Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Apple Music

NHL 20 (RECENZIA) – brnkanie na nostalgickú strunu

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Športové tornádo, ktoré vtrhne medzi hráčov počítačových hier pravidelne každú jeseň, už za sebou zanechalo americký futbal Madden NFL 20, vydarený basketbal zaťažený mikrotransakciami NBA 2K20 a realistickú futbalovú simuláciu eFootball PES 2020. Napriek tomu, na obzore ešte čakajú ďalšie tímové súboje na čele s veľmi očakávanou futbalovou hrou FIFA 20 a hokejovou NHL 20, na ktorú sa pozrieme v dnešnej recenzii, analyzujúcej posun od minulého roka.

Recenzia (PS4 Pro)NovinkyDojmy z hrania (PS4 Pro)


• Žáner: Športové • Multiplayer: Áno (Local, co-op, online) • Vývojár: EA Vancouver • Vydavateľ: Electronic Arts • Platformy a Dátum vydania: PS4, Xbox One (13. september 2019)Homepage • Čeština: Áno


Časti článku


Obsah recenzie NHL 20 (PS4 Pro)

 1. Hokejová schizofrénia
 2. Alumni tímy sú najväčším tromfom NHL 20
 3. Herné režimy pre každého
 4. Plákanie hokejkou by som v NHL 20 zakázal
 5. Audiovizuálnu stránku trápia staré známe problémy
 6. NHL 20 o chĺpok lepšia ako minulý rok
 7. Recenzia NHL 20: záverečné hodnotenie

Hokejová schizofrénia

• Recenzia: 20. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Rok sa s rokom zišiel a pomaly sa rozbiehajú nové sezóny všetkých hokejových súťaží v Starom aj Novom svete, z ktorých najsledovanejšia je tá severoamerická známa pod skratkou NHL. Tieto tri písmená sa pravidelne objavujú aj v názve simulácie najobľúbenejšieho zimného športu, o ktorú sa roky rokúce stará spoločnosť EA, ktorá v tomto smere nemá priameho konkurenta. Ani tento ročník NHL 20 nie je žiadnou výnimkou, a preto patrí digitálny hokej k tým najviac konzervatívnym (skostnateným, ak chcete) športom, ktoré sa môžu na našich konzolách objaviť. Áno, iba konzolách, pretože manažéri v EA Sports stále tvrdia, že o naháňanie puku po ľade nie je na PC záujem, aj keď verejné prieskumy tvrdia opak.

NHL 20; screenshot: cover

Titulnou hviezdou NHL 20 sa stal útočník Toronta Maple Leafs Auston Matthews.

Úvodným odsekom som si odkrútil klasické nadávanie na najväčšie dva dlhoročné problémy série NHL, takže teraz mi už nič nebráni, aby som sa venoval aktuálnemu ročníku z pohľadu hráča, ktorý by na finančné hospodárenie športovej sekcie EA najradšej zabudol. Všetci vieme, že posledné ročníky hokejovej simulácie prešľapujú na mieste, pretože tvorcom chýba potrebný impulz na zavedenie nového enginu, čo nakoplo sériu Madden NFL a FIFA k razantným zmenám v hrateľnosti. Lenže Vancouverská pobočka EA Sports nehádže flintu do žita a snaží sa s rozdanými vývojárskymi kartami pripraviť tú najlepšiu hokejovú arkádu, ktorá uspokojí fanúšikov kĺzania po ľade.

NHL 20 – Stars vs Bruins 1st Period (Gameplay)

S tréningom systému streľby pomocou pravej páčky dokážete v NHL 20 pri troche šťastia rozniesť na kopytách každého súpera, čo však znamená, že vám protivníci môžu oplatiť rovnakou mincou.

Nechápte ma zle, tiež som naštvaný, že na prvý pohľad dostávame do rúk po roku to isté, ale zároveň musím priznať, že som sa pri NHL 20 bavil o dosť viac ako minulý rok. Ako sa na nasledujúcich riadkoch dočítate, tvorcovia si vzali k srdcu pripomienky komunity a zapracovali ich do nového ročníka. Aj kolízny systém RPM 2.0 (Real Player Motion) zaznamenal mnohé vylepšenia, aj keď k dokonalosti ešte chýba veľký kus. Navyše sme sa tento rok dočkali niekoľkých noviniek, ktoré potešia srdce každého pamätníka pamätných naganských dní.

Alumni tímy sú najväčším tromfom NHL 20

Nedávno som sa v novinke rozpísal o historických tímoch zaradených do ponuky zostáv, ktoré môžete poslať na ľad. Pôvodne som si myslel, že pôjde len o kozmetickú zmenu, ktorá neponúkne nič nové okrem pár mien v zostave. Ale bez otáľania sa priznám, že pri každom spustení NHL 20 behom recenzovania som najskôr zabrúsil do rýchleho zápasu, vybral jeden z alumni tímov zahŕňajúci najväčšie hviezdy daného celku v histórii a vypustil ich na ľad, aby preukázali svoje kvality aj po rokoch v zaslúženom športovom dôchodku. Okamžite sa vo mne prebudilo moje mladšie ja, ktoré zbieralo hokejové kartičky, listovalo v nich a tvorilo dokonalé zostavy vtedy milovaných Detroit Red Wings.

NHL 20; gameplay: Gordie NHL 20; gameplay: maskot NHL 20; gameplay: legendy

Udrieť si s Gordiem Howom po strelení jeho gólu je povinnosť, rovnako ako osláviť gól s maskotom alebo pochváliť Patricka Roya za skvelý výkon.

Je neskutočná paráda, keď na ľade znovu vidíte Maria Lemiuxe s Jardom Jágrom, ako sa snažia poraziť zostavu s Waynom Gretzkym alebo Gordiem Howom. Z môjho pohľadu k dokonalosti chýba už len historická fantasy liga, v ktorej by som asi utopil desiatky hodín. Ale to bolo proti finančnej politike EA, ktorá voľne obchodovateľné hviezdy minulosti zaraďuje iba do HUT ligy, kde na nich náhodne môžete naraziť v balíčkoch. Alumni tímy tak paradoxne môžu byť jediným dôvodom na kúpu pre nostalgika otráveného stále len malými zmenami v hrateľnosti série NHL, čomu by som sa vôbec nečudoval.

Herné režimy pre každého

Avšak nie každý sa ako ja rád babre v historických vodách, takže sa radšej poobzerá po inej zábave. V tomto ohľade NHL 20 exceluje, pretože ponúka toľko herných módov, že si z nich každý hokejový nadšenec musí vybrať. Z môjho pohľadu je veľmi zaujímavý režim Become a Pro, v ktorom sa snažíte novovytvoreného hráča pretlačiť do NHL a pasovať ho na nováčika sezóny, respektíve jednu zo superstar celej ligy. Na rozdiel od NBA 2K20 sa opäť nedočkáte žiadneho príbehu (pritom FIFA mala po tri roky Alexa Huntera, takže sa EA čudujem, že to neskúsi tiež s hokejom), ale tiež sa nemusíte báť grindovania, popr. platenia za posun vlastností reálnymi peniazmi. Stačí len počúvať kouča a prispieť svojím talentom k úspechu tímu.

NHL 20 – ProAM (Gameplay)

ProAM vám umožní natrénovať útoky trojíc do predĺženia v rámci zápasov NHL 20 alebo pri návšteve móde Threes Eliminator.

Ak vám vyhovuje solitérský prístup a chcete predviesť svoje zručnosti celému svetu, tak pre vás bude umelá inteligencia malou výzvou. Tvorcovia totiž už vlani vytvorili arkádový svet World of Chelm, v ktorom sa stretnete s podobne naladenými hráčmi a dáte si do tela na vonkajších ľadových plochách, kde sa hrá takmer bez pravidiel. Režimy Ones a Threes môžete potrénovať tiež v rade výziev proti AI, ale tento rok bude hitom „battle royale“ vyraďovanie ostatných v rámci odnože Eliminator. Ak budete víťaziť, postupne vyradíte svojich súperov a získate vavríny slávy, pohár a hladkou športovou tašku s kozmetickými predmetmi. Tento rok už nie je taký tlak na ich monetizáciu, takže sa ku kúskom oblečenia a animáciám v pohode prepracujete samotným hraním.

V prípade, že vám je bližšia tímová hra a radi sa hojdajte v manažérskej stoličke, tak sa vrhnete radšej do režimu Franchise (slovensky Organizácia), kde okrem samotných zápasov riešite kompletné zázemie v tíme. Staráte sa tak o psychickú pohodu hráčov, trénerskú zostavu, najímate vhodných skautov hľadajúcich nové hviezdy a všeobecne dohliadate na pohodový chod mužstva. Novinkou sú skryté talenty hráčov, o ktorých neviete pri ich nakupovaní a ktorí sa rozvinú až v priebehu sezóny (alebo ichodhalíte výborným scoutingom).

NHL 20; gameplay: Ones NHL 20; gameplay: výbava NHL 20; gameplay: zúfalstvo

S kvalitnou výbavou môžete vyraziť na miestny rybník alebo privádzať súperovho brankára k zúfalstvu vo vypredaných arénach.

Na záver samozrejme nemôžem zabudnúť na fantasy ligu HUT (Hockey Ultimate Team), ktorá je pevnou súčasťou NHL 20, podobne ako FUT pre sériu FIFA. Tu všetko prebieha podľa zavedeného a pre EA rokmi overeného mustru, kedy rozbaľujete balíčky s hráčmi, zmluvami a ďalšími proprietami, pomocou ktorých si postupne budujete svoj vysnívaný tím. Nákup nových balíčkov je celkom drahá záležitosť, ale postupným plnením výziev a online súperením s ostatnými hráčmi si nakoniec zarobíte dosť aspoň na priemerný tím. EA by samozrejme bolo šťastnejšie, keby ste boli pohodlnejší a siahli po kreditnú kartu. To už je však na vás.

Plákanie hokejkou by som v NHL 20 zakázal

Priestoru na hranie je, ako sami vidíte, viac než dosť, otázkou teda zostáva, či sa trávenie času v NHL 20 rovná zábave a či si zaslúži vaše peniaze. Podľa môjho názoru tvorcovia urobili všetko pre to, aby bol tento ročník zábavnejší ako posledný diel. Vlaňajší rok veľkolepo predstavený systém RPM sa dočkal významnej úpravy, vďaka ktorým hokejisti nepôsobia pri streľbe a prihrávkach ako úplne nemotorní panáci. Jednotlivé animácie hráčov sa teraz prepájajú do ladného celku a až na niekoľko výnimiek pôsobí kontextuálne previazanie pohybu veľmi prirodzeným dojmom, predovšetkým pri opakovaných záberoch.

NHL 20 – Ones Now (Gameplay)

Osobne nie som priaznivcom rýdzo sólo režimov v tímových športoch, takže v NHL 20 dávam prednosť módu Become a Pro, kde ste súčasťou celého mužstva. Napriek tomu môžu byť variácie na mód Ones zaujímavou možnosťou pre hráčov hľadajúcich výzvu, predovšetkým v rámci online bojov Eliminator.

Napriek tomu sa ešte nájde priestor na vylepšenie existujúcej mechaniky. Vďaka rozobratiu každého hráča na jednotlivé komponenty, ktoré fungujú ako fyzikálny stroj, sa občas správajú vaši zverenci dosť divne v prípade, že napríklad narazia do bránky alebo sa dostanú do klinču tešiacich sa súperov (trasú sa, ako keby podstupovali kúru v poláriu). Ešte kŕčovitejšie všetko vyzerá vo chvíli, kedy chcete preskočiť danú naskriptovanú scénu počas striedania, pretože sa niekedy až na sekundu zaseknú ako v mannequin challenge a potom sa zase rozhýbu, aby všetko dohnali. To sa im potom divne začnú pohupovať dresy bez toho, aby sa okolo nich niečo dialo.

Tieto menšie nedostatky pokojne hodíte za hlavu, pretože inak sa NHL 20 ovláda a chová celkom komfortne. Ovládanie hokejkou na pravej páčke by síce potrebovalo ešte trošku doladiť predovšetkým pri bránení (síce som nebol za podrážanie vylučovaný tak často ako vlani, ale aj tak som určite nepatril v režime Become a Pro k trenérovým obľúbencom), ale streľba a kľučkovanie prejde veľmi rýchlo do krvi. O to viac naštvú občas úplne (s prepáčením) dementní spoluhráči, ktorí počas závaru pred svätyňou zavezú puk za bránkovú čiaru (a potom sa zlostia), blokujú vám cestu na modrej čiare (a potom sa čudujú) a občas nie sú ochotní nabehnúť do solídnej pozície na prihrávku.

NHL 20; gameplay: brankář NHL 20; gameplay: kľučka NHL 20; gameplay: bodyček

V NHL 20 sa dočkáte veľmi podarených akcií v útoku, zázračných zákrokov brankárov a tiež kontaktných súbojov, ktoré prepočítava technológia RPM 2.0. Niekedy však pohnevá, predovšetkým pri bodyčekoch.

Audiovizuálnu stránku trápia staré známe problémy

NHL 20 bohužiaľ dopláca na pomaly zastarávajúci engine. Tvorcovia majú síce o niečo ľahšiu pozíciu, pretože modelujú len tváre a ostatné zabalia do dresov a chráničov, ale aj tváre hráčov občas vyzerajú dosť umelo a archaicky, čo sa prejavuje predovšetkým pri menej známych športovcov z líg mimo Severnej Ameriky. V NHL 20 tento rok opäť nájdeme českú extraligu, ale mimo oficiálnej insignie v podobe znaku, trikotu a výzdoby ľadu môžete nechať pracovať svoju predstavivosť, pretože našich športovcov spoznáte len veľmi ťažko. Na druhú stranu to tvorcom nemožno úplne vyčítať, pretože český a slovenský trh je celkom malý rybníček, ktorý si nezaslúži zase toľko pozornosti ako napríklad švédska liga.

Viac ma štvú občasné záseky hokejky v mantinelu (aj keď ich o dosť ubudlo), prelínanie textúr hráčov a ich dresov či mŕtvolne stuhnutí diváci (občas narazíte na ozajstných unudencov, ktorí vyzerajú, ako by boli v hľadisku posadení proti svojej vôli alebo ich tam preniesol teleport z miestnej knižnice), ktorí sériu NHL trápia už dlhší čas. Ťažko som si zvykal tiež na nový interface (časomiera dole?), pretože skončila spolupráca s televíznou stanicou NBC, od ktorej si EA požičiavala oficiálnu grafiku. Tým pádom sa stretneme aj s novými komentátormi, ktorí síce nie sú úplne zlí, občas z ich viet občas zavanie príjemný vánok nevšednosti, ale po dlhšom hraní sa začnú chorobne opakovať.

NHL 20; gameplay: Chel

Zahrať si pri západe slnka na rybníku za domom proti najväčším hviezdam NHL? Vo World of Chelm to nie je žiadny problém.

NHL 20 o chĺpok lepšia ako minulý rok

Keď to vezmem všetko dohromady, tak musím byť s tohtoročnou simuláciou hokeja spokojný. Viem, že rozhodne nejde o revolučný diel a vlastníci minulého dielu by si mali investíciu veľmi premyslieť, ale ja som schopný privrieť jedno, možno obe oči vďaka historickým alumni tímom. Tiež veľké množstvo módov dokáže zabaviť na veľmi dlho a na svoje si prídu tiež fanúšikovia adrenalínových vyraďovacích bojov v rámci módu Eliminator. Hrateľnosť NHL 20 sa tiež o kúsoček posunula k hranici mojej spokojnosti.

Všetko zakončíme svoju mantrou o tom, že ak ste nehrali posledné dva, tri diely, bude vás tohtoročný hokej baviť aj napriek jeho zjavným nedostatkom. Veteráni by mali pred kúpou zvážiť svoje priority, zase tak veľký rozdiel oproti vlaňajšku to nie je. NHL 20 vyšlo 13. septembra iba na PS4 a Xbox One, vlastníci počítačov bohužiaľ opäť nič.

Táto recenzia bola napísaná na PS4 Pro verziu.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia NHL 20: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 83 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
90 %
Audiovizuálne spracovanie
78 %
Opätovná hrateľnosť
95 %
NHL 20; recenzia

Klady

 • Historické tímy
 • Pre súťaživých Ones a Threes Eliminator
 • RPM 2.0, predovšetkým pri streľbe
 • Veľké množstvo režimov
 • Slušný počet líg, vrátane tej českej
 • Dobrý pocit zo samotného zápasu
 • Kontrola streľby a prihrávok
 • Mód Become a Pro z hľadiska hodnotenia prínosu pre tím

Zápory

 • Občas pochybná umelá inteligencia, predovšetkým v obrane
 • Občasné technické chyby
 • Zastarávajúca grafika
 • Nevychádza na PC
Jakub Němec

Jakub Němec

Čo si pamätám, tak svoju osobu skrývam za meno Jakub Němec. Vždy ma to ťahalo k prežívaniu príbehov spolu s hrdinami, takže sa mojou vášňou už od detstva stali knihy a videohry. V interaktívnych svetoch vyhľadávam predovšetkým plošinovky a RPG v akejkoľvek forme, ale v poslednej dobe ma lákajú tiež nezávislé tituly s inovatívnymi nápadmi.

NHL 20 – Novinky

 1. (5. 9. 2019) Návrat do Hartfordu alebo Québecu
 2. (19. 8. 2019) Generálny manažér so všetkým
 3. (19. 7. 2019) Technológia RPM prešla v NHL 20 revíziou

Návrat do Hartfordu alebo Québecu

• Novinka: 5. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Sám som patril k ľuďom, ktorí neustále poukazujú na iba mierne vylepšenia samotnej hrateľnosti, ale musím uznať, že sa tvorcovia z EA Vancouver snažia zastaraný engine nahrádzať novátorskými prístupmi v rámci herných módov. Poslednou dobou sa nechali inšpirovať battle royale žánrom, ktorý adaptovali do World of CHEL, kde sa môžete vyblázniť v NHL Ones a NHL Threes. Daný krok potešil skôr arkádovejšie ladených hráčov, takže vyznávači tradičného hokeja nebudú nadšení. Tohtoročný ročník však dáva nádej aj im.

NHL 20; screenshot: Alumni teams

Moje nostalgické ja má neuveriteľne uspokojujúci pocit zo zoznamu 33 tímov, ktoré sa v NHL 20 objavia v rámci módu Alumni Teams. Predovšetkým Québec Nordiques, teda Colorado Avalanche, ma veľmi teší.

V režime Play Now a Franchise sa totiž objaví mimo tradičných tímov, ktoré sa tento rok zúčastnia súbojov v severoamerickej lige, tiež trojica nedávno zaniknutých klubov – Québec Nordiques (licenciu má teraz Colorado Avalanche), Minnesota North Stars (dnes Dallas Stars) a Hartford Whalers (súčasná Carolina Hurricanes). To však nie je všetko, pretože v rámci tzv. Alumni Teams v mančafte uvidíme aj ikonické hviezdy, ktoré si už oddychujú v športovom dôchodku. Zatiaľ sa ukázali minesotské legendy Peter Štastný, Peter Forsberg a Joe Sakic, zatiaľ čo za Chicago Blackhawks na ľad vstúpi Jeremy Roenick, Stan Mikita a Chris Chelios.

Som veľmi zvedavý, aké legendy sa v zozname hráčov ešte objavia a koľko priestoru dostanú hráči českej a slovenskej proveniencie. Námatkovo mi napadá Robert Reichl, Robert Holík, Martin Ručinský, Peter Bondra, Miroslav Šatan či Žigy Pállfy. Snáď sa nezabudne ani na Dominika Hašeka či Jaromíra Jágra. Mód Alumni Teams má evidentne veľký potenciál, predovšetkým pre skalných fanúšikov hokeja. Tvorcovia z EA Vancouver si tak uvedomili, že princíp fungujúci v sérii FIFA by mohol rovnako dobre nadchnúť tiež fanúšikov NHL 20 a podľa mňa to môže byť správny smer. Uvidíme už 13. septembra na PS4 a Xbox One.

• Zdroje: GamespotGenerálny manažér so všetkým

• Novinka: 19. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Na NHL 20 sa vo svete športových hier hľadí ako na ušmudlanca, pretože EA Sports mu nevenuje veľa priestoru. Tento rok sa neukázal digitálny hokej ani na E3, kde si svoje miesto uzurpovali po svete populárnejšia FIFA 20 a Madden NFL 20. Navyše, vývojári z Vancouveru neimplementovali nový engine a nepriviedli svoj titul späť na počítače, aj keď k tomu komunita dlhšiu dobu vzýva. Napriek tomu nemôžeme tvrdiť, že sa tvorcovia nesnažia svoj projekt posunúť ďalej, aj keď v samotnej simulácii na ľade to už v zastaranom rozhraní pôjde ťažko. Preto sa už vlani zamerali na širšie spravovanie tímu pomocou skautov hľadajúcich talenty po celom svete a tento rok idú ešte ďalej.

NHL 20 | Franchise Mode Trailer

Ak vás mód Organizácie, anglicky Franchise, viac zaujíma, neváhajte si pustiť podrobný dvadsaťminútový rozbor od tvorcov.

Počas sezóny v režime Organizácie sa budete starať nielen o hráčov samotných, ale aj o lodivoda vášho celku. Tréneri začnú mať oveľa väčšiu dôležitosť, pretože ich atribúty sa prejavia na stave kabíny aj pohode hráčov na ihrisku. Odvážnejší kouč poskytne bonusy pre útočníkov počas presiloviek či v záverečných fázach hry, zatiaľ čo konzervatívnejší muž na lavičke podporí svojich obrancov. Vybrať vhodného kandidáta pre váš tím nebude nijako jednoduché, pretože musíte zvážiť šesticu atribútov (útok, obrana, presilovka, oslabenie, trénovanie, vplyv), ktoré ovplyvnia všetko od súhry formácií na ľade po prácu skautov v zahraničí.

Veľmi zaujímavým prvkom bude psychická pohoda trénera, ktorá sa prejaví v jeho morálke. Záležať bude samozrejme na tímovom výkone na ľade, ale odrazí sa aj pri vzťahoch s manažmentom, v trénerskom tíme a taktiež v prípade pohody v kabíne. Zlé rozpoloženie trénera dokáže rozhodiť celý tím a môže sa prejaviť v pohovoroch, ktoré so svojím koučom absolvujete. Bude zaujímavé sledovať, ako sa zmeny v režime Organizácie prejaví v celkovej hrateľnosti, ktorú otestujeme už 13. septembra na PS4 a Xbox One.

• Zdroje: ea.comTechnológia RPM prešla v NHL 20 revíziou

• Novinka: 19. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Vlaňajší ročník NHL sa chválil tým, že vďaka systému snímania hokejistov v pohybe budú schopní previesť ich typické správanie na ihrisku do svojej simulácie. RPM (Real Player Motion) uspela tak napoly, pretože v rámci fyziky kolízií vytvárala realistické zrážky na ľade aj pri mantineli, ale samotné korčuľovanie, streľba či prihrávky občas nefungovali úplne presvedčivo. Preto sa tvorcovia v tomto smere zamerali na vylepšenie (keď už nezapracovali na implementácii enginu Frostbite) a tvrdia, že digitálny hokej ešte nikdy nebol hokejovejší. Musí sa nechať, že v gameplay traileri vyzerajú prešľapovačky, rozjazdy aj dobrzďovanie veľmi pekne, ale to nevyhnutne neznamená, že sa to prejaví v hotovom titule.

NHL 20 | Official Gameplay Trailer

Prvá ukážka hrateľnosti NHL 20 nevyzerá zle, ale s nadšenými reakciami vydržme do prvých testov na vlastné ovládače.

Aby som ale nebol len skeptický, vývojári si vzali k srdcu kritiku animácie streľby, ktorá občas pôsobila ako päsť na oko (predovšetkým pri ranách bez prípravy), a v NHL 20 skĺbili pohyb hornej a dolnej polovice tela tak, aby sa opäť o kúsok priblížili realite. Nemalo by sa tak už stávať, že puk presviští okolo pripravenej hokejky, pretože sa váš hokejista kŕčovito krúti, aby sa nastavil smerom k bránke. Podobne sa v EA Sports zamerali tiež na správanie hráča po prijatí prihrávky, takže by sa nemalo opakovať splašené miešanie hokejkou, ktoré pôsobilo občas ako z cirkusového čísla, predovšetkým pri pohybe pri mantineli.

Bonusom RPM 2.0 sa pre nás stane detailné nasnímanie najväčších hviezd severoamerickej ligy, takže ich poznáme na klzisku na základe ich typického správania a pohybov – rany z ľavej strany v podaní Alexandra Ovečkina či streľba zápästím Austona Matthewsa sú len vrcholkom ľadovca. Na záver vyjadrím svoje nadšenie, že brankárom sa pridala do stravy ďalšia dávka vitamínov I a Q, takže by nemali tupo odrážať puky pred seba, ale mali by sa snažiť ich upratovať do bezpečných priestorov v rohoch pásma. 13. septembra snáď uvidíme, že tvorcovia nepredložili iba plané sľuby, pretože si NHL 20 vyskúšame na PS4 a Xbox One sami a vytvoríme si o aktuálnom ročníku vlastný úsudok.

• Zdroje: ea.com

NHL 20 – Dojmy z hrania (PS4 Pro)

 1. Revolúcia sa v NHL 20 odkladá na budúci rok
 2. Vpred miernym pokrokom
 3. Veteránski dravci vás zotrú ako malinu
 4. Kupovať NHL 20?

Revolúcia sa v NHL 20 odkladá na budúci rok

• Dojmy z hrania: 31. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Priznajme si hneď na začiatku, že kým sa v EA Sports nerozhodnú prejsť na nový engine, tak väčšina textov, ktoré sa o sériu NHL napíšu, budú vždy obsahovať hromženie po novom pohone hokejovej simulácie. Hoci sa tvorcovia snažia dotiahnuť k dokonalosti súčasnú podobu najobľúbenejšieho zimného športu, tak budú stále zápasiť s obmedzeniami, ktoré sa viažu na zastaralejší model. NHL 20 bude mať tento rok ešte ťažšiu úlohu, pretože po minuloročnom systéme RPM zdokonaľujúcom pohyb hráčov, prácu s hokejkou a fyzickou hru so nedočkáme ničoho prevratného. Autori totiž už teraz predostierajú, že sa postarali o úpravy nedostatkov, na ktoré sa komunita sťažovala, ale nepridala k tomu nič bombastické na nadchádzajúcu sezónu.

NHL 20 beta – ProAM (gameplay)

V rámci Threes sa môžete pustiť do súbojov proti súperom z celej NHL vo variácii ProAM. NHL 20 tak umne prepája hokej na rybníku so zručnosťami najlepších hráčov sveta.

Svojim prístupom tak ženú vodu na mlyn tým, ktorí EA kritizujú, že za 70 € vydávajú každoročne predražené updaty s novými súpiskami, ale inováciami šetria ako šafranom. Preto som bol veľmi zvedavý, ako sa bude aktuálnemu ročníku dariť v otvorenej Bete naplánovanej na obdobie 26. – 31. júla. Vyskúšal som si v nej všetky ponúkané režimy, čo zahŕňa klasický online zápas, súboje na rybníku v rámci minuloročnej novinky Ones (1 vs 1 vs 1), predvlaňajšej akvizície Threes (3 vs 3), tohtoročné trojkové zápasy s hviezdami NHL v rámci ProAM a tiež vyraďovací režim Eliminator.

Vpred miernym pokrokom

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše, v rámci prezentácie sa v NHL 20 nedočkáme žiadnej prelomovej zmeny. Tvorcovia sľubovali lepšiu prácu s hokejkou pri mantineli, čo sa im podarilo vyplniť, ale aj tak sa občas vaši hráči zmenia v šermujúcich panákov, avšak na bodyčeky pri mantineli aj v priestore sa pozerá skvele, pretože ich rozanimovánie pomocou RPM 2.0 pracuje s hornou a dolnou časťou tela hokejistu zvlášť. K realizmu prispieva tiež lepšie previazanie pohybu hokejky pri práci s pukom. Prijatie a rozohranie puku už nie je tak kostrbaté ako vlani, dokonca previazanosť streľby vám už nevyhadzuje obočie tak často až navrch hlavy (ale nebojte, miestami neskutočné chyby zostávajú)..

NHL 20; gameplay: zápas NHL 20; gameplay: nájazd NHL 20; gameplay: atmosféra

Prezentácia ligových zápasov NHL 20 opäť čerpá zo vzorov kvalitne produkovaných prenosov amerických televíznych spoločností.

Veľmi sa mi páči práca s najväčšími hviezdami severoamerickej ligy, pretože ich na ľade naozaj spoznáte podľa ich typických prvkov. Ikonické zakončenie Alexa Ovechkina od ľavého mantinelu konečne urobíte tak, ako ho poznáte z televízie. Oveľa horší pocit mám však z umelej inteligencie. Vlastní hráči sa vám motajú pod korčule, takže sa vďaka RPM spoľahlivo rozpľaštia a pustíte súpera do protiútoku. A to sa radšej nebudem veľmi rozpisovať o podrážaní nôh vlastným brankárom, keď mu škrtnete o jeho modro vytýčený priestor bránkoviska. Muži v maskách podľa vývojárov lepšie vyhodnocujú útočné hrozby, ale ja bol svedkom niekoľkých naozaj kurióznych gólov. Snáď sa to do plnej verzie ešte trošku doladí.

Veteránski dravci vás zotrú ako malinu

Poďme sa teraz pozrieť na ponuku režimov. Zápasy ponúkajú klasickú atmosféru, ako ju poznáme z minulého ročníka, najväčšiu zmenu však pocíti sluch. Zmena komentátorov je zrejmá od prvých sekúnd a trúfam si tvrdiť, že chlapci za mikrofónom sú tento rok ukričanejší, čo v mojom prípade v plnej verzii zrejme povedie k zníženiu hlasitosti rozprávania sprevádzajúceho samotnú hru. Opäť tiež dôjde na úpravu citlivosti rozhodcov pri posudzovaní práce s hokejkou, pretože podrazenie súpera je otázkou nepatrného zavadenia hokejkou o protihráča, takže 50 % času prvého zápasu som si užil v oslabení. Nuž, možno ide o moju nešikovnosť, ale pekne mi to pohlo žlčou.

NHL 20 beta – The Lot (gameplay)

V Bete NHL 20 si môžete zahrať za vybranú megastar severoamerickej ligy. Chlapci by sa takto bezhlavo niekde na rybníku za domom netrhali, takže si to aspoň môžete užiť fiktívne.

Keď sa pozrieme na rybníky Severnej Ameriky v rámci schémy Threes, došlo tu k úpravám vedúcim k mojej spokojnosti. Umelá inteligencia sa snaží lepšie využívať voľný priestor, nabieha si do vyložených šancí a dokonca ich dokáže premeniť. Oveľa väčšia zábava je však hrať s dvoma kamarátmi, najlepšie pri jednej obrazovke, kedy si môžete naplánovať šialené akcie. Tiež režim 1 vs 1 vs 1, teda Ones, mi príde tento rok ústretovejší, ale možno ide len o môj pocit. Akonáhle vám totiž algoritmus vyžrebuje ostrieľaných protivníkov, nestačíte sa diviť, čo sa okolo vás deje a už prehrávate o niekoľko gólov.

V plnej verzii sa zrejme bude brať väčší ohľad na level postavy, ale beta asi potrebuje využiť každého prítomného hráča na maximum, takže mieša zápasy bezhlavým tempom. Podobný pocit vás zrejme stretne aj v prípade nového režimu Eliminator, v ktorom sa stretnete kto z koho s 81 súpermi o postup do ďalšieho kola bojov o sladkú odmenu. Matadori vás tu roznesú na korčuliach a s nováčikmi sa tu nikto nemaže. Sám som bol raz zlý a naložil svojim protivníkov na chrbát päťgólový prídel, aby som následne podobnú nádielku sám dostal. Pre milovníkov výziev to bude zlatý klinec preverenia ich zručností, slabšie povahy tento režim zrejme čoskoro pošlú kade ľahšie.

NHL 20; gameplay: lot NHL 20; gameplay: úpravy NHL 20; gameplay: taška

V rámci schémy World of Chelm opäť budete vylepšovať svoju postavu – ako úpravou vlastností, tak obliekaním do rôznych zvrškov, ktoré na vás budú padať z „lootboxových“ tašiek.

Kupovať NHL 20?

Na otázku, či investovať do tohtoročnej sezóny hokejovej simulácie od EA Sports, ešte nemám odpoveď, musím si počkať na plnú verziu, ktorá vyjde na PS4 a Xbox One 13. septembra 2019. Zatiaľ by som to zhrnul tak, že niektoré inovácie sú zrejmé na prvý pohľad a pre fanúšikov vylučovacích súťaží sa tu otvára nový priestor vďaka režimu Eliminator, ale v jadre sa veľa vecí nezmenilo. Dúfajme, že sa NHL 20 nestane obrím predraženým patchom a ponúkne niečo tiež veteránom série. Pre nováčikov, resp. dlhšieho absentéra v tejto hokejovej simulácii, môže byť NHL 20 zaujímavým vstupom na virtuálne klzisko. Uvidíme, ako budeme spokojní v septembri.

• Zdroje: Vlastné

Tieto dojmy z hrania boli napísané na PS4 Pro verziu.

i Mohlo by vás zaujímať
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

NHL 20 vychádza 13. septembra 2019 na PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovať.

NHL 20 – Oznámenie

NHL 20 – Oznámenie

NHL 20 v mene konzervativizmu a zaseknutie pokroku

• Oznámenie: 20. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Nebudem vás dlho napínať, NHL 20 sa ani tento rok nepozrie na PC a ani ho nebude poháňať nový engine. Skrátka všetko zostane po starom a inovácie budú opäť iba kozmetického charakteru. Všetko sa tvorcovia snažia zachrániť rozvíjaním svojho systému reálneho pohybu hráčov (RPM), vďaka ktorému sa fyzicky náročná hra do tela, animácie streľby (pridalo sa 45 spôsobov streľby najväčších hviezd severoamerickej ligy) a ďalšie aspekty pobytu na ľade blíži zážitku zo skutočných klzísk. Brankári vraj dostali do vienka lepšie uvažovanie (koľkokrát sme to už počuli?), aby boli schopní vyhodnotiť hrozby v ošemetných situáciách pred bránkoviskom. Uvidíme, či pojedli tie správne vitamíny I a Q, alebo ide len o prázdne slová vývojárov.

NHL 20 Cover Reveal Trailer ft. Auston Matthews

Hlavnou tvárou NHL 20 sa stane útočník Toronta Maple Leafs, Auston Matthews.

Tvorcovia zo štúdia EA Vancouver sa rozhodli naďalej rozvíjať hokejové zápolenie na vonkajších klziskách v rámci World of Chelm, ktorá bola najväčšou novinkou minulého ročníka. V NHL 20 sa veľmi meniť nebude, takže sa nás reklamné oddelenie aspoň snaží uchlácholiť číslami – na úpravu svojho avatara môžete využiť cez 2 000 kusov oblečenia a vybavenia, čo vám umožní popustiť uzdu svojej fantázií. Miernej inovácie sa dočkajú aj online módy HUT (Hockey Ultimate Team), v ktorom budete môcť plniť v rámci móde Battle Squad off-line úlohy za odmeny v podobe balíčkov kariet, a NHL Ones a Threes, do ktorých pridali tvorcovia vyraďovací turnaj Eliminator, kde víťaz berie všetko (áno, battle royale na klzisku).

Keď sa nemení engine, zmeňme aspoň grafickú prezentáciu

Podobnú vetu si zrejme povedali tvorcovia, takže občasného hráča sa budú snažiť okúzliť pohybovou informačnou grafikou, novým spôsobom časomiery a všeobecne prepracovanejšou prezentáciou, ktorá nám dodá pocit televízneho prenosu. Mení sa tiež dvojica komentátorov – Eddie Olczyk a Doc Emerick odišli do dôchodku a namiesto nich budú hodnotiť dianie na klzisku Ray Ferraro a James Cybulski, ktorí sa do novej výzvy pustili s vervou, pretože nahovorili 300 hodín komentárov, čo je desaťkrát viac ako v prípade predchádzajúcej dvojice. Koniec číselného ohromovania, rovnako bude záležať, ako sa samotné NHL 20 bude hrať. Vyskúšame ho 13. septembra (predobjednávky už od 10. septembra), iba na PS4 a Xbox One.

NHL 20; screenshot: rieka NHL 20; screenshot: chel

Mimo diania na klziskách severoamerickej ligy tvorcovia NHL 20 naďalej podporujú zápolenie na zamrznutých rybníkoch a riekach v arkádovejších módoch.

• Zdroje: ea.com

NHL 20 – Xbox One - Hra na konzolu
-37%
NHL 20 – Xbox One
Hra na konzolu – Xbox One S / Xbox One X, krabicová verzia, české titulky, žáner: športový, na online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold V tomto ročníku sa dočkáme reálnejších súbojov aj zlepšenia pohybu celého tela. Novinkou je i Battle Royal Mód a nepreberné možnosti úprav hráčov, štadiónov, vybavenia, alebo oblečenia.

-37% 29,90 €
18,90 € bez DPH 15,75 €
Kúpiť
Obrovský výpredaj
Na sklade > 10 ks
Môžete mať ihneď na 5 predajniach
Objednávací kód: MXO616
NHL 20 – PS4 - Hra na konzolu
-43%
NHL 20 – PS4
Hra na konzolu – PS4 / PS4 Pro, krabicová verzia, české titulky, žáner: športový, na online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus V tomto ročníku sa dočkáme reálnejších súbojov aj zlepšenia pohybu celého tela. Novinkou je i Battle Royal Mód a nepreberné možnosti úprav hráčov, štadiónov, vybavenia, alebo oblečenia.

-43% 29,90 €
16,90 € bez DPH 14,08 €
Kúpiť
Obrovský výpredaj
Na sklade > 10 ks
Môžete mať ihneď na 7 predajniach
Objednávací kód: MSX652
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi