AD elektro Motorola EDGE 50

NEO (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – Platforma zameraná na inteligentné kontrakty

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

NEO je projekt, ktorý je pre mnohých používateľov zastretý hmlou a nejasnosťami. Dôvodom je komplikovaná história projektu aj jeho celkový vývoj. V nasledujúcom článku sa pozrieme na základné aspekty NEA. To znamená jeho stručnú históriu, vývoj, myšlienku, ale aj porovnanie s jeho konkurenciou – projektom Ethereum.

i Zmena organizačnej štruktúry vo vnútri NEO! Vzniká NEO Foundation. – 23.05.2018 Počas včerajšieho dňa sa na oficiálnom webe NEO objavila správa informujúca o zásadnej reorganizácii vnútornej štruktúry spoločnosti – prehľadnú infografiku na túto tému nájdete napríklad tu. Predovšetkým ide o zmenu oficiálneho názvu z NEO Council na NEO Foundation, pričom došlo aj k preskupeniu síl v najvyššom vedení spoločnosti, kde budú teraz rozhodujúce právomoci spoločne zdieľať Da Hongfei a Erik Zhang. Nová NEO Foundation prostredníctvom tohto oznámenia taktiež poodhalila časť svojich krátkodobých plánov, kedy plánuje sponzorovať samostatnú neziskovú organizáciu (Open Blockchain Foundation) zameranú na akademický výskum v oblasti najmodernejších blockchainových technológií. Ďalšie NEO aktuality nájdete v kapitole NEO aktuality – čo sa udialo vo svete najpopulárnejšej virtuálnej meny.

NEO, logo

Čo sa v článku o projekte NEO dočítate? (OBSAH)

  1. Počiatky NEO platformy
  2. NEO blockchain
  3. NEO vs. Ethereum. Aké sú rozdiely?
  4. NEO aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej platformy?
  5. Ďalšie vlastnosti NEA – Neox, NeoFS a NeoQS
  6. Úloha projektu OnChain
  7. NEO tokeny
  8. Kde nakúpiť a kde uložiť NEO a GAS?
  9. NEO a EUR – aký je aktuálny kurz a cena NEA?
  10. Ako NEO napomáha ďalším projektom?
  11. Budúcnosť platformy NEO

Počiatky NEO platformy

Projekt založili Da Hongfei a Erik Zhang v roku 2014 v Číne pod názvom Antshares. Tu sa stal prvým blockchainovým projektom. Súčasný názov NEO dostal až v polovici roka 2017. Obaja zakladatelia sa snažili vytvoriť niečo, čo by sa pozdávalo ako súkromným spoločnostiam, tak aj štátu. Z dôvodu dopytu založili v roku 2016 ešte projekt – OnChain. Tento projekt sa zameriava skôr na finančné služby a popíšeme si ho neskôr. Samotní tvorcovia NEA veľmi dobre vedia, že v Číne je to podnikanie na tenkom ľade, preto otvorene hovoria aj o spolupráci so štátom.

i Oficiálnym cieľom projektu NEO je: „využiť blockchain technológiu a digitálnu identitu na digitalizáciu aktív, automatizovať správu digitálnych aktív pomocou použitia inteligentných zmlúv a vytvoriť inteligentnú ekonomiku na báze distribuovanej siete.“

NEO blockchain

Blockchain NEA je veľmi podobný blockchainu kryptomeny Ethereum. A to preto, že oba projekty sa zameriavajú na tzv. inteligentné zmluvy (smart kontrakty). Zjednodušene povedané, v prípade inteligentných zmlúv nepotrebujete tretiu stranu, ktorá by prípadné problémy vymáhala. Napriek tomu sa NEO od Etherea odlišuje. V nasledujúcej časti si popíšeme, čím a zároveň si tak predstavíme základné funkcie a výhody NEA.

NEO vs. Ethereum. Aké sú rozdiely?

Rozdielov oproti Ethereu je niekoľko. Prvým je mechanizmus konsenzu, ktorý sa nazýva Delegated Byzantine Fault Tolerance (dBFT). V podstate ide o upravený protokol Proof of Stake, ktorý je podobný parlamentnej demokracii. Používatelia a držitelia NEA si volia svojich delegátov, tzv. bookkeepers. Zástupca musí odhaliť svoju identitu a v princípe zastupujú používateľa NEA, aby v rozhodovaní nebol prílišný neporiadok. Na druhú stranu je to samozrejme na úkor decentralizácie. To by sa od roku 2018 malo postupne meniť, keďže väčšinu bookkeepers má samotný tím NEO. V priebehu prvého štvrťroka 2018 by ich mal tím držať menej ako 2/3 a postupom času by sa množstvo malo ďalej znižovať.

NEO, ako funguje
Hoci zatiaľ vznikajú nové Ethereum mince klasickou ťažbou, vývojársky tím usilovne pracuje na riešení, ktoré by populárnej mene taktiež umožnilo prejsť na protokol Proof of Stake.

Druhým rozdielom, oproti kryptomene Ethereum, je počet transakcií za sekundu. Tu je potrebné zdôrazniť, že Ethereum zatiaľ beží na Proof of Work, zatiaľ čo NEO na Proof of Stake. Teoreticky môže NEO dosiahnuť rýchlosť až 10 000 transakcií za sekundu, zatiaľ čo Ethereum iba 30. Prakticky dosahuje NEO 1 000 transakcií za sekundu, zatiaľ čo Ethereum 15. Teoretické rýchlosti môžu oba projekty dosiahnuť vyladením protokolu. Samozrejme, v prípade NEA je to na úkor decentralizácie kvôli vyššie spomínanému upravenému Proof of Stake. Na druhú stranu, spomenutí bookkeepers musia dosiahnuť 66 % konsenzus pri validácii, zatiaľ čo pri Proof of Work je to 51 % väčšina.

PlatformaNEOEthereum
Reálny počet transakcií1 000 t/s15 t/s
Teoretický počet transakcií10 000 t/s30 t/s
Počet programovacích jazykovPäť (vrátane Javascript a C++)Jeden (Solidity)
Systém odmeňovaniaPre všetkých vlastníkov NEALen pre prevádzkovateľa ťažby
ProtokolModifikovaný Proof of StakeProof of Work

Tretím rozdielom je digitálna identita. NEO sa vôbec netají tým, že digitálnu identitu prepojí s reálnym svetom, teda že digitálna identita nebude anonymná. NEO chce naopak vyhovieť regulátorom a chápe, že štát a väčšina spoločností nebude anonymnú digitálnu identitu používať.

Štvrtým rozdielom je jednoduchosť programovania na platforme NEO. Ethereum má svoj vlastný programovací jazyk a smart kotrakty musia byť naprogramované v tzv. Solidity. NEO má oproti tomu 5 programovacích jazykov, ktoré sú bežne dostupné a nie sú nijako špeciálne. Do budúcnosti sa plánuje ďalších 5 programovacích jazykov.

i Proof of Work vs. Proof of Stake

Proof of Work protokol vystihuje klasickú ťažbu väčšiny súčasných kryptomien (Bitcoin, Ethereum, Litecoin). Mineri využívajú výpočtový výkon svojich strojov na riešenie zložitého matematického problému, ktorého úspešným vyriešením prispejú k validácii transakcií, ktoré v sieti kryptomeny prebehli. Následne sú za tento proces a vynaložené prostriedky odmenení jednotkami ťaženej kryptomeny. V poslednej dobe je systém Proof of Work zásluhou vysokej energetickej náročnosti (obrovská spotreba elektriny) často kritizovaný.

Proof of Stake plní v sieťach kryptomien úplne rovnakú funkciu ako vyššie spomínaný proof of Work, avšak úplne odlišným spôsobom. Jeho hlavnou výhodou je fakt, že na rozdiel od protokolu Proof of Work je oveľa menej energeticky náročný. Mince sa neťažia pomocou výkonných zariadení, ale sú takzvane premined – všetky vznikajú so vznikom siete a ich počet v obehu je tak fixný. Odmeňovaní sú potom na základe pseudonáhodného algoritmu všetci používatelia, ktorí zadržujú aspoň určitý (vopred stanovený) počet mincí. Proof of Stake protokol reprezentujú napríklad kryptomeny StealthCoin a NEO.

NEO aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej platformy?

V dnešnej dobe je prostredie kryptomien veľmi lákavé a dynamické miesto, kde môžu bežní používatelia ľahko stratiť orientáciu. Keďže je NEO pomerne mladou a veľmi nádejnou platformou, ktorá si svoju základňu ešte len buduje, informácie o jej vývoji nemusia byť vždy ľahko dostupné. My pre vás z toho dôvodu prinášame prehľadný súhrn tých najpodstatnejších udalostí a zmien z jej prostredia – nájdete ich v roletke pod odsekom.

NEO novinky a aktuality

Spoločnosť NEO vracia finančné príspevky! – 23.04.2018

Spoločnosť NEO sa počas aplikácie svojej rozširujúcej stratégie rozhodla, že sa stane prvou open source kryptomenou, ktorá poskytne svojim sponzorom spätnú väzbu vo forme plného navrátenia sponzorských príspevkov. O svoje príspevky si môžu sponzori požiadať do 31. mája, kedy bude k týmto účelom pripravený špeciálny komunikačný kanál. Po uzavretí kanála budú všetky nevrátené príspevky menom spoločnosti NEO darované rôznym akademickým inštitúciám. NEO sa tak po svojom úspechu a dosiahnutí finančnej nezávislosti snaží touto nesebeckou formou poďakovať všetkým doterajším sponzorom za ich účasť na financovaní projektu. Kompletnú správu si môžete prečítať na oficiálnom webe spoločnosti.

Vôbec prvá súťaž NEO developerov skončila. Čo dobré priniesla? – 03.04.2018

Do takmer tri mesiace trvajúcej súťaže organizovanej spoločnosťou NEO sa v priebehu novembra až marca zapojilo cez 500 vývojárov a vývojárskych tímov zo všetkých možných kútov sveta. Prvé miesto obsadila skupina vývojárov so svojou multiplayerovou ťahovou hrou, ktorá na svoje fungovanie využíva systém inteligentných kontraktov platformy NEO. Medzi ďalšími výhercami bol tiež tím pracujúci na automatizácii logistických procesov či vývojári, ktorí do systému NEO implementovali nový vernostný program. Zo strany spoločnosti je toto bezpochyby veľmi šikovný spôsob, ako celú platformu viac spropagovať a pritiahnuť čo možno najviac nových developerov – len počas samotnej súťaže sa vyvinulo niekoľko plnohodnotných aplikácií, ktoré môže NEO využiť na svoj ďalší rozvoj.

Ďalšie vlastnosti NEA – Neox, NeoFS a NeoQS

NEO pracuje v rámci projektu aj na vývoji iných vlastností alebo systémov. Napríklad Neox, ktoré by malo umožniť transakcie medzi blockchainmi a samozrejme vytváranie inteligentných zmlúv na blockchainoch. NeoFS je ďalšou vlastnosťou NEA, na ktorej sa pracuje. Bude slúžiť na rozdelenie súborov na menšie časti, ktoré budú rozoslané naprieč sieťou. Používatelia si budú môcť definovať veľkosť súborov, to znamená, že aj ich bezpečnosť. Od toho sa zároveň bude odvíjať aj cena takto rozdelených a uložených súborov. Poslednou vlastnosťou NEA je tzv. NeoQS, ktoré by malo urobiť z NEA Quantum Safe, čo znamená, že by malo byť v budúcnosti odolné voči kvantovým počítačom.

NEO, smart economy
Podľa predstaviteľov projektu NEO by inteligentná ekonomika mala byť postavená na digitálnych aktívach, digitálnej identite a inteligentných zmluvách.

Úloha projektu OnChain

Cieľom projektu OnChain, známeho tiež ako DNA (Decentralized Network Architecture), je spolupráca s čínskym obchodom a vládou. DNA poskytuje vývoj súkromných a verejných blockchain projektov, ktoré spája a prepája s platformou NEO, aby tvorili decentralizovanú ekonomiku. OnChain bol napríklad prvým čínskym projektom zapojeným do Hyperledgeru. Rovnako tak spolupracuje na niekoľkých projektoch s Microsoft China, s japonským Ministerstvom hospodárstva a tiež s čínskou Alibabou. V princípe je odrazovým mostíkom pre ďalšiu spoluprácu s projektom NEO.

NEO tokeny

Projekt NEO má dva tokeny, ktoré sú obchodovateľné, avšak ich úloha v systéme je odlišná. Samotný NEO token figuruje v systéme ako cenný papier. Jeho vlastníctvom participujete na platforme NEO. Ako jeho držitelia môžete voliť spomínaných bookkeepers. V prípade posielania NEA funguje ako hnacia sila druhý token, tzv. Gas. Gas je distribuovaný za platby všetkým držiteľom NEA na základe vzorca, avšak NEO musí mať uložené v peňaženke, napríklad NEON. Bookkeepers môžu meniť transakčný poplatok v sieti, z ktorého získavajú aj oni. Aj napriek silnej motivácii dvíhať poplatky tak nerobia, a to preto, že zvýšením poplatkov by len odradili potenciálnych používateľov od registrácie aktív na blockchaine.

i V čom sa líšia jedny z najpopulárnejších kryptomien súčasnosti? Dozviete sa v našich článkoch, kde sme si posvietili na Bitcoin, Litecoin a Ethereum.

Celkový počet je 100 miliónov tokenov NEA, avšak 65 miliónov je v súčasnosti v obehu. Dôvodom je to, že zvyšok ešte stále držia vývojári na podporu projektu. Celkový obeh Gas tokenu je tiež 100 miliónov, avšak tento token sa uvoľňuje postupne po 8 tokenoch po každom bloku. Rýchlosť vydávania sa znižuje po 2 miliónoch blokov o jeden token. Posledný Gas token by mal byť emitovaný niekedy v roku 2039. V súčasnosti je v obehu skoro 10 miliónov tokenov.

Kde nakúpiť a kde uložiť NEO a GAS?

Najjednoduchším spôsobom, ako sa dostať k NEU alebo GAS, sú zatiaľ centralizované burzy. Niekoľko ich má NEO a GAS zalistované. V prípade NEA patrí Binance, Bitfinex a Upbit medzi najlikvidnejšie, v prípade GAS je to Huobi a Binance. Ostatné burzy už majú na objeme obchodov v rámci NEA menší podiel, sú teda aj menej likvidné.

NEO, wallet, peňaženka
Neon Wallet je open-source desktopová peňaženka podporujúca NEO. Dostupná je pre operačné systémy Windows, Mac OS a Linux.

Samotné uloženie NEA funguje rovnako ako v prípade iných kryptomien. Svoj obnos si môžete nechať na burze, čo je ten horší prípad. Rovnako tak si môžete vytvoriť tzv. „Paper wallet“, čo je pri dôslednom vykonaní a vytvorení peňaženky najbezpečnejšie úložisko. Kompromisom a asi najčastejším spôsobom ukladania je softvér wallet, presnejšie Neon Wallet, kam si len prepošlete prostriedky. Je dôležité upozorniť, že hardvérová peňaženka Ledger poskytuje možnosť uloženia NEA, a to práve prostredníctvom Neon wallet klienta.

NEO a EUR – aký je aktuálny kurz a cena NEA?

Hodnota pôvodného Antshares sa dlho pohybovala na úrovni desiatok dolárových centov. Prakticky až v máji roku 2017 sa vyšplhala hodnota na paritu s dolárom, to znamená 1 : 1. Po tom, čo sa Antshares v júni 2017 premenoval na NEO, hodnota sa dostala nad 10 dolárov. Doteraz bola najvyššia hodnota NEA na úrovni viac ako 160 dolárov. Aktuálny kurz (EUR) nájdete v prehľadnej tabuľke pod odsekom.

Ako NEO napomáha ďalším projektom?

Okrem menovaných prípadov spolupráce, ktoré platforma OnChain nadviazala a ktoré sú nepriamo spojené s platformou NEO, existuje niekoľko tokenov vytvorených na blockchaine NEA. V súčasnosti je zalistovaných 9 tokenov, ktoré pravdepodobne vznikli cez ICO. Projektom s najväčšou kapitalizáciou je napríklad Red Pulse. Ide o platformu, ktorá sa zameriava na čínske finančné trhy a mala by poskytovať informácie pre obchodníkov.

i Mohlo by vás zaujímať
1. Hardvérové peňaženky. Nezabúdajte updatovať!
2. Ako platiť Bitcoinom na Alze? Je to naozaj hračka.
3. Dash (DASH). Kryptomena umožňujúca úplne zachovať anonymitu.
4. Vertcoin (VTC). ASIC rezistentná kryptomena!
5. Monero (XMR). Anonymná alternatíva k Bitcoinu.

V princípe poskytuje platformu pre tých, ktorí chcú robiť relevantné analýzy finančných trhov. Systém poskytuje aj tzv. „Machine learning“ na spracovanie základných dát z finančných trhov. ICO Red Pulse bol zároveň prvým ICO na NEO blockchaine a rovnako tak ICO orientované na čínsky trh, avšak bez čínskych obchodníkov. Dôvodom je, že v tom čase Čína v krajine zakázala ICO. Výsledkom bolo, že domáci si token nemohli nakúpiť a investovať.

Budúcnosť platformy NEO

Dopátrať sa roadmapy NEA, teda ďalších plánov vývojárov, je všeobecne problematické. Celkovo sú v rozhovoroch na slovo skúpi a dôraz je kladený skôr na vývoj aplikácií na NEU, a teda aj ďalšie projekty/tokeny, ktoré vzniknú na smart kontraktoch NEA. Existuje niekoľko projektov, tie budú v konečnom dôsledku iba dopĺňať obraz vývojárov, a teda aj Smart Economy. Medzi projekty patrí napríklad Neonexchange (Nex), čo je decentralizovaná burza. Ďalej je to APEX, kde by mal fungovať decentralizovaný B2C obchod. Prostredníctvom platformy by sa mal zlepšiť marketing, ale aj dáta medzi podnikateľmi a spotrebiteľmi. Na základe takýchto projektov by mala byť vystavaná celá Smart Economy, teda prostredníctvom platieb, správy dát, smart kontraktov vo firmách a podobne.

V konečnom dôsledku sa môže NEO stať, podobne ako Ethereum, platformou pre ICO. V súčasnosti je to ale nepravdepodobné, aj práve kvôli zákazu ICO v Číne. Cestou je skôr budúca platforma pre decentralizované aplikácie a smerovanie tam, kam si to projekt namieril na začiatku. Teda so zámerom vytvoriť platformu pre verejný aj súkromný sektor, a to na blockchaine, alebo aj viac blockchainoch, ktoré budú vzájomne prepojené a nad ktorými bude možné vytvoriť smart kontrakty.

Martin Lindák

Martin Lindák

O kryptoměnách píše pravidelne viac ako dva roky pre ekonomické denníky a weby. V súčasnej dobe pracuje ako analytik IAD investments.

4,5 143×
CyberPower BU600E-FR
Záložný zdroj – klasická UPS, skutočný a zdanlivý výkon 360 W / 650 VA, line interactive, 3×FR, AVR, rozmery 158 × 94,5 × 240 mm (V׊×H), hmotnosť 3,8 kg
47,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NZ991a
4,9 10×
EATON UPS Ellipse PRO 1600 FR USB
Záložný zdroj – klasická UPS, záložná doba pri 100% záťaži 1 min, záložná doba pri 50% záťaži 9 min, skutočný a zdanlivý výkon 1000 W / 1600 VA, line interactive, 8×FR, ochrana dátovej siete RJ-45 a USB, rozmery 275 × 82 × 390 mm (V׊×H), hmotnosť 11,3 kg
394,90 €
Na sklade 4 ks u dodávateľa
Objednávací kód: NZE106r7
Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií