AD mini Homeoffice Aplikace

Všetko o Google Chromecast vrátane Google TV

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Google Chromecast je zariadenie, ktoré vám umožní streamovať multimediálny obsah z displeja inteligentného telefónu, tabletu alebo notebooku na obrazovku televízora alebo iného displeja väčšieho formátu. Navyše vďaka novému Chromecast Google TV urobíte z akéhokoľvek projektora alebo televízora inteligentné zariadenie. Ako táto technológia funguje v praxi? Ktoré aplikácie streamovania cez Chromecast podporujú? A aké si môžete na Chromecast rovno nainštalovať?

Google Chromecast

Čo je Google Chromecast – OBSAH

  1. Čo je Chromecast od Google?
  2. Google Chromecast 3 vs. Google Chromecast Google TV
  3. Inštalácia a používanie Chromecastu v praxi
  4. Najlepšie Google Chromecast aplikácie

Na čo Chromecast slúži?

Je až neuveriteľné, že Google Chromecast sa predáva už od roku 2013. Ide o malé a lacné zariadenia, nie o veľa väčšie ako štandardný flashdisk, ktorý dokáže akýkoľvek displej s HDMI konektorom premeniť v inteligentný TV. Ako je to možné? A čo stojí za jeho obľubou?

Chromecast; streamovanie; netflix;youtube; apple tv;
S Chromecastom si užijete filmovú zábavu na veľkej obrazovke.

Ide predovšetkým o pohodlie, aplikáciu a celkovú používateľskú prívetivosť. Google Chromecast totiž dokáže zapojiť, nainštalovať a následne každý deň používať úplne každý. Za toto musíme Google pochváliť a dať palec hore.

Chromecast môžeme označiť za taký mini počítač od spoločnosti Google, s ktorým je prehrávanie všetkého multimediálneho obsahu na veľkom displeji úplná hračka. Okrem nízkej ceny, ktorej je skutočne ťažké odolať, vyniká predovšetkým svojou jednoduchosťou a vysokou úžitkovou hodnotou, presne v štýle filozofie firmy Google. Vďaka ľahkému prepojeniu s modernými inteligentnými zariadeniami, ako je napríklad váš počítač, tablet či mobilný telefón, bude jeho používanie skutočným pôžitkom a vy sa nebudete musieť strachovať, kde ste zase nechali diaľkový ovládač.

Google Chromecast 3 vs. Google Chromecast Google TV

Poďme sa pozrieť, ako vlastne Chromecast vyzerá a aké sú na trhu aktuálne dostupné verzie.

Starší a lacnejší variant predstavuje Google Chromecast 3 s cenou okolo päťdesiat eur. Ide o taký čarovný puk, ktorý zapojíte jedným káblom do HDMI portu a druhým do USB konektora na TV kvôli napájaniu. Tretia generácia Chromecastu podporuje pripojenie na rýchlu 5 GHz WiFi podľa štandardu 802.11ac a k tomu pridáva obrazový výstup vo Full HD rozlíšení pri 60 FPS. Z pohľadu funkčnosti tak bude väčšina používateľov úplne spokojná, pokiaľ však máte ešte vyššie nároky, tak presne pre vás je od konca roku 2020 k dispozícii Chromecast Google TV s podporou prehrávania v 4K rozlíšení.

Chromecast; streamovanie; netflix;youtube; apple tv;
Google Chromecast 3 funguje skvele vrátane podpory Full HD rozlíšení.

Avšak kľúčovou novinkou Chromecast Google TV je použitý operačný systém Google TV, ktorý nahradil Android TV. Rovnako postupujú aj výrobcovia smart TV, kde je pôvodný Android nahradzovaný tiež Google TV. Preto sa nie je čoho báť. Google totiž ponechal samotné jadro systému bez zmien. Všetky aplikácie na Android TV teda fungujú na novom Google TV úplne bez problémov. K dispozícii je pochopiteľne klasický obchod s aplikáciami a voliteľne si môžete na vlastné riziko doinštalovať aplikácie zo samostatných APK súborov.

Google Chromecast

K zariadeniu Chromecast Google TV dostanete aj sympatický diaľkový ovládač s podporou Bluetooth (pri používaní tak nemusíte mieriť smerom na TV). Okrem klasických ovládacích prvkov, akým je napríklad ovládací kruh so stredným tlačidlom OK, ponúka aj tlačidlá na priamy prístup na YouTube a Netflix. Diaľkové ovládanie má tiež vstavaný mikrofón. Môžete tak stlačením tlačidla spustiť Asistenta Google a hlasovo ovládať vyhľadávanie obsahu alebo informácie o počasí. Pokiaľ všetko sčítame, Chromecast Google TV za cenu ľahko pod sto eur urobí veľkú parádu. A vďaka výkonovej rezerve vám bude veľa rokov spoľahlivo slúžiť.

Chromecast; streamovanie; netflix;youtube; apple tv;
Najnovší Chromecast s Google TV dostanete s praktickým ovládačom, čo zvyšuje pohodlie pri jeho každodennom používaní. Na naštartovanie streamovania totiž nepotrebujete žiadne ďalšie zariadenia.

Inštalácia a používanie Chromecastu v praxi

Akonáhle máte Chromecast správne zapojený do TV, stiahnite si do svojho mobilného zariadenia aplikáciu Google Home – tá je k dispozícii ako na Android, tak aj na iOS. Po zapnutí televízora s pripojeným Google Chromecast aplikácia sama zariadenie rozpozná a prevedie vás krátkym a jednoduchým nastavením. Budete v podstate potrebovať len heslo na WiFi sieť a následne dôjde k pridaniu Chromecastu pod váš Google účet.

Chromecast; streamovanie; netflix;youtube; apple tv;
Používateľské rozhranie jasne vedie používateľa za najčastejšie používanými službami.

Po úspešnej inštalácii Google Chromecast bude o pripojenom zariadení vedieť aj vaše WiFi sieť a na príslušných webových aplikáciách a stránkach sa vám zobrazí logo, na ktoré stačí v prípade potreby streamovania kliknúť. Čo sa týka serverov, ako je napríklad YouTube, bude Google Chromecast prenášať iba video ako také, na svoj televízor ale môžete cez Chromecast zrkadliť aj kompletný obsah obrazovky vášho počítača (napríklad počas premietania fotografií z dovolenky). Na zariadení Chromecast Google TV môžete navyše aplikácie priamo inštalovať, takže na ich používanie už ani nepotrebujete mobilný telefón.

i

Chromecast bez WiFi

V prípade, že nie je možné Chromecast pripojiť k WiFi, stále do neho môžete streamovať obsah zo zariadenia pripojeného priamo. Musíte však využiť tzv. Guest mode, teda režim pre hostí.

Najlepšie Google Chromecast aplikácie

Ako už bolo uvedené v tomto článku, na nové zariadenia Google Chromecast si môžete stiahnuť aplikácie. Ak tak urobíte, nainštalujú sa na malé lokálne úložisko vo vnútri Chromecastu, ktoré má v prípade Chromecast Google TV 8 GB. To síce nie je veľa, ale na niekoľko aplikácií to stačí. A aké najlepšie aplikácie si môžete na Google Chromecast nainštalovať?

Netflix, HBO GO, Prime Video – filmotéky plné špičkovej tvorby

Streamovacie služby ponúkajú neuveriteľne širokú ponuku filmov a seriálov všemožných žánrov, legálne a v skvelej kvalite. Šírkou ponuky vedie samozrejme Netflix, ale celkovou atraktivitou sú si tri spomínané platformy viac-menej rovné. Dôležité ale je, že všetky ponúkajú aplikáciu, ktorú si môžete nainštalovať do svojho Chromecast Google TV. Film si teda ľahko pustíte na televízore alebo projektore bez toho, aby ste museli riešiť pripájanie klasického počítača cez HDMI.

Google Chromecast, Netflix
Aplikáciu Netflix si môžete stiahnuť priamo na svoj Chromecast, ale iba v prípade, že ide o zariadenie Chromecast Google TV.

O2 TV, SledovanieTV – internetový televízor aj pre tých, ktorí televízor nemajú

Ak patríte medzi tých, ktorí nemajú klasický televízor, alebo ho aj máte, ale nevyhovuje vám obmedzená ponuka programov, určite by ste mali zvážiť predplatné IPTV. Získate vďaka nemu prístup k desiatkam televíznych staníc, ale aj k archívu, z ktorého si môžete relácie prehrávať aj spätne. Veľa poskytovateľov ponúka aplikáciu pre Chromecast Google TV, takže máte všetko na veľkej obrazovke, a navyše môžete internetový televízor ovládať ovládačom podobne ako televízor klasický.

Spotify, YouTube Music, Tidal – streamovaná hudba vždy po ruke

Aplikácie na streamovanie hudby, ako je Spotify, YouTube Music či Tidal, asi nemá zmysel predstavovať. Za rozumný mesačný poplatok ponúkajú legálny prístup k prakticky akejkoľvek hudbe, na ktorú si spomenieme. Mnohí z nás majú tieto aplikácie na telefóne, a dosť možno aj v počítači. Prečo ich nemať aj na Chromecast? Ak si chcete urobiť príjemný večer, ovládanie hudby pomocou praktického ovládača Chromecast Google TV môže byť príjemnejšie, ako neustále siahanie po telefóne.

Plex, Jellyfin – streamujte multimédiá z vlastného serveru

Ak máte NAS alebo len počítač, ktorý môže slúžiť ako media server, aplikácia Plex alebo Jellyfin vám umožní tieto súbory streamovať podobne, ako keby ste si ich púšťali napríklad na Netflixe. Všetku vlastnú hudbu a videá tak môžete mať na jednom mieste, a mať k nim pritom prístup z ktoréhokoľvek počítača, mobilu alebo Chromecastu v domácnosti.

Fotky Google – nech ste pripravení, keď príde návšteva

Vďaka aplikácii Google Photos je možné veľmi ľahko premietať obsah všetkých vašich digitálnych albumov na ktorúkoľvek obrazovku, ku ktorej máte pripojený Chromecast. Môžete tak návšteve jednoducho ukázať fotky z dovolenky alebo napríklad premietnuť spomienkový album na rodinnej oslave.

Vo výsledku tak svoj starší televízor doplníte o aplikácie, bez ktorých si celý rad používateľov nevie predstaviť sobotný večer. Je totiž pravdou, že kontinuálne sledovanie klasických TV programov postupne ustupuje do pozadia a mnoho používateľov dáva prednosť službám typu Netflix, YouTube, Prime Video, HBO GO, Kuki a mnohým ďalším. Novinkou posledných týždňov je pridanie podpory pre streamovaciu službu Apple TV+, ktorá ponúka vlastný originálny obsah.

Chromecast; stremovanie; netflix; youtube; apple tv;
Chromecast po novom podporuje žiadanú službu Apple TV+.

Ambientný režim

Pokiaľ na Chromecaste práve nič nestreamujete, po nastavenom čase sa prepne do tzv. ambientného režimu, v ktorom sa zobrazujú nádherné profesionálne fotografie z celého sveta. Voliteľne však môžete pre ambientný režim vybrať vlastný album snímok v Google Fotkách. Okrem toho sa na obrazovke objavuje aj čas alebo počasie pre aktuálnu lokalitu.

i Mohlo by vás zaujímať

Radi sledujete videá na smartfóne alebo PC, ale ocenili by ste väčšiu obrazovku? Potom určite využijete služby zariadenia Google Chromecast, ktoré umožňuje bezdrôtový prenos obrazu aj hudby z inteligentných zariadení na akýkoľvek televízor s HDMI konektorom.

4,6 204×
Google Chromecast 4 Google TV – bez adaptéra
Multimediálne centrum – s podporou 4K Ultra HD, operačný systém Android OS, Bluetooth a WiFi, HDMI 2.0, v balení diaľkový ovládač a napájací USB-A/USB-C kábel 1,5m
75,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: GO181b
4,6 678×
Google Chromecast 3 čierne - bez adaptéra
Multimediálne centrum – s podporou Full HD, aplikácia Amazon Prime Video, NETFLIX a YouTube, WiFi, HDMI a micro USB, ovládanie hlasom
Zľavnené -12 %
44,90 € 50,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: GO180b
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií