Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Ocenenia TIPA 2018 – Canon a Sony opäť vo vedení

Zobraziť katalóg
Ocenenia TIPA 2018 – Canon a Sony opäť vo vedení

Článok

Aktualizované

Už od roku 1991 je každý rok vyhodnotených niekoľko desiatok produktov odbornou novinárskou porotou ako to najlepšie, čo si môžete na trhu kúpiť. Asociácia TIPA (Technical Image Press Association) združuje zástupcov odborných technických periodík, ktorých redaktori sa snažia na základe svojich osobných skúseností vybrať tie najlepšie produkty v rôznych oblastiach.

Ocenenia TIPA 2018

TIPA 2018 – obsah článku

  1. Stoja ocenené produkty naozaj za to?
  2. Ocenené digitálne zrkadlovky
  3. Ocenené objektívy pre digitálne zrkadlovky
  4. Ocenené bezzrkadlovky
  5. Ocenené objektívy pre bezzrkadlovky
  6. Ocenené kompaktné fotoaparáty a ultrazoomy

Stoja ocenené produkty naozaj za to?

Nás samozrejme zaujíma predovšetkým odvetvie digitálnej fotografie, ktoré je de facto zastúpené najviac a ocenenie TIPA je udeľované celému radu fotoaparátov, objektívov aj najrôznejšieho príslušenstva. Každoročne sa navyše objavujú nové kategórie, ktoré reflektujú vývoj trhu a mnohokrát tiež zastúpenie produktov jednotlivých značiek na trhu.

Odporúčania od asociácie je teda vhodné brať v niektorých oblastiach s rezervou, ako základné vodítko však určite môžu poslúžiť celému radu priaznivcov digitálnej fotografie, či už ide o úplných začiatočníkov alebo ostrieľaných fotografov, ktorí by si radi rozšírili svoje vybavenie o nové zariadenia.

Tohtoročný ročník sa však ukazuje ako mierne nevyvážený, a to predovšetkým vinou absencie výrobkov, ktoré by sme medzi ocenenými produktmi videli veľmi radi. Náhodne napríklad nové bezzrkadlovky Fujifilm alebo zástupcov stajne Pentax. Poďme sa však pozrieť na ocenené produkty v jednotlivých kategóriách.

Ocenené digitálne zrkadlovky

Začiatočnícka zrkadlovka – Canon EOS 200D

Novinka od Canonu je nástupcom veľmi obľúbenej a dlhé roky predávanej zrkadlovky EOS 100D, Canon preto nelenil a nový model Canon EOS 200D napumpoval funkciami, ktoré sa objavujú u vyšších modelov. Zásadnou zmenou je snímač s vyšším 24 Mpx rozlíšením, ktorý navyše podporuje technológiu Dual Pixel AF pre rýchlejšie a spoľahlivejšie ostrenie pri fotografovaní so živým náhľadom.

Canon EOS 200D

Hľadáčik zostal rovnaký ako u predchodcu – v tejto kategórii zrkadloviek jeden z najväčších – a pracovať môžete pri ostrení s celkom deviatimi ostriacimi bodmi. Samozrejmosťou je tiež snímanie do formátu RAW a JPEG, prípadne záznam videa vo Full HD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu. Veľmi dobrá je u EOSU 200D konektivita – k dispozícii je WiFi a Bluetooth, párovanie prebieha prostredníctvom NFC.

Pokročilá zrkadlovka formátu APS-C – Nikon D7500

Amatérska zrkadlovka typu APS-C prišla na trh s inovovaným snímačom, ktorý je použitý aj u vyššieho profi modelu Nikon D500. Snímky s rozlíšením 20,9 Mpx spracováva nový obrazový procesor Expeed 5, vďaka ktorému je možné tiež snímať rýchlosťou až 8 sn./s, a to do zaplnenia vyrovnávacej pamäte (50 RAW). Pokiaľ vás baví natáčanie videa, potom vás určite poteší aj záznam v 4K rozlíšení pri 30 sn./s.

Nikon D7500

Ovládanie je u Nikonu D7500 prakticky rovnaké, ako u predchádzajúcich modelov, pribudol však výklopný a dotykový displej s uhlopriečkou 3,2". Ostriaci modul zostal rovnaký a ponúkne 51 ostriacich bodov, z ktorých 15 stredových je krížového typu, teda citlivejších. Konektivitu zabezpečuje WiFi a Bluetooth s technológiou Snapbridge.

Pokročilá plnoformátová zrkadlovka – Canon EOS 6D Mark II

Na inovovaný model nechal Canon svojich zákazníkov čakať pomerne dlho (5 rokov) a ako sa ukázalo, tak sa čakanie oplatilo. Nový Canon EOS 6D Mark II je osadený úplne novým snímačom s rozlíšením 26,2 Mpx, čo pri využití veľkej plochy a nového procesora Digic 7 umožňuje nastaviť veľmi vysokú citlivosť až ISO 102 400 – najvyššia použiteľná citlivosť bez výrazného šumu sa logicky pohybuje okolo ISO 16 000.

Canon EOS 6D II

Autofokus tiež prešiel zmenou a po novom je možné využívať 45 ostriacich bodov krížového typu, ktorým sekunduje technológia Dual Pixel AF pre rýchle ostrenie pri fotografovaní cez displej. Ten je dotykový a výklopný. Video je možné zaznamenávať iba vo Full HD kvalite, malou náplasťou je však prítomnosť WiFi (s NFC), GPS a utesnenie proti nepriaznivému počasiu.

Ocenené objektívy pre digitálne zrkadlovky

Širokouhlý zoom – Sigma 14-24 mm F2,8 DG HSM Art

Novinka z dielne Sigmy – model 14-24mm f/2.8 DG HSM ART – je určená pre plnoformátové digitálne zrkadlovky, kde ponúkne veľmi široký uhol záberu pri zachovaní perfektnej svetelnosti v celom rozsahu ohnísk. Objektív je odladený pre použitie so snímačmi s vysokým rozlíšením a tiež pre minimálne optické skreslenie.

Sigma 14–24 mm F2,8 DG HSM Art

Stavba zahŕňa niekoľko špeciálnych šošoviek pre potlačenie optických vád, a u verzie pre Canon je navyše zaistená kompatibilita s funkciou Canon Lens Aberration Correction, ktorá efektívne odstraňuje prípadné prejavy chromatickej aberácie objektívu. U verzie pre Nikon je použitá elektromagnetická clona.

Štandardný zoom – Sigma 24-70 mm F2,8 DG OS HSM

Najpoužívanejší rozsah ohnísk u zoomového plnoformátového objektívu je na trhu dostupný v rôznych variantoch a od rôznych výrobcov. Porota však zvolila ako víťaza objektív Sigma 24-70 mm F2,8 DG OS HSM, ktorý svojim používateľom prináša niekoľko výhod – účinnú stabilizáciu, deväťlamelovú clonu pre jemný bokeh v rozostrených častiach snímky, možnosť fotografovania z krátkej vzdialenosti (37 cm) a nový, rýchlejší ostriaci motor.

Sigma 24–70 mm F2,8 DG OS HSM

Podobne ako širokouhlý braček je aj tento objektív kompatibilný s funkciou Canon Lens Aberration Correction a u verzie s bajonetom Nikon F potom nájdete elektromagnetickú clonu.

Zoomový teleobjektív – Tamron 70-210 mm F4 Di VC USD (model A034)

Tamron sa v posledných rokoch rozhodol prepracovať svoje staršie modely a prišiel nielen s upraveným dizajnom objektívov, ale predovšetkým s upravenou optickou stavbou, čo má veľmi priaznivý vplyv na výslednú optickú kvalitu. Ocenený objektív TAMRON 70-210mm f/4.0 VC USD je určený pre plnoformátový snímač, ale možno ho samozrejme použiť aj s menším APS-C snímačom.

Tamron 70–210 mm F4 Di VC USD

Celkom 20 šošoviek zahŕňa aj trojicu špeciálnych členov s nízkym rozptylom svetla pre elimináciu závojov a lepší prenos kontrastu. Objektív dokáže ostriť od 95 cm a pomáha mu v tom nový, tichý motorček. Veľkým pomocníkom je pri dlhom ohnisku tiež optická stabilizácia s účinnosťou až 4 EV.

Širokorozsahový zoom – Tamron 18-400 mm F3,5-6,3 Di II VC HLD (model B028)

Aj v kategórii tzv. cestovateľských zoomov zabodoval Tamron, a to s objektívom Tamron 18-400 mm F3,5-6,3 Di II VC HLD, ktorý aktuálne ponúkne najväčší rozsah ohnísk na trhu – slovami čísel ide o 22-násobný optický zoom s pomerne slušnou svetelnosťou (vzhľadom na rozsah a veľkosť).

Tamron 18–400 mm F3,5–6,3 Di II VC HLD

Objektív je určený pre APS-C zrkadlovky Canon a Nikon, kde si môžu fotografi vychutnať efektívne ohnisko 600 mm. V takom prípade ocenia optickú stabilizáciu s účinnosťou až 3 EV a pri cestovaní v nepriaznivých poveternostných podmienkach príde vhod utesnenie proti prachu a vlhkosti.

Najlepší svetelný objektív – Canon EF 85 mm F1,4L IS USM

Klasika z dielne Canonu, objektív Canon EF 85 mm F1,4L IS USM, dostala nový kabát, objektív je hlavne osadený stabilizáciou s účinnosťou 4 EV, takže sa môžete tešiť na ešte ostrejšie fotografie. Tomu napokon zodpovedá aj zaradenie objektívu do „ELKOVÉHO“ radu, ktorý je povestný svojou optickou kvalitou. Objektív je určený primárne pre plnoformátovú zrkadlovku, možno ho ale použiť aj v kombinácii s menším APS-C snímačom.

Canon EF 85 mm F1,4L IS USM

V objektíve je celkom 14 šošoviek, ktoré tvoria desať skupín, súčasťou je aj asférická šošovka, pre minimalizáciu prejavov optických chýb. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 85 cm a clona sa skladá z 9 lamiel – taká kombinácia je ideálna pre jemný bokeh v rozostrenej oblasti snímky.

Ocenené bezzrkadlovky

Začiatočnícka bezzrkadlovka – Canon EOS M50

Novinka Canon EOS M50 rozšírila ponuku kompaktov s vymeniteľným objektívom začiatkom tohto roka a hoci je podľa výrobcu vstupným modelom do sveta bezzrkadloviek, ponúkne toho po stránke parametrov najviac. Okrem iného je to aj elektronický hľadáčik a 3" dotykový displej.

Canon EOS M50

Vo vnútri je usadený snímač s rozlíšením 21 Mpx a procesorom Digic 8, čo v praxi znamená možnosť vyhotovovať snímky rýchlosťou až 10 sn./s. Vzhľadom na konštrukciu je použitý snímač s technológiou Dual pixel AF pre rýchle ostrenie pri fotografovaní aj videozázname, ten je k dispozícii v 4K rozlíšení

Pokročilá bezzrkadlovka – Panasonic Lumix G9

Minuloročná novinka Panasonic Lumix G9 príjemne prekvapila nielen parametrami a funkciami, ale aj cenou. Hoci je fotoaparát určený predovšetkým pre fotografovanie (na rozdiel od iných modelov Panasonic), dokáže zaznamenať aj 4K video s vyššou snímkovacou frekvenciou. Fotografov poteší možnosť tvorby snímok s vysokým rozlíšením až 80 Mpx.

Panasonic Lumix G9

Samotný snímač má rozlíšenie 20,3 Mpx a je stabilizovaný s veľmi dobrou účinnosťou 6,5 EV, ostrenie je v réžii 225 ostriacich bodov a s preostrovaním zvládne Lumix G9 vytvárať snímky rýchlosťou 20 sn./s, bez preostrenia potom 60 sn./s. Veľkým pomocníkom je jemný elektronický hľadáčik a výklopný dotykový displej.

Plnoformátové bezzrkadlovky – jedine Sony

Veľmi vtipná situácia je v segmente plnoformátových bezzrkadloviek, kde je aktuálne možné kúpiť fotoaparáty iba jedného výrobcu, a to Sony. Všetky modely od Sony, ktoré sa na trhu objavili v minulom roku, tak dostali po jednom ocenení.

Základom je model Sony Alpha A7 III – teda najlacnejší z celého radu s rozlíšením 24 Mpx, stabilizovaným snímačom s účinnosťou 5 EV a pomerne rýchlym snímaním 10 sn./s. Oproti predchádzajúcej generácii je novinka osadená dotykovým a výklopným displejom a tiež joystickom na výber ostriaceho bodu.

Sony Alpha A7 III

Druhou bezzrkadlovkou v rade je model Sony A7R III, ktorý získal ocenenie v kategórii profesionálnej bezzrkadlovky s vysokým rozlíšením. Z pohľadu ergonómie je digitál prakticky rovnaký ako A7 III, zásadným rozdielom je však použitie snímača s rozlíšením 42 Mpx. Stabilizácia má v tomto prípade účinnosť 5,5 EV a nová funkcia Pixel Shift Multi umožní vytvoriť zložením viac snímok fotografiu s rozlíšením 170 Mpx.

Sony Alpha A7R III

Posledným oceneným modelom je Sony A9, a to v kategórii profesionálna vysokorýchlostná bezzrkadlovka. Osadená je snímačom s rozlíšením 24 Mpx s 5-osou stabilizáciou a sériovým snímaním 20 sn./s so sledovaním objektu. V priebehu fotografovania nedochádza k zatmeniu hľadáčika, takže fotograf môže plynulo sledovať celú scénu. Do vyrovnávacej pamäte je potom možné uložiť až 241 RAW alebo 362 JPEG fotografí. Hybridný autofokus pracuje s 693 ostriacimi bodmi, ktoré pokrývajú 93 % scény.

Sony A9

Ocenené objektívy pre bezzrkadlovky

Štandardný zoom – Sony FE 24-105 mm F4 G OSS

Optimálny ohniskový rozsah pre plnoformátový snímač je vhodnou voľbou pre väčšinu fotografických situácií. Sony FE 24-105 mm F4 G OSS je navyše možné použiť aj na bezzrkadlovkách s menším APS-C snímačom, kde sa používatelia dostanú na rozsah 36 – 157,5 mm.

Sony FE 24–105 mm F4 G OSS

Vo vnútri tubusu je 17 šošoviek z ktorých sú 4 asférické a 3 potom zo skla s nízkym rozptylom, čo napomáha eliminácii optických chýb. Autofokus má tichý motorček typu SSM a ostriť zvládne od vzdialenosti 38 cm. Vhod príde aj optická stabilizácia obrazu.

Teleobjektív – Sony FE 100-400 mm F4,5–5,6 GM OSS

Tiež ocenený teleobjektív pochádza z dielne Sony a svojím rozsahom je ideálny pre wildlife a športovú fotografiu. K tomu ho napokon predurčuje aj dvojica motorčekov autofokusu a stabilizácia s účinnosťou 5 EV.

Sony FE 100–400 mm F4,5–5,6 GM OSS

Celkom 22 šošoviek zahrňuje tri špeciálne prvky na elimináciu chromatickej chyby, predná šošovka potom má fluorinovú ochrannú vrstvu zabraňujúcu závoju a odleskom. Samotný objektív Sony FE 100-400 mm F4,5-5,6 GM OSS je utesnený voči vlhkosti a prachu.

Svetelný objektív – Samyang AF 35 mm F2,8 FE

Veľkým prekvapením je zaradenie objektívu značky Samyang, táto spoločnosť sa skôr sústredila predovšetkým na manuálne pevné objektívy, avšak v poslednom roku predstavila aj niekoľko kúskov s automatickým zaostrovaním a bajonetom – ako inak – Sony E.

Samyang AF 35 mm F2,8 FE

Objektív je možné použiť ako s plnoformátovým, tak aj s menším APS-C snímačom, kedy bude k dispozícii efektívne ohnisko 52,5 mm. Konštrukcia sa blíži k tzv. pancake objektívom, ktoré majú pomerne malé rozmery a pre svoju veľkosť sú obľúbené predovšetkým v žánri reportážnej a street fotografie.

Ocenené kompaktné fotoaparáty a ultrazoomy

Pokročilý kompakt – Panasonic Lumix TZ200

Druhá generácia upraveného cestovateľského kompaktu Panasonic Lumix TZ200 priniesol 1" snímač s rozlíšením 20 Mpx v kombinácii s objektívom s rozsahom 24 – 360 mm pri svetelnosti F3,3 – 6,3. Z pohľadu funkcií nájdu u kompaktu používatelia všetky pokročilé vychytávky z vyšších modelov, ako je napríklad dodatočné zaostrenie. Okrem Full HD videa je k dispozícii aj 4K rozlíšenie.

Panasonic Lumix TZ200

Superzoom – Sony RX10 IV

Ďalší zástupca stajne Sony získal ocenenie ako najlepší ultrazoom na trhu, konkrétne ide o model RX10, a to v jeho štvrtej revízii. Základ zostáva viacmenej rovnaký – jedenpalcový snímač s rozlíšením 20 Mpx je doplnený skvelým objektívom s rozsahom 24 – 600 mm a svetelnosťou F2,4-4, ktorý má optickú stabilizáciu s účinnosťou 4,5 EV. Novinkou oproti predchádzajúcej generácii je zrýchlenie práce autofokusu, sériového snímania (20 sn./s) a tiež zväčšenie medzipamäte (112 RAW alebo 249 JPEG).

Sony DSC-RX10 Mark IV

Odolný kompakt – Nikon Coolpix W300

Kategória outdoorových kompaktov je síce stále menšia, avšak novinky v minulom roku predstavili všetci štyria hlavní hráči – Olympus, Fujifilm, Nikon a Ricoh. Nikon Coolpix W300 bol vyhodnotený ako najlepší, na čom má podiel ani nie tak malý snímač s rozlíšením 16 Mpx, ako skôr použitý objektív. Ten má periskopovú konštrukciu s rozsahom 28 – 140 mm a veľmi dobrú svetelnosť F2,8 – 4,8, optická skladba dokonca obsahuje aj jeden prvok z ED skla pre lepší prenos kontrastu a minimalizáciu chromatickej chyby.

Nikon Coolpix W300

Samozrejmosťou je prítomnosť GPS, kompasu, krokomera, výškomeru, hĺbkomera a barometra. Komunikácia je v réžii WiFi a Bluetooth s technológiou SnapBridge. Odolnosť, ktorá v prípade Nikonu W300 patrí k tým najlepším, je nasledovná – až hodinu prístroj vydrží v 30 m hĺbke, odolá pádu z 2,4 m, je prachuvzdorný aj mrazuvzdorný až do -10 °C.

Profesionálny videoaparát – Panasonic LUMIX DC-GH5S

Rad GH od Panasonicu je už od začiatku konštruovaný predovšetkým pre záznam videa, aj keď fotografie zvláda rovnako dobre. Novinka minulého roka, Panasonic LUMIX DC-GH5S, má oproti predchádzajúcemu Panasonis Lumix GH5 nižšie rozlíšenie snímača (10,2 Mpx), čo by malo mať pozitívny vplyv na mieru šumu pri vyšších citlivostiach. Pre tento účel je využitá inovatívna technológia Dual Native ISO s dvoma samostatnými obvodmi pre vyčítanie pixelov – prvý maximalizuje dynamický rozsah pri nižších citlivostiach, zatiaľ čo druhý uprednostňuje redukciu šumu na úkor vyššieho dynamického rozsahu pri vyššom ISO.

Panasonic LUMIX DC-GH5S
Petr Březina

Petr Březina

Petr Březina je dlhoročným redaktorom niekoľkých rôznych magazínov a blogov, ktoré sa zaoberajú digitálnou fotografiou a audiotechnikou. Vedľa písania sa tiež venuje výučbe fotografických kurzov aj špecificky zameraných workshopov pre začiatočníkov. Pri fotografovaní aplikuje klasický prístup s minimálnymi úpravami – obľúbeným námetom sú portréty a reportáž. ických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií