Forza Horizon 4 (RECENZIA) – Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Herný priemysel má už niekoľko dekád života za sebou, a tak tu existuje nespočetné množstvo herných sérií, ktorých autori majú s každým nasledujúcim dielom pred sebou neľahkú úlohu – vytvoriť ďalší diel, ktorý bude lepší ako ten predošlý. Studio Playground Games je však vo výrazne náročnejšej situácii z toho dôvodu, že tretí diel Forzy Horizon je považovaný za kráľa arkádových pretekárskych hier a to nielen v otvorenom svete. Ak máte také postavenie, nemôžete ďalší diel urobiť len rovnako skvelý, ako bol ten predchádzajúci. Forza Horizon 4 skrátka musí byť ešte lepšou arkádovou pretekárskou hrou než bola trojka. Či sa to naozaj podarilo, sa dozviete v našej recenzii.


• Žáner: Arkádové preteky • Vývojár: Playground Games • Vydavateľ: Microsoft • Platformy a Dátum vydania: PC, Xbox One (2. októbra 2018) • Homepage: forzamotorsport.net/en-US/games/fh4


Časti článku:

Obsah recenzie Forza Horizon 4 (Xbox One)

 1. Staňte sa kráľom festivalu Horizon
 2. Forza Horizon 4 je synonymom voľnosti
 3. Štyri ročné obdobia podľa Playground Games
 4. Forza Horizon 4 je arkádová zábava pre každého
 5. Forza Horizon 4 je pre jednotlivcov aj tímových hráčov
 6. Forza Horizon 4 žmýka z Xboxu One úplné maximum
 7. Horúci adept na pretekársku hru roka
 8. Recenzia Forza Horizon 4: záverečné hodnotenie
 9. HW nároky pre Forza Horizon 4 PC

Staňte sa kráľom festivalu Horizon

• Recenzia: 25. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Základná premisa hry zostala úplne bez zmien. Nový ročník Horizon sa z Austrálie presunul do Británie, kde opäť začíname od nuly a z úplného pretekárskeho benjamínka sa vypracujeme na miláčika celého festivalu. Vzhľadom na to, že najväčšou novinkou Forzy Horizon 4 je pravidelná zmena ročného obdobia, čaká vás po spustení hry veľmi nenásilný a tiež prínosný niekoľkohodinový úvod, v ktorom sa predstavia nielen jednotlivé druhy pretekov, ale najmä fungovanie celého festivalu a čo je najdôležitejšie, práve jednotlivé ročné obdobia.

Forza Horizon 4; screenshot: festival

Kráľ arkádových pretekov je znovu na štarte. Pretekársky festival Horizon, ktorý hýri farbami dňom aj nocou, tentoraz mieri do Británie, čo je zhodou okolností rovnako ako Asutrália krajina, kde sa jazdí vľavo. Pre našincov opäť trochu nezvyk.

Ak ste hrali predchádzajúce diely, pravdepodobne tento úvod nebudete potrebovať. Hoci Forza Horizon 4 ponúka doslova množstvo rozličného obsahu, všetko jednoducho pochopíte, k čomu značne prispieva aj podarená česká lokalizácia. Absolvovaním pretekov a ďalších aktivít budete získavať kredity, čo je herná mena, za ktorú si nakupujete nové autá, ich vylepšenia a ďalšie potrebné či naopak zbytočné záležitosti, ako napríklad nové oblečenie pre vašu postavu.

Za všetko, čo robíte, potom takisto získavate nových fanúšikov, čo je ukazovateľ zastupujúci rokmi preverené skúsenostné body. S rastom počtu fanúšikov si odomykáte nové preteky, autá, ich vizuálne aj výkonnostné úpravy a samozrejme tak stúpa aj vaše renomé v rámci Horizon festivalu. Kredity sú iba prostriedkom, zatiaľ čo fanúšikovia sú cieľom.

Forza Horizon 4 je synonymom voľnosti

Forza Horizon 4 je pre vývojárov pomyselným návratom domov – Playground Games je britské štúdio a presunutie pretekárskeho festivalu práve do ich vlastnej domoviny tak bolo vlastne len otázkou času. Celú mapu budete mať prístupnú už od samotného začiatku a jej veľkosť je... tak akurát. Prejsť ju z jednej strany na druhú vám zaberie niečo okolo desať minút, a je zložená z rôznych častí Veľkej Británie. Okamžite na vás dýchne charakteristickým vizuálom historických miest a malebného vidieka, a ak vás táto krajina aspoň trošku priťahuje, štvrtú Forzu Horizon budete milovať už len z týchto dôvodov.

Forza Horizon 4; gameplay: Edinburg

Jediným veľkým mestom je Edinburgh, kde si zapretekáte okolo Scottovho monumentu.

Korunu celému konceptu otvoreného sveta však dodáva fakt, že tentoraz už dostávame naozaj rozľahlý priestor bez akýchkoľvek obmedzení. Doslova kdekoľvek a kedykoľvek môžete zísť z cesty a skrátiť si cestu cez lúku, listnatý les alebo rozvíriť plytké riečište kľukatej rieky. Nikto a nič vám nediktuje, kadiaľ sa máte vydať, aspoň teda okrem jednotlivých pretekov, a úplne všetkým hráčom Forzy Horizon 4 odporúčam, aby útulnosť asfaltu opúšťali čo najviac. Nie je nič úžasnejšie než možnosť kedykoľvek zísť z trasy, ktorú vám nalinkovala GPS navigácia a vybrať si svoju vlastnú. V tomto smere nemá Forza Horizon 4 konkurenciu.

Pomyselnú voľnosť však autori vtelili aj do ďalších aspektov hry. Vývojári neklamali, keď tvrdili, že Forza Horizon 4 obsiahne v istom zmysle rovných 25 rôznych kampaní. Je totiž na vás, či sa budete venovať len okruhovým pretekom, bahnitému rally, slobodnému cross country alebo napríklad kaskadérskym kúskom. Všetky tieto aktivity majú také množstvo disciplín, že sa môžete oddávať len jednému alebo dvom druhom pretekárskej zábavy a aj tak sa stanete víťazom celého festivalu. Aj v tomto ohľade autori doslova devastujú svoju konkurenciu. Podobnú voľnosť sľubovalo napríklad The Crew 2, ktoré sa do istej miery profilovalo ako alternatíva Forzy Horizon, ale v tomto pokuse jednoducho zlyhalo.

Forza Horizon 4; gameplay: rallycross Forza Horizon 4; gameplay: cestný okruh Forza Horizon 4; gameplay: vznášadlo

Obrázok 1: Mix ciest a prírody priamo nabáda k Rallycrossu. Obrázok 2: Chýbať nebudú ani klasické okruhové preteky na asfalte. Obrázok 3: Forza Horizon 4 je ale predovšetkým o zábave, a tak vašimi oponentmi budú aj vlaky, lietadlá alebo vznášadlá.

Štyri ročné obdobia podľa Playground Games

Otvorený svet, voľnosť v pohybe aj pretekanie, to všetko je skvelé. Forza Horizon 4 je však výnimočná predovšetkým vďaka svojmu konceptu pravidelnej zmeny ročných období, ktoré zmenia celú hru nielen vizuálne, ale aj po stránke hrateľnosti. Vzhľadom na to, že len úvod hry predstavujúci jednotlivé obdobia trvá približne päť hodín, v každom ročnom období som strávil dosť dlhú dobu na to, aby som mohol s pokojným svedomím povedať, že tento koncept je doslova „game changer“, ktorý tu na poli nielen arkádových pretekárskych hier dlho nebol. Ak pre vás nie je dôvodom na kúpu predošlý zoznam pozitív, potom premenlivé ročné obdobia sú dostatočným dôvodom nielen na zakúpenie hry, ale aj nového PC alebo Xboxu.

Forza Horizon 4 štartuje v lete, kedy si užijete najmä ostré slniečko, suchý asfal a sypkú hlinu. Tá sa na jeseň rýchlo zmení na mazľavé blato, ktoré bude vaším najväčším kamarátom aj nepriateľom. To bude záležať na tom, aké auto si na prevezenie sa v prírode zvolíte. Jesenné prostredie je plné sýtych farieb a najrôznejších variácií dažďa, ktoré vám okrem lesných ciest a ďalších prírodných podloží dostatočne spestria aj potulky po asfalte, ktorý už nie je tak bezpečným miestom ako počas horúceho leta. Ak sa vydáte na rovnaké miesta, budete fascinovaní tým, ako sa známe prostredie zmenilo. Stromy sú rovnaké, no zároveň vyzerajú úplne inak a známa priehlbina v zákrute je zrazu vyplnená obrovskou kalužou.

Forza Horizon 4; gameplay: leto Forza Horizon 4; gameplay: zima Forza Horizon 4; gameplay: jar

Obrázok 1: Leto vo Forza Horizon pôsobí bežným dojmom. Malé výkyvy počasia a zelenajúce sa lúky sú štandardom. Obrázok 2: Zima všetko kompletne zmení a okrem skvelej hrateľnosti aj lahodí oku. Obrázok 3: Na jar sa potom pripravte na prudké lejaky a krásnu prírodu.

Potom ale príde zima a všetko sa zmení na nepoznanie. V meste ucítite horšiu priľnavosť pneumatík, do pretekov vás hra nepustí sa super športe obutom v pretekárskych slickách a budete sa skôr kochať jemným prašanom v parkoch a na strechách budov. Akonáhle však vyjdete z mesta von, na cestách nájdete len niekoľko vyjazdených koľají a okrem nich pokojne aj desiatky centimetrov vysokú vrstvu snehu, ktorá bude realisticky lietať od kolies a pokrývať karosériu auta. Premena prostredia je potom dokonaná v momente, kedy niektoré jazerá a rieky zamrznú, takže sa môžete po pevnej ľadovej vrstve dostať na miesta, kam sa inokedy nepozriete.

Jar je presne taká, ako si asi predstavujete. Po zime sa príroda prebúdza k životu, a tak všade nájdete kvitnúce rastliny, zelenajúce sa koruny stromov a sem tam vás osvieži jarná prehánka. Je fascinujúce sledovať nielen vizuálnu, ale aj funkčnú zmenu prostredia a nutnosť pristupovať k jazde autom úplne inak. Aj bez tohto prvku by Forza Horizon 4 bola skvelou hrou, ale premenlivé ročné obdobia sú jednoducho tromfom, ktorý autori vhodia na herný stôl každý týždeň a s ním sa kompletne zmení celý festival Horizon. Herný svet je plne synchronizovaný, takže všetci hráči majú rovnaké ročné obdobie aj rovnakom čase. K pravidelnej obmene dôjde každý štvrtok o 15:30 nášho času.

Forza Horizon 4; gameplay: mapa Forza Horizon 4; gameplay: fotografický režim

Obrázok 1: Zmenu ročného obdobia reflektuje aj mapa. Obrázok 2: Nechýba ani kedykoľvek prístupný fotografický režim, ktorý vám umožní zachytiť takmer akýkoľvek záber.

Forza Horizon 4 je arkádová zábava pre každého

Ak je otvorený svet a jeho pravidelné zmeny ročných období hlavným chodom, korením celej Forzy Horizon sú jednotlivé autá, ich ovládanie a teda hrateľnosť, ktorá bola vždy silnou zbraňou tejto série. Aj tentoraz si autori pripravili poriadny kaliber: hra v súčasnej chvíli ponúka viac ako 450 vozidiel od viac než sto výrobcov, ktoré možno upravovať vizuálne a predovšetkým výkonnostne. Práve výkonnostný tunning sa opäť dočkal drobných zmien, najmä čo sa spektra možností týka. Po novom tak môžete upravovať napríklad odpruženie kolies, fanúšikovia skôr vizuálnych úprav potom objavia okrem iného nové body kity. S rastom vozového parku logicky rastie aj počet áut, ktoré ponúknu viac či naopak menej možností úprav. S viac ako 30 autami v garáži však musím povedať, že v tomto ohľade sa až na pár výnimiek nie je na čo sťažovať.

Forza Horizon 4; gameplay: tuning Forza Horizon 4; gameplay: historické autá Forza Horizon 4; gameplay: nákup nehnuteľnosti

Obrázok 1: Ako vo všetkých predošlých dieloch, aj tentoraz autori zvýšili počet výkonnostných upgradov a nových dielov pre každý automobil. Obrázok 2: Okrem noviniek si zajazdíte aj v historických vozidlách, ktoré budú opäť poschovávané po celej mape, a ktorých poloha sa vám bude čas od času odhaľovať. Obrázok 3: Rozširovať vozový park si budete môcť aj nákupom nehnuteľností, ktoré odomknú špeciálne autá a s nimi spojené preteky.

Nechýbajú samozrejme jazdní asistenti, ktorí vám z Forzy Horizon 4 urobia úplnú arkádu. Kontrola trakcie, ABS, dokonca aj asistencia pri zatáčaní a brzdení. Viac casual už by to snáď ani nešlo. Na druhú stranu, ak si všetko vypnete a necháte si len automatické radenie, stane sa z hry veľmi zábavná, ale napriek tomu relatívne realistická verzia inak čistokrvnej arkády. Budete si musieť strážiť zámok diferenciálu a dokonca vyjdenie len jedným kolesom na krátku sekundu z cesty dokáže privodiť nepekný šmyk. Tu nejde o žiadnu novinku, ale patrí sa pripomenúť, že vývojári tento spôsob úpravy hrateľnosti zvládli opäť veľmi dobre. Len mi trošku prekáža, že hra vás nepriamo núti k vypínaniu asistentov výmenou za vyššie odmeny. Znie to na prvý pohľad vlastne ako dobrý nápad, ale vo výsledku ste nútení vypínať asistentov, ktorých potrebujete, aby ste si hru užili takým spôsobom, akým sami chcete.

Prienik medzi sériami Forza Horizon a Forza Motorsport sa každým rokom zvyšuje, takže aj tentoraz rýdzo arkádová Forza Horizon 4 ponúka pomerne sofistikované možnosti ručných úprav, za ktoré by sa nehanbil akýkoľvek pretekársky simulátor. Naopak ak tomuto smeru neholdujete a chcete sa zamerať skôr na samotné jazdenie, nemusíte sa báť. V podstate stačí občas zakúpiť nové diely zvyšujúce jeden z piatich atribútov, akými sú brzdenie, ovládanie alebo akcelerácia, a tým pre vás starosti o výkonnostné úpravy končia. Dokonca aj keď sa z jesene prehupnete do zimy: hra vám iba oznámi, že si musíte kúpiť auto so zimnými pneumatikami, vy tak urobíte a vyriešené. Nemusíte svoje existujúce vozy prezúvať a podobne. Zábava tu je jednoducho na prvom mieste.

Forza Horizon 4; gameplay: asistenti Forza Horizon 4; gameplay: pohľad z auta

Obrázok 1: Ponuka s asistentmi vám bude dobre známa, ak ste hrali predchádzajúce diely alebo sesterskú sériu Forza Motorsport. Obrázok 2: Široká upraviteľnosť herného zážitku sa potom prejavuje aj na vysokom počte kamier. Od klasickej „chase“ kamery spoza vozidla až po kameru prilepenú na nárazníku či pohľad z kokpitu.

Forza Horizon 4 je pre jednotlivcov aj tímových hráčov

Arkádové hry v otvorenom svete pred pár rokmi nastavili štandard, ktorý sa drží dodnes. Jeden herný svet a v ňom vy a ďalší živí hráči, ktorí spolu môžu vzájomne interagovať. Forza Horizon bola v tomto smere vždy priekopníkom a ani tentoraz to nie je iné. Herný svet môže naraz obsiahnuť až 72 hráčov, avšak v tomto smere som nemohol úplne vyskúšať online možnosti, lebo Forza Horizon 4 vychádza až 2. októbra a v tejto chvíli majú kópie hry iba novinári.

Napriek tomu som sa ale na svojom pieskovisku nehral sám. Väčšinou v mojej hre jazdilo približne 20 ďalších jazdcov a s mnohými z nich som si zapretekal. Zatiaľ čo v bežnom pohybe sa ostatní hráči ukazujú ako „duchovia“ (a kolízia s nimi nie je možná), akonáhle spoločne spustíte akúkoľvek aktivitu, skutoční jazdci nahradia umelú inteligenciu.

Forza Horizon 4; gameplay: Forzathon Live

Návrat hlási aj Forzathon live, čo je systém pravidelne pridávajúci do hry nové výzvy. Vo Forze Horizon 4 sa nielen každý deň, ale aj každú hodinu budú aktualizovať výzvy s atraktívnymi cenami, takže budete mať chuť sa do virtuálnej Británie vracať každý deň.

Umelú inteligenciu v sériách Motorsport aj Horizon zastupuje technológia s názvom Drivatar, ktorá zbiera dáta od skutočných hráčov a vytvára ich virtuálne jazdné profily. Aj pri jazde proti umelej inteligencii tak môžete vidieť okolo seba prezývky svojich priateľov, ktorých výkon v daných pretekoch hra využila práve na tvorbu ich virtuálneho alterega. Ak sa vám tento štýl páči, autori nemajú nič proti tomu, aby ste si Forzu Horizon 4 nastavili do tzv. sólo režimu, takže sa do vašej hry nebudú môcť pripojiť žiadni živí hráči, čo by ale podľa mňa bola veľká škoda. V zásade by sa to rovnalo kúpe nového auta, v ktorom budete používať iba prvé dva rýchlostné stupne. Skrátka a dobre, Forza Horizon 4 je stavaná tak, aby ste ju hrali s ďalšími ľuďmi.

Kedykoľvek prídete k ľubovoľným pretekom, môžete si zvoliť, či sa chystáte pretekať proti drivatarom či počkať, kým sa do vašich pretekov pripoja iní hráči, pričom zábava z jazdy je v takomto prípade o poznanie väčšia. Navyše mám veľké podozrenie, že drivatari úmyselne znižujú svoj výkon, ak v druhej polovici pretekov nie ste na popredných priečkach. Na rovinke ich predbiehate tryskom, zatiaľ čo o kolo späť ste na rovnakom mieste išli úplne rovnakou rýchlosťou bez možnosti súpera predbehnúť. To sa mi stáva veľmi často bez ohľadu na typ pretekov a nepôsobí to príliš dobre. Na druhej strane som aspoň nezaznamenal žiadny rubber banding a podobné chybičky na kráse.

Forza Horizon 4; gameplay: multiplayer režim Forza Horizon 4; gameplay: hra s priateľmi

Obrázok 1: Na štarte každého preteku si môžete vybrať, či si zapretekáte proti umelej inteligencii, počkáte na reálnych hráčov alebo napríklad vytvoríte tím šiestich jazdcov, ktorí sa stretnú s druhou šesticou riadenou drivatarmi. Obrázok 2: Forza Horizon 4 ponúka aj spoločné aktivity okrem klasických pretekov. Autori si pripravili automobilové varianty skupinových hier, ako je variácia na Capture the Flag alebo nám známu hru „Na slepú babu“.

Forza Horizon 4 žmýka z Xboxu One úplné maximum

Na prvý pohľad pôsobí Forza Horizon 4 po grafickej stránke takmer dokonale. Sýte farby romantickej jesene, život prebúdzajúca jar alebo lesknúci sa sneh v zime. Všetko pôsobí perfektne, rovnako ako modely vozov, kde oceníte nielen fantastické detaily a skvelé odlesky. Pretekárskych harcovníkov poteší tiež vynikajúce ozvučenie jednotlivých vozidiel. Ja som Forzu Horizon 4 hral na základnom modeli Xboxe One, čo je hardvér, ktorý je z aktuálnej generácie strojov najmenej výkonný. Svoje nedostatky tak Xbox One verzia Forzy Horizon 4 má, ale vzhľadom na mieru detailov, otvorený svet a už spomínané obmedzenie výkonu konzoly stále nerozumiem, ako autori dokázali z tejto už pomerne starej hračky vyžmýkať také množstvo výkonu.

Forza Horizon 4; gameplay: odlesky Forza Horizon 4; gameplay: mesto Forza Horizon 4; gameplay: lúka

Obrázok 1: Modely vozidiel vyzerajú úplne skvele predovšetkým vďaka realistickým odleskom. Obrázok 2: Podpriemerne pôsobia snáď len mestské ulice, ktoré bez chodcov vyzerajú neprirodzene a rovnako tak budovy by si zaslúžili viac detailov. Obrázok 3: Pri hraní na Xboxe One X si môžete vybrať medzi natívnym 4K rozlíšením s 30 fps alebo full HD s 60 snímkami za sekundu a HDR.

Pri bližšom pohľade si tiež všimnete pomerne krátku vykresľovaciu vzdialenosť, ktorá je evidentná na jednoliatych povrchoch, ako sú lány zelených polí, alebo pri jazde cez les, kde vidíte, ako sa postupne dokresľujú detaily v korunách stromov. Na druhú stranu množstvo dokreslovaných prvkov je o dosť menšie, ako v prípade iných open world hier, takže boli naopak momenty, kedy som túto pomyselnú hranicu hľadal naozaj ťažko. Občas ma tiež trochu nahnevalo doskakovanie textúr kopcov predo mnou, na jeseň ma zase niekoľkokrát prekvapil zvuk prejdenej kaluže, hoci som zrovna išiel po suchej ceste. Tieto problémy sa však ukázali len niekoľkokrát, technicky by som tak Forzu Horizon 4 s kľudom označil za dobre vyladený titul vzhľadom na to, o akú veľkú hru ide a aké veľké množstvo možností vlastne ponúka.

Forza Horizon 4; gameplay: Master Chief Forza Horizon 4; gameplay: Halo

Obrázok 1: Nie, naozaj sme si nepomýlili hru a áno, je to Master Chief. Obrázok 2: Do virtuálnej Británie zavíta legendárny vojak John-117, letecké aj pozemné sily UNSC aj armáda Covenantov.

Horúci adept na pretekársku hru roka

Hoci Microsoft dlhodobo bojuje s kvalitou aj množstvom svojich exkluzívnych titulov, Forza, či už Motorsport či Horizon, nikdy nesklamala, čo platí aj o Forze Horizon 4. Chybičiek na kráse má hra naozaj veľmi málo, okrem kolísavých výkonov umelej inteligencie alebo rozdielnej obtiažnosti pre jednotlivé preteky sa prakticky nie je na čo sťažovať. Forza Horizon 4 exceluje nádherne spracovaným svetom, úplnou voľnosťou v pohybe aj v pretekárskych disciplínach a vyráža dych pravidelne sa meniacou štvoricou ročných období. Dobre fungujúce online hranie, široký vozový park alebo skvelá hrateľnosť, to už je pre túto sériu takmer samozrejmosť.

Táto recenzia bola napísaná pre Xbox One verziu.

Forza Horizon 4; screenshot: offroad

Forza Horizon 4 prekonáva konkurenciu najmä skvelým nápadom s pravidelným striedaním ročných období. Trúfam si tvrdiť, že ide o funkciu, ktorá sa zapíše do análov videohernej histórie a nejeden titul ju čoskoro okopíruje.

Recenzia Forza Horizon 4: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 93 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
95 %
Audiovizuálne spracovanie
95 %
Znovu hrateľnosť
90 %
Forza Horizon 4; recenzia

Klady

 • Skvele spracovaná Veľká Británia
 • Úplná voľnosť pohybu
 • Variabilita pretekov a voľnosť v ich výbere
 • Široký vozový park a možnosti upgradu
 • Skvelé vizuálne spracovanie prírody a vozidiel
 • Prepojenie online a offline pretekania
 • České titulky

Zápory

 • Kolísavá obtiažnosť drivatarov
 • Rozdielna obtiažnosť niektorých pretekov
 • Miestami viditeľná krátka vykresľovacia vzdialenosť
Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

Forza Horizon 4 – Novinky

 1. (15. 9. 2018) Sťahujte demo Forza Horizon 4 + zoznam vozidiel
 2. (5. 8. 2018) Upršaná jar vo Forza Horizon 4
 3. (29. 7. 2018) Pozrite sa, ako vyzerá zima vo Forza Horizon 4
 4. (20. 7. 2018) Forza Horizon 4 láka na jesenné pretekanie
 5. (14. 7. 2018) Forza Horizon 4 odhaľuje novinky v letnej ukážke
 6. (2. 7. 2018) Porovnanie Forzy Horizon 4 so skutočnosťou a nové informácie o online hranie
 7. (22. 6. 2018) Autori vo videu približujú fungovanie ročných období vo Forza Horizon 4
 8. (11. 6. 2018) Novo oznámená Forza Horizon 4 predstaví dynamické zmeny ročných období
 9. HW nároky pre Forza Horizon 4 PC

Sťahujte demo Forza Horizon 4 + zoznam vozidiel

• Update: 15. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Doby, kedy väčšina hier mala najprv demoverziu, sú nenávratne preč. O to väčšiu máme radosť z dema pre pretekársku arkádu Forza Horizon 4, ktoré už je teraz dostupné a môžete ho okamžite sťahovať. Ukážka si z vášho harddisku odhryzne necelých 28 GB.

Forza Horizon 4 – televízna reklama s Mauricom LaMarchom (TV reklama)

Televízna reklama ukazuje mnohé tváre Forzy horizon 4, hlavnou hviezdou je však kanadský komik a dablér Maurice LaMarche.

Zoznam vozidiel Forza Horizon 4 praská vo švíkoch

Vývojári oficiálne oznámili zoznam áut, ktoré si budeme môcť osedlať. Nájdete v ňom 460 vozidiel, ktorých diverzita je opäť obrovská. Od najmenšieho auta na svete Peel P50 až po Volvo ťahač s 2 400 hp pod kapotou. Pri detailnejšom pohľade si potom všimnete, že pribudli najmä britské vozidlá, čím sa autori snažia potešiť predovšetkým svojich domácich hráčov. Jedinou zvláštnosťou je to, že niektoré vozidlá, ktoré boli v treťom diele, tu chýbajú, hoci sa objavili napríklad v siedmej Forze Motorsport a naopak.

V hre nájdeme najnovšie žihadlá, akými sú napríklad McLaren Senna alebo Porsche 911 GT2 RS, ale aj historické kúsky, ako je Lamborghini Miura P400 alebo Maserati Tipo 61 Birdcage z roku 1961. Kompletný zoznam vozidiel si môžete pozrieť tu.Upršaná jar vo Forza Horizon 4

(Update 5. 8. 2018) Ak sa na štvrtú Forzu Horizon tešíte aspoň tak ako my, dnešný update bude možno trošku emotívny. Končíme totiž naše pravidelné rozprávanie o ročných obdobiach, respektíve vývojári z Playground Games dokončili sľubovaný kruh a vypustili posledný stream, v ktorom predstavili jarné obdobie. A ak je v zime hlavnou dominantou ľad a sneh, v prípade jari to je celkom logicky voda. Či už vo forme mierneho dažďa, prudkého lejaku alebo rozvodnených riek či len blahodarnej vlhkosti, ktorá celé Anglicku prebúdza k životu.

Okolo ciest a na poliach sa objavujú typické jarné rastliny, stromy sa začínajú zelenať a opäť naberať na objeme, skrátka všetko pôsobí veľmi čerstvo a sviežo. Autori dokonca spomínajú také detaily, že v zimnom období je slnko tak ako v skutočnosti na oblohe nižšie a na jar sa začína opäť vracať na vyššiu pozíciu, čo prináša aj nové osvetlenie a spôsob, akým hra vizuálne komunikuje s hráčom. Je vidieť, že v prípade Forzy Horizon 4 sa hrá aj na tie najmenšie detaily, čo je rozhodne dobre.

Autori vo videu poodhaľujú aj ďalšie drobnosti z vývoja. To, za čo sme sa už dlhší čas modlili a čo sme tak trochu čakali, bolo aktuálne (vlastne len tak medzi rečou) potvrdené. Každé obdobie bude v niektorých aspektoch hry trochu odlišné, takže sa nemusíme obávať toho, že všetky jari či jesene budú na chlp rovnaké. Autori budú pridávať a meniť obsah a rovnako tak by sa mal nadrobno meniť aj vizuál či prírodné podmienky. V snahe prakticky si naštudovať dnes prepieranú jar potom autori prezradili, ako sa navzájom prichytili, že v rámci voľného času vo svojich autách schválne prechádzajú bahnité cesty a kaluže, aby jarné prostredie okúsili aj v realite.

Forza Horizon 4; screenshot: jarná mapa

Jarná mapa sa po zime krásne zazelená a pôsobí naozaj sviežo. Je príjemné, že autori myslia aj na také detaily.

V rámci videa sa potom môžete pozrieť na tímové preteky a tiež na mesto Edinburgh. Zatiaľ autori prezentovali skôr vidiek, a tak je potešujúce, že aj preteky v mestách vyzerajú zaujímavo a hlavne zábavne. Vlastne nie je podivné, že na prezentáciu miest čakali autori až na jarné obdobie, prechádzka typickým anglickým mestom za sychravého počasia je totiž viac ako ikonická. Záverom videa sa potom môžete pozrieť na nočné preteky, Forza Horizon 4 bude totiž dynamicky striedať dennú dobu, takže si všetky krásy Anglicka užijeme ako vo dne, tak aj v noci.

Hra vychádza už 2. októbra na PC a Xbox One, a hoci náš seriál sledujúci ročné obdobia týmto končí, článok budeme aj naďalej aktualizovať o novinky zo sveta štvrtej Forzy Horizon.

Forza Horizon 4; screenshot: hudobné stanice

Chýbať nebudú rôznorodé hudobné stanice, ktoré si pôjde kedykoľvek prepnúť podľa vašej aktuálnej nálady a potreby.Pozrite sa, ako vyzerá zima vo Forza Horizon 4

(Update 29. 7. 2018) Krásne na pravidelnosti je...no, práve tá pravidelnosť. Na jeseň tak nejako vytušíte, že o mesiac už z ľahkej vetrovky musíte presedlať na zimnú bundu. Rovnako to je v prípade vývojárov z Playground Games, ktorí nám najskôr odprezentovali letnú a potom tiež jesennú časť hry, takže nie je prekvapením, že s týždenným odstupom tú je zima, na ktorú sa tešíme dosť možno najviac. Podľa očakávania zima kompletne mení celé vyznenie hry, a to dosť evidentnejšie než napríklad leto či jeseň. Menia sa nielen jazdné vlastnosti, ale aj vizuál už tak pôvabného Anglicka.

Je pôsobivé, že celá mapa nebude mať ten istý zimný charakter. Cesty na juhu budú predsa len lepšie zjazdné a konáre stromov sa nebudú tak ohýbať pod vrstvou snehu. Ale ako budete mieriť na sever, začne vrstva prašanu na vozovke hustnúť a priľnavosť pneumatík prudko klesať, rovnako ako okolitá teplota. Vďaka tomu nebudú zamrznuté všetky vodné plochy, namočiť sa môžete najmä v tečúcich riekach, ktoré logicky nezamŕzajú tak rýchlo. Naproti tomu, ľahko zamŕzajúce stojaté vody v rozľahlých jazerách už poskytnú dostatočne silnú vrstvu ľadu, aby ste mohli tieto nové oblasti preskúmavať úplne novým spôsobom.

Forza Horizon 4; screenshot: zimná mapa

Vďaka videu predstavujúcemu jesenné prostredie fanúšikovia zostavili z malých ústrižkov takmer kompletnú mapu Forzy Horizon 4 a tak už nebolo čo skrývať. Autori konečne odtajnili mapu celého prostredia a rovno v zimnom kabátiku.

Jazda po zamrznutom jazere vyvoláva už len pri pohľade na video nával adrenalínu. Je jedno, či ste blázon do áut alebo ich používate len ako dopravný prostriedok, toto musí nadchnúť každého, kto niekedy zovrel v rukách volant. Dizajn celého sveta navyše práve v zime prekvapuje fantastickou reálnosťou. V zamrznutých zátokách sa hromadia záveje, zatiaľ čo vo vetrom ošľahaných priestranstvách nájdete len strieborne sa lesknúci ľad. Zo všetkých ročných období vyzerá práve zima absolútne najlepšie. Už 2. októbra, kedy Forza Horizon 4 vychádza na PC a Xbox One, si to budeme môcť vyskúšať na vlastnej koži. Teda za predpokladu, že zimou celá hra začne. Jednotlivé ročné obdobia sa totiž budú s týždennou pravidelnosťou striedať.Forza Horizon 4 láka na jesenné pretekanie

(Update 20. 7. 2018) A po lete je tu jeseň. Teda, nie že by sme vás chceli učiť postupnosti prírodných cyklov. To len vývojári z Playground Games vypustili ďalšie hodinové video z hrania, ktoré sa tentoraz venuje práve jesennému obdobiu. V začiatku videa dokonca autori vôbec prvýkrát ukázali mapu, ktorá vyzerá naozaj rozľahlo a detailne. Okamžite je navyše jasné, že podobne ako predchádzajúce diely, aj štvorka ponúkne veľa obsahu. Preteky, výzvy, obchody, zaujímavé miesta, skoky a mnoho ďalšieho. To všetko je na mape vidieť a ja už sa naozaj teším, ako v októbri prvýkrát vyjdem zo svojej britskej garáže. Mapu sme samozrejme nevideli celú, avšak šikovní fanúšikovia poskladali zábery z videa a vy sa tak nakoniec na jej takmer kompletnú podobu predsa len môžete pozrieť.

Forza Horizon 4; screenshot: mapa

Na veľkosti síce záleží, ale v prípade pretekárskych hier je dôležitý aj obsah a toho bude vo Forze Horizon 4, aspoň teda podľa mapy, naozaj veľa.

Vzhľadom na vybrané ročné obdobie sa video zameriava najmä na off-road pretekanie. Môžete sa tak pozrieť napríklad na preteky v širokom údolí proti vznášadlu alebo pôsobivé vyčíňanie v blate. Všimnite si, že pneumatiky kolies zanechávajú v blate odtlačok a ten sa okamžite zalieva vodou. Dozvedeli sme sa tiež, akým spôsobom bude fungovať Forzathon Live, čo má byť podľa všetkého hlavný dôvod, prečo sa do hry vracať, a to pokojne každý deň.

Ide o špeciálne výzvy, ktoré sa budú objavovať každú hodinu, každý deň aj každý týždeň. Týždenná výzva teda bude pravdepodobne s lepšou odmenou ako tá resetovaná každú hodinu. Tieto výzvy potom budú mať podobu tzv. Speed Zones, kedy musíte v určitom úseku udržať čo najvyššiu rýchlosť, Speed Traps, ktorá vám rýchlosť zmeria v určitom mieste a bližšie nešpecifikované výzvy, ktoré preveria vodičské zručnosti.

Video samozrejme prezentuje pre niekoho to najzaujímavejšie, čo je veľmi lákavé, vizuálne spracovanie britského vidieka. Tu už vás ale odkážeme priamo na ukážku, ktorú nájdete v tomto update. V hodinovom zázname zo streamu sa môžete sami pozrieť na to, ako Forza Horizon 4 vyzerá v pohybe.Forza Horizon 4 odhaľuje novinky letnou ukážkou

(Update 14. 7. 2018) Vzhľadom na masívne plány, čo sa neustále rotujúcej štvorice ročných období týka, to vyzerá, že Forza Horizon 4 bude predstavovať štyri hry v jednom balení. Ako už vyhlásili zástupcovia štúdia pri samotnom odhalení hry priamo na E3 2018 v Los Angeles, jednotlivé ročné obdobia úplne zmenia hrateľnosť. V zime vás potrápia menej priľnavé povrchy, na jar zašpiníte karosériu blatom a na jeseň budete pre zmenu stieračmi odháňať poletujúce farebné lístie. A leto? Na to sa môžete pozrieť v takmer hodinovom streame, kde zhruba v polovici autori prestanú klebetiť s moderátorom a pustia sa do hrania.

Čo zaujímavé sme sa dozvedeli? Vývojári sa rozhovorili o stále trochu tajomnom zháňaní nehnuteľností. Ako už sme písali v predchádzajúcom update, nakupovaním domov si nielen sprístupníte nové misie (odkupom taxíkov môžete v Austine FX4 Taxi rozvážať ostatných obyvateľov), ale tiež sa dostanete k exkluzívnym vozidlám či módnym doplnkom. Forza Horizon 4 totiž očividne ešte viac rýpne do klasickej online omáčky s prvkami RPG. Svoju postavu budete môcť obliecť do širokej ponuky rozličného šatstva a napríklad pri kúpe gotického kaštieľa sa vám odomkne ako jeden z doplnkov pekná korunka. Dozvedeli sme sa tiež, že dámske oblečenie budete môcť navliecť pokojne na mužské postavy a naopak. Svoj charakter potom po vzore online hier naučíte rôzne tančeky či hlášky do chatu. Všetko vyššie zmienené budete môcť nakupovať či vyhrávať v pretekoch.

Potom už sa ale autori dali do hrania: prvé, čo vás vo videu upúta, je fantastická grafika v spojení s nádherným britským prostredím. Z hry je jasne cítiť, že tu sú vývojári doma. Najmä príroda je úplne dychberúca a z tejto nie práve krátkej ukážky nepôsobí okolie vôbec genericky. Kopčeky zelených lúk sa prirodzene vlnia, pozemky lemujú nízke kamenné múriky a snáď len občasné lány repky olejnej v nás vzbudzujú nepríjemnú pachuť. Ak sa autorom podarí po obsahovej stránke dodržať nastavenú latku z predchádzajúcich dielov, Forza Horizon 4 bude iste atakovať najvyššie priečky.Porovnanie Forzy Horizon 4 so skutočnosťou a nové informácie o online hraní

(Update 2. 7. 2018) Americký magazín IGN pokračuje v spolupráci s Microsoftom v predstavovaní očakávanej pretekárskej arkády Forza Horizon 4. Tentoraz máme možnosť pozrieť sa, ako autori zvládli preniesť do hry prostredie Veľkej Británie na čele s architektonickými pamiatkami. Vo videu môžeme vidieť napríklad Edinburgský hrad, preslávenú chatu vo Snowshille alebo Scottov Monument v Edinburgu. Vierohodnosť aj miera detailov je viac než chvályhodná, no my sa tešíme najmä na britskú prírodu vo všetkých jej štyroch ročných obdobiach.

V ďalšom videu sa potom autori rozhovorili o prvku, ktorému hovoria Horizon Life. Štvrtý diel totiž značne mení svoju zabehnutú šablónu, a to práve vďaka premenlivým ročným obdobiam. Predtým sa celá hra, respektíve celý festival Horizon, odohrával iba v lete. Teraz ale vďaka meniacim sa ročným obdobiam budete mať pocit, že vo svete Horizon naozaj žijete. Absolvujete nielen jednotlivé preteky naprieč jarou, letom, jeseňou a zimou, ale tiež sa môžete venovať ďalším činnostiam, ktoré nasvedčujú, že ste vodič žijúci skutočný život. Vedľa taxislužby spomínanej už v minulom update sa tak budete môcť stať napríklad automobilovým kaskadérom.

A čo je tiež veľmi zaujímavé, hoci Forza Horizon 4 je vďaka základnej myšlienke obrovského zdieľaného sveta až pre 72 hráčov v zásade online hrou, aj napriek tomu si budeme môcť užívať niektoré výhody, ktoré boli doteraz určené výhradne offline pretekaniu. Napríklad sa autorom podarilo nastaviť hru tak, že aj v online režime bude možné zapauzovať hru a taktiež vracať o pár sekúnd čas späť. Ako sa im to podarilo síce netušíme, ale znie to rozhodne veľmi sľubne. Tu sa samozrejme patrí dodať, že Forza Horizon 4 nebude vyžadovať na hranie pripojenie k internetu, čo je rozhodne dobrá správa.

Forza Horizon 4; screenshot: Honda Civic

Forza Horizon každoročne exceluje skvelými modelmi vozidiel a tento rok nečakáme nič iné.

Unikla časť vozového parku Forzy Horizon 4

Na internet tiež unikla časť zoznamu vozidiel, pretože v priebehu jedného júnového víkendu bolo možné Forzu Horizon 4 stiahnuť z Windows Store. Išlo samozrejme o chybu a hra ako taká nebola rovnako hrateľná, pretože súbory boli zašifrované, napriek tomu sa niektorým jedincom podarilo dáta rozlúsknuť. Medzi potvrdenými vozidlami tak môžeme nájsť klasiky pretekárskych hier ako sú Acura RSX, Audi R8 V10 alebo BMW M5, medzi novinkami nás ale zaujal napríklad hypersport McLaren Senna, Mercedes-Benz Unimog alebo Eagle Speedster. Zaujímavosťou potom je prítomnosť pre britskú taxi službu ikonického Austine FX4 Taxi. Na celý zoznam sa môžete pozrieť tu.

Forza Horizon 4; screenshot: Lamborghini

Okrem naleštených superšportov sa tešíme aj na malebnú britskú krajinu.Autori vo videu približujú fungovanie ročných období vo Forza Horizon 4

(Update 22. 6. 2018) Pravidelné zmeny ročných období sú tou najväčšou a najzaujímavejšou inováciou štvrtého dielu a nie je preto divu, že krátko po predstavení Forza Horizon 4 autori pribehli so špeciálnym videom (prostredníctvom serveru IGN), kde striedanie ročných období približujú. Je zaujímavé, akú starostlivosť tomuto prvku venovali a zároveň pozoruhodné, že nič nepreniklo na verejnosť predčasne. Viac ako rok totiž vývojári z Playground Games cestovali po celej Británii a hľadali krásne priestranstvá, ktoré potom opätovne navštevovali, aby ich zachytili v rozličných formách v rámci všetkých štyroch ročných období.

O striedanie jari, leta, jesene a zimy vraj uvažovali už skôr, ale boli si vedomí, ako veľmi náročnou úlohou niečo také je, ak to chcete urobiť naozaj poriadne. Forza Horizon 4 je tak ideálnou príležitosťou, pretože sa odohráva v ich domovine, ktorú dobre poznajú a môžu tak jednoducho opakovane navštevovať skúmané lokácie, nehovoriac o tom, že sami dobre vedia, ako sa jednotlivé ročné obdobia u nich prejavujú. Pri svojich výletoch nespozorovali len meniacu sa flóru, teda v zime zamŕzajúce potoky či opadávanie lístia na stromoch. Okrem lúk a polí sa zamerali aj na zvieratá, takže niekedy stretnete na priľahlej lúke pasúce sa jelene, inokedy zase trávu ohryzajúce ovce a obmieňať by sa podľa ročných období malo aj vtáctvo.

Forza Horizon 4; wallpaper: offroad Forza Horizon 4; wallpaper: Británia

Obrázok 1: Na jar si užijeme zablatené poľné cesty prebúdzajúcu sa prírodu. Obrázok 2: Aj bez premenlivého ročného obdobia by prostredie Británie a Škótska bolo viac než lákavé.

Primárnym cieľom potom bolo zmeniť nielen vizuál, ale najmä hrateľnosť. Každé ročné obdobie musíte priamo vycítiť z jazdného štýlu. Asi nemá cenu zdôrazňovať, že napríklad v zime to bude o niečo viac kĺzať, avšak rozdiely by mali byť aj komplexnejšieho rázu. V lete a na jeseň budú všetky preteky podstatne rýchlejšie, pretože vám lepšia priľnavosť povrchu dovolí viac sa odviazať. S novým obdobím potom príde do hry aj nový obsah, ktorý aktuálnu ročnú dobu ešte ďalej zdôrazní. V zime sa tak môžeme tešiť na preteky po zamrznutých jazerách, na jar sa zase autori zameria na zablatené poľné cesty. Zároveň sa podľa slov tvorcov chystajú aj pretekárske trate, na ktorých môžete pretekať po celý rok, no v rámci každého obdobia ponúknu úplne odlišnú hrateľnosť.

Forza Horizon 4 sa viac zameria na príbeh

Popri pravidelne meniacemu sa ročnému cyklu sa máme tešiť aj na doposiaľ najväčšie zameranie na príbeh. Novinkou majú byť Horizon Stories, príbehové misie špeciálne ušité pre Forzu Horizon 4, v ktorých si zajazdíme napríklad s taxíkom, avšak nemáme čakať žiadne idylické a predpisové doručovanie balíčkov či prevoz cestujúcich. Aj jazdy s taxíkom naplní Forza Horizon 4 adrenalínom a napätím. Všetko bude prebiehať zrejme prostredníctvom vlastnenia rozličných podnikov, čo je novinka, o ktorej sme vás informovali už v predchádzajúcom update. Vo štvrtej Forze sa bude možné stať majiteľom rôznych spoločností, ktorých vlastníctvo vám prinesie nové vybavenie a tiež tieto príbehové misie.

Forza Horizon 4; wallpaper: festival

Stredobodom Forza Horizon 4 bude, ako v predošlých dieloch, obrovský pretekársky festival.

Vyzerá to, že autori rozhodne nehodlajú zaspať na vavrínoch. Dosť možno by im stačilo nadrobno vylepšiť tretí diel, zasadiť ho do Británie a zlepšiť grafické spracovanie a stále by išlo o najlepšiu arkádu v otvorenom svete široko ďaleko, to však vývojárom z Playground Games nestačí.Novo oznámené Forza Horizon 4 predstaví dynamické zmeny ročných období

(11. 6. 2018) Žiadny Hongkong alebo Tokio, ako sa ešte nedávno špekulovalo. Forza Horizon 4, ktorú Microsoft oznámil na svojej tlačovej konferencii v rámci veľtrhu E3 2018, sa pozrie do Veľkej Británie, presnejšie povedané do Škótska a na britské pobrežie. Nemusíte mať strach, že po celú dobu hry bude pršať. Zmeny počasia už ponúka kdejaký pretekársky titul, Forza Horizon 4 je však prvou pretekárskou hrou (a dosť možno aj naprieč všetkými žánrami), ktorá predstaví dynamické striedanie ročných období. V pravidelných intervaloch sa objaví jar, leto, jeseň a zima. Tieto zmeny budú spoločné pre všetkých hráčov a platné vždy jeden týždeň.

Forza Horizon 4; Wallpaper: autá Forza Horizon 4; wallpaper: offroad Forza Horizon 4; wallpaper: zima

Obrázok 1: V ponuke vozidiel nájdete cez 450 automobilov od viac ako 100 svetových značiek. Obrázok 2: Na výber bude už tradične z rôznych druhov vozidiel, a ak trailer nezavádzal, mali by sme sa dočkať aj motoriek. Obrázok 3: Zimné DLC Blizzard Mountain vo Forza Horizon 3 vzbudilo skvelé ohlasy a dosť možno tušíme, kde sa nápad na striedanie ročných období vzal.

V jarnom dáždiku to bude lepšie driftovať a na zimu sa hodí obutie s hrubšou vzorkou, to je nám asi všetkým jasné. Avšak vývojári z Playground Games prekvapili napríklad tým, že v zime zamrznú rozsiahle vodné plochy, po ktorých sa bude možné dopraviť do predtým nedostupných miest. Hlášky typu: „Prepáč, zlato, ale tento týždeň je v Horizon zima, nemôžem ísť kempovať“ tak môžu byť čoskoro skutočnosťou. Už prostredie malebnej Británie a Škótska pôsobí z oznamujúceho traileru lákavo samo o sebe, na striedanie ročných období sa ale tešíme absolútne najviac. Čo naopak vraj nemáme očakávať, je väčšia mapa. Forza Horizon 4 bude zhruba rovnako veľká ako Austrália v treťom dieli, čo nám ale na druhú stranu bohato stačí.

Forza Horizon 4 bude obsahovať české titulky

Forza Horizon 4 však zaznamená v rámci série ešte ďalšie prvenstvo. Úplne prvýkrát bude možné okúsiť hru v 60 snímkach za sekundu, a to všetko rovno v 4K a samozrejme s podporou HDR. Túto kombináciu logicky zvládne iba PC s Windows 10, alebo Xbox One X. Na štandardnej verzii Xboxu One sa budeme musieť uspokojiť s menšou, doteraz nešpecifikovanou kvalitou obrazu. A ak by to nebolo z traileru evidentné, Forzu Horizon 4 si samozrejme budete môcť zahrať s priateľmi online, nikto vám však nezabráni ani v osamotenom hraní, tak ako to bolo doposiaľ. Štvrtý diel tejto arkádovej série vyjde už 2. októbra 2018 a na obe podporované platformy rovno s českými titulkami.

Forza Horizon 4; wallpaper: majetok

Vo Forza Horizon 4 bude možné vlastniť domy a ďalší majetok, čo vám odomkne nové bonusy a rozšírenia.

Forza Horizon 4 – Dojmy z hrania (Xbox One)

 1. Forza Horizon 4 nie je len obyčajné pokračovanie
 2. Premenlivé ročné obdobie ako hlavný ťahák
 3. Otvorený svet bez kompromisov
 4. HW nároky na hru Forza Horizon 4 PC

Forza Horizon 4 nie je len obyčajné pokračovanie

• Dojmy z hrania: 29. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

Ak sledujete naše pravidelné spravodajstvo o Forze Horizon 4, asi ste si všimli, že sa na hru naozaj tešíme, a ak existovalo v našom hernom srdci miesto, kde sa schovávali posledné zvyšky pochybností o úspechu tejto chystanej pretekárskej arkády, aj táto sa rozhorela nadšením a vysokým očakávaním. Na Gamescome som si mohol Forzu Horizon 4 vyskúšať v síce krátkej, ale o to intenzívnejšej ukážke. Tá totiž v pomerne rýchlom slede predstavila všetky štyri ročné obdobia a tiež niekoľko rôznych druhov pretekov.

Forza Horizon 4; screenshot: McLaren Senna

Čakanie v rade na vyskúšanie si Forzy Horizon 4 mi spríjemňoval superšport McLaren Senna, ktorý sa bude vynímať na prebale hry.

Myslím si, že autorom by stačilo vymeniť prostredie, pridať nové autá, preleštiť vizuál a vymyslieť dva nové druhy pretekov a titul najlepšej arkádovej hry (minimálne) jesene by mali vo vrecku. Lenže v Playground Games povedali nie! Vývojári sa očividne neuspokojili so zabehnutou šablónou „väčších a krajších“ pokračovaní a prichádza s prvkom, ktorý možno považovať za vskutku revolučný. Niečo, čo v hrách ešte nebolo, nie to ešte v tých pretekárskych. Samozrejme narážam na zmenu ročných období, ktorá ma v hrateľnej ukážke fascinovala absolútne najviac.

Najmenej zaujímavé mi prišlo leto, ktoré je...skrátka také normálne. Ide o klasiku, ktorú poznáme z Need for Speed alebo The Crew, jednoducho pekné slnečné počasie bez extrémnych výkyvov. Jeseň už bola o niečo pútavejšia, a to najmä vďaka farebnejšiemu vizuálu, ktorý nielen že prefarbil listy stromov, ale aj patrične upravil tvary a vzrast rastlín. Mierne mrholenie zhoršilo priľnavosť a na cestách som musel o niečo viac bojovať s nedotáčavosťou či naopak pretáčavosťou silného superšportu, to pravé vyčíňanie ale prišlo až na jar.

Forza Horizon 4; screenshot: jeseň

Jeseň okrem občasných kaluží na ceste neprinesie do hrateľnosti výrazne nové prvky, ale o to viac sa budete môcť venovať farebnej prírode.

Premenlivé ročné obdobie ako hlavný ťahák

Na jar mi totiž hra sama vymenila športiak za terénnu beštiu a vhodila ma do zablatenej prírody. Z čelného skla bičovaného prudkým lejakom nestíhali stierače dostatočne rýchlo odhŕňať kvapky dažďa a mohutná vzorka pneumatík sa zarezávala do mazľavého blata. Jazdné vlastnosti sa tak v sekunde zmenili a ja som mohol naplno okúsiť variabilitu, ktorú prináša zmena ročného obdobia a v tomto prípade samozrejme aj terénu.

Hoci je Forza Horizon 4 stále rýdzo arkádovým titulom, autori sa nebáli v rámci vymedzenej hrateľnosti pridať na reálnosti. V zákrutách musíte počítať s nestabilitou mazľavého podložia, v ktorom po širokých pneumatikách terénneho vozidla zostávajú vyjazdené koľaje, ktorých priehlbiny sa okamžite zalievajú vodou z okolitých kaluží.

Forza Horizon 4 – zábery z demoverzie (Gameplay)

Server IGN dostal od autorov zábery z dostupnej demoverzie, sami sa tak môžete pozrieť na to, čo si návštevníci Gamescomu mohli zahrať.

Jarná ukážka mi potom pripomenula, že stredobodom bude opäť Horizon festival, ktorý je plný farieb a adrenalínových zážitkov. Vyskúšal som si tak preteky proti motorkárom, čo je opäť čisto festivalové bláznovstvo, kde sa pre potechu divákov stretnete s päticou motorkárov. Zatiaľ čo vy musíte využiť najmä cesty a vyjazdené lesné cesty, jazdci na motorkách križujú vašu stopu, ako sa im chce: tu vás preskočia, tam podídu ležiaci strom, ktorému sa vy musíte vyhnúť, a inokedy zase využijú skratku v podobe úzkej uličky medzi skalami. Hoci boli celé preteky vopred naskriptované, pretože oponenti postupne odpadávali, až sme na konci zostali iba dvaja, znova mi to pripomenulo, ako skvele vie Forza Horizon budovať adrenalínovú pretekársku atmosféru plnú nielen vysokooktánového benzínu, ale aj ďalších rôznych vnemov, ako sú farebný dymu vychádzajúci z motoriek súperov.

Potom prišla zima a autori mi zasadili ďalšiu ranu. Ranu, ktorá ma veľmi príjemne uzemnila. V terénnom vozidle som sa rútil zasneženou krajinou, ktorú striedala ľadová plocha jazier. Ikonka kontroly trakcie žiarivo svietila a ja som musel ešte viac premýšľať nad brzdením do zákrut a ich plynulým prechádzaním. Autori sa našťastie aj tu držali arkádového štýlu, takže sa nemusíte báť nejakej prílišnej simulácie. Autá skrátka horšie držia predpovedanú stopu, ale stále môžete krájať zasnežené zákruty v stokilometrovej rýchlosti. Navyše som si vedomý toho, že krátka ukážka nedokázala odhaliť všetky výhody jednotlivých období, dáva ale dobrý náhľad na to, ako sa každý týždeň hra významne zmení.

Forza Horizon 4; wallpaper: mesto Forza Horizon 4; wallpaper: drift

Obrázok 1: Prírodu a vidiek budú pravidelne striedať mestá, ktoré ponúknu reálne pamätihodnosti, ako je Edinburský hrad alebo Scottov Monument. Obrázok 2: Vďaka pravidelnému striedaniu dennej doby navyše zažijeme celú hru nielen vo všetkých ročných obdobiach, ale aj vo dne aj v noci.

Otvorený svet bez kompromisov

Ukážka rozdelená na štyri bloky mi nastavila ešte jednu tvár hry, ktorá ma tiež veľmi potešila. Pamätám si na doby, kedy sa séria Need for Speed začala chváliť presunom do otvoreného prostredia, ale vo výsledku išlo len o to, že bariéry okolo ciest neboli tvorené zvodidlami, ale napríklad dreveným plôtikom vzdialeným desať metrov od cesty. Aj Forza horizon 3 mala určité limity v tomto smere, ale v prípade štvrtého dielu som nadobudol dojem, že pôjde o open world bez kompromisov. V jednom z pretekov som dostal šmyk, prerazil kamenný múrik a rútil sa do lesa. Okamžite som si hovoril, že toto je veľmi zlé, ale v skutočnosti som o chvíľu na to len prerazil pár menších stromčekov a v efektnom šmyku sa vrátil späť na vozovku. Fixovanie sa na cesty Forza Horizon 4 berie ako prežitok, tu si skrátka môžete jazdiť kde chcete a ako chcete.

Forza Horizon 4 skrátka nekompromisne útočí na post najlepšej arkádovej hry roka a vďaka svojmu modelu pravidelne meniacemu ročné obdobie (a tým aj vyznenie celej hry), sa dosť možno zapíše do hernej histórie. Táto zatiaľ fantasticky pôsobiaca novinka navyše poskytuje veľa ďalších zaujímavých zmien, ako je napríklad skvele spracované anglické prostredie plné charakteristických miest, ale aj ikonického vidieka. Pri pohľade na hernú mapu je navyše jasné, že obsahom bude aj tentoraz hra doslova pretekať, čo sa napríklad o The Crew 2, teda zrejme najbližšej konkurencii, povedať nedá. Forza Horizon 4 pretne cieľovú pásku už 2. októbra a my sa tak konečne dozvieme, či sme sa netešili zbytočne.

Tieto dojmy z hrania boli napísané pre verziu Xbox One.

Forza Horizon 4; screenshot: autá

Demo ukážka tiež jasne naznačila, že sa opäť prejdeme v superšporte, terénnych autách či starých klasikách. Len na motorky musíme opäť zabudnúť.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!

HW nároky pre Forza Horizon 4 PC

Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-4170 3.7GHz/AMD FX-6120 Intel Core i7-3820 4-Core 3.60GHz/AMD Ryzen R5 1400
Grafická karta Nvidia GeForce GT 740/Radeon R7 250X Nvidia GeForce GTX 1060/Radeon RX 470
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operačná pamäť 8 GB 16 GB
Pevný disk 55 GB 55 GB

S akým herným PC na Forza Horizon 4?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1060+

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1060+

Alza GameBox GTX1080Ti

Pre náročných:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zaujímať

Forza Horizon 4 vychádza 2. októbra 2018 na PC a Xbox One a na obe podporované platformy s českými titulkami. O novinkách vás budeme informovať.

Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií