AlzaPlus+ AlzaPlus+

Hollow Knight (RECENZIA) – Dark Souls vo svete hmyzu

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Hollow Knight, atmosférická akčná skákačka štúdia Team Cherry, pôvodne vyšla pre PC už v roku 2017, kde zožala veľký úspech a prevažne pozitívne recenzie. A pretože Nintendo s radosťou portuje kvalitné tituly z ostatných platforiem, nie je divu, že dobrodružstvo malého rytiera prichádza aj na Switch. Zažiari táto hra aj na novej konzole, alebo by sa páni z Nintenda mali radšej sústrediť na vývoj originálnych titulov? Dozviete sa v našej recenzii.

Žáner: Akčná skákačka | Vývojár: Team Cherry | Vydavateľ: Team Cherry | Platformy a Dátum vydania: Switch (12. júna 2018) PC (24. februára 2017) | Homepage: hollowknight.com/

Obsah recenzie – Hollow Knight

 1. Som nemý rytier a toto je môj príbeh
 2. Ako sa hrá Hollow Knight?
 3. Hollow Knight – malý, ale šikovný
 4. Holow Knight má prekrásne naleštené krovky
 5. Aké je dobrodružstvo v hmyzej ríši?
 6. Recenzia Hollow Knight: záverečné hodnotenie
 7. HW nároky pre Hollow knight PC

Som nemý rytier a toto je môj príbeh

(25. 6. 2018) Dejová línia začína pomerne minimalisticky. Hlavný hrdina, nemý rytier, sa vydáva do opusteného hmyzieho kráľovstva, ktorého záhady a prísľuby nevídaných pokladov k sebe priťahujú dobrodruhov ako mory k Lucerne. Úvodná animácia slúži skôr na navodenie atmosféry, než aby niečo upachtene vysvetľovala. Hneď po nej sa ocitnete na okraji podzemnej ríše obývanej rôznymi hmyzími bytosťami a pred vami je jediná možná cesta – do vnútra starej rozpadnutej studne, ktorá vedie do ešte väčších hlbín. Aké tam na vás asi čakajú tajomstvá?

Hollow Knight; screenshot: hmyzia ríša

Hollow Knight si svojimi kvalitami vybojoval miesto medzi našimi TOP hrami pre Nintendo Switch za druhý kvartál roka 2018.

Hollow Knight je v jadre klasická skákačka, napriek svojmu žánru vám ale dáva nebývalú voľnosť pri prieskume jednotlivých lokácií. Na začiatku nemáte mapu a vlastne ani žiadnu predstavu, kadiaľ sa vydať, takže tak trochu naslepo preskúmavate krásne detailné úrovne plné nepriateľov, otvárate si skratky, stretávate rôzne bizarné bytosti žijúce v podzemí a čas od času si oddýchnete na jednej z mnohých lavičiek (k tým sa ešte dostaneme). Vďaka veľmi otvorenému level dizajnu ale nie je ťažké sa stratiť a prepadnúť pocitu beznádeje z neustáleho blúdenia v kruhoch.

Aj napriek toto občasné tápanie si ale budete to neustále skákanie, šplhanie a prekonávanie prekážok užívať. Hollow Knight totiž fascinuje predovšetkým tajomstvom opradeným prostredím, bizarnými charaktermi, úžasnými boss fightmi a jedinečnou atmosférou. V náznakoch podaný príbeh tu nie je príliš veľkým hnacím motorom, keď sa ale do tejto hry naozaj položíte, odhalíte s láskou navrhnutý svet s vlastnou históriou a mytológiou, ktorého postupné objavovanie je neskutočne zábavné.

Hollow Knight; gameplay: Dirtmouth Hollow Knight; gameplay: začiatok Hollow Knight; gameplay: stanica

Obrázok 1: V mestečku Dirtmoutch to všetko začína. Obrázok 2: Pod zemou ležia kedysi honosné kráľovstvá. Obrázok 3: Prekrásna stanice v ranom hmyzom štýle 19. storočia.

Ako sa hrá Hollow Knight?

Podstata hrateľnosti Hollow Knight je vlastne prostá. Máte daný slušne rozľahlý svet rozpracovaný na niekoľko vzájomne prepojených lokácií, ktoré priamo pretekajú priepasťami, padajúcimi kvapľami, bodákmi a ďalšími environmentálnymi nástrahami. Niektorými pasážami je dosť náročné sa „preskákať“ samo o sebe, prekvapivo veľkú úlohu ale v Hollow Knight hrajú aj súboje, takže sa tunajšími levelmi ešte ku všetkému hemžia nepríjemnými nepriateľmi. Ich výzor je vo väčšine prípadov aspoň čiastočne inšpirovaný ríšou hmyzu (ostatne ako celý vizuálny štýl hry), narazíte aj na vcelku obyčajne vyzerajúcich chrobáčikov, majestátnych rytierov v brnení, všelijaké larvy, huby a ďalšie prapodivné stvorenia, nehovoriac o slušnom zástupe obtiažnych bossov.

Bojový systém je síce jednoduchý, samotné súboje sú ale hocikedy pomerne ťažké. Máte k dispozícii jeden úder, ktorý môžete viesť všetkými smermi, pričom vašou jedinou zbraňou je obyčajný klinec (predsa len sa pohybujeme v mikrosvete) a magický útok na diaľku. Rovnakú energiu na jeho zoslania však používate aj na doplňovanie životov, takže budete pomerne často premýšľať, ako najefektívnejšie s touto cennou substanciou v aktuálnej situácii naložiť. So súbojovým systémom som bol po celú hru spokojný, nemohol som sa ale ubrániť dojmu, že by som v Hollow Knight pokojne ocenil viac typov útokov.

Hollow Knight; gameplay: útok Hollow Knight; gameplay: smrt Hollow Knight; gameplay: fast travel

Obrázok 1: Súbojový systém je fajn, viac útokov by ale nezaškodilo. Obrázok 2: Tento Hosana v brnení vyzerá dosť tuho. Obrázok 3: Cestovať z lokácie do lokácie môžete aj pomocou fast travel.

Z každého zabitého nepriateľa vypadáva Geo, mena používaná na nákup upgradov, máp a sprístupnenie fast travel bodov. Vcelku klasika. Keď však nešťastne zahyniete, o všetky vybojované peniaze prichádzate a vraciate sa na poslednú navštívenú lavičku. Vaše financie zostávajú na mieste vášho skonu a môžete sa pre ne vrátiť, pokiaľ však cestou zomriete znova, všetky vaše úspory sú nadobro preč.

Lavičky tak fungujú obdobne ako ohnisko v Dark Souls, Hollow Knight má napokon s týmito akčnými RPG spoločného viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Aj tu vás hra penalizuje po vašej smrti, príbeh je prezentovaný skôr v náznakoch, nikto vás nedrží za ručičku a pri prieskume môžete pokojne bezstarostne nakráčať do rany jednému z mnohých bossov, ktorí svojou nápaditosťou a obtiažnosťou nijako nezaostávajú za ich kolegami Dark Souls série. Nenechajte sa zmiasť roztomilou grafikou, pozametajú s vami úplne bez milosti. Kto hovoril, že prieskum starobylej hmyzej ríše bude prechádzka ružovým sadom? Máte pravdu, nikto.

Hollow Knight; gameplay: boss Hollow Knight; gameplay: hornet Hollow Knight; gameplay: mantis lords

Obrázok 1: Bossovia síce vyzerajú vcelku roztomilo, na obtiažnosti im to ale nijako neuberá. Obrázok 2: Táto slečinka je v skutočnosti smrteľne nebezpečná. Obrázok 3: Mantis Lords je nechutne obtiažny boss fight hneď s tromi protivníkmi.

Ku cti autorov musím vyzdvihnúť úplne perfektné a presné ovládanie, vďaka ktorému je Hollow Knight na Nintendo Switch báječne hrateľný. V hre, kde vás každý neopatrný krôčik či výpad môže stáť život, je skvele odladené ovládanie jednoducho nutnosťou. V tomto ohľade si nie je načo sťažovať, všetko funguje na jednotku, hrateľnosť je výborná a na tom všetkom skákaní a bojovaní a objavovaní je jednoducho niečo veľmi uspokojivého.

Hollow Knight – malý, ale šikovný

Hlavný hrdina je však na začiatku hry trochu krehký a tak trochu ničotný. Vie vlastne len skákať, pláchať svojim klincom a veľa oblastí je pre neho najprv úplne neprístupných. Postupom času však získava nové schopnosti a predmety, ktoré vám zakázané miesta sprístupnia. Napríklad taký plášť z krídel mory (Mothwing Cloak) umožňujúci okamžitý presun dopredu (i vo vzduchu) alebo modlivčí pazúr (Mantis Claw), s ktorého pomocou zase dokážete šplhať po stenách, sú priamo na nezaplatenie. Okrem týchto nástrojov potom v Hollow Knight majú podstatnú úlohu aj Charmy, malé odznaky, ktorých nosenie vám zaistí nejaké tie nové schopnosti či zručnosti.

Hollow Knight; gameplay: Charms Hollow Knight; gameplay: obchodník Hollow Knight; gameplay: shop

Obrázok 1: Vylepšovať svoje vlastnosti môžete pomocou Charmov. Obrázok 2: Svoje ťažko nadobudnuté Geo peniažky sa nebojte minúť u obchodníkov. Obrázok 3: Niektoré Charmy nie sú práve najlacnejšie.

Extrémne dôležitý je napríklad Charm Wayward Compass, po ktorého aktivácii mapa začne ukazovať vašu aktuálnu polohu, Shaman Stone zosilňujúci účinky kúziel či Longnail predlžujúci dosah vašej zbrane. Charmov je v hre ale celý rad a ich kombináciami si hlavného hrdinu môžete prispôsobiť svojmu hernému štýlu. Vďaka týmto vylepšeniam tak aj napriek absencii klasických skúseností a levelovaniu neustále cítite určitý vývoj charakteru, čo je super. Zakaždým, keď sa môj malý rytier naučil niečo nové, som zaplesal a mal až detinskú radosť z toho, že sa mi v tomto krásnom svete otvárajú nové možnosti.

HoloW Knight má prekrásne naleštené krovky

Že sa Hollow Knight veľmi dobre hrá, to som tu už párkrát naznačil. Vedľa parádnej hrateľnosti ale tomuto titulu nemôžeme uprieť ani ďalšiu vec – absolútne úchvatné audiovizuálne spracovanie. Ručne kreslená grafika a dizajn jednotlivých lokácií je úžasný, rovnako tak vzhľad jednotlivých nepriateľov a bossov. Prastaré chrámy, vlhké jaskyne a temné chodby porastené hubami, svätyne a pozostatky kedysi majestátnych miest, všetko je vytvorené s obdivuhodnou starostlivosťou a zmyslom pre detail.

Hollow Knight; gameplay: greenpath Hollow Knight; gameplay: fog canyon Hollow Knight; gameplay: huby

Obrázok 1: Krásne zelené, smrteľne nebezpečné lokácie. Ostatne ako všetky. Obrázok 2: Hmla sa lenivo pohojdáva vo vetre, zatiaľ čo sa vás všetko ostatné snaží zabiť. Obrázok 3: Je mi tú hubu až skoro ľúto tresnúť. Vyzerá tak bezbranne.

Vynikajúcu grafiku a atmosféru potom ešte podporuje skvelá ambientná hudba skladateľa Christophera Larkina, ktorá spolu so zvukmi vašich krokov a svišťania zbrane umocňuje celý zážitok a vytvára tak jedinečný a veľmi osobný soundtrack. Soundtrack vášho osamelého putovania opusteným hmyzím kráľovstvom...

Aké je dobrodružstvo v hmyzej ríši?

Nemá cenu chodiť okolo horúcej kaše, Hollow Knight je výborná skákačka oplývajúca fantasticky navrhnutými lokáciami, výbornou atmosférou a skvelou hrateľnosťou. Vyššia obtiažnosť a niektoré herné mechanizmy navyše pripomínajú legendárnu sériu Dark Souls, čo možno niekomu nebude po chuti, ja osobne s tým ale nemám najmenší problém a len to v mojich očiach celkovú zábavnosť hry umocňuje. Putovanie malého rytiera dorazilo na Nintendo Switch už 12. júna 2018, tak na čo ešte čakáte?

Hollow Knight; screenshot: hrdina

Port Hollow Knighta z PC na Nintendo Switch sa vývojárom z Team Cherry podaril na jednotku.

Recenzia Hollow Knight: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 90 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
85 %
Audiovizuálne spracovanie
90 %
Znovu hrateľnosť
85 %
Hollow Knight; recenzia

Klady

 • Skvelá hrateľnosť
 • Výborná grafika a hudba
 • Atmosféra
 • Súboje s bossmi

Zápory

 • Je pomerne jednoduché sa stratiť
 • Viac druhov útokov by neškodilo
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Písaniu o videohrách, či už vo forme samostatných článkov alebo recenzií, sa venujem približne od roku 2017, kedy som svojimi textami začal prispievať na server Zing.cz, aby som neskôr napevno zakotvil v redakcii Alza Magazínu. Mojimi obľúbenými žánrami sú RPG a akčné adventúry z pohľadu tretej osoby, nepohrdnem ale aj nejakým tým zápasom o prežitie v battle royale tituloch. Všeobecne ale pri hrách razím heslo, že skvelá hrateľnosť je nadradená nabúchanej grafike.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!

HW nároky pre Hollow knight PC

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 32-bitWindows 10 64-bit
ProcesorIntel Pentium Dual Core E5200 2,5 GHz/AMD Athlon 5600B Dual CoreIntel Core i5-650 3,2 GHz/AMD Phenom 9850 Quad-Core
Grafická kartaNVIDIA GeForce 9800 GTX/Radeon HD 4850NVIDIA GeForce GTX 560/Radeon HD 5850
DirectXDirectX 10.0DirectX 11.0
Operačná pamäť4 GB8 GB
Pevný disk9 GB9 GB
i Mohlo by vás zaujímať

Hollow Knight vyšiel 12. júna 2018 na Nintendo Switch. PC verzia vyšla už 24. februára 2017.

Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií