim sa na fakt, že FIFA prináša každý rok minimum inovácií. Práve na vás útočí Electronic Arts so svojím poňatím VOLTA Football. Elektrizujúci názov však neodkazuje na slávneho vynálezcu, ale vychádza z portugalského výrazu znamenajúceho „vrátiť sa“, čo pre FIFA 20 znamená viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Mimo toho, že sa vrátime v čase do dôb, kedy FIFA Street pohlcovala všetkých freestylistov v kopačkách, tak myšlienkou tvorcov je predovšetkým návrat do ulíc, kde podľa nich futbal vznikol a kam tiež stále neodmysliteľne patrí. Nemôžeme autorom uprieť, že futbal hrá na ihrisku za domom každý druhý chlapec (a postupom času rastie aj počet dievčat), takže som na ich poňatie dosť zvedavý.

FIFA 20 – Volta (trailer)

Zbesilé tempo ukážky VOLTA Football v rámci FIFA 20 sa neomrzí ani po mesiaci.

Už prvá ukážka nám chcela dokázať, ako je malý futbal v klietke super a cool a že by ho mal robiť každý, vrátane milionárov pobehujúcich na ihrisku počas hymny Ligy majstrov. Autori samozrejme vsádzajú na upraviteľnosť postavy (a s ňou previazané kozmetické mikrotransakcie) podobne ako v NHL 19, kde sa objavil mód World of Chelm. So svojím avatarom budete dobývať česť a slávu s pomocou ohromujúcich trikov, ktoré futbalových fajnšmekrov pošlú do kolien. S tým sa celkom iste bude spájať tiež scenár o Škaredé káčatko niekde z Hornej Dolnej, ktoré nakoniec celému svetu ukáže, že jeho futbalový um dosiahne svetový mier. Preháňam, viem o tom, ale budem veľmi prekvapený, ak sa scenáristi vyhnú klasickým klišé športových filmov.

VOLTA nie je len o imidži hráča

Keď ste už imúnni voči všetkým oblečeniam, tetovaniam a ďalším úpravám vizáže postavy v hernom svete, bude vás pravdepodobne viac zaujímať, čo sa vo VOLTA Football bude diať z pohľadu hrateľnosti. Mód FIFA 20 sa má venovať predovšetkým parádičkám, takže tvorba trikov by mala byť jednoduchšia aj pre tých, ktorí si na virtuálnom ihrisku radšej prihrajú, než aby čelili kľučkovaniu v súbojoch jeden na jedného. Ponúkajú sa tiež rôzne vychytávky s mantinelmi či klietkou po okrajoch ihriska. Myslím, že efektné zostrihy z online zápasov zaplnia streamovacie kanály ihneď po vydaní, čo marketingové oddelenie EA jedine poteší.

FIFA 20; screenshot: Volta, ihrisko

Pokrytie lopty bude v súbojoch jeden na jedného v rámci módu VOLTA Football kľúčové.

Dúfajme, že sa VOLTA objaví v doteraz neoznámenom, ale očakávanom deme, aby sme mohli o FIFE 20 vychádzajúcej 27. septembra na PC, PS4 a Xbox One povedať viac. Zaradenie malého street futbalu sa dá predpokladať, pretože aj v minulých rokoch sa objavila ochutnávka príbehového módu. Uvidíme, čo najbližšie dni a týždne prinesú.

• Zdroje: ea.comBuduj si svoje meno

• Oznámenie: 9. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Autori FIFA 20 zrejme dlho uvažovali, čím by ozvláštnili nadchádzajúcu sezónu celosvetovo obľúbeného simulátora futbale. Pomôcť im mohol výlet do histórie, kedy séria FIFA zdieľala fanúšikov futbalu so svojím spin-offom FIFA Street, ktorý sa zameriaval na vyobrazenie futbalu na ihrisku za domom. K podobným princípom sa vracia mód Volta Football, v ktorom si to rozdáte v zápasoch 3 vs 3, 4 vs 4 alebo 5 vs 5. Ovládať budete vami vytvorený charakter, ktorému priradíte špecifickú vizáž, oblečenie, tetovanie a pohyby. Nepochybujte o tom, že niektoré prvky budú dostupné jednoduchým zvyšovaním úrovne, zatiaľ čo exkluzívnejšie budú podrobené kozmetickým mikrotransakciám.

FIFA 20 | Oficiálna upútavka k predstaveniu – VOLTA

Oficiálny trailer – Volta Football si svojím undergroundovým poňatím nezíska srdcia všetkých hráčov FIFA 20, ale mohol by ponúknuť zaujímavú voľbu pre tých, ktorí sa sérii EA vyhýbajú.

Autori z EA Sports kladú vo Volta Football dôraz na zručnosti jednotlivca. S trochou cviku a šikovnosti dokážete vykúzliť ohromujúce triky využívajúce nielen rýchle nohy vášho hráča/vašej hráčky (budú tiež zmiešané tímy, na pohlaví postavy nezáleží), ale aj za využitie okolitého priestoru. Narážačka o stenu či pletivo dokáže spoľahlivo zaskočiť najlepšieho súpera. V prípade, že sa nebudete chcieť babrať so svojim vlastným avatarom, môžete vždy siahnuť po hráčoch z licencie FIFA, vďaka čomu môžete do klietky poslať Messiho proti Ronaldovi, čo by mohol byť exkluzívny zážitok.

Sympatickou snahou tvorcov je sprostredkovať pocit pouličného futbalu z celého sveta, takže by sme si mali zahrať na streche tokijského vežiaku, pod mostom v Amsterdame alebo na ihrisku v brazílskej favely stiesnenej okolitými domami. Z dostupných materiálov je poznať, že si dal špeciálny tím tvorcov z EA Sports naozaj záležať. Audiovizuálna prezentácia zatiaľ šliape na jednotku, takže nezostáva nič iné, než držať palce, aby všetko vyšlo podľa plánov, ktoré sa evidentne inšpirovali u NHL Threes či streetového móde NBA Live 19. FIFA 20 obsahujúca mód Volta Football vyjde 27. septembra na PC, PS4, Xbox One a Switch.

• Zdroje: YouTube

Fifa 20 – Oznámenie

 1. FIFA 20 si berie pripomienky komunity k srdcu
 2. Bránenie odmeňuje aktívnych hráčov
 3. FIFA 20 urobí prietrž zázračným žonglérom
 4. HW nároky pre FIFA 20

FIFA 20 si berie pripomienky komunity k srdcu

• Oznámenie: 31. 5. 2019 • Autor: Jakub Němec

Tvorcovia EA Sports starajúci sa o hladký chod futbalovej simulácie FIFA 20 celý rok vstrebávali poznámky hráčov z celého sveta a v blogovo ladenom článku zhŕňajú inovácie na ďalší ročník. Nikde síce nie je napísané, že sa naplno prejavia už v tohtoročnej sezóne, ale ich zaradenie sa dá očakávať. Potvrdenia noviniek sa zrejme dočkáme až pri oficiálnom oznámení 8. júna na EA Play. Napriek tomu sa oplatí text Gabriela Zara, Coreyho Andressa a ich tímu preštudovať, pretože ich postrehy sľubujú do budúcnosti veľké veci.

Fifa 20; screenshot: journey

Bude FIFA 20 pokračovať v rozvíjaní príbehového módu? Uvidíme už 8. júna v rámci EA Play pred  E3 2019.

Ako jeden z problémov, ktorý hráča tohtoročného ročníka trápil, vyzdvihujú ťažkosti s rôznou úrovňou hráčov. Radi by sa sústredili na to, aby si FIFA 20 užili ako rekreační hráči, ale aby ponúkla komfortné prostredie aj pre profesionálnych hráčov. Otázkou teda je, ako odladiť samotnú hrateľnosť, aby sa zmlsaní vlci rôznych smečiek nažrali a koza ostala celá. Uvidíme, ako si s týmto neľahkým problémom vývojári poradia, ale pretože ide ešte len o hudbu blízkej budúcnosti, poďme sa radšej zamerať na už oznámené úpravy na nasledujúci ročník.

Bránenie odmeňuje aktívnych hráčov

Veľkou zmenou by mali prejsť predovšetkým defenzívne fázy. Futbalisti ovládaní umelou inteligenciou už nebudú tak aktívni a budú skôr aktívne vykrývať priestor než sa púšťať do vlastných akcií. Tie musí prevziať do svojich oťaží hráč samotný. Obranné zákroky budú nasledované aktuálne najvhodnejšími akciami pre tím (odkopnutie, rozohranie lopty). Do budúcnosti by malo byť oslabené tiež zdvojovanie hráčov, kedy ste si mohli povolať blízkeho spoluhráča, aby ste ľahšie odobrali loptu súperovi.

Fifa 20; foto: obálka

Kto by sa podľa vás mal dostať na prebal FIFA 20? Cristianovi Ronaldovi totiž u EA zrejme zavreli vrátka pred nosom vďaka jeho aféram z posledných mesiacov.

Vďaka tomu by malo dochádzať častejšie k situáciám jeden na jedného v šestnástke, kde by už nemali brankári predstavovať superhrdinu s bleskovo rýchlymi reflexami. Namiesto toho by sa mali realistickejšie pohybovať, občas urobiť chybu či nečakaný pohyb. Tvorcovia sa tiež zamerali na doklepávanie lopty do prázdnej brány, kedy by vaši útočníci mali mať väčšiu pravdepodobnosť úspešného zásahu do nechránenej svätyne. Mali by sa tak obmedziť frustrujúce situácie, kedy sa trojica elitných útočníkov márne snaží dotlačiť loptubza bránkovú čiaru a len opečiatkovávajú tyčky.

Zato trafiť loptu pomocou načasovaného zakončenia (novinka vo FIFA 19) by malo byť o poznanie ťažšie. FIFA 20 sa chce zamerať viac na realizmus, takže dokonalá trajektória vystreleného projektilu sa nebude objavovať tak často a takmer vôbec pri strelách z otočky. Volaje, hlavičky, centre a streľba bez prípravy by mali ponúknuť nečakané situácie, ktoré sa na trávniku v reálnom zápase tradične stávajú (to bude zase zlostenia a rozsekaných ovládačov pri nepredvídaných nepresnostiach najlepších futbalistov sveta). S tým samozrejme súvisí prepracovanejší kolízny systém, kedy každý kontakt môže hviezdu vášho tímu rozhodiť a on pošle balón až na hornú tribúnu štadiónu.

FIFA 20 urobí prietrž zázračným žonglérom

Som veľmi rád, že sa ľudia zodpovední za hrateľnosť pozreli na zúbok tiež kľučkovaniu, teda presnejšie hádzaniu jednej kľučky za druhou. Vo FIFA 19 mi príde dosť na hlavu postavené, ako hviezdy s maximálnym skillom v ovládaní lopty rotujú okolo lopty ako baletka počas Labutieho jazera, sú neustále schopní pokryť si balón a to všetko ešte v maximálnej rýchlosti. V novom ročníku FIFA 20 by sa malo čarodejníkom s loptou nahádzať trošku polien pod nohy a pri častejšom reťazení trikov by mala exponenciálne (to je fakt veľa) rásť pravdepodobnosť straty balóna. Som zvedavý, ako to bude fungovať v praxi.

Fifa 20; foto: kľučky

Kúzelníci s loptou budú mať vo FIFA 20 omnoho realistickejšie kontúry. Môžeme tak zabudnúť na nikdy nekončiace kľučkovanie cez pol ihriska?

Autori z EA Sports sa tiež vrhli na umelú inteligenciu hráčov pri bránení štandardiek. Trpaslíci tak už nebudú osobne brániť dvojmetrové veže, ktorým siahajú tak po pás. Namiesto toho by sa mali zamerať na vyhľadávanie pre nich adekvátnych súperov, poprípade vyplňovať rizikové priestory. Naopak istého obmedzenia sa dočká manuálne ovládanie brankárov, ktoré sa bude blížiť viac realizmu, takže sa už brankár nevydá šprintom na kraj veľkého vápna, aj keď si to bude vrúcne želať (jedine s poriadnou mierou risku)..

Dnešný prehľad noviniek ukončíme tým, že sa tvorcovia pozreli aj na systém nahrávok, ktorých presnosť bude zodpovedať tlaku vyvíjanému na hráča s loptou. Sympatické je tiež pridanie prudkej narážačky, vďaka ktorej budete schopný v rýchlosti prekonať zhustenú obranu a súčasný Liverpool, čo by mohlo v praxi fungovať ako ultimátne ničivá zbraň na likvidáciu statickej defenzívy súpera. Prvého gameplayu by sme sa mali dočkať v sobotu 8. júna, kde by sa mali vyššie naznačené smery naplno prejaviť, kde sa určite oznámi dátum vydania a kde sa potvrdí predpokladané vydanie na PC, PS4, Xbox One a Switch.

• Zdroje: Electronic Arts

HW nároky na hru FIFA 20Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky (predpoklad)
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2100 3.1 GHz/AMD Phenom II X4 965 Intel Core i5-7400 3.0 GHz/AMD Ryzen 3 2300X 4-Core 3.5 GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 460/Radeon R7 260 NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB/Radeon R9 380X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operačná pamäť 8 GB 8 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

S akým herným PC na FIFA 20?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Odporúčané požiadavky (predpoklad):

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2070 SUPER

Pre náročných:

Alza BattleBox RTX2070 SUPER

i Mohlo by vás zaujímať
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie . Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

FIFA 20 vychádza 24. septembra 2019 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovať.

Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií