Zľava 15 % na Whirpool a Indesit 30% zľava na vybrané elektrobicykle

Marvel´s Spider-Man (RECENZIA) – Byť superhrdinom nikdy nebolo zábavnejšie

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Hier s témou klasických superhrdinských komiksov nevychádza veľa, keď teda bola na E3 2016 oznámená PS4 exkluzivita so Spider-Manom v hlavnej úlohe, bol som nadšený. Tvorcovia zo štúdia Insomniac Games všetkým fanúšikom Pavúčieho muža sľubovali obriu, aktivitami prekypujúcu plochu New Yorku na voľné preskúmavanie, akrobatický súbojový systém a úplne originálny príbeh, čo je priamo rajská hudba snáď pre každého hráča. Splnili ale svoje sľuby? Všetko podstatné sa dozviete v našej recenzii.


• Žáner: Akčná adventúra • Vývojár: Insomniac Games • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment • Platformy a Dátum vydania: PS4 (7. septembra 2018) • Homepage: www.playstation.com/en-us/games/marvels-spider-man-ps4/


Časti článku:

Obsah recenzie Spider-Man

 1. Spider-Man, ako ho nepoznáte
 2. New York, New York
 3. Šaty robia Spider-Mana
 4. Akrobatické súboje nadchnú v Marvel's Spider-Man
 5. Spider-Manovi to jednoducho sekne
 6. Do pavučiny SONY sa chytila ďalšia tučná mäsiarka
 7. Recenzia Spider-Man: záverečné hodnotenie

Spider-Man, ako ho nepoznáte

• Recenzia: 4. 9. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Tvorcovia zo štúdia Insomniac Games nie sú žiadni nováčikovia, Marvel's Spider-Man je ale rozhodne ich doposiaľ najambicióznejším projektom. Áno, majú za sebou tituly, ako je Spyro, Ratchet & Clank alebo Resistance, open world hra s komplexným súbojovým systémom je ale o triedu komplikovanejšia než všetko, čo doteraz vytvorili, mal som teda trochu obavy, aby si tvorcovia neodkusli príliš veľké sústo. Spadol mi preto pavúk zo srdca, keď som sa uistil, že túto výzvu ustáli s prehľadom. Poďme sa teda pozrieť, ako sa so slávnou komiksovou predlohou popasovali.

Marvel's Spider-Man; screenshot: hrdina

Originálny kostým ide ruka v ruke s rovnako originálnym príbehom.

Pravdepodobne ste si v traileroch všimli, že v tejto hre Spider-Man nosí celkom netradičný kostým. A máte pravdu, Insomniac Games totiž pre svoje účely vytvorili vlastné univerzum nezávislé na dianí z filmov či komiksov, pri vývoji teda mali až nevídanú slobodu. To znamená, že síce uvidíme veľa známych postáv, ich vizáž (prípadne aj životné príbehy) ale môže byť výrazne odlišná od toho, čo poznáme z komiksov.

Marvel's Spider-Man hneď na začiatku nastolí slušné tempo. Keď policajná razia vtrhne do mrakodrapu šéfa Newyorského podsvetia Wilsona Fiska alias Kingpina, Spider-Manovi sa naskytne jedinečná šanca svojho mnohoročného soka konečne poraziť. To sa mu o jeden tutoriálový boss fight neskôr skutočne podarí a Kingpin si ide na niekoľko rokov posedieť do väzenia. Vyzerá to tak, že náš príbeh skončí skôr, než vôbec začal, na Fiskovu pozíciu v zločineckej hierarchii sa ale začne drať konkurenčný gang Démonov na čele s mužom zvaným Mr. Negative. Nejde mu ale v skutočnosti o niečo úplne iné, než o Fiskovo teplé miestečko?

Marvel's Spider-Man; gameplay: Fisk Tower Marvel's Spider-Man; gameplay: Peter Marvel's Spider-Man; gameplay: minihry

Obrázok 1: Vo Fisk Tower všetko začína. Obrázok 2: Osobný život Petera Parkera hrá v príbehu Marvel's Spider-Man dôležitú úlohu. Obrázok 3: V hre na vás čaká aj množstvo zábavných minihier.

Príbeh je rozhodne podarený. Uberá sa miestami dosť prekvapivým smerom a obsahuje hneď niekoľko naozaj strhujúcich momentov. Objaví sa veľa klasických postáv (Norman Osborn, Mary Jane Watson, teta May...), ale okrem klasických superhrdinských tém sa Marvel's Spider-Man vo veľkej miere venuje aj osobe pod červeno-modrým kostýmom – teda mladému mužovi menom Peter Parker. Ten už ako Pavúčí muž v New Yorku pôsobí takmer jednu dekádu, má 23 rokov a pracuje ako vedec. Žiť život superhrdinu a ešte k tomu zvládať platiť nájom, chodiť do práce načas a dokonca mať aj normálny vzťah však nie je nič jednoduché a Peter sa tak často dostane do ťažkých situácií.

Marvel's Spider-Man je ale vďaka týmto civilným odbočkám prekvapivo vyvážený. Adrenalínové poletovanie mestom na pavučinách a bojovanie so zločinom v kostýme Pavúčieho Muža tak pravidelne striedajú kľudnejšie pasáže v koži samotného Petera, ktoré vám umožnia si vybudovať vzťah s mnohými vedľajšími postavami. Keď preto dôjde na vypäté momenty, často sa nevyvarujete úprimného dojatia. Na druhú stranu hra obsahuje aj pomerne štedrú porciu humoru, samotnému Spider-Manovi nie sú vtipné hlášky vôbec cudzie ani v komiksoch, takže je v tomto ohľade všetko v poriadku.

Marvel's Spider-Man; gameplay: Mary Jane

Niekoľkokrát si zahráte aj za známu Mary Jane Watson.

Niekoľkokrát sa vtelíte aj do Spider-Manovej priateľky Mary Jane Watson, ktorá by však v priamom strete s nepriateľmi nevydržala ani sekundu, vsádza teda na zakrádanie a opatrný postup. A hoci som sa spočiatku chcel čo najrýchlejšie vrátiť do kostýmu s pavúkom na hrudi, sympatická a odvážna Mary Jane si ma postupne získala. Nakoniec tak pre mňa boli tieto pasáže podareným osviežením hrateľnosti.

New York, New York

Úvodná časť s Kingpinovým dolapením slúži ako bleskový tutoriál, po ktorom sa vám otvorí celé mesto na voľný prieskum. A je to naozaj dychberúci zážitok! New York v podaní štúdia Insomniac Games je priamo fenomenálny. Vyzerá skvele a pôsobí naozaj živým dojmom – ľudia a autá prúdia po uliciach, na chodníku sem-tam prebehne potkan, mnohí chodci na vás pokrikujú, podajú vám ruku, odfotia sa s vami, jednoducho sa správajú ako väčšina z nás, keby sme niekedy stretli skutočného superhrdinu.

Marvel's Spider-Man; gameplay: fast travel Marvel's Spider-Man; gameplay: batôžky Marvel's Spider-Man; gameplay: prenasledovanie

Obrázok 1: V Marvel's Spider-Man je aj fast travel v podobe metra. Ale kto by cestoval metrom, keď môže lietať na pavučinách? Obrázok 2: Z batôžkov roztrúsených po meste sa dozviete všeličo zo Spider-Manovej minulosti. Obrázok 3: Prenasledovanie vozidiel začne byť kvôli quick time eventom veľmi rýchlo stereotypnou záležitosťou.

Skvele je prepracovaný aj samotný pohyb po meste. Až budete na svojich pavučinách svišťať nad jazdiacimi autami po uliciach zaliatymi slnečnými lúčmi, skákať zo strechy na strechu a šplhať po strmých stenách presklených mrakodrapov, z toho pocitu čírej slobody dostanete nejeden euforický záchvat.

Okrem obyčajných ľudí je ale tunajší virtuálny New York preplnený vedľajšími úlohami, batôžkami (obsahujú predmety zo Spider-Manovej minulosti), náhodnými zločinmi, ktoré môžete prekaziť, a výzvami, ktoré vám zadáva istá postava marvelovského univerza. Tieto vedľajšie aktivity sú veľmi zábavne spracované, obzvlášť ma potešili náhodné zločiny, ktorých je hneď niekoľko typov – vlúpačky, záchrana rukojemníkov, prenasledovanie vozidla, ale napríklad aj dopravná nehoda, deaktivácia bomby a tak podobne.

Marvel's Spider-Man – New York (vlastný gameplay)

Pohyb mestom je spracovaný úplne skvele.

Sú to príjemne variabilné činnosti a neraz sa mi stalo, že som jednoducho na svojich pavučinách prelietaval Manhattanom, venoval sa „čisteniu ulíc“ a do príbehových misií som sa musel skoro až nútiť. Nie snáď, že by boli nudné, to naopak, ale v New Yorku stvorenom Insomniac Games je jednoducho stále čo robiť. Snáď len už spomínané prenasledovanie vozidiel ma príliš veľmi nenadchlo, keďže vo svojej podstate ide v podstate o jeden veľký quicktime event. Dostihnete vozidlo, zoskočíte mu na strechu a potom len párkrát stlačíte koliesko a štvorček a je vymaľované. Nie je to vyložene zlé, ale veľmi rýchlo začnú tieto úlohy pôsobiť stereotypne.

Šaty robia Spider-Mana

Plnením týchto aktivít potom získavate skúsenosti (odomykajú nové skilly) a hlavne žetóny, za ktoré si craftujete novú výbavu, ale tiež najrôznejšie kostýmy z mnohých rôznych ér (nemyslím lietadlá, ale éry) Spider-Manovej komiksovej histórie. Z tých známejších sa môžete tešiť napríklad na skin Scarlet Spidera, Future Foundation Spider-Mana, Spider-Man 2099 (v dvoch podobách), ale aj na niekoľko vyložene obskurných kúskov, ktoré som nikdy v živote nevidel. A to mám komiksy so Spider-Manom pomerne načítané.

Marvel's Spider-Man; gameplay: kostýmy Marvel's Spider-Man; gameplay: módy Marvel's Spider-Man; gameplay: Scarlet Spider

Obrázok 1: Voliteľných kostýmov je k dispozícii celý rad. Obrázok 2: Ich vlastnosti potom môžete upravovať pomocou 3 módov. Obrázok 3: Scarlet Spider – jeden z mojich najobľúbenejších Spider-Manových kostýmov!

Tieto kostýmy podstatne menia vzhľad hlavného hrdinu, tvorcovia si ale dali prácu a zmena sa prejaví aj vo všetkých cut-scénach, za čo si zaslúžia veľkú pochvalu. Každý z týchto kostýmov však disponuje aj unikátnou superschopnosťou, ktorú môžete na krátky čas aktivovať pri súbojoch. Tým mám na mysli veci typu holoprojekcie, chvíľkovú nepriestrelnosť, zvýšenie poškodenia či údery nabité elektrinou. To je ale iba zlomok, kostýmov je v hre viac ako 20 a každý z nich oplýva vlastnou a jedinečnou zručnosťou.

Skvelé ale je, že si akúkoľvek schopnosť môžete voľne aktivovať v ľubovoľnom kostýme. Nikdy sa tak nedostanete do situácie, že budete kvôli určitej schopnosti nosiť kostým, ktorý sa vám nepáči. Stále ale platí, že ak neviete bojovať, potom keď príde na lámanie chleba a kostí, je v podstate úplne jedno, aký kostým máte práve na sebe.

Marvel's Spider-Man; screenshot: kostým

Spider-Man je muž mnohých tvárí a hlavne prevlekov. V hre ich je na výber takmer tridsať.

Akrobatické súboje v Marvel's Spider-Man nadchnú

Súboje v Marvel's Spider-Man v mnohom pripomínajú úspešnú sériu Batman: Arkham, tu ale podľa môjho názoru fungujú ešte o niečo lepšie. Hlavný problém som pri Arkhame (aj keď som sa skvele bavil) videl v tom, že Batman je v jadre stále len obyčajný človek v kostýme. Keď preto v potýčkach predvádzal saltá z jedného konca obrazovky na druhý, miestami to vyzeralo dosť zvláštne. U akrobaticky založeného Spider-Mana je to ale prirodzené, nehovoriac o tom, že má navyše k dispozícii aj celý rad úderov a komb, vďaka ktorým celý súbojový systém pôsobí značne robustne.

Pri súbojoch navyše hrajú veľkú úlohu aj vaše pavučiny, pretože môžete využívať interaktivitu okolitého prostredia a vrhať po svojich protivníkoch takmer všetko, čo máte po ruke. Možností, ako z nich vymlátiť dušu, tak máte celý rad, pričom priestor dostanú aj najrôznejšie spider-manovské gadgety. Peter Parker je koniec koncov vedec a vynálezca, dáva preto zmysel, že si postupom času vyrobíte hneď niekoľko vychytávok, ktoré vám uľahčia mnohokrát náročné súboje.

Marvel's Spider-Man – Súboj v základni Démonov (vlastný gameplay)

Jednou z vedľajších aktivít je „čistenie“ nepriateľských základní. Nezabudnite si vziať gumové rukavice.

Máte tak k dispozícii potrebnú rázovú strelu, ktorá je schopná nepriateľa odhodiť a prilepiť k najbližšej stene, pavučinovú bombu, elektrické strely schopné chvíľkovo vyradiť z prevádzky hneď niekoľko protivníkov naraz, alebo napríklad pavúčie drony schopné udeliť solídnu dávku poškodenia. Namixujte si túto výbavu s akrobaticky založeným Spider-Manom a vyjde vám z toho výbušný koktail plný adrenalínu, ku ktorému si len privoniate a budete sa skvele baviť pri každej sebemenšej bitke.

Tie prebiehajú nejako takto: po hlave sa vrhnete do skupinky darebákov, uštedríte pár rán, niekoľkými premetmi uskočíte na stranu, pomocou pavučín hodíte do hlúčiku zlosynov paletu ležiacu obďaleč, za letu rázovými strelami prilepíte niekoľko osôb k stene, zvyšku svojimi sieťami vytrhnete zbrane z rúk a idete si to s nimi vydiskutovať ručne. Je to jednoducho strašne cool, efektné a plynulé. Zamrzí len občas trochu zmätená kamera zaberajúca celú situáciu z dosť pochybných uhlov. Našťastie to ale nie je nič zásadné a hlavne nie časté.

Marvel's Spider-Man; gameplay: spider-drone Marvel's Spider-Man; gameplay: electric web Marvel's Spider-Man; gameplay: gangster

Obrázok 1: Zatiaľ čo vy bojujete, Spider-Dron sa v pozadí venuje zvyšným gangstrom. Obrázok 2: Elektrické pavučiny sú ideálne do súbojov s väčším počtom nepriateľov. Obrázok 3: Stačí trhnúť pavučinou a je po probléme.

Samostatnou kapitolou sú potom boss fighty. V tých sa postavíte tvárou v tvár hneď niekoľkým presláveným superzloduchom. Dostaví sa Mr. Negative, Rhino, Electro, Shocker a niekoľko ďalších, ktorých by som tu nerád prezradil. Musím povedať, že som sa u týchto stretnutí dobre bavil, sú veľmi efektné a správne komiksovo nadsadené. Len je škoda, že sa v niektorých momentoch tvorcovia opäť uchýlili k použitiu quick time eventov. Podľa môjho názoru to bol zbytočný krok, ktorý niektoré fázy boss fightov zbytočne ponižuje na cut-scénu, kde sem-tam stlačíte tlačidlo na ovládači. Našťastie je to úplné minimum prípadov.

Spider-Manovi to jednoducho sekne

Na záver ešte krátko o audiovizuálnej stránke. Marvel's Spider-Man vyzerá a znie parádne. Grafika je veľmi pekná, plynulá aj na štandardnej PS4 a najmä pri západe slnka (v hre) vyniknú brilantné svetelné efekty. Na postavu Spider-Mana je po celú dobu radosť sa pozerať, vďaka plynulým animáciám, ale aj skvele spracovaným kostýmom, na ktorých je vidieť každučký šev a záhyb látky.

Marvel's Spider-Man; gameplay: dážď Marvel's Spider-Man; gameplay: vlajka Marvel's Spider-Man; gameplay: ulice

Obrázok 1: Bežať po presklenej stene mrakodrapu v daždi je neuveriteľne efektné. Obrázok 2: Trocha toho patriotizmu nikdy nezaškodí. Obrázok 3: Grafika je parádna.

Zvuky a dabing sú tiež na vysokej úrovni, každý hlas, vystrelenie pavučinky, úder alebo dopad na plechovú strechu auta znie maximálne autenticky. Veľmi podarená je aj správne superhrdinská monumentálna hudba, vďaka ktorej si budete pripadať ako vo filme, aj keď práve stojíte na špičke stožiara verejného osvetlenia a pozorujete hrajúcu sa veveričku. Takže áno, hrateľnosť je skvelá, audiovizuálne spracovanie ale viac ako zdatne sekunduje.

Do pavučiny SONY sa chytila ďalšia tučná mäsiarka

Marvel's Spider-Man sa v mojich očiach okamžite zaradil po boku tých najlepších komiksových videohier. Príbeh Petera Parkera/Spider-Mana ma chytil v prvej minúte a nepustil do samotného konca. A ani po ňom ma nenechal vydýchnuť až do chvíle, kedy som mal dohrať na 100 % a na mojom účte sa objavila nová platinová trofej.

Marvel's Spider-Man; screenshot: selfie

Len si urobím selfíčko a musím zase letieť bojovať so zločinom!

Insomniac Games jednoducho stvorili vynikajúcu akčnú adventúru s jedným z najslávnejších komiksových hrdinov všetkých čias v hlavnej úlohe. Hrateľnosť je výborná, príbeh prekvapivý a napínavý, New York svojím spracovaním takmer až vyráža dych. Ak ste fanúšikovia komiksov, neváhajte. A ak nie, aj tak si Spider-Mana zahrajte. Toto je totiž ďalšia PS4 exkluzivita, ktorú by si do svojich sietí veľmi želali lapiť aj konkurenčné konzoly – majú však smolu. Spider-Man momentálne pracuje pre Sony.

Recenzia Spider-Man: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 95 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
90 %
Audiovizuálne spracovanie
90 %
Znovu hrateľnosť
80 %
Marvel’s Spider-Man; recenzia

Klady

 • Perfektná hrateľnosť
 • Krásne spracovaný New York
 • Zábavný súbojový systém
 • Množstvo kostýmov
 • Veľa vedľajších aktivít
 • Vydarený príbeh

Zápory

 • Išlo by to aj bez quick time eventov
 • Miestami zmätená kamera
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Písaniu o videohrách, či už vo forme samostatných článkov alebo recenzií, sa venujem približne od roku 2017, kedy som svojimi textami začal prispievať na server Zing.cz, aby som neskôr napevno zakotvil v redakcii Alza Magazínu. Mojimi obľúbenými žánrami sú RPG a akčné adventúry z pohľadu tretej osoby, nepohrdnem ale aj nejakým tým zápasom o prežitie v battle royale tituloch. Všeobecne ale pri hrách razím heslo, že skvelá hrateľnosť je nadradená nabúchanej grafike.

 1. (30. 8. 2018) Mesto, ktoré nikdy nespí
 2. (21. 8. 2018) J. Jonah Jameson bude mať v hre vlastný podcast!
 3. (20. 7. 2018) Hlavná dejová línia hry Spider-Man bude zrejme slušná jazda
 4. (15. 6. 2018) Spider-Man ukázal skoro celú Sinister Six
 5. (9. 6. 2018) Sony vyrieklo oficiálny verdikt nad českou lokalizáciou Spider-Mana
 6. (6. 4. 2018) Spider-Man od Marvel vyjde 7. septembra, k dispozícii bude aj v zberateľskej edícii
 7. (1. 11. 2017) Nový trailer pre Marvel's Spider-Mana ukázal veľa známych tvárí

Mesto, ktoré nikdy nespí

• Update: 30. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Spider-Man sa na disky našich PS4 na svojej pavučine rozkýva za približne 9 dní, už teraz je však jasné, kedy sa jeho príbeh (a taktiež príbeh Petera Parkera) rozrastie o pár kapitol navyše. The Heist, prvá časť plánovanej série DLC nazvanej The City That Never Sleeps, totiž vyjde 23. októbra 2018 a bude sa motať okolo slávnej zlodejky Black Cat. Táto neslávne preslávená mačacia žena (nepliesť s Catwoman od DC) si ich v komiksoch so Spider-Manom často... povedzme blízka, medzi oboma postavami to tak možno bude v DLC dosť iskriť.

Okrem nových misií a výziev vám v tomto DLC skomplikuje život aj úplne nový zločinecký gang a ponuka voliteľných kostýmov Spider-mana sa oproti základnej hre rozrastie hneď o 3 kúsky. Štúdio Insomniac Games však so svojimi plánmi s pavúčím Mužom zďaleka nekončí, v novembri nás totiž čaká ďalšia kapitola The City That Never Sleeps nazvaná Turf Wars a v decembri nás ako vianočný darček zabalený do pavučín poteší kapitola Silver Lining.

Spider-Man – Just the Facts (trailer)

Spider-Man si už plánuje svoje DLC.

Spider-Man pre PS4 teda ešte ani nevyšiel (recenziu očakávajte v blízkej dobe), už teraz sa ale môžeme tešiť na jeho ďalšie dobrodružstvá, ktorá nás čakajú o niekoľko mesiacov. Buďte si istí, že naša redakcia pri tom nebude chýbať.J. Jonah Jameson bude mať v hre vlastný podcast!

(Update 21. 8. 2018) Áno, je to tak. J. Jonah Jameson, majiteľ a vydavateľ novín Daily Bugle a zarytý odporca Spider-Mana, bude mať v rovnomennej hre vlastný podcast, v ktorom sa bude, ako inak, venovať prevažne ohováraniu samotného Pavúčieho Muža. Už v pôvodných komiksoch Jameson poctivo prehliada Spider-Manove dobré skutky, buďte si teda istí, že ani v hre na ňom nenechá jedinú nitku suchú. Témy v podcaste navyše budú odrážať vývoj samotného príbehu, bude teda zaujímavé počuť názor na dianie v hre z úplne opačného pohľadu.

Spider-Man – J. Jonah Jameson (trailer)

Niektorým ľuďom sa jednoducho nezavďačíte, ani keď sa voláte Spider-Man.

Ak však neustále sťažovanie sa na jedného z najslávnejších superhrdinov nebudete chcieť počúvať, budete mať možnosť ho vypnúť v menu. Osobne si ale myslím, že sa tak pripravíte o veľa humorných momentov. Či však Jonaha necháte hovoriť, alebo mu nasadíte „virtuálny náhubok“, sa budete môcť rozhodnúť už 7. septembra 2018, kedy hra vychádza.Hlavná dejová línia hry Spider-Man bude zrejme slušná jazda

(Update 20. 7. 2018) Za veľkou mlákou práve prebieha sviatok všetkých komiksových nadšencov – San Diego Comic Con. A pretože štúdio Insomniac Games práve dokončuje svoju očakávanú hru s pavúčím Mužom v hlavnej úlohe, môžete staviť babičkinu zbierku starých pavučín, že na tejto akcii nebudú chýbať. A veru nie. V rámci tejto udalosti totiž spomenutí vývojári vypustili do sveta zbrusu nový trailer zdôrazňujúci detaily hlavnej príbehovej línie.

Veľkú úlohu bude v hre celkom určite hrať Sinister Six alias partička šiestich superzločincov, ktorých spoločným cieľom je zničenie Spider-Mana raz a navždy. Už len tento dejový motív by bohato vystačil na samostatnú hru, Spider-Manovi ale v určitých častiach príbehu pôjde po krku aj samotná polícia, ktorú zrejme prestalo baviť, ako im „Ľudský Pavúk“ lezie do kapusty pri lovení kriminálnikov. Zo známych postáv spider-manovského univerza sa objavia aj nájomná žoldnierka Silver Sable, Miles Morales, ktorý v komiksoch po smrti Petera Parkera prevzal pavúčí kostým, Mary Jane Watson a množstvo ďalších charakterov.

Spider-Man od Insomniac Games teda vyzerá stále skvele a nový trailer tento dojem ešte umocňuje. Snáď sa tvorcovia príliš neodtrhli z reťaze a neprekombinujú príbeh priehrštím postáv a dejových odbočiek. Pevne ale verím, že si všetko postrážia a naservírujú nám perfektne vyváženú komiksovú hru. A čo je najlepšie – presvedčiť sa o tom na vlastnej koži budeme môcť už za menej ako dva mesiace!

Marvel's Spider-Man; screenshot: kop

Dostať kopačku do tváre od Spider-Mana nebude rozhodne nič príjemné.Spider-Man ukázal skoro celú Sinister Six

(Update 15. 6. 2018) V dynamickej ukážke, ktorú Sony prezentovalo takmer na samom konci svojej konferencie (v úvode článku), sa Spider-Man potýka s masívnou väzenskou vzburou v supertajnej väznici The Raft, kde si odpykávajú trest tí najhorší protivníci Petera Parkera. Ako prvý sa ukáže Electro, ktorého schopnosti asi odhadnete okamžite. V adrenalínovej naháňačke po areáli tejto hi-tech väznice sa Spider-Manovi postaví do cesty pár radových väzňov (hračka), postupne sa ale objaví aj Rhino, Scorpion, Vulture a zrejme aj jeden z hlavných záporákov celej hry – Mr. Negative.

Marvel's Spider-Man; screenshot: déšť

Insomniac Games pre svojho Spider-Mana vytvorili vlastný kostým a vyzerá vážne skvele.

Spomenutí superzlodusi v ukážke vystupovali predovšetkým v rámci cut-scén, ich štýl boja sme teda nemali šancu vidieť v praxi, našťastie sme si ich mohli aspoň dobre prezrieť. A musím povedať, že ich dizajn zaručene poteší každého fanúšika zošitov s pavúčím mužom v hlavnej úlohe. Insomniac Games si dali naozaj prácu s ich kostýmami a výsledok je tak parádnym mixom klasického vzhľadu a moderného updatu. Celá partia tak dokopy dávala takmer kompletný Sinister Six, alias slávnu skupinu zloduchov, ktorej cieľom je Spider-Mana nadobro zničiť. Trailer ako taký je skvelý a publikum v sále svoje nadšenie dávalo hlasno najavo.

Spider-Man v septembri ohromí prekrásne spracovaným New Yorkom

Insomniac Games s prezentáciou svojho najnovšieho titulu ale pokračovali zvesela ďalej aj po skončení hlavnej konferencie Sony v rámci najrôznejších interview. Vďaka tomu sme sa mohli pokochať ďalšími 10 minútami herných záberov, ktoré teraz pre zmenu ukazujú krásne spracovaný, otvorený New York. Poletovanie okolo mrakodrapov na tenkých pavučinách pôsobí úplne fantasticky, až meditatívne. Mesto prekvapuje veľkou mierou detailov a naozaj pôsobí živým dojmom.

Marvel's Spider-Man; screenshot: New york Marvel's Spider-Man; screenshot: Peter and Mary-Jane Watson Marvel's Spider-Man; screenshot: zhadzovanie lešenia

Obrázok 1: Pouličné akrobácie v podaní Spider-Mana. Obrázok 2: Peter Parker sa bude celú hru snažiť vybalansovať svoj osobný život so životom superhrdinu. Obrázok 3: Interakcia s prostredím bude kľúčová predovšetkým počas súbojov, kde vďaka nej budete môcť zneškodniť aj niekoľko nepriateľov naraz.

Ulice sú plné ľudí, áut, vedľajších questov a náhodne generovaných zločinov, s ktorými sa ako strážca poriadku budete môcť vysporiadať. Pokiaľ ale po vás práve nebudú strieľať kriminálne živly, chodci vypuknú začnú jasať, keď vás uvidia a kdekto si s vami urobí aj selfie.

Táto ukážka tiež dobre demonštruje súbojový systém hry Spider-Man v akcii. Máte k dispozícii štandardný útok, úskoky, niekoľko druhov pavučinových gadgetov a možno tiež hojne využívať okolité predmety vo svoj prospech. Zvrhnúť lešenie na bandu nič netušiacich nepriateľov či pomocou svojich pavučín vytrhnúť z pántov dvere od auta a ako obrie jojo ich po nich hodiť, je jednoducho skvelé (nielen) na pohľad. Spider-Man navyše pri tom všetkom robí všemožné otočky, saltá a ďalšie akrobatické pohyby, čo z každého súboja robí rýchle, dynamické a efektné pasáže, na ktoré sa budete vyložene tešiť.

Spider-Man štúdia Insomniac tak vyzerá s každým ďalším trailerom lepšie a lepšie. V súčasnej dobe už si ani nedokážem predstaviť, čo všetko by autori tejto komiksovej akčnej adventúry museli na poslednú chvíľu pokaziť, aby ich najnovší projekt skončil neúspechom.Sony vyrieklo oficiálny verdikt nad českou lokalizáciou Spider-Mana

(Update 9. 6. 2018) Pre všetkých z vás, ktorí radi hráte videohry, ale jazyková bariéra vám neumožňuje si ich poriadne užiť, mám dobrú správu. Sony totiž oficiálne potvrdilo českú lokalizáciu pre ich práve vyvíjanú hru Spider-Man. Českej verzie sa dočkajú všetky texty a herné menu, pokiaľ však očakávate aj český dabing, musím vás sklamať, hlasy a voice-over zostanú v pôvodnom anglickom znení.

Spider-Man, screenshot, pavučina

Spideyho hlášky si konečne budete môcť plne vychutnať v českom preklade.

Ja osobne prítomnosť českého prekladu kvitujem, otázkou ale zostáva, ako verne sa podarí do češtiny previesť Spider-Manove hlášky a vtipné jazykové prešmyčky, ktoré rád používa. Pevne ale verím, že si prekladatelia dajú záležať a odvedú dobrú prácu. Presvedčiť sa o tom každopádne budeme môcť už čoskoro, hra vychádza už 7. septembra iba pre platformu PS4.Spider-Man od Marvel vyjde 7. septembra, k dispozícii bude aj v zberateľskej edícii

(Update 6. 4. 2018) Zároveň s informáciou o dátume vydania bola oficiálne predstavená finálna podoba coveru fyzickej kópie hry. Až prekvapivo minimalistický booklet zobrazuje Spider-Mana na sýto červenom pozadí v póze celkom nepochybne inšpirovanou klasickými komiksami. Tu si môžeme v plnej kráse prezrieť aj nový, updatnutý kostým, ktorý by podľa tvorcov mal oplývať množstvom vychytávok. A hoci som priaznivcom štandardného spider-manovského „looku“, tento nový kostým vyzerá naozaj skvele. Snáď nebude príliš tesný.

Spider-Man; Wallpaper: New York

Hojdanie sa po uliciach New Yorku na Spider-Manových pavučinách nesmie chýbať v žiadnej Spideyho hre.

Okrem toho sa autori tiež pochválili tým, aká bude špeciálna edícia hry a čo bude obsahovať. Kúpa digitálnej Deluxe edície vám zaistí prístup do plánovaného DLC The City That Never Sleeps, zároveň získate aj bonusové kostýmy pre svojho pavúčieho hrdinu. Je to tak, Spider-Man bude môcť vo svojej najnovšej hre meniť kostýmy, pričom každý z nich mu prepožičia iné vlastnosti. Tešiť sa tak môžeme na veľa známych aj menej známych podôb z bohatej Spider-Manovej histórie.

Ak sa však čudujete, že sa tieto kozmetické doplnky stanú nástrojom pre žmýkanie hráčov a bude možné ich kúpiť aj za reálne peniaze prostredníctvom mikrostransakcí, môžete byť pokojný. Insomniac Games prítomnosť tejto skazy herného priemyslu vo svojom titule vylučujú, čo je jednoducho skvelá správa a potvrdenie toho, že dobro občas víťazí aj v reálnom živote a nie len v komiksoch.

Vývojári tiež pripravujú bohatú zberateľskú edíciu, z ktorej sa bude tešiť každý fanúšik komiksov. Okrem obligátneho disku s hrou a SteelBook nás neminie art book, nové kostýmy, prístup do DLC, bonusový herný obsah a predovšetkým krásne spracovaná soška samotného hlavného hrdinu. A keďže sa mi pri písaní posledných riadkov citeľne rozochveli kolená, v predtuche geekovského orgazmu radšej svoje bľabotanie ukončím s tým, že Marvel's Spider-Man vyzerá s každou novou informáciou čoraz lepšie a v redakcii už sa nemôžeme dočkať, keď táto PS4 exkluzivita dorazí na naše konzoly.

Spider-Man; edícia

Zberateľská edícia vyzerá naozaj impozantne.Nový trailer pre Marvel 's Spider-Mana ukázal veľa známych tvárí

(Update 1. 11. 2017) Podľa dynamicky zostrihaného traileru sa zrejme môžeme tešiť na poriadnu akčnú jazdu, ktorá sa bude postavami známymi z pôvodných komiksov len hemžiť. Jednoznačne teda stretneme Wilsona Fiska alias Kingpina, Mister Negative alebo Milesa Moralesa. Zatiaľ bezmenná rusovláska by snáď mohla byť slávna Spider-Manova priateľka Mary Jane Watson, ale momentálne sú to obyčajné špekulácie.

Reálnych ukážok priamo z hry video ukázalo minimum, ale aj z toho mála to vyzerá na efektný mix akcie, stealth pasáží a adrenalínových preletov mestom na pavučinách. Marvel 's Spider-Man teda s každým uverejneným materiálom vyzerá lepšie a lepšie, snáď už sa ale čoskoro dočkáme poriadnej dávky reálnych gameplay záberov. Rozhodne je ale na čo sa tešiť.

Marvel's Spider-Man; Spider-Man, glass, web

Nové video z herného veľtrhu Paris Games Week 2017 skôr len potvrdilo to, čo už dávno vieme. Marvel's Spider-Man vyzerá fantasticky a zdá sa, že sa po neveľmi úžasnom The Amazing Spider-Manovi od Beenoxu fanúšikovia konečne dočkajú superhrdinovského titulu, ktorý si oni aj pavúčí sympaťák Peter Parker zaslúžia.

Rozhovor s hlavným scenáristom Jonom Paquettom

(Štěpán Lenk): Na začiatok by som chcel povedať, že som si vašu hru naozaj užil (pozri naše herné dojmy) a vážne sa teším na plnú verziu. Pre hru ste vytvorili kompletne nový vesmír a absolútne nový príbeh, to muselo byť vzrušujúce, že?

(Jon Paquette): Áno, vzrušujúce a čiastočne nervydrásajúce.

Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, Spidey

A kto urobí rozhovor so mnou, čo? Ja som tu hlavná hviezda!

Čo pre vás bolo pri tvorbe tohto príbehu kľúčové?

Kľúčových vecí bolo hneď niekoľko. Predovšetkým som chcel, aby sa hráči pri hre bavili. Zábava je koniec koncov kľúčová aj pre postavu samotného Spider-mana. Používa svoj humor ako obranný mechanizmus pri nebezpečných situáciách a pre humornú hlášku nejde ďaleko. Ďalej bolo mojím cieľom fanúšikov prekvapiť. Aby si počas hry hovorili, že toto rozhodne nečakali. Hlavne som ale chcel, aby si ľudia pri hraní našej hry naozaj pripadali ako Spider-Man a Peter Parker.

Všimol som si, že je v hre veľa humoru, vaším cieľom teda nebolo vytvoriť vážny, temný príbeh, ako sa to pri svojich hrách a filmoch často snažia konkurenčné komiksové nakladateľstvá?

Nie, to naozaj nie.

Spider-Man; rozhovor – Jon

Hlavný scenárista Insomniac Games Jon Paquette je veľký sympaťák.

Aký bol váš zámer s postavou Spider-Mana/Petra Parkera, chceli ste skôr nadviazať na súčasné komiksy, alebo ste išli svojou vlastnou cestou?

Všetci sme čítali Spider-Manové komiksy, takže sme mali pomerne dobrú predstavu o jeho povahe. A keď sme začali vytvárať našu vlastnú verziu tejto postavy, vlastne sme sa snažili vychádzať z našich vlastných životov. Chceli sme ho jednoducho postaviť pred situácie, ktoré sme my museli riešiť v jeho veku (v hre je Petrovi 23 rokov), len v oveľa väčšom meradle.

V superhrdinskom meradle.

Presne tak. Hoci ja som teda vo svojej mladosti nikdy nemusel bojovať s Mr. Negative, ale každý máme svoje problémy.

Všimol som si, že sa Spider-Man doslova hemží najrôznejšími easter-eggami na ďalšie marvelovské charaktery, môžeme očakávať, že sa naozaj fyzicky objavia v hre?

Je vždy zábavné preskúmavať mesto a nachádzať cool veci, takže easter eggov bude v hre celá kopa. Čo sa ostatných marvelovských superhrdinov týka, tak na tých nenarazíte. Chceli sme sa zamerať predovšetkým na Spider-Mana.

Spider-Man – Gameplay Launch Trailer (trailer)

Launch trailer prestavuje niekoľko postáv, ktoré v príbehu hrajú zásadnú úlohu. Z plnej hry ale stále ukazuje úplné minimum.

Aká bola vaša spolupráca s Marvelom? Predpokladám, že do mnohých vecí mali čo hovoriť. Ovplyvňovali veľa tvorbu a vývoj hry Spider-Man?

Ani nie, veľa sme spolu komunikovali, hrali sme prvú verziu hry a veľa vecí sme vzájomne rozoberali, vždy som to ale vnímal ako vzájomnú spoluprácu. Nikdy to nebolo o tom, že sme si museli nechať od Marvelu veci najskôr schvaľovať. Všetci sme sa jednoducho snažili urobiť čo možno najlepšiu hru.

Ako často si v hre Spider-Man zahráme za Petra Parkera?

Myslím, že to je pomerne slušná časť hlavného príbehu. Počas misií ako Peter chodí do práce, navštevujete tetu May a tak podobne. To sú aspekty, ktoré sme sa do hry snažili dostať. Aké to je byť superhrdina a napriek tomu riešiť úplne obyčajné každodenné záležitosti. Ja viem, že to takto znie pomerne nudne, ale v hre to dáva zmysel.

Takže nemôžete ľubovoľne prepínať medzi Spider-Manom a Petrom, napríklad že vleziete do telefónnej búdky a bum, je z vás zrazu Spider-Man?

Nie, bohužiaľ, prepínanie medzi postavami sa priamo viaže na príbeh a nemôžete ho ovplyvniť.

Spider-Man; rozhovor – Peter Parker

Prepínanie medzi Spider-Manom a Petrom Parkerom bohužiaľ nebude možné kedykoľvek.

Ako ste vyberali kostýmy, ktoré si ako Spider-Man v hre môžete obliecť?

To je skvelá otázka. Keď sme hru vyvíjali, jednotliví členovia sami postupne prichádzali s ikonickými kostýmami, ktoré by sa v hre mali objaviť. Mohli by sme do hry dať ešte tento? A tento? V podstate vo finále išlo o to, aký kostým do našej hry zapadá.

Keď si nejaký ten kostým oblečiete, je to naozaj efektné, pretože sa ona zmena premietne aj do cut-scén, takže vidíte aj detaily, ktoré by ste inak nepostrehli. Tím, ktorý tieto voliteľné obleky vytváral, odviedol naozaj úžasnú prácu.

Súhlasím, dokonca aj kostýmy záporákov sú naozaj podarené, oproti komiksom síce majú odlišný dizajn, zároveň ale pôsobia ako pocta ich klasickým komiksovým dizajnom.

Presne tak. Keď sme navrhovali podobu záporákov, naša art direktorka najskôr veľa času venovala zbieraniu referencií – obrázkov z komiksov, filmov a podobne. Vlastne sme hľadali spôsob, ako vytvoriť našu verziu danej postavy a čo najviac zachovať ich klasický look bez toho, aby sme nejako znevažovali ich históriu. A hľadanie toho správneho hlasu k nim bol tiež náročný, ale zábavný proces.

Spider-Man; rozhovor – Electro

Kostýmy záporákov sú pekným moderným updatom klasických verzií.

V podstate sme rozosielali charakterizácie postáv a niekoľko krátkych viet agentom, ktorí tieto informácie ďalej posielali hercom. Tí nám potom na oplátku vracali nahovorené repliky, nad ktorými sme sa dlho dohadovali a vyberali toho pravého predstaviteľa. Takto nejako sme vyberali hlasy našich postáv.

Perfektné, vďaka za váš čas.
Tiež vďaka.

 1. Tak sa ukáž, Spider-Man
 2. Nabušený začiatok, skvelá akcia, krásny New York
 3. Spider-Man sa bude venovať aj osobnému životu Petra Parkera
 4. Máme sa v septembri na čo tešiť? Máme!

Tak sa ukáž, Spider-Man

(2. 8. 2018) Utorok 31. júla, reštaurácia Aureole, Praha. To bolo to miesto, kde sa Spider-Man vynoril z tieňov svojich pavučín a hŕstke vyvolených predviedol, čo dokáže. Extrémne teplo dokázalo prehlušiť len naše extrémne očakávanie (hoci klimatizácia sa snažila) a na všetkých prítomných bolo úplne jasne vidieť, že už sa nemôžu dočkať, až zasadnú k ovládačom PS4 Pro a vyskúšajú si úvodnú časť úplne nového dobrodružstva Pavúčieho Muža.

Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, Aureole

Spider-man a mrakodrapy idú jednoducho dohromady, nie je teda divu, že sa táto luxusná prezentácia odohrávala v reštaurácii 109 metrov nad zemou.

Po klasických počiatočných formalitách a krátkom úvode si vzal slovo Jon Paquette, samotný hlavný scenárista amerického štúdia Insomniac Games, ktorý za napäto očakávaným titulom stojí. Predstavil nám kľúčové charaktery a zasadenie celého príbehu, úplne evidentne ale nechcel hovoriť príliš dlho. Zlatým klincom večera (respektíve popoludnia) bol jednoducho Spider-Man a všetci sme si toho boli vedomí. Potom sme sa konečne mohli rozpŕchnuť k nabušeným konzolám Sony a stlačiť krížik na spustenie hry.

Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, plagát Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, PS4 Pro

Obrázok 1: Áno, prekvapivo všade boli plagáty a ďalšie predmety s tematikou Spider-Mana. Obrázok 2: Každý z účastníkov akcie mal prichystané svoje osobné PS4 Pro.

Nabušený začiatok, skvelá akcia, krásny New York

Zahrať sme si mohli prvých pár hodín hlavného príbehu, ktorý začína policajnou raziou do sídla samotného Wilsona Fiska, mafiánskeho bossa, inak známeho pod prezývkou Kingpin. To znamenalo prebiť sa niekoľkými poschodiami mrakodrapu plných jeho sluhov a vo finále si to vydiskutovať s „kápom organizovaného zločinu“ pekne osobne. Boss fight to nebol vôbec jednoduchý, Kingpinove údery mali razanciu plne rozbehnutého nákladiaku, ale nakoniec sa mi ho zdolať podarilo.

Po porazení neblaho presláveného Fiska a jeho transporte do väznice Raft sa pred nami otvoril celý New York a ja sa už teraz odvážim tvrdiť, že Insomniac Games stvorili jedno z najlepšie spracovaných, naozaj živých miest, aké som kedy vo videohre videl. Po uliciach jazdia autá, po chodníkoch pochodujú davy ľudí, z ktorých veľa na Spider-Mana reaguje, pokrikujú na neho, a pokiaľ práve plebejsky beží po svojich, často sa s ním chcú odfotiť, potriasť si rukou alebo mu pekne od pľúc povedia, čo si o jeho metódach potierania zločinu myslia.

Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, New York Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, Kostým

Obrázok 1: Ulice New Yorku sú spracované naozaj skvele. Obrázok 2: Celkom nový kostým je efektný, v hre ale bude aj celý rad tých klasických.

New York samotný je obrí, navyše vyložene preteká vedľajšími aktivitami, či už ide o hľadanie zabudnutých batohov, prerušovanie náhodných zločinov, aktivácia policajných signálnych veží či ničenie brlohov Kingpinových poskokov. Samozrejme, pobehovať medzi týmito bodmi rozprestretými na takto obrovskej ploche by bolo k zúfaniu zdĺhavé, Spider-Man našťastie disponuje svojimi typickými pavučinami, na ktorých prelietava medzi mrakodrapmi ako červenomodrý blesk. Hojdanie sa na pavučinách je podľa môjho názoru spracované skvele. Síce chvíľu trvá, než si osvojíte ovládanie a chytíte ten správny rytmus hojdania a odrážania na dosiahnutie čo najväčšej rýchlosti, po chvíli už ale začnete všetko vykonávať tak nejako automaticky a váš pohyb mestom je krásne plynulý, efektívny (a efektný).

A keď už sme pri tých pavučín, tie hrajú dôležitú úlohu aj v súbojoch, ktoré sú patrične akčné, dynamické a plné akrobatického skákania a uhýbania. Spider-Man, čiže Peter Parker, je pôvodným povolaním vedec, v priebehu hry teda budete často vynaliezať nové vychytávky na boj so zločinom. V rámci hrateľnej ukážky som mal možnosť vyskúšať rázovú strelu, ktorá nepriateľa odhodila niekoľko metrov ďaleko a potom obalila pavučinou. To sa vzhľadom na to, že často bojujete proti ozbrojenej presile, pomerne hodí, pretože ani Spider-Man zjavne nie je nepriestrelný. A pokiaľ to niekoho zaujíma – áno, presvedčil som sa o tom na vlastnej koži. Niekoľkokrát.

Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, Flip Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, Pavučina

Obrázok 1: Súboje sú dynamické a plné akrobacie. Obrázok 2: Pavučiny sú dôležitou súčasťou vášho arzenálu.

Spider-Man sa bude venovať aj osobnému životu Petra Parkera

Plnením príbehových a vedľajších misií získavate skúsenosti a špeciálne žetóny, vďaka ktorým si postupne odomykáte špeciálne zručnosti, novú výbavu, ale aj rôzne voliteľné kostýmy. Tých bude v plnej verzii naozaj veľa a každý z nich má ešte špeciálne vlastnosti, nejde teda iba o kozmetickú záležitosť. Skvelé ale je, že funkcie jednotlivých oblekov môžete medzi sebou ľubovoľne meniť. Nehrozí tak, že by ste boli nútení nosiť nejaký kostým len kvôli jeho atribútom, hoci sa vám vizuálne nepáči, čo je podľa mňa perfektné.

Spider-Man pre PS4 ale zďaleka nebude len o akčných sekvenciách a napínavých súbojoch. Veľká časť príbehu sa bude venovať aj Petrovi Parkerovi, ktorý rieši úplne obyčajné, každodenné problémy, napríklad nedostatok financií na zaplatenie nájmu. Insomniac Games pre svoju hru stvorili úplne originálny príbeh, ktorý sa odohráva v samostatnom vesmíre nezávislom od diania komiksov. To znamená, že sa tu síce objaví veľa známych postáv, v detailoch sa ale budú trochu líšiť od tých, ktoré poznáme z farebných zošitov. Napríklad taká Mary-Jane Watson, Spider-Manova láska, tu nie je fotomodelka a herečka, ale začínajúca reportérka. A tak ďalej v podobnom duchu.

Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, Peter Parker Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, Mary Jane Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, Advanced Suit

Obrázok 1: Veľká časť príbehu sa bude venovať aj Petrovi Parkerovi. Obrázok 2: Mary-Jane samozrejme nebude chýbať. Ale kráčania po prehliadkovom móle od nej nečakajte. Obrázok 3: Advanced Suit, teda vylepšený kostým, si na seba oblečiete krátko po začiatku hry.

Jon Paquette napokon v nasledujúcom rozhovore potvrdil, že cieľom štúdia Insomniac Games bolo predovšetkým vytvoriť zábavnú hru, ktorej stredobodom bude príbeh Spider-Mana/Petra Parkera. Môžeme sa ale tešiť na veľa easter eggov a odkazov na ďalších superhrdinov zo sveta marvelovských komiksov, hoci sa priamo v hre zrejme žiadny z nich neobjaví. Autori sa vraj chystajú primárne sústrediť na svojho titulného hrdinu, čo je jedine dobre. A kto vie, možno sa v druhom dieli, pokiaľ nejaký bude, súpiska slávnych charakterov razantne rozrastie. Taký Daredevil alebo Luke Cage a Iron Fist by už ale bez problémov zapadli aj sem.

Máme sa v septembri na čo tešiť? Máme!

No, radšej svoje dojmy ukončím, lebo mi už neostane žiadny materiál na recenziu... Ale vážne, už teraz som si takmer istý, že Spider-Man bude jedna z tých hier, v ktorej utopím naozaj veľa hodín, pričom nezanedbateľnú časť tohto času budem jednoducho len poletovať ulicami Manhattanu na svojich pavučinách, pretože to jednoducho vyzerá strašne cool a má to až meditatívne účinky. Spider-Man od Insomniac Games sa mi páčil už od prvých trailerov a teraz, po niekoľkých desiatkach minút strávených v tomto komiksovom svete, sa už nemôžem dočkať plnej verzie. Zostávajúce mesiac a päť dní do vydania hry tak pre mňa bude takmer na neprežitie. Nemáte niekto stroj času?

Spider-Man; Marvel's Spider-Man Preview Tour, Spider-Man

Spider-Man na svojich pavučinách priletí už 7. septembra. A my budeme pri tom.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!
i Mohlo by vás zaujímať

Spider-Mana vychádza 7. septembra 2018 exkluzívne pre PS4.

Spider-Man Preview

Obsah preview Spider-Man

 1. New York, New York
 2. Ako bojuje Spider-Man?
 3. Šarlotina pavučinka
 4. Svetlé zajtrajšky pre Spider-Mana

New York, New York

(25. 7. 2017) Ukážka začína obligátnym záberom na slávne americké mesto, kde Peter Parker alias Spider-Man bojuje so zločinom už niekoľko rokov. Podľa tvorcov totiž nebudeme hrať za teenagera, ako to bolo pôvodne v komiksoch, ale už za dospelého muža, ktorý sa snaží vybalansovať svoj osobný život a kariérou superhrdinu.

Policajné hlásenie oznamuje streľbu na stavenisku Fisk Tower. Kým sa Spider-Man pomocou svojich pavučín rýchlo premiestňuje na miesto činu, cez vysielačku komunikuje so ženou menom Yuri Watanabe – kapitánkou NYCPD. Či v tejto hre Spidey spolupracuje s celým policajným zborom, alebo len s vyvolenou Yuri, zatiaľ nevieme. Každopádne je to zaujímavý príbehový prvok, ktorý v komiksoch nenájdete.

Rozostavaný mrakodrap sa hemží skupinkami ozbrojených nepriateľov v démonických maskách. Spider-Man najprv volí tichý postup a pomocou svojich pavučín eliminuje jedného zloducha po druhom. Pri druhej skupinke už sa tichý postup nepodaril a dochádza k potýčke. Spider-man sa obratne pohybuje medzi nepriateľmi, uhýba streľbe z automatických zbraní a hocikedy si vypomôže nejakým predmetom v dosahu svojich pavučín. Napríklad omráčenie niekoľkých zloduchov pritiahnutím traverzy visiacej na žeriave nás priamo nadchlo.

Ako bojuje Spider-Man?

Súboje sa javia ako krásne plynulé a skvele sa na ne pozerá. Spider-Man je od prírody atleticky založený charakter a rozhodne tými všetkými saltami a premetmi hanbu svojmu komiksovému dvojníkov nerobí. Celkovo mi tu poňatie súbojov dosť pripomína sériu Batman Arkham. Rovnako ako u Batmana tu máte napríklad k dispozícii indikátor, ktorý vás dopredu varuje pred úderom a dopraje vám pár sekúnd na vhodnú reakciu. Aby ale bolo jasné, rozhodne tvorcom prípadnú inšpiráciu batmanovskou sériou nezazlievam, naopak. Stále ide o jedny z najlepších hier na motívy komiksov, a ak sa im Spider-Man aspoň trochu priblíži, môžeme sa tešiť na veľa zábavných potýčok.

Spider-Man; Wallpaper: tiché zabíjanie

Peter Parker je síce odvážny chlapík, občas je však lepšie zvoliť delikátnejší (a zákernejší) prístup.

Šarlotina pavučinka

Spider-Man sa po meste pohybuje pomocou svojich pavučín, to všetci vieme. Preslávené pavúčie vlákno samozrejme nechýba, ale správa sa trochu inak, než sme boli zvyknutí z minulých hier. Vystrelené pavučiny sa totiž naozaj viditeľne prichytávajú na budovy a podľa toho sa náš hrdina (viacmenej) realisticky pohojdáva vpred. Oproti minulým titulom, kde Spider-Man svoje pavučiny vystreľoval nelogicky kamsi do oblakov mimo záber kamery, je to veľký pokrok. Pre veľa ľudí je to možno nepodstatný detail, my si ale myslíme, že to hru zase o niečo viac približuje realite a pomáha podporiť ilúziu skutočného sveta.

Spider-Man; Wallpaper: parkour ve meste

Spidey sa vo výškach cíti ako doma. Čo je dobre, pretože väčšina jeho protivníkov to vidí opačne.

Z pavučín sa navyše očividne stáva viacúčelový nástroj, pretože ich Spider-Man hojne využíva v súbojoch a v ukážke sme mohli vidieť aj pohybom aktivované pasce, ktoré okoloidúcich nepriateľov v sekunde zamotajú do pevného kokónu. Insomniac Games evidentne rozširujú možnosti použitia pavučín a dávajú tak hráčovi väčšiu voľnosť pri riešení herných situácií, čo je jedine dobre.

i Prečo zostávať len pri virtuálnej podobe vášho obľúbeného pavúčieho superhrdinu? Pre malé aj veľké tu máme prehľad tých najzaujímavejších hračiek s tematikou Spider-Mana.

Svetlé zajtrajšky pre Spider-Mana

Nový Spider-Man teda vyzerá veľmi nádejne. Tvorcovia sľubujú originálny príbeh plný napínavého deja a postáv, s ktorými sa vraj ľahko stotožníme a budeme im držať palce. Navyše sa dočkáme aj otvorených kulís New Yorku, kde sa budeme môcť medzi jednotlivými misiami voľne pohybovať, čo je skvelá správa. Mať možnosť vyšplhať na najvyšší mrakodrap v meste a len tak sa kochať výhľadom na zvyšok mesta je presne to, čo od spider-manovskej hry očakávame.

Spider-Man; Wallpaper: výhľad na New York

Uvidíme, ako na tom bude grafika vo finálnej verzii. Snáď budú tieto a podobné panoramatické výhľady vyzerať rovnako dobre ako na súčasných ukážkach.

4,8 128×
Marvel's Spider-Man – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – Čaká vás úplne nové Spider-Manovo dobrodružstvo od Marvelu a Insomniac Games. Tešiť sa môžeš na staré dobré akrobatické zručnosti, improvizáciu a hojdanie sa na pavučinách, ale aj na nové prvky, ktoré v žiadnej hre so Spider-Manom zatiaľ nebolo možné vidieť. Od parkúrového pohybu a využívania prostredia až po nové bojové kúsky a veľkolepé miesta: to je Spider-Man, akého si ešte nikdy nehral.

34,90 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: MSX2003
4,8 287×
PlayStation 4 Slim 500 GB
Herná konzola – k TV, HDD 500 GB, Blu-ray, 1× herný ovládač, čierna farba AMD Jaguar Octu-Core, 8 GB RAM GDDR5, 500 GB HDD, Blu-ray, DualShock 4, Headset, WiFi 5GHz, HDMI kábel, USB 3.0, čierna

Super cena
339 € Ušetríte 10,99 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX001sl
Vytlačiť
P-DC1-WEB32
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií