Ako na lupiny vo vlasoch? Čo na lupiny zaberá? Ako sa zbaviť lupín raz a navždy? Tiež patríte medzi ľudí, ktorí si kladú tieto otázky? Možno sa vám už zdá boj proti nevzhľadným šupinkám nekonečný, ale nevešajte hlavu. Aj vy môžete mať krásne vlasy bez lupín. Dôležité je vedieť, aká je príčina lupín a zvoliť správnu starostlivosť o vlasovú pokožku. Poradíme vám, čo lupiny vo vlasoch spôsobuje a ako sa lupín zbaviť efektívne a dlhodobo. Máme pre vás tiež babské rady, ako na lupiny prírodnou cestou a odporúčime vám, čo s lupinami u detí.
Neviete si s lupinami vo vlasoch rady? Vyskúšali ste doma všetko možné, ale otázka, čo na lupiny konečne zaberie, vás trápi ďalej?
Ľudia, ktorým život komplikujú lupiny vedia, ako dokážu tieto nevzhľadné šupinky vo vlasoch človeka potrápiť. Aj keď vo väčšine prípadov nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú predovšetkým spoločenským problémom – dokážu totiž pokaziť dojem z upraveného účesu aj skvele padnúceho outfitu. Pritom tvorba šupiniek vo vlasoch sa týka všetkých. Bunky pokožky hlavy sa totiž neustále obnovujú, čo je bežný a prirodzený proces u každého človeka. Avšak v prípade lupín sa šupiny odumretej kože na hlave odlupujú v nadmernom množstve. Vo vlasoch sú potom viditeľné a znepríjemňujú nám život. Často sú sprevádzané svrbením pokožky.
Ale pozor! Nie sú lupiny ako lupiny. Je dôležité si uvedomiť, aké lupiny vás trápia a tomu potom prispôsobiť váš prístup k nim. V zásade rozlišujeme lupiny suché a lupiny mastné.
Ako sa zbaviť lupín? Určite je dôležité poznať príčinu tvorby lupín. Hoci si niekto môže mylne myslieť, že lupiny sú dôsledkom nedostatočnej hygieny, je to skôr naopak. Ľudia trpiaci nadmernou tvorbou lupín často venujú vlasovej hygiene zvýšenú pozornosť. Avšak mnohokrát nesprávnu, čo bohužiaľ vedie len k zhoršeniu príznakov.
Ako je teda možné, že niektorým ľuďom sa lupiny tvoria a iným nie? Bohužiaľ väčšinou je sklon k tvorbe lupín daný genetickou predispozíciou, hormonálnou nerovnováhou alebo zlou látkovou výmenou, s čím súvisí nadmerná aktivita mazových žliaz. Dôvodom lupín môže byť tiež nadmerné dráždenie a presušovanie pokožky či chronická únava a stres. Avšak dobrou správou je, že vo väčšine prípadov máte dobré možnosti, ako sa zbaviť lupín efektívne a doma.
Pokiaľ chcete, aby bol váš boj proti lupinám účinný, mali by ste príčinu tvorby lupín poznať. Až potom môžete správne určiť, čo na lupiny zaberá.
Čo proti lupinám zaberá? Odpoveď rozhodne nebude jednoslovná. Zbaviť sa lupín je beh na dlhú trať a predstavuje komplexnejší prístup k problému. Zahŕňa vhodné vlasové prípravky, správnu životosprávu s obmedzením stresu aj únavy, a tiež podporu vlasovej pokožky zvnútra, tj. dopriať jej potrebné vitamíny a živiny.
Na pokožku hlavy s lupinami patrí kvalitný šampón so špeciálnym zložením. Šampóny proti lupinám predstavujú účinnú pomoc, ale je napríklad vybrať ten správny podľa typu pokožky a povahy ťažkostí.
Ako už bolo vyššie povedané, najčastejšou príčinou tvorby lupín je premnoženie kvasiniek, ktoré sa prirodzene nachádzajú na pokožke hlavy. Ak eliminujeme tvorbu kožného mazu a pokiaľ dostaneme pod kontrolu kvasinky, dokážeme znížiť tvorbu lupín alebo sa ich úplne zbaviť. A na tomto princípe práve funguje väčšina šampónov proti lupinám, ktorých hlavnou zbraňou sú účinné látky proti kvasinkám a protizápalové zložky. Najlepšie sa osvedčujú vlasové prípravky obsahujúce selén, zinok, kyselinu salicylovú či ketokonazol.
Na suché lupiny, ktoré sú často zapríčinené dráždivými prípravkami, sú vhodné šampóny proti lupinám s hydratačnými a upokojujúcimi účinkami. Obsahujú účinné látky ako napríklad panthenol, provitamín B5, vitamín E či rôzne oleje s hydratačnými vlastnosťami. Tieto šampóny jemne a bez podráždenia šupinky vymyjú a citlivú vlasovú pokožku upokojujú, regenerujú a vyživujú.
Ak trpíte seboroickou dermatitídou, sú pre vás vhodné dermokozmetické prípravky obsahujúce antimikrobiálne a antimykotické zložky, ktoré vám pomôžu redukovať premnožené kvasinky a nadprodukciu kožného mazu a zároveň vám uľavia od svrbenia. V boji proti chorobe seborea pomáhajú šampóny s výťažkami z konope. Táto často diskutovaná bylina má významné protizápalové a hojace účinky, a aj pri vážnych kožných problémoch je veľmi účinná. Seborea však vyžaduje konzultáciu s odborníkom, ktorý cielene na vaše individuálne problémy určí vhodnú liečbu.
S umývaním hlavy to nepreháňajte, aby ste pokožku zbytočne nezbavovali jej prirodzeného ochranného filmu. V závislosti od vašich individuálnych potrieb umývajte hlavu 2×, maximálne 4× týždenne. Pri šampónovaní hlavu nedrhnite, ale pokožku iba jemne masírujte. Rozhodne sa vyvarujte horúcej vody a nezanedbajte dôkladné oplachovanie. Príliš horúca voda aj zvyšky čistiaceho prípravku môžu vlasovú pokožku dráždiť a vyvolávať jej potrebu brániť sa, čo by viedlo k ďalším lupinám. Neodškriepiteľne veľký význam má tiež šetrné sušenie vlasov. Vyhnite sa preto drsnému treniu pokožky vlasov uterákom a minimalizujte početnosť fúkania vlasov.
Šampón proti lupinám bohužiaľ nie je samospasiteľný a predstavuje len jednu časť v boji proti lupinám. Ak sa chcete lupín zbaviť účinne a hlavne dlhodobo, je potrebná celková podpora organizmu. Dôležitá je správna životospráva, tj. vyvážená a zdravá strava, dostatočné množstvo tekutín, minimalizácia stresu a únavy, a predovšetkým doplnenie potrebných látok dôležitých pre výživu a obranyschopnosť vlasovej pokožky. Do stravy zahrňte dostatočné množstvo aminokyselín (ryby, vajcia), potraviny bohaté na selén a zinok (ryby, pivovarské kvasnice, celozrnné pečivo, semienka) a taktiež potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, A, E. Účinnými bojovníkmi na nastolenie rovnováhy v ľudskom tele sú laktobacily a probiotiká, ktoré zabraňujú šíreniu plesní v organizme a pomáhajú dostať pod kontrolu kvasinky. V rámci zdravej výživy môžete do svojho jedálnička zahrnúť napríklad aj chlorellu, ktorá obsahuje všetky potrebné látky a zároveň pomáha telo prečisťovať a detoxikovať.
Lupiny u detí nie sú ničím výnimočným. Týkajú sa aj malých detí, novorodencov nevynímajúc. Pokiaľ sú lupiny suché, poukazujú na citlivú a suchú pokožku hlavy a starostlivosť o takúto pokožku by mala byť veľmi jemná a opatrná. Malé deti tiež často trpia detskou seboreou, prejavujúcou sa zhlukom mastných a nažltlých šupín. S detskou seboreou si môžete poradiť sami doma. Iba pokiaľ sa stav nelepší alebo zhoršuje, vyhľadajte pomoc detského lekára.
Prvým pravidlom je lupiny nikdy neodstraňovať násilím. Na vlasovú pokožku detí a dojčiat vždy používajte detské šampóny na citlivú pokožku, ktoré sú slabo kyslé a bez parfumácie, chránia pred vysúšaním a podráždením. Nepoužívajte šampón proti lupinám či iný prípravok určený pre dospelých. Mohol by jemnej detskej pokožke ublížiť. Pred umývaním vláskov šupiny zmäkčite olivovým, mandľovým, pupalkovým, nechtíkovým alebo iným vhodným olejom a potom použite jemný šampón pre deti. Detskú hlavu šampónujte len raz, nie dvakrát, ako sme väčšinou u dospelých zvyknutí. Po umytí vlásky jemne vyčešte. Vhodný olej môžete ľahko vtierať do postihnutej detskej vlasovej pokožky a nechať pôsobiť aj niekoľko hodín. Pri tvorbe lupín u detí sa oplatí skúsiť zmenu detského šampónu a určite je vhodné vyhnúť sa chlórovanej vode v bazénoch.
Ak sa nelepší stav, či dokonca zhoršuje, navštívte pediatra. Pravdepodobne vám predpíše špeciálny salicylový olejček, ktorý sa deťom vtiera do vláskov. Pri vážnych stavoch sa dostávajú na rad kortikoidy.
Pokiaľ chcete bojovať proti lupinám čisto prírodnou cestou, môžete vyskúšať osvedčené babské rady, ako na lupiny vo vlasoch. Väčšinu odporúčaných ingrediencií, čo na lupiny zaberajú, nájdete bežne doma.
A aké prírodné ingrediencie zaberajú proti lupinám?
Jablčný ocot má antimikrobiálne a antimykotické vlastnosti, a preto dobre pôsobí pri premnožení plesní a kvasiniek. Je účinným prostriedkom, ako sa zbaviť mastných lupín. Čistí pokožku od lupín a pomáha pri svrbení vlasovej pokožky. Navyše dodáva vlasom lesk a bráni ich vypadávaniu.
Zmiešajte 1/2 šálky jablčného octu s 1/2 šálky teplej vody a po umytí hlavy pokožku týmto roztokom opláchnite. Nechajte pôsobiť aspoň dve minúty a potom dôkladne opláchnite čistou vodou. Môžete si urobiť aj zábal, kedy si hlavu pred umytím opláchnete jablčným octom, zabalíte do uteráka a necháte pôsobiť 15 – 60 minút. Potom umyjete jemným, bylinkovým šampónom. Kúru jablčným octom aplikujte 2× týždenne a používajte ideálne jablčný ocot v biokvalite.
Kyselina salicylová obsiahnutá v Aspiríne alebo tiež v Acylpyrine má silné protiplesňové a antimikrobiálne vlastnosti, a preto je tiež súčasťou rôznych šampónov proti lupinám. A ako Aspirín proti lupinám aplikovať? Do šampónu, ktorý bežne používate, vmiešajte dve nadrvené tablety Aspirínu alebo Acylpyrinu a vzniknutou zmesou vlasy umyte. Potom dôkladne opláchnite. Kúru aplikujte 1× týždenne.
Proti lupinám účinkuje tiež sóda, ktorá pôsobí ako prostriedok proti parazitným hubám a plesniam a zároveň je mierne peelingová, takže vás zbaví odlupujúcich sa šupiniek. A ako na lupiny za pomoci jedlej sódy? Do hrnčeka s teplou vodou prisypte jednu lyžicu jedlej sódy a pokožku hlavy vzniknutou zmesou oplachujte. Opakujte 1× týždenne.
V boji proti mastným lupinám sa dobre uplatňuje šťava z citróna, ktorá pokožku hlavy vysuší, vydezinfikuje ju a vyčistí ju od odumretých šupiniek. A ako na lupiny pomocou citróna?
Dve lyžice čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy zmiešajte s jednou šálkou teplej vody. Naneste na hlavu a jemne vmasírujte do pokožky. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom hlavu opláchnite. Opakujte 1× týždenne.
Brezová voda je tradičný a osvedčený pomocník v starostlivosti o vlasy. Vlasovú pokožku vyživuje, podporuje rast a silu vlasov a dodáva im lesk. Je veľmi šetrná, a pritom účinná. Pomáha tiež v boji proti lupinám. Brezovú vodu si môžete buď zakúpiť alebo si ju pripraviť sami doma zo sušených listov brezy.
Po umytí hlavy ľahko vmasírujte malé množstvo brezovej vody do vlasov a do vlasovej pokožky. Brezovú vodu môžete tiež zmiešať s bežným šampónom a používať v rámci obvyklej vlasovej starostlivosti. Vhodné sú aj brezové šampóny.
Levanduľový olej je vďaka schopnosti upokojiť a hojiť podráždenú pokožku osvedčeným prostriedkom proti lupinám. Zároveň zabraňuje vypadávaniu vlasov, posilňuje ich a podporuje ich rast. Je účinný hlavne pri trápení so suchými lupinami. Levanduľový olej použite na jemnú masáž pokožky hlavy. Pár kvapiek nakvapkajte do dlaní a pár minút masírujte vlasovú pokožku. Tento proces môžete opakovať až 3× týždenne.
Kokosový olej má vo vlasovej kozmetike a v kozmetike všeobecne nezastupiteľné miesto a je tiež účinný proti lupinám. Má antimykotické a antibakteriálne účinky, je bohatý na antioxidanty a mastné kyseliny. A ako kokosový olej pri lupinách aplikovať?
Dve lyžice kokosového oleja zmiešajte v teplej vode, aby vznikla hustá tekutina. Vlasy si umyte a po osušení uterákom kokosový olej v tekutej forme vmasírujte do vlasovej pokožky. Nechajte pôsobiť aspoň 10 minút a potom zmyte. Kôru s kokosovým olejom môžete aplikovať kedykoľvek máte po umývaní hlavy čas.
Overeným pomocníkom proti suchým lupinám je aj olivový olej, ktorý dokáže suchú vlasovú pokožku dôkladne premastiť. Kvalitný olivový olej votrite do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť aspoň pol hodiny. Môžete vlasy tiež zabaliť do vlhkého uteráka namočeného v teplej vode a urobiť si tak zábal z olivového oleja. Potom vlasy umyte šampónom.
Táto bylina využívaná v kuchyni ako korenie dobre poslúži tiež pri trápení so suchou, svrbiacou a lúpajúcou sa pokožkou hlavy. Je totiž bohatá na bielkoviny a aminokyseliny, čím podporuje zdravie vlasovej pokožky a vďaka vysokej koncentrácii lecitínu pôsobí ako prírodné zmäkčovadlo. Príprava zmesi zo senovky proti suchým lupinám je jednoduchá.
Dve čajové lyžičky semienok senovky namočte vo vode a nechajte napučiavať niekoľko hodín. Prebytočnú vodu potom z väčšej časti zlejte a namočenú senovku rozmixujte do hladkej pasty. Tú potom jemne vmasírujte do pokožky hlavy. Po pol hodine pôsobenia zmes z vlasov vymyte.
Nevzdávajte boj proti lupinám. Aj pre vás existujú účinné spôsoby, ako sa zbaviť lupín. Vyberte si ten správny šampón proti lupinám a tešte sa z krásnych vlasov bez lupín.