AD elektro Motorola EDGE 50

Recenzia Olympus OM-D E-M1 Mark II

Zobraziť katalóg
Recenzia Olympus OM-D E-M1 Mark II

Olympus OM-D E-M1 Mark II

Ešte pred pár mesiacmi, keď pár mojich kolegov fotografov prírody prešlo (v tom čase pre väčšinu pozorovateľov absolútne nepochopiteľne) z digitálnych full frame zrkadloviek Canon na novinku Olympus OM-D E-M1 Mark II, som sa smial. Po dvoch tisícoch fotografií pri testovaní už ma však smiech prešiel. Novinka Olympus sa klasickým digitálnym zrkadlovkám vyrovná, má niekoľko unikátností, ale bohužiaľ aj niekoľko chýb. V mojom prípade zásadných. Zostávam u firmy Canon, ale presne viem, na aké fotografovanie by sa mi Olympus OM-D E-M1 Mark II hodil.

Olympus OM-D E-M1 Mark II; recenzia; bezzrkadlovka

Na ovládanie veľmi praktické telo

Ak telo fotoaparátu Olympus OM-D E-M1 Mark II niečím vyniká, je to jeho vyhotovenie a možnosti ovládania. Na rozdiel od zrkadlovky Canon EOS 5D Mark IV, ktorá je podľa špecifikácií "odolná proti pokvapkaniu", s Olympusom môžete bez problémov fotografovať aj za dažďa. Vraj je odolný voči vode, prachu a mrazu.

Telo sa veľmi dobre drží a osobne som ani nepotreboval namontovávať batériový grip, hoci som ho mal k dispozícii. Prednosťou Olympusu sú takmer neobmedzené možnosti nastavenia funkcií jednotlivých tlačidiel. Nikdy som to u firmy Canon nepotreboval, ale chápem, že je to pre niektorých fotografov na vyhotovenie fotografie zásadná vec.

Veľkou výhodou je plnohodnotný výklopný displej, nechápem, prečo ho profesionálne zrkadlovky Canon nemajú.

Olympus OM-D E-M1 Mark II; výklopný displej

Hoci vám väčšina nových používateľov povie, že hlavným dôvodom výberu Olympusu bola jeho nízka hmotnosť, príliš to nechápem. Hmotnosť je v prípade tradičných zrkadloviek úplne porovnateľná. Olympus OM-D E-M1 Mark II váži 574 g (veľkosť 134 x 91 x 67 mm) a moja zrkadlovka Canon EOS 760D váži 565 g (veľkosť 132 x 111 x 78 mm).

K testovanej zrkadlovke si môžete vybrať zo širokej škály ponúkaných objektívov Olympus, presne podľa toho, čo najčastejšie fotografujete. Výhodu majú tí, ktorých záujmom je divoká príroda. Objektív M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO je v skutočnosti "šesťstovka", krop faktor fotoaparátu Olympus je 2x, 300 mm zaberie zo scény obraz ako ohnisko 600 mm. Ani tu sa oproti firme Canon úspora váhy nekoná. 1270 g Olympusu proti 1190 g v prípade objektívu Canon EF 300mm f/4,0 L IS USM, ktorý je navyše oveľa lacnejší. Prepočítané ohnisko v prípade Canonu by bolo 480 mm.

Olympus OM-D E-M1 Mark II M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO; recenzia; wildlife; bezzrcadlovka

Autor: Ondřej Prosický | Olympus OM-D E-M1 Mark II, objektív M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO, ohnisko 300 mm, clona f/4, ISO 800, čas 1/400 s

Dokonalá kozmická stabilizácia

Teleobjektívmi fotografujem viac ako desať rokov, ale až teraz pri práci s Olympusom som si odpustil používanie statívu. Ak totiž v niečom novinka OM-D E-M1 Mark II konkurenciu jednoznačne prekonáva, je to stabilizácia obrazu. Tá je dosiahnutá plávajúcim uložením snímača, ktorý je stabilizovaný v piatich osiach a dokáže udržať časy oveľa dlhšie ako "obyčajná" stabilizácia objektívov výrobcov Canon a Nikon. V kombinácii s objektívmi so vstavanou stabilizáciou sa navyše v prípade Olympusu účinok sčíta, v takom prípade je možné expozičný čas ďalej predĺžiť.

Musím priznať, že som skúšal veľa a je to fakt neuveriteľné. Pri širokouhlom objektíve bezpečne udržíte pokojne 4 s, pri prepočítanom ohnisku 70 mm som päťkrát po sebe udržal 2,5 s a pri použití objektívu ohniska 300 mm (600 mm po prepočte!) bez problémov 1/10 s.

Olympus OM-D E-M1 Mark II 40-150/2.8; recenzia; wildlife; bezzrkadlovka

Autor: Ondřej Prosický | Olympus OM-D E-M1 Mark II, objektív OLYMPUS M.40-150mm F2.8, ohnisko 150 mm, clona f/2,8, ISO 200, čas 1/125 s

Pri fotografovaní divokej prírody to síce k ničomu nie je, pretože zvieratá sa zvyčajne stále hýbu a odporúčam nepoužívať dlhšie časy než 1/200 s, ale ja by som to v lese využil. Obzvlášť pri fotografovaní sov a ďalších pokojnejších živočíchov v momente, keď nie je čas rozoberať statív.

Trochu netradičné výhody stabilizácie som si všimol pri fotografovaní čelne letiacej sovy pálenej. Mám pocit, že som si mohol s stabilizáciou Olympusu dovoliť dlhšie expozičné časy ako pri fotografovaní so zrkadlovkou Canon.

S novou stabilizáciou sa otvárajú možnosti, ktoré vám v minulosti ani nenapadli. Môžete napríklad fotografovať na miestach, kde je zakázané používanie statívu.

Bezzrkadlovky s elektronickým hľadáčikom (EVF)

Fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II nemá vo svojich útrobách zrkadielko, čo prináša veľa výhod a jednu nevýhodu.

Najskôr to, čo ma úplne dostalo a chcel by som to do zrkadlovky Canon tiež (viem, že to nejde). V hľadáčiku si môžete zobraziť kompletné menu na nastavenie fotoaparátu. Čo je úžasne pohodlné v mnohých krkolomných pozíciách, ktoré fotografovanie zvierat prináša. Nemusíte pri fotografovaní dávať fotoaparát od oka. Vynikajúce je aj prezeranie vyhotovených fotografií vrátane ich približovania do detailu, priamo v hľadáčiku. Aj preto, že klasický zadný displej fotoaparátu nie je dokonalý a fotografie na ňom nie sú dobre vidieť.

Olympus OM-D E-M1 Mark II M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO; recenzia; wildlife; bezzrcadlovka

Autor: Ondřej Prosický | Olympus OM-D E-M1 Mark II, objektív M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO, ohnisko 300 mm, clona f/4, ISO 200, čas 1/200 s

Možno to väčšine "bezzrkadlovkárom" príde samozrejmé, ale v hľadáčiku vidíte všetky zmeny. Keď sa rozhodnete vykonať korekciu expozície do mínusu, vidíte reálne stmavovanie výslednej snímky. Hoci to úplne presne nesedí.

Zaujímavý je pomocník zaostrenia, najmä v prípade, ak zaostrujem manuálne. Podsvietenie (jeho farbu si môžete nastaviť) zvýrazňuje líniu zaostrených hrán. Ľahko tak spoznáte, kam máte zaostrené v prípade, že je detail zle vidieť. To je v prípade klasických zrkadloviek problém, keď je tma, je jednoducho tma aj v hľadáčiku. Jedinou voľbou je použiť režim Live View na zadnom displeji, na ktorom je v podobných podmienkach vidieť viac.

Ak sa s Olympusom rozhodnete fotografovať čiernobielo, už pri komponovaní v hľadáčiku uvidíte výslednú monochromatickú fotografiu.

K nevýhodám elektronického hľadáčika patrí to, že ak chcete prostredníctom objektívu hľadať kompozíciu, je to možné len so zapnutým fotoaparátom. Na ten odpudivý digitálny obraz si musíte zvyknúť, nie je to žiadna zobrazovacia hitparáda, a ak fotografuejte nejaké akčné veci, to "kostrbaté šklbanie" pri sériovom snímaní je vyložene hnus. Až taký, že sledovanú bežiacu líšku stratíte v druhej sekunde z obrazu.

Výnimočná rýchlosť snímania

Ďalším parametrom, ktorým Olympus OM-D E-M1 Mark II s prehľadom poráža svojich konkurentov Canon a Nikon, je rýchlosť sériového snímania. Pre väčšinu fotografov to bude len údaj, nad ktorým môžu diskutovať v hostinci, ale pre mňa ako fotografa divokej prírody je táto nová príležitosť úplne zásadná. Skúšal som fotografovať odlet výra skalného z pňa rýchlosťou 60 sn./s s manuálnym predzaostrením, a to je teda niečo! Pri fotografovaní letu vtákov som spokojný len s výsledkom, kde má vták čo najatraktívnejšie zložené krídla, a tu bolo naozaj z čoho vyberať. Z prvého metra letu máte niekoľko desiatok fotografií a rozdiely v jednotlivých fázach odletu sú presne také, aby ste si dokonale vybrali.

Ak potrebujete priebežne zaostrovať, zvláda Olympus OM-D E-M1 Mark II 18 sn./s a je to stále výnimočné. V tomto ohľade sa mu najviac približuje môj obvyklý nástroj Canon EOS 1DX Mark II. Ten však má len 14 sn./s, a stojí trikrát toľko čo testovaný Olympus.

Olympus OM-D E-M1 Mark II 40-150/2.8; recenzia; wildlife; bezzrkadlovka

Autor: Ondřej Prosický | Olympus OM-D E-M1 Mark II, objektív OLYMPUS M.40-150mm F2.8, ohnisko 150 mm, clona f/3,5, ISO 200, čas 1/320 s

Ak si hovoríte, ja v prírode takú frekvenciu nepotrebujem, v prípade Olympusu je ďalšia významná prednosť. Ten jeho "guľomet" s desiatkami snímok za sekundu je totiž absolútne bezhlučný!

Novinka od Olympusu má ešte jednu bizarnosť, ktorú iné fotoaparáty nemajú. Je to funkcia Pro Capture, ktorá vyhotovuje snímky už v momente, keď máte spúšťou zaostrené, ale ešte ste spúšť nestlačili. V momente dotlačenia spúšte sa na kartu zapíše súčasne aj 15 fotografií dočasne uložených pred stlačením spúšte. Čo môže byť zase ideálne v prírode, keď so stlačením spúšte zaostrenia čakáte napr. na vyletenia ďatľa z dutiny stromu. Keď sa z dutiny pohne, môžete aj chvíľku zaváhať, a napriek tomu tam bude aj to, čo ste nestihli.

Dokonalé zaostrenie za vhodných svetelných podmienok

Na zaostrenie som bol zvedavý asi najviac. Prví používatelia a novinári o tom básnili, neveril som, že by sa bezzrkadlovka Olympus priblížila schopnostiam digitálnych zrkadloviek Canon a Nikon. Nepriblížila, ak sú dobré svetelné podmienky a svetelný objektív, je možno aj lepšia! Všetkých 121 krížových zaostrovacích bodov rozmiestnených v celej ploche hľadáčiku absolútne neomylne drží čelne sa približujúci fotografovaný objekt.

Ak ste nútení nastavovať v šere hodnotu ISO 1 600 a vyššiu, schopnosť priebežne zaostrovať mizne, ale pri fotografovaní statických objektov sa zaostrenie zapne, aj keď nie úplne na prvýkrát a idete dosť pozvoľna. Ak fotografujete v exteriéri zvyčajne cez deň, je Olympus svojimi schopnosťami zaostriť úplne porovnateľný s drahými zrkadlovkami.

K zaostreniu jeden poznatok z terénu. Objektív M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm black PRO zaostrí dynamické veci lepšie než 300/4, a to významne. Zatiaľ čo v prípade objektívov Canon môžem povedať, že 70  200/2.8 zastrí rovnako ako 300/4, s Olympusom podobne ani náhodou. Pri testovaní 40  150/2,8 som mal 95 % letov vtákov dokonale ostrých, ale pri 300/4 som skoro všetko zmazal.

Skutočná výdrž batérie v teréne

Pri výletoch do prírody je zásadné, ako dlho vám vydrží batéria. Som na tento údaj dosť háklivý, pretože so zvyšujúcou sa výkonnosťou fotoaparátov rastie spotreba energie. V roku 2007 som na jedno nabitie odfotografoval 3 800 fotografií, teraz sa mi výnimočne padarí cez tisíc.

Olympus OM-D E-M1 Mark II; recenzia; bezzrkadlovka; grid

Myslím, že Olympus OM-D E-M1 II obstál pri fotografovaní dravcov a sov celkom slušne. Prvá batéria vydržala 821 a tá druhá 780 fotografií. Čo je oproti špecifikácii 400 snímok od výrobcu dvojnásobok. Občas sa však môžete stretnúť aj s ťažko uveriteľným údajom, že fotoaparát zvládne aj 3 000 fotografií na jedno nabitie. Nevylučujem to, ja som mal často fotoaparát v pohotovosti, zaostroval som aj v momente, keď som nefotografoval. Neverím, že by batéria mohla fotografa limitovať.

Na malý senzor slušné fotografie

Technická kvalita fotografií by mala byť pri výbere fotoaparátu zásadná. Bohužiaľ, posledné roky sa používatelia rozhodujú úplne inak. Uprednostňujú napríklad možnosť nastavenia farby zastrovacieho bodu v hľadáčiku alebo neobmedzené možnosti nastavenia funkcií jednotlivých tlačidiel.

Na to, akú má Olympus OM-D E-M1 Mark II malú veľkosť senzora, robí fotografie kvalitné. Keby firma Canon využila svoj full frame snímač rovnako efektívne, ako Olympus OM-D E-M1 Mark II ten svoj (oproti Canonu skoro tretinový), to by bola nádhera.

Olympus OM-D E-M1 Mark II M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO; recenzia; wildlife; bezzrcadlovka

Autor: Ondřej Prosický | Olympus OM-D E-M1 Mark II, objektív M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO, ohnisko 300 mm, clona f/4, ISO 200, čas 1/400 s

Fotografie sú nádherne ostré s dokonalým prenosom detailu a veľmi pekne sa spracovávajú. Pokiaľ do RAW snímkov výrazne "hrabete", obraz sa príliš nedegraduje. Možno aj veľmi úspešne presvetľovať tiene bez toho, aby sa vytvorili nejaké nedostatky. Hoci bude pre väčšinu fotografov hranica použiteľnosti hodnota ISO 1600, nijako sa tej hodnoty nebojte. Šum tam samozrejme je, ten už je vidieť aj pri minimálnej možnej hodnote ISO 200, ale sú to také veľmi ostré krupice vo farbe, ktorá tam má byť. Trochu by som jeho charakter prirovnal k šumu zrkadlovky Canon EOS 5D Mark II, ktorý mi v prípade súčasných zrkadloviek Canon chýba. Vďaka tomu sú fotografie vyhotovené pri vysokých hodnotých ISO v prípade Olympusu stále s množstvom detailov.

Kvôli zbytočnému predsudku som sa používania vysokých hodnôt ISO s Olympusom bál, ale pokojne som mohol viac fotografovať na hodnoty ISO 1000 až 2000. Náhľad totiž na displeji vyzerá oveľa odpudivejšie než to, čo z toho nakoniec môžete v RAW formáte získať. Toto sa v prípade zrkadloviek Canon nedeje, na displeji vidíte dokonalý náhľad.

Olympus OM-D E-M1 Mark II disponuje funkciou "Hi-res shot", čiže snímkou s vysokým rozlíšením. V tomto režime je stabilizátor na čipe využitý na posun snímača, čím dôjde k zvýšeniu rozlíšenia až na 80 Mpx v RAW formáte. Skúšal som. Okrem toho, že na tele fotoaparátu som to nastavoval skoro pol hodiny, som pri spracovaní RAW formátu v najnovšom Adobe Lightroom CC žiadny detailmi oplývajúci zázrak nevidel. Verím však, že v prípade statických fotografií so statívom, bez pohybu oblohy, vody alebo lístia z toho niektorí fotografi pri spracovaní RAW formátu programom firmy Olympus niečo "vydolujú". Osobne sa s fotografiami nerád piplám, či už v teréne (vďaka Hi-res by som mohol v najkrajšom svetle pri svitaní vyhotoviť iba obmedzený počet fotografií, ono sa to totiž pomaly ukladá), alebo pri spracovaní v počítači. Táto barlička mi pripadá do praxe v teréne nevhodná.

Maľovanie svetlom v dlhých expozíciách

Olympus OM-D E-M1 Mark II 40-150/2.8; recenzia; wildlife; bezzrkadlovka

Autor: Ondřej Prosický | Olympus OM-D E-M1 Mark II, objektív M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm black PRO, ohnisko 150 mm, clona f/2,8, ISO 200, čas 1/500 s

Pomerne zaujímavou funkciou, ktorú by som využil, je Live Composite  má skratku LIVECOMP a nájdete ju v manuálnom režime. Vďaka tejto funkcii pri dlhších, rádovo sekundových expozíciách uvidíte prekreslovanie svetiel v reálnom čase na displeji fotoaparátu. Či už je to kreatívne maľovanie svetlom alebo snímanie nočnej oblohy, fotografovanie nočného mesta alebo napríklad pri nasvetľovaní objektov svetlami v absolútnej tme.

Keď fotografujem v trópoch nehybné nočné zvieratá, napríklad žabky, expozičným časom 10 s, vždy sa ich snažím čo najlepšie nasvietiť. Keby som postupný výsledok videl v reálnom čase na displeji, vyznenie fotografie by som mal lepšie pod kontrolou.

Pamätám si posledné fotografovanie netopierov, všetky nasvietenia prebiehali metódou pokus omyl.

Podobne by bolo možné fotografovať napríklad aj ohňostroje alebo dráhy hviezd  keď by boli dráhy svetiel ideálne kompozične a svetelne vykreslené, mohli by ste expozíciu ukončiť.

Pre koho je fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II určený

Je evidentné, že firma Olympus so svojou novinkou plnohodnotne vyrovnala klasickým zrkadlovkám firiem Canon a Nikon a odhadujem, že pre 3/4 fotografov bude úplne dostačujúca. Veď kto z nich dáva fotografie na papier. Všetci diskutujú o maximálnom rozlíšení a veľkosti senzorov a nebezpečnom šume, ale ich fotografie na papieri nikdy neuvidíte.

Olympus OM-D E-M1 Mark II má veľa používateľských výhod, ale mierna pokrivkáva v tom najdôležitejšom, a to je výsledná kvalita a podanie fotografií. Tým, ktorí sa podobne ako ja radi hrajú s malou hĺbkou ostrosti a robia veľké fotografie zaznamenávajúce správanie zvierat na sklonku noci, určená nie je.

Na druhú stranu, vďaka malému senzoru s veľkou hĺbkou ostrosti bude mať väčšina fotografov menej odpadu, viac ostrých fotografií, nepresné zaostrenie sa lepšie schová. Aj preto môže byť teraz väčšina nových používateľov spokojná, že Olympus robí lepšie fotografie.

Nepreberné možnosti nastavenia fotoaparátu pre mňa nikdy neboli prednosť. Fotoaparát má zvládnuť 90 % toho, čo potrebujete ihneď po vybalení zo škatule bez nutnosti voľby množstva zavádzajúcich nastavení.

Osobne si však dokážem dobre predstaviť, že by som s fotoaparátom Olympus OM-D E-M1 Mark II fotografoval. Keď ma niekde v divočine o všetko olúpia, napíšem Canonu, Nikonu a Olympusu a využijem najlacnejšiu ponuku dvoch tiel a objektívov. Navyše, už teraz viem o niekoľkých fotografovaniach v prírode, ktoré zapožičaný Olympus zvládne lepšie ako môj trikrát drahší Canon EOS 1DX Mark II.

Záverečné hodnotenie Olympus OM-D E-M1 Mark II

Hodnotenie 76% Alza.sk

Hlavné parametre

Konštrukcia

90 %

Obrazová kvalita

75 %

Pomer ceny a výkonu

65 %

Olympus OM-D E-M1 Mark II; recenzia; bezzrkadlovka

Klady

  • Úžasná rýchlosť sekvenčného snímania 60 sn./s
  • Možnosť zobraziť nastavenie priamo v hľadáčiku
  • Skvelé a neomylné zaostrenie

Zápory

  • Horšia kvalita obrazu v digitálnom hľadáčiku
  • Vysoká cena s kvalitnými objektívmi
  • Všeobecná obrazová kvalita mierne zaostáva oproti konkurencii

Technické informácie
Snímací prvok:4/3"
Typ snímača:CMOS
Pamäťové médium:SD/SDHC/SDXC
Rozsah expozičných časov:60 - 1/32 000 s
Rozsah citlivosti:ISO 200 - 25 600
Videosekvencia:4K (3 840 x 2 160) pri 30 sn./s
Rozmery (š × v × h) a hmotnosť:134 × 91 × 67 mm, 574 g

Ondřej Prosický

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií