Hoci Garmin smartwatch ponúkajú najširšiu ponuku inteligentných hodiniek, AMOLED displej sme tu donedávna hľadali len márne. To však zmenil príchod všestranného modelu Garmin Venu, ktorý je pôvabným spojením sveta elegancie a športu.
Ak sú niečím smart hodinky Garmin na prvý pohľad typické, rozhodne je to transflektívny displej. Ten nájdeme pri drvivej väčšine zariadení tohto výrobcu, zatiaľ čo pri konkurencii zostáva skôr raritou. Transflektívny displej má rad (ne)výhod, a nemožno tak priamo povedať, že by bol oproti iným panelom lepší, alebo horší. Aké sú teda rozdiely?
Transflektívny displej je v prvom rade spustený neustále a okolité svetlo využíva pre lepšiu čitateľnosť. Vďaka tomu informácie prečítame aj na priamom slnku, a perfektné využitie tak nájdeme pri vonkajších športoch. Čitateľnosť na svetle však ovplyvňuje aj uhol pohľadu, a občas tak smart hodinky budeme rozlične nakláňať, aby sme našli ideálny odraz svetla. V horších svetelných podmienkach zase využijeme podsvietenie, ktoré však býva modrasté a nevyzerá úplne najlepšie.
AMOLED displej má naproti tomu výrazne vyššie rozlíšenie, lepší kontrast, krajšie farby, vernú čiernu a príliš nezáleží ani na uhle pohľadu. Výsledný obraz tak vyzerá jednoducho famózne, hoci sa s pribúdajúcim okolitým svetlom zase zhoršuje čitateľnosť. Naopak mínusom je vyššia spotreba, kvôli ktorej sú inteligentné hodinky Garmin štandardne zhasnuté a rozsvecujú sa až pri používaní. Práve AMOLED panelom sú opatrené tiež Garmin Venu, ktorých prednú stranu kryje osvedčené ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Pre ešte lepšiu ochranu potom možno dokúpiť aj ochrannú fóliu.
Vďaka funkcii Always-on možno na Garmin Venu nepretržite zobrazovať čas a dátum, zatiaľ čo štýlové pozadie predbežne zmizne. V mnohých situáciách tak hodinky nemusíme plne prebúdzať, čo nám ušetrí zbytočné pohyby aj čas. Napríklad pri písaní na klávesnici človek zbytočne nekrúti zápästím, ale jednoducho oči spustí na hodinky a je ihneď v obraze. Škoda len, že zobrazené údaje nie sú voliteľné a k dispozícii nie je ani viac vzhľadov Always-on. Vôbec najväčším problémom tejto funkcie je však výrazné zníženie výdrže batérie z pôvodných 5 dní na 2 dni.
Z hľadiska funkcií majú inteligentné hodinky Garmin Venu zhodnú výbavu ako obľúbený rad Garmin Vívoactive 4 a 4S. Nájdeme tu však aj niekoľko zaujímavých rozdielov. Vedľa spomínaného AMOLED displeja ide najmä o elegantnú vrúbkovanú lunetu z nerezovej ocele. Tá hodinkám dodáva eleganciu a ozdobiť sa nimi môžeme pokojne aj na spoločenskej udalosti. Ďalším rozdielom je výdrž batérie, ktorá pri VA4(S) dosahuje 7 – 8 dní, zatiaľ čo pri Garmin Venu dní päť. Aj to je však veľmi slušná hodnota, najmä ak vezmeme do úvahy, že inteligentné hodinky dobijeme za iba bleskurýchle dve hodiny.
Garmin Venu | Garmin Vívoactive 4 | Garmin Vívoactive 4S | |
---|---|---|---|
Typ displeja | AMOLED | farebné chroma TFT, transflektívny, MIP | farebné chroma TFT, transflektívny, MIP |
Uhlopriečka displeja | 1,2" | 1,3" | 1,1" |
Rozlíšenie displeja | 390 × 390 pixelov | 260 × 260 pixelov | 218 × 218 pixelov |
Rozmery zariadenia, Š × V × H | 43 × 43 × 12 mm | 45 × 45 ×13 mm | 40 × 40 × 13 mm |
Šírka remienka | 20 mm | 22 mm | 18 mm |
Výdrž batérie | 5 dní alebo 20 hodín s GPS | 8 dní alebo 18 hodín s GPS | 7 dní alebo 15 hodín s GPS |
Odlišná je aj veľkosť. Najnovšiu generáciu smart watch Vívoactive 4(S) nemožno kúpiť v univerzálnom rozmere, ale vybrať si musíme medzi menším a väčším modelom. Zákazníci, ktorí by uprednostnili strednú veľkosť, tak môžu siahnuť práve po Garmin Venu, ktoré rovnako ako Vívoactive 3 ponúkajú 1,2" displej a rozmery 43 × 43 mm. Oceniť treba tiež 12 mm šírku tela, vďaka čomu Garmin hodinky dobre priliehajú k zápästiu. Presne „uprostred“ je tiež rozmer remienka, ktorý je stanovený na 20 mm. Spoločnosť Garmin má všeobecne nadpriemerne pohodlné silikónové remienky a ani Garmin Venu nie sú výnimkou. Rovnako tak sme sa dočkali možnosti remienok kedykoľvek vymeniť – zvedavci si môžu prezrieť ponuku náhradných remienkov tu. Prehľadné porovnanie Garmin Vívoactive 4(S) a Garmin Venu ďalej ponúka nasledujúca tabuľka.
Nenechajte sa ale zmiasť vkusným dizajnom – Garmin Venu sú stále predovšetkým športovo založeným modelom. Samozrejmosťou je tak záznam ušlých krokov, spálených kalórií alebo upozornenie na dlhú neaktivitu. K dispozícii sú však aj bonusové záležitosti, ako je neustále meranie srdcového tepu, VO2 max, miera okysličenia krvi (PulseOx), pitný režim alebo monitoring menštruačného cyklu žien.
Mnohé inteligentné hodinky Garmin sú zamerané čisto na niektorý šport. Garmin Venu naproti tomu síce neponúkajú tie najpokročilejšie funkcie pre jednotlivé športy, zato však podporujú celý rad športov, a sú teda univerzálnym spoločníkom pri akomkoľvek zdravom pohybe. Vyberať je možné z režimov beh, bežecký pás, krytá dráha, bicykel, bicykel vnútri, chôdza, chôdza vnútri, vystúpenie poschodí, golf, lyže, snowboard, bežky, SUP, sila, kardio, joga, pilates, dychové cvičenia, eliptický trenažér, stepper, veslovanie, veslovací trenažér a plávanie v bazéne.
Nikoho asi nezaskočí vodotesnosť 5 ATM umožňujúca plávanie, sprchovanie či umývanie rúk. Vyhýbať by sme sa tak mali iba potápaniu. Vítanou voľbou je aj možnosť určiť si, čo na hodinkách uvidíme pri samotnom športe. Zaujíma vás tep, rýchlosť, tempo, uplynulý čas alebo čokoľvek iné? S Garmin Venu je výber na vás. Ak máte radi prehľad, môžete si nastaviť aj alarmy na rôzne údaje, ako je napríklad srdcový tep, zdolaná vzdialenosť alebo určitá rýchlosť.
Smart hodinky Garmin Venu nepohrdnú ani snímaním fyziologických dát. V prvom rade ide o srdcový tep, ktorého výšku je vhodné sledovať najmä pri športových aktivitách. Smart hodinky ponúkajú aj pomerne vzácnu funkciu – nepretržité merania stresu. Ide o mieru záťaže organizmu, ktorú ovplyvňuje fyzická a psychická záťaž, celková odolnosť, ale napríklad aj choroba. Podchytený je tiež spánok, ktorý Garmin Venu monitorujú nečakane presne čo do dĺžky aj kvality. Zo záťaže, spánku a ďalších parametrov sa vypočíta krivka Body Battery, čo je exkluzívna funkcia pre niektoré Garmin smart hodinky. Tá zobrazuje zostávajúcu energiu používateľa, takže bez ohľadu na momentálny pocit vždy vieme, za ako dlho pocítime silnú únavu. Podľa nášho testovania táto hodnota väčšinou skutočne zodpovedá reálnemu dojmu.
Smart hodinky Garmin Venu sú krásne, rozumejú športu aj zdraviu. Pozadu však nezostávajú ani v ponuke smart funkcií. Ba naopak, okrem bežných záležitostí, ako je dátum, stopky, odpočet, budík či predpoveď počasia, tu nájdeme tiež funkciu vyhľadávania mobilného telefónu alebo hodiniek. Púšťate si pri športe radi muziku? Potom iste oceníte ukladanie hudby do zariadenia a možnosť počúvať ju v bezdrôtových slúchadlách bez závislosti od mobilu. Popri tom je možné z hodiniek ovládať hudobný prehrávač v telefóne, vrátane nastavenia hlasitosti a preskakovania skladieb.
Garmin Venu nechýba ani na Slovensku hojne využívaná služba Garmin Pay, s ktorou zaplatíme bez peňaženky aj mobilu (ten nemusí byť ani v dosahu). Hoci sa Garmin Pay teší veľkej podpore bánk v SR, tá bohužiaľ stále nie je úplná. Garmin Venu ďalej nepohrdnú ani notifikáciami a ak sme v dosahu smartfónu, máme prehľad o prichádzajúcom volaní, SMS či oznámení vybraných aplikácií. Čo naopak chýba, je možnosť z hodiniek telefonovať po pripojení ku smartfónu.
Pri aktívnej GPS je k dispozícii aj automatická detekcia nehody s možnosťou odoslať núdzovú správu na ľubovoľné telefónne čísla alebo e-maily. Vhod príde tiež výškomer, barometer, trojosový kompas a v rámci pripojenia zase ANT+, Bluetooth či WiFi, ktorá vôbec nie je samozrejmosťou. Kompatibilitu nájdeme ako pri systéme Android, tak iOS.
Celkovo vzaté sa Garmin Venu radia medzi najvydarenejšie smart hodinky na trhu, najmä v oblasti všestranného športového využitia. K dispozícii sú štyri farebné varianty Slate Black, Silver Blue, Rosegold Sand a Gold Black, hoci posledný variant ponúkajú len niektorí predajcovia. Garmin Venu sú zhruba o 40 – 80 eur drahšie ako Vívoactive 4(S), avšak eleganciou a nádherným AMOLED displejom sa bezpochyby stanú jasnou voľbou nejedného zákazníka.
Garmin Venu
Smart hodinky (smart watch)Smart hodinky Garmin Venu spájajú nadčasový dizajn, AMOLED displej a všestranné funkcie na každú príležitosť. Tento univerzálny model je tak perfektnou voľbu pre tých, ktorí hľadajú univerzálny model na každý šport.
Klady
Zápory
Daniel Hlas
Po absolvovaní IT strednej školy a filozofie na FF OSU, pokračujem štúdiom psychológie na FF UPOL. Práve poznávanie vied technických a humanitných, dvoch zdanlivo protikladných svetov, je mi inšpiráciou v živote aj autorskej tvorbe. V rámci viac ako desaťročnej publikačnej činnosti som písal o všemožných žánroch, od počítačových hier cez softvér a hardvér až po recenzie kníh alebo športové potreby.
Smart hodinky z dielne Garmin sú známe svojím typickým zameraním na šport. O to viac pozornosti si vyslúžil nový model Garmin Venu, ktorý na prvom mieste prekvapivo zmieňuje svoj jedinečný dizajn. Ako ale ukážu nasledujúce riadky, vzhľadom to nekončí.
V jednoduchosti je sila. A práve návrhári využili nové smart hodinky Garmin Venu, ktoré už na prvý pohľad zaujmú minimalistickým spracovaním aj šmrncovnou eleganciou. Telo hodiniek je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a zákazník si môže vybrať hneď zo štyroch zvlášť vydarených variantov: Slate Black, Silver Blue, RoseGold Sand a Gold Black.
Rozmery 43,2 × 43,2 mm vynikajú svojou univerzálnosťou a budú sedieť na väčšine zápästí. Oproti tomu hrúbkou 12,4 mm sa Garmin Venu neradia medzi úplne najmenšie, avšak stále ide o vcelku sympatickú hodnotu, na ktorú si používateľ ľahko zvykne. O pohodlné pripútanie sa potom stará silikónový remienok so šírkou 20 mm, ktorý možno navyše ľahko vymeniť. Pokiaľ si chcete však ponechať pôvodný remienok, mal by obvod vášho zápästia zodpovedať rozmedziu 125 až 190 mm.
Mimoriadny vzhľad smart hodiniek Garmin Venu skvele dopĺňa 1,2-palcový AMOLED displej. Ten zo svojej podstaty ponúka výbornú čitateľnosť, pekné farby a vernú čiernu, zatiaľ čo vysoké rozlíšenie 390 × 390 px radí tento displej medzi tie najlepšie na poli nositeľnej elektroniky. Takto výnimočná obrazovka si samozrejme zaslúži aj patričnú ochranu. O tú sa stará osvedčené ochranné sklo Corning Gorilla® Glass 3. generácie, ktoré je pri bežnom používaní prakticky nezničiteľné. Ak by sme silou mocou chceli niečo vytknúť, potom by sme privítali tenší lem okolo displeja, avšak ten je v súčasnosti bežný snáď pri všetkých smart hodinkách. Naopak vhod príde možnosť zvoliť si vlastný dizajn ciferníka, či už z dostupnej ponuky, alebo z Connect IQ™ Store.
AMOLED displej síce patrí medzi najdrahšie typy zobrazovacích panelov, popri už spomínaných výhodách však tiež šetrí batériu. Aj vďaka tomu sme sa dočkali nadpriemernej výdrže batérie, ktorá zvládne až 5 dní bežného používania. V GPS móde sa Garmin Venu vypnú už po 6 hodinách, ale to je pri takto energeticky náročnej technológii vcelku normálne. Konkrétnu kapacitu batérie výrobca bohužiaľ neprezradil, avšak vzhľadom na odhalenú dobu výdrže to nie je až také podstatné.
Jednou z hlavných noviniek Apple Watch Series 5 je Always-on displej, teda možnosť neustáleho zobrazenia základných informácií, najmä času. Pri konkurenčných modeloch je však táto funkcia oveľa častejšia, a to aj pri lacnejších modeloch. Nie je teda veľkým prekvapením, že touto funkciou disponujú tiež smart hodinky Garmin Venu.
Športové zameranie spoločnosti Garmin sa premietlo aj do elegantne ladeného modelu Venu, a zákazníci sa tak môžu tešiť na príval širokej ponuky funkcií venovaných pohybu. Nejde pritom len o základné režimy, ako je počítanie krokov, spálených kalórií, prejdenej vzdialenosti alebo upozornenie na príliš dlhú neaktivitu. Garmin Venu totiž ponúka aj značne pokročilé záležitosti, ako je napríklad automatické nastavenie denného cieľa krokov priamo na telo. Hoci skúseného trénera nič nenahradí, pomocou prehľadných animácií vás hodinky dokážu krok za krokom navigovať pri joge, pilates, kardiu či silovom cvičení. Pre bežcov je potom pripravený osobný kouč, ktorý ich pripraví napríklad aj na maratón.
A aké športové režimy Garmin Venu vlastne ponúka? Zo športov vykonávaných vo vnútri je to silový tréning, kardio, eliptický trenažér, výstupy na lavičku/schody, veslovací trenažér, rotoped, joga, pilates a dychové cvičenia. Chcete za športom vyraziť von? Potom si môžete vybrať z monitorovania chôdze, behu, lyžovania, XC lyžovania, snowboardingu, paddleboardingu, veslovania a cyklistiky. Obzvlášť prepracované funkcie obdržia fanúšikovia golfu a vďaka vodotesnosti 5 ATM možno merať aj rôzne štýly plávania. Športovcov potešia aj ďalšie vymoženosti, ako je napríklad automatické zastavenie merania pri niektorých aktivitách alebo pokročilá detekcia trasy vďaka technológiám GPS, GLONASS a GALILEO. Suma sumárum majú Garmin Venu široké športové využitie.
Ľudské telo je mimoriadny stroj. Bežne o ňom nemáme dostatok informácií, ktoré by sme pritom mohli využiť na efektívnejšie športovanie, účinnejší odpočinok aj celkovo lepšie plánovanie. Práve preto vám Garmin Venu prezradí nejeden zaujímavý údaj, napríklad VO2 Max ako (zjednodušene povedané) ukazovateľ aktuálnej fyzickej kondície.
Garmin Venu ďalej zvláda nepretržité monitorovanie tepu a navyše upozorní aj na podozrivé zvýšenie tepu v momente, kedy práve nešportujeme. Mnoho informácií sa dozvieme aj o vlastnom spánku, kedy je popri jednotlivých fázach (ľahká, hlboká, REM) strážený tiež dych a okysličenie krvi. Nechýba ani celodenné sledovanie stresu a pri športe zase využijeme funkciu Pulse OX, ktorá meria množstvo kyslíka v krvi vo dne aj v noci. Move IQ pre zmenu rozpozná rôzne pohybové aktivity a našu dennú aktivitu zobrazí v grafe, kde vidíme ikonky konkrétnych pohybov/športov.
Výpočet ale nekončí a spomenúť musíme aj moju obľúbenú funkciu Body Battery™ Energy Monitoring určenú na meranie miery záťaže a odpočinku naprieč dňami. Ďalej Garmin Venu sleduje respiráciu (dýchanie), a to nielen pri spánku, ale napríklad aj pri dychovom cvičení alebo joge. Zanedbávať sa neoplatí ani pitný režim, a tak pri ručnom zadávaní vypitých tekutín získame prehľad o celodennej hydratácii. Nežnejšie pohlavie potom zaujme možnosť sledovať menštruačný cyklus, ktorý ženu prirodzene ovplyvňuje.
Smart hodinky Garmin Venu ale neprestávajú slúžiť ani pri ohrození našich životných funkcií. Napríklad pri páde detegujú nehodu a sú schopné privolať potrebnú pomoc, čo, buďme úprimní, môže človeku zachrániť život.
Pri dizajne, športe a fyziologických funkciách to ale nekončí. Smart hodinky Garmin Venu totiž chcú byť inteligentnými v plnom zmysle slova, a používateľa tak neprekvapia všedné funkcie ako zobrazenie času, dátum, alarm, stopky alebo minútka. Dočkáme sa ale aj zaujímavejších funkcií, ako sú napríklad notifikácia, kompas, počasie alebo nájdenie hodiniek či mobilného telefónu. Hoci možno hodinky používať s operačnými systémami iOS aj Android, iba na Androide je možné odmietnuť hovor poslaním správy.
Ďalšou pokročilou funkciou je prehrávanie hudby priamo z hodiniek. Stačí pripojiť bezdrôtové slúchadlá, nahrať až 500 piesní a mobilný telefón môžeme pokojne nechať doma. Rovnako tak ide z hodiniek ovládať hudbu na mobile. Lákavou technológiou je tiež Garmin Pay, teda bezkontaktné platenie, ktoré funguje aj v Slovenskej republike. Záujemcovia si napokon môžu stiahnuť rôzne aplikácie, ktoré možnosti Garmin Venu ešte rozšíria.
Smart hodinky Garmin Venu sa na slovenských pultoch objavia už v priebehu októbra 2019. Počiatočná cenovka je stanovená na 349,99 alebo 379,99 Eur podľa zvolenej verzie. To je pri smart hodinkách možno mierne vyššia cena, avšak plne zodpovedá ponúkanému vzhľadu, funkciám a kvalite. Aktuálne sú v predpredaji tri farebné verzie zo štyroch existujúcich. Ako to dopadne s posledným variantom, sa ešte len uvidí.
Kombinácia nádherného dizajnu a špičkového AMOLED displeja ozdobí vaše zápästie ako máločo iné. Vďaka mnohým smart funkciám, vodotesnosti, prehrávaniu hudby či Garmin Pay však tieto smart hodinky nemožno považovať za obyčajný šperk. Mnohostranné využitie pri športe aj mimo neho robí z Garmin Venu univerzálne smart hodinky, ktoré prídu vhod úplne každému. Aj vám.