VIP BOOST LEGO Alza days prosinec

Intel Optane Memory (PODROBNÝ TEST) – Čo priniesla nová aktualizácia?

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Nemáte trpezlivosť na klasický „platňák“? Intel Optane Memory váš dátový HDD nakopne takou silou, že už sa vám o SSD nebude ani snívať. Inteligentná cache pamäť 3D Xpoint je tu a my už máme otestované. Aké sú jej rýchlosti, aké výhody a nevýhody? A akú úlohu hrá táto fičura v našich Alza herných a pracovných zostavách a laptopoch? Zistíte v našej podrobnej recenzii.

i Ako sme znova testovali pevné disky s Intel Optane Memory? Recenzia, ktorú práve čítate, je updatnutou verziou tej prvej, kedy Optane Memory fungovala iba s diskom, na ktorom bol nainštalovaný operačný systém. V tú dobu zariadenie nedávalo veľmi veľký zmysel. Zmena prišla pred pár mesiacmi s ovládačom RTS 16, ktorý začal umožňovať urýchlenie sekundárneho úložiska, v našom prípade urýchlenie tzv. pevného dátového disku, na ktorom nie je nainštalovaný operačný systém. Zmyslom opätovného testovania bolo zistiť, či existuje reálne využitie Intel Optane Memory v kombinácii s niekoľkými pevnými diskami rôzne kapacity, ktoré okrem iného nájdete v našich herných zostavách (gamebox), ale aj v pracovných office PC a niektorých laptopoch.

Intel Optane, všetko čo potrebujete vedieť

Chcete zo svojho počítača vyžmýkať maximálny výkon a máte stále iba platňový disk? Riešením je horúca novinka v podobe revolučnej Intel Optane Memory do slotu M.2. Práve s jeho pomocou zrýchlite počítač až o 28 %, a načítanie hier potom dokonca o neskutočných 65 %. Neskôr ešte navyše dorazí nové SSD Intel Optane s pamäťami 3D XPoint. Čo o nich vieme? Aký protiťah chystá Samsung? Alebo vás zaujíma cena a papierové špecifikácie spoločnosti Intel proti benchmark testom? Čítajte viac!

Hlavné výhody Intel Optane Memory

 • Úplne prvé nasadenie revolučných pamäťových čipov s technológiou Intel 3D XPoint
 • Až tisíckrát rýchlejší ako NAND pamäte využívané v obyčajnom SSD
 • Slúži ako cachovacie úložisko s extrémne vysokou rýchlosťou pre čítanie aj zápis
 • Štandardné PC s platňovým diskom zrýchli o 28 %, načítanie hier až o 65 %
 • V domácom prostredí je Intel Optane Memory navrhnutý iba ako doplnok k platňovému disku
 • Oproti bežným SSD diskom o niekoľko rádov predĺžená životnosť

Štandardný SSD disk vs. cachovacia Intel Optane Memory

Klasické SSD vždy funguje ako diskové úložisko. Slúži najmä na inštaláciu operačného systému a najčastejšie používaných programov. Kapacita štartuje na úrovni 64 GB, kam sa operačný systém Windows 10 vojde celkom ľahko. Ideálna veľkosť v dnešnej dobe je však 256 GB. Oproti tomu, nová Intel Optane Memory slúži výhradne ako cachovací priestor, do ktorého si operačný systém v spolupráci s čipovou sadou ukladá najčastejšie používané súbory.

Intel túto technológiu pomenoval Smart System Acceleration. Ide o spojenie dvoch predchádzajúcich generácií Intel Smart Response a Intel Rapid Storage Technology, ktoré sa už okolo roku 2010 snažili mohutne rozšíriť kombináciu SSD a HDD. To znamená, že sa k slovu opäť dostáva cachovacie úložisko tvorené kapacitne malým, ale extrémne rýchlym SSD.

i Cachovacia pamäť
Intel Optane Memory je navrhnutá ako cachovacia pamäť. Ide o virtuálny priestor, do ktorého sa na základe automatickej analýzy ukladajú najčastejšie používané súbory. Cachovacia pamäť má oveľa vyššiu rýchlosť čítania a zápisu než platňový disk, a preto ho dokáže urýchliť na úroveň klasického SSD. Vďaka spolupráci klasického HDD a Intel Optane Memory dôjde k znateľnému zvýšeniu odozvy operačného systému aj pravidelne používaných programov alebo hier.

Jednoducho: Čo je Intel Optane Memory? Hlavné klady a prečo je tak revolučný?

Intel 3D XPoint, nová pamäťová technológia pre Intel Optane SSD

Intel 3D XPoint je revolučný typ pamäťových čipov určených výhradne pre SSD Intel Optane a predstavuje najväčší prielom v oblasti pamätí, kde hrá doteraz hlavnú úlohu typ NAND predstavený už v roku 1989. Úzka spolupráca spoločností Intel a Micron Technology konečne prináša potrebný revolučný krok. Ich spoločná technológia pamätí 3D XPoint v sebe zlučuje výkon, spoľahlivosť aj zvýšenú hustotu zápisu.

Jednou z najväčších predností Intel Optane SSD disku je odstránenie najväčšieho obmedzenia aktuálne využívaných NAND pamätí, teda obmedzené životnosti. U NAND pamäte je totiž nutné premazať pomerne veľké bloky hoci len kvôli zápisu dát s veľkosťou niekoľkých bajtov. Kvôli tomu dochádza k neustálemu prepisovaniu konkrétnych oblastí disku a rýchlejšiemu opotrebeniu. Naproti tomu, Intel 3D XPoint pamäte majú jednotlivé bloky s veľkosťou iba jedného bajtu, takže vždy dôjde k vymazaniu len konkrétnej časti.

Intel Optane, 3D XPoint pamäte

Podľa oznámených špecifikácií môžeme počítať s nárastom životnosti SSD disku v rádoch stoviek percent. Konkrétne pri modeli Intel Optane DC P4800X môžete každý deň 30× prepísať jeho veľkosť (375 GB) po dobu päťročnej záruky, čo dáva možnosť zapísať približne 12 PB dát. Dnešné SSD zvládnu len 400 TB (podľa kapacity).

SSD (Solid State Drive) úložisko

i NAND pamäť je dnešný štandard
SSD sú tvorené tlačeným spojom s ovládacou elektronikou a NAND flash pamäťovými čipmi, do ktorých sú ukladané dáta. NAND flash pamäte si totiž udržia uložený stav aj pri vypnutom napájaní (na rozdiel od SSD založených na pamätiach DRAM). NAND pamäť je používaná vo všetkých moderných prístrojoch počnúc rôznymi multimediálnymi prehrávačmi a končiac USB kľúčenkami.

Intel Optane Memory (Optane 8000P), cachovací disk pre domáce PC

Začnime predstavením variantu Intel Optane Memory (predtým nazývané Intel Optane 8000P) s 3D XPoint pamäťovými čipmi, ktorej cieľovým určením sú domáce alebo kancelárske počítače. Ide o malú kartu určenú pre moderný slot M.2, ktorá sa postará o cachovanie najčastejšie používaných programov. V zásade má poslúžiť ako náhrada za obyčajné SSD a priznajme si, že po stránke prenosových rýchlostí ho aj veľmi výrazne prekoná. Prenosová rýchlosť sekvenčného čítania je totiž podľa špecifikácií až 1 200 MB/s, zapisuje okolo 280 MB/s. Pri čítaní je tak zhruba 2× výkonnejší ako najlepší SSD disk.

Intel Optane Memory

Kvôli vysokým výrobným nákladom a 3D XPoint technológii je kapacita na prvý pohľad menšia, čo ale nepredstavuje žiadny problém vďaka inteligentnému cachovaniu, kedy ovládač vie, ktorým súborom venovať pozornosť a ktorým nie. O tom sme sa presvedčili v našich testoch. V ponuke je k dispozícii úložisko v 16 alebo 32 GB variante. Intel Optane Memory teda využijete vždy len v kombinácii s mechanickým HDD diskom. V tomto prípade docielite nárastu výkonu systému až o 28 % a načítanie hier môže zrýchliť až o 65 %. Ceny Intel Optane Memory očakávame na úrovni 55 € (16 GB) alebo 95 € (32 GB). Uvedenie na trh je naplánované už na 21. apríla.

Intel Optane Memory, grafy výkonu

Porovnanie Intel Optane Memory, špecifikácie, predpokladaná cena a dátum vydania

Porovnávaná oblasťIntel Optane Memory 16 GBIntel Optane Memory 32 GB
Sekvenčné čítanie900 MB/s1 350 MB / s
Sekvenčný zápis145 MB/s290 MB / s
Náhodné čítanie190 000 IOPS240 000 IOPS
Náhodný zápis35 000 IOPS65 000 IOPS
Spotreba3,5 W3,5 W
Maximálne zapísané dáta182,5 TB182,5 TB
FormátM.2M.2
RozhraniePCIe NVMe 3.0 ×2PCIe NVMe 3.0 × 2
Cena55 €95 €
Dátum vydania6. 5. 20176. 5. 2017
*Ceny k 17. 8. 2018
! S procesorom radu Skylake máte u Optane pamäti smolu
Áno, je to tak. Pokiaľ chcete požívať výhody moderného úložiska Intel Optane Memory vrátane 3D XPoint čipu, tak musíte kompletne prestúpiť na platformu Kaby Lake a zaobstarať si zodpovedajúcu základnú dosku.

Intel Optane Memory iba so základnou doskou s chipsetom Z270, H270 a B250

Pamäť Intel Optane Memory požaduje na svoje bezchybné fungovanie potrebnú oporu v modernom čipovej sade, čiže chipsetu. V tejto oblasti máme aktuálne, ale trochu nepríjemnú správu pre majiteľov starších PC. Cachovacia pamäť Intel Optane Memory možno využiť len s najmodernejším hardvérom. Konkrétne sú podporované základné dosky postavené na čipovej sade Z270, H270 alebo B250. Práve u nich je spoločnosťou Intel garantovaná maximálna kompatibilita v rámci modelových radov rôznych výrobcov. Rovnako tak je nutnosťou operačný systém Windows 10 64bit.

Intel Optane; inštalácia; vkladanie do základnej dosky

CPU Kaby Lake a Intel Optane Memory, ideálny základ pre nový PC

Kaby Lake je treťou generáciou procesorov Intel postavenej na 14 nm výrobnom procese. Oproti predchádzajúcemu radu Skylake však ponúka oveľa lepšiu optimalizáciu, čo má za následok vyšší procesorový výkon aj pri rovnakých taktoch. Na stavbu moderného počítača tak nemá žiadny zmysel uvažovať nad inou platformou. Procesory Intel Kaby Lake sú síce plne funkčné aj na starších čipových sadách Z170, H170 a B150, ale prídete tak o rad moderných funkcií. Z tých hlavných musíme spomenúť chýbajúcu podporu pre revolučný Intel Optane Memory a kompatibilitu pre ďalšiu plánovanú generáciu procesorov nazvanú Coffee Lake.

Spolupráca Intel a Micron? Samsung reaguje oznámením Z-NAND

Spolupráca Intelu a Micron rozhodne nenecháva v pokoji hlavnú konkurenciu, ktorú vo sfére SSD bezpochyby predstavuje spoločnosť Samsung. Jej odpoveďou na revolučný Intel 3D XPoint sú SSD disky bez mechanických častí založené na pamätiach Z-NAND. Nejde teda o radikálnu zmenu technológie, ale len o vylepšenú verziu klasických pamätí NAND.

Tie sú aktuálne veľmi často využívané v režimoch MLC a TLC. Ide v podstate o dvojité a trojité prepisovanie jednej pamäťovej bunky, čo má za následok menšie prenosové rýchlosti a nižšiu garantovanú životnosť. Oproti tomu, Z-NAND bude používané čisto v režime SLC, teda pôjde len o uloženie jedného bitu do jednej bunky. Prínos je úplne jasný v podobe citeľného nárastu prenosových rýchlostí a predĺženia životnosti.

Intel Optane náhľad

Serverový Intel Optane SSD DC P4800X využíva rozhranie NVM express

Intel však nezabudol ani na firemných zákazníkov s obrími servermi alebo veľké datacentrá. Práve pre nich si nachystal profesionálne riešenie v podobe Optane SSD DC P4800X s kapacitou až 1,5 TB a rozhraním NVM express, aby potenciál spočívajúci v 3D XPoint čipe mohol byť využitý na maximum!

Práve u profesionálneho nasadenia je potreba nakombinovať vysokú kapacitu s extrémnou rýchlosťou. Intel preto vyvinul nízkoprofilovú kartu do slotu PCI Express 3.0 ×4, ktorá využíva moderné rozhranie NVMe a pod pasívnym chladičom sa nachádzajú nielen samotné pamäťové čipy, ale aj špeciálny diskový radič od Intelu. Na výber bude zatiaľ z kapacít 375 GB, 750 GB a 1,5 TB, pričom cena v prípade 375GB modelu sa predpokladá okolo 1 700 €.

Intel Optane SSD DC P4800X

Benchmark testy serverového Intel Optane SSD

Úložisko Intel Optane SSD DC P4800X zamieri celkom určite do mnohých serverovní a datacentier. Prínos v podobe rýchlej a odolnej cache 3D XPoint pamäte je úplne zreteľný. Rýchlosť sekvenčného čítania sa pohybuje okolo hodnoty 2,4 GB/s a čítanie 2 GB/s. Hodnoty IOPS pri väčšej záťaži potom ponúkajú úplne neskutočné čísla 550 000 (čítanie)/500 000 (zápis). Ide približne o päťnásobok dnes používaných SSD.

Intel Optane SSD DC P4800X, benchmark

Kľúčový parameter SSD je IOPS

i Čo znamená IOPS?
Na zrýchlenie celého systému je kľúčový parameter náhodného čítania a zápisu. Výrobcovia ho udávajú v jednotkách IOPS (Input-output Operations Per Second, teda vstupno-výstupné operácie za sekundu). Najrýchlejšie SSD disky dosahujú rýchlosťou až 100 000 IOPS pri náhodnom čítaní a 90 000 IOPS pri zápise. Rozdiely medzi nimi a pevnými mechanickými diskami s rýchlosťou okolo 125 až 150 IOPS teda dosahujú niekoľkých rádov.

Po technologickej stránke ponúka Intel Optane Memory vysoké rýchlosti a výrazne predĺženú životnosť. Z nášho pohľadu je najväčšou výhodou možnosť urýchlenia vysokokapacitných pevných diskov na úroveň klasických SSD diskov, ktoré stoja len zlomok toho, čo stoja varianty najnovších NVMe SSD s rovnakou kapacitou.

Podrobný test Intel Optane Memory – OBSAH

 1. Intel Optane Memory nie je SSD, ale skôr RAM
 2. Parametre, špecifikácie a cena Intel Optane Memory 16 GB a 32 GB
 3. Predstavenie Intel Optane Memory
 4. Na akom PC sme Intel Optane Memory testovali?
 5. Herné testy: Hráme z HDD disku s Intel Optane Memory
 6. Testy Intel Optane Memory založené na reálnych scenároch
 7. Testujeme Intel Optane Memory v bechmarkoch pre HDD a SSD
 8. Záver recenzie, alebo Intel Optane Memory má konečne zmysel
 9. Hodnotenie Intel Optane Memory

Intel Optane Memory nie je SSD, ale skôr RAM

Aby bolo jasno, táto revolučná cachovacia pamäť nie je náhradou za klasické SSD disky, ale určitým spôsobom kapacitne nahrádza operačnú pamäť. Spojenie „SSD Intel Optane“ je tak mylné. Rozdiel je ten, že RAM je volatilná, čo znamená, že po vypnutí či reštarte PC stratí všetky dáta. Intel Optane Memory, na rozdiel od RAM, volatilná nie je, a preto v nej zostávajú uložené dáta aj po strate napätia. Táto cachovacia novinka má zmysel predovšetkým v kombinácii s klasickým, dátovým HDD diskom. Poslúži totiž ako veľmi výkonný urýchľovač, ktorý posunie bežný platňový disk na úroveň klasického SSD disku.

i Intel Op900p
Chcete najrýchlejší SSD na trhu? Potom pre vás máme úplnú novinku v podobe Intel Optane 900p s kapacitou 280 GB a 480 GB. Ide o SSD vo formáte prídavnej karty do slotu PCI Express 3.0 ×4 alebo vo formáte U.2. Oba varianty sú rovnako výkonné a konkurenciu prevyšujú svojím výkonom zhruba päťnásobne. Spoločne s nákupom Intel Optane 900p od nás obdržíte aj milú pozornosť v podobe vesmírnej lode Sabre Raven do Star Citizen. A ak ste o Star Citizen ešte nepočuli, pozrite sa na naše preview. Táto hra totiž rozhodne stojí za pozornosť.

Parametre, špecifikácie a cena Intel Optane Memory 16 GB a 32 GB

Cena Intel Optane Memory, s ohľadom na parametre a špecifikácie, nie je nijako závratná. Zvlášť s prihliadnutím na skutočnosť, že v kombinácii s bežným HDD dokáže zastúpiť aj SSD disk. Koniec-koncov, posúďte sami.

Intel Optane MemoryIntel Optane Memory 16 GBIntel Optane Memory 32 GB
Random read190,000 IOPS240,000 IOPS
Random write35,000 IOPS65,000 IOPS
Sekvenčné čítanie900 MB/s1,350 MB/s
Sekvenčný zápis145 MB/s290 MB/s
Latencia čítanie7 us9 us
Latencia zápis18 us30 us
Výdrž zápisu (TBW)182,5 TB182,5 TB
Záruka5 rokov5 rokov
RozhraniePCIe NVMe 3.0 x2PCIe NVMe 3.0 x2
Cena35,90 €59,90 €
*Ceny k 21. 8. 2018

Predstavenie Intel Optane Memory

Intel Optane Memory M.2 3D XPoint HDD cache acceleratorIntel Optane Memory 16GB M.2 ASUS MAXIMUS IX APEX

Pamäťový modul Intel Optane Memory je formátu M.2 2280-S1-BM. Rozmer (dĺžka disku) je klasických a najčastejšie používaných 80 mm. Kompatibilný je s procesormi Intel siedmej, ôsmej a nadchádzajúcej deviatej generácie Intel Core Kaby Lake, Coffee Lake (aj Refresh) a doskami s chipsetom radu Intel 200 až 390 Intel Chipset. Taktiež je zaistená priama podpora novej platformy Intel Basin Falls, ktorá so sebou prináša až 18-jadrové procesory Intel Skylake-X a 4-jadrový Intel Kaby Lake-X. Ako operačný systém potom slúži výhradne Windows 10 64-bit, ktorý musí byť nainštalovaný na SATA zariadení (HDD, SSHD, SSD).

Na akom PC sme Intel Optane Memory testovali?

i Nové notebooky a PC s Intel Optane Memory V našej ponuke nájdete počítače s Intel Optane, ktoré urýchľujú sekundárny, dátový pevný HDD disk na úroveň rýchleho SSD disku. V ponuke sú ako gamebox herné stroje, tak PC určená do kancelárie. A tým to nekončí. Ak sa obzeráte po novom laptope, máme pre vás pripravené aj notebooky s Intel Optane.

Test: Hráme z HDD disku s Intel Optane Memory

Ako Intel Optane funguje a aký rozdiel je medzi RAM operačnou pamäťou a touto špecialitkou, môže byť ťažké pochopiť. Preto venujte nasledujúcim riadkom pozornosť. Asi sa všetci zhodneme, že v druhom rade po nízkom FPS v hrách dokážu zábavu otráviť dlhé loadingy, inými slovami, nekonečne dlhé načítanie. Keď prvýkrát načítate hru, ale aj lokáciu či nejaké kolo, level alebo oblasť, všetky dáta sa načítajú z HDD disku do RAM, a v ďalšom prípade, keď sú dáta potrebné, je pevný disk využívaný len minimálne. Drvivá väčšina dát je k dispozícii v operačných pamätiach. Hoci ako uvidíte v jednom z testov, existujú aj výnimky a tie môžu, ako vieme, hocikedy tvoriť pravidlo.

Ako čítať v grafoch? Vysvetlenie na CS: GO

Intel Optane Memory; CS:GO; loading

Ako prvú som zvolil najhranejšiu klasiku v podobe Counter Strike. Najprv môže graf vyzerať zložito, no opak je pravdou. Na obrázku môžete vidieť dva základné stavy. HDD s údajom v zátvorke znamená test načítania hry iba s pevným diskom. HDD+ IOM (Intel Optane Memory) je rýchlosť, kedy pevnému disku pomáha naša obľúbená fičura, Optane Memory.

1st run, teda prvé načítanie hry vždy prebieha z pevného disku. Ak je v kombinácii s HDD zapojená Optane Memory, IOM sa v podstate učí a zisťuje, aké dáta si má zapamätať a mať k dispozícii, aby bolo ďalšie načítanie bleskurýchle.

2nd a 3rd run, teda načítanie hry druhýkrát a tretíkrát, máme v dvoch variantoch. V červenej farbe ide o loading iba s HDD, kedy sú herné dáta uložené v RAM, a v modrej farbe sú súbory uložené v Intel Optane Memory.

Coldboot je to, čo nás na grafe zaujíma najviac a prečo dávame Optane Memory do našich GameBox (herných zostáv), kde sú veľké pevné disky, ale aj do kancelárskych PC aj laptopov. Coldboot je stav, kedy dôjde k reštartu počítača, vypnutiu či v krajných prípadoch strate napájania, výpadku prúdu, vybitiu baterky a podobne. Celý vtip spočíva v už spomínanej volatilite pamäťových čipov. Vo chvíli, keď operačné pamäte prídu o napájanie, prídu o všetky uložené dáta. Intel Optane Memory naopak volatilná nie je a aj po dlhej dobe, kedy máte vypnuté PC, máte k dispozícii dáta, na ktoré by ste inak čakali z nesmierne pomalého pevného disku.

Test Intel Optane Memory: World of Warcraft

Intel Optane Memory; World of Warcraft

Keď sme si vysvetlili, ako sa orientovať v grafoch, môžeme preskočiť k príkladu z praxe, ktorý pozná celkom dosť z nás. World of Warcraft, nesmrteľná klasika. Klasický herný scenár sa nezaobíde bez tony loadingov. Chodíte Battleground, Arény, každú chvíľu máte loading. Cestujete po mape, leziete do portálov a chodíte dungueony. V horšom prípade wipujete na raidoch a váš raid leader na vás neustále reve, kde do čerta ste, a márne mu vysvetľujete, že vám to trvá, pretože máte WoWko na harddisku. PCMark 8 testuje všetky možné príležitosti, s ktorými sa pri hraní stretnete, a množstvo scenárov môžete vidieť spriemerované práve v grafe. Práve vychádza Battle for Azeroth a iste sa oplatí mať svižné hranie.

Nehľadiac na to, že hoci ide ľahko o „najhorší možný scenár“, všetci vieme, že sa začiatky datadiskov hocikedy nezaobídu bez Disconnect a niekedy je sprevádza aj error, ktorým pomôže jedine reštart PC. Vďaka Intel Optane Memory tak môžete váš PC reštartovať napríklad 50× za sebou, a rovnako budete mať k dispozícii ultrarýchle načítanie, ktoré vidíte na grafe v modrej farbe.

Test Intel Optane Memory: Assassin's Creed – keď ani RAM nepomôže

Intel Optane Memory; Assassin's Creed: Origins

Jedným z najčastejších argumentov proti Intel Optane Memory býva, že to, čo IOM ponúka, je práca RAM. Áno, je, ale platí to stopercAentne vždy? Najnovší Assassin's Creed je tak trochu výnimkou. Ako vidíte na grafe, počiatočné načítanie hry trvalo 45 sekúnd, dlhá doba. Pri druhom a treťom načítaní (2nd a 3rd run) malo ale všetko byť rýchlejšie bez pokúšania našej trpezlivosti. Bohužiaľ, klasický postup u tejto hry nefunguje a RAM urýchli ďalšie načítanie iba o cca 5 sekúnd.

Práve tu sa ukazuje sila IOM tzv. Inteligentného Cachovania, ktorá si poradí aj s touto záležitosťou. Druhé a tretie načítanie s IOM už trvá o 25,5 sekundy menej ako prvé načítanie, a je teda o cca 20 sekúnd rýchlejšie, než ako to má fungovať s RAM operačnými pamäťami. Séria Assassin's Creed bola vždy, čo sa týka práce s dátovými úložiskami, trochu jedinečná. Pamätám si doby, kedy na trh prichádzali prvé SSD disky od Intelu a už vtedy bol cítiť rozdiel v plynulosti hry kvôli extrémnemu množstvu načítania dát, ktoré klasické platňové disky nestíhali.

Test Intel Optane Memory: Playerunknown's Battlegrounds

Intel Optane Memory; PUBG

PUBG som opäť ako pri klasických testoch vykonával z replaya, teda zo záznamu hry. Na grafoch možno vidieť, že kombinácia HDD a Intel Optane Memory je o niečo rýchlejšia, a to aj pri prvom načítaní. Hra si pravdepodobne už z načítania do menu pripravuje dáta, ktoré sú opätovne použité pri samotnom loadingu do hry. Test som niekoľkokrát opakoval a zakaždým som dospel k rovnakému výsledku. Zásadný je opäť rozdiel načítania hry po reštarte a vypnutí/zapnutí PC, kde Intel Optane Memory prináša obrovské plus.

Test Intel Optane Memory: Rise of the Tomb Raider

Intel Optane Memory; Rise of the Tomb Raider

Za rohom máme jednu z najočakávanejších hier Shadows of the Tomb Rider, a tak nie je od veci si pripomenúť, ako to pravdepodobne bude vyzerať. Ak prežívate dobrodružstvo s Larou z pevného disku, chvíľu si jednoducho počkáte. V tomto prípade na rozdiel od príkladu s Assassin's Creed fungujú RAM skvele a klasické načítanie z Optane Memory a HDD je bez rozdielu. Razantný skok opäť prichádza v prípade tzv. Coldbootu, teda vo chvíli, keď potrebujete herné dáta po reštarte PC či opätovnom zapnutí vášho stroja po nejakej dobe.

Test Intel Optane  Memory: The Witcher 3

Intel Optane Memory; Witcher 3

Zaklínač 3 je jedna z tých hier, kde človek neustále cestuje a využíva funkcie rýchleho cestovania po mape, a teda sa často dostane do kolízie s loadingom. Zásadnouá pointou výsledkov v grafe je opäť rozdiel medzi kombináciou HDD pevného disku s Intel Optane Memory a samotným pevným diskom po reštarte/vypnutí PC, teda po tzv. Coldboote.

Test Intel Optane Memory: Battlefield 3

Intel Optane Memory; Battlefield 3

Na záver herných testov si opäť odskočíte k starému dobrému PC Mark 8. Battlefield 3 bol, je a bude vždy výnimočný dlhými loading scénami, a pretože širší záber testovania načítania obsahuje až príliš veľa premenných, musíme si vystačiť s aplikáciou, ktorá je pre tieto výpočty špeciálne vytvorená. PC MARK 8 bohužiaľ viac hier neponúka, ale možno predpokladať, že v určitých hrách rozdiel s Intel Optane Memory v kombinácii s pevným dátovým diskom iste pocítite.

Test: Práca s Intel Optane Memory

Testy hier máme za sebou. Ako ale funguje Intel Optane  Memory pri bežnej práci? Napovie táto kapitola.

Nabiehaní počítača (Boot time) s Intel Optane Memory

BOOT TIME HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Najprv si zľahka pripomenieme, ako Intel Optane Memory dokáže urýchliť načítanie operačného systému, teda ako rýchly je štart PC z HDD disku. Intel Optane Memory vám v tomto prípade vytrhne tŕň z päty. Otázkou ale je, prečo mať OS na HDD, keď už tu sú dlhou a predlhú dobu SSD disky, ktoré sa primárne používajú práve na inštaláciu operačného systému. Pre zaujímavosť som túto skutočnosť ale zmeral.


Adobe Photoshop, InDesign, After Effects a Illustrator s Intel Optane Memory

Adobe Photoshop Light HDD Intel Optane Memory

PCMark 8 má dva stupne testov pre Adobe Photoshop. Jeden je ľahší, číta a zapisuje menej dát, druhý ťažší, ktorý vykonáva rovnakú prácu s viacerými dátami. S Intel Optane  Memory je práca znateľne rýchlejšia ako bez cachovacieho M.2 modulu.

Adobe Photoshop Heavy HDD Intel Optane Memory

Zrýchlenie práce pri zapojení Intel Optane  Memory s hromadou dát v Adobe Photoshop spoznáte ako nič.

Adobe InDesign HDD Intel Optane Memory

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorá pri práci s Adobe InDesign používa dáta z pevného disku, určite po zapojení Intel Optane Memory, ktorá vyjde iba na necelých 40 €, rozdiel pocítite.

Adobe After Effects HDD Intel Optane Memory

Kto by nezbožňoval filmové efekty, že? Obzvlášť videosúbory môžu byť objemné a mať ich hneď po ruke a na nič nečakať môže prísť vhod.

Adobe Ilustrator Intel Optane Memory

Podobné zistenia pri otestovaní štyroch pevných diskov od veľkostí 1 TB – 2 TB v kombinácii s Intel Optane Memory môžeme nájsť aj v prípade Adobe Illustrator. Nezabúdajme však, že stále je v hre zrýchlenie aj po reštarte či vypnutí PC, ktoré bez IOM nemáte.

Microsoft Office Word, Excel, PowerPoint a zrýchlenie HDD s Intel Optane Memory

Microsoft Office Word Intel Optane Memory

PCMark 8 má vo svojom testovacom portfóliu aj večnú klasiku, ktorou je Microsoft Word. Aj v ňom môžete mať poriadnu dávku dát, ku ktorým sa hodí mať rýchly prístup za každej situácie, a to aj napriek tomu, že klasické operačné pamäte neposlúžia v prípade reštartu či návratu k práci po opätovnom zapnutí počítača.

Microsoft Office Excel Intel Optane Memory SSD NVMe

A práve Microsoft Excel je prípad, kde sa môžete stretnúť s poriadnymi nárokmi na rýchlosť úložiska a načítania dát. Cez Excel sa dosť často spracováva extrémne množstvo dát, pracuje sa s radom makier a súborov, ktoré je potrebné mať okamžite prístupné. A čo si budeme hovoriť, lepšie je mať tieto dáta v najrýchlejších pamäťových moduloch technológie 3DXPoint než čakať, až sa roztočia platne.

Microsoft Office PowerPoint Intel Optane Memory

Prezentácie v PowerPointe od Microsoftu sú ďalším príkladom, kde sa môžeme stretnúť s objemom dát. Nejde samozrejme o pravidlo, ale ak z nejakého dôvodu leží prezentačka na pevnom disku a je potrebné sa k nej opakovane vracať, opäť sa ponúka dobré využitie pre Intel Optane Memory.

Benchmark testy Intel Optane Memory s HDD a SSD

V druhej, pôvodnej časti tejto recenzie, som pre orientáciu ponechal porovnanie klasických výkonnostných testov v známom benchmarku Anvil's Storage Utilities.

Anvil's Storage Utilities a HDD 2 TB Seagate Barracuda

Anvil's Storage Utilities Intel Optane Memory SSD NVMe

Výsledky klasického, samotného HDD bez Intel Optane Memory nie sú nič moc. 4K, malé súbory, u ktorých sú rýchlosti najdôležitejšie, sú naozaj nízke. Poďme sa pozrieť na to, čo sa stane, keď pridáme modul Intel Optane Memory.

Anvil's Storage Utilities a 2 TB HDD Seagate Barracuda + Intel Optane Memory 16 GB

Anvils Storage Utilities HDD Intel Optane Memory SSD NVMe

Prekvapení, že? Rýchlosti vrátane doby odozvy (resp. Time) sú úplne niekde inde. Celý systém s Intel Optane Memory je krásne svieži a už nemusíte oplývať takou mierou trpezlivosti, ako keby ste mali len samotný pevný disk.

Záver recenzie, alebo Intel Optane Memory má konečne zmysel

Intel Optane Memory je na trhu už nejakú dobu. Ide o unikátne zariadenie, ktoré dokáže pevným diskom vrátiť slávu, ktorú mali, než sa objavili prvé SSD disky. Zároveň tzv. inteligentné cachovanie funguje veľmi dobre, pretože sa zdá, že aj menší Intel Optane Memory 16 GB nepredstavuje problém po stránke kapacity. Intel RST driver od verzie 16.0 vie urýchľovať aj sekundárny, tzv. dátový disk, na ktorom nie je nainštalovaný operačný systém, čo je zásadná zmena, ktorá otočila zmysel a využiteľnosť Intel Optane Memory o 360°.

V prípade Intel Optane Memory samozrejme zostáva otázkou, kto urýchľovač pevného disku subjektívne potrebuje. Aby som bol presný, nie je to ani tak o tom, kto potrebuje Optane Memory, ale kto dnes potrebuje vo svojom stroji HDD disk. Všetko je totiž otázkou budgetu. Dnešné hry majú desiatky GB a stačí vám hocikedy 10 – 15 hier spolu s nejakými dátami, ako sú filmy, fotky, zložky na sťahovanie, a razom máte využitie pre 1 TB a pokojne aj ďaleko väčší pevný disk. Ultrarýchly a objemný SSD disk NVMe je samozrejme luxus a pohoda, ale tiež je to vec, ktorá potrápi vašu peňaženku. Existuje mnoho odporcov akýchkoľvek cache, ktorí radi hádžu Intel Optane Memory do jedného vreca s SSHD. Nerád zatracujem čokoľvek len preto, že to existuje, radšej vnímam súčasnú funkciu Intel Optane Memory akú skvelú možnosť voľby, ktorá je po ruke za pár eur.

Ja osobne som sa pevných diskov vzdal už pred rokmi, pretože nemám potrebu uchovávať veľké množstvo dát, ale keby som sa bez vibrujúcich platňákov neobišiel, nepremýšľal by som ani minútu a Intel Optane Memory by som si zaobstaral. Obzvlášť za existujúcu cenu ide o pohodlie, luxus a šetrenie vašej trpezlivosti, čo považujem za veľmi rozumnú investíciu.

Intel Optane Memory je inovatívnou novinkou, ktorá veľmi urýchľuje prácu s pevnými diskami, disponuje skvelými rýchlosťami čítania a mnohonásobne zvyšuje responzivitu celého počítača, a preto pre ňu máme len slová chvály.

Intel Optane Memory – HODNOTENIE

Hodnotenie 95 % Alza.sk
Hlavné parametre: Výkon
100 %
Cena
95 %
Inteligentné cachovanie
100 %

Klady

 • Výrazné zrýchlenie počítača založeného na HDD
 • Urýchlenie sekundárneho dátového disku
 • Skvelé rýchlosti čítania (hlavne) a zápisu
 • Výborná odozva celého systému (nízke latencie)
 • Inteligentné cachovanie (max. 32 GB nepredstavuje problém)
 • Nízka cena

Zápory


Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.

V súvislosti s Intel Optane SSD a 3D XPoint čipom by vás mohlo zaujímať

V súvislosti s Intel Optane SSD a 3D XPoint čipom by vás mohlo zaujímať

Chcete si prečítať o téme viac? Výhody technológie Intel Optane podrobne zhŕňa spoločnosť Intel na svojej webovej stránke. Prednosti novej generácie SSD diskov spočívajú najmä v revolučnej pamäti Intel 3D XPoint. O jej histórii a ďalších súvislostiach sa možno dočítať na Wikipédii. Oba odkazy sú bohužiaľ zatiaľ len v anglickom jazyku.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií