Digitální žák Reklamácia či vrátenie?

Nintendo Switch OLED Model (RECENZIA) – Skvelý displej, ale minimum noviniek

Zobraziť katalóg

• Autor: Filip Němec

Z po niekoľko rokov špekulovaného „Switchu Pro“ s vyšším výkonom sa nakoniec vykľula len vylepšená verzia pôvodnej konzoly z roku 2017, ktorej hlavnou novinkou je OLED displej. Switch OLED model tak do rodiny konzol od Nintenda neprináša nič výrazne nové, čo môže sťažiť rozhodovanie medzi pôvodnou, no stále predávanou verziou, čisto handheldovým Lite variantom a práve novým OLED modelom. V recenzii si tak nový Switch nielen zhodnotíme, ale zodpovieme si aj otázku, komu sa investícia do OLED verzie oplatí a komu nie.

Nintendo Switch OLED modelNintendo Switch (2017)

Nintendo Switch OLED model; screenshot: cover

zdroj: Nintendo

i Zaujímajú vás novinky o Nintende Switch?

Nintendo Switch naďalej sledujeme. Všetky podrobnosti a novinky nájdete v tomto špeciáli.

Časti článku:


Nintendo Switch OLED model (RECENZIA) – Obsah článku

 1. Dizajn a displej, dve najväčšie novinky OLED modelu
 2. Rozmery, hmotnosť a ergonómia
 3. Rovnaký výkon a modernizovaný dok
 4. Oplatí sa kúpiť Switch OLED model?
 5. Skvelá konzola, ktorá naráža na svoje limity
 6. Recenzia Nintendo Switch OLED model: záverečné hodnotenie

Dizajn a displej, dve najväčšie novinky OLED modelu


Nintendo Switch OLED model, ako sa najnovšia verzia tejto konzoly oficiálne volá, nehýri novinkami, ale tie hlavné uvidíte na prvý pohľad. Kým pôvodná a stále predávaná verzia Switchu má LCD displej s uhlopriečkou 6,2 palca (respektíve 5,5 palca pri Switchi Lite), OLED model už podľa svojho názvu ponúka OLED panel a rovno 7 palcov široký. Rozlíšenie 1 280 × 720 však zostáva rovnaké.

Nintendo Switch - OLED Model - Announcement Trailer

zdroj: Nintendo

OLED model sa predáva v dvoch farbách: klasickej s modro-červenými Joy-Conmi (a čiernym dokom) a novej bielej, ktorú Nintendo vo svojich propagačných materiáloch uprednostňuje. A nie je sa čomu čudovať, vyzerá totiž skvele.

Rozdiel je viditeľný na prvý pohľad, a to aj bez priameho porovnania: vďaka vlastnostiam OLED displeja sú totiž farby sýtejšie a čierna čiernejšia. Nielenže je obraz celkovo krajší a živší, ale kvôli zmieneným vlastnostiam niektoré objekty či prechody medzi tmavými a svetlými priestormi môžu lepšie vyniknúť. Sýtejšie farby najviac oceníte u pestrofarebných Nintendo exkluzivít typu Super Mario Odyssey, ale aj multiplatformové hry ako Hades alebo skákačka Ori na OLED Switchi doslova ožívajú.

Ruka v ruke s väčším displejom, ale zároveň takmer totožnými rozmermi konzoly, ide výrazne menší rámček, čo je niečo, nad čím som posledných päť rokov neustále plakal. Najnovší Switch tak vyzerá v skutočnosti ako nový kus moderného hardvéru. Rám displeja je teraz vyhotovený v luxusnej a perfektne tmavej čiernej s lesklým povrchom, čo nielenže minimalizuje prechod medzi displejom a zvyškom konzoly, čím Switch prítomnosť rámčeka šikovne tají, ale zároveň v kombinácii v mnou testovanom bielom vyhotovení Switch pôsobí takmer prémiovo.

Nintendo Switch OLED model; foto: obsah

zdroj: vlastný

Balenie neobsahuje nič nezvyčajné. Okrem samotnej konzoly, dvoch Joy-Conov s popruhmi, Joy-Con gripu a dokovacej stanice nájdete v balení ešte napájací a HDMI kábel. Vzhľadom na to, že ide okrem iného aj o handheld s dotykovým displejom, by som v balení uvítal aspoň ochrannú fóliu na displej, ktorá je v prípade Switchu úplne bez debát povinnou výbavou.

Rozmery, hmotnosť a ergonómia


Switch OLED si tak vďaka užšiemu rámčeku mohol aj napriek väčšiemu displeju zachovať takmer rovnaké rozmery ako pôvodný model. Aktuálne parametre 242 × 102 × 14 mm (Š × V × H) sa líšia od pôvodného Switchu len o niekoľko milimetrov, takže ho nasúkate aj do väčšiny puzdier pre bežný model. Hmotnosť narástla zo 400 g na 420 g, čo je možné len ťažko spoznať, o to viac ale pochopiteľne platí, že pri dlhšom handheldovom hraní môže začať konzola v rukách „oťažievať“. V porovnaní s vreckovými konzolami ako Nintendo DS, PS Vita či Switch Lite je OLED model pochopiteľne pekný obor, záleží však na vašich prioritách. Ja osobne uprednostňujem pri hraní na cestách väčší displej, takže Switch Lite ma necháva chladným a aj napriek jeho veľkosti som si OLED model obľúbil.

Nintendo Switch OLED model; foto: batéria

zdroj: vlastný

Batéria OLED modelu vydrží 4,5 až 9 hodín (v závislosti od náročnosti hry/aplikácie). Kapacita batérie je zhodná s aktuálne predávanou verziou pôvodného Switchu, ktorá v roku 2019 dostala väčšiu batériu.

Ergonómia konzoly je vďaka prakticky totožným rozmerom s klasickým switchom tiež rovnaká. Na svoju veľkosť sa drží veľmi príjemne, avšak pretrváva jeden obrovský neduh všetkých verzií konzoly: analógové páčky sú výrazne menšie ako pri bežných konzolových ovládačoch, najmä hranie FPS hier je tak menej komfortné kvôli menšej presnosti pri zameriavaní. Pri väčšine Nintendo exkluzivít tento problém vôbec nepocítite, ale od chvíle, kedy sa Switch stal útočiskom aj pre hry od iných výrobcov, vadí mi tento problém čím ďalej tým viac a konkurenčný Steam Deck naň ešte viac upozorní.

Naopak vynikajúcim vylepšením je nový stojan. Malá a nestabilné nožička je nahradená výklopným panelom po celej šírke konzoly, ktorý zaručuje nielen neporovnateľne lepšiu stabilitu, ale tiež možnosť nakloniť konzolu do takmer ľubovoľného uhla. Hranie v tzv. tabletop režime, kedy máte displej položený na stole a Joy-Con ovládače alebo Pro controller v rukách, zrazu ponúka oveľa väčší komfort a pôžitok. V rámci hardvéru je novinkou tiež 64 GB internej pamäte namiesto pôvodných 32 GB. To už vám vystačí na niekoľko väčších hier a do istej miery tak odpadá do tejto chvíle úplná nutnosť dokúpiť pre Switch rovno aj pamäťovú kartu.

Nintendo Switch OLED model; foto: stojánek Nintendo Switch OLED model; foto: tabletop

zdroj: vlastný

Stojan je síce na prvý pohľad malým, ale pre fanúšikov tabletop režimu príjemným zlepšením, ktoré výrazne navyšuje používateľský komfort.

Rovnaký výkon a modernizovaný dok


Tiež výkon je totožný so všetkými verziami Switchu. Konzolu poháňa štvorjadrový čip Tegra X1 od spoločnosti Nvidia obsahujúci procesor ARM 4 Cortex-A57 s taktom 1,02 GHz a grafické jadro Maxwell s variabilným taktom 307,2 až 768 MHz. Konzola tak disponuje slabším výkonom než aktuálna, ale aj staršia generácia konzol (PS4 a Xbox One). Nižší výkon je daný nielen tým, že Nintendo vždy uprednostňovalo skôr unikátne funkcie ako úžasnú grafiku, ale aj skutočnosťou, že ide o hybridnú konzolu, ktorá môže slúžiť ako pre hranie na veľkom televízore, tak aj ako handheld. V prípade exkluzívnych hier zatiaľ Nintendo nižší výkon skvele maskuje, u tých multiplatformových je však čím ďalej evidentnejšie, že switchom dochádza dych.

Nintendo Switch OLED model; foto: zvuk

zdroj: vlastný

Ľahko opomenuteľnou novinkou je premiestnenie reproduktorov do spodnej strany konzoly, čo by podľa Nintenda malo zlepšiť podanie zvuku. Žiadny výrazný rozdiel som si nevšimol, v každom prípade má však Switch OLED na pomery prenosných zariadení do 400 € excelentné podanie zvuku.

Switch OLED tak rovnako ako pôvodný model ponúkne v handheldovom režime hranie v 720p rozlíšení a 1 080p v dokovacom móde. Nevyplnili sa žiaľ početné špekulácie, ktoré naznačovali nový dok schopný aspoň upscalovať hry do 4K rozlíšenia, ale aj tak nenájdete v balení OLED modeli úplne rovnakú dokovaciu stanicu.

Tá prešla ľahkým redizajnom a podobne ako samotná konzola aj nový dok pôsobí oveľa modernejším dojmom (najmä recenzovaná kombinácia lesklej čiernej a matnej bielej). Po novom možno tiež pripojiť do doku LAN kábel, takže nemusíte byť odkázaní len na WiFi pripojenie, čo poteší najmä fanúšikov online hrania. Naopak niekoho môže naštvať zadný kryt, ktorý už nie je výklopný, ale funguje ako samostatný diel. Horšie sa teda zacvakáva späť a možno ho ľahšie stratiť, ide však o výhradu vcelku zanedbateľnú. Porovnanie všetkých modelov Switchu z hľadiska základných parametrov nájdete v tabuľke nižšie. Výkonu, jednotlivým komponentom a ďalšej technickej špecifikácii konzoly sa venujeme podrobne v tomto článku.


Nintendo Switch Nintendo Switch OLED Nintendo Switch Lite
Cena Od 299 € 350 € 220 €
Dátum vydania v SK 3. marca 2017 8. októbra 2021 20. septembra 2019
Typ konzoly Hybridná Hybridná Handheld
Herné režimy Handheld, Tabletop, TV konzola Handheld, Tabletop, TV konzola Iba handheld
CPU a GPU Custom Nvidia Tegra Processor Custom Nvidia Tegra Processor Custom Nvidia Tegra Processor
RAM 4 GB 4 GB 4 GB
Pamäť 32 GB interná pamäť + možnosť rozšírenia Micro SD, HC a XC kartou (až 2 TB) 64 GB interná pamäť + možnosť rozšírenia Micro SD, HC a XC kartou (až 2 TB) 32 GB interná pamäť + možnosť rozšírenia Micro SD, HC a XC kartou (až 2 TB)
Výdrž batérie 4,5 až 9 hodín (v závislosti na náročnosti hry/aplikácie) 4,5 až 9 hodín (v závislosti na náročnosti hry/aplikácie) až 7 hodín (v závislosti na náročnosti hry/aplikácie)
Video výstup Až 1 080p cez HDMI pri TV režime, až 720p pri handheld a tabletop režime Až 1 080p cez HDMI pri TV režime, až 720p pri handheld a tabletop režime 720p
Rozmery (Š × V × H) 239 × 102 × 13,9 mm (Š × V × H) 242 × 102 × 14 mm (Š × V × H) 208 × 91 × 14 mm (Š × V × H)
Typ displeja LCD OLED LCD
Veľkosť displeja 6,2 palca 7 palcov 5,5 palca
Rozlíšenie displeja 1 280 × 720 pixelov (HD) 1 280 × 720 pixelov (HD) 1 280 × 720 pixelov (HD)
Senzor pre automatickú reguláciu jasu Áno Áno Nie
Hmotnosť 400 g 420 g 279 g
Ovládače Joy-Con ovládače, Pro controller Joy-Con ovládače, Pro controller Vstavané ako súčasť konzoly + možnosť pripojiť Pro controller a Joy-Con ovládače
HD Rumble (vibrácie) Áno Áno Nie
WiFi Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac Wireless LAN IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Ethernet Nie Áno (dock) Nie
Bluetooth Bluetooth 4.1 Bluetooth 4.1 Nie

• Zdroj: Nintendo

Oplatí sa kúpiť Switch OLED Model?


Ak zatiaľ Switch nevlastníte a o jeho obstaraní uvažujete, bez váhania by som volil drahšiu verziu s OLED displejom, pokiaľ teda aspoň občas budete konzolu využívať ako handheld. Tých približne 50 € navyše dáva zmysel nielen z pohľadu výrazne lepšieho displeja, ale aj väčšieho úložiska, dosť možno totiž vďaka tomu ušetríte za pamäťovú kartu, ktorá by pár eur tiež stála.

Ak však už pôvodný Switch vlastníte a hráte prevažne len v dokovacom režime, nedáva pre vás obstaranie OLED modelu príliš veľký zmysel, pretože nevyužijete jeho hlavnú novinku. Naopak pre náruživého hráča na cestách, akým som napríklad ja sám, je výmena z pôvodnej verzie na OLED model vcelku logická evolúcia, aj keď nie vyložene nutná. Avšak akonáhle sa raz na OLED panel pozriete, hranie na pôvodnom switchi už nebude ako predtým. Vlastníci Switchu Lite môžu nechať OLED model bez povšimnutia, pretože z rovnakých dôvodov, kvôli ktorým si nekúpili klasický Switch (teda cena a kompaktnosť Lite modelu), si pravdepodobne nezaobstará OLED novinku. Rozhodovanie tak nakoniec nie je vôbec zložité.

Nintendo Switch OLED model; foto: displej Nintendo Switch OLED model; foto: tabletop

zdroje: vlastné

Vďaka väčšiemu displeju a menšiemu rámčeku pôsobí konzola viac prémiovým dojmom. Tak ako pôvodný model však bude aj napriek relatívne vysokému jasu bojovať s priamym slnkom.

Skvelá konzola, ktorá naráža na svoje limity


OLED variant je bez debát najlepšou verziou Nintenda Switch, ale to ste podľa vyššej cenovky blížiacej sa k štyrom stovkám asi tušili, že? Hybridné poňatie handheldu a domácej konzoly aj po piatich rokoch stále pôsobí revolučne, rovnako ako odnímateľné Joy-Con ovládače nadväzujúce na hviezdnu éru Nintenda Wii. Súčasne však hybridný charakter konzoly limituje Switch vo výkone, v ktorom zaostával už pri vydaní v marci 2017.

Rovnako tak Joy-Cony stále perfektne plnia svoju funkciu a zakaždým, keď ich „switchnem“ do konzoly alebo ich naopak jediným ladným pohybom vypojím, žasnem nad geniálnosťou tohto nápadu. Pri samotnom hraní už ale spomínam na výrazne lepší pocit z ovládačov nových konzol. Na druhej strane vibračná HD rumble technológia stále prekonáva tú v Xbox ovládačoch, aj keď haptická odozva PS5 DualShock už je opäť niekde inde. Pozitívnou správou je aspoň to, že novo vyrábané Joy-Cony, respektíve analógové páčky (teda aj pre štandardný a Lite model), majú podľa oficiálnych vyjadrení zástupcov Nintenda riešiť problém s „driftovaním“ analógov.

Aj keď som OLED model od jeho oznámenia kritizoval za minimálne zmeny, ktoré po technologickej stránke Switch takmer nijako neposúvajú dopredu, najmä vďaka skvelému displeju a celkovo modernejšiemu dizajnu Nintendo Switch OLED Model do istej miery nakoniec pôsobí ako medzigeneračná verzia, ktorá morálne starnutie konzoly mierne spomalí. Blížiace sa vydanie Steam Decku ale na starší hardvér konzoly ešte viac upozorní. Na druhej strane, ak vám ide predovšetkým o skvelé Nintendo Switch exkluzivity, ktorých má konzola veľa, túto polemiku vlastne nemusíte vôbec riešiť a bez výčitiek si môžete Switch zaobstarať.

Nintendo Switch OLED model; foto: next-gen konzole

zdroj: vlastný

Switch je skvelým doplnením herného brlohu, či už vlastníte niektorú z ďalších konzol či napríklad PC. Zároveň ide ale takmer o povinnosť pre tých z vás, ktorí si nechcú nechať ujsť vynikajúce Nintendo exkluzivity.

• Zdroje: vlastné

Recenzia Nintendo Switch OLED model: záverečné hodnotenie


Nintendo Switch OLED model; recenzia

Nintendo Switch OLED model

Herné konzoly Nintendo Switch

Nintendo Switch OLED Model je bezpochyby najlepšou verziou Switchu. Ak uvažujete o kúpe tejto konzoly a Lite model pre vás nie je to pravé, rozhodne siahnite rovno po najnovšom OLED modeli. Vyššia investícia sa vráti nielen vďaka skvelému OLED displeju, ale aj vyššej kapacite vnútorného úložiska. Na druhej strane, ak už Switch máte a hráte prevažne v dokovacom režime na televízore, upgrade na OLED model nedáva príliš zmysel.

Klady

 • Nový OLED displej je výrazným vylepšením
 • Menší rámček okolo displeja dodáva konzole modernejší vzhľad
 • Ďalšie novinky ako LAN port v doku a väčšie úložisko
 • Dobrá ergonómia aj dielenské spracovanie
 • Nový biely variant vyzerá veľmi dobre

Zápory

 • 5 rokov po vydaní sme predsa len čakali viac noviniek
 • Totožný výkon aj batéria ako ostatné modely
 • Menšie analógové páčky nie sú tak presné ako na klasickom ovládači
Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

Recenzia Nintendo Switch – OBSAH

 1. Nintendo je späť – po 4 rokoch máme v predaji opäť novú hernú konzolu
 2. Parametre hernej konzoly Nintendo Switch a obsah balenia
 3. S Nintendom môžete hrať kdekoľvek. Modularita a herné režimy bodujú!
 4. Ovládače Joy Con s vibračnými motorčekmi HD Rumble, IR kamerou a NFC
 5. Dokovacia stanica Nintendo Switch umožní pripojenie k televízoru
 6. Hry na Nintendo Switch – pre náročných, rodinu aj na párty
 7. Lokálny a online multiplayer? Prepojenie Switch konzol s internetom aj bez neho
 8. Vylepšená rodičovská kontrola „Parental Control“ postráži deti za vás
 9. Amiibo figúrky podporuje aj nový gamepad s NFC technológiou
 10. Spravujte zoznamy priateľov s funkciou HOME menu od Nintenda
 11. Nintendo Switch v porovnaní s predchádzajúcimi typmi Wii U a konzolou 3DS
 12. Herné konzoly Nintendo Switch verzus PlayStation 4 a Xbox One
 13. Nintendo Switch: zhodnotenie, recenzia a záver

Nintendo je späť – po 4 rokoch máme v predaji opäť novú hernú konzolu

Ako sme všetci určite zaznamenali, na začiatku marca vydalo Nintendo novú hernú konzolu. V deň začiatku predaja (3. marca) prepuklo doslova davové šialenstvo, a všetky skladové zásoby sa brali útokom. Oproti predchádzajúcej konzole Nintendo Wii U sú začiatky predaja v astronomických číslach a spoločnosť, o ktorej sa pred pol rokom ani príliš nehovorilo, chytila druhý dych!

Parametre hernej konzoly Nintendo Switch a obsah balenia

Nová konzola Nintendo Switch je v zásade výkonný tablet s dvojicou ovládačov. Základ tvorí výkonná výpočtová technika, ktorá snúbi multidotykový displej s uhlopriečkou 6,2" a rozlíšením 1 280 × 720 bodov. Veľký krok vpred je aj výkonný procesor NVIDIA Tegra X1, ktorý údajne prekonal množstvo drobnejších úprav. Interná pamäť je iba 32 GB flash pamäte od Toshiby s možnosťou rozšírenia až na 2 TB prostredníctvom micro SD karty.

Škoda len slabšej batérie – s výkonom 4 310 mAh síce môžete hrať až avizovaných 6,5 hodín, avšak pri náročnejších hrách, ako je napríklad Zelda, sa tablet vybíja oveľa rýchlejšie. Výdrži zrejme napomáha svetelný senzor, ktorý v šere displej stlmí. Rovnako tak záporne hodnotíme aj odolnosť – tablet nepôsobí pevným dojmom a obrazovka je chránená len plastom, nie odolným sklom typu Gorilla Glass.

Model Nintendo Switch
Displej 6,2" s rozlíšením 1 280 × 720 bodov
CPU/GPU NVIDIA Tegra
Pamäť 32 GB
RAM pamäť 4 GB operačnej pamäte typu LPDDR4 od Samsung
Sieť IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, k dokovacej stanici možno dokúpiť LAN adaptér
Video výstup Cez HDMI až 1 080p, 720p v režime handhelde
Audio výstup Kompatibilný s 5.1, prostredníctvom HDMI
Reproduktory 2×; stereo ozvučenie
Bočné tlačidlá Zapínanie a voľba hlasitosti
Slúchadlá 3,5 mm jack
Slot na herné karty Nintendo Switch Game Card
Slot na pamäťové karty Kompatibilný s micro SD/micro SDHC/micro SDXC kartami, kapacita až 2 TB
Senzory Akcelerometer, gyroskop a sensor svetla
Konektivita Rýchla WiFi štandardu 802.11ac; NFC; bluetooth 4.1 (Broadcom); USB-C
Batéria Lithium-Ion s kapacitou 4 310 mAh
Výdrž batérie 2,5 – 6,5 hodín v závislosti na spustenej hre
Nabíjanie batérie Približne 3 hodiny

Popis Nintendo Switch; tablet

Obsah balenia na jednotku!

Balenie má Nintendo Switch na jednotku. Nintendo sa vyznamenalo, a všetko potrebné nejdete už v základnom balení. Časom budete môcť prikúpiť možno už iba špeciálny volant s označením Joy-Con Wheel, profesionálny ovládač Pro Controller, ochranný obal Carrying Case a špeciálnu fóliu na ochranu displeja. No a čo sa to teda skrýva v škatuli?

Nintendo Switch; obsah balenia

S Nintendom môžete hrať kdekoľvek. Modularita a herné režimy bodujú!

Nintendo Switch je revolučná herná konzola zostavená z troch dielov (tablet doplnený o dva Joy Con ovládače), ktorá je už v základnom balení dodávaná s dokovacou stanicou. Jedinečný dok rozširuje možnosti už tak vydarenej konzoly. Ide práve o revolučnú modularitu, ktorá vám umožní hrať kedykoľvek a kdekoľvek, a to vďaka zmenám herného režimu.

Stalo sa vám, že ste niekedy museli vzdať či prerušiť hru, pretože ste mali nedostatok času? Typicky ste sa ponáhľali do školy alebo do práce? S tým je teraz už koniec, pretože konzola Nintendo Switch sa dokáže prispôsobiť vám a konečne nemusíte vy jej. Hrajte svoje obľúbené herné tituly bez ohľadu na to, či sa ponáhľate na prednášky alebo leňošíte pred televízorom. V dnešnej hektickej dobe je flexibilita na prvom mieste, a preto Nintendo Switch prináša tri oslobodzujúce herné režimy.

Nintendo Switch; tri herné režimy

TV režim, čiže klasická herná konzola do domácnosti

Vďaka dokovacej stanici môžete konzolu ľahko a rýchlo pripojiť k televízoru. Počas niekoľkých sekúnd sa z Nintenda Switch stane klasická herná konzola a môžete si užiť hranie s ostatnými pri veľkej obrazovke vo Full HD rozlíšení. Môžete hrať pomocou klasického gamepadu, avšak pri dlhšom ovládaní sa môže prejavovať pomerne nešťastná ergonómia Joy-Con gripu, a preto odporúčame na dlhšie hranie prikúpiť Pro Controller.

Alebo si samozrejme môžete vychutnávať hru sami, s dokonalým ozvučením pomocou vášho domáceho kina. Čo keď ste uprostred hrania a uvedomíte si, že už máte byť dávno na ceste do školy? Stačí Switch iba vysunúť z doku, pripojiť Joy Cony a v handheld režime bežať na autobus. Všetky prechody medzi hernými režimami sú plynulé, bez nutnosti ukladať hru alebo byť online.

Nintendo Switch; TV režim Nintendo Switch; TV režim Nintendo Switch; TV režim

Vďaka handheld režimu sa Switch premení na mobilnú vreckovú konzolu

Počas niekoľkých sekúnd ste obutí a vyrážate s Nintendom do školy. V tzv. handheld režime sa Nintendo skvele ovláda, a tak vás zábava neomrzí ani na dlhších cestách. Kvalitu hrania podčiarkujú Full HD displej a výkonné reproduktory v dolnej časti so stereo ozvučením. Samozrejme, ak sa hlasné hranie práve nehodí, môžete využiť 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel.

Nintendo Switch; handheld režim Nintendo Switch; handheld režim Nintendo Switch; handheld režim

Konzola Nintendo Switch a jej tabletop režim

Dorazíte do školy a máte pomerne slušne natrénované. No a čo vyzvať spolužiaka na súboj v rámci multiplayera? Nie je nič jednoduchšie – odpojte ovládače nazvané Joy-Cony, každý si vezmite jeden z ovládačov a môžete s hraním veselo pokračovať. A to vďaka batérii s výdržou až 6,5 hodiny v závislosti na hre!

Trochu úsmevná je podľa nás vstavaná nožička slúžiaca na opretie. Myšlienka pekná, vyhotovenie horšie. Nožička je totiž veľmi slabá a len na jednej strane, a tak možno využiť maximálne tak na stole – inými slovami, na kolenách či v posteli si Switch neopriete. Navyše nie je polohovateľná, a konzolu tak pre niekoho môže nastaviť pod príliš ostrým uhlom. A keď už sme pri tom – v tomto opretom režime bohužiaľ nemožno ani nabíjať.

Nintendo Switch; tabletop režim Nintendo Switch; tabletop režim Nintendo Switch; tabletop režim

Ovládače Joy Con s vibračnými motorčekmi HD Rumble, IR kamerou a NFC

Joy-Cony sú revolučné ovládače veľmi kompaktných rozmerov, ktoré sa predávajú v sivom a farebnom vyhotovení. Vo farebnom variante sa stretnete s tyrkysovým (ľavým) a červeným (pravým) ovládačom. Na prvý pohľad nemusíte zaznamenať rozdiely medzi ľavým a pravým ovládačom, avšak sú pomerne podstatné. V čom sa teda líšia?

Medzi tie menšie odlišnosti patrí inverzné umiestnenie smerových tlačidiel a ovládacie páčky. Ľavý Joy Con má navyše tlačidlo SYNC na spárovanie s bezdrôtovými zariadeniami a tlačidlo Capture, vďaka ktorému môžete vyhotoviť snímky priamo z obrazovky. Pravý Joy Con s tlačidlom HOME zase pozastaví hru a otvorí základné menu a tiež slúži ako informačná dióda; IR (infračervená) pohybová kamera slúži vďaka svojmu žiareniu na detekciu vzdialenosti, tvarov a pohybu objektov – spozná aj tvar ruky pri hre „kameň/nožnice/papier“!

Pravý Joy-Con ovládač ešte podporuje NFC technológiu, napríklad na komunikáciu s Amiibo postavičkami, a tak získavame ďalší technologický potenciál, ktorého sa môžu ujať výrobcovia hier. Amiibo postavičky slúžia nielen ako hračky, ale aj na zápis a čítanie dát. K Amiibo sa však dostaneme až neskôr.

Joy-Con ovládače

V čom spočíva HD Rumble systém?

Štandardné vibrácie pri narážaní do zvodidiel sú úplnou samozrejmosťou. Najmodernejší HD Rumble systém dokáže prispôsobiť vibrácie aj tým najjemnejším okamihom. Tento efekt je natoľko detailný, že keď pohybujete pohárom s kockami ľadu vnútri, môžete odhadnúť dokonca aj presný počet kociek ľadu! Neuveriteľne presným spôsobom tak dokáže Joy Con pôsobiť na ďalší ľudský zmysel, na ktorý je audiovizuálna technika krátka. Nová úroveň realistickosti je takmer na dosah.

HD Rumble je bezpochyby pokročilá funkcionalita, o ktorej Nintendo hovorilo nejaký ten čas ešte pred vydaním. Všetkých nás tak pekne navnadil. Spracovanie je síce veľmi podarené, niektoré ukážkové hry túto vychytávku využívajú skvele, avšak bude tento potenciál vedieť využiť aj širší herný priemysel? Dúfame, že táto funkcia nebude využívaná len v súbore párty hier, ako napríklad 1-2 Switch, keď napríklad vďaka jemným vibráciám odomykáte trezor, prípadne odhadujete počet guľôčok v škatuľke.

Čo to je Joy-Con strap a na čo slúži?

Súčasťou balenia sú aj dve vychytávky s názvom Joy-Con Strap. Vďaka špeciálnemu remienku môžete ovládač Joy Con prichytiť na ruku a zaistíte si nielen väčší komfort pri hraní (vytvára lepšie uchopenie a prístup k tlačidlám SR/SL), ale tiež ochránite ovládače pred pádom a následným poškodením.

Hardvérové špecifikácie a opis Joy-Con ovládačov

Joy-Con Ľavý Pravý
Rozmery 102 × 35,9 × 28,4 mm 102 × 35,9 × 28,4 mm
Hmostnosť 49 g 52,1 g
Batéria a výdrž Lithium-ionová batéria; cca 20 hodín Lithium-ionová batéria; cca 20 hodín
Nabíjanie Približne 3,5 hodiny Približne 3,5 hodiny
Extra funkcie/tlačidlá SYNC; capture IR kamera; HOME; NFC

Joy-Con ovládače; opis

Dokovacia stanica Nintendo Switch umožní pripojenie k televízoru

Ako ste sa už z článku dozvedeli, rozširujúci dok slúži primárne na prepojenie konzoly s TV. Pripojenie Nintenda Switch zaisťuje HDMI kábel, vďaka ktorému získate predovšetkým Full HD obraz, ale aj 5.1 ozvučenie s podporou priestorového zvuku. V zásuvnom doku sa nachádza USB-C, ktoré po zapojení vedie priamo do rozbočovača, ktorý ústi v zadnej časti. Sem zapojíte už spomínaný HDMI kábel, napájací kábel a USB porty (napríklad na ethernetový adaptér). Na boku sú umiestnené aj USB porty na pripojenie ďalších externých zariadení.

Avšak dokovacia stanica nijako nerozširuje výkon samotného zariadenia, čo je podľa nás škoda. Slúži iba na prepojenie ostatného príslušenstva, vytvorenie novej hračky a nabíjanie (nabíjať možno samozrejme aj bez doku). Navyše je vyhotovená z lacno vyzerajúceho plastu a dok nemožno položiť. Je aj pomerne vysoký, a tak sa v niektorých televíznych stolíkoch môže horšie obsluhovať.

Nintendo Switch; dokovacia stanica; opis

Hry na Nintendo Switch – pre náročných, rodinu aj na párty

Dostupných hier v čase vydania Nintendo Switch príliš nebolo, a aj tak sa stretli s veľmi pozitívnymi ohlasmi. Hlavným herným titulom bola bezpochyby Legend of Zelda: Breath of the Wild – hra s rozprávkovým príbehom podobná klasickým akčným adventúram. Taktiež si môžete kúpiť niekoľko menších hier, ktorým sa pozrieme na kĺb.

Nintendo Switch a hra The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Breath of the Wild je akčná adventúra a ide už o 19. hru zo série The Legend of Zelda. Po niekoľkých dekádach vývoja získate konečne HD grafické rozhranie a otvorený svet, ktorý priamo nabáda k dôkladnému preskúmaniu. Ide pravdepodobne o najočakávanejšiu hru, ktorá navyše vyšla už v deň vydania Nintenda Switch! Či „je The Legend of Zelda najlepšia hra všetkých dôb“ sa dozviete v našej podrobnej recenzii!

Herná konzola Nintendo Switch prináša zbierku minihier 1-2-Switch

Veľká zbierka minihier, ktorá prináša úplne nový druh zábavy! Pri týchto hrách je väčšinou vašou úlohou postaviť sa čelom k protihráčovi a namiesto obrazovky sledovať práve jeho. Pri hre aktívne používate Joy-Con ovládače a spravidla aj všetok ich potenciál (HD Rumble vibrácie, infračervenú pohybovú kameru, gyroskop ...) 1-2-Switch obsahuje celé množstvo hier, ako napríklad:

 • Samurajský tréning
 • Počítanie loptičiek
 • Súťaž jedlíkov
 • Stolný tenis
 • Dojenie kravy

Kombinácia Just Dance 2017 a Nintendo Switch rozpáli každého tanečníka

V tejto hre vás čaká viac ako 40 songov, 6 herných režimov a celoročné pravidelné updaty. Sľubujeme, že každá generácia si s Just Dance príde na svoje, a tak môže rodinná oslava nabrať úplne iný spád!

Začiatkom apríla vyšla na Nintendo Switch hra LEGO City: Undercover

S LEGO City: Undercover tu máme čerstvo vydaný ďalší otvorený svet. Nintendo Switch v apríli obohatila hra, v ktorej policajt v utajení Chase McCain prenasleduje nebezpečného zločinca Rexa Furyho. S použitím rôznych prevlekov, schopností a predmetov je vašou úlohou dostať prašivého lupiča tam, kam patrí – za mreže!

Čoskoro vyjde Mario Kart 8 Deluxe, Ultra Street Fighter 2 a Disgaea 5 Complete

Mario Kart je späť, tentoraz v ešte vylepšenej verzii! Všetky obľúbené trate a postavy z Wii U verzie sú teraz ešte podarenejšie, a hra tak bude baviť aj po predchádzajúcich skúsenostiach! Chválime možnosť lokálneho multiplayera, vďaka ktorému vyťažíte zo Switchu opäť o niečo viac!

Koncom mája by tiež mala vyjsť hra označovaná ako Ultra Street Fighter 2 The Final Challenger. Ide o pútavú 2D bojovú hru, ktorá má za sebou opäť dlhú históriu a teraz sa vracia v ešte lepšom spracovaní. Samozrejmosťou je možný výber všetkých pôvodných bojovníkov a bossov, ale dočkáme sa aj niekoľkých nových prírastkov.

Skutočnosť, že pre Nintendo Switch bude koniec mája prekypujúci, dokazuje aj Disgaea 5 Complete  – hra, v ktorej sa zloduch snaží nabúrať harmóniu vo svete Netherworlds. Killia a jeho armáda rebelov si však berie poriadok do svojich rúk. A pozor, hra obsahuje 7 dodatočných vedľajších príbehov.

Mario Kart 8 Deluxe – Nintendo Switch Ultra Street Fighter 2 The Final Challenger – Nintendo Switch Disgaea 5 Complete – Nintendo Switch

Inteligentná hra Arms vyjde na konzole Nintendo Switch na konci jari

Arms je dlhodobo očakávaný herný kúsok, v ktorom bude vašou úlohou poslať svojich súperov k zemi. Všestranné Joy-Cony ponúknu nepreberné množstvo kombinácií a budete tak bojovať doslova celým telom. Inteligentné senzomotorické snímače by mali byť maximálne odladené, a tak si snáď gyroskop a akcelometer neurobia hanbu. A navyše – režim multiplayer je opäť potvrdený!

Nintendo Switch v lete prekvapí strieľačkou Splatoon 2

Akčná strieľačka Splatoon 2 je o roztomilých postavičkách, ktoré atramentom bojujú o to, kto sa stane vládcom arény. V bitke 4 na 4 sa budú môcť stretnúť aj hráči v lokálnom multiplayeri. Tak čo, už sa vidíte, ako nabíjate farebné delá?

Na nové Nintendo priskáče Super Mario Odyssey až na konci roka 2017

Super Mario je klasika medzi klasikami, avšak vo verzii Odyssey sa vracia s úplne novými vychytávkami! Nový Mario bude preskakovať úplne otvoreným svetom, vďaka tomu bude prostredie oveľa viac variabilné a maximálne sa prispôsobí vám, nie vy jemu. Tešte sa na prepracované misie, ktoré budete plniť pomocou svojich skokov a čiapočiek!

Ďalšie hry na Nintendo Switch. Čo je isté a čo s napätím očakávame?

Očakávaných hier je naozaj veľa. EA predstaví zatiaľ nešpecifikovanú verziu FIFA futbalu, štúdio Bethesda zase svojou troškou do mlyna prispeje prostredníctvom The Elder Scrolls V: Skyrim. Prikotúľať by sa mal aj modrý ježko vo forme Sonic Mania a Project Sonic 2017. S najvyššou pravdepodobnosťou vyjde na Nintendo Switch aj Minecraft.

Najhranejšie herné tituly, ako sú Mass Effect: Andromeda, Resident Evil 7, Prey, For Honor, Wildlands, alebo napríklad Red Dead Redemption 2 si na novom Nintende pravdepodobne nezahráte. To opäť dokazuje fakt, že sa Nintendo nechce uberať rovnakým smerom, ako PlayStation či Xbox.

Nintendo Switch; Fifa Nintendo Switch; Skyrim Nintendo Switch; Minecraft

Lokálny a online multiplayer? Prepojenie Switch konzol s internetom aj bez neho

Vďaka lokálnemu multiplayeru si môžete zahrať až s ôsmimi kamarátmi. Stačí len spustiť kooperatívne či kompetitívne multiplayerové tituly a získate neodolateľnú zábavu pre celú partiu na oslave, v triede či na teambuildingu!

Nintendo Switch podporuje aj online multiplayer – stačí byť len predplatiteľom online služby nazývanej Nintendo Switch Online Service. Synchronizujte si kompatibilné inteligentné zariadenie a dohovoríte sa s kamarátmi cez špeciálne online služby – a nielen to! Vďaka prepracovanej online platforme môžete používať hlasovú komunikáciu, stretávať sa v online miestnostiach a nasávať hráčsku atmosféru aj inými spôsobmi!

i Čo je Nintendo Switch Online Service?
Nintendo Switch Online Service bude pravdepodobne dostupná úplne zadarmo, a to do svojho oficiálneho spustenia na jeseň roka 2017. Špekuluje sa aj o tom, že by platiaci používatelia mohli mať voľný prístup k niekoľkým hrám, alebo budú mať ponuky na celé množstvo exkluzívnych zliav a rôznych výhod.

Vylepšená rodičovská kontrola „Parental Control“ postráži deti za vás

S unikátnou aplikáciou Nintendo Switch Parental Control si už ako rodič nemusíte lámať hlavu s tým, či vaša malá ratolesť netrávi pri hraní hier príliš veľa času. Áno, aj hry môžu byť náučné a rozvíjať, ale aj tu za nás platí „všetko s mierou“. Preto Nintendo vyvinulo tzv. rodičovský zámok, ako sa v dnešnej dobe patrí!

Táto zadarmo stiahnuteľná aplikácia vám umožní priamo monitorovať hranie vašich detí, a to nielen čo sa týka dĺžky hrania, ale aj akým konkrétnym hrám sa vaše dieťa venuje najviac. Navyše môžete do hry zasahovať (v prípade nutnosti aj vypnúť) v reálnom čase pomocou mobilných zariadení, ako napríklad tabletu či smartfónu.

Určite oceníte aj možnosť stráženého odpočtu, vďaka ktorému ľahko ovplyvníte, ako dlho a aký deň sa smie vaše dieťa vlastne hrať. Rovnako tak zvolíte úroveň zabezpečenia, ktoré môže dieťaťu znemožniť komunikáciu s ostatnými hráčmi, alebo tiež obmedziť jednotlivé hry na základe vekového obmedzenia. Krvavé strieľačky s vulgárnymi poznámkami si tak predškoláci na tejto konzole skrátka nezahrajú!

Amiibo figúrky podporuje aj nový gamepad s NFC technológiou

Aj nová herná konzola Nintendo Switch je kompatibilná s Amiibo postavičkami, vďaka ktorým si môžete naplno užiť jedinečný spôsob komunikácie cez NFC technológiu. V momente, keď sa vaša obľúbená postavička dotkne pravého ovládača, tak sa prenesú do hry dáta, ktoré môžete využiť mnohými spôsobmi.

Dáta sa vždy menia v súvislosti s danou hrou či úrovňou, do akej ste ju dohrali. Figúrky Amiibo môžete využiť v mnohých rôznych žánroch a ich využiteľnosť sa líši konkrétnou hrou – môžete získať extra zbraň, nejaký návod či inú výhodu. No a na výstavke to zase môže byť pýchou a určitou motiváciou, aby ste nazbierali všetky druhy!

Nintendo Switch; Amiibo

Spravujte zoznamy priateľov s funkciou HOME menu od Nintenda

Pomocou pravého Joy Cona sa ľahko ocitnete v základnom HOME menu, kde môžete zapínať hry, upravovať herné a systémové nastavenia alebo dokonca spravovať zoznamy priateľov. V kombinácii s online platformou sa tak z Nintendo Switch stáva aj zaujímavý komunikačný kanál.

V tomto rozhraní nájdete aj základné novinky o hrách, prípadne si tu možno prezerať snímky obrazovky. Dokonca aj tieto zábery máte prehľadne usporiadané v albumoch a môžete k nim ľahko pridávať text alebo ich zdieľať na sociálnych sieťach.

Nintendo Switch v porovnaní s predchádzajúcimi typmi Wii U a konzol 3DS

No a v čom sa vlastne Switch líši od predchádzajúcich modelov? S radosťou vyhlasujeme, že podľa nášho názoru si od posledných dvoch konzol vzalo len to najlepšie a Nintendo Switch tak prepája pozitíva Nintendo 3DS a Nintendo Wii U.

Nintendo 3DS je veľmi kompaktná herná konzola s primárnym poslaním „zabaviť nás na cestách a počas dlhých chvíľ“ – pri čakaní na letiskách, vo vlaku či na nudnej prednáške v škole atď. Nintendo Wii U je presný opak – ide o neprenosnú domácu konzolu, ktorá slúži na odreagovanie a spoločenskú zábavu u vás doma. Najnovší Nintendo Switch je hybridom domácej konzoly a handheldu. Oproti predchádzajúcim modelom sú samozrejmosťou enormne vylepšený hardvér, jemnejší displej s väčším rozlíšením, modernejšie technológie a konektivita.

Nintendo Switch verzus Wii U verzus 3DS

Herná konzola Nintendo Switch verzus PlayStation 4 a Xbox One

Nintendo sa tradične zameriava na graficky jednoduchšie herné tituly. Aj tak je hardvérová základňa dosť slušná, ako potvrdzuje aj Zelda. To však nič nemení na tom, že herné konzoly Xbox ONE a PlayStation 4 ponúkajú bezpochyby lepší hardvér, ktorý sa samozrejme odrazí na kvalite a intenzite herného pôžitku.

Výrobcovia Sony a Microsoft majú aj oveľa bližšie k virtuálnej realite, kde Nintendo (zatiaľ?) úplne zaostáva. Avšak jednoznačne boduje na poli mobility, respektíve modularity. Obdobne pokrokovú domácu a zároveň vreckovú hernú konzolu zatiaľ jednoducho nikto nepredviedol.

Model Nintendo Switch PlayStation 4 Xbox One
Podpora 1 080p ÁNO ÁNO ÁNO
Jednoduché prenášanie ÁNO NIE NIE
Kapacita pamäte 32 GB 500 – 1 000 GB 500 – 2 000 GB
Možnosť pamäťovej karty ÁNO; až 2 TB NIE NIE
Podpora virtuálnej reality NIE ÁNO – PS VR NIE
Lokálny multiplayer ÁNO (až 8 hráčov) ÁNO ÁNO
Rodičovská kontrola v reálnom čase ÁNO NIE NIE
Cena 329 € 294 € 288 €

Nintendo Switch: zhodnotenie, recenzia a záver

V prípade Nintenda nikdy nešlo vyložene o grafiku a ultimátny výkon – nikdy sa nahnalo za 4K rozlíšením či za mainstreamovými hernými titulmi, a tak ani o Nintende Switch nemožno hovoriť ako o hernej konzole, ktorá by mala priamo konkurovať PlayStationu či Xboxu.

Nintendo vždy cielilo predovšetkým na pobavenie a odreagovanie, a to úplne každého. Či už ide o rodinnú oslavu, záchranu pre daždivý letný tábor, alebo si svoje miesto nájde ako stredobod zábavy na párty pre všetky generácie.

Nintendo Switch; príležitosti na hranie Nintendo Switch; príležitosti na hranie Nintendo Switch; príležitosti na hranie

Nintendo Switch; príležitosti na hranie Nintendo Switch; príležitosti na hranie Nintendo Switch; príležitosti na hranie

Presne táto filozofia, v rámci ktorej Nintendo cieli na široké spektrum hráčov, je s príchodom Nintenda Switch doplnená o úplne revolučnú modularitu a jej tri herné režimy. V tom je podľa nášho názoru veľká budúcnosť, a Nintendo sa opäť vydalo inovatívnym smerom. K tomu pripočítame unikátne Joy Con ovládače a získavame dokonalú hernú konzolu, ktorá je nielen mobilná, ale aj populárna aj u veľkej časti medzigeneračnej populácie.

Trochu nás mrzí skutočnosť, že aj teraz, viac ako mesiac po spustení predaja, nie je na trhu väčšie zastúpenie atraktívnych hier, vďaka ktorým by konzola bola ešte atraktívnejšia. V prípade predchádzajúcej generácie Wii U sa pestré herné tituly príliš nevydávali, a tak dúfame, že si Nintendo s novým Switchom napraví reputáciu.

Recenzia Nintendo Switch: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 83 % Alza.sk
Hlavné parametre: Výkon, výbava a obsah balenia
95 %
Dostupnosť hier a herný pôžitok
85 %
Dizajn, konštrukcia a spracovanie
80 %
Nintendo Switch; recenzia

Klady

 • Modularita a mobilita
 • Neskutočný potenciál pre ďalšie hry
 • Joy Con ovládače s HD Rumble, IR kamerou a NFC

Zápory

 • Lacnejšie spracovanie
 • Nedotiahnutý tabletop mód
 • Kapacita batérie pri výkonnejších hrách
i Mohlo by vás zaujímať

Staršie články o Nintendo Switch

Nintendo Switch – Články

 1. (26. 8. 2020) Začiatkom budúceho roka má vyjsť Nintendo Switch Pro s podporou 4K a väčším výkonom
 2. (20. 1. 2020) Nintendo stále mlčí, podľa špekulácií však má vylepšený Switch Pre vyjsť tento rok v lete
 3. (23. 7. 2019) Nová verzia Nintenda Switch sa líšia iba v dlhšej výdrži batérie
 4. (12. 7. 2019) Nintendo pripravuje novú verziu konzoly Switch
 5. (21. 6. 2019) WSJ: Nintendo presúva výrobu z Číny aj kvôli novým verziám Switchu
 6. (29. 3. 2019) Podľa Wall Street Journal Nintendo pripravuje dve nové verzie Switchu
 7. (5. 2. 2019) Špekulácie naznačujú hneď tri rôzne verzie Switchu na rok 2019
 8. (9. 10. 2018) Nová verzia Nintenda Switch vyjde možno už budúci rok

Začiatkom budúceho roka má vyjsť Nintendo Switch Pro s podporou 4K a väčším výkonom


• Téma: 26. 8. 2020 • Autor: Filip Němec

Bude to už znieť ako obohraná pesnička, ale je to skutočne tak. Ďalšie špekulácie hovoria o vývoji vylepšenej verzie hybridnej konzoly Nintendo Switch. Takzvaný Switch Pro by mal vyjsť začiatkom budúceho roka a okrem výkonnejšej náhrady pôvodnej konzoly, ktorá vyšla v roku 2017, má ísť predovšetkým o reakciu na vydanie nových next-gen konzol, ktoré sa dostanú na pulty obchodov už koncom tohto roka. Viac o špekulovanej výkonnejšej verzii Nintenda Switch zistíte v tejto novinke... celý článok

Nintendo Switch Pro; wallpaper: koncept

zdroj: dribbble.com, fanúšikovský koncept


Nintendo stále mlčí, podľa špekulácií však má vylepšený Switch Pro vyjsť tento rok v lete

• Novinka: 20. 1. 2020 • Autor: Filip Němec

Koncom roka 2018 sa začali šíriť špekulácie o novej verzii Switchu, pár mesiacov na to potom dokonca hneď o dvoch nových variantoch. Väčšina z nich sa zhodovala na tom, že do výroby sa má dostať čisto handheldová „Lite“ verzia a tiež výkonnejší „Pro“ variant, podobne ako to urobili výrobcovia veľkých konzol, ktorí v predošlých rokoch vydali PlayStation Pro, respektíve Xbox One X. Odľahčená verzia určená čisto na prenosné hranie sa nakoniec stala realitou (naša recenzia), v októbri minulého roka totiž vyšlo Nintendo Switch Lite.

Toľko spomínaná Pro verzia, ktorá budila možno ešte väčšie nadšenie, než tá iba handheldová, sa ale nikdy nestala skutočnosťou. Namiesto toho sme dostali „len“ nový model s väčšou výdržou batérie (spoznáte ho podľa červenej škatule). Nie je tak prekvapením, že sa v herných kuloároch opäť začínajú ozývať historky o vydaní výkonnejšej verzie Switchu v roku 2020. Bez ohľadu na pôvod týchto správ je takýto odhad viac ako opodstatnený, pretože ak chce Nintendo vydať vylepšenú, nie však vyložene novú verziu Switchu (ako ideálna paralela sa zdá napríklad PS4 a PS4 Pro), malo by sa tak stať tento rok a ešte pred vydaním next-gen konzol.

Nintendo Switch; screenshot: väčší displej Nintendo Switch; screenshot: väčší displej
Ak si niečo od nového Switchu naozaj želáme, tak je to okrem vyššieho výkonu aj väčší displej, v ideálnom prípade bez hrubého čierneho rámčeka, ako to ukazujú tieto fanúšikovské vizualizácie.

Ak totiž bude rok 2020 rokom nových konzol, o roku nasledujúcom to platí dvojnásobne. Už deviatu generáciu má Sony a Microsoft odštartovať v období tohtoročných Vianoc, takže stihnú vyjsť len launch tituly, pár hier od nezávislých vydavateľov a pravdepodobne nejaké remastery. Pravá ofenzíva next-gen hrania príde ale až v roku nasledujúcom a v čase, keď sa celý herný svet sústredí na (dúfajme) výrazný skok vo vizuálnom aj technickom spracovaní (a možno 8K rozlíšenie spolu s 60 fps), rozhodne nechcete vydávať konzolu, ktorá nedosahuje výkon ani základného PlayStation 4, hoci Switch samozrejme vsádza na trochu iné zbrane, ako je vizuálne spracovanie. K tomu sa dostaneme v závere novinky.

DigiTimes: Switch Pro vyjde v polovici roka 2020 s kovovým telom

Nie je teda úplným prekvapením, že najrôznejšie zdroje sa už predháňajú v tom, kto predpovie vydanie Switchu Pro. Koncom minulého roka redaktor denníka Wall Street Journal Takashi Mochizuki na twitteri informoval o zámere Nintenda predĺžiť životný cyklus konzoly novým modelom, a teraz taiwanský magazín o elektronike DigiTimes prišiel s pomerne detailnou správou, hovoriacou o začiatku výroby vylepšeného Switchu na konci prvého kvartálu tohto roka a uvedení do predaja niekedy na konci leta.

Podľa magazínu DigiTimes plánuje Nintendo vylepšiť najmä procesor, pričom telo konzoly má byť zo zliatiny horčíka. Tá sa používa napríklad v automobilovom priemysle alebo na telá fotoaparátov pre svoju tvrdosť a relatívnu ľahkosť. Ak sa táto časť predikcie o kovovom tele skutočne naplní, pravdepodobne nemusíme mať strach z toho, že pôjde o povrchovú úpravu, ale skutočne len o konštrukciu konzoly.

K týmto špekuláciám sa pridal tiež analytik Dr. Serkan Toto zo spoločnosti Kantan Games v predikcii magazínu Game Industry, podľa ktorého nie je pochýb o tom, že v roku 2020 Nintendo vydá Switch Pro, a to niekedy koncom leta, teda tesne pred tým, než začne horúčka okolo PS5 a Xboxu Series X. Zároveň odhaduje, že predajná cena bude 399 dolárov, ktorá bude spôsobená predovšetkým vylepšenými komponentami umožňujúcimi 4K rozlíšenie. To by s najväčšou pravdepodobnosťou znamenalo približne 340 eur.

UFO; screenshot: Alianware koncept
Začiatkom roka vznikla Switchu nová potenciálna konkurencia. Výrobca herných notebookov a počítačov Alienware (spadajúci pod firmu Dell) oznámil na výstave CES 2020 koncept s názvom UFO. Ten, podobne ako Switch, je hybridnou konzolou a má tiež odnímateľné ovládače (Alienware sa inšpiráciou Switchom nijako netají). Hlavnou odlišnosťou je však Intel procesor umožňujúci prevádzku OS Windows 10. Na „UFE“ teda spustíte svoje obľúbené PC hry. Pretože ide ale stále o koncept, nie je zatiaľ úplne isté, že sa UFO dostane do predaja.

Potrebuje Nintendo Switch Pro?

Nintendo je v súčasnosti vo veľmi zaujímavej situácii. V roku 2019 bol Switch najlepšie predávanou konzolou a analytici predpokladajú, že sa tak stane aj tento rok. Dobiehajúca konzolová generácia totiž začína prešľapovať na mieste – kto chce to najlepšie, vyčkáva už na PS5 a nový Xbox, a komu ide naopak o pomer cena/výkon, počká na zľavu PS4 a Xboxu One, ktorá zákonite s uvedením nových konzol na trh musí prísť. Nintendo tak tento rok svoju krasojazdu môže naozaj zopakovať, ale čo potom?

Nintendo Switch; screenshot: predaje konzolí
Nintendo Switch v minulom roku predbehlo v predajoch Xbox One. Ten vyšiel koncom roka 2013, Switchu však stačili na prekonanie hranice päťdesiatich miliónov predaných konzol necelé tri roky, táto hybridná konzola totiž vyšla v marci 2017. Zdroj: VGChartz.

Grafický rozdiel medzi Switchom a novými konzolami bude pravdepodobne priepastný, takže Nintendo bude môcť staviť naozaj len na svoje exkluzívne hry a inovatívny prístup v rámci hybridnej alebo čisto handheldovej konzoly. Východiskom sa tak naozaj zdá byť vydanie vylepšenej verzie, lenže tá bude pravdepodobne aj drahšia, a ak by sa vyplnila predikovaná cenovka 399 dolárov, ako veľmi bude konkurencieschopná oproti novým konzolám, u ktorých sa odhaduje predajná cena medzi 399 a 499 dolármi?

Nad otázkou, či Nintendo naozaj potrebuje Switch Pro, sa pozastavuje aj magazín Game Industry a prichádza s podobnými závermi, teda že ak chce Nintendo predĺžiť životný cyklus konzoly, je to „teraz alebo nikdy“. Ak Switch Pro nevyjde tento rok, Nintendo by mohlo zachrániť snáď len vydanie novej generácie Switchu či úplne inej konzoly, čo by od Nintenda takisto nebol prekvapivý krok. Oproti Sony alebo Microsoftu ide o relatívne malú firmu, pre ktorú je ľahšie výrazne inovovať. Game Industry zmieňuje ako hlavný dôvod pre vydanie Switchu Pro konečne podporu 4K rozlíšenia, pretože priznajme si, na malom displeji hry vyzerajú dobre, ale na veľkej TV obrazovke už to taká sláva nie je.

Jedinečnosť Nintenda je jeho hlavnou zbraňou

Spomenúť treba aj druhú stranu mince. Nintendo si vždy razilo svoju vlastnú cestu a vytvorilo si v podstate svoj vlastný trh kde bojuje skôr samo so sebou. Konzola Wii U neuspela len preto, že by ju prevalcovala konkurencia (vyšla len o rok skôr než výrazne výkonnejšie PS4 a Xbox One). Neuspela jednoducho preto, že sa Nintendu táto konzola nepodarila. Popri tom Switch zažil svoj najlepší rok v čase, keď vyšli projekty ako napríklad Death Stranding, hra s fantastickou grafikou a obrovským otvoreným svetom, teda dvoma prvkami, čo v takej vizuálnej a technickej kvalite Switch nikdy nemôže ponúknuť.

V prospech hypotézy o sebestačnosti či dokonca suverenite Switchu hovorí aj nedávny prieskum PlayerPulse agentúry NPD, ktorá zistila, že 40 % majiteľov Switchu vlastní tiež inú hernú konzolu, PS4 alebo Xbox One. Analytik NPD Mat Piscatella tak označil Switch za „doplnkovú“ konzolu, pričom toto označenie nemá naznačovať, že Switch hrá u týchto majiteľov druhé husle, ale skôr to, že je nezávislou platformou, ktorá nie je pre Xbox One alebo PS4 súperom. Piscatella tak z prieskumu vyvodzuje, že príchod nových konzol vlastne nemusí postavenie Switchu výrazne negatívne ovplyvniť.

Nintendo Switch; screenshot: Xbox Live
Microsoft nadviazal v minulom roku veľmi nezvyklé spojenectvo. Aj Nintendo sa však výrazne zmenilo. Ešte pred pár rokmi bola len predstava, v ktorej hráte na konzole od Nintenda akčné hry, ako Doom, nesmierne utopistická.

To si pravdepodobne myslia aj v Microsofte, ktorý s Nintendom nadviazal spoluprácu. Zatiaľ síce nedošlo na adopciu veľkých Xbox exkluzivít, Switch už však ponúka napríklad podporu služby Xbox Live. Tú nasledovalo napríklad vydanie hardcore plošinovky Cuphead či populárnej Microsoft exkluzivity Ori and the Blind Forest. Predtým sa tiež výhľadovo špekulovalo o príchode obľúbenej služby Xbox Game Pass práve na Switch, hoci podľa posledných správ nemáme byť v tomto smere príliš optimistickí. Už vyššie spomínaný analytik Dr. Serkan Toto z Kantan Games si ale aj tak myslí, že Microsoft by mohol v tomto roku na switchi predstaviť niektoré svoje veľké hry.

Pomyselný Switch Pro je podobne ako inými hráčmi s nadšením očakávaný aj v našej redakcii, o ďalších novinkách vás tak budeme ihneď informovať. Zatiaľ je na trhu základ Nintendo Switch umožňujúci hranie v handheldovom aj dokovacom režime na klasickom televízore, od minulého roka potom aj spomínané Nintendo Switch Lite s menším displejom a kompaktnejšími parametrami (nižšia váha, menšie rozmery, ale aj nižšia cena), ktorý ale slúži výhradne ako handheld.

• Zdroje: Game Industry, PolygonNová verzia Nintenda Switch sa líši iba v dlhšej výdrži batérie

• Novinka: 23. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

Dlhé mesiace sme divoko špekulovali nad dvoma novými verziami konzoly Nintendo Switch, a hoci ešte na E3 2019 Nintendo tvrdilo, že neplánuje oznámiť žiadny nový hardvér, teraz už poznáme obe novinky. Najskôr sme sa dozvedeli o odľahčenej verzii Switch Lite, ktorej sa venujeme v samostatnom článku a len o pár dní neskôr oznámilo Nintendo aj novú verziu pôvodného Switchu. V tomto prípade sa však predchádzajúce špekulácie o výkonnejšej „Pro“ verzii nenaplnili, jediným vylepšením bude väčšia kapacita batérie, ktorá umožní hrať dlhšie v handheldovom režime.

Nintendo Switch; screenshot: batéria
Väčšia výdrž batérie rozhodne poteší, po špekuláciách okolo verzie s vyšším výkonom ide ale o mierne sklamanie.

Aktuálne predávaný model má podľa špecifikácií výdrž 2,5 až 6,5 hodiny, avšak z vlastnej skúsenosti viem, že pri hraní náročnejších hier nemožno počítať viac ako s tromi hodinami. Nový model, ktorý bude v obchodoch k dispozícii od septembra, má vydržať 4,5 až 9 hodín a v prípade hry The Legend of Zelda: Breath of the Wild potom výrobca udáva približne 5,5 hodiny, zatiaľ čo v prípade existujúcej verzie to majú byť práve 3 hodiny. Týmto údajom by som tak ja osobne veril, pričom k deviatim hodinám sa logicky bude možné priblížiť iba s vypnutou WiFi a jednoduchšími hrami.

Nový model potom odprevadia aj nové farebné kombinácie ovládačov, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako malicherná novinka, každý majiteľ Nintenda Switch si však pamätá to zdĺhavé rozhodovanie, či si kúpiť verziu s dvomi sivými ovládačmi alebo sa extravagantne vrhnúť do víru farieb. Z obrázku na mňa ale nové farebné kombinácie nepôsobia nijako oslnivo a osobne by som radšej počul správu o tom, že sa pri výrobe ovládačov Nintendo viac zamerajú na problémy s analógovými páčkami, ktoré po čase môžu samy vyvolávať pohyb, bez toho aby ste sa ich dotkli.

Nintendo Switch; screenshot: nové farebné ovládače
Na odpojiteľných ovládačoch je najlepšie to, že je možné ich vzájomne kombinovať. Svoju súčasnú dvojicu je tak možné párovať s ľubovoľnými ďalšími Joy-Conmi. Aj toto je jedna z krás herného sveta.

• Zdroje: KotakuNintendo pripravuje novú verziu konzoly Switch

• Novinka: 12. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

Posledné mesiace sa divoko špekulovalo o výkonnejšej a naopak odľahčenej verzii konzoly Nintendo Switch. Druhú spomínanú verziu Nintendo skutočne oznámilo, čisto handheldovej konzole Switch Lite sa venujeme v samostatnom článku. Táto ľahšia a menšia verzia aktuálne uzurpuje pohľady nielen herných médií, keď však od oznámenia Switch Lite odstúpime, zistíme, že tu stále visí vo vzduchu spomínaná výkonnejšia „Pro“ verzia. Práve tú možno prezradila americká federálna komunikačná komisia.

Podľa formulára Nintendo žiada o tzv. „Class II Permissive Change“, čo je povolenie vykonať drobné hardvérové zmeny bez opätovného skúmania celého prístroja. Je teda dosť dobre možné, že nejde o novú verziu konzoly, ktorá by bola výrazne výkonnejšia či ponúkla väčší displej. Pravdepodobnejšie sa javí skôr obvyklá revízia, ktorá nie je v konzolovom svete ničím novým, a jej príchod výrobcovia sprevádzajú iba nedôležitou tlačovou správou, v ktorej sa dozvieme, že nový model konzoly obsahuje napríklad energeticky menej náročný čip a podobne.

Nintendo Switch; screenshot: upgrade
Podľa dokumentu sa chystá Nintendo vymeniť „SoC“, čo je skratka pre system-on-chip, teda riešenie spájajúce CPU a GPU. Pôjde teda najskôr o novšiu verziu čipu Nvidia Tegra. NAND memory potom zastupuje tzv. „flash pamäť“ ktorá funguje podobne ako RAM pamäť, ale je súčasťou úložného priestoru konzoly.

Ako pripomína magazín The Verge, tieto kroky sú úplne bežné. Výrobcovia nahrádzajú komponenty lacnejšími a úspornejšími alternatívami alebo menia viac poruchové súčiastky za spoľahlivejšie. Stále je tu však určitá nádej, že sa dočkáme lepšieho Switchu, aj keď nie vyložene špekulovanej „Pro“ verzie. Môže ísť o dlhšiu výdrž batérie, kvalitnejší displej alebo aj drobné navýšenie výkonu, v žiadosti sa totiž môžeme dočítať o čipe Nvidia Tegra, ktorý by mohol nahradiť svojho staršieho predchodcu, model dual-core.

• Zdroje: FCC ID, Tech Radar, The VergeWSJ: Nintendo presúva výrobu z Číny aj kvôli novým verziám Switchu

• Novinka: 21. 6. 2019 • Autor: Filip Němec

O nových verziách konzoly Nintendo Switch špekulujeme už od konca minulého roka, keď však v marci s ďalšou a treba dodať veľmi podrobnou správou prišiel denník Wall Street Journal, vyzeralo to tak, že je oznámenie nových verzií na spadnutie. Na E3 2019 sa však nič také nestalo, naopak Nintendo v Los Angeles vyhlásilo, že nemajú v pláne oznámiť žiadny nový hardvér.

Wall Street Journal je však opäť aktívny a do kotlíka prispel ďalšími špekuláciami. Nintendo totiž údajne presúva výrobu mimo Číny, čo má byť reakcia na obchodnú vojnu medzi USA a Čínou, americký prezident Donald Trump už niekoľko týždňov hrozí uvalením cla na elektroniku z Číny, na čo reagujú nielen akciové trhy divokou osciláciou, ale aj firmy, ktoré v Číne vyrábajú. Finanční odborníci sa síce domnievajú, že Trump sa iba vyhráža a nakoniec dôjde k vzájomnej dohode, Nintendo však očividne nechce nič riskovať.

Vo vzduchu totiž visí clo vo výške 25 %, a ak by túto sumu nechcelo Nintendo hradiť zo svojho, štvrtinové zdraženie konzoly by určite znížilo dopyt. Konzolový hardvér navyše nebol nikdy artiklom, na ktorom výrobcovia príliš zarábajú a naopak ho spočiatku dotujú a spoliehajú sa na zisk z predaja hier. Zdraženie Switchu by tak v prípade zotrvania výroby v Číne bolo veľmi pravdepodobné. Na druhú stranu pre nás má táto správa iba informačný charakter, cenu konzoly na českom a slovenskom trhu by zmena ciel v USA nijako ovplyvniť nemala.

Nintendo Switch; screenshot: koncept pro-lite

Je pravdepodobné, že vylepšená verzia sa dočká kvalitnejšieho displeja a najmä menšieho rámčeka, ktorý je tŕňom v oku všetkých majiteľov tejto inak podarenej konzoly. V prípade „lite“ verzie sa naopak hovorí o čisto handheldovej konzole, ktorá príde o ikonické odopínacie ovládače.

Nový Switch Mini „odhalil“ čínsky výrobca príslušenstva

Wall Street Journal presun výroby mimo Číny zmieňuje aj v kontexte výroby nových verzií. Opäť sa spomína jedna vylepšená „Pro“ verzia a naopak ľahšia „Lite“, ktorá by fungovala ako čistokrvný handheld. WSJ pôvodne odhadoval vydanie aspoň jednej z verzií na jún, to sa však nesplnilo a Nintendo o akýchkoľvek HW novinkách mlčí. O vývoji nových verzií však hovorí už také množstvo zdrojov, že nemožno tieto správy brať na ľahkú váhu. Hoci nejde zatiaľ o oficiálne informácie, všetko dáva zmysel aj z pohľadu životného cyklu ako Switchu, tak aj ostatných platforiem Nintenda.

Krátko po vydaní informácie ohľadom presunu výroby z Číny uverejnil výrobca herného príslušenstva HonSon obrázok údajnej konzoly Nintendo Switch Mini s novým príslušenstvom. Podľa nasledujúceho vyjadrenia malo ísť iba o návrh založený na tajných informáciách, pričom ide len o vizualizáciu. HonSon čaká na oficiálne oznámenie konzoly a následne parametre svojho príslušenstva upraví. Táto čínska spoločnosť by mala ponúkať fóliu na displej, ochranný obal, cestovné puzdro alebo cestovnú nabíjačku, ktorú možno súčasne použiť ako stojan.

Nintendo Switch; screenshot: switch mini

Je možné, že vizualizácia buď potvrdzuje špekulácie o neodpojiteľných Joy-Conoch, alebo naopak z týchto odhadov vychádza. Rozhodne sa však tento obrázok nedá brať príliš vážne.

Akokoľvek môže takáto správa evokovať, že nová verzia konzoly Switch je naozaj za dverami, je treba mať na pamäti, že Nintendo žiadny Switch Mini nepotvrdilo a často sa stáva, že si čínski výrobcovia príslušenstva len chcú vymyslenými vyhláseniami získať pozornosť. Snáď sa už čoskoro dozvieme, či a prípadne aké revízie Nintendo pripravuje.

• Zdroje: The Wall Street Journal, HonSon, Twitter, Nintendo LifePodľa Wall Street Journal Nintendo pripravuje dve nové verzie Switchu

• Novinka: 29. 3. 2019 • Autor: Filip Němec

Začiatkom februára sme sa rozpísali o špekuláciách týkajúcich sa novej verzie konzoly Nintendo Switch. Kým v jednom kúte internetu bolo možné nájsť nepodložené historky o tom, že Nintendo pripravuje odľahčenú verziu Switchu, inde sme zase vyňuchali povedačky o „Pro“ verzii s vyšším výkonom. Vo výsledku išlo skôr o fantazírovanie, avšak na každej zvesti je, zdá sa, naozaj troška pravdy, a tak sa skôr divoké špekulácie začínajú objavovať aj v médiách, ktoré možno rozhodne označiť za dôveryhodné. Údajný príchod hneď dvoch verzií konzoly Nintendo Switch totiž zmieňuje aj denník Wall Street Journal, čo už je potrebné brať vážne.

Ten v zásade potvrdzuje skoršie špekulácie – pripravovať by sa tak mala jedna výkonnejšia a jedna čisto handheldová verzia. Tá prvá by mala ponúknuť viac výkonu a ďalšie vylepšenia, ako je lepší displej. WSJ však zdôrazňuje, že aj tak rozhodne nebude výkonnejšia verzia konkurovať veľkým konzolám od Sony či Microsoftu. Druhá spomínaná verzia sa naopak ponesie v duchu zjednodušovania a zoštíhľovania a malo by ísť čisto o handheld, ktorý by sa však tiež mal dočkať lepšieho displeja, ktorý bude zároveň tenší a snáď aj konečne s menším rámčekom okolo (o nový displej sa má v oboch prípadoch postarať spoločnosť Sharp).

Nintendo Switch; screenshot: displej koncept Nintendo Switch; screenshot: displej koncept Nintendo Switch; screenshot: displej koncept

Grafici z celého sveta produkujú množstvo zaujímavých konceptov a treba uznať, že zatiaľ teoretická verzia s väčším displejom a najmä menším alebo dokonca takmer žiadnym rámčekom vyzerá nádherne.

Lacnejšia verzia sa má odkloniť od pôvodnej filozofie

Odľahčený Switch sa má stať pomerne klasickým handheldom, čo údajne prinesie rad veľkých zmien. Joy-Cony budú súčasťou tela konzoly a nebude ich možné odopínať. Po novom by tiež nemali mať vibračnú funkciu. Zoštíhľovací proces potom bude mať za následok aj to, že konzola príde o drahú a na výkon náročnú funkciu, ktorá umožňuje hrať na televízore a vo vyššom rozlíšení ako v handheldovom režime. Vďaka tomu by bola táto verzia podstatne ľahšia, pravdepodobne aj menšia a tiež výrazne lacnejšia. Nemožnosť pripojiť lacnejší Switch k televízoru neskôr potvrdil aj Eurogamer, ktorý má údajne tiež svoje zdroje vo vnútri Nintenda.

Je potrebné spomenúť, že by išlo o zásadný odklon od pôvodnej filozofie hybridnej konzoly s odnímateľnými ovládačmi, čo popiera samotný názov zariadenia a je tak pokojne aj možné, že táto verzia dostane iný názov. Akokoľvek sa také špekulácie zdajú byť na jednej strane nepravdepodobné, skvelo zapadajú do schémy životného cyklu ostatných platforiem Nintenda, najmä upadajúceho 2DS a 3DS. Práve táto dvojica je jasným dôkazom toho, že zaujímavými technológiami nadupaná konzola (3DS), môže prísť o svoje takmer kľúčové funkcie a rovnako na trhu uspieť, ako to dokázalo neskoršie 2DS. A práve toto „dvadéesko“ môže mať tento rok nástupcu vo forme odľahčenej verzie Nintenda Switch. Z pohľadu portfólia spoločnosti to znie prinajmenšom logicky.

Nintendo Switch; screenshot: koncept DS

Šikovní internetoví grafici si rovnako všimli možného nástupcu Nintenda 3DS resp. 2DS. Prostredný variant napodobňujúci konštrukciu týchto handheldov je však prinajmenšom nepravdepodobný.

Nintendo Switch je na trhu už dva roky a tak je logické, že jeho tvorcovia pripravujú minimálne revíziu existujúcej verzie, prečo ale rovno neprísť s dvoma dosť odlišnými typmi obľúbenej konzoly, ktoré pokryjú rôzne segmenty trhu? Denník Wall Street Journal vo svojom článku zmieňuje, že dva nové modely nevyzerajú vôbec rovnako a od svojho predchodcu sa nelíšia iba rozdielnym výkonom. Autor článku dokonca zmieňuje, že dizajn oboch verzií nás prekvapí. Buď má teda veľmi detailné informácie alebo dokonca pripravované konzoly videl. Pokiaľ si na nové verzie Switchu brúsite zuby podobne ako my v redakcii, sledujte tento článok, ktorý budeme aktualizovať hneď, ako sa dozvieme niečo nové.

• Zdroje: The Wall Street Journal, EurogamerŠpekulácie naznačujú hneď tri rôzne verzie Switchu na rok 2019

• Novinka: 5. 2. 2019 • Autor: Filip Němec

V októbri minulého roka sme vás informovali o tom, že by Nintendo mohlo na tento rok pripravovať novú verziu svojej populárnej konzoly Nintendo Switch. Podľa zdrojov vo vnútri Nintenda totiž spoločnosť očakáva v tomto roku pokles predajov, opätovný rast by tak chcela naštartovať novou verziou konzoly. Odvtedy sa špekuluje o tom, či pôjde o revíziu s kvalitnejším displejom, lepšou výdržou batérie či podstatnejšie inovatívnejší kúsok. Variantov, ktoré sú vraj v hre, je niekoľko. Poďme sa na ne podrobnejšie pozrieť.

Čisto handheldový Switch Lite

Začiatkom roka 2019 sa začalo špekulovať o tom, že by mohlo Nintendo pracovať na čisto handheldovej verzii, čo by na jednu stranu popieralo samotné fundamenty ich najnovšej konzoly, na druhú stranu trh prenosných herných zariadení je v súčasnosti pod nadvládou práve Nintenda, potom čo svoje pozície vypratalo Sony s handheldom PS Vita. Samozrejme musíme počítať aj s mobilnými telefónmi a tabletmi, s ktorými je dnes treba tiež počítať ako s hernými zariadeniami. Z tých čistokrvných handheldov však prežili len tie od Nintenda, teda Nintendo DS a jeho rôzne modifikácie, ako 3DS a podobe. A tiež hybridný Switch.

K tomu sa samozrejme musel vyjadriť aj neslávne známy herný analytik Michael Pachter, ktorého je bohužiaľ v posledných rokoch čoraz náročnejšie brať vážne, napriek tomu mu nemožno uprieť prehľad v oblasti herného priemyslu. Podľa neho vytvára Nintendo verziu Switchu, ktorú by nebolo možné zapojiť do dokovacej stanice a teda hrať klasicky na televíznej obrazovke. Táto verzia by sa mala tiež vzdať odopínacích Joy-Conov, ovládacie prvky by tak mali byť súčasťou samotnej konzoly.

Nintendo Switch – My Way (Reklama)

Nintendo si pripravilo sériu reklám, v ktorých prezentuje, akými spôsobmi možno Switch využiť. Ako je v prípade Nintenda zvykom, zdôrazňuje najmä spoločné hranie s priateľmi. Na ďalšie reklamy sa môžete pozrieť v tejto novinke.

Vo výsledku by už potom konzola nezostala verná svojmu menu pretože by už nebolo možné odopínať ovládače či „prepínať“ (switch = prepnúť) medzi hraním na televízore a handheldovým režimom, čo má práve názov konzoly evokovať. Napriek tomu sa táto hypotetická verzia zatiaľ volá Nintendo Switch Lite. Michael Pachter navyše odhaduje, že by mohlo ísť o handheld s cenovkou do 199 dolárov, teda necelých 180 eur, a to už by bolo veľmi zaujímavé. Hoci by išlo o odklon od pôvodného zámeru, mňa osobne by sa taký Switch Lite páčil a dal by som mu dokonca prednosť pred klasickou verziou, lebo je pre mňa Switch predovšetkým handheldom.

Výkonnejšie Nintendo Switch Pro

Že sa Nintendo vydalo alebo vydá týmto smerom, veria aj iné veľké mená herného priemyslu, niektorí dokonca prorokujú tiež príchod akejsi Switch Pro verzie. Táto hybridná konzola totiž s rastúcim úspechom čoraz viac púta pozornosť veľkých vydavateľov, a tak by rok 2019 mohol byť aj v znamení väčšieho počtu „veľkých“, väčšinou západných hier na tejto konzole. To je v súlade s predpokladom silnejšej verzie, ktorá by vývojárskym štúdiám priniesla dostatok výkonu pre tituly, ktoré pripravujú aj na ostatných, oveľa výkonnejších konzolách.

Nintendo Switch – My Way (Reklama)

V ďalšej reklame sa predstavuje arkáda Super Mario Odyssey a bojovka Super Smash Bros. Ultimate.

Najpravdepodobnejšia je „obyčajná“ revízia

Pravda nakoniec môže byť menej zaujímavá. Je obvyklé, že po čase výrobca konzoly vytvorí revidovanú verziu, ktorá je vďaka pokrokom v technológiách väčšinou menšia a rovnako tak klesnú aj jej výrobné náklady. To prezradil japonský magazín Nikkei, podľa ktorého Nintendo už novú verziu Switchu ukázalo svojim partnerom. A tá by práve mala byť o niečo menšia a vďaka tomu tiež lacnejšia.

Hoci výkon konzoly by mal byť rovnaký a teda hardvérová špecifikácia nezmenená, osobne si predstavujem spomínané zmenšenie najmä v odstránení či aspoň zmenšení nevzhľadného rámčeka okolo displeja a mohlo by dôjsť aj k stenšeniu konzoly. Je nepravdepodobné, že by sa Switch zmenšil celkovo, Joy-Cony sú dosť malé už teraz, a Nintendo by určite chcelo zachovať ich kompatibilitu aj so staršou verziou konzoly.

Proti všetkému vyššie uvedenému však hovorí rozhovor s prezidentom spoločnosti Nintendo Shuntaro Furukawom, ktorý sa v interview pre japonský denník The Sankei News vyjadril, že nielen nemajú v pláne žiadne zlacnenie konzoly, ale dokonca aktuálne nepripravujú jeho nasledovníka. To samozrejme nemusí nič znamenať, Furukawa mohol slovom „nasledovník“ myslieť niečo v zmysle Nintendo Switch 2 a zámerne sa tak šikovne vyhol obvineniam zo zamlčovania prác na vylepšenom Switchi. A nešlo by ani o zlacnenie, iba by vydali novú verziu s nižšou cenovkou, takže jeho odpoveď pravdepodobne bola len dobre premyslenou, nič neprezrádzajúcou a srdce nezarmucujúcou kľučkou.

Nintendo Switch – My Way (Reklama)

Ak máte strach, že s príchodom potomkov sa vám skráti čas na hranie, táto reklama je až nečakane utešujúca.

Nintendo Switch bol vlani najpredávanejšia konzola v Amerike

A ako sa vlastne Switchom zatiaľ darí? Veľmi dobre. Ak by ste si mysleli, že v USA vlani kraľovalo PlayStation 4 (alebo dokonca Xbox One, hoci ide o jeho domovinu), boli by ste na omyle. Nintendo Switch bola najpredávanejšia konzola v USA nielen v decembri 2018 ale aj kompletne za celý rok! Nintendo navyše vyhralo aj čo sa týka zárobku z predaja hardvéru, k čomu mu mierne dopomohlo aj Nintendo DS.

V rámci rozhovoru Furakawa zároveň prezradil, že nie sú existenčne viazaní na výrobu konzol, čo vo svetle minuloročného úspechu vyzerá zvláštne, Nintendo je však oproti Sony alebo Microsoftu oveľa viac variabilnejšia spoločnosť, ktorá je vďaka svojej menšej veľkosti schopná rýchlejšie reagovať na zmeny. Koniec koncov vlani bodovala nielen čo sa hardvéru týka. V rebríčku najpredávanejších hier za mesiac december na prvé posty pomýšľať nemôže (tam sa usadilo Red Dead Redemption 2, Call of Duty a NBA 2K19), Super Smash Bros. ultimate v decembri na piatom mieste je však skvelý výsledok.

Nintendo Switch – My Way (Reklama)

Ak by vám to z nejakého dôvodu doteraz nebolo jasné, Nintendo Switch je konzola ako stvorená na hranie na cestách.

Najhranejšou hrou na Nintendo Switch je ...Fortnite!

Super Smash Bros. Ultimate navyše vytvorilo nový rekord – je hrou, ktorá dokázala za jeden mesiac dosiahnuť najväčší dolárový zisk (v rámci exkluzivít), z trónu tak zosadilo Halo: Reach, ktoré to isté dokázalo v roku 2010. Mario Kart 8 je potom druhou najpredávanejšou pretekárskou hrou v histórii, a to hneď za Mario Kart Wii. Kdeže nejaké Need for Speed. Nintendo však vyhralo v prepočte na celkový dolárový zárobok aj čo sa softvéru týka. Za december totiž na predaji svojich hier zarobilo viac než ktorákoľvek iná spoločnosť, čo sa jej naposledy podarilo v roku 2009.

Celkové predaje hier od Nintenda sú neuveriteľné. Spomeňme niekoľko najlepších: Mario Kart 8 Deluxe – 15,02 milióna, Super Mario Odyssey – 13,76 milióna, Super Smash Bros. ultimate – 12,08 milióna alebo The Legend of Zelda: Breath of the Wild – 11,68 milióna. Napriek tomu si neodpustím ešte jednu štatistiku. Najpopulárnejšou hrou na switch je totiž Fortnite od Epic Games. Ak ste týmto zistením prekvapení, je potrebné dodať, že dôvodom je pravdepodobne fakt, že Fortnite je free to play titulom a súčasne vás upokojím tým, že na ďalších priečkach už sa bezpečne usadili exkluzivity na čele so Zeldou a Mariom.Nová verzia Nintenda Switch vyjde možno už budúci rok

• Novinka: 9. 10. 2018 • Autor: Filip Němec

Nintendo Switch je na trhu takmer dva roky a stále sa mu darí veľmi dobre. Podľa denníka Wall Street Journal a jeho zdroja priamo v srdci Nintenda však predstavitelia tejto japonskej spoločnosti očakávajú v budúcom roku pokles predajov, a preto sa už údajne pripravuje nová verzia konzoly Nintendo Switch, ktorá by mala potenciálny prepad odvrátiť. Vyjde pravdepodobne v druhej polovici roka 2019, viac však zatiaľ nevieme. V akom smere by malo dôjsť k vylepšeniu je zatiaľ tiež záhadou, avšak priestoru na zlepšenie má konzola veľa.

Nintendo Switch; ovládače

Nintendo Switch je pekne premysleným a tiež inovatívnym kusom hardvéru. Je možné, že Nintendo pripravuje napríklad nové ovládače? Osobne nepredpokladám nič prevratné, Nintendo bude musieť zachovať kompatibilitu so súčasnou verziou Switchu.

Dlhšia výdrž batérie, lepší displej alebo niečo úplne nové?

Klasickým kusom hardvéru, ktorý rýchlo zostarne, je samozrejme displej, podľa špecifikácie konzoly by si však vylepšenie zaslúžila najmä batéria, respektíve jej výdrž. Klasickým adeptom na vylepšenie je samozrejme aj vzhľad konzoly, konkrétnejšie jej hrúbka alebo hmotnosť. Určite by sa mi páčilo, ak by sa inžinierom v Nintende podarilo zbaviť veľkého a škaredého rámčeka okolo displeja. Že by mal upravený Switch priniesť nejakú väčšiu novinku, je však nepravdepodobné, na čokoľvek ako lepší výkon či nové technológie je zatiaľ príliš skoro.

Ak sa vám však zdá, že je skoro aj na „obyčajnú“ revíziu Switchu a zatiaľ nepotvrdeným správam príliš neveríte, vedzte, že pre Nintendo takáto stratégia nie je ničím novým. Stačil len rok a pár mesiacov, a Nintendo nahradilo štandardné „DSVO“ verziou DS Lite a napríklad handheld 3DS XL sa na pultoch obchodov objavil 18 mesiacov po vydaní pôvodného 3DS. Revízia Nintenda Switch tak má minimálne z tohto pohľadu zmysel. Akonáhle sa nám podarí zistiť viac, budeme vás informovať v tomto článku.Herná konzola Nintendo Switch je u nás konečne na sklade!

Očakávané uvedenie hracej konzoly Nintendo Switch je naplánované už na 3. marca. V polovici januára Nintendo predstavilo unikátne riešenie, ktoré umožní hrať rovnaké tituly doma z gauča aj na cestách, a to bez straty plynulosti a bez nutnosti byť online. Na čo sa tešíme a aká môže mať konzola úskalia?

Nová herná konzola Nintendo Switch bude v predaji už 3. 3. 2017. Nenechajte si ujsť skvelú príležitosť a buďte jedni z prvých, ktorí si konzolu zakúpia už dnes. Zakúpiť Nintendo Switch.

Viac informácií a recenzií nájdete v našom AlzaTech seriáli!

Výkonná herná konzola 3 v 1 s dôrazom na mobilitu

Ak ste ešte nezaznamenali koncept tejto očakávanej novinky, zbystrite pozornosť. Ide totiž o revolučnú konzolu zostavenú z troch dielov. Základ tvorí výkonná výpočtová technika podobná tabletu s multidotykovým displejom. Táto základňa je doplnená o dvojicu symetrických odnímateľných ovládačov s názvom Joy-Con. Posledným dielom je inovatívna dokovacia stanica.

A v čom spočíva spomínaná mobilita? Vďaka dokovacej stanici môžete hrať obľúbenú hru z pohodlia gauča, a obraz budete mať vo Full HD na vašom televízore. Počas cesty napríklad do školy zariadenie jednoducho vyberiete a zabavíte sa na cestách. Máte všetko poriadne natrénované a teraz už len ostáva vyzvať spolužiaka na súboj v rámci multiplayera. Všetky prechody sú plynulé, bez nutnosti ukladať hru či byť online.

Všestranné ovládače ponúknu naozaj veľké množstvo funkcií, ktoré by vám na prvý pohľad možno ani nenapadli. Dvojica modulárnych ovládačov s remienkami sa zasúva do boku základne konzoly, a tak môžete konzolu ovládať klasicky – obojručne. Avšak ovládače je možné používať aj absolútne oddelene – na hranie lokálneho a online multiplayera.

Ovládač a Nintendo Switch

Hardvér Nintendo Switch prinesie extrémny herný zážitok

Hardvérová špecifikácia je konečne na svete! Už vieme, že konzolu poháňa procesor Nvidia Tegra, ktorý ale zatiaľ nebol bližšie špecifikovaný. Na internete sa šušká, že Switch osadí upravený model Tegra X1. Podľa skúsenosti kolegov bude parádny aj multidotykový displej s uhlopriečkou 6,2" a rozlíšením 1 280 × 720.

Technická špecifikácia Nintendo Switch

Model Nintendo Switch
Displej 6,2" s rozlíšením 1 280 × 720 bodov
CPU/GPU NVIDIA Tegra
Pamäť 32 GB
Sieť IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, pre dokovacciu stanicu možno dokúpiť LAN adaptér
Video výstup Cez HDMI až 1 080p, 720p v režime handheldu
Audio výstup Kompatibiln s 5.1, prostredníctvom HDMI
Reproduktory Stereo
Tlačidlá Zapínanie a voľba hlasitosti
Slúchadlá 3,5 mm jack
Slot na herné karty Nintendo Switch Game Card
Slot na pamäťové karty Kompatibilný s micro SD/micro SDHC/micro SDXC kartami, kapacita až 2 TB
Senzory Akcelerometer, gyroskop a senzor svetla
Batéria Lithium-Ion s kapacitou 4 310 mAh
Výdrž batérie 2,5 – 6,5 hodiny v závislosti na spustenej hre
Nabíjanie batérie Približne 3 hodiny

Priekopnícka dokovacia stanica Nintenda bude súčasťou balenia

Hráčov nesklame ani konektivita. Súčasťou balenia je aj jedinečný dok, vďaka ktorému cez HDMI rozhranie môžete prenášať do televízora či monitoru Full HD obraz. K dokovacej stanici sa pripojíte pomocou USB-C, cez ktorý môžete zariadenie zároveň aj nabíjať. Len si to predstavte – cestou zo školy sa zabavíte v autobuse a doma si užijete poriadnu zábavu na veľkej obrazovke televízora!

Dok nijako nerozširuje výkon samotného zariadenia. Skvele však poslúži na vystavenie novej hračky, nabíjanie a samozrejme potom hlavne na prepojenie s TV. Nepotvrdené správy špekulujú o možnosti zakúpiť zariadenie bez podstavca, avšak hernú konzolu možno rozhodne nabíjať aj bez dokovacej stanice.

Reálne vibrácie, pohybová kamera a NFC

Nová herná konzola obsahuje veľa funkcií a vychytávok, vďaka ktorým sa dostanete na úplne iný level hrania. Každý ovládač Joy-Con disponuje celým radom tlačidiel a okrem iného tiež akcelerometrom a gyro pohybovým senzorom, a tak môžete používať ľavé a pravé ovládanie nezávisle na sebe.

Ovládače navyše využívajú IR (infračervené) žiarenie na detekciu vzdialenosti, tvarov a pohybu objektov. Spoločne s NFC čítačkou, napríklad na komunikáciu s Amiibo postavičkami, ide o nevídaný technologický potenciál, ktorého by sa mohli výrobcovia hier ujať všetkými desiatimi.

Progresívne poňatie vibračnej odozvy gamepadu je pomyselná čerešnička na torte. Zabudnite na vibrácie iba pri narážaní do zvodidiel, ktoré boli v prípade konzol nudným štandardom. Najmodernejšia technológia dokáže prispôsobiť vibrácie aj tým najjemnejším okamihom. Napríklad ako keď miešate pohár s whisky a ľad vo vnútri ticho rezonuje. Ponúka sa však otázka, či na obdobné novinky budú vedieť výrobcovia pružne reagovať. Doteraz najlepšie je na tom pravdepodobne niekoľko hier zo súboru 1-2 Switch, keď napríklad vďaka jemným vibráciám odomykáte trezor, prípadne odhadujete počet predmetov v krabičke.

Nintendo Switch – NBA

Interná pamäť a možnosti rozšírenia

Interná pamäť by mala dosahovať 32 GB. Že sa vám to tiež zdá málo? Nintendo to vyriešilo prefíkane – hry sa budú pravdepodobne dodávať aj na samostatných kartách a najmä náročnejšie tituly nebudú obsadzovať pamäť na konzole. Základnú pamäť možno teda rozšíriť cez micro SDXC karty až na 2 TB. Špekuluje sa aj o tom, že hry bude bežne možné sťahovať z internetu.

Switch – zasunutie do konzoly

Unboxing Nintendo Switch a obsah balenia!

Nintendo Switch a jeho obsah balenia je naozaj veľkorysé. Myslíme si, že konkurenti by sa aj mohli polepšiť. A čo že to teda vlastne v balení máme?

Dostupné hry v čase vydania Nintendo Switch

Nintendo Switch, aj napriek veľkému lobovaniu u výrobcov herných titulov, nebude mať príliš veľké zastúpenie hier v čase vydania. A to je naozaj škoda. Hlavným titulom bude pravdepodobne Legend of Zelda: Breath of the Wild – hra s rozprávkovým príbehom podobná klasickým akčným adventúram. Čaká na vás až 100 svätýň plných hádaniek, celý rad bojov s roztomilými nepriateľmi a rôzne objavovanie.

Tým celý zoznam hier pripravených na začiatok predaja samozrejme nekončí. Predávať sa ale budú prevažne už menšie hry, ako napríklad:

 • 1-2 Switch. Ide o zbierku niekoľkých jednoduchých minihier. Minihry sú určené na celovečerné odreagovanie a na ozvláštnenie večierka. Tešiť sa môžete napríklad na pištoľnícke prestrelky, odomykanie trezora alebo súboj samurajov. Pri týchto párty hrách spravidla nie je žiadúce sledovať displej. Ba naopak, musíte stále sledovať svojho protihráča a byť stále v strehu! Na rozbehnutých večierkoch možno siahnete aj po odvážnejších hrách, napríklad ako bizarné dojenie kravy.

 • Just Dance 2017 rozparádi každého tanečníka. Čaká na vás až 40 rôznych songov a verte, že každá veková generáciu si príde na svoje! Vďaka tejto hre môže napríklad rodinná oslava nabrať úplne iné rozmery.

Super Mario a ďalšie novinky pre Nintendo Switch

Ďalšia parádna hra Arms má vyjsť v priebehu jari 2017. Pomocou ovládača Joy-Con je mapovaný váš úder a opäť musíme Nintendo naozaj pochváliť. Inteligentné senzomotorické snímače by mali byť naozaj presné, a hra vás tak pohltí ešte viac. Určite to bude jeden z prípadov, ako veľmi sa s gyro pohybovým senzorom môžu programátori pohrať.

Pokračovanie obľúbenej akčnej strieľačky Splatoon je už potvrdené. V lete roku 2017 teda vyjde Splatoon 2, v ktorom budete pomocou gyroskopu v ovládači mieriť na robotických či reálnych spoluhráčov. Počíta sa totiž s podporou lokálneho a online multiplayera.

Legenda legiend sa vracia, aj tak si trúfneme uviesť hru Super Mario Odyssey. Na rozdiel od pôvodného dielu New Super Mario Bros, nový Mario bude tentokrát poskakovať úplne otvoreným svetom, kde pomocou svojich skokov a čiapočky bude zbierať body, zneškodňovať protivníkov a plniť rôzne misie.

Obľúbená hra Pokémon Moon a Sun pravdepodobne vyjde aj na Switch!

Čo nové prináša Nintendo Switch oproti 3DS a Wii U?

Nemáte s hernými konzolami od Nintenda predchádzajúce skúsenosti a pýtate sa, v čom sa vlastne Nintendo Switch líši od minulých modelov? Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že snúbi pozitíva oboch aktuálnych konzol. Nintendo 3DS je totiž kompaktná herná konzola a skráti vám dlhé chvíle počas jazdy vlakom či na letiskách.

Nintendo Wii U je presný opak. Domáca herná konzola je viac menej neprenosná a bola vyvinutá na odreagovanie a spoločenskú zábavu u vás doma. Už tento model zaznamenal veľký prielom v oblasti pohybových senzorov.

Najnovšie Nintendo Switch je hybridom domácej konzoly a handheldu. Umožní vám hrať tie isté obľúbené hry ako doma, tak aj na cestách. Samozrejmosťou je aj markantne vylepšený hardvér, rýchlejší procesor, jemnejší displej a podobne. Vďaka výkonnejším komponentom nebude mať Switch najmenší problém rozbehnúť aj náročnejšiu hru, ako napríklad Legend of Zelda.

Nintendo Switch Online Service; internetová platforma

Inovatívna internetová platforma Nintendo Switch Online Service

Online služba konzoly Nintendo Switch bude s najvyššou pravdepodobnosťou v SR zadarmo, a to počas niekoľkých mesiacov. Špekuluje sa, že skúšobná verzia Switch Online Service by mohla byť bezplatná až do tohtoročnej jesene, kedy ju vystrieda rozšírenejšia a odladená verzia, ktorá bude ale k dispozícii za poplatok. Šušká sa aj o tom, že platiaci používatelia by mali mať prístup k niekoľkým hrám zadarmo.

Členovia online platformy sa môžu tešiť na celý rad exkluzívnych zliav, rôznych výhod a pochopiteľne taktiež možnosť hrania online. O aké hry zatiaľ pôjde, tiež nie je jasné, všetko pravdepodobne ukazuje na herné platformy NES a SNES.

Otázniky sa točia aj okolo dostupnosti online služby. Najviac sa hovorí o USA, Kanade a Mexiku, avšak o podrobnostiach pre ďalšie krajiny sa toho zatiaľ veľa nevie. Nintendo na túto tému bohužiaľ stále mlčí, a tak nám neostáva nič lepšie ako hádať a čerpať informácie z neoficiálnych zdrojov.

Nintendo Switch verzus PlayStation 4 a Xbox One

Nintendo sa už tradične zameriava skôr na graficky jednoduchšie herné tituly. Avšak hardvérový potenciál dokazuje už teraz Legend of Zelda, kľúčové bude tiež zverejnenie FIFA, ktoré by malo byť snáď už na jeseň 2017. Oproti tomu iné klasické domáce herné konzoly súčasnosti cielia skôr na náročnejšie hry s lepšou grafikou.

Konkrétne herné konzoly Xbox ONE a PlayStation 4 ponúkajú bezpochyby lepší hardvér, ktorý sa samozrejme odrazí na kvalite a intenzite herného pôžitku. Spoločnosti Sony a Microsoft tiež bodujú vďaka virtuálnej realite pre PS4 a Xbox, kde Nintendo zatiaľ zaostáva.

Nintendo Switch má naopak jednoznačne navrch v oblasti mobility. Len si predstavte situáciu, kedy vás drahá polovička vyhodí od televízora. Vy v pokoji vyberiete základňu Nintenda z dokovacej stanice a behom pár sekúnd bezstarostne hráte v tabletovej forme v inej miestnosti. Alebo si podobne skrátite cestu do práce. Bez prestojov, nutného ukladania, vymieňania pamäťe či pripájania na internet – všetko úplne plynulo. Myslíme si, že sa kórejská herná konzola vydala správnou cestou.

Na záver naše hodnotenie Nintendo Switch

Rozhodne nás teší úplne nový koncept hernej konzoly. Ako sme už spomenuli, ide o inovatívny hybrid domácej konzoly a handheldu. Nintendo so svojou dokovacou stanicou konečne dohnalo aj svojich konkurentov. Umožní vám totiž prenášať Full HD obraz napríklad do televízora, ako je v prípade domácich konzol bežným štandardom už niekoľko rokov. Pri hraní v tabletovej podobe bude multidotykový displej v HD kvalite úplne dostačujúci. Switch tiež výrazne podporuje verejné a spoločenské hranie mimo domova, čo jedine kvitujeme.

Tešíme sa aj na online platformu, ktorá bude dôležitá pre záverečné hodnotenie. Nintendo formu plateného členstva a následných bonusov úspešne odsledovalo od svojich kolegov, snáď sa vývojári chopili príležitosti a bude to stáť za to. A to doslova.

Obavy máme z pestrej ponuky herných titulov. Nintende Wii U sa to v minulosti príliš nepodarilo, a to je podľa nás jedna zo zásadných chýb. Hoci v budúcnosti očakávame niekoľko herných lahôdok, v čase uvedenia Nintendo Switch na trh ich veľa dostupných nebude. Rovnako tak nás zaujíma, ako si vývojári hier poradia s dilemou, či tvoriť hry primárne pre multidotykový tabletový režim, alebo či dajú prednosť veľkoformátovému rozhraniu bez možnosti dotyku. Núti nás to tak k zamysleniu, či štart tejto hernej konzoly nie je mierne uponáhľaný a či to inovatívnemu konceptu skôr neuškodí.Nintendo Switch, poznáme dátum začatia predaja a pripravované hry

V skorých ranných hodinách 13. 1. spoločnosť Nintendo oznámila v rámci svojej tokijskej tlačovej konferencie rad noviniek ohľadom konzoly Nintendo Switch. Pre tých z vás, ktorí nie sú fanúšikmi skorého vstávania, prinášame súhrn toho najdôležitejšieho, čo na prezentácii zaznelo, a to vrátane termínu začatia jej predaja.

Záznam prenosu z Nintendo Presentation 2017

Čo vieme o Nintendo Switch v kocke

 • Predaj bude zahájený 3. marca 2017
 • Konzola bude vybavená 6,2" kapacitným displejom
 • Displej bude dotykový a budú ho využívať vybrané herné tituly
 • Batéria vydrží až šesť hodín prevádzky, v prípade náročnejších titulov je výdrž približne polovičná
 • Konzola sa bude dobíjať prostredníctvom štandardného USB-C konektora alebo dodávanej dokovacej stanice
 • Ovládače Joy-Con umožňujú nezávislé pravé a ľavé pohybové ovládanie a navyše zvládajú pokročilú vibračnú odozvu, vyhotovovanie screenshotov či detekciu vzdialenosti, tvarov a pohybov pomocou IR kamery
 • Konzola kladie dôraz na multiplayerové možnosti lokálnym a WiFi multiplayerom počnúc, platenými službami končiac
 • Očakávaná predajná cena je 293,9 eur

Novinky z prezentácie Nintendo Switch

Konferencia Nintendo Presentation 2017 sa niesla na vlne veľkých očakávaní. Vo svojich kalendároch si zakrúžkujte dátum 3. marca 2017, Pretože práve v tento deň odštartujú predaje Nintendo Switch vo väčšine krajín sveta.

Nintendo ponúkne online služby

Vráťme sa ešte k samotnej konzole. Nintendo totiž upresnilo niekoľko vecí, o ktorých sa celú jeseň naživo diskutovalo. Potvrdené sú on-line služby, ktoré budú spočiatku úplne zadarmo. Po čase možno však očakávať príklon k mesačnému paušálu, podobne ako Xbox Live alebo PlayStation Plus. On-line služby skvele poslúžia najmä pri multiplayerovej zábave, pretože presne na to je Nintendo Switch zrodené. Switchu však nerobí problém ani lokálny multiplayer až pre 8 hráčov, čo je úplne nový level zábavy, ktorý na klasických herných konzolách nemáte šancu vôbec zažiť.

Nintendo Switch, ovladač, Joy-Con

Nintendo Switch a obsah balenia

Nintendo potešilo pomerne bohatým obsahom balenia. Našťastie sa naše obavy, že za niektoré príslušenstvo si budeme musieť priplatiť, nepotvrdili.

Obsah balenia

 • Konzola Nintendo Switch
 • Ľavý a pravý Joy-Con ovládač
 • Joy-Con grip (umožňuje prepojiť oba Joy-Con ovládače do podoby jedného ovládača)
 • Nintendo Switch Dok (slúži na prepojenie konzoly a TV)
 • HDMI kábel a AC adaptér

Joy-Con ovládače budú vybavené kamerou na sledovanie pohybu

Ďalšie novinky sme sa dozvedeli o modulárnych Joy-Con ovládačoch. Obsahujú totiž špeciálne tlačidlo na vyhotovovanie snímok z hier na rýchle zdieľanie úspechov na sociálnych sieťach. Tiež bude k dispozícii viac farebných variantov pre rozlíšenie v multiplayeri. Tešiť sa môžete na modré a červené vyhotovenie opatrené šnúrkou s uťahovaním, ktorá zabráni vykĺznutiu relatívne malého ovládača z dlane. Pravý Joy-Con je navyše vybavený špeciálnou kamerou, ktorá dokáže snímať pohyby, rôzne gestá aj vzdialenosť jednotlivých objektov. Herné ovládače sú tiež vybavené špeciálnou technológiou na lepšie rozoznateľné vibrácie.


Predstavené a očakávané hry na Nintendo Switch

Na prezentácii bolo predstavených hneď niekoľko atraktívnych titulov. Momentálne na hrách pre Switch pracuje 50 vývojárskych firiem a pripravuje sa viac ako 80 kúskov. Poďme sa na tie najzaujímavejšie pozrieť.

1-2 Switch

Na kombinácii snímania pohybu v priestore a zlepšených vibrácií je založený titul 1-2 Switch. Ide o súbor minihier pre priame súboje medzi dvoma a viacerými hráčmi. Napríklad klasické tasenie koltov z westernových filmov.


Super Mario Odyssey

Stávkou na istotu je Super Mario Odyssey, kde sa obľúbená postavička presunie do úplne otvoreného sveta. Tešiť sa môžete na plavbu medzi svetmi na palube vzducholode či hádzanie čiapkou. Najnovší prírastok do legendárnej série Super Mario sa dostane na pulty obchodov ku koncu roka 2017.


Splatoon 2

Svojho pokračovania sa dočká tiež Splatoon, čo je roztomilá akčná strieľačka, v ktorej hrá hlavnú úlohu atrament. V druhom diele nás čakajú nové úrovne a výrazne rozšírený arzenál. Pomocou gyroskopu v ovládači bude možné v hre mieriť. Počíta sa tiež s podporou lokálneho a online multiplayera. Vydanie hry sa očakáva počas tohtoročného leta.


The Legend of Zelda: Breath of the Wild

V najnovšom diele Zelda nás čaká doteraz najepickejšie dobrodružstvo, ktoré sa bude tentoraz odohrávať v rozsiahlom otvorenom svete. Na preskúmanie je pripravených viac ako 100 svätýň plných náročných hádaniek, nepreberného množstva zbraní, oblečenia a ďalších cenností. Hra bude dostupná hneď v deň vydania konzoly, a to ako samostatne, tak ako súčasť limitovanej edície.

Zoznam už skôr potvrdených hier na Nintendo Switch

 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild
 • Splatoon Switch
 • Mario Kart Switch
 • Just Dance 2017
 • Sonic 2017
 • Dragon Quest X: The Five Awakening Races Online
 • Dragon Quest XI
 • Yook-Laylee
 • Stardew Valley
 • Monster Boy and the Cursed Kingdom
 • Lego City Undercover
 • Rime
 • Cube Life: Island Survival
 • Shovel Knight

Nintendo Switch v kocke

Nintendo Switch sa skladá z troch dielov. Dominantou je stredové telo vybavené rozmerným displejom, ktoré vývojári doplnili dvojicou symetrických odnímateľných ovládačov Joy-Con. Pri domácom využitím možno konzolu vložiť do dokovacej stanice, ktorá je prepojiteľná s televízorom. Tým vám umožní užívať si hry na veľkej TV obrazovke. Vďaka Joy-Noc gripu je možné navyše z oboch odnímateľných prvkov vytvoriť bežný ovládač, prípadne môžete siahnuť po klasickom bezdrôtovom ovládači Nintendo Switch Pro Controller.

Nintendo Switch herná konzola na cesty, prenosná

Kúzlo Nintendo Switch spočíva vo chvíli, kedy musíte od TV odísť. Herná konzola sa totiž po odpojení z dokovacej stanice prepne do handheld módu a razom máte skvelého spoločníka na cestu do školy či práce.

Nintendo Switch multiplayer viac hráčov, spárovanie

Tým ale variabilita konzoly Nintendo Switch nekončí. Oba diely herného ovládača sú symetrické a fungujú nezávisle. Môžete si tak zmerať sily s priateľmi kedykoľvek a kdekoľvek. Jeden ovládač si necháte vy, druhý váš protihráč a potom vám už nič nebráni v spoločnej hre.

Nintendo Switch; herná konzola na cesty Nintendo Switch; herná konzola na cesty Nintendo Switch; herná konzola na cesty, ovládač Joy-ConNintendo Switch sú dve konzoly v jednom

Pred pár dňami predstavila legendárna spoločnosť Nintendo nový koncept hernej konzoly Switch. Ide o zaujímavé riešenie, vďaka ktorému budete môcť hrať rovnaké hry doma z pohodlia gauča aj na cestách.

Výkon domácej konzoly spojený s mobilitou

Nintendo Switch sa skladá z troch dielov. Tým prvým je samotná výpočtová jednotka konzola s displejom. Dopĺňa ju dvojica symetrických odnímateľných ovládačov s názvom Joy-Con, ktoré sa zasúvajú do bočníc hlavnej jednotky. Pri domácom použití Nintendo swich vložíte do dokovacej stanice, ktorá bude prepojená s televízorom a umožní vám užívať si obľúbené herné tituly na veľkej obrazovke, v pohodlí obývačky.


Oba ovládacie prvky môžete vložiť do Joy-Con gripu a napodobniť tak bežný ovládač, alebo ich používať oddelene a držať každý diel v jednej ruke. Využiť môžete aj klasický bezdrôtový ovládač Nintendo Switch Pro Controller, ten ale nebude súčasťou balenia.


Rovnaké zariadenie, rovnaké hry aj na cestách

Ak odpojíte konzolu z dokovacej stanice, okamžite sa prepne do handheld módu. Vy len zasuniete dvojicu Joy-Con ovládacích prvkov a razom máte v ruke vreckovú, prenosnú konzolu, ktorá vás môže baviť napríklad pri cestovaní hromadnou dopravou alebo autom, a to rovnakými hrami ako doma.

Nintendo Switch herná konzolq na cesty prenosná

Pretože oba diely ovládača fungujú bezdrôtovo, môžete ich od konzoly oddeliť a držať každý v jednej ruke, zatiaľ čo sa budete pozerať na displej hlavnej jednotky. Tá je navyše vybavená stojanom na správne naklonenie. Či už ste v parku, v aute, vo vlaku alebo na akcii s kamarátmi, o plnohodnotný zážitok z hrania sa postará jasný displej s HD rozlíšením.

Jedna konzola, ovládače pre dvoch

Oba diely ovládača sú symetrické a môžu fungovať nezávisle, čo konzola využíva v režime lokálneho multiplayera. Ak chcete súperiť s priateľmi v režime split screen, jednoducho si necháte jeden diel ovládača a druhý si vezme váš protihráč. Kedykoľvek a kdekoľvek si tak môžete užiť veľa zábavy pre viacerých hráčov, bez toho aby ste museli riešiť ďalší ovládač.

Nintendo Switch multiplayer viac hráčov spárovanieKu konzole Nintedo Switch môžete pripojiť viacero ovládačov a rovnako tak ju spárovať s ďalšou Switch konzolou. Multiplayerových možností je teda veľa.

Množstvo herného obsahu

Zoznam vydavateľov, vývojárov a middleware partnerov, ktorí už ohlásili svoju podporu pre Nintendo Switch:

Nintendo Switch podpora vývojáři

4,9 76×
Nintendo Switch (OLED model) White
Herná konzola – hybridná (do ruky/k TV), 7 " displej, HDD 64 GB, Slot na pamäťové karty, kapacita batérie 4310 mAh, biela farba – hybridná (do ruky/k TV), nový procesor Tegra od NVIDIA, kvalitnejší 7" OLED displej, batéria 4310mAh, rozšíriteľná interná pamäť 64GB, slot pre pamäťové karty, integrovaný stojan, dokovacia stanica s LAN portom, konektor HDMI, multifunkčné ovládače Joy-Con, pokročilá vibračná odozva, IR kamera, pohodlné trackpady, lokálny multiplayer, online herné režimy, jednoduché spárovanie až 8 konzol, farba biela
344,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHWO001
5,0 24×
Nintendo Switch (OLED model) Neon blue/Neon red
Herná konzola – hybridná (do ruky/k TV), 7 " displej, HDD 64 GB, Slot na pamäťové karty, kapacita batérie 4310 mAh, neon red&blue farba – hybridná (do ruky/k TV), nový procesor Tegra od NVIDIA, kvalitnejší 7" OLED displej, batéria 4310mAh, rozšíriteľná interná pamäť 64GB, slot pre pamäťové karty, integrovaný stojan, dokovacia stanica s LAN portom, konektor HDMI, multifunkčné ovládače Joy-Con, pokročilá vibračná odozva, IR kamera, pohodlné trackpady, lokálny multiplayer, online herné režimy, jednoduché spárovanie až 8 konzol, farba Neon blue/Neon red
344,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHWO002
Nintendo Switch (OLED model)
Herná konzola – hybridná (do ruky/k TV), 7 " displej, HDD 64 GB, Slot na pamäťové karty, kapacita batérie 4310 mAh, séria Pokémon a The Legend of Zelda, biela farba
344,90 €
Skladom podľa variantu
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHWOnad
5,0
Nintendo Switch Lite – Blue
Herná konzola – do ruky, 5.5 " displej, HDD 32 GB, Slot na pamäťové karty, kapacita batérie 3570 mAh, modrá farba
Super cena
218,90 € Ušetríte 6,86 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHWL008
4,9
Nintendo Switch Lite – Yellow
Herná konzola – do ruky, 5.5 " displej, HDD 32 GB, kapacita batérie 3570 mAh, žltá farba
Super cena
218,90 € Ušetríte 6,86 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHWL002
4,9 81×
Nintendo Switch Joy-Con ovladače Neon Green/Neon Pink
Gamepad pre Nintendo Switch, bezdrôtové pripojenie, vibrácie, viacfarebná farba
78,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHW120
4,9 96×
Nintendo Switch Pro Controller
Gamepad pre Nintendo Switch, kompatibilný so systémom Android, Windows 10, bezdrôtové pripojenie, USB-C, vibrácie, analógové páčky, reproduktor, čierna farba
61,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHW111
4,9 81×
Nintendo Switch Joy-Con ovládače Neon Red/Neon Blue
Gamepad pre Nintendo Switch, bezdrôtové pripojenie, červená a modrá farba
68,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHW105
4,8 19×
Hori Tough Slim Pouch – Nintendo Switch
Obal na Nintendo Switch – veľmi odolný, pevné vyhotovenie, príjemne textúrovaná povrchová úprava
15,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: HORHW057
4,5 36×
Razer Blackshark V2 + USB Mic Enhancer
Herné slúchadlá – káblové, s mikrofónom, na hlavu, okolo uší, uzatvorená konštrukcia, 3.5mm Jack, USB-A, pre PC, PlayStation 4, Xbox ONE a Nintendo Switch, herný režim, s ovládaním hlasitosti, frekvenčný rozsah 12–28000 Hz, citlivosť 100 dB/mW, impedancia 32 Ohm, menič 50 mm, kábel 1.8 m
111,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MR070x7a14
4,9 133×
The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Nintendo Switch
Hra na konzolu – Nintendo Switch, krabicová verzia, žáner: RPG, adventúra a dobrodružný, – na svojej ceste budete bojovať s impozantnými protivníkmi, loviť divokú zver a zbierať ingrediencie na výrobu jedla a elixírov, ktoré budete potrebovať na prežitie v divočine.
57,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NSW007
4,9 75×
Ring Fit Adventure – Nintendo Switch
Hra na konzolu – Nintendo Switch, krabicová verzia, žáner: pohybový, – je na čase vydať sa na fitness dobrodružstvo s pásom na nohe a Ring-Con ovládačom v ruke! Objavte dobrodružný fantazy svet a porazte nadupaného draka a jeho poddaných pomocou naozajstných cvikov v Ring Fit Adventure.
78,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NXHW134
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií