Zobraziť katalóg

iPhone 13 Pro, uvod

iPhone 13 Pro (RECENZIA): brilantné parametre zabalené v kovovom tele

Recenzia

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Apple každoročne prichádza s ďalším najlepším iPhonom a svoj rad už druhý rok drží na 4 modeloch. Tie sa líšia nielen veľkosťou, ale zároveň segmentujú záujemcov na tých, čo chcú skvelý mobilný telefón, a na tých, čo chcú najlepší telefón bez kompromisov. My sme v recenzii otestovali zástupcu tej druhej skupiny. Ako na nás zapôsobil iPhone 13 Pro?

iPhone 13 Pro – OBSAH

 1. iPhone 13 Pro ako ten kompaktnejší profi iPhone
 2. Hneď na prvé poťažkanie je iPhone 13 Pro ako luxusný šperk
 3. Už tak dokonalý displej dostáva navyše rýchlu obnovovaciu frekvenciu
 4. Procesor A15 podáva nekompromisný výkon a je energeticky úsporný
 5. Teraz všetky foťáky zvládnu nočný režim, ale je toho viac
 6. Ak vám iOS vyhovuje, vyberajte aj medzi ďalšími iPhonmi
 7. Recenzia iPhone 13 Pro – verdikt

iPhone 13 Pro ako ten kompaktnejší profi iPhone

Po predstavení radu iPhone 12 v roku 2020, skladajúceho sa zo 4 rôzne odstupňovaných modelov, sme v roku 2021 od Apple videli rovnaký prístup. Kalifornský výrobca svetu opäť predstavil modely, medzi ktorými by každý mal mať toho ideálneho kandidáta. Konkrétne išlo o iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Niektorí používatelia pôjdu po cene. Pre niekoho je dilema, či sa oplatí lacnejší iPhone s väčšou kapacitou pamäte, alebo zaobstaranie drahšieho kúsku so základnou kapacitou.

iPhone 13 Pro je presne ten mobil, ktorý má zaujať kohokoľvek, kto od telefónu vyžaduje prítomnosť všetkých najnovších funkcií. A tých sa dočká bez kompromisov. Rovnako ale cieli na tých, ktorí nestoja o príliš veľký displej, ktorý používa najdrahší model iPhone 13 Pro Max. Pre profesionálov a milovníkov smartfónov Apple iPhone sa teda iPhone 13 Pro javí ako úplne ideálna voľba. Čo si o ňom myslíme po dlhodobom používaní?

Recenzia iPhone 13 Pro, farebné varianty
K už skôr predstaveným odtieňom modrej, čiernej, zlatej a striebornej pridal Apple v marci 2022 aj farebný variant horská zelená.

Hneď na prvé poťažkanie je iPhone 13 Pro ako luxusný šperk

Už na prvý dotyk máte okamžite jasno, že tu ide o niečo prémiové. Po vykĺznutí z krabičky držíte v ruke iPhone s hmotnosťou 204 gramov. Akonáhle ucítite povrch telefónu, hmotnosť sa okamžite zdôvodní. Leštené oceľové hrany totiž dávajú jasne najavo, že ide o drahý telefón, na dizajne ktorého si dal výrobca záležať. Hrany zostali rovnaké ako pri iPhone 12 Pro. Zostávajú na nich odtlačky prstov, ale materiál je odolný a neškriabe sa.

i

iPhone SE 2022 dostal nový čip, starý dobrý dizajn a opäť peknú cenu

Prednú stranu kryje odolné sklo Ceramic Shield. Chrbát je tiež zo skla, avšak tu je sklo vyhotovené v matnom variante. Vpredu je novinkou užší výrez obrazovky. Aj tak sa doň naskladali potrebné prvky ako kamera Face ID, senzor priblíženia a pod. Nad ním, tesne pri hrane, sa potom viditeľne nachádza reproduktor. Na predchodcovi bol vo výreze umiestnený nižšie.

iPhone 13 Pro, recenzia, zadná strana iPhone 13 Pro, recenzia, vystúpené fotoaparáty
Sklo kryje obe strany telefónu. Na zadnej strane je matné. Všetky 3 fotoaparáty sú znateľne vyvýšené nad povrch.

Aj keď ste majiteľom predošlého iPhonu 12 Pro, veľkosť zadného fotomodulu vás na prvý pohľad asi prekvapí. Apple totiž navyšoval jeho rozmery a teraz mierne prekračuje polovicu šírky celej zadnej strany. Modul je z lešteného skla a z neho ďalej trčia 3 obrovské fotoaparáty. Okolo modulu sa našťastie prach nelepí, ten sa skôr drží medzi jednotlivými objektívmi a raz za čas treba tieto priestory prečistiť. Celé telo zostáva plne vodoodolné pod ratingom IP68.

iPhone 13 Pro, recenzia, obsah balenia iPhone 13 Pro, recenzia, odtlačky prstov
Balenie je znova skromné. Nabíjací adaptér a slúchadlá tu nenájdeme. Odtlačky prstov na oceľovom rámčeku sú viditeľné, ale skôr pri bližšom skúmaní.

Už tak dokonalý displej dostáva navyše rýchlu obnovovaciu frekvenciu

Veľkou novinkou nového radu iPhone 13 Pro je dozaista ProMotion displej. Toto označenie sa týka displeja s rýchlou obnovovacou frekvenciou, ktorá pri iPhone 13 Pro dosahuje 120 Hz. Frekvencia patrí navyše medzi tzv. adaptívne, takže sa dokáže meniť v závislosti od aktuálnej potreby telefónu. Ten tak zvládne obnovu od 10 až po maximálnych 120 Hz.

Táto novinka je skutočne poznať. Rolovanie sociálnych sietí či prehliadanie fotiek a webu prebieha hladko. Je však až neuveriteľné, aké je operačný systém iOS už sám o sebe vrtký. Po vypnutí rýchleho snímkovania v nastavení nemusí nutne mnoho používateľov vôbec poznať rozdiel.

iPhone 13 Pro, recenzia, 120Hz OLED displej iPhone 13 Pro, recenzia, položený iPhone
Farby sú jasné, kontrast výborný a svietivosť spoľahlivo vysoká aj na priamom jarnom slnku. Zadný výstupok spôsobuje, že na rovnú plochu iPhone bez puzdra stabilne nepoložíte.

Už sme hovorili o menšom prednom výreze, vďaka čomu na displej zostalo nepoznateľne viac miesta po stranách okolo neho. Displej leží v rovine, nezvažuje sa smerom k hranám, ale jeho zaoblené rohy pár pixelov zasa uberajú. Samotnej kvalite sa nedá nič vytknúť. Panel OLED exceluje vysokým jasom a špičkovým farebným podaním. Zobrazenie fotiek, používanie aplikácií alebo hranie hier vás nemôže sklamať. Panel je odolný, ale pokiaľ nechcete riskovať, odporúčame poobzerať sa po ochrannom skle.

Procesor A15 podáva nekompromisný výkon a je energeticky úsporný

Keď máte rozpočet na telefón okolo 1 200 eur, máte isté nároky. Medzi ne pravdepodobne patrí perfektne odladený systém, prevádzka bez zásekov a možnosť maximálne využiť schopnosti telefónu v ďalších aplikáciách, napríklad technológiu AR.

i

Apple iPhone 12 (RECENZIA): 5G, OLED a osvedčený dizajn

Predpoklady k spoľahlivému chodu telefónu aj pri vysokom zaťažení iPhone 13 Pro rozhodne má, pretože preň Apple vymyslel procesor A15 Bionic. Stále ide o najvýkonnejší mobilný čip v telefóne a skvele mu prospieva, že je v súhre so softvérom od rovnakého výrobcu. Tým je zaručené skutočne pôsobivé využitie výkonu.

Recenzia iPhone 13 Pro, hranie hry Badland
Vďaka famóznemu displeju a výkonu si hranie hier bez ohľadu na ich grafické nároky naozaj užijete.

Za celý čas trvania testovania nebol viditeľný ani najmenší zádrhel a iPhone pôsobil sebaisto pri spúšťaní aplikácií, prepínaní medzi nimi, natáčaní 4K videí a iných aktivitách. Už z rôznych výkonnostných testov si procesor A15 odnáša skvelé výsledky, naživo svoju dominanciu len potvrdzuje. A to má v sebe iba 6 GB operačnej pamäte. Konkurencia v podobnej cenovej hladine sa nebojí ani dvojnásobku. iPhonu to však stačí, systém dokáže pracovať s rozbehnutými procesmi a uprednostňovať tie skutočne dôležité.

i

Oproti iPhonu 12 Pro si novinka polepšila v grafickom výkone. GPU pridáva ďalšie jadro navyše a teraz je 5-jadrové.

Vďaka iOS 15 si možno otestovať napríklad výkon neurónovej jednotky pri pôsobivej funkcii Live Text. Vďaka nej stačí v aplikácii fotoaparát namieriť na nejaký text, kliknúť na ikonku Live Text a s textom aj bez odfotenia pracovať, napríklad si ho skopírovať alebo preložiť. Je to možné to urobiť aj na už odfotenej snímke v galérii. Pre slovenčinu a češtinu zatiaľ chýba podpora, takže telefón nemusí vždy správne zobraziť dĺžne a mäkčene.

Nový iOS 15 okrem toho prináša aj efektnejšie rozmazanie pozadia pri FaceTime hovoroch, lepšie prehľadávanie telefónu či nové funkcie v prehliadači Safari a mnoho ďalšieho.

iPhone 13 Pro, recenzia, detekcia textu Live Text iPhone 13 Pro, recenzia, práca s textom Live Text
iPhone zvládne detegovať aj po slovensky či česky písaný text, bohužiaľ následne neskopíruje čiarky a mäkčene. Ale napríklad v angličtine je funkcia takmer bezchybná.

Ako je na tom iPhone 13 Pro s batériou? Na kapacitu 3 095 mAh pozeráme s neutrálnymi pocitmi, ale po vyskúšaní môžeme smelo povedať, že celý deň iPhone vydrží bez väčších problémov. Hoci ho vytiahnete von na fotografické popoludnie vyplnené nahrávaním videí vo filmárskom režime, pre nabíjačku sa budete musieť zastaviť až neskoro večer. Možno prežije bez nabitia aj polovicu dňa nasledujúceho. Oproti predchodcovi Apple sľubuje dlhšiu výdrž o niekoľko hodín. Bohužiaľ sa stále neposunul výkon nabíjania, takže zostávame na 20 W pri drôtovom, resp. 15 W pri bezdrôtovom.

Teraz všetky foťáky zvládnu nočný režim, ale je toho viac

Čo tie masívne fotoaparáty na zadnej strane iPhonu 13 Pro dokážu? Nielen foto, ale aj video teraz vyzerá ešte lepšie a dokáže toho viac. To je veľmi silný dôkaz, že Apple kladie dôraz na foto a video kvalitu, pretože už rad iPhone 12 spadal medzi najlepšie fotomobily na trhu. Kto by však čakal navýšenie 12 Mpx rozlíšenia, pomýlil by sa. Vylepšovalo sa na iných miestach.

Recenzia iPhone 13 Pro, HDR snímka
Vďaka technológii HDR si mobil poradí so zachovaním svetla a detailov ako na tmavom, tak aj osvetlenom mieste v zábere naraz.

Širokouhlý 12 Mpx fotoaparát si neznateľne polepšil vo svetelnosti (teraz f/1,5) a ide súčasne o najväčší snímač v histórii. To vo výsledku znamená ešte lepšie výsledky pri fotení a natáčaní za umelého osvetlenia a v noci. Fotky tak obsahujú minimum šumu a nočný režim sám rozhodne o dĺžke snímania. Už pri 2-sekundovom snímaní vám na snímke vyjde večerná obloha v jasne modrej farbe. Modelu Pro zostáva senzor LiDAR, ktorý napomôže pri fotení portrétov.

i

Najlepšie fotomobily 2022

Pre širší záber pri fotení a natáčaní je prítomný ultraširokouhlý fotoaparát. Ten výrazne zlepšil svetelnosť na f/1,8 a taktiež je teraz schopný fotiť v nočnom režime. Rovnako aj teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením má teraz možnosť využiť automatické aj manuálne nastavenie dĺžky snímania, teda nočný režim. Výsledné fotky nás prekvapili svojimi detailmi a iba miernou prítomnosťou šumu.

iPhone 13 Pro, recenzia, ultraširokouhlý nočný režim iPhone 13 Pro, recenzia, nočný režim – detail
Tiež ultraširokouhlý fotoaparát sa môže spoliehať na dlhšie ostrenie za horších svetelných podmienok. Za nedostatku svetla je možné fotiť aj pekné detaily.

Ďalšou novou funkciou fotoaparátu je režim makro. To nový iPhone 13 Pro dosiahne cez lepší ultraširokouhlý snímač, ktorý je schopný ostriť už od 2 cm. V tomto móde sa nemusíte obmedziť iba na fotky, ale podporované je aj video, vrátane spomaleného a časozberného. Zaujímavo teda môže vyzerať napríklad spomalený pohyb hmyzu na okvetnom lístku.

i

Kompletný rad iPhone 13 má po novom k dispozícii tzv. fotografické štýly. Nejde o jednoduchý výber celkového sfarbenia snímky, ale môžete si efekt podrobnejšie prispôsobiť.

iPhone 13 Pro štandardne zvláda iPhone 4K video pri 60 fps, čo je sám o sebe pekný údaj. Novinkou, ktorá si získala veľkú pozornosť, je filmársky režim. Ide vlastne o snímanie videa s malou hĺbkou ostrosti, kedy kamera zaostruje len na časť obrazu a zvyšok rozmaže. Výsledok pôsobí viac ako filmový záber a skutočne dobre funguje. Keď nie ste spokojní s preostrením, nie je problém v následnom videu cez intuitívny editor označiť iné subjekty, kam sa má ostriť. Filmársky režim nie je výsadou len hlavného snímača, ale aj teleobjektívu a prednej selfie kamery TrueDepth.

Recenzia iPhone 13 Pro, makro fotenie
Detail sedačky zachytený pri naozaj blízkom snímaní v režime makro.

Profíci ocenia mód ProRes, ktorý zaznamená video v iba nízko komprimovanej kvalite, avšak s väčším dátovým objemom. Aj tento režim vrátane fotografických štýlov zvládne predná kamera. Tá tak dokáže oveľa viac a je načase ju prestať brať len ako nástroj na občasné fotenie selfie či videohovory. Mimochodom také zábery potom spotrebujú skutočne veľa priestoru v telefóne, preto je v ponuke úplne prvýkrát aj variant iPhonu 13 Pro s 1 TB úložiskom.

Ak vám iOS vyhovuje, vyberajte aj medzi ďalšími iPhonmi

A ako si iPhone 13 Pro stojí oproti konkurencii? Ak by sme po nej pátrali, je logické začať v jeho vlastných radoch. V prípade, že neoceníte teleobjektív, LiDAR, 120 Hz displej a nemusíte mať nutne ťažký mobil s efektným oceľovým rámčekom, postačí vám zrejme iPhone 13, ktorý je lacnejší, ale napríklad aj ľahší.

Ak je iPhone 13 so svojou 6,1" uhlopriečkou stále zbytočne veľký, voľte model 13 mini. Pokiaľ naopak toto všetko vyžadujete a chcete ešte väčší displej, investície do iPhonu 13 Pro Max bude skvelou voľbou.

i

Rozumnou voľbou stále môže byť aj rad iPhone 12. Starší čip A14 Bionic si aj teraz trúfne na väčšinu konkurencie. Chýbať vám však môže 120 Hz displej, filmársky režim alebo lepšia batéria.

Väčší rozptyl nájdeme v prípade konkurenčných značiek. Veľmi podobné parametre ponúka napríklad Samsung Galaxy S22. V niekoľkých parametroch iPhone prevyšuje, napríklad v rozlíšení hlavného fotoaparátu alebo kapacite batérie. iPhone oproti Samsungu ponúka o chlp väčšie rozlíšenie displeja či napríklad odolný oceľový rámček, zatiaľ čo Samsung sa spolieha na hliník. Mnoho používateľov sa potom bude rozhodovať podľa sympatií k operačnému systému.

iPhone 13 Pro, porovnanie so Samsungom Galaxy S22
Samsung Galaxy S22 s iPhonom 13 Pro zdieľa takmer rovnaké rozmery, na fotke je však väčší iPhone 13 Pro Max. Zdroj: tremplin-numerique.org

Ďalej sme vybrali Google Pixel 6 Pro (recenzia – Recenzia Google Pixel 6: viac než len úchvatný fotoaparát?). Hoci veľkosťou panelu iPhone prekonáva, ďalej môžeme hľadať podobnosti. Aj tento smartfón sa spolieha na procesor vlastnej výroby, ktorý bol vytvorený špeciálne preň. Pixel sa tiež pýši väčším rozlíšením hlavného snímača a dokonca aj teleobjektívu. Google veľmi dobre zvolil väčšiu kapacitu batérie, aby spoľahlivo zaistila chod veľkému displeju, ale aj tak podľa niekoľkých zdrojov iPhone na výdrž víťazí. Samozrejme aj tu bude závisieť od preferencií, či iOS, alebo Android.

Parametre/Model iPhone 13 Pro Samsung Galaxy S22 5G Google Pixel 6 Pro 5G
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 340 × 1 080 px, 425 ppi 3 120 × 1 440 px, 512 ppi
OLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 12 Mpx, f/1,5, 4K video so 60 fps
hlavný: 50 Mpx, f/1,8, 8K video s 24 fps
hlavný: 50 Mpx, f/1,9, 4K video so 60 fps
širokouhlý: 12 Mpx, f/1,8, 120°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 120°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 114°
teleobjektív: 12M px, f/2,8, 3× optický zoom
teleobjektív: 10 Mpx, f/2,4, 3× optický zoom
teleobjektív: 48 Mpx, f/3,5, 4× optický zoom
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
10 Mpx, f/2,2, 4K video s 60 fps
11,1 Mpx, f/2,2, 4K video s 30 fps
Čipset Apple A15 Bionic, 6-jadrový Samsung Exynos 2200, 8-jadrový Google Tensor, 8-jadrový
RAM 6 GB 8 GB 12 GB
Interné úložisko 128/256/512/1 000 GB 128/256 GB 128/256 GB
Operačný systém iOS 15 Android 12 Android 12
Podpora sietí 5G
Akumulátor 3 095 mAh 3 700 mAh 5 003 mAh
rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 25 W/15 W
rýchlonabíjanie/bezdrôtové nabíjanie: 30 W/23 W
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP68 IP68 IP68
Audio stereo stereo stereo
Rozmery 146,7 × 71,5 × 7,65 mm 146 × 70,6 × 7,6 mm 163,9 × 75,9 × 8,9 mm
Hmotnosť 204 g 167 g 210 g
Cena od 1 149 €* od 849 €* od 999 €*
*Ceny sú platné k 10. 3. 2022.

Recenzia iPhone 13 Pro – verdikt

iPhone 13 Pro; recenzia

iPhone 13 Pro

Mobily

Pokiaľ nahliadneme pod pokrievku, nový iPhone 13 Pro toho prináša naozaj veľa nového a k tomu samozrejme všetko, na čo sme zvyknutí z generácií minulých. iPhone 13 Pro je telefón pre tých, ktorí chcú svoj zážitok s iPhonom posunúť najviac, ako je možné. Dostanú nekompromisný výkon, všetky podstatné moderné technológie a najlepší fotoaparát, ktorý exceluje v mnohých internetových rebríčkoch. Výsledné fotky, ako potvrdila táto recenzia, vyzerajú ešte lepšie s novým nočným režimom a makrom. Videá sa budú blížiť filmovým záberom zásluhou filmárskeho režimu.

Klady

 • 120 Hz displej ProMotion
 • Luxusný dizajn
 • Špičkový výkon A15 Bionic
 • Nočný a filmársky režim, makro

Zápory

 • Výrazne vystúpené fotoaparáty
 • Vyššia cena
i Mohlo by vás zaujímať

iPhone 13 Pro sa hodnotí pomerne ľahko. Máloktorý mobilný telefón na vás tak zapôsobí a ponúkne tak pokročilé funkcie. Do úvahy by sme mali brať, že tento model je telefónom z roku 2021, pritom porovnanie znesie dokonca s tými najlepšími telefónmi doterajšieho roku 2022.

Čo sme o iPhone 13 Pro písali skôr

Sponzorovaný článok


Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Najvýkonnejšie modely generácie iPhone 13 sú tu. iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max zaujmú tých najnáročnejších. Čo tohtoročné najdrahšie a najlepšie vybavené smartfóny od Apple prinášajú používateľom?

iPhone 13 a fotoaparát

iPhone 13 Pro a Pro Max (PREVIEW) – OBSAH

 1. Nové iPhony 13 Pro a Pro Max sú konečne tu
 2. Modely iPhone 13 Pro obliekajú vlaňajší dizajn s malými zmenami
 3. iPhony 13 Pro predvedú ešte plynulejší obraz
 4. iPhone 13 Pro prináša najrýchlejšiu grafiku vo svete smartfónov
 5. Makro na scénu a ďalšie užitočné foto a video novinky
 6. Pri Apple iPhone 13 Pro čakajte celodennú výdrž
 7. Porovnanie všetkých modelov iPhone 13

Nové iPhony 13 Pro a Pro Max sú konečne tu

Rok ubehol ako voda a po minuloročnom uvedení hneď štyroch modelov generácie iPhone 12 sa situácia tento rok opakuje. Tentokrát nám Apple ukázal štyri nové mobily iPhone 13. Sú nimi iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. V tomto článku si rozoberieme najnovšie iPhone 13 Pro a 13 Pro Max, teda drahšiu a vybavenejšiu dvojicu.

iPhone 13, farebný variant
Tohtoročný iPhone 13 Pro a Pro Max prichádza v novom horskom modrom variante. Okrem toho potom ešte v sivej, striebornej a zlatej. Zdroj: apple.com

Samotná akcia sa opäť niesla v duchu vopred natočeného videa s efektnými strihmi. Apple sa prezentácia vždy podarí a je vizuálne atraktívna. Na virtuálnom pódiu sa vystriedalo hneď niekoľko zamestnancov a previedli nás nielen novým radom iPhone 13, ale aj ďalšími novými produktmi ako Apple iPad či Apple Watch Series 7.

Modely iPhone 13 Pro obliekajú vlaňajší dizajn s malými zmenami

Aby sme mohli ľahšie rozoznať iPhone 12 Pro a Pro Max od modelov tohtoročnej generácie, došlo k miernym zmenám. Horný výrez obrazovky je teraz menší a displej má teraz viac miesta. Horný reproduktor sa presťahoval o kus vyššie, bližšie k hornej hrane. Menšieho výrezu sa dočkali bez výnimky všetky modely. Presuňme sa na zadnú stranu.

iPhone 13, dizajn
Zmeny v dizajne sú minimálne. Na prvý pohľad je zrejmý užší výrez nad displejom či mohutnejšia sústava fotoaparátov na zadnej strane. Zdroj: apple.com

Podľa predpokladov sa ľahkých zmien dočkáme aj tu. O niečo hrubšie a výraznejšie sú výstupky, na ktorých sú zadné fotoaparáty. Tie na zadnej strane teraz zaberajú viac miesta a dávajú najavo, že tu došlo k vylepšovaniu po stránke fotografického výkonu. Po novom sú v ponuke farby grafitovo sivá, strieborná, zlatá a horská modrá.

iPhony 13 Pro predvedú ešte plynulejší obraz

Na uhlopriečkach 6,1" modelu Pro a 6,7" modelu Pro Max sa stále stretávame s kvalitným OLED HDR zobrazením. Tieto veľkosti sú používateľom príjemné a zvládnu s nimi pohodlne pracovať a napriek tomu si užiť dostatočne veľký a kvalitný obraz. Jedna funkcia však obrazovkám iPhonov stále chýbala, a to až do dnešnej doby. Tou bola dynamickejšia obnovovacia frekvencia, ktorá v Pro modeloch novej generácie iPhone 13 vstupuje do hry s hodnotou 120 Hz. Odozva nových iPhonov 13 Pro tak bude výraznejšia napríklad aj počas pohybu v systéme.

i Apple iPhone: vychytávky najpopulárnejšieho telefónu súčasnosti

Vychytávku pomenovanú ProMotion už poznáme z tabletov iPad Pro a teraz bolo možné ju priniesť na Apple iPhone vďaka použitiu technológie LTPO displejov. Kvôli úspore batérie nepracuje táto frekvencia nonstop, ale dynamicky sa upravuje podľa potreby automaticky medzi 10 a 120 Hz.

iPhone 13, frekvencia displeja
Nielen pri hraní hier pocítite silu obnovovacej frekvencie 120 Hz. Na modeloch iPhone 13 Pro sa s ňou stretnete aj pri používaní systémových aplikácií. Zdroj: apple.com

iPhone 13 Pro prináša najrýchlejšiu grafiku vo svete smartfónov

Novým pohonom iPhonov 13 Pro a 13 Pro Max je čip Apple A15 Bionic. Ten logicky prekonáva aj doterajší vysoko výkonný A14 Bionic. Čip je 6-jadrový, z čoho 2 jadrá sú výkonné a 4 úsporné. Apple hľadí na efektivitu a energetickú úspornosť, čo platí aj pre A15 Bionic. Pre milovníkov graficky náročných hier a ďalších aplikácií je k dispozícii doposiaľ najvýkonnejší grafický čip v smartfóne. Má celkom 5 jadier, teda o jedno navyše oproti predchádzajúcej generácii. Ďalej ho dopĺňa aj 16-jadrový Neural Engine pre prácu s rozšírenou realitou.

iPhone 13, výkon
iPhone 13 Pro a Pro Max sa môže pochváliť najvýkonnejšou mobilnou grafikou. Zdroj: apple.com

Makro na scénu a ďalšie užitočné foto a video novinky

O kvalitách fotoaparátov nie je medzi iPhonmi pochýb. Pri modeloch Pro sa potom stretávame s tými najlepšími parametrami. Iné to nie je ani tento rok. Modely iPhone 13 Pro a Pro Max potešia tromi fotoaparátmi – širokouhlým, ultraširokouhlým a teleobjektívom, ktoré sú doplnené o senzor LiDAR. To sú už známe parametre, ale novinky tu nájdeme, a nie je ich málo.

Model iPhone 13 Pro má po novom posuv senzora pre lepšiu optickú stabilizáciu obrazu a namiesto 10-násobného má po novom až 15-násobný digitálny zoom. Objektívy oboch modelov Pro zvládnu teraz aj režim makro. Vďaka nemu si už z len 2 centimetrov vychutnáte detailné žilky na liste spadnutého zo stromu, pohľad na stavbu tela hmyzu či kvapky vody. Priaznivcov fotiek vyhotovených v neskorších hodinách poteší, že všetky kamery majú nočný režim.

iPhone 13, fotoaparát
Až takto detailnými snímkami sa môžu modely Pro pochváliť vďaka prítomnosti režimu makro so zaostrením už od 2 centimetrov. Zdroj: apple.com

Apple predstavil aj fotografické štýly, vďaka ktorým si jednoducho upravíme jednotlivé vrstvy snímky, ako je napríklad teplota farieb, svetlosť snímky a pod. Novinkou v oblasti videa je tzv. Filmársky režim, teda možnosť rozmazať pozadie pri natáčaní a dokonca toto meniť aj v následnej editácii. Pre pokročilejšiu editáciu záznamov nechýba modelom Pro funkcia ProRes video, ktorá príde neskôr v tomto roku. ProRes aj filmársky režim zvládne aj predná 12 Mpx selfie kamerka.

Pri Apple iPhone 13 Pro čakajte celodennú výdrž

Aby ste neprišli o možnosť skúsiť si po celodennom záprahu natáčanie nočných Dolby Vision videí, dočkali sa nové iPhony 13 väčších batérií. iPhone 13 Pro vám dá k dispozícii až o 1,5 hodiny viac výdrže v porovnaní s iPhonom 12 Pro. Pri modeli Apple iPhone 13 Pro Max je to dokonca o 2,5 hodiny viac ako v prípade modelu 12 Pro Max. To sa hodí najmä vtedy, keď ste pripojení k rýchlej dátovej sieti 5G. Konektivitu ďalej zabezpečuje WiFi 6, Bluetooth 5.0 či gigabitové LTE. Platby cez Apple Pay sú samozrejmosťou.

Porovnanie všetkých modelov iPhone 13

Modely 13 Pro a 13 Pro Max sa vo funkciách nelíšia. Zostáva teda na vašom rozhodnutí, či si vystačíte s kompaktnejšou uhlopriečkou a nižšou hmotnosťou telefónu, alebo chcete tú najväčšiu dostupnú obrazovku.

Parametre/
Model
iPhone 13 mini iPhone 13 iPhone 13 Pro iPhone 13 Pro Max
Displej 5,4" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 340 × 1 080 px, 476 ppi 2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 60 Hz OLED, 120 Hz OLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 12 Mpx, f/1,6, 4K video s 60 fps hlavný: 12 Mpx, f/1,6, 4K video s 60 fps hlavný: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps hlavný: 12 Mpx, f/1,5, 4K video s 60 fps
ultraširokouhlý: 12 Mpx, f/2,4 ultraširokouhlý: 12 Mpx, f/2,4 ultraširokouhlý: 12 Mpx, f/1,8 ultraširokouhlý: 12 Mpx, f/1,8
- - teleobjektív: 12 Mpx, f/2,8 teleobjektív: 12 Mpx, f/2,8


senzor LiDAR senzor LiDAR
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2
Čipset Apple A15 Bionic Apple A15 Bionic Apple A15 Bionic Apple A15 Bionic
Interné úložisko 128/256/512 GB 128/256/512 GB 128/256/512/1 000GB 128/256/512/1 000 GB
Podpora sietí 5G
Akumulátor rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W
Cena 799 € 899 € 1 149 € 1 249 €
*Ceny sú platné k dátumu 14. septembra 2021.
i Mohlo by vás zaujímať

Modely iPhone 13 Pro a Pro Max dokázali vylepšiť už tak pokročilú fotovýbavu a navrch pridali napríklad rýchlejšie väčšie batérie. Kto nechce šetriť miestom, má možnosť ísť do 1 TB pamäťového variantu. To je veľmi solídny základ a jednoznačne zaslúžený post najlepšieho iPhonu, ktorý si môžete kúpiť.

Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií