Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

PET PET

Vertcoin (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Kryptomena so zeleným logom je na svete už od roku 2014. Do širšieho povedomia sa ale Vertcoin dostal až v posledných mesiacoch roka 2017, a to najmä po implementácii hardvérovej peňaženky Ledger. V čom sa líši, a čo ju naopak spája so známejšími menami ako Bitcoin či Litecoin? A prečo je Vertcoin ústretovejší pre malých ťažiarov?

iVertcoin získava podporu a Vertpig je znova aktívny – 28.05.2018Po dlhšom výpadku je online zmenáreň Vertpig znovu aktívna – zamieňať tu môžu používatelia z celého sveta v pároch VTC/EUR, VTC/BTC a VTC/LTC s tým, že im bude účtovaný iba minimálny obchodný poplatok vo výške 0,25 %. Dnešným dňom sa tiež na oficiálnom twitterovom účte krytpomeny Vertcoin objavila správa odhaľujúca novú spoluprácu so spoločnosťami PexPeppers a Lazy Pyramid. PexPeppers je e-shop so sídlom v Pueble v štáte Colorado (USA), ktorý sa po akceptovaní platieb s VTC rozhodol podporiť Vertcoin tiež pridaním novej brandovej pálivej omáčky do svojej ponuky. Naopak ďalší internetový obchod Lazy Pyramid zatiaľ ešte len plánuje platby s kryptomenou VTC zaviesť, a preto v momentálnej dobe testuje silu podpory pre túto novinku medzi členmi svojej komunity. Možnosti, kde s VTC zaplatíte sa tak pomaly, ale iste rozrastajú a bude bezpochyby zaujímavé sledovať, ako tento trend ovplyvní infraštruktúru tejto ambicióznej kryptomeny. Dalšie vertcoin aktuality nájdete v kapitole Vertcoin aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny.

Čo sa v článku o Vertcoinu dozviete?

  1. ASIC resistance, alebo Vertcoin ide v ústrety malým ťažiarom
  2. Ťažba Vertcoinu
  3. Parametre Vertcoinu
  4. Ekosystém Vertcoinu
  5. Vertcoin aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny?
  6. Development a roadmap Vertcoinu
  7. Vertbase + Lightning Network = Moon?
  8. LITbox – plnohodnotný uzol na prístup k Lightning network
  9. VTC a EUR – aký je kurz a cena Vertcoinu?
  10. Komunita Vertcoinu

ASIC resistance, alebo Vertcoin ide v ústrety malým ťažiarom

Vertcoin bol od začiatku koncipovaný ako tzv. ASIC rezistentný coin. To znamená, že nie je vyťažiteľný na dedikovaných hardvérových zariadeniach vyvíjaných na účely ťažby kryptomien (tj. ASIC = Application-Specific Integrated Circuit). Na zariadeniach ASIC sa dnes ťaží Coin z kryptomenovej top desiatky – Bitcoin, Litecoin, Dash. Zariadenia sú to síce efektívne, avšak ich výroba je v zásade doménou jedinej spoločnosti na svete – Bitmain. Praktiky uvedeného výrobcu boli v minulosti pomerne diskutabilné (backdoor Antbleed, podpora Bitcoin Cash) a zariadenia ASIC mávajú všeobecne horšiu dostupnosť pre menších ťažiarov.

? Názov Vertcoinu je odvodený od francúzskeho „vert“ znamenajúceho „zelený“.

Hlavnou motiváciou pre ASIC Resistance u Vertcoinu bolo práve umožnenie ťažby aj drobným ťažiarom v domácich podmienkach. Koniec-koncov mottom projektu je „The people's coin“ – kryptomena pre ľudí. Preto počas uplynulých rokov developeri iniciovali hneď dva forky, ktorými potvrdili svoj zámer udržať menu rezistentnú voči ASIC zariadeniam. Hashovacia funkcia Vertcoinu bola najprv rovnaká ako v prípade Litecoinu – Scrypt. V roku 2014 boli na túto funkciu vyvinuté ASIC minery a Vertcoin forkol na funkciu Lyra2RE. V lete 2015 prišiel ďalší fork na funkciu Lyra2REv2, s motiváciou decentralizovať ťažbu (jediný prevádzkovateľ ťažby vtedy kontroloval vyše 50 % hashrate).

Ťažba Vertcoinu

Všeobecne je ťažba Vertcoinu užívateľsky prívetivejšia než v prípade známejších kryptomien. Developeri Vertcoinu si totiž pre tých, ktorí nie sú úplne zruční po stránke IT, HW a SW, pripravili takzvaný One-Click-Miner. Inými slovami, VTC je možné ťažiť aj veľmi ľahko a jednoducho, pomocou jedného tlačidla. Ak patríte napríklad medzi hráčov a chcete svoj hardvér speňažiť, je tento variant práve pre vás.

V ďalších kapitolách sa bližšie pozrieme nielen na ťažbu prostredníctvom One-Click-Miner, ale aj prostredníctvom služby Simplemining. Tá je vhodnejšia na ťažbu pomocou viacerých grafických kariet, mining Rigu, a dokonca aj celých fariem.

Ťažba Vertcoinu s One-Click-Miner

Vercoin; mining; VTC; One click miner
Ťažba Vertcoinu je v porovnaní so známejšími kryptomenami užívateľsky oveľa prívetivejšia. S One-Click-Miner zvládnu ťažiť aj tí, ktorí sa nepovažujú za majstrov v odbore informačných technológií.

Inštalačný súbor One Click Miner (OCM) nájdete na oficiálnom GitHube Vertcoinu. Celý proces je intuitívny a zvládne ho každý. Dbajte ale na to, aby ste vždy stiahli poslednú, aktuálnu verziu programu.

Po inštalácii sa otvorí zeleno-sivé okno OCM. Tu je potrebné nastaviť dva základné údaje. Tým prvým je vaša VTC adresa peňaženky, kam bude zasielaná výplata čiže to, čo naťažíte. Odporúčame tú najlepšiu a najbezpečnejšiu možnosť na úschovu privátnych kľúčov, ktorou je bezpochyby hardvérová peňaženka. Vertcoin je integrovaný v hardvérovej peňaženke Ledger Nano S a je pravdepodobné, že bude v dohľadnej dobe integrovaný aj do nového modelu hardvérovej peňaženky českej výroby Trezor T, ktorý práve mieri na trh. Ak hardvérovú peňaženku nemáte, odporúčam použiť Electrum VTC verziu. Potom už stačí len vybrať ťažobný pool pomocou zeleného tlačidla Find P2P Pool Nodes, vybrať miner (ťažobný nástroj podľa vašej grafickej karty) a stlačiť START.

i Mohlo by vás zaujímať
1. STORJ. Ako funguje decentralizované úložisko postavené na blockchaine?
2. Kodakcoin. Fotografi majú vlastnú kryptomenu.
3. Asus B250 Mining Expert. Splnený sen každého ťažiara.

Vyššie uvedené je všetko, čo je potrebné pred ťažbou nastaviť. Pokiaľ chcete vyladiť výkon, hluk, odpadové teplo a spotrebu počítača, odporúčame si nainštalovať taktovaciu pomôcku MSI Afterburner. S jeho pomocou môžete nastavovať takt jadra grafickej karty, pamätí, a hlavne power limit a otáčky ventilátorov. Na obrázku vyššie môžete vidieť Vertcoin ťažený kartou NVIDIA GTX 1080 Ti, ktorá je energeticky náročná, a navyše dosť kúri. Pokiaľ použijete MSI Afterburner na zníženie power limitu na 80 %, stratíte síce pár MH/s výkonu, znížite ale spotrebu minimálne o 100 W, čo sa významne prejaví v ukazovateli ROI (návratnosť investície).

Ťažba Vertcoinu pomocou Simplemining.net

Na pochopenie súvislostí odporúčame sa zoznámiť s návodom Ako na ťažbu kryptomeny so Simplemining.net. Tu totiž budeme na článok nadväzovať a ukážeme vám, ako program nastaviť práve na ťažbu Vertcoinu s Rigom šiestich GTX 1060.

Ako na ťažbu Vertcoinov pomocou Simplemining.net? Či už pracujete na operačnom systéme Windows, alebo Linux, na ťažbu VTC budete nútení použiť ccminer v upravenej verzii tupruvot.

Ak už základom Simpleminingu rozumiete, bude vás zaujímať jediná vec – ktorý miner použiť a ako ho nastaviť. Na ťažbu Vertcoinu, či už cez Windows, alebo Linux (Simplemining) potrebujete použiť ccminer v upravenej verzii tupruvot. V našom prípade v administrácii Simpleminingu nájdete verziu 2.1. Keďže ccminer pozná viac algoritmov, je potrebné miner nastaviť, s akým bude pracovať.

Príkazu „-a lyra2v2“, ktorý je uvedený na obrázku, potom je potrebné už len špecifikovať tcp adresu ťažobného poolu a príslušného portu vrátane workera (ťažobného rigu). Ešte sa poďme na skok pozrieť do nastavenia Miningpoolhubu pre Vertcoin.

VTC mining pool
Ako zvládnuť základné nastavenie po registrácii na MiningPoolHubu pre Vertcoin? Predovšetkým je potrebné špecifikovať tcp adresu ťažobného poolu a príslušného portu vrátane Worker čiže ťažobného rigu.

Po registrácii na Miningpoolhub je potrebné nastaviť Worker, ktorý sa vo finále skladá z vášho loginu do poolu, prípony workera samotného a jednoduchého hesla. Heslo slúži len na pripojenie na pool, nejde o žiadny závažný a bezpečnostný faktor. Náš vrchný overclocker Michal Mikle používa jednoduché „x“. Napríklad pri zvolení loginu „elkimek“ a pomenovaní rigu „NV“ je meno workera „elkimek.NV“. Celý konfigur pre ccminer-tpruvot 2.1. potom vyzerá nasledovne:

-a lyra2v2 -o stratum + tcp: //hub.miningpoolhub.com: 20507 -u elkimek.NV -p x

Vertcoin mining
Najlepším spôsobom, ako overiť správnosť ťažby so Simplemining.net, je podľa nás kontrola pomocou SSH pripojenia cez akúkoľvek aplikáciu umožňujúcu spojenie SSH.

Či všetko funguje, respektíve ťaží správne, môžete overiť buď v administrácii Simplemining.net v záložke RigList, alebo priamo pomocou monitora napojeného na ťažobný rig. Ďalšia, a trúfame si povedať najlepšia možnosť je kontrola pomocou SSH pripojenia cez akúkoľvek aplikáciu umožňujúcu spojenie SSH. Michal Mikle používa napríklad MobaXterm. Do ZMOS sa prihlasuje defaultne cez užívateľské meno: „miner“ a heslo: „miner“. S pomocou príkazu „screen -x miner“ sa dá dostať na hlavnú obrazovku ťažiaceho programu (Minera), kde uvidíte výsledky ťaženia – hashovanie v reálnom čase.

Ako je zrejmé z obrázku vyššie, jedna pretaktovaná GTX 1060 dáva približne 25,5 MH/s (25 500 kh/s). Ide o hodnoty, s ktorými môžete počítať v známom kalkulátori Whattomine.com. Ten vám odpovie snáď na všetky najčastejšie otázky typu: Čo ťažiť, na čom ťažiť, aká je návratnosť a podobne.

Vertcoin nie je aktuálne tým absolútne najvýnosnejším, čo je možné ťažiť. Takže máte dve možnosti: Ťažiť niečo iné, napríklad ZenCash (ZEN), alebo čokoľvek, čo vychádza dolárovo či v BTC lepšie, a to na zmenárni meniť na VTC, ak sa vám Vertcoin páči, a alebo ťažiť ten a tzv. HODL (význam a vznik slova, ktorý sa celosvetovo uchytil nájdete tu na fóre Bitcointalk).

i Ťažba Vertcoinu, alebo ako to vidí Michal Mikle

V podstate súhlasím so všetkým, o čom kolega Josef Tětek píše a sám mám do Vertcoinu poriadne zainvestované. Nedávno som čítal trefnú frázu fanúšika VTC: „Vertcoin je tým, čím chce krypto vlastne byť“. Ja môžem len súhlasiť. Rok 2018 bude zaujímavý, a to nielen z pohľadu Vertcoinu, hoci po zalistovaní na ďalšie burzy, otvorení Vertbase a sprevádzkovaní spomínanej Lightning Network siete spolu s Atomic Swaps poletíme na mesiac, ak ho neminieme. Osobne som sa tiež opýtal hlavného developera Vertcoinu Jamesa Lovejoya a Gert-Jaap Glasbergena na to, ako vidí budúcnosť Vertcoinu a aká je ich vízia. Ich odpovede nájdete v článku.

Čo sa ťažby týka, na Vertcoinu sa mi pozdáva jednoduché riešenie pomocou One-Click-Minera. Dajme tomu, že som vášnivý hráč a mám grafickú kartu, ako je NVIDIA GTX 1080 Ti, ale nemôžem hrať 24/7/365 a musím tiež niekedy spať, chodiť do školy či do práce. Keď grafickú kartu nepoužívam, môžem zapnúť OCM a ťažiť VTC. Pri hashrate tejto karty vyťažím denne cca 1.1 VTC. K dnešnému dňu je kurz iba 4.15 USD na jeden Vertcoin. Osobne verím tomu, že je len otázkou času, než bude Vertcoin za 100 USD, a berme teda do úvahy, že zvládnete dovtedy vyťažiť napríklad 100 VTC. Vo chvíli, kedy bude (a on bude) stáť 100 USD, bude hodnota vašich Vertcoinov 10 000 USD. V tej chvíli máte zaplatenú nielen spomínanú grafickú kartu a spálenú elektrinu, ale videl by som to aj na ultraherný stroj zvládajúci 4K rozlíšenie s dvoma našliapanými high-end kartami a niekoľko monitorov k tomu. Samozrejme ide do určitej miery o špekuláciu, ale podľa mňa ide o veľmi reálny scenár. A čo vy, ešte nechávate svoj stroj ležať ladom a neťažíte?

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.

Parametre Vertcoinu

Vertcoin je svojimi parametrami kópiou Litecoinu: celkové množstvo coinov bude 84 miliónov, bloky s veľkosťou 1 MB sú ťažené s priemerným intervalom 2,5 minúty. Rovnako ako v prípade Litecionu bol aj vo Vertcoinovej sieti v priebehu roka 2017 aktivovaný SegWit. Odmena za vyťažený blok činila spočiatku 50 Vertcoinov a každé štyri roky je delená na polovicu (prvé delenie nastalo v decembri 2017 a aktuálne tak odmena činí 25 VTC/blok).

vertcoin, logo
Pomocou špeciálnych ASIC čipov sa dnes ťaží podstatná časť tých najpopulárnejších kryptomien súčasnosti (Bitcoin, Litecoin). Vertcoin si však už od svojho vzniku zakladá na tom, že je ASIC rezistentná čiže neťažiteľná pomocou ASIC čipov.

V praxi to znamená, že kým Bitcoin má aktuálne v obehu už 80 % všetkých coinov a Litecoin 65 %, Vertcoinov bolo vyťažených zatiaľ iba 51 %. Z hľadiska investora je preto nutné počítať s vyššou mierou inflácie v nasledujúcich rokoch (tá však bola v minulosti u väčšiny inflačných kryptomien rádovo prekonaná rastom ceny, ktorý je dôsledkom rastúceho špekulatívneho dopytu).

Ekosystém Vertcoinu

Vertcoin je od októbra 2017 podporovaný hardvérovou peňaženkou Ledger – je teda možné ho držať s rovnakou úrovňou bezpečnosti ako coiny zo samého vrcholu kryptomenového rebríčka, napríklad Bitcoin, Ethereum či Litecoin. Ďalej je k dispozícii oficiálna desktopová peňaženka (a zároveň plnohodnotný klient – full node) Vertcoin Core, s ktorou sťahujete celý blockchain (s aktuálnou veľkosťou 3,16 GB) a Electrum-VTC, ktorá je tzv. Lightweight peňaženkou (bez sťahovania blockchainu).

i Gert-Jaap Glasbergen pre Alza.sk
„S Vertcoinom tvoríme budúcnosť decentralizovaných peňazí. Veríme, že rozhodujúce slovo vo vývoji meny by mali mať tí, ktorí ju používajú. Tým, že lipneme na decentralizácii, silnej komunite a otvorenom procese vývoja, ponechávame moc v rukách používateľov.“

Gert-Jaap Glasbergen

Gert-Jaap Glasbergen

Gert-Jaap Glasbergen pracuje v oblasti softvérového inžinierstva od roku 1998, pričom kryptomenami sa aktívne zaoberá od roku 2013. Pred nedávnom sa potom zapojil do vývojového tímu Vertcoinu.

Vertcoin je, rovnako ako všetky seriózne kryptomenové projekty, open source s vlastným repozitárom na github.

Vertcoin aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny?

Extrémna popularita kryptomien znamená jediné – neustále sa o niečom špekuluje, niečo sa mení, vyvíja, vylepšuje a tak ďalej. Tento masívny tok informácií ale môže byť pre bežného smrteľníka dosť mätúci a tiež náročný na sledovanie. My vám preto prinášame prehľadne tie najdôležitejšie novinky a zaujímavosti týkajúce sa komunity a diania okolo Vertcoinu, ktoré nájdete v roletke nižšie.

Vertcoin novinky a aktuality

Vertcoin sa pomaly zapája do Blocknetu – 15.05.2018

Počas včerajška zdieľal Vertcoin na svojom oficiálnom twitterovom účte príspevok spoločnosti Blocknet oznamujúci ich vzájomnú spoluprácu. Čo môžeme od tohto nového partnerstva očakávať? Blocknet sa už dlhšiu dobu snaží vytvoriť jednotný cross-blockchain, ktorý by mal spájať viac blockchainov dohromady. Dnes totiž existuje veľké množstvo databáz, peňaženiek a aplikácií bez jednotnej kostry či šablóny, a to vytvára problémy v oblasti kompatibility, ktoré sa snaží Blocknet vyriešiť pomocou spoločnej siete. Zásluhou spolupráce s Vertcoinom sa tak do vyvíjaného cross-blockchainu dostanú predovšetkým vysoko žiadané ASIC rezistentné prvky.

Vertcoin zakladá virtuálnu akadémiu. Ľudia potrebujú pochopiť svet kryptomien. – 01.05.2018

Nedávno sa na internetovom serveri YouTube objavila online diskusia Vertcoin vývojárov zaoberajúcich sa aktuálnou problematikou tejto kryptomeny. Za jeden z najväčších problémov vývojári považujú nedostatočnú informovanosť a orientáciu bežných používateľov vo svete kryptomien. Ľudia podľa nich skrátka a jednoducho nerozumejú tomuto komplikovanému prostrediu, čo vyvoláva nedôveru, ktorá je z pochopiteľných dôvodov obzvlášť silná u staršej populácie. Na základe týchto úsudkov bolo rozhodnuté, že Vertcoin pre väčšiu spokojnosť svojich klientov zlepší používateľskú prívetivosť (UX dizajn) všetkých svojich služieb. Ako ďalší krok je v pláne založenie virtuálnej akadémie, ktorá bude poskytovať základný pohľad do prostredia kryptomien a internetových financií. Celé video si môžete pozrieť tu

Vertcoin – expanzia do Ázie, prírastok do tímu a spustenie nového webu – 21.04.2018

Spoločnosť Vertcoin sa už dlhšiu dobu usiluje o to, aby sa stala viac známou aj v častiach východnej Ázie – vytvorené boli preto tri nové facebookové profily Vertcoinu pre Kóreu, Čínu a Japonsko, ktoré slúžia na informovanie a komunikáciu s verejnosťou pomocou natívneho jazyka daných krajín. Ďalšou novinkou je rozšírenie vývojárskeho tímu Vertcoinu, do ktorého po novom pribudol vývojár známy pod prezývkou CryptoPlankton

Vertcoin vyhlásil vojnu ASIC minerom! – 01.04.2018

Na oficiálnom facebooku spoločnosti Vertcoin sa objavil príspevok reflektujúci sklamanie nad výrobou nových ASIC počítačov, ktoré sa priamo zameriavajú na ťažbu kryptomeny Ethereum (ETC). Vývojári sa jednoznačne vyjadrili, že je na čase spojiť sily a postaviť sa proti monopolnému spôsobu ťažby kryptomien, ktorý podkopáva férovosť a pôvodnú podstatu kryptomien ako takých. Mohli sme sa tak len znovu utvrdiť v tom, že Vertcoin urobí všetko pre to, aby si nielen jeho ťažbu ASIC zariadenia nikdy celkom nepodmanili. Na sociálnych sieťach dokonca predstavitelia Vertcoinu vyzvali konkurenčnú kryptomenu Monera na vzájomnú spoluprácu v boji proti všetkým formám ASIC minerov.

Development a roadmap Vertcoinu

Hlavným developerom Vertcoinu je James Lovejoy, študent prestížnej univerzity MIT a výskumník v MIT Digital Currency Initiative. Zaujímavou súvislosťou je, že Charlie Lee, zakladateľ Litecoinu, je absolventom tej istej univerzity. Možno preto je Vertcoin ako jediný spomenutý v Litecoin roadmap z roku 2017 v súvislosti s rozvojom Lightning network a Atomic swapov (P2P smeny Coin medzi dvoma blockchainmi).

vertcoin, diskusia
Loshan, ktorý sa okrem iného podieľal na vývoji peňaženky Loafwallet pre Litecoin, prisľúbil pomoc aj s novou Vertcoin peňaženkou pre iOS.

A nejde o jediný prípad: spoluprácu na iOS peňaženke pre Vertcoin prisľúbil Loshan, ktorý pracoval na Loafwallet pre Litecoin. Je sympatické a veľmi pozitívne, že nie príliš známy Vertcoin má podporu developerov Coin, ktorý sa dlhodobo drží v kryptomenovej Top 10.

vertcoin, litecoin
O Vertcoine sa často môžeme dočítať v súvislosti s jednou z TOP 10 kryptomien súčasnosti – Litecoin.

Tým sa dostávame k plánu rozvoja Vertcoinu čiže takzvanej Roadmap. Na stránkach Trelly je tento plán priebežne aktualizovaný, a každý tak môže nahliadnuť, na čom developeri momentálne pracujú a čo majú v pláne do budúcnosti. Podľa Roadmap by sme sa v blízkej dobe mali u Vertcoinu dočkať implementácie technológie tzv. Stealth adries, ktoré by mali používateľom zabezpečiť väčšiu mieru súkromia pri transakciách. Do budúcnosti je v pláne implementácia do hardvérovej peňaženky Trezor (v súčasnosti je Vertcoin podporovaný iba konkurenčným Ledgerom) a zalistovaní na väčší počet kryptomenových búrz.

Vertbase + Lightning Network = Moon?

Dve najočakávanejšie udalosti tohto roka sú u Vertcoinu bezpochyby spustenie americkej zmenárne Vertbase a implementácia platobných kanálov na Lightning Network. Projekt Vertbase sa nielen svojím názvom inšpiroval významnou burzou Coinbase: Vertbase má ambície stať sa jednou z hlavných brán prepájajúcich svet fiat peňazí a kryptomien. Rovnako ako Coinbase, aj zmenáreň Vertbase bude prevádzkovaná zo Spojených štátov a cieliť bude primárne na americkú klientelu. Ako prvý menový pár chce ponúkať USD/VTC.

vertcoin, vertbase
Najviac sa s Vertcoinem obchoduje na burze Bittrex, čo by sa ale mohlo po spustení projektu Vertbase rýchlo zmeniť.

Úspešné spustenie tejto zmenárne by bolo pre rozvoj používateľskej základne Vertcoinu veľmi pozitívne, pretože v súčasnosti nie je možné Vertcoin nakupovať priamo za fiat menu, ale je ich potrebné získať s pomocou Bitcoinu. Najväčšiu likviditu (tj. najvyššie obchodované objemy) má navyše Vertcoin na burze Bittrex, ktorá už niekoľko týždňov neumožňuje otváranie nových používateľských účtov, pretože servery burzy už nápor obchodníkov nezvládajú.

Vyvstáva však otázka, či sa tímu stojacemu za Vertbase podarí svoje ambície naplniť. Podľa informácií na oficiálnych stránkach žiada Vertbase aktuálne o licencie iba v dvoch amerických štátoch, pričom rezidentov ďalších 11 štátov zatiaľ explicitne vylučuje zo svojich služieb.

i James Lovejoy pre Alza.sk
„Vertcoin je kryptomena, ktorá neusiluje o to, presadiť sa vyvolávaním neopodstatnených očakávaní. Veríme v pokrok prostredníctvom technologického rozvoja a nepotrebujeme podporu celebrít a falošných partnerstiev. V roku 2018 sa budeme usilovať o to, aby sa Vertcoin stal dominantným platobným coinom. Vertcoin zostáva verný pôvodnej vízii kryptomien: byť formou peňazí, ktoré sú vlastnené a spravované čo najväčším počtom používateľov. Vertcoin sa môže technologicky rozvíjať rýchlejšie ako ostatné kryptomeny, pretože incentíva naprieč členmi ekosystému sú vo vzájomnom súlade. s pomocou integrácie Lightning Network a nasadením do platobných brán bude môcť Vertcoin dosiahnuť dostatočnú transakčnú kapacitu a rýchlosť, aby sa stal skutočnou plat

james Lovejoy

James Lovejoy

James sa zaoberá programovaním v rôznych formách už od svojich desiatich rokov. V súčasnosti je hlavným developerom Vertcoinu a tiež výskumným pracovníkom na MIT Digital Currency Initiative, kde pracuje na zavedení decentralizovanej menovej politiky.

V priebehu roka by malo ďalej dôjsť k postupnému testovaniu a nasadzovaniu aplikácií založených na Lightning network (LN), tj. nástroje na otváranie mimoblockchainových platobných kanálov, ktoré by mali umožniť instantné a lacné transakcie. Hoci primárne je LN koncipované ako škálovacie riešenie pre Bitcoin, je možné ho nasadiť aj v prípade ďalších coinov – najmä tých, ktoré sú bitcoinovými klonmi, a bitcoinové riešenia sú pre nich teda kompatibilné. Tieto coiny majú z toho istého dôvodu už dávno aktivovaný SegWit, ktorý je pre nasadenie LN nutným predpokladom. Konkrétne ide najmä o Litecoin a Vertcoin, ďalej do tejto „SegWit rodiny“ patrí aj Viacoin a Groestlcoin.

Často kladenou otázkou je, na čo tieto coiny vlastne budú, až bude u Bitcoinu LN nasadená. Možnou odpoveďou je, že dané coiny sa s pomocou tzv. lightning network atomic swapov môžu prakticky integrovať do bitcoinovej siete – s pomocou týchto coinov, ktoré majú v súčasnosti až o niekoľko rádov nižšie transakčné poplatky než Bitcoin, bude totiž možné lacno otvárať LN kanály a v rámci LN potom vykonať takzvaný atomic swap: okamžitú P2P smenu Coin naprieč rôznymi blockchainmi. Teoreticky potom môže dôjsť k postupnej konvergencii SegWit Coin, čo sa zaplnenia blokov, transakčných poplatkov a trhovej ceny týka.

i Už ste počuli o kontroverznom platobnom systéme a digitálnej mene Ripple (XRP)? Pozrite si náš informatívny článok, kde vrchný overclocker Alza.sk okrem iného vysvetľuje, prečo XRP nie je kryptomena.

Predpokladom na naplnenie uvedeného výhľadu je samozrejme dostatočná rozšírenosť LN aplikácií a dostatočná likvidita pre P2P atomic swapy. Je tiež možné, že dôjde k nasadeniu doposiaľ nie príliš prebádaných technológií, ako sú napr. nedávno navrhované channel factories – a Bitcoin sa stane úplne dominantnou kryptomenou, ktorú iné coiny potrebovať nebudú.

LITbox – plnohodnotný uzol na prístup k Lightning network

Hlavný developer, James Lovejoy, momentálne pracuje na projekte jednoduchého hardvérového zariadenia, ktoré by predstavovalo plnohodnotný uzol na prístup k Lightning network. Ide o zariadenie nazvané LITbox, pretože bude založené na LN implementácii lír (na ktorej pracuje tím MIT Digital currency initiative, ktorej je James Lovejoy členom). Zariadenie bude obsahovať peňaženku pripojenú k Lightning network, ku ktorej sa bude môcť používateľ vzdialene pripojiť, a mať tak k dispozícii plnú funkciu Lightning network aj zo svojho telefónu. LITbox tak bude používateľovu osobnpo bankou.

Prvá verzia zariadenia LITbox je očakávaná v Q2/2018 a cena by sa mala pohybovať okolo 30 amerických dolárov.

VTC a EUR – aký je kurz a cena Vertcoinu?

Rovnako tak, ako je to typické pre drvivú väčšinu súčasných kryptomien, aj Vertcoin je extrémne volatilnou menou, a prudké výkyvy kurzu sú v jeho prípade na dennom poriadku. Z hľadiska celkovej trhovej hodnoty sa Vertcoin medzi kryptomenami zatiaľ neradí ani medzi prvú stovku. Aktuálny kurz (EUR) nájdete v prehľadnej tabuľke pod odsekom.

Komunita Vertcoinu

Pre plnú informovanosť ohľadom vývoja Vertcoinu odporúčame navštevovať nasledujúce komunikačné kanály:

Na kľúčové projekty môžete developerom prispieť na stránkach Vertcoin.org, a tým ich dokončenie urýchliť.

Josef Tětek

Josef Tětek

Josef Tětek je členom správnej rady Liberálneho inštitútu, kryptomenám sa aktívne venuje od roku 2015 (publikácia na Finmag.cz, BTCtip.cz). Do budúcnosti vidí najväčší potenciál v Lightning Network, cross-blockchainových riešeniach a decentralizovaných burzách. @KryptoJoseph na Twitteri.

Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií