PET AD homeoffice

STORJ (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Blockchain je základným stavebným kameňom drvivej väčšiny kryptomien, ktoré ho využívajú ako veľkú účtovnú knihu. Dnes sa dozvieme, že pre túto technológiu existujú aj ďalšie možnosti využitia. Jednou z nich je vytvorenie decentralizovaného úložiska, čo je tiež cieľom projektu STORJ, ktorého súčasťou je rovnomenný digitálny token. V čom sú výhody decentralizovaného úložiska, ako vlastne STORJ funguje a ako sa môžete stať súčasťou tohto projektu aj vy? Dozviete sa v našom článku!

i Na začiatku júna sa uskutoční online komunitné stretnutie STORJ. O čom bude? – 23.05.2018 Presne minulý týždeň v stredu oznámili vývojári STROJ termín plánovaného komunitného online stretnutia, na ktorom by mal s hlavnou rečou vystúpiť samotný CEO spoločnosti – Ben Golub. Priamy prenos prebehne už 5. júna a na jeho začiatku bude Ben hovoriť o vývoji a aktualizáciách platformy, novej architektúre siete a tiež o zmenách v systéme odmien pre takzvaných farmerov. Zvyšok času bude následne venovaný odpovediam na otázky prichádzajúce z radov online publika. Pre vývojárov ide o skvelú príležitosť, ako od svojej komunity získať cennú spätnú väzbu a posunúť celý projekt opäť o úroveň vyššie. Kompletné živé vysielanie bude následne k dispozícii na oficiálnom Youtube kanáli STORJ, avšak pre online účasť je potrebné sa najskôr zaregistrovať cez tento odkaz. Ďalšie STORJ aktuality nájdete v kapitole STORJ aktuality – čo sa udialo vo svete populárneho blockchain projektu.

Čo sa v článku o STORJ dozviete?

  1. Ako funguje STORJ?
  2. Prečo využívať STORJ?
  3. STORJ vs podobné projekty?
  4. STORJ aktuality – čo sa udialo vo svete populárneho blockchain projektu?
  5. Kde najlepšie uchovať tokeny STORJ?
  6. Ako môžem poskytovať miesto?
  7. Ako je možné STORJ používať?
  8. Ako je možné STORJ získať?
  9. Vývoj ceny tokenu STORJ

Ako funguje STORJ?

Ako už bolo spomenuté, STORJ je projekt, ktorý cieli na vytvorenie decentralizovaného úložiska. Decentralizované úložiska sa líšía od bežných úložísk tým, že dáta nie sú fyzicky uložené na jednom alebo viacerých miestach, ale prenášajú sa a ukladajú medzi používateľmi v distribuovanej sieti. Príkladom distribuovanej siete je napríklad sťahovanie cez torrent. STORJ sieť na ukladanie dát funguje podobne. Napadá vám, že vo chvíli, keď zveríte svoje dáta iným používateľom, môže dôjsť k ich duplikácii alebo odcudzenia? Tohto sa však nemusíte báť. Dáta sú šifrované a prístup k nim nemá nikto iný ako ich majiteľ.

i Zaujímate sa o kryptomeny a radi by ste o nich mali všeobecný prehľad? Máme pre vás pripravených niekoľko edukatívnych článkov, kde sme si posvietili na jedny z najpopulárnejších kryptomien súčasnosti, a to konkrétne na Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash.

Prečo využívať STORJ?

Včom je výhoda decentralizovaného úložiska, ktoré ponúka projekt STORJ? Prvou výhodou je samotná podstata decentralizácie. Keďže vaše dáta nie sú centralizované na jednom mieste, je oveľa náročnejšie, aby došlo k ich strate. Predstavte si, že akékoľvek vaše dáta sú uložené v jednej budove na jednom počítači a tento počítač sa začne stretávať s technickými problémami. V lepšom prípade dôjde iba k dočasnému výpadku a vy nebudete mať po určitú dobu prístup k svojim dátam. V horšom prípade môže dôjsť k poškodeniu, alebo dokonca hackerskému útoku na zariadenie, ktoré obsahuje vaše dáta, čím o nich prichádzate. Ak však údaje nie sú centralizované na jednom alebo viacerých miestach, ale budú distribuované po sieti, nemôže podobná situácia nastať.

storj, cloud
Vzhľadom na to, že všetky dáta uložené na STORJ sú distribuované po sieti, je naozaj veľmi nepravdepodobné, že by došlo k ich strate.

Ďalšou pozitívnou vlastnosťou je šifrovanie dát. Šifrovanie uložených dát samozrejme nie je žiadnym prelomovým objavom. V prípade úložiska STORJ sa však využíva asymetrické šifrovanie, teda rovnaké šifrovanie, ako využíva Bitcoin, Litecoin a množstvo ďalších kryptomien. Ako už bolo spomenuté, k svojmu uloženému obsahu sa nedostane nikto iný, ako vy sám, a to prostredníctvom privátneho kľúča. To znamená, že žiadna autorita, ako napríklad administrátor či správca siete, nemá možnosť získať vami uložený obsah, ak nepozná váš privátny kľúč. S rozvojom výpočtových technológií je dôležité svoje dáta chrániť čoraz viac, pretože na odcudzenie a únik dôveryhodných informácií dochádza oveľa častejšie. To je dôvodom vzniku projektov, ako je práve STORJ.

STORJ vs podobné projekty?

Vzhľadom na neustály nárast počtu nových projektov nie je STORJ jediným projektom vo svete kryptomien, ktorý cieli na túto myšlienku. Najčastejšie sa ako podobné projekty uvádza SIA a MaidSafe. Kým STORJ vytvára decentralizované úložisko, ktoré využíva technológiu blockchain a šifrovanie na zabezpečenie ukladania dát, projekt SIA vytvára decentralizované úložisko, ale blockchain využíva na zaistenie a zabezpečenie platieb za ukladanie dát.

i Názor dlhodobého investora do projektu Storj
Technológia Storj, rýchlosť prevedenia funkcie produktu a emitácia meny na báze zisku (korekcia počtu mincí voči cene na báze poskytovaného úložného priestoru, ktorý je ziskom v rámci produktu) sú faktory, ktoré nútia investora premýšľať o potenciáli hodnoty celého projektu. Moja počiatočná investícia, v dobe keď minca stála 0,44 €, pramenila z analýzy produktu a jeho potenciálu ziskovosti v rádoch 2 rokov. Rýchlosť prevedenia funkcie a premietnutí využiteľnosti do sveta však prekonala moje očakávania a trh ich v cene zhodnotil. Na záver by som dodal, že tento potenciál som nevidel sám. Bol reálne ocenený v roku 2013 spoločnosťami ako Microsoft, finty Stars a Google.


Jiří Procházka

Jiří Procházka

Skúsenosti Jiřího Procházku s obchodovaním kryptomien siahajú do roku 2013. Aktuálne je finančným riaditeľom burzy NakamotoX.

Tieto dva projekty sú veľmi podobné, s tým rozdielom, že projekt SIA využíva na platby za poskytnutú kapacitu kryptomeny s názvom Siacoin. Táto kryptomena je ťažiteľná, teda na vytváranie jednotlivých mincí musí byť vynaložený veľký výpočtový výkon. Hoci je tu projekt SIA dlhšie, používatelia sa stretávajú s trochu nepraktickými faktormi. Jedným z týchto faktorov je to, že používateľ, ktorý má záujem poskytovať kapacitu svojho disku prostredníctvom úložiska SIA, musí sťahovať celý blockchain, čo je pomerne veľké množstvo dát. V prípade týchto projektov sa priamo nedá povedať, či je jeden lepší ako druhý. Niektorí nadšenci dokonca tvrdia, že v budúcnosti môže dôjsť k vzájomnej spolupráci.

cloudové úložisko, storj
STORJ nie je prvým pokusom o vytvorenie decentralizovaného cloudového úložiska – ešte pred ním vznikli projekty SIA a MaidSafe, avšak žiadny z nich neponúka natoľko reálne a jednoduché využitie ako práve STORJ.

Ďalej tu máme projekt MaidSafe. Tento projekt necieli iba na decentralizáciu úložiska, ale celého internetu. Aj tu existuje digitálny token ako prostriedok platby. Token sa nazýva MaidSafeCoin a je vytvorený ako aplikačná vrstva na blockchaine Bitcoin. Hoci je MaidSafe z týchto troch projektov najstarší, doteraz neexistuje reálny produkt. Nie je však divu, vzhľadom na to,, ako vysoký cieľ si projekt MaidSafe stanovil.

STORJ aktuality – čo sa udialo vo svete populárneho blockchain projektu?

Svet kryptomien a blockchainových technológií je veľmi premenlivé a dynamické miesto, kde nejeden človek už stratil hlavu. Neustále dochádza k vývoju nových aplikácií, rozširovaniu služieb či technologickému pokroku, čo má silný vplyv na budúcnosť jednotlivých projektov. My vám preto v našom článku poskytneme prehľad tých skutočne najpodstatnejších udalostí týkajúcich sa projektu STORJ.

Storj novinky a aktuality

Ben Golub v relácii theCUBE: „Chceme do popredia s väčšou transparentnosťou.“ – 05.04.2018

Výkonný riaditeľ spoločnosti STORJ, Ben Golub, bol nedávno pozvaný na rozhovor do programu theCUBE, kde okrem iného hovoril aj o aktuálnych výsledkoch a rozvoji celého projektu. Ben prezradil, že hlavným cieľom STORJ je snaha byť stále viac transparentný so svojou stratégiou. V súčasnosti je v sieti aktívnych už vyše 150 000 dátových uzlov v 180 krajinách sveta. Do projektu sa tiež zapojilo viac ako 70 000 takzvaných farmárov/farmerov (nie minerov), pričom nezanedbateľnú časť z nich tvoria bývalí ťažiari bitcoinu (BTC), ktorí kvôli vysokej náročnosti ťažby využívajú svoje výkonné stroje radšej na rozšírenie decentralizovaného dátového úložiska STORJ. Celý rozhovor si môžete pozrieť tu.

Kde najlepšie uchovať tokeny STORJ?

Projekt STORJ využíva rovnomenné digitálne tokeny ako platobný prostriedok za poskytnutú kapacitu. Rozdiel medzi digitálnym tokenom a kryptomenou je ten, že digitálny token nemá svoj vlastný blockchain, preto využíva blockchain nejakej kryptomeny ako platformu, na ktorej beží. STORJ využíva blockchain kryptomeny s druhou najväčšou kapitalizáciou, teda Etherea. Predtým bola využívaná ako platforma kryptomena Counterparty (derivácia Bitcoin blockchainu), na ktorej existoval token s názvom Storjcoin X. K prechodu na blockchain Ethereum došlo z ekonomických dôvodov, ktorými boli vysoké poplatky.

i Ako by mohla vyzerať budúcnosť kontroverzného platobného systému a digitálnej meny Ripple (XRP)? A prečo nie je vhodné označovať XRP ako kryptomenu? Pozrite si náš článok, kde sa dozviete všetko, čo chcete o Ripple vedieť!

Uchovať si svoje tokeny STORJ môžete teda na Ethereum peňaženke, ktorá podporuje ERC20 tokeny. Zoznam týchto peňaženiek nájdete na theethereum.wiki. Najlepší, doteraz možný, variant je peňaženka menom MyEtherWallet, kde máte možnosť si svoj privátny kľúč uložiť do hardvérovej peňaženky, a tým dosiahnuť najväčšie zabezpečenie proti počítačovým vírusom a hackerským útokom.

Ako môžem poskytovať miesto?

Na oficiálnych webových stránkach storj.io si môžete stiahnuť klienta, prostredníctvom ktorého máte možnosť poskytovať svoju kapacitu na disku a stať sa súčasťou projektu STORJ. V stiahnutom klientovi nastavíte nasledujúce parametre:

  • Adresa zložky, kam sa budú ukladať zasielané dáta
  • Kapacita, ktorú chcete poskytovať
  • Port, ktorý možno náhodne vygenerovať
  • Adresa peňaženky, kam bude zasielaná odmena v tokenoch STORJ

Odmena sa určuje na základe aktivity v sieti a veľkosti zdieľaného miesta. Odporúča sa prevádzkovať so stabilným pripojením na zariadenie, ktoré bude nepretržite zapnuté, aby sieť mala prístup k dátam. Každý mesiac je užívateľom poskytujúcim svoju kapacitu na disku zasielaný ekvivalent dolárovej hodnoty v tokene STORJ. Neznamená to teda, že ak používateľ dostal napríklad 10 jednotiek STORJ a cena počas nasledujúceho mesiaca vzrastie, dostane rovnaký počet jednotiek aj budúci mesiac.

i Už ste počuli o kryptomenách Vertcoin a ZenCash? Obe tieto kryptomeny sú odolné proti použitiu ASIC dedikovaných ťažiacich zariadení, a teda ako stvorené pre malých ťažiarov. Viac sa dočítate v našich článkoch!

Ako je možné STORJ používať?

Projekt STORJ je výnimočný tým, že ako jeden z mála projektov založených na technológii blockchain už ponúka reálny produkt. Dobrým príkladom je platforma s názvom Filezilla, ktorá slúži ako FTP klient na posielanie a ukladanie dát na internete, rovnako ako napríklad veľmi známy softvér menom Total Commander. STORJ je v tejto platforme integrovaný aj s možnosťou platiť za jeho využitie digitálnymi tokenmi STORJ.

storj, návod

Jeho používanie je jednoduché. Najskôr si vytvoríte účet na stránkach app.storj.io, kam si máte možnosť nabiť finančné prostriedky prostredníctvom kreditnej karty, Bitcoinov a samozrejme tokenov STORJ, ktorými budete následne platiť za prenajímané miesto. Potom, čo si tu vytvoríte účet, stiahnete klienta FileZilla na webových stránkach filezilla-project.org. Tohto klienta nainštalujete, otvorte a zvolíte ikonu Otvoriť správcu miest.

storj, návod

Tu vytvoríte nové miesto. Do poľa Hostiteľ zadáte adresu api.storj.io, zvolíte port 443 a zadáte rovnaké prihlasovacie údaje ako pri registrácii účtu slúžiaceho na nabitie prostriedkov. V poli Protokol zvolíte možnosť Storj – Decentralizované cloudové úložisko. Používateľ má možnosť si zvoliť či vygenerovať zoznam obsahujúci 12 rôznych slov. Tento zoznam slov slúži na obnovu vášho účtu a ako hlavný zabezpečovacie faktor, ktorý je využívaný aj na zabezpečenie peňaženiek na uchovanie kryptomeny. Po stlačení možnosti Pripojiť ste prihlásení a môžete využívať produkt projektu STORJ.

i Premýšľate nad klasickou ťažbou kryptomeny? Základným stavebným kameňom efektívneho ťažiaceho zariadenia je výkonná grafická karta (viac kariet), zdroj a základná doska s dostatočným počtom PCI-E 3.0 x16 slotov. Procesor naopak zastáva iba doplnkovú úlohu – nesmie brzdiť zostavu, ale dôraz je u neho kladený predovšetkým na nízku spotrebu. Nakoniec postačí pamäť aj disk s nižšou kapacitou.

Ako je možné STORJ získať?

  1. Burzy a zmenárne – STORJ, rovnako ako iné digitálne tokeny a kryptomeny, je možné zakúpiť na rade búrz a v zmenárňach. Najznámejšie z nich sú Poloniex, Bittrex, Binance, Huobi. Prehľad všetkých obchodných platforiem, obsahujúcich ceny a pary, nájdete na portáli Coinmarketcap.
  2. Byť súčasťou projektu – poskytovať na miesto na svojom disku a získavať každý mesiac odmenu v tokene STORJ.
  3. Dohodnúť nákup osobne – na diskusných fórach a sociálnych sieťach je mnoho komunít, kde sa dá dohovoriť na osobnom stretnutí.

Vývoj ceny tokenu STORJ

Digitálny token STORJ bol dlhú dobu považovaný za veľmi podhodnotený vzhľadom na to, že už dlho disponuje s reálnym a veľmi fundamentálnym zaujímavým produktom. Cena za jednotku sa dlhú dobu pohybovala okolo 0,5 USD (0,45 €) a celková kapitalizácia dosahovala 50 000 000 USD (40 mil €).

V minulosti cena STORJ rapídne vystúpila až na 2 USD (1,6 €) za jednotku, avšak túto cenu si token neudržal a onedlho sa vrátil k svojej pôvodnej hodnote. V priebehu decembra 2017 a januára 2018 došlo k oznámeniu noviniek spojených s projektom, čo cenu pozitívne ovplyvnilo a stúpla opäť na 2 USD (1,6 €) za jednotku.

Rovnako ako kryptomena a ostatné digitálne aktíva s nimi spojené, aj hodnota tokenov STORJ je veľmi volatilná. Ak sa rozhodnete investovať na účely špekulácie, odporúčame najskôr sa rozmyslieť a investovať takú sumu, ktorá vám nebude neskôr chýbať.

Václav Křivan

Václav Křivan

Považujem sa za nadšenca do kryptomien. Zaujímam sa o odbory ako je IT a ekonómia. Rád by som tieto dva odbory vo svojom živote prepojil a kryptomeny mi prídu ako ideálna príležitosť. Zároveň ich považujem za skutočnú inováciu a verím v skorú masovú adaptáciu.

4,8 62×
EVGA 750 GQ Power Supply
PC zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 92%, 6 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 9 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulárny, hĺbka 165 mm
100,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EV300bb
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií