AD elektro AD elektro

Najčastejšie poruchy práčok a ako ich riešiť

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Vďaka dokonalosti nových technológií a vysokej konkurencii v oblasti prania sú poruchy práčky čím ďalej tým menej časté. Napriek tomu nás problémy s práčkou čas od času neminú. Avšak nie každá porucha je tak vážna, aby bola nutná oprava práčky alebo ste si museli kupovať novú. Tie najčastejšie poruchy práčok sú mnohokrát banálne a môžete ich odstrániť sami. Máme pre vás rady a tipy, ako odstrániť jednoduché problémy s práčkou a ako poruchy práčky čo najviac minimalizovať.

Najčastejšie poruchy práčky

Poruchy práčok a ako ich riešiť – OBSAH

  1. Než sa pustíte do opravy práčky
  2. Najčastejšie poruchy práčok
  3. Ako rozobrať práčku
  4. Ako predísť poruchám práčky
  5. Kontakty na autorizované servisy

Než sa pustíte do opravy práčky

Dnes je na trhu veľké množstvo práčok a každý výrobca prichádza so svojou technológiou. Najdôležitejšie teda je, vždy mať po ruke manuál k vášmu typu práčky, v ktorom je návod aj na riešenie mnohých problémov. Pri hľadaní poruchy práčky je veľakrát zásadný typ motora práčky. Klasický motor, kedy je prenos energie z motora na bubon realizovaný cez remeň, je už považovaný za zastaralý, napriek tomu sa tieto práčky ešte bežne vyskytujú v domácnosti a je potrebné na ne pri téme „poruchy práčok“ myslieť.

Práčky s priamym pohonom ovládaným elektronicky sú už značne inovatívne a často sú schopné signalizovať hlásenie vzniknutej chyby na displeji, a tým veľmi uľahčiť hľadanie poruchy. Chybový kód je totiž vysvetlený v manuáli, kde ponúka aj možné riešenie.

Používateľsky úplne najpriaznivejšie sú potom tzv. inteligentné práčky, ktoré vďaka diagnostike cez mobilnú aplikáciu dokážu vyhodnotiť aj závažnejšie problémy s práčkou a ušetriť vám tak veľa času aj peňazí.

Najčastejšie poruchy práčky
Moderné práčky sú schopné signalizovať hlásenia poruchy na displeji, čím vám ušetria veľa času aj starostí

Najčastejšie poruchy práčok

Práčka nevypúšťa vodu

Ak neodteká voda z práčky, bude potrebné v prvom rade núdzovo vypustiť vodu z práčky. Až potom hľadať príčinu, prečo zostáva voda v bubne práčky.

  1. Upchatý filter práčky
  2. Keď práčka nevypúšťa vodu, skontrolujte najskôr, či nie je upchatý odtokový filter práčky. Ak áno, bude potrebné filter vyčistiť.

  3. Zaseknuté čerpadlo
  4. Ak práčka nevypúšťa vodu na začiatku programu (teda vodu z prvého plákania) môže byť nefunkčné vypúšťacie čerpadlo. Čerpadlo je veľmi citlivé na nečistoty a problém tak väčšinou spôsobí zanesenie a znehybnenie vrtuľky čerpadla vlasmi, niťami, hrčkami či drobnými predmetmi, ako sú gombíky a mince. Uistite sa, že je komora prázdna a čerpadlo sa voľne pretáča (vždy má mierny odpor pri určitej polohe, to je v poriadku).

    i

    Niektoré novšie práčky majú odtokový filter aj vypúšťacie čerpadlo v neprístupnej časti. Výrobcovia ich označujú ako samočistiace.


  5. Upchatá odpadová hadica
  6. Odpojte odpadovú hadicu a skontrolujte, či nie je upchatá. Ak áno, je potrebné ju vyčistiť a rovnako tak aj práčkový sifón. Odporúčame vyčistiť aj odpad v stene, ktorý sa zanáša nečistotami.

Ako vypustiť vodu z práčky – návod:

  1. Odpojte napájací kábel z elektrickej zásuvky.
  2. K práčke si pripravte nádobu na vypustenie vody.
  3. Otvorte spodný panel skrinky práčky (väčšinou spredu práčky v pravom/ľavom rohu).
  4. Vytiahnite malú núdzovú hadicu na vypúšťanie.
  5. Podržte a otvorte jej uzáver.
  6. Vodu vypustite do pripravenej nádoby.
  7. Hadičku opäť uzavrite a vložte späť do spodného panela práčky.
  8. Otvorte práčku a vyberte z nej bielizeň.
AEG pračka ProSteam_L7FEE48WC – ako vypustiť vodu z práčky
Na núdzové vypustenie vody z práčky slúži hadica v spodnom paneli skrinky.

Ako vyčistiť filter práčky

Filter práčky nájdete väčšinou na prednej strane spotrebiča v ľavom alebo pravom dolnom rohu za malým výklopným krytom. Ako vytiahnuť filter z práčky? Po odklopení krytu filter vyskrutkujte. Dajte si na zem handru alebo nejakú nádobu, aby ste zachytili vodu, ktorá pri tom vytečie. Filter práčky vyčistite pod tečúcou vodou a rukami z neho vyťahajte všetky vlákna odevov a vlasy.

Pri bežnej frekvencii prania by ste mali filter čistiť približne každé 3 mesiace. Ak máte doma chlpatých domácich miláčikov, a teda zanesené oblečenie od chlpov, odporúčame vyčistiť filter práčky častejšie.

Práčka nenapúšťa vodu

Ak po zapnutí práčka nenapúšťa vodu, skúste overiť tieto možné príčiny.

  1. Uzavretý prívod vody
  2. Kohút prívodu vody do práčky nie je otvorený, prípadne môže byť uzavretý prívod vody do celého domu.

  3. Zalomená hadica
  4. Skontrolujte hadicu privádzajúcu do práčky vodu a hadicu odpadovej vody, či nie sú zalomené alebo upchaté.

  5. Nízky tlak vody
  6. V rozvode vody môže byť nedostatočný tlak. Skontrolovať dostatočný tlak pri prívode vody môžete testom pomocou vedierka tak, že z naplno otvoreného prívodu vody by malo vytiecť približne 10 litrov vody za minútu. Ak je tlak vody vo vodovode príliš nízky, obráťte sa na svojho inštalatéra.

  7. Porucha na riadiacej jednotke
  8. Ak ste vylúčili vyššie uvedené banálnejšie príčiny a po spustení programu práčka stále nenapúšťa vodu, pravdepodobne bude chyba v riadiacej jednotke a v tom prípade je potrebné privolať servisného technika.

Práčka nezohrieva vodu

Vyťahujete studenú bielizeň z práčky, na bielizni zostávajú škvrny aj po vypraní, počas prania je práčka studená – týmto spôsobom sa prejavuje porucha, keď práčka nezohrieva vodu. Niekedy môžu byť príčinou zbytočne vysoké dávky pracieho prášku, v dôsledku čoho ohrievacie teleso pláva v pene a nemôže vodu dôkladne ohriať. Samozrejme príčina môže byť aj vážnejšia.

  1. Vysoká dávka pracieho prášku
  2. Skúste použiť polovičnú dávku pracieho prostriedku.

  3. Vodný kameň na vykurovacom telese
  4. Ak je vykurovacie teleso pokryté nánosom vodného kameňa, nemôže plniť svoju funkciu. Je potrebné zbaviť práčku vodného kameňa. Ideálne použite špeciálny čistiaci prostriedok na vodný kameň v práčke, ktorý podľa návodu vložíte do zásobníka na prací prášok alebo do bubna. Pustite program na teplotu 60 °C alebo na 90 °C. Čistiace prostriedky proti vodnému kameňu sa odporúčajú používať aj preventívne cca 1× za štvrť roka.

  5. Porucha vykurovacieho telesa
  6. Ak dôvodom, prečo práčka nezohrieva vodu, je porucha vykurovacieho telesa, mal by sa v prípade novších modelov na displeji zobraziť chybový kód. Ide o poruchu, ktorú by ste nemali opravovať sami, ale radšej zavolať servisného technika.

  7. Porucha termostatu
  8. Rozbitý termostat práčky nesprávne vyhodnocuje teplotu vody, a teda nezohrieva dostatočne vodu pri pracom programe. Ide o problém, ktorý vyžaduje odborníka.

Práčka nežmýka

Dôvodov, prečo práčka nežmýka vôbec, prípadne neodstreďuje dostatočne, môže byť opäť viacero. Začnite tým najčastejším.

  1. Preťaženie práčky
  2. Najčastejší dôvod, prečo práčka nežmýka, sú veľké kusy bielizne v práčke, ktoré sa zmuchlajú do jedného nadmerného celku a práčka je preťažená. V takom prípade zastavte program, vytiahnite bielizeň von a znovu ju naskladajte do práčky po menších dávkach. Všeobecne sa príliš veľké kusy bielizne do domácej práčky nehodia a ak má s nimi vaša práčka problém, odporúčame voziť ich do čistiarne.

  3. Upchatá výtoková hadica
  4. Skontrolujte, či vypúšťacia hadica nie je ohnutá alebo upchatá. Prípadne, či nie je upchaté odtokové potrubie.

  5. Porucha motora či v elektronike
  6. Ak ste vylúčili vyššie uvedené banálne príčiny, prečo práčka nežmýka, môže ísť o vážnejšiu chybu na čerpadle, motore alebo v elektronike. Nové typy práčok môžu o tom informovať chybovým hlásením na displeji. V každom prípade poruchy na motore či elektronike vyžadujú zásah odborníka.

Uvoľnený bubon práčky

Určitá vôľa bubna práčky je v poriadku. Avšak ak sú vibrácie práčky pri žmýkaní príliš veľké a bubon „lieta“, búcha, klope, a vy počujete búchanie práčky pri žmýkaní, rozhodne to nie je v poriadku a treba to riešiť.

  1. Uvoľnená pružina
  2. Bubon je zavesený na pružinách, aby sa mohol voľne hýbať do všetkých strán a aby pružiny zároveň tlmili nadmerný pohyb a hluk. Ak sa jedna z pružín uvoľní, zle fixovaný bubon v práčke búcha pri odstreďovaní. Náhľadom do vnútra práčky zistíte, či nie je uvoľnená pružina a prípadne ju opäť zaháknite za bubon.

  3. Chybné ložisko práčky
  4. Ak sú pružiny v poriadku a bubon je správne zavesený, napriek tomu je však bubon voľný a robí hluk, bude pravdepodobným dôvodom opotrebované ložisko. Ložiská totiž zaisťujú rotáciu bubna a sú tak vystavené najväčšiemu zaťaženiu v dôsledku vysokých odstredivých rýchlosťou. Opotrebovávajú sa teda rýchlejšie ako zvyšok zariadenia. Avšak výmena ložiska práčky je náročnejší servisný úkon a vyžaduje kvalifikovaného opravára.

Práčka vyhadzuje poistky

Ak práčka vyhadzuje poistky, je potrebné rozlíšiť, či to zapríčiňuje preťaženie siete, alebo skrat z dôvodu nejakej poruchy práčky.

  1. Slabý istič
  2. Najčastejší dôvod, prečo práčka vyhadzuje poistky, je slabý istič. Buď bude potrebné vymeniť istič za silnejší alebo napojiť domáce spotrebiče na viac okruhov.

  3. Skrat
  4. Ku skratu môže dochádzať, keď je problém v elektrickom kábli, v zásuvke, prípadne keď dôjde k poruche motora alebo vykurovacieho telesa. Skrat môže spôsobovať aj unikajúca voda. Niekedy postačí káble alebo spotrebič skontrolovať vizuálne a zistíte, kde je problém. Môžete tiež odpojiť vykurovacie teleso a medzi vývodmi zmerať odpor. V každom prípade radíme nehrať sa na elektrikára a radšej volať odborný servis.

Práčka neberie aviváž/prací prášok

Práčka doperie, ale v zásobníku zostane nepoužitá aviváž? Pravdepodobným dôvodom bude upchatý zásobník na aviváž, ktorý bude potrebné vyčistiť. Po ukončení pracieho cyklu môžu v zásobníku na aviváž a prací prostriedok alebo na ich plášti zostávať zvyšky pracieho prostriedku alebo aviváže. Môžu sa tak upchať aj trysky pre prívod vody nad priestorom zásobníka.

Ako vyčistiť zásobník na aviváž a prací prostriedok

  1. Zásobník na aviváž a pracie prostriedky vyberte z práčky buď jednoducho povytiahnutím, alebo stlačením mechanickej zarážky.

  2. Nechajte ho odmočiť v nádobe s vodou a následne pomocou malej kefky a vhodného čistiaceho prostriedku na práčky odstráňte odolné nánosy gélu a prášku. Pomocou špáradla vyčistite otvory a trysky v priehradke. Pod prúdom teplej vody dôkladne vypláchnite.

  3. Malou kefkou vyčistite aj vnútorný priestor práčky, do ktorého sa zásobník zasúva. Použite starú zubnú kefku a čistič na vodný kameň. Po umytí zásobník utrite dosucha a vložte späť na miesto.

  4. Vyčistite vnútrajšky celej práčky za použitia špeciálneho čističa na práčku, ktorý sa podľa návodu vloží do zásobníka na prací prostriedok alebo aviváž a zapne sa program na 60 °C alebo 90 °C.

  5. Po dokončení cyklu nechajte dávkovač na prací prášok a aviváž ale ešte pár hodín pootvorený.

  6. Dávkovač na aviváž a prací prostriedok čistite aspoň 1× za mesiac.

i

Niektoré práčky sú vybavené samočistiacim zásobníkom na pracie prostriedky, ktorý má hladké steny a v každom rohu sú umiestnené trysky, ktoré automaticky preplachujú komory zásobníka na pracie prostriedky a odstraňujú zvyšky pracích prostriedkov, šetria tým váš čas a námahu, ktoré by ste museli pravidelne vynakladať pri ručnom čistení zásobníka na pracie prostriedky.

Práčka nedokončí program

Práčka pracuje po určitý čas normálne, čerpá vodu a perie, ale potom sa zastaví a nedokončí program. Ak sa toto stane, najskôr musíte nastaviť program žmýkania, aby bolo možné vytiahnuť bielizeň. Potom hľadajte možné príčiny.

  1. Hmotnosť bielizne presiahla normu
  2. Niektoré modely majú zabudovaný inteligentný senzor na prekročenie prípustných noriem. V takom prípade je potrebné vybrať prebytočnú bielizeň a práčku opäť zapnúť.

  3. Porucha vypúšťania
  4. Ak sa práčka zastavuje v čase vypúšťania, skontrolujte, či nie je upchatý filter práčky, prípadne či sa nenachádza cudzí predmet v čerpadle.

  5. Porucha na ohreve vody
  6. Môže sa stať, že práčka nedokončí program iba v prípade, keď má dôjsť k ohrevu vody. Tj. programy, pri ktorých práčka neohrieva vodu, fungujú. V takom prípade bude zrejme porucha na ohreve vody, kedy je výhrevné teleso rozbité alebo príliš zanesené vodným kameňom.

  7. Porucha elektroniky
  8. Ak dôjde k zastaveniu práčky počas pracieho programu, pri moderných práčkach sa spravidla na displeji zobrazí chybový kód označujúci poruchu. Ak práčka ohrieva vodu, vypúšťa a odstreďuje, napriek tomu sa zastavila a nereaguje, problém bude zrejme v elektronike. V týchto prípadoch sa obráťte na odborný servis.

Netočí sa bubon práčky

Je zapnutá práčka, ale netočí sa bubon, pritom počujete, ako hučí elektromotor práčky. Pri hľadaní tejto poruchy práčky záleží na tom, aký typ motora máte – klasický (spôsob prenosu energie z motora je uskutočňovaný cez hnací remeň), alebo s priamym pohonom.

  1. Spadnutý alebo prasknutý klinový remeň
    (Iba pre práčky s klasickým motorom)
  2. Ak počujete, ako sa točí elektromotor práčky, ale bubon sa nehýbe, pravdepodobne bude uvoľnený alebo roztrhnutý klinový remeň, ktorý spája motor s bubnom, prípadne prasknutá remenica. Uvoľnený remeň najskôr nasaďte na malú remenicu motora, následne natiahnite na veľkú remenicu bubna. Avšak pozor, ak je remeň vyťahaný alebo popraskaný, odporúčame rovno ho vymeniť za nový. Roztrhnutý klinový remeň samozrejme vyžaduje okamžitú výmenu.

    i

    Ak práčka pri žmýkaní píska, môže to byť prvé varovanie, že je uvoľnený klinový remeň. V takom prípade remeň radšej skontrolujte.

  3. Opotrebované uhlíky motora
    (Iba pre práčky s klasickým motorom)
  4. Pri práčkach s klasickým motorom, je prenos elektriny uskutočňovaný prostredníctvom uhlíkov. Pokiaľ pračka napúšťa aj vypúšťa vodu, ale netočí sa, môže to signalizovať opotrebované alebo poškodené uhlíky motora. V prípade, že je uhlík mechanicky poškodený (zlomený, prasknutý), postačí výmena len jedného kusu. Ak sú uhlíky krátke a opotrebované, a motor je čierny od prachu z uhlíkov, je vhodná okamžitá výmena uhlíkov v práčke. Po výmene nových uhlíkov môže byť po nejaký čas chod motora hlučnejší, čo by malo vymiznúť po zabehnutí nových uhlíkov.

  5. Chybný motor alebo porucha elektroniky
  6. Moderným práčkam s priamym pohonom chýbajú remeň aj uhlíky, a ak na displeji neprebieha hlásenie chyby, ktorú môžete podľa manuálu sami odstrániť, môže ísť o poruchu elektroniky. V takom prípade určite volajte autorizovaný servis.

  7. Zaseknutý bubon práčky
  8. Dôvodom, prečo sa bubon netočí, môže byť aj zaseknutý bubon kvôli preniknutiu cudzieho predmetu do vnútorných častí práčky – minca, sponka, kľúče. Najlepšie je vyskúšať najskôr rukou, či sa bubon bude točiť. Ak bubon drhne alebo sa netočí vôbec, zapadnutý predmet je potrebné vybrať. Odpojte práčku zo siete. Otvorte kryt práčky, nájdite výhrevné teleso (TEN) a opatrne ho odpojte. Vďaka vzniknutému priestoru vyberte cudzí predmet a po jeho vytiahnutí vykonajte všetky kroky v opačnom poradí.

Práčka tečie

Keď tečie práčka, je potrebné problém okamžite riešiť nielen kvôli možnému vytopeniu kúpeľne, ale aj vysokému nebezpečiu vzhľadom na napojenie spotrebiča na elektrickú sieť. Najskôr identifikujte, či voda tečie zo zadnej či prednej časti práčky.

  1. Poškodená prívodná alebo odpadová hadica
  2. Ak voda vyteká zo zadnej časti práčky, je pravdepodobné, že ide o problém s prívodnou hadicou studenej vody alebo hadicou odpadovej vody. Skontrolujte tesnenie pri prívode vody do práčky, prípadne môže byť hadica zle nasadená. Často môže byť stará hadica aj poškodená a zlomená. Poškodené tesnenie alebo hadicu vymeňte.

  3. Opotrebovaná tesniaca guma dvierok
  4. Netesniaca guma dvierok môže byť dôvodom, prečo tečie práčka v prednej časti. Ide o menšie množstvo vody, ale aj tak sa problém nesmie zanedbať. Tesniaca guma dvierok môže byť uvoľnená alebo zdeformovaná – v tomto prípade ju stačí vymeniť.

  5. Zanesený filter práčky alebo odpadovej hadice
  6. Väčší únik vody môže spôsobiť zanesený filter práčky či odpadovej hadice alebo usadený vodný kameň na nich. Skontrolujte teda filter aj odpadovú hadicu a v prípade potreby ich vyčistite.

Bubon práčky zadrháva

Môže sa stať, že bubon sa síce točí, ale zadrháva. V takomto prípade odpojte práčku zo siete a pozrite sa, či pri bubne nie je niečo zapadnuté. Najčastejšie to býva zapadnutá kostica v práčke alebo to môže byť aj iný predmet. Kosticu môžete vybrať buď sami, alebo zavolať opravára. Spôsob, ako vybrať kosticu z práčky nie je práve jednoduchý, ale s trochou trpezlivosti sa to dá zvládnuť.

Ako vybrať kosticu z práčky

Bubon práčky by mal mať vo vnútri montážny otvor krytý plastovou krytkou, ktorá sa dá vybrať, a vy sa tak dostanete pod bubon. Ak v bubne taký otvor nemáte, skúste kosticu vybrať nasledujúcim spôsobom.

Budete potrebovať pevnejší drôtik, na konci ktorého vytvoríte háčik. Práčku odkrytujte a demontujte vykurovacie teleso. Po vybratí vykurovacieho telesa vznikne otvor, kam sa pomocou háčika z kusu drôtu dostanete a s trochou šikovnosti a trpezlivosti kosticu pomaly vyberiete.

Po dokončení prania sa práčka nedá otvoriť

Práčka doprala, ale keď chcete vybrať bielizeň z práčky zistíte, že sú dvierka práčky zaseknuté. V takomto prípade postupujte od najjednoduchších možných príčin.

  1. Uzamknutie z bezpečnostných dôvodov
  2. Niektoré programy držia práčku z bezpečnostných dôvodov uzamknutú aj niekoľko minút po ich skončení. Uzamknutie by mal signalizovať rozsvietený zámok na displeji. Počkajte teda chvíľu a potom skúste dvierka znovu otvoriť. Malo by stačiť max. 20 minút.

  3. Zapnutá detská poistka
  4. Stáva sa, že niekedy omylom zapnete detskú poistku. Skontrolujte teda, či nesvieti kontrolka detskej poistky a deaktivujte ju.

  5. Zaseknutá elektronika
  6. Ak vám to práčka umožní, skúste program spustiť znova. Alebo napríklad len plákanie. Ak má vaša práčka program pridanie bielizne v priebehu prania, zapnite túto voľbu, možno práčka dvierka odblokuje.

  7. Reštartujte práčku
  8. V manuáli by malo byť uvedené, akou kombináciou tlačidiel je možné práčku reštartovať.

  9. Vypojte a opäť zapojte práčku
  10. Pri prehriatí alebo hlásení poruchy niektorých programov pomôže odpojiť práčku od elektriny a nechať ju vychladnúť. Odpojte teda práčku z elektrickej siete, počkajte pár desiatok minút a potom ju opäť zapojte.

  11. Mechanické otvorenie
  12. V žiadnom prípade nemáme na mysli, aby ste násilím pomocou náradia otvárali dvierka. Pokúste sa ich však dôkladne zatlačiť, ako by ste ich chceli poriadne dovrieť a potom ich skúste otvoriť.

  13. Zavolajte servis
  14. Ak ste vyskúšali všetky možnosti, bude pravdepodobne potrebné zavolať autorizovaný servis. Ak nemôže servis prísť v daný deň, odporúčame po cca 12 hodinách spustiť krátky program, prípadne plákanie, aby bielizeň v práčke nezačala plesnivieť.

i

S práčkou so systémom Aqua Stop sa nemusíte báť úniku vody z prívodnej hadice v dôsledku poruchy práčky alebo poškodenia hadice. Využíva bezpečnostné opatrenia ako plavákový spínač, ktorý hromadiacu sa vodu v bezpečnostnej nádobe deteguje a následne zastaví práčku, zavrie prívod vody a čerpadlo vyčerpá vodu z nádrže. Ochráni tak váš byt aj byt vašich susedov pred vytopením.

Ako rozobrať práčku

Moderné práčky sú vybavené citlivou elektronikou a pokiaľ nejde o pomerne banálne poruchy, odporúčame vždy volať autorizovaný servis. Ak je však z nejakého dôvodu potrebné, tu je stručný návod, ako rozobrať práčku. Každá práčka má svoje vlastné konštrukčné parametre.

  1. Práčku odpojte z elektrickej siete, v žiadnom prípade ju nenechávajte pod elektrickým prúdom.
  2. Uzavrite ventil na prívode vody a odpojte práčku od odtoku.
  3. Práčku umiestnite do priestoru tak, aby bola dobre prístupná zo všetkých strán, a vy ste mohli odstrániť horný aj zadný kryt spotrebiča.
  4. Demontujte najskôr horný kryt odskrutkovaním dvoch samorezných upevňovacích skrutiek na zadnej strane spotrebiča. Potom by malo stačiť veko ľahko vypáčiť skrutkovačom.
  5. Vytiahnite zásobník na prášok.
  6. Odstráňte skrutky na zadnej strane práčky.
  7. Pokiaľ je potrebné, demontujte nákladové dvierka, teda prednú stenu práčky. Najskôr však odstráňte tesnenie okolo dvierok. Na pomoc si môžete vziať kliešte a skrutkovač, ale je dôležitá opatrnosť, aby ste gumové tesnenie nepoškodili. Potom odskrutkujte prednú stenu práčky.

Ako vybrať TEN (vykurovacie teleso)

Demontáž vykurovacieho telesa môže byť pri rôznych typoch práčky rôzna. Pre prístup k nemu stačí odstrániť prednú stenu, u iných typov zadnú stenu. Preto sa najskôr uistite o umiestnení vykurovacieho telesa vašej práčky. Pri demontáži vykurovacieho telesa nepoužívajte hrubú silu. Najskôr odpojte vodiče a opatrne začnite odskrutkovávať upevňovacie prvky. Potom výhrevné teleso opatrne vyberte.

i

Dosluhuje vám vaša stará práčka a chcelo by to novú? Možno vás bude zaujímať, ktoré sú najlepšie práčky z pohľadu používateľov a v pomere cena-výkon.

Výhrevné teleso práčky zanesené vodným kameňom
Poruchy práčky často vznikajú v dôsledku usadzovania vodného kameňa. Preto pravidelné čistenie práčky a zbavovanie vodného kameňa výrazne pomáha predĺžiť životnosť práčky aj udržať kvalitu prania.

Ako predísť poruchám práčky

Nie vždy môžeme ovplyvniť problémy s práčkou, napriek tomu však môžeme niektoré najčastejšie poruchy práčok výrazne minimalizovať. A ako znížiť poruchovosť práčok?

  • Pravidelná údržba práčky, tj. čistenie vnútra práčky, odvápnenie práčky, čistenie filtra a hadíc.
  • Práčku nepreťažovať a nepoužívať nadmieru pracieho prostriedku a aviváže.
  • Kontrolovať bielizeň pred vložením do práčky a vybrať z nej všetky predmety a vreckovky.
  • Práčku a sušičku nepripojovať na rovnaký poistkový obvod. Príkon vyžadovaný oboma spotrebičmi by zároveň nemal presiahnuť 13 A.

Kontakty na autorizované servisy

Ak sa vám poruchy práčky nepodarilo odstrániť alebo máte podozrenie na vážnejšie poruchy práčky, kontaktujte odborný servis. Či už je to práčka Siemens, Electrolux, Bosh, AEG, Indesit, Zanussi, Whirlopool či Candy, poruchy odporúčame riešiť s autorizovaným servisom. Pre rýchlejšie nájdenie konkrétneho servisu sme pre vás pripravili prehľadný zoznam, kde nájdete telefonický aj e-mailový kontakt na autorizovaný servis vašej práčky.

i Autorizované servisy – kontakty 
i Mohlo by vás zaujímať

Oplatí sa zveriť bielizeň do rúk spoľahlivej práčky, ktorá sa o ňu bude dobre starať. Vaše obľúbené kúsky budú nielen perfektne čisté, ale vydržia dlhšie ako nové a vy budete bez starostí.

4,9 138×
SANYTOL - Dezinfekcia, čistič pračky, 250 ml
Čistič práčky – bez chlóru, eliminuje 99.9% baktérií
Super cena
3,70 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: CIS328
4,8 23×
Miele IntenseClean
Čistiaci prostriedok – na efektívne vyčistenie umývačky alebo práčky
14,90 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: Mie327
4,8 109×
SAVO, čistič práčky, 250 ml
Čistič práčky – odstraňuje zvyšky pracieho prášku, nečistoty, vodný kameň a ďalšie usadeniny
4 €
Na sklade > 20 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CIS628
4,8 24×
FROSCH EKO Hygienický čistič práčky Citrón 250 g
Ekologický čistiaci prostriedok do práčky, 3v1 odvápňuje, čistí a odstraňuje pachy
4,99 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CIS201
4,7 52×
K2R Washing Machine Cleaner 2 vrecúška
Čistič práčky práčky - 2,30 €/ks
4,60 €
1 balenie
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CIS078
4,7 215×
AlzaEco Aviváž Sensitive 3 l (100 praní)
Ekologická aviváž univerzálna, vlastnosti: ekologické, ochrana pred stratou tvaru, uľahčenie žehlenia, zachovanie hebkosti textílií, zmäkčenie bielizne, na bežné pranie, pre citlivú pokožku a efekt proti žmolkovaniu - 0,07 €/pranie - Od 2,20 €/1 l
Super cena
6,59 €
1 balenie
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: Eko0013
Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií