PET PET

Nikon D5600 (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Nikon D5600 (RECENZE)

Je to doslova len pár dní, čo som písal recenziu na nový Nikon D3400 a pravda, išlo mi to dosť ťažko, pretože oproti predchádzajúcemu modelu Nikon D3300 sa toho veľa nezmenilo. Podobné je to aj v tomto prípade – práve mi na stole pristál najnovší Nikon D5600 a pomaly ale isto zisťujem, že sa od svojho predchodcu v podobe fotoaparátu Nikon D5500 zase tak veľmi nelíši, respektíve úprimne povedané skoro vôbec. Na druhú stranu tu však rozhodne nechcem nariekať nad tým, že by sa hádam výrobcovia málo snažili a že by bolo málo inovácií. Skrátka a jednoducho takmer všetko, čo vymyslieť išlo, tak už bolo vymyslené a pomaly ale isto dochádza k tomu, že už nie je veľmi čo vylepšovať. Teda nie že by už definitívne nebolo čo vylepšiť, to sa vždy niečo nájde, ale jednoducho doba veľkých zmien je dávno preč a vývojári už tu viac, tu menej narážajú na technologické aj fyzikálne limity. Pre niečo radikálnejšie si jednoducho budeme musieť počkať na nejaký ten geniálny nápad, alebo skôr zásadný vedecký objav.

Nikon D5600 a mechanické vyhotovenie a ovládanie

Za posledných pár rokov už som si tak nejako zvykol na nové revízie ergonómie digitálnych zrkadloviek Nikon (prvý bol v tomto ohľade tuším full-frame model Nikon D750) s podstatne viac vykrojenou úchopovou časťou, že ma, samozrejme, už ani neprekvapuje, že je tento skvelý koncept použitý aj v prípade najnovšej zrkadlovky Nikon D5600. Aj napriekm svojim malým rozmerom aj hmotnosti tak fotoaparát sadne úplne dokonale do ruky, a to aj fotografom s väčšou rukou.

Použité materiály tiež pôsobia solídnym a robustným dojmom. Fotoaparát je, samozrejme, plastový, ale je skvelou ukážkou (ostatne ako väčšina fotoaparátov spoločnosti Nikon), že nie je plast ako plast – od kovového vyhotovenia to ani nespoznáte, naopak, používateľ získa výhodu nižšej hmotnosti, vyššej odolnosti aj zníženej teplotnej vodivosti. Podľa môjho súkromného názoru sme sa už dávno dostali do doby, keď sú plasty lepšie, ako vo vyšších triedach stále obľúbené horčíkové zliatiny a ja osobne by som bral plastové aj tie najvyššie profesionálne modely.

Nikon D5600

Nikon D5600 – najnovšia digitálna zrkadlovka značky Nikon sa drží tradičného dizajnu s vylepšenou ergonómiou úchopovej časti.

Ako už je v príapade „Nikon päťkového radu“ dlhoročným zvykom, tak aj v tomto prípade dominuje zadnej stene LCD monitor umiestnený na kĺbe, vďaka ktorému je možné ho otočiť v podstate do úplne ľubovoľnej polohy a prípadne ho aj na transport „zaklopiť“ displejom k telu tak, aby sa nepoškrabal. Samotný monitor je vysokokvalitný, má uhlopriečku 3,2" (alebo ak chcete, tak 8,1 cm), jeho rozlíšenie je o trochu viac ako milión pixelov a ako už je dnes zvykom, tak je dotykový.

Príjemný je aj pohľad do hľadáčika, ktorý je, rovnako ako v prípade vyšších modelov, vybavený voliteľne zobraziteľnou pomocnou mriežkou na matnici. Všimol som si tiež zaujímavý detail v podobe displeja v hľadáčiku, ktorý je riešený tak, že intenzita jeho osvetlenia je plynule regulovaná podľa toho, ako veľmi svetlá či tmavá je fotografovaná scéna. Je to drobnosť, ktorá však poteší, pretože pri niektorých fotoaparátoch najmä pri nočnom fotografovaní vstavaný displej v hľadáčiku dokázal občas mierne oslniť, alebo skôr „presvietiť“ niektoré časti fotografovanej scény.

Ovládacie prvky sú na fotoaparáte Nikon D5600 rozmiestnené podľa obvyklého vzorca a všetko nájdeme tam, kde sme boli zvyknutí. Ak si teda vyberiete niektorý zo starších modelov, nebude vám prechod robiť žiadne veľké problémy. Fotoaparát sa dobre ovláda aj väčšou rukou a jediným drobným nedostatkom môžu byť hádam len menšie tlačidlá v dolnej časti zadnej steny – ale aj tie sú skôr otázkou zvyku a cviku a je to akceptovateľná daň za malé a ľahké telo fotoaparátu.

Štandardné firemné produktové fotografie fotoaparátu Nikon D5600:

Nikon D5600 - produktová fotografia Nikon D5600 - horná strana fotoaparátu Nikon D5600 - ľavá strana fotoaparátu Nikon D5600 - pravá strana fotoaparátu Nikon D5600 - zadná strana fotoaparátu Nikon D5600 - s vyklopeným vstavaným bleskom Nikon D5600 - možnosti výklopného LCD monitora Nikon D5600 - pohľad do hľadáčika

Celkovo teda môžem mechanické vyhotovenie a ovládanie hodnotiť ako skvelé – fotoaparát je malý a ľahký, ale pritom sa veľmi dobre drží aj ovláda. Svojimi rozmermi a hmotnosťou môže smelo konkurovať nejednej, dnes veľmi populárnej „bezzrkadlovke“, pritom ich však predbehne práve lepšou ergonómiou, ovládaním aj oveľa bezpečnejším držaním, pretože fotoaparát s takto tvarovaným úchopovým gripom vám skrátka z prstov nevykĺzne – čo sa o niektorých bezzrkadlovkách rozhodne povedať nedá (o rýdzo technických aspektoch, ako je napríklad výdrž batérie ani nehovoriac).

Nedostatky ma v smere konštrukcie fotoaparátu nenapadajú naozaj žiadne, leda by som chcel byť naozaj veľký pedant, tak by som povedal, že zadné LCD by sa v niektorej z budúcich verzií mohol predsa len o trochu zväčšiť. Teda nie že by bol nejako malý (je v vlastne rovnako veľký, ako v podstate pri všetkých dnešných zrkadlovkách, ale skôr som to myslel preto, že v rámčeku okolo neho predsa len ešte kúsok nevyužitého miesta zostáva.

Vybavenie, funkcie a obrazová kvalita

Asi najväčšou novinkou je integrovaná funkcia SnapBridge, ktorá využíva technológiu Bluetooth Low Energy (BLE) s veľmi nízkou spotrebou z batérie, vďaka čomu umožňuje trvalé nízkoenergetické spojenie fotoaparátu s inteligentným telefónom či tabletom. SnapBridge sa nazýva aj aplikácia pre inteligentné zariadenia, pomocou ktorej je zabezpečená komunikácia (na stiahnutiu pre Android tu – Nikon SnapBridge pre Android a dostupná je, samozrejme, aj pre iOS – Nikon SnapBridge pre iOS). Rovnaká aplikácia umožňuje aj využitie vstavanej Wi-Fi jednotky, ktorá ďalej posúva možnosti využitia. Pomocou WiFi možno prenášať fotografie v plnom rozlíšení, videá a hlavne možno fotoaparát diaľkovo ovládať vrátane prenosu živého náhľadu.

Je to naozaj skvelá hračka a možnosti využitia sú veľmi rozsiahle – od vyhotovenia selfie, až napríklad po diaľkové ovládanie pri fotografovaní zvierat a podobne. Skrátka niečo pre nás, hračičkárov. Hádam len ešte dodám, že fotoaparát si z inteligentného zariadenia načítava okrem iného aj presný čas a prípadne aj informáciu o polohe (pokiaľ je v takomto zariadení zapnutá GPS jednotka). Súčasne sa tiež dá očakávať, že aplikácia SnapBridge sa bude časom vylepšovať a napríklad sa v nej niekedy dočkáme aj slovenčiny (tá zatiaľ, bohužiaľ, chýba).

Produktové video výrobcu popisujúce (nielen) prepojenie fotoaparátu s inteligentným zariadením:

Ukážkové printscreeny z aplikácie SnapBridge na smartfóne:

Nikon D5600 - printscreen z aplikácie SnapBridge Nikon D5600 - printscreen z aplikácie SnapBridge Nikon D5600 - printscreen z aplikácie SnapBridge Nikon D5600 - printscreen z aplikácie SnapBridge

Po stránke ďalších funkcií je Nikon D5600 vybavený obvyklou paletou všetkých možných dostupných vychytávok tak, ako sme na to boli zvyknutí v prípade predchádzajúcich fotoaparátov „päťkového radu“. Pre tých, ktorí túto spätnú skúsenosť nemajú, pre istotu zopakujem aspoň hlavné rysy a najdôležitejšiu výbavu. Menu fotoaparátu je, samozrejme, kompletne v slovenčine a pre začínajúcich fotografov je vybavené aj integrovanou nápovedou, ktorá vám pri každej funkcii priamo na displeji relatívne podrobne vysvetlí, na čo je daná funkcia či voľba v praxi dobrá a prípadne tiež ako funkciu správne nastaviť – zdanlivo detail, ale v prípade menej používaných funkcií sa to často hodí aj pokročilým fotografom, pretože ponuka funkcií je obsiahla a manuál so sebou v taške predsa len asi nenosí nikto. Hlavným voličom na hornej strane možno ľahko zvoliť niektorý z expozičných režimov, od plnej automatiky, cez ponuku mnohých kreatívnych (prednastavených) režimov, poloautomatiku s predvoľbou času alebo clony, až po plne manuálny režim.

V dnešnej dobe už nemôže chýbať ani režim na nahrávanie videosekvencií, opäť s detailnými možnosťami nastavenia ako rozlíšenia videa (maximum je Full HD rozlíšenie s 60 snímkami za sekundu), tak aj napríklad kvality (kompresia), prípadne automatiky či ručného nastavenia citlivosti mikrofónu, redukcie hluku vetra a praktického režimu s plne manuálnym nastavením všetkých parametrov. V ponuke však nájdeme aj časozberné snímanie a prípadne aj samostatný režim, v ktorom sa výslednej časozberné zábery automaticky rovno zloží do videa – a to opäť s veľmi detailnými možnosťami nastavenia, kde napríklad vopred vidíte, aké dlehé bude výsledné video, čo je v prípade Timelapse naozaj užitočné.

Ďalej v menu nájdeme napríklad aj dnes čím ďalej viac obľúbené HDR, ale napríklad tiež podobnú funkciu Nikon Active D-Lighting, ktorá však funguje na inom princípe a obe funkcie možno dokonca aj vzájomne kombinovať. Zaujímavá a v prípade iných značiek neobvyklá je aj funkcia redukcie šumu, ktorá sa tu nastavuje zvlášť pre dlhé expozičné časy a zvlášť pre vysoké hodnoty citlivosti ISO a oboje možno opäť vzájomne kombinovať.

Snímka z Nikonu D5600

Praktická ukážka – Nikon D5600 + AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR  ISO 3200, clona f/3,5, čas 1/13 s.

O automatické zaostrovanie sa stará senzor Nikon Multi-CAM 4800DX s fázovou detekciou a 39 zaostrovacími bodmi (z toho je 9 bodov krížových). Pri praktickom fotografovaní v teréne funguje priamo skvele a ovládanie automatického zaostrovania je dostatočne intuitívne a zrozumiteľné aj pre začiatočníkov. Zaujímavé výsledky však fotoaparát podáva nielen pri klasickom fotografovaní s okom na hľadáčiku, ale aj pri použití živého náhľadu a pri nahrávaní videosekvencií. Najviac je to poznať pri použití najnovšej generácie objektívov s krokovým zaostrovacím motorčekom, označené ako AF-P, ktoré (nielen) k fotoaparátu Nikon D5600 rozhodne vrelo odporúčam – navyše budú k dispozícii v ponuke s fotoaparátom v cenovo zvýhodnených súpravách.

Prvé dva objektívy tohto typu mi už prešli rukami a ich podrobné recenzie vrátane ukážok v plnom rozlíšení nájdete na mojom webe: prvým je základný zoom objektív AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR (bol použitý na odfotografovanie väčšiny ukážkových fotografií v tomto článku) a druhým je kompaktný a ľahký zoom teleobjektív AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR.

Najviac zaujímavá je však asi samotná obrazová kvalita výstupných fotografií. Tu hádam len úvodom zmienim, že Nikon D5600 je osadený dnes už obvyklým 24 Mpx snímacím čipom formátu DX (APS-C), technológie CMOS. Fotografie majú rozmer presne 6 000 × 4 000 pixelov a možno ich ukladať v obvyklých formátoch JPG aj NEF (RAW) na pamäťové karty typu SD a všetky ich varianty (SDHC, SDXC a podobne).

Na posúdenie výstupu som vydal obvyklú sériu testovacích fotografií pri všetkých dostupných citlivostiach ISO – to je v prípade tohto fotoaparátu rozsah ISO 100 až ISO 25 600. Ako skúšobný scénu som si vybral interiér pekného a veľmi zaujímavého kostola v obci Štěchovice osvieteného umelým osvetlením. Na nasledujúcich ukážkach nájdete 100 % výrezy z ukážkových fotografií. Tu hádam len doplním, že nejde o fotografie vo formáte JPG, úplne bez úprav tak, ako boli uložené vo fotoaparáte na pamäťovú kartu. Fotoaparát bol resetovaný a vypnuta funkcia redukcie šumu.

100 % výrezy (bez ďalších úprav) zo stredu ukážkových testovacích fotografií:

Nikon D5600 - 100 % výrez zo stredu fotografie pri ISO 200 Nikon D5600 - 100 % výrez zo stredu fotografie při ISO 400 Nikon D5600 - 100 % výrez zo stredu fotografie pri ISO 800 Nikon D5600 - 100 % výrez zo stredu fotografie pri ISO 1600 Nikon D5600 - 100 % výrez ze stredu fotografie pri ISO 3200 Nikon D5600 - 100 % výrez zo stredu fotografie pri ISO 6400 Nikon D5600 - 100 % výrez ze stredu fotografie pri ISO 12800 Nikon D5600 - 100 % výrez zo stredu fotografie pri ISO 25600

Z výsledkov je zrejmé, že výstup je skutočne vynikajúci (kto by si chcel výstupy preskúmať detailne, tak na konci článku v prílohách sú na stiahnutie originálne súbory v plnom rozlíšení). Podľa čisto „papierových“ parametrov by mal byť fotoaparát osadený rovnakým, prípadne prinajmenšom veľmi podobným čipom, ako lacnejší model Nikon D3400, alebo, naopak, vyšší model Nikon D7200. A to isté platí pre obrazový procesor. Napriek tomu si nemôžem zbaviť dojmu, že Nikon D5600 predsa len posunul latku kvality výstupu zase o kúsok vyššie.

Pre zaujímavosť som pre vás tentoraz pripravil ešte jednu novú zaujímavosť, ktorú asi začnem odteraz používať vo všetkých ďalších článkoch – a síce testovacie fotografie zmenšené na obvyklý rozmer pre web. Čo si budeme hovoriť, väčšina z nás rovnako fotografuje predovšetkým pre web, a tak sú takto prezentované výstupy možno názornejšie, ako tradičné 100 % výrezy. Posúďte sami nižšie. Pre istotu sa ešte priznám, že ak nemôžete nájsť ukážku na hodnotu ISO 100, tak hľadáte márne – výstup na ISO 100 a ISO 200 je v podstate rovnaký, a tak som najnižšiu hodnotu jednoducho vynechal kvôli zarovnaniu článku.

Testovacie fotografie bez úprav, iba zmenšené na obvyklý webový rozmer:

Nikon D5600 - testovacia fotografia bez úprav pri ISO 200 Nikon D5600 - testovacia fotografia bez úprav pri ISO 400 Nikon D5600 - testovacia fotografia bez úprav pri ISO 800 Nikon D5600 - testovacia fotografia bez úprav pri ISO 1600 Nikon D5600 - testovacia fotografia bez úprav pri ISO 3200 Nikon D5600 - testovacia fotografia bez úprav pri ISO 6400 Nikon D5600 - testovacia fotografia bez úprav pri ISO 12800 Nikon D5600 - testovací fotografie bez úprav při ISO 25600

Vyššie uvedené ukážkové fotografie sú podľa môjho názoru viac než výrečné. A to je ešte potrebné si uvedomiť, že ide o JPG a fotoaparát s vypnutými redukciami šumu. Z formátu NEF (RA) a vhodne nastaveného fotoaparátu by sa dalo dostať ešte o poznanie viac. Čo k tomu viac povedať? Hádam len, že dobré, naozaj veľmi dobré....

Nikon D5600: príslušenstvo, cena a záver

Pokiaľ ide o otázku príslušenstva, tak na bežné fotografovanie môžem odporučiť predovšetkým už spomínanú zvýhodnenú súpravu s dvoma objektívmi s krokovými motorčekmi AF-P (recenzie nájdete tu: AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR a AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR). Ak potrebujete základný objektív s pevným ohniskom a vysokou svetelnosťou, potom je tu malý, lacný, a pritom opticky vysokokvalitný objektív AF-S DX Nikkor 35 mm f/1,8 G. V prípade potreby výkonnejšieho blesku alebo aj prisvietenia pri nahrávaní videa v tmavých priestoroch je asi ideálnou voľbou blesk s LED svetlom Nikon Speedlight SB-500. Pokia nhrávate videá a vyžadujete naozaj kvalitný záznam zvuku, potom môžete siahnuť napríklad po externom mikrofóne Nikon Me-1. V prípade fotoaparátu mi trošku chýba vstavaná GPS jednotka, ale to môžete ľahko vyriešiť externým modulom Nikon GP-1a, prípadne ešte ľahšie pomocou prepojenia fotoaparátu s inteligentnžmm telefónom pomocou aplikácie SnapBridge. Kompletnú ponuku príslušenstva nájdete na stránkach výrobcu, či u každého solídneho obchodníka.

Nikon D5600 - súprava s dvoma objektívmi s krokovými motorčekmi Nikon D5600 - s objektívom AF-S DX Nikkor 35 mm f/1,8 G Nikon D5600 - s bleskom Nikon Speedlight SB-500 Nikon D5600 - s externým mikrofónom Nikon Me-1

Aktuálna predajná cena novej digitálnej zrkadlovky Nikon D5600 sa pohybuje okolo 784,- € vrátane DPH, čo je podobná úroveň cien, ako keď na trh prišiel ako novinka predchádzajúci model Nikon D5500. Pomer ceny a výkonu je podľa mňa vynikajúci a testovaný fotoaparát považujem v súčasnosti a vo svojej triede za asi vôbec najlepší. Za dostupnú cenu získate malý, ľahký, a pritom kvalitatívne nekompromisný fotoaparát, ideálne napríklad na cesty, alebo pre tých, ktorým sa nechce vláčiť ťažká fototechnika a prípadne aj pre ženy – fotografky.

Tak a to je asi tak všetko, dobré svetlo a nabudúce zase z iného súdka.

Nikon D5600: ukážkové zábery

Hodnotenie 93 % Alza.sk

Hlavné parametre

Konštrukcia

95 %

Obrazová kvalita

95 %

Pomer ceny a výkonu

90 %

Klady:

  • Naozaj špičková (až bezkonkurenčná) obrazová kvalita
  • Malá a ľahká plnohodnotná zrkadlovka
  • Skvelý pomer ceny a výkonu
  • Technológie z vyšších modelov
  • Aj napriek malým rozmerom vynikajúca ergonómia
  • Široká ponuka súprav s objektívmi

Zápory:

  • Stále mi chýba vstavaná GPS (ale to možno obísť)
  • Nič ďalšie ma naozaj nenapadá

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií